روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

گروه جهان الف،   4000629102 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

پایگاه خبری "نشنال اینترست" در گزارشی با اشاره به محاصره اسرائیل توسط توان موشکی رقبای قدرتمند منطقه ای آن مخصوصا در محور مقاومت می نویسد: «رقبای اسرائیل با استفاده گسترده از توان موشکی خود، توازن قدرت با تل‌آویو را تغییر داده و عملا به طرف هایی تعیین کننده در هر جنگی با آن تبدیل شده اند».

روایت "نشنال اینترست" از فلج شدن اسرائیل در برابر توان موشکی مقاومت

به گزارش الف، پایگاه خبری-تحلیل "نشنال اینترست"  به طور خاص به این مساله اشاره کرده که تل‌آویو عملا در برابر این توان موشکی فلج شده و در نمونه های مختلفی نیز مجبور شده تغییر قواعد بازی از سوی محورِ مذکور را با دیدی واقع گرایانه بپذیرد. 

نشنال اینترست در این رابطه می نویسد: «رژیم اسرائیل از بدو تاسیس خود بر دکترین نظامی تکیه داشته که در قالب آن تل آویو از برتری تسلیحاتی و نظامی قابل توجهی نسبت به رقبای خود برخوردار است و باید بتواند خیلی سریع و قاطع با هرگونه تهدید خارجی مقابله کند. این راهبرد را به طور خاص در جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 شاهد بوده ایم. جنگی که اسرائیل در جریان آن و در طول فقط شش روز: مصر، سوریه، و اردن را متحمل شکستی سنگین کرد. از آن زمان تاکنون، اسرائیل بر برتری کیفی نظامی خود و یک توازن قدرت منطقه ای مطلوب که در راستای منافعش باشد تکیه داشته تا از این طریق بتواند با چالش همسایگان عربِ خود برخورد کند. 

دکترین نظامی و امنیتی اسرائیل بر شماری از مولفه های مهمی تکیه داشته که از زمان تاسیس این رژیم با آن همراه بوده اند: محیط و همسایگانی که با دیدی خصمانه به اسرائیل می نگرند، نداشتن عمق راهبردی از سوی آن، و جمعیتِ به مراتب بیشتر کشورهای عرب. اگرچه این مولفه ها از منظر نظری و تئوریک تغییر نکرده اند، با این حال راهبرد و دکترین نظامی و امنیتی اسرائیل تحت تاثیر برخی عوامل دستخوش تغییر شده است. 

رقبای اسرائیل با استفاده گسترده از موشک، عملا توزان قدرت در هرگونه نبرد با اسرائیل را تغییر داده و بر نتیجه نهایی هرگونه درگیری با این رژیم نیز اثرگذار بوده اند. این موشک ها علی رغم دقت و توانمندی های بالای خود، نسبتا ارزان هم هستند. از سویی رهگیری آن ها نیز مشکل است و خلی ساده نیز می توان آن ها را به دست آورد و یا حتی تولید کرد. اسرائیل در شرایط فعلی دیگر قادر نیست ضربه ای آنی و سهمگین را به دشمنان خود وارد کند و مناطق حساس اسرائیل نیز عملا در تیررس موشک های مخالفان این رژیم هستند. جنگ سال 1973 میان اسرائیل و مصر که نخستین جنگی بود که تل آویو با دشمنی رو به رو بود که زرادخانه موشکی قابل توجهی نیز داشت، نتوانست پیروزی سریع و قاطعی را که مطلوب این رژیم باشد برای آن به ارمغان آورد. 

در این راستا، اسرائیل عملا با درک این تهدید، از سال 1973 سعی داشت تا روابط خود را با همسایگان عربش به سمت صلح و مذاکره سوق دهد. در واقع قدرت موشکی همسایگان و رقبای وقتِ اسرائیل، عملا رهبران این رژیم را به هراس و تغییر راهبردی های سیاسی و امنیتی خود سوق داد. 

