بی‌شناسنامه‌ها چگونه نان می‌خورند؟

گروه اقتصادی الف،   4010408095

مسئولان سیستان‌ و بلوچستان می‌گویند: خرید نان حق همه است و تا شروع رسمی طرح هوشمندسازی آرد و نان، فکری برای بی‌شناسنامه‌ها خواهد شد

بی‌شناسنامه‌ها چگونه نان می‌خورند؟

همشهری: هوشمندسازی یارانه آرد و نان که از نیمه اردیبهشت در زنجان کلید خورد حالا در نیمی از استان‌ها آغاز شده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد گستره اجرای این طرح تا پایان تیر به سراسر کشور برسد. به‌گفته محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی در این طرح، خرید نان فقط با کارت بانکی متصل به کد ملی در واحدهای نانوایی امکان‌پذیر است و هیچ کارت دیگری برای خرید نان صادر نمی‌شود؛ روندی که حالا بعد از محرومیت از تحصیل، اشتغال، دریافت یارانه، بیمه درمانی، حساب بانکی، کمک نهادهای خدمات‌رسان، دریافت انشعاب آب، برق، تلفن و سایر موارد، سفره بی‌شناسنامه‌ها را نشانه رفته است. طبق آمار غیررسمی نزدیک به یک میلیون بی‌شناسنامه در سراسر کشور زندگی می‌کنند و با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان برای خرید قوت غالب خود می‌توانند دچار چالش شوند.

سهمیه روزانه نان در سیستان‌وبلوچستان 
سیستان‌وبلوچستان با آمار رسمی 55هزار بی‌شناسنامه  و آمار غیررسمی بیش از این تعداد،  رتبه اول را در این زمینه دارد. پدر یا مادر این افراد بی‌شناسنامه افغانستانی هستند. در همین یکی دو هفته گذشته و با توزیع کارتخوان‌های مخصوص در نانوایی‌های سیستان‌وبلوچستان، چالش اهالی به‌ویژه بی‌شناسنامه‌ها شروع شده است. رحیمه درازهی، یکی از روستاییان دهستان بم‌پشت در شهرستان مرزی سراوان، یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های سیستان‌وبلوچستان با بیان اینکه نیمی از افراد منطقه بی‌شناسنامه هستند به همشهری می‌گوید: هوشمندسازی یارانه آرد و نان برای من هم که شناسنامه دارم، چالش ایجاد کرده. راهمان به مرکز شهرستان دور است و وسیله نقلیه هم نداریم و به همین دلیل همیشه ماهی یک‌بار به شهر می‌آمدیم و نان یک‌ماه را می‌خریدیم. حالا نانوایی‌ها می‌گویند بیش از 5نان در روز نمی‌دهند و باید این مسیر طولانی را چندبار در ‌ماه طی کنیم.

خرید با کارت بانکی همسایه
بی‌شناسنامه‌های سیستان‌وبلوچستان بیشتر در زاهدان، چابهار، دشتیاری، سراوان و هیرمند زندگی می‌کنند و زرخاتون یکی از ساکنان بی‌شناسنامه سیرکان، مرکز بخش بم‌پشت است. او پیش از این به‌دلیل جمعیت بالای خانواده‌ روزانه تا 10نان با پول نقد خرید می‌کرده و حالا چند روزی است دست به دامان همسایه شده است. زرخاتون به همشهری توضیح می‌دهد: کارم این شده که هر روز دم خانه همسایه بروم، به او پول نقد بدهم و کارت بانکی‌اش را برای خرید نان قرض کنم اما تا کی می‌توانم کارت همسایه را بگیرم؟ نانوایی‌ها به هر نفر روزی 5نان می‌دهند و همسایه نهایتا بتواند 2نان از سهمیه خودش را به من اختصاص بدهد. خرید نان با قیمت بالاتر در بازار آزاد با دوبرابر قیمت راه‌حلی است که بی‌شناسنامه‌ها، خانواده‌های با جمعیت بالا و آنهایی که به هر دلیل کارت بانکی ندارند در پیش گرفته‌اند.

سهمیه‌بندی نداریم
بیش از 1600نانوایی در سیستان و بلوچستان وجود دارد و بانک سپه پیش‌بینی کرده است تا پایان هفته همه این نانوایی‌ها به کارتخوان مخصوص مجهز شوند.
مدیر بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه از ابتدای واگذاری طرح به جهادکشاورزی بیش از ١١۵هزار و ١١٢مورد بازدید از واحدهای صنفی و نانوایی‌ها انجام شده است به همشهری می‌گوید: این تعداد بازدیدها، ۳٧هزارمورد بازرسی مربوط به نانوایی‌ها بوده است و ۴٠تیم بازرسی در 2شیفت صبح و عصر در حال فعالیت هستند و با هرگونه تخلف به‌شدت برخورد خواهند کرد.منصور عدل با تأکید بر اینکه اجرای طرح هوشمندسازی با افزایش قیمت نان یا محدودیت در خرید همراه نیست، توضیح می‌دهد: هرچند هدف نهایی طرح هوشمندسازی جلوگیری از قاچاق آرد و توزیع نان براساس جمعیت خانوار است، اما هم‌اکنون هیچ ابلاغ یا طرحی درباره سهمیه‌بندی نان به نانوایی‌ها داده نشده و اگر نانوایی روزانه 5نان به هر نفر می‌دهد با توافق مشتریان یا نظر خودش بوده است. او با بیان اینکه مردم می‌توانند تخلف در این‌باره را به سامانه124گزارش دهند، می‌افزاید: روستاییان نانوایی دارند یا سهمیه نان و خرید نان در شهر از سوی آنها فرایند اشتباهی است.این توضیح عدلی در شرایطی است که محرومیت، فرهنگ و سبک زندگی موجب شده نان در سیستان‌وبلوچستان قوت غالب باشد و تعیین سهمیه براساس خانوار هم به‌دلیل نداشتن مدارک هویتی و هم به‌دلیل محرومیت چالشی به‌ویژه برای مناطق محروم خواهد بود.
  
سیستان‌وبلوچستان، تهران، خراسان‌رضوی، قم و گلستان بیشترین آمار بی‌شناسنامه‌ها را دارند و این افراد حتی در کردستان، کرمانشاه و کهگیلویه‌وبویراحمد هم زندگی می‌کنند. طرح هوشمند‌سازی نان تقریبا در اغلب این استان‌ها آغاز و به مهم‌ترین مشکل امروز بی‌شناسنامه‌ها تبدیل شده است.

 مکث
چاره‌جویی برای بی‌شناسنامه‌ها 
مدیر بازرسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی سیستان وبلوچستان به همشهری می‌گوید: در جلسات با متولیان در وزارت کشور درباره بی‌شناسنامه‌ها سؤال کرده‌ایم. آنچه متولیان به ما اعلام کرده‌اند این است که فعلا تا صدور دستور رسمی پول نقد استفاده می‌شود و تا آن زمان بی‌شناسنامه‌ها و افرادی که به هر دلیل کارت بانکی ندارند، تعیین تکلیف می‌شوند. او تأکید می‌کند: خرید نان حق همه شهروندان است و قطعا تا شروع رسمی طرح فکری برای بی‌شناسنامه‌ها خواهد شد.داوود شهرکی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان هم این موضوع را تأیید می‌کند و به همشهری می‌گوید: تا پیش از دستور رسمی محدودیتی وجود ندارد و حتی نانوایان خودشان می‌توانند پول نقد از افراد بگیرند و کارت خود را در دستگاه بکشند تا چاره‌ای برای این مسئله اندیشیده شود.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

  2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

  3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

  4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

  5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

  6. هر سخن نادرستی، از سر «عناد» نیست

  7. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  8. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

  9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

  10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

  12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

  13. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

  14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

  15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

  16. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

  17. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

  18. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

  19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

  20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

  21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  22. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  23. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

  24. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

  25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما