نامه جهانگیری به مقامات عالی نظام/ روایت دو دانشجوی منتقد از بیان انتقادات در دیدار با رهبری/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400

گروه سیاسی الف،   3970917157 ۹ نظر، ۵ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامه جهانگیری به مقامات عالی نظام/ روایت دو دانشجوی منتقد از بیان انتقادات در دیدار با رهبری/ استراتژی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

اصلاح‌طلبان در دوراهی؛ ائتلاف یا حضور مستقل؟

چند ماهی است که بحث استراتژی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ محل بحث فعالان سیاسی اصلاح‌طلب است. یک دیدگاه می‌گوید اصلاح‌طلبان در هیچ شرایطی نباید از گزینه‌ای غیراصلاح‌طلب حمایت کنند. صاحبان این دیدگاه طیفی از اصلاح‌طلبان نزدیک به حزب مشارکت هستند. این گروه انتقادات تندی را هم به حسن روحانی و دولتش وارد می‌کنند. مصطفی معین از طرفداران این نگاه است.

مصطفی معین، وزیر علوم در دولت اصلاحات در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد با طرح ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ مخالفت کرده و گفته است: «با این استدلال که انتخابات بعدی را از دست ندهیم برخی از کهنه‌کاران سیاست مصاحبه می‌کنند که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دور هم جمع شوند و ائتلاف کنند تا مثلا دولت افراطی جدیدی انتخاب نشود. البته اینگونه اقدامات شاید در شرایطی مثبت باشد، منتها با حفظ هویت و معیارهای اصلاح‌طلبی و اینکه قبل از آن تغییراتی در رویکردهای خود بدهند...

من موافق باز گذاشتن مرزها بدون حفظ هویت و معیارهای اصلاحات نیستم که هر کسی بتواند در آن جای گیرد. حتی اگر هدف در قدرت ماندن نباشد بلکه دور کردن کشور از خطر و منافع ملی هم باشد باز موافق این روش نیستم چون پاسخ نخواهد داد. به هر حال هر چند راهبردها هنوز تدوین نشده اما نباید جوری برخورد شود که هویت اصلاح‌طلبی و مرزبندی‌های آن زیر سوال برود.»

معین درباره دولت روحانی و لزوم مرزبندی اصلاح‌طلبان با آن گفت:«شکی نیست که ضرورت دارد مرزبندی جبهه اصلاحات با دولت مشخص باشد، اما از راه طرح نقدهایی که به دولت وارد است.این دولت به صورتی ناکارآمد یا غیراخلاقی به بسیاری از شعارهایش عمل نکرد. روحانی حلقه بسته‌ای دور خود به وجود آورده، با نخبگان مشورت نمی‌کند و با مردم و به ویژه جوانان هم ارتباط خوبی ندارد. در واقع عمل نکردن به وعده‌های انتخاباتی و ارتباط اندک با مردم و نخبگان مهم‌ترین نقدها به دولت است. ضمن اینکه شبهاتی در مورد فسادهای رخ داده و ارتباط مفسدان با ارکان دولت نیز وجود دارد که باید شفاف شود.»

در مقابل این دیدگاه، برخی از اصلاح‌طلبان اعتقاد دارند ایشان باید در انتخابات ۱۴۰۰ از گزینه‌ای مانند لاریجانی حمایت کنند.طرفداران این نگاه، عمدتا اعضای حزب کارگزاران هستند. محمد عطریانفر از طرفداران این دیدگاه است و برای توجیه ادعایش مثال عارف و لاریجانی در ریاست مجلس را مطرح می‌کند.

محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران به خبرآنلاین گفت: «اگرچه در بزنگاه های انتخاباتی نوعا حق اصلاح طلبان ضایع می شود اما از آنجا که پیوند اصلاح طلبان با صندوق های رای ناگسستنی است وغیر قابل تصور است که روزی با صندوق ها قهر کنند مجبوریم به یک مرحله متنازلی تن دهیم به عبارتی ناچاریم  در عرصه رقابت ها دست به انتخاب نسبی بزنیم.

در چنین شرایطی ممکن است فردی که توانسته از کانال شورای نگهبان عبور کند و نسبت قابل قبولی با نظریه اصلاحات داشته باشد را انتخاب کنیم تا اگر به صد درصد مطالباتمان با نامزد خودمان نرسیم  حداقل بخش معقولی ازمطالبات تامین شود.

مثلا آقای قالیباف؟ از این جهت اسم ایشان را می برم چون ایشان به عنوان یک شخصیت تکنوکرات مطرح هستند.

اظهارنظر درباره مصداق ها به زمان انتخابات بر می گردد. اما احتمال ائتلاف با ایشان بسیار ضعیف است. 

به صورت روشن نمی شود در بزنگاه انتخابات ۱۴۰۰، این موضوع مطرح شود که به طور مثال اعلام کنید ما نقد قالیباف را به نسیه عارف ترجیح می دهیم؟

این گزاره که درباره آقای لاریجانی و عارف مطرح شد باید در زمان و موضوع خود ارزیابی ،تحلیل و دیده شود. اینکه عرض کردم نقد لاریجانی آری ، نسیه عارف نه !در زمان انتخابات هیات رئیسه مجلس بود؛ در آن زمان باورمان این بود که آقای لاریجانی می تواند در اداره مجلس با توجه به منظومه سیاسی حاکم موفق تر از آقای عارف  ظاهر شود و آقای عارف را در آن موقعیت پیروز تلقی نمی کردیم...

بنابراین منطق حکم می کرد طوری برنامه ریزی کنیم که به طور مثال فردی از جبهه پایداری ریاست مجلس را برعهده نگیرد بلکه فردی مانند آقای لاریجانی که شخصیتی معقول، معتدل و اصولگرا بوده و به موفقیت هم نزدیک تر است مورد حمایت ما باشد.

اگر اصلاح طلبان فرصت پیدا کنند و نهادهای داوری اجازه دهند نامزد مستقل اصلاحات را داشته باشند قطعا و مسلما نامزد مستقل خودمان را خواهیم داشت اما اگر چنین فرصتی را از ما دریغ داشتند و اصلاح طلبان را محروم کردند، با توجه به اینکه باید حتما در انتخابات فعال باشیم در چنین شرایطی به سمت ارزیابی نیروهای موجود می رویم و از کسی که نزدیک ترین مواضع را با ما دارد حمایت می کنیم.»

در ادامه این مصاحبه عطریانفر درباره نقش کارگزاران در دولت صحبت کرده و در کمال تعجب، به طور کامل نقش حزب متبوع خود را انکار می‌کند. طبیعتا با عملکرد کنونی دولت و نارضایتی زیاد مردم این رفتار از سوی کارگزاران، طبیعی است اما آیا پذیرفتنی هم هست؟

«آقای عطریان‌فر آماری از تعداد نیروهای فعال حزب کارگزاران در مجلس، دولت و شورای شهر دارید؟

کسانی که در عضویت حزب باشند اندک اند. ما در مجلس دوازده نفر، در شورای شهر ۲ نفر و در شوراهای استانی هم کمایش افرادی را داریم. ولی همفکران کارگزاران زیاد هستند.

در دولت چطور؟

در دولت صفر

آقای جهانگیری را شما نماد کارگزاران در دولت نمی دانید؟

آقای جهانگیری نماد کارگزاران هستنداما به صفت حزبی آنجا نیستند؛ معاون اول اند که به تشخیص شخص آقای روحانی ماموریت یافته است.

شما معاون اول را عضو دولت نمی دانید؟

هیات وزیران یعنی وزرا؛ حتی معاونان رئیس جمهور هم حساب نمی شوند. اگر منظورتان کابینه است بله کابینه گسترده است، معاون اول ، رییس دفتر و رییس دفتر سیاسی رییس جمهور هم در کابینه موثر هستند.

اما اینکه می گویید آقای جهانگیری نماد کارگزاران در دولت است تاکید می‌کنم آقای جهانگیری هم به صفت صلاحیت فردی مورد انتخاب آقای روحانی قرار گرفته، آقای  روحانی برای کارگزاران نامه ننوشت که از حزب تان برای این پست کسی رابه ما معرفی کنید.»

طبیعتا هیچ عقل سلیمی این اظهارات عطریانفر را نمی‌پذیرد. عطریانفر می‌گوید جهانگیری چون با نامه کارگزاران معاون اول نشده است پس کارگزاران هیچ تاثیری در عملکرد او ندارد و مسئولیتش هم با خودش است. طبیعتا این اظهارات، قابل پذیرش نیست اما با کارنامه کنونی دولت، کارگزاران سازندگی هیچ راه دیگری جز اتخاذ این موضع ندارد.

***

نامه جهانگیری به مقامات عالی نظام

سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک و وزیر سابق ارشاد و از چهره‌های نزدیک به دفتر رئیس‌جمهور یادداشتی در روزنامه شرق درباره تخریب‌گران دولت نوشته است. صالحی امیری در بخشی از این یادداشت به نامه‌نگاری جهانگیری درباره وضعیت کشور اشاره کرده است و نوشته است: «نمونه‌ دیگر بداخلاقی انتشار نامه محرمانه منتسب به آقای جهانگیری است که در آن دغدغه‌های معاون‌اول نسبت به اوضاع حساس کنونی برای مقامات عالی نظام ارسال شده است. ایشان نسبت به تداوم وضع موجود اعلام نگرانی کرده و خواهان تصمیمات اساسی و‌ بنیادی برای عبور از چالش‌های موجود شده‌اند. بر فرض صحت، این‌گونه اقدامات از سوی دولتمردان را باید نشان صداقت، شجاعت و صراحت آنان دانست؛ چراکه به‌جای کار پوپولیستی و تبلیغاتی مسائل اصلی کشور را با عالی‌ترین سطوح نظام در میان می‌گذارند تا راهی برای عبور از انبوه چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پیدا کنند. متاسفانه در فضای سیاسی امروز جامعه، عده‌ای نام و نانشان در گرو تخریب و انگ‌زنی و انتقام‌جویی هستند. »

ای کاش صالحی امیری توضیح بیشتری در این زمینه می‌داد و اینقدر مجهول مسئله را مطرح نمی‌کرد.

***

وزیر صنعت، قربانی خودروسازان می‌شود؟

سایت انتخاب در یادداشتی درباره وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشته است: هنوز یک ماه و اندی از دوران وزارت رحمانی نگذشته که از راهروهای مجلس برخی انتقادها از عملکرد رحمانی به گوش می ‏رسد. این انتقادها تا جایی پیش رفته که حتی زمزمه های استیضاح او نیز مطرح شده. منتقدان چند دلیل دارند که عمده ترین آنها، ‏به عملکرد وزیر جدید در حوزه صنعت خودرو بازمی‌گردد.‏

ماجرای قیمت خودرو و عدم تعیین آن، بازار این صنعت را که پس از صنعت نفت، بیشترین گردش مالی در کشور را دارد، با یک ‏بلاتکلیفی کم سابقه روبرو کرده است. نه کسی می تواند از افزایش قیمت ها مطمئن باشد نه از ثابت ماندن یا کاهش آن. حتی ‏معلوم نیست در نهایت قیمت خودرو از سوی نهادهای مسئول تعیین خواهد شد یا چنانچه خودروسازان معتقدند، به وسیله بازار ‏معین می شود.‏..

موضوع خودرو به افزایش قیمت محدود نیست. در روزهای پایانی مسئولیت محمد شریعتمداری، و در حالی که رفتن او از وزارت ‏صمت قطعی شده بود، در اقدامی شگفت آور، ناگهان مدیرعامل خودروسازی سایپا تغییر کرد و محمدرضا سروش جای محسن ‏قاسم جهرودی را گرفت... با این وجود، به دلیل اهمیت موضوع انتظار می رفت وزیر جدید صنعت موضع خود را در خصوص این تغییر اعلام کند و شفاف ‏بگوید که آیا چنین تغییر قابل تاملی را می پذیرد یا خیر. اما ظاهرا رحمانی تصمیم به سکوت در این زمینه گرفته است که با توجه ‏به جایگاه شرکت سایپا به عنوان یکی از دو خودروساز بزرگ کشور، چنین سکوتی قابل توجیه نیست.‏

رحمانی البته درباره دیگر تغییر دقیقه نودی وزیر پیشین صمت هم سکوت کرده. حمیدرضا عظیمیان در اتفاقی مشابه آنچه در ‏سایپا رخ داد، در روزهای واپسین حضور شریعتمداری در وزارت صنعت و در حالی که رفتن وزیر قطعی شده بود، مدیر عامل ‏فولاد مبارکه اصفهان و جانشین بهرام سبحانی شد.‏ سکوت رحمانی در قبال این انتصاب های بحث برانگیز، باعث افزایش انتقادها به او شده است...

در واقع رحمانی صرفا به دلیل انتصاب های دقیقه نودی وزیر سابق زیر تیغ انتقاد نیست. انتصاب های اندک او در همین مدت ‏زمان کوتاه هم انتقادبرانگیز شده. به طور مثال او جمشید ملارحمان را سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ‏معدنی ایران (ایمیدرو) کرده که اگرچه از کارکنان باسابقه این شرکت است، اما از نگاه فعالان اقتصادی، رزومه و سابقه قابل ‏قبولی برای تصدی این سمت ندارد.‏

همین اتفاق در مورد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) هم رخ داد و وزیر صنعت، شهریار طاهرپور را جایگزین ‏معظمی و سرپرست این سازمان کرد؛ فردی که اگرچه در همین ماه های اخیر مشاور رییس هیئت عامل ایمیدرو بود، اما بزرگترین ‏سابقه او به نمایندگی مجلس از تویسرکان خلاصه می شود نه یک پست اجرایی جدی در حوزه صنعت.‏»

***

روایت دو دانشجوی منتقد از بیان انتقادات در دیدار با رهبری

سحر مهرابی و محمدجواد معتمدی‌نژاد دو دانشجویی بودند که در دیدار رمضانی دانشججویان با رهبری انتقاداتی را مطرح کردند. سایت انصاف‌نیوز به مناسبت روز دانشجو، میزگردی با حضور این دو نفر تشکیل داده است. در بخشی از این میزگرد این دو دانشجو درباره بازخوردهای و حواشی انتقاداتشان صحبت کرده‌اند:

از طرف بیت رهبری نیز مشکلی پیش نیامد؟

مهرابی: نه، برخورد بدی نداشتند. بعد از سخنرانی که به بیت رهبری رفتم تا قرآن خود را بگیرم، از من پرسیدند مشکلی پیش آمده است یا خیر؟ من هم گفتم خیر!

بلحاظ منطقی هم اگر بخواهد فشاری باشد، آنقدر زود نخواهد بود، زیرا وقتی می‌گویند اوج دموکراسی ما این است که به یک دانشجو تریبون داده‌ایم، اگر همان دانشجو را مورد اذیت قرار بدهند، نقض غرض است و در کل فشاری نبوده.

معتمدی نژاد: دیدارهای  هرساله‌ی رهبری با دانشجویان دیدارهای صریحی است، طرفی که نقد می‌‎کند، صریح نقد می‌کند و اگر هم بخواهد وضعیت موجود را نمایش بدهد صریح نمایش می‌دهد. اتفاقی که درباره‌ی خودم افتاد. صبح روز دیدار با رهبری از طرف یک نهاد امنیتی با من تماس گرفتند و گفتند ما شنیده‌ایم نماینده‌ی انجمن اسلامی رد شده است، گویا برای نماینده‌ی جنبش عدالتخواهی هم مشکلی پیش آمده است، شما خبر دارید؟  من هم گفتم که خبر ندارم کسی که باید خبر داشته باشد، شما هستید؛ از صبح دیدار این فشار روانی ایجاد شد. موقع دیدار و در داخل حسینیه هم حکم دوستان و از ادوار جنبش عدالتخواهی مثل حسین شهبازی، سلمان کدیور، مصطفی پورخسروانی و هادی مسعودی را پرینت گرفته بودم که به رهبری بدهم، همان جایی که نشسته بودم، قبل از اینکه رهبری بیایند آنها را از من گرفتند، همین هم ماجرا شد که این حکم چیست و برای چه آن را آورده‌ای؟ البته محترمانه برخورد می‌کردند.

مجموعه‌ی این دو اتفاق از نظر روانی تاثیر گذاشت و بعضی از دوستان می‌گفتند لحنت موقع سخنرانی عصبی بود.

دو روز بعد از دیدار هم من از پایانه‌ بار تهران دیدار کردم که بازداشت شدم و پرونده تشکیل شد. برخلاف خانم مهرابی که گفتند اتفاقی پیش نیامد برای من هوش دستگاه امنیتی قائل به این نبود که اگر می‌خواهد کاری کند طبیعتا الان نباید کاری کند.

درباره‌ی آن سخنرانی بازجویی شدید؟

معتمدی نژاد: نه، در ظاهر که به سخنرانی ربطی نداشت. برآیند من این است بحث بازداشت به خود قوه قضاییه مربوط است. قسمت قابل توجهی از نطق بنده مربوط به نقدهایی به دستگاه قوه‌ی قضاییه بود، سال قبل هم در جلسه با رئیس قوه قضاییه نقدهای اساسی ای را وارد کردیم که البته بعد آن جلسه هم حاشیه هایی پیش آمد.  قبل از آن هم پرونده‌ی منصور نظری و سید میثم صفاییان بود و الخ. به نظرم مجموعه‌ی‌ این کارها  قوه را به این نتیجه ‌رساند که برخوردی کنند. مثل همان برخورد با ما در شیراز و یا دانشجویان دانشگاه تهران بعد از دی ماه. وقتی کمی حساسیت وجود داشته باشد و فضا امنیتی باشد اینگونه برخوردها از طرف دستگاه های امنیتی و قضایی کاملا طبیعی است.

سخنرانی‌های شما در دیدار رهبری از فیلتری رد شد؟

مهرابی: اینکه حساسیت وجود داشته باشد، بسیار طبیعی است. به هر حال با نگاهی به پیشینه هر فرد یا گروه می‌توان فهمید از چه مسایلی قرار است سخن گفته شود. از سویی چون من از جانب وزارت علوم معرفی شده بودم، طبیعی بود که وزارت علوم هم حساسیت‌هایی داشته باشد. در دو جلسه‌ای که با مسوولین وزارت علوم صحبت‌کردیم، بیشتر تلاش داشتند به آرامش دعوت کنند و حتی توصیه کردند اگر مسایلی گفته نشود یا غیر مستقیم به آنها پرداخته شود بهتر است. من هم به آنها گفتم نگرانی‌های شما را درک می‌کنم اما این یک فرصتی است که داده شده و منطقی است که حرف‌هایی که ضرورت دارند بیان شوند. صحبتی هم درباره‌ی نوع پوشش شد، از سویی چون من خانم هستم و به تعریفی محجبه و صراحتا چادری به حساب نمی‌آیم، حساسیت هایی هم دراین مورد وجود داشت.

هنگام ورود به بیت هم، همه و به ویژه سخنران‌ها چندین مرتبه چک می‌شوند. متن را  هم جلوی در می‌گیرند، من خیلی نگران بودم که وقتی متن را بخوانند ممکن است از دادن تریبون صرف نظر کنند ومثل سال‌های قبل بگویند وقت نشد. متن را بعد از یک ربع به من دادند، می‌گفتند چک میکروبی می‌کنند، حالا من نمی‌دانم، بنظرم خوانده هم می‌شود.

بدون متن نمی‌توان وارد شد؟ چون به خاطر دارم یکبار یکی از دانشجوهای دانشگاه شریف بداهه سخنرانی کرده بود؟

مهرابی: وقتی شما زیر آن فشار سخنرانی می‌کنید وقتی متن باشد، جایی هم فراموش کنید می‌توانید به آن مراجعه کنید، زیرا وقت زیادی هم ندارید نهایتا سیزده، چهارده دقیقه زمان داده می‌شود. اگر اصل مطلبی که می‌خواهید بگویید را نتوانید بیان کنید، عملا فرصت از دست رفته است. فضا هم چندان آرام نیست، مثلا وقتی وسط سخنرانی یکدفعه شعار مرگ بر فتنه‌گر بدهند، اگر سخنرانی‌تان بداهه باشد ممکن است اساسا رشته کلام گسسته شود. قاعدتا در جای کم فشارتری هم بخواهید سخنرانی کنید متن آماده داشته باشید، بهتر است. چه برسد به جایی که شاید فقط بیست درصد هم‌فکر و همراه شما باشند.

این‌ها درست، منظور من این است شما را الزام‌ می‌کنند که متن بیاورید؟‌

مهرابی: نه لزومی ندارد‌

 معتمدی نژاد: روال هر سال  این است که متن را تست میکروبی می‌کنند. تا چند سال پیش که رهبری خود متن‌ها را تحویل می‌گرفت،‌ توجیه‌پذیر بود.

مثلا ما سال قبل به کارگران هپکو گفتیم که اگر سندی چیزی دارید بفرستید ما تحویل بدهیم. سال‌های قبل هم‌ اینطوری بود و پیوستمان‌ به اندازه‌ی یک‌ پوشه شد.»

عناوین مرتبط

۳ بهمن ۱۳۹۷چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است
۲ بهمن ۱۳۹۷موسوی خوئینی‌ها از هاشمی انتقاد کرد تا روحانی را هدف بگیرد/ انتقاد از افزایش 3 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری/ یکی از مشاوران دولت تحت تعقیب قرار گرفت
۱ بهمن ۱۳۹۷توصیه تاجیک به رئیس دولت اصلاحات/ دلیل عدم شرکت روحانی در جلسات مجمع تشخیص/بازدید مسئولین از مناطق محروم همراه با تشریفات!
۳۰ دی ۱۳۹۷با نهادهای موازی چه کنیم؟/ سهمیه‌ بنزین برای هر فرد در دستور کار مجلس/ فائزه هاشمی و مطالبه حقوق زنان در گفت‌وگو با بهاره رهنما!
۲۹ دی ۱۳۹۷در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است
۲۶ دی ۱۳۹۷مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان
۲۵ دی ۱۳۹۷چه کسی رئیس مجلس آینده می‌شود؟/ واکنش اصلاح‌طلبان به موسوی خوئینی‌ها/ دفاع حسین مرعشی از مجلس دوم

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۶۷۲۸۲۲۱:۱۴:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۱۷
از حسن و اسحاق ملولم و برکناری این دولتم ارزوست
جلال۶۶۷۸۰۴۱۱:۰۳:۰۲ ۱۳۹۷/۹/۱۸
عجب رویی دارن هشدارها را گوش ندادن حالا آخر دولتی که گند زدن نامه میزنن که ارائه طریق فرمایید؟
ناشناس۶۶۷۸۱۲۱۱:۰۶:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۸
راهبرد تکراری و نخ نما شده ی اصلاح طلبان: فرار رو به جلو
ناشناس۶۶۷۲۹۱۲۱:۲۱:۳۲ ۱۳۹۷/۹/۱۷
اگر نامه جهانگیری به مقام معظم رهبری صحت داشته باشد باید فاتحه اصلاح طلبان واعتدال گرایان خواند
ناشناس۶۶۷۳۸۲۲۲:۴۵:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۷
متاسفم که کارگزاران بجای اصلاحطلبان خودشونو جازدن
ناشناس۶۶۷۸۳۹۱۱:۲۱:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۱۸
اصلاح طلبان و کارگزارانی ها سر و ته یک کرباسند و سابقه 32 ساله آنها نشان می دهد که توان اداره امور جاری کشور رو ندارند.
پشیمان از شیرازی۶۶۷۳۹۸۲۳:۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۱۷
تکراریها و ۱۴۰۰؟ تا ۱۰۰سال نباید سربلند کنند
ناشناس۶۶۷۵۳۵۰۷:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۹/۱۸
مسئول اکثر نابسامانیها خودشونن. بعد نامه میدن به رهبر. خوب از خودت شروع کن. چرا باید خانواده شما و وزیران هزار میلیاردی باشن. از کجا.
هدایت۶۶۷۵۶۵۰۸:۱۷:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۱۸
چه رویی دارید که با این اوضاع اسفبار اقتصادی از حالا برای چهار سال بعدتون هم برنامه ریختید تا جیب مردم رو خالی تر کنید

پربحث‌های اخیر

 1. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 2. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 3. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 4. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 5. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 8. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 9. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 10. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 11. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 12. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 13. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 14. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 15. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 16. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 17. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 18. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 19. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 20. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 21. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 22. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 23. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 24. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 25. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 3. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 4. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 5. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 6. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 7. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 8. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 9. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 10. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 11. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 12. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 13. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 14. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 15. با برجام چه باید کرد؟

 16. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 17. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 18. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 19. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 20. ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره مهرآباد

 21. وزارت خارجه اعلام کرد: اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

 22. لاریجانی: فربه‌شدن دولت ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه را به خود اختصاص می‌‌دهد

 23. روایتی از دیدار مقام معظم رهبری با ماندلا/ تجربه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای برای پیروزی «نلسون ماندلا»

 24. نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

 25. رئیس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 12. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 13. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 14. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 15. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 16. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 17. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 23. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 24. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 25. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 7. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 10. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 25. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

آخرین عناوین