در این راستا، اسرائیل پس از عقب نشینی از صحرای سینای مصر در سال 1974، توافق "کمپ دیوید" را نیز در سال 1978 با دولت مصر به امضا رساند و عملا با این کار سعی داشت تا تهدید مصر را خنثی کند. قبل از آن در سال 1970 ، اسرائیل تلاش هایی را جهت برقراری صلح با اردن به دلیل تلاش های ملک حسین در تحت فشار قراردادنِ فلسطینی های ساکن در این کشور انجام داد. این تلاش ها در سال 1994 و در پی انعقاد توافق صلح اسرائیل و اردن پیگیری شدند. 

با این همه، برخلاف آنچه در مورد کشورهای مذکور گفته شد، اشغال دو دهه ایِ بخش هایی از جنوب لبنان توسط اسرائیل  و تشکیل حزب الله لبنان در دهه 1970 میلادی، عملا جبهه هایی را علیه اسرائیل گشود که حتی تاکنون نیز باز است. اگرچه اسرائیل "توافق صلح اسلو" را در سال 1993 با تشکیلات آزدیبخش فلسطین امضا کرد، با این حال همچنان برای اقدامات توسعه طلبلانه خود در اراضی فلسطینی و مخصوصا کرانه باختری، چشم به انجام اقدامات نظامی و مدیریت درگیری های مختلف داشته و دارد. با این همه جبهه درگیری و جنگ جدیدی نیز در نوار غزه علیه اسرائیل گشوده شده است. اضافه بر این، جبهه سوریه نیز همزمان با وقوع انقلاب اسلامی در ایران، تا حد زیادی فعال شد و به عنصری فعال علیه رژیم اسرائیل شکل داد. 

حماس و حزب الله لبنان عملا با توان موشکی خود به تهدیدی جدی علیه اسرائیل تبدیل شده اند و معادله توزان قدرت با این رژیم را تغییر داده اند. اسرائیل نیزکه قدرت موشکی طرف های مقابل خود را اساسا در دکترین نظامی‌اش چندان مورد توجه نداشته است، عملا شاهد تضعیف توان بازدارندگی خود بوده است. در این راستا، اسرائیل به دلیل پرهزینه بودن حمله زمینی نظامی و همچنین عدم نابودی کامل توان نظامی طرف های مقابل خود با استفاده از حملات هوایی، عملا با چالشی اساسی از جانب حزب الله و حماس رو به رو شده و دیگر نمی‌تواند به پیروزی سریع و قاطعی در مواجهه با آن ها دست یابد. در این شریط، حتی اگر اسرائیل بخواهد به جنگ زمینی پرهزینه علیه حماس و حزب الله نیز دست بزند، پیروزی و موفقیت آن در یکچنین جنگی قطعی نیست. درست به همین دلیل بوده که اسرائیل در برهه های مختلف سعی داشته به هر طریق ممکن با حماس و حزب الله به توافق صلح برسد اما تاکنون موفق نشده است. 

در این میان، اسرائیل به طور خاص از سال 2015 جبهه سوریه را بار دیگر در دکترین امنیتی خود گشوده و بر اساس آنچه حملات پیش‌دستانه عنوان می کند سعی داشته تا از قدرت گیری سوریه و همچنین توسعه حضور نظامی ایران و دیگر متحدان آن در این کشور جلوگیری کند. اسرائیلی ها اسم این دکترین و راهبرد خود را "کارزاری میان جنگ ها" گذاشته است. این تاکتیک پیشتر نیز بارها علیه گروه های فلسطینی و تشکیلات مقاومت از سوی اسرائیل استفاده شده است. 

ماه آگوست گذشته، آخرین دور از درگیری ها میان اسرائیل و حزب الله شاهد این نکته بود که اسرائیل سعی داشت با استفاده از وضعیت بحرانی اقتصادی و سیاسی لبنان، برخی مواضع حزب الله را با حملات هوایی و موشکی  هدف قرار دهد. در پاسخ به این اقدام اسرائیل، حزب الله نیز 19 موشک به اسرائیل شلیک کرد و عملا قدرت بازدارندگی خود را به طرف اسرائیلی تحمیل کرد. امری که عملا در ادامه راه موجب شد تا اسرائیل از تنش زایی بیشتر خودداری کند. 

درست در همین شرایط است که می توانیم بفهمیم چرا "سید حسن نصرالله" دبیر کل حزب الله لبنان با اطمینان خاطر از حرکت کشتی های حامل سوخت از جانب ایران به لبنان خبر می دهد و بر این موضوع نیز تاکید می کند که کلیه این کشتی ها در حمایت کامل حزب الله هستند. ایران پس از آنکه به نحو موفقیت آمیزی به سوریه نفت و سوخت صادر کرد، اکنون به خوبی توانسته با محوریت حزب الله لبنان، همین اقدام را در قبال لبنان نیز انجام دهد. البته که این نخستین بار نیست که حزب اللله لبنان سعی کرده تا قواعد بازی با اسرائیل را تغییر دهد. حزب‌الله به نحو قابل توجهی در اوایل سپتامبر سال 2019 نیز این قواعد را تغییر داد. هنگامی که این گروه یک خودروی زرهی اسرائیلی را در نزدیکی مرز لبنان و در  واکنش به اقدام اسرائیل در انجام حمله هوایی به منطقه‌ای در حومه دمشق و کشته شدن دو تن از اعضای این گروه پاسخ داد. البته که این اقدامِ حزب الله در نوع خود حاکی از یک نقطه عطف از سوی آن و در چهارچوب درگیری هایش با اسرائیل بود. 

در جریان درگیری های اخیر حماس با اسرائیل نیز که به دنبال اعلام اولتیماتوم حماس به اسرائیل مبنی بر عدم آزار و اذیت فلسطینی ها و اقداماتش در مسجد الاقصی و محله شیخ جراح بیت المقدس رخ داد، شاهد آن بودیم که عملا برای اولین بار این حماس بود که به اسرائیل اعلام اولتیماتوم کرد و در دوره جنگ با اسرائیل نیز طرف اسرائیلی به شدت سعی داشت تا از ظرفیت های میانجی گرایانه مصر جهت خاتمه دادن به جنگ با حماس و موشک‌پرانی از سوی آن تکیه کند. حماس عملا با تحت فشار قرار دادن اسرائیل و شلیک موشک های خود به سمت اسرائیل، به نحو هوشمندانه ای جنگ با تل آویو را مدیریت کرد و توانست برخی شرایط مطلوب خود را در توافق متارکه جنگ با اسرئیل که به میانجی گری دولت مصر منعقد شد، محقق کند». 

 

*لینک: 

https://nationalinterest.org/feature/how-middle-eastern-missiles-transformed-israel%E2%80%99s-security-193694

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۰۸۲۹۴۱۳:۵۸:۱۵ ۱۴۰۰/۶/۳۰
در جنگ موشکها که چند ماه قبل انجام شد، مشخص گردید که قدرت تخریب موشکهای حماس به علت سبک بودن سر جنگی آنها، کم و در حد یک نارنجک است.
ناشناس۲۲۰۸۴۱۹۱۵:۱۱:۱۰ ۱۴۰۰/۶/۳۰
با اون همه محاصره از زمین و آسمان ،انتظار داری شهاب ۳ شلیک کنند
ناشناس۲۲۰۸۵۹۹۱۷:۳۳:۰۵ ۱۴۰۰/۶/۳۰
قابلیت های یک سلاح تنها در یک جنگ واقعی آشکار می شود.
ناشناس۲۲۰۸۸۶۹۲۲:۰۶:۱۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
نه ولی حدود ۱۱۰۰۰ موشک شلیک کردند و ۱۱ نفر کشته شدند که البته همه آنها هم از اصابت موشک نبود.
ناشناس۲۲۰۸۲۹۷۱۳:۵۹:۲۰ ۱۴۰۰/۶/۳۰
اگر بنا به زور آزمایی باشد، اسراییل می تواند در عرض چند ساعت کل غزه را اشغال کند.
ناشناس۲۲۰۸۴۰۵۱۵:۰۰:۲۸ ۱۴۰۰/۶/۳۰
ختخخخه بازی کامپیوتری آن را کردی؟ یا دوباره توهم زدی از ارتش قدرتمند؟
ناشناس۲۲۰۸۴۱۷۱۵:۰۹:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بازم خوبه اشغال رو قبول داری نمیگی زمین فروختن جای شکرش باقیست
ناشناس۲۲۰۸۷۸۷۲۰:۴۴:۰۶ ۱۴۰۰/۶/۳۰
توان در تئوری با عمل فرق داره! کسی به اسراییل اجازه نمیده غزه رو با خاک یکسان کنه! پس نمیتونه خیلی کارها بکنه! عوضش حماس حدود 10 روز اسراییل رو تا حد زیادی تعطیل کرد با پرتاب همون راکتهای ساده!
ناشناس۲۲۰۸۳۱۲۱۴:۱۱:۳۸ ۱۴۰۰/۶/۳۰
جنگ هیچ سودی ندارد
ناشناس۲۲۰۸۴۰۱۱۴:۵۸:۱۷ ۱۴۰۰/۶/۳۰
عصر جنگ و موشک و توپ و تانک تموم شده . الان دیگه با تحریم اقتصادی تلفات میگیرن
ناشناس۲۲۰۸۴۴۰۱۵:۲۸:۱۰ ۱۴۰۰/۶/۳۰
خوب زمین ها را برگردانید به صاحبان و بروید در همان اروپا که مدعی هولوکاست هستید زمین به شما بدهند
ناشناس۲۲۰۸۵۰۸۱۶:۱۵:۲۹ ۱۴۰۰/۶/۳۰
زمین فروخته شده پس داده نمیشود حتی شما دوست عزیز !
ناشناس۲۲۰۸۳۱۷۱۴:۱۴:۱۷ ۱۴۰۰/۶/۳۰
الان می گویند نشریه به کی تعلق دارد این شست و شو شدگان مغزی
ناشناس۲۲۰۸۴۰۳۱۴:۵۹:۴۷ ۱۴۰۰/۶/۳۰
پول نشریه رو کی داره تامین میکنن ؟
ناشناس۲۲۰۸۳۳۴۱۴:۲۳:۴۳ ۱۴۰۰/۶/۳۰
خوب بساط اسراییل را جمع کردیم. بفهمید که خاورمیانه غیرقابل درست شدن هست. اینهمه مهاجر مسلمان تو اروپا زمینه ساز یک جنگ گسترده بین غرب و کشورهای اسلامی خواهد بود.
ناشناس۲۲۰۸۴۱۲۱۵:۰۴:۱۰ ۱۴۰۰/۶/۳۰
طالبان از اسرائیل بدتره
ناشناس۲۲۰۸۳۴۵۱۴:۳۱:۴۹ ۱۴۰۰/۶/۳۰
۶ زندانی فراری مجددا به زندان بازگشتند نشنال اینترست !
ناشناس۲۲۰۸۴۰۷۱۵:۰۱:۱۵ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بنده خداها ۶ ماه با قاشق چنگال سوراخ حفر کردند و ۶ روزه برگشتند سر جای اولشان
ناشناس۲۲۰۸۴۱۵۱۵:۰۸:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۳۰
خیلی بد شد اینجوری ای کاش کلا فرار نمیکردن
ناشناس۲۲۰۸۹۴۴۲۳:۱۸:۰۴ ۱۴۰۰/۶/۳۰
چند وقت دیگه در تبادل اسرا برای همیشه آزاد میشن!!!
ناشناس۲۲۰۸۳۴۷۱۴:۳۲:۱۹ ۱۴۰۰/۶/۳۰
الان اسراییل فلجه مثلا ؟
مشاور املاک 20۲۲۰۸۳۷۵۱۴:۴۵:۴۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
ای کاش فلسطینی ها زمیناشون رو نفروخته بودن . الان به قیمت خورده و ناراحتن
ناشناس۲۲۰۸۹۵۱۲۳:۲۱:۴۸ ۱۴۰۰/۶/۳۰
ایران باید امارات رو جزو کشور خودش اعلام کنه چون ایرانیها اونجا کلی زمین خریدن، مشکل جزایر سه گانه هم حل میشه!!!!
ناشناس۲۲۰۸۴۰۹۱۵:۰۲:۲۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
نشنال اینترست اسم گنبد آهنین رو شنیده تا حالا ؟
ناشناس۲۲۰۸۵۰۷۱۶:۱۲:۳۱ ۱۴۰۰/۶/۳۰
بعید میدونم شنیده باشه
ناشناس۲۲۰۸۸۷۰۲۲:۰۹:۰۵ ۱۴۰۰/۶/۳۰
نه فقط تو شنیدی
ناشناس۲۲۰۸۹۴۶۲۳:۱۹:۴۸ ۱۴۰۰/۶/۳۰
منظورت همون سامانه پدافند موشکی هست که باعث شد صهیونیستها یکماه توی پناهگاه باشن!! راستی چرا فرودگاه‌ها تعطیل شده بود!!
باهر۲۲۰۸۴۴۴۱۵:۲۹:۱۶ ۱۴۰۰/۶/۳۰
اسراییل کاملا محاصره شده است و راه فراری نداردوباید اطراف خودرا دیوارکشی کندمثل پیله و عملا به زندان بزرگ مردم فلسطین اشغالی افتاده است و جز خودکشی راه دگر ندارد.
نور۲۲۰۸۹۷۰۲۳:۳۸:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۳۰
ولی توجنگ های اسراییل باحماس یا اسراییل باحزب الله گنبد آهنین ۹۰درصدموشکاشون روتو هواشکارمیکنه ،ماکه نفهمیدیم اسراییل چجوری فلج شده باکدوم موشکها؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آیا «اشتباه از من بود»، کافی است آقای ظریف؟!

 2. "ابوالحسن بنی‌صدر" درگذشت

 3. استراتژی هزار خنجر علیه ایران، عوامل و راهکارهای آن

 4. عاقبت تبعیض: فاجعه فرار مغزها به سوی رشته های پزشکی

 5. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 6. واردات خودرو حتماً انجام می شود/سه شنبه ابهامات شورای نگهبان مرتفع می شود/ می خواهیم خودروساز داخلی از تنبلی در بیایید

 7. ناراحتی کارشناس جمهوری آذربایجان از انتشار صحبت‌های قلی‌اف در ایران

 8. بازی جدید واشنگتن با ابزارهای منطقه‌ای

 9. واکنش مردم به لفاظی‌های الهام علی‌اف

 10. اعتراف روزنامه صهیونیستی: ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شده است

 11. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 12.  ۳ اشتباهی که بنی صدر را زمین زد

 13. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 14. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 15. اول مسئولیت پذیری، بعد عدالت‌ طلبی!

 16. چه کسی مذاکرات برجام را هدایت خواهد کرد؟/  حمله بیژن نوباوه به منتقدانی که طرح صیانت را نخوانده‌اند

 17. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 18. وعده میرکاظمی درباره بودجه ۱۴۰۱/ اسلامی: درباره اجرای قانون هسته‌ای مجلس، اختلاف وجود دارد/ شریعتمداری: عراقچی با ظریف تفاوت دارد

 19. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 20. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 21. درآمد دوبرابری از فروش، افزایش ناچیز تولید

 22. روایت پدر و پسر از کلیپ ساختگی سیلی به یک روحانی

 23. یک دهه شصتی استاندار تهران شد

 24. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 25. عزت‌الله مهرآوران بر اثر کرونا درگذشت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین