برای خرید لپ تاپ استوک و دست دوم به کدام فروشگاه‌ها اعتماد کنیم؟

گزارش بازرگانی،   4000221018

10 نکته طلایی

امروزه با توجه به شرایط ویژه‌ی اقتصادی و ارزی در کشور، خرید محصولات و وسایل الکترونیکی ممتاز وارداتی به امری دشوار مبدل شده که تنها اقشار پردرآمد جامعه توان آن را دارند. به همین علت بازار محصولات الکترونیکیِ دست دوم و استوک بیش از پیش رونق گرفته و افراد بیشتر و بیشتری به دنبال تهیه مایحتاج خود با بالاترین کیفیت و کمترین قیمتِ ممکن از طریق خرید محصولات استوک هستند. یکی از مشکلات اصلی در این زمینه بی‌اعتمادی و نگرانی افراد نسبت به انتخاب فروشگاه معتبر و قابل اطمینان که حتی از انتخاب محصول هم مهم‌تر است. در این مقاله به ارائه‌ی 10 راهکار و نکته‌ی مفید و کاربری برای اعتبارسنجی فروشگاه‌های اینترنتی می‌پردازیم و در پایان فروشگاهی واجد شرایط را به شما معرفی خواهیم کرد:

 1. وبسایت معتبر و نماد اعتماد

شاید اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل برای اعتماد یا عدم اعتماد به یک فروشگاه اینترنتی داشتن نماد اعتماد الکترونیکی (ای‌نماد) است. به محض آشنایی با هر فروشگاه لپ تاپ استوک به دنبال یافتن نماد اعتماد الکترونیکی در سایت‌شان (معمولاً قسمت پایین سایت) باشید. روی نماد کلیک کنید و مطمئن شوید نشانی دامنه‌ی اینترنتی فروشگاه با نشانی درج‌شده در وبگاه trustseal.enamad.ir مطابقت داشته باشد و نماد فروشگاه منقضی نشده باشد. همچنین در این صفحه می‌تواند میزان سابقه‌ی فعالیت و تعداد شکایات و نیز نشانی فیزیکی فروشگاه و مجوزهای تایید و اظهارشده را مشاهده کنید.

2. ضمانت‌نامه‌ی ممهور معتبر و امکان ارائه ضمانت مدت‌دار

اگرچه ضمانت‌نامه‌ی معتبر و واقعی برای تمام محصولات الکترونیکی امری حیاتی‌ست اما این مسئله در مورد کالاهای کارکرده یا استوک به بالاترین اهمیتِ ممکن می‌رسد. چطور می‌توان بدون دریافت ضمانتِ کتبیِ معتبر از خرید یک محصول کارکرده مطمئن باشیم؟ متأسفانه این مسئله در غریب به اتفاق تمام فروشندگان محصولات غیرآکبند رعایت نمی‌شود و دلیل آن نیز مشخص است: ارائه‌ی چنین ضمانت‌نامه‌ای برای فروشنده مسئولیت و تعهد دوچندان ایجاد خواهد کرد. اکثر فروشندگان به بیان لفظیِ «مهلت تست یا گارانتی» کفایت می‌کنند که نه وجاهت قانونی دارد و نه باعث از بین رفتن تردید مشتریان خواهد بود.

C:\Users\HP\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\ضمانتنامه.jpg

3.فروش حضوری و نشانی معتبر

برای خرید محصولات کاملاً نو و به‌اصطلاح آکبند، شاید می‌توان به بررسی نماد اعتماد کفایت کرد. اما محصولات کارکرده یا غیرپلمپ چطور؟ از آنجا که ماهیت محصولات غیرپلمپ و حساسیت به سلامت و اعتبارشان متفاوت است، طبیعتاً خرید و فروش‌شان نیز با محصولات پلمپ تفاوت دارد، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت فروشگاهِ این نوع محصولات هم دقیقاً مشابه با سایر فروشگاه‌های اینترنتی باشد. این فروشگاه‌ها برای جلب اطمینانِ مشتریان خود قاعدتاً باید بتوانند شرایط پذیرش حضوری خریداران (نه صرفاً اعلام نشانی خود) را نیز داشته باشند. این فروشگاه‌ها به‌واسطه‌ی این کار، درواقع به صورت تلویحی این مسئله را به مشتریان خود منتقل می‌کنند که: «از سلامت محصول‌تان نگران نباشید! هر مشکلی پیش آمد، می‌دانید که کجا پیدای‌مان کنید!». اما اگر فروشگاهی فروش حضوری نداشته باشد و نشانی مشخصی اعلام نکند، مسلماً شک‌برانگیز است.

4.اعلام شفاف و به‌روز قیمت‌ها و به‌روز نگه داشتن موجودی فروشگاه

حتماً بارها برای شما پیش آمده که از دیدن عبارت «برای قیمت تماس بگیرید» یا «قیمت: تماس/دایرکت» حسابی کفرتان درآمده! حق هم دارید! از آن بدتر زمانی‌ست که به صورت اینترنتی ثبت سفارش می‌کنید اما بعد از چند ساعت با تماس تلفنی فروشنده متوجه می‌شوید که «محصولاتی که خریده‌اید موجود نیستند» و یا «قیمت‌شان تغییر داشته»؛ یعنی یا سفارش را لغو می‌کنند (و وارد چالشِ برگشت دیرهنگام مبلغ می‌شوید) یا مبلغ بیشتری طلب می‌کنند. طبیعتاً زمانی رغبت ما به خرید بیشتر است که قیمت‌ها و موجودی فروشگاه همیشه به‌روز باشد. برای مثال، فروشگاه پاساریا ، همانطور که در صفحه نخست وبگاه‌شان هم مشخص است، در تمام مدت شبانه‌روز قیمت‌ها و موجودی به‌روز دارد و از این حیث مزیت بزرگی به سایر فروشگاه‌ها پیدا کرده است.

5.قیمت‌های منصفانه و حساب‌شده

هر محصول متداول و پراستفاده‌ای در دنیا ارزش نسبتاً مشخصی دارد؛ برای مثال یک مدلِ به‌خصوصِ لپتاپ یا گوشی 800 دلار یا مثلاً 2900 درهم ارزش دارد که معادل ریالی آن بدون هزینه‌های واردات و یا سود فروشنده، برای مثال، 10 میلیون تومان است. حالا اگر فروشنده‌ای چنین محصولی را، 15 میلیون تومان عرضه کند احتمالاً بهتر است کلاه‌تان را سفت بچسبید و از چند فرسخی آن دور شوید! برای ارزیابی قیمت چنین محصولاتی دو راه دارید: قیمت روز محصول را بر حسب یکی از ارزهای روز مثل دلار، از طریق سایت تولیدکننده و یا سایت‌های فروشگاهی معتبر مثل آمازون یا والمارت پیدا کنید و همیشه میزان هزینه‌های واردات و سود واردکننده را در نظر بگیرید. قیمت روزِ آن محصول را در سایر فروشگاه‌های معتبر بازار ایران پیدا و با قیمت‌های فروشگاه مربوطه مقایسه کنید.

6.ارائه فاکتور خرید معتبر و دقیق

اگرچه شاید این مسئله هنگام خرید محصولات نو کاربرد خاصی نداشته باشد اما محصولات استوک، خصوصاً گوشی موبایل، ماجرای دیگری دارند. زمانی که تصمیم به خرید چنین محصولاتی بگیرید، باید از مسروقه نبودن محصول اطمینان حاصل کنید. همچنین علاوه بر ضمانت‌نامه‌ی کتبی، که در بالا بدان اشاره شد، دریافت فاکتورِ خریدِ معتبر و واجد شرایط وجاهت قانونی دارد و اعتبار بیشتری به خرید شما می‌دهد. مسلماً فاکتورهای خریدی که هیچ نام و نشانی از فروشنده‌ی در آن‌ها مندرج نیست هیچ فایده‌ای برای ما ندارند.

7.استفاده از تصاویر واقعی و امکان ارائه فیلم و تصویر واقعی

اگر فروشگاهی محصولاتی غیرپلمپ و کارکرده را عرضه کند اما تصاویری که در وبسایت بارگذاری کرده تصاویر اینترنتی و غیرواقعی باشند چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ خریدار، بی‌اطلاع از این مسئله و تحت تأثیر جاذبه‌ی تصاویر اینترنتی اقدام به ثبت سفارش می‌کند. اما همه خوب می‌دانیم محصولی که دریافت خواهد کرد، به احتمال خیلی زیاد، از زمین تا آسمان تفاوت دارد. صرف نظر از بروز این اتفاق، در صورتی که مشتری متوجه غیرواقعی بودن تصاویر شود، روند دریافت تصاویر واقعی محصول از فروشنده در اکثر مواقع بسیار سخت و زمان‌گیر یا غیرممکن خواهد بود. گاهی صرفاً برای دریافت یک عکس ساده باید چند روز منتظر بمانید. احتمالاً هم اصلا قید دریافت فیلم واقعی از محصول را هم بزنید!

8.حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی

با پیشرفت فناوری و امکانات ارتباطی، خصوصاً در دوران شیوع ویروس کرونا و دوران پساکرونا، حضور افراد در محیط‌های فیزیکی کاهش هرچه بیشتری یافته و مدت زمانی که در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال دارند افزایش قابل توجهی داشته است. اتمسفر مرده و سوت‌وکور حساب‌های کاربری فروشگاه‌ها در شبکه‌های اجتماعی یک زنگ خطر بالقوه‌ست. چراکه این مسئله بدان معناست که شما بخش زیادی از زمان خود را در فضایی سپری می‌کنید که فروشنده بدان توجهی نمی‌کند و یا در آن حضور ندارد. در عوض زمانی که شاهد فعالیت و به‌روزرسانی و پویایی فروشگاه‌ها در شبکه‌های مجازی باشیم قوت قلب و اطمینان خاطر بیشتری پیدا می‌کنیم. حتی گاهی خودمان هم ترجیح می‌دهیم از طریق شبکه‌های مجازی با فروشنده ارتباط برقرار کنیم.

9.پاسخگویی و مشاوره‌ی دقیق، حرفه‌ای و مسئولانه

از نظر حرفه‌ای هر فروشنده‌ای موظف به پاسخ‌گویی دقیق و صادقانه و ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی به مشتریان برای انتخاب صحیح محصول است. گاهی فروشگاه‌ها اقدام به مطرح کردن مسائل اساسی و مهم مربوطه و پاسخ‌دهی دقیق و مفصل به آن‌ها در قالب «پرسش‌های متداول» می‌کنند که عمل موثر و مفیدی است. ما نیز با مطالعه‌ی پرسش‌های متداول فروشنده پاسخ بسیاری از مجهولات موجود در ذهن خود را می‌یابیم. اما گاهی به دلایل مختلف گرفتار ذهنیت اشتباه و غیردقیق می‌شویم و یا محصول نامناسبی انتخاب می‌کنیم، اینجا از فروشنده انتظار می‌رود با ارائه‌ی دلایل خود خریدار را از ضرر احتمالی خریدار جلوگیری کند.

10ارسال سریع، دقیق، ارزان و بیمه‌شده

شاید چنین مسئله‌ای خیلی ساده و بدیهی به نظر برسد که زمانی که شما سفارش خود را ثبت می‌کنید ارسال کالای شما بدون اتلاف وقت و بدون ایجاد نگرانی برای شما انجام شود، حال آنکه چنین نیست! بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی فرایند آماده‌سازی و ارسال محصولات را بسیار زمان‌بر و پردردسر می‌کنند. گاهی محصولات اشتباهی ارسال می‌شوند و با مشخصات ارائه‌شده توسط فروشگاه مغایرت دارند. گاهی این ارسال بدون بیمه و با هزینه اضافی و ناموجه انجام می‌شود. حتماً پیش از ثبت سفارش از فروشنده در مورد فرایند ارسال سوال کنید.

C:\Users\HP\Desktop\New folder\استوک سالم.jpg

یک پیشنهاد واجد شرایط برای خرید لپ تاپ استوک و اپن باکس و آکبند

در صورتی که قصد خرید لپ تاپ را داشته باشید، می‌توانیم با توجه به این 10 نکته، فروشگاه پاساریا را معرفی کنیم. فروشگاه پاساریا به عنوان یکی از مراجع اصلی و معتبر عرضه‌ی لپتاپ در ایران، در کنار عرضه‌ی لپ تاپ نو و آکبند، عمده‌ی فعالیت خود را متمرکز بر عرضه‌ی لپ تاپ استوک و اپن باکس وارداتی کرده است.

بهر‌ه‌مندی از نماد اعتماد الکترونیکی و نماد ساماندهی، ارائه‌ی ضمانت‌نامه‌ی مهرشده و فاکتور خرید معتبر، حضور پررنگ و پویا در شبکه‌های اجتماعی (در کنار گروه اختصاصی مشتریان، متشکل از بیش از 500 مشتری و خریدار واقعی، که به ابراز عقیده و نظر آزادانه و اختیاری می‌پردازند)، قیمت‌ها و موجودی کاملاً به‌روز، قیمت‌های دقیق و منصفانه و استفاده از تصاویر واقعی از ویژگی‌های فروشگاه پاساریا به شمار می‌رود. خریداران همچنین می‌توانند به صورت حضوری نیز اقدام به خرید کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 2. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 3. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 4. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 5. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 6. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 7. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

 8. آفتاب یزد:‌ شورای نگهبان به داد پزشکیان، جهانگیری و لاریجانی رسید / اصلاح‌طلبان تاوان حمایت از روحانی را دادند

 9. پرس تی وی: دستورکار آمریکا تعلیق تحریم‌ها است نه لغو آنها

 10. نتیجه انتخابات شوراهای اسلامی تهران، ری و تجریش اعلام شد/چمران نفر اول

 11. صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟

 12. جشن پیروزی حامیان سید ابراهیم رئیسی در مشهد

 13. بهترین سایت فروش قطعات تزئینات خودرو در ایران کدام است؟

 14. واکنش پمپئو به انتخاب ابراهیم رئیسی

 15. واکنش ضرغامی به انتشار یک مصاحبه جعلی به نام او

 16. فساد ستیزی در قوه قضاییه با قوت ادامه می‌یابد

 17. کارشکنی دولت در فرایند انتخابات

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 5. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 17. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین