فتحی: استراماچونی، قائدی و دیاباته جایی نمی‌روند

گروه ورزشی الف،   3980917035

مدیرعامل باشگاه استقلال با تایید مشکلات مالی باشگاه گفت: استراماچونی، مهدی قائدی و شیخ دیاباته در استقلال می‌مانند.

فتحی: استراماچونی، قائدی و دیاباته جایی نمی‌روند
به گزارش مهر، تیم فوتبال استقلال پس از سیر مسیری سخت و رقابت با چند تیم قدرتمند، سرانجام در هفته سیزدهم لیگ برتر به صدر جدول رسید. اما این صدرنشینی خیلی زود به کام آبیها تلخ شد، چون استراماچونی در اولین جلسه تمرین پس از پیروزی بر شهر خودرو، دلخوری اش از شرایط باشگاه و به خصوص شرایط مالی را با تمرین ندادن تیم ابراز داشت.

امیر حسین فتحی مدیرعامل آبی پوشان که حالا تیمش در شرایط خاصی به سر می برد، در گفتگو با یک برنامه تلویزیونی به تشریح آخرین وضعیت این باشگاه پرداخت که مشروح گفتگوی وی را در زیر می خوانید.

* مگر می شود نظرم حمایت از استراماچونی نباشد
امیر حسین فتحی مدیرعامل باشگاه استقلال در خصوص شرایط این باشگاه اظهار داشت: استراماچونی با دانش و مطالعه کافی به استقلال آورده شد و حذف مربی قبلی هم با مطالعه و آگاهی بوده است. شاید این پروسه انتخاب و آمدن آقای استراماچونی حدود دو ماه طول کشید. ما ۵ هفته از لیگ گذشته بود و فقط ۳ امتیاز داشتیم، من تمام قد از ایشان حمایت کردم. به نظر شما الان که تیم در صدر  جدول است، نظر من و هیات مدیره این است که ایشان نباشد؟ قطعا از ایشان حمایت و او را حفظ می‌کنیم.

* تحریم ها انتقال پول را سخت کرده
ما در شرایط اقتصادی خاصی هستیم. تحریم‌های ناعادلانه و ظالمانه‌ای علیه ما صادر شده است. انتقال پول از ایران به اروپا بسیار سخت شده است و انتقال پول به حساب یک شخص که بسیار سخت‌تر شده است.

تامین منابع یک مسئله است و انتقال آن یک مسئله دیگر است. در خصوص انتقال پول نه من و نه باشگاه مقصر نیستیم. ما تقریبا دو ماه است که به ایشان بدهکار هستیم. ما چاره‌ای جز این نداریم که از طریق صرافی پول را به صورت بخش بخش انتقال بدهیم که این موضوع هم برای حساب مقصد مشکلاتی ایجاد می‌کند و این مشکلات گریبانگیر آقای استراماچونی هم شده است.

* به استراماچونی حق می دهیم اما ما هم مقصر نیستیم
همه عزیزان می‌دانند که ما در شرایط سختی هستیم و روز به روز تحریم های ناعادلانه سخت تر می‌شود. ما سال گذشته ۹ بازیکن و کادر خارجی داشتیم که گاها نقدا هم پول می‌گرفتند. آن زمان انتقال پول راحت‌تر از امروز بود. روز اول که با استراماچونی قرارداد بستیم، انتقال پول از امروز راحتتر بود و روز به روز حلقه تحریم‌ها تنگ‌تر میشود و انتقال پول سخت‌تر می‌شود.

نه فتحی و نه باشگاه استقلال در این ماجرا مقصر نیستند. در اینجا به مربی خود حق می‌دهیم. با همه این سختی‌ها ۴ ماه پول به حساب ایشان ریخته‌ایم. امروز و فردا بانک‌های اروپایی بسته هستند و دوشنبه پول به حساب ایشان واریز می‌شود. آقای دکتر خلیل‌زاده که از طریق یک کشور سوم این پول را برای استراماچونی منتقل می‌کنند، قول داده‌اند که در اولین ساعات روز دوشنبه این کار را انجام دهند و پول در حساب استراماچونی باشد.

او یک مربی حرفه‌ای است و ساعت‌ها وقتش را برای تیم می‌گذارد و جالب است بدانید که ایشان یک روز هم مرخصی نگرفته است. حتی روز شنبه هم ایشان در تمرین بوده و دستیارانش تمرین را برگزار کرده‌اند.

* به حفظ استراماچونی اصرار داریم
همسر آقای استراماچونی برای تعطیلات کریسمس تهران را ترک کرده‌اند و این موضوع به مسئله آقای استراماچونی ارتباطی ندارد. باشگاه استقلال، بنده و اعضای هیات مدیره برای حفظ استراماچونی مصر هستیم. پروسه آمدن ایشان زمان بر بوده و ما خواهان حفظ او هستیم. در همان زمان که حلقه تحریم‌ها تنگ مثل الان نبود هم مشکلاتی برای انتقال پول وجود داشت. 

* به هیچکس جز استراماچونی فکر نمی کنیم
ما به هیچ گزینه‌ای به جز استراماچونی فکر نمی‌کنیم و همه تلاشمان ادامه همکاری است. هواداران عزیز مسائل کشور را درک می‌کنند. مشکلات اقتصادی ما به کل کشور تسری پیدا کرده است.

باشگاه استقلال جدا از این جامعه نیست. استراماچونی سرمربی استقلال است و ما تمام تلاش خود را برای حل مسائل مالی ایشان انجام می‌دهیم تا ایشان کماکان با قدرت در کنار استقلال باشند و با استقلال افتخار آفرینی کنند.

با صراحت و صداقت عرض کردم که آقای استراماچونی با ما قرارداد دارد و باشگاه استقلال مصر است که قرارداد ایشان با ما استمرار داشته باشد. ما و ایشان تمایل به همکاری داریم و این وسط اگر مشکلی هم باشد، تلاش می‌کنیم تا آن را حل کنیم.

* قرارداد دیاباته بند فسخ ندارد
دیاباته با ما قرارداد دوساله دارد و بند فسخ ندارد. او با پیشنهاد استراماچونی به ما اضافه شد و قراردادش حدود پانصدهزار دلار است.

او نمی‌تواند از استقلال جدا شود مگر اینکه ما به او اجازه دهیم. نه فقط او بلکه نه مهدی قائدی و نه چشمی و دیگر بازیکنان، قرار نیست از استقلال جدا شوند.

با پیشنهاد استراماچونی قرار است در نیم فصل حداقل یک مهاجم ترجیحا خارجی به جمع ما اضافه شود. با وجود همه مشکلات انتقال ارز موفق شدیم بخش بزرگی از پول میلیچ، استراماچونی و دیاباته را پرداخت کنیم.

* استراماچونی با دقت بازیکن خارجی می گیرد
این وظیفه کادرفنی و باشگاه است که بازیکن خارجی جذب شده، به صورت فیکس بازی کند و متمایز از بازیکنان داخلی باشد. استراماچونی نشان داده که این موضوع را در خریدهایش مورد توجه قرار می‌دهد. 

* در مدارک ما ابهام ایجاد شده
استقلال هروقت اوج می‌گیرد، حواشی شروع می‌شود و شایعات دامن ما را می‌گیرد. ما در کمیته صدور مجوز حرفه‌ای گری موفق شدیم این مجوز را بگیریم. هفته گذشته از طریق فدراسیون متوجه شدیم که در خصوص استقلال و تراکتور برای AFC ابهام ایجاد شده و فدراسیون فوتبال در حال اقناع آنهاست. 

اگر مثلا رابسون یا هر بازیکن دیگری از استقلال قصد شکایت دارد، باید در سال بعد این کار را انجام دهد. ضمن اینکه ما موفق شده‌ایم موافقت شفاهی فیفا را در خصوص پرداخت پول رابسون بگیریم.

* مشکلی بابت حضور در آسیا نداریم
با هماهنگی انجام شده با فدراسیون، به ما گفته‌اند که مشکل خاصی جهت حضور ما در لیگ قهرمانان آسیا وجود ندارد. یکشنبه هم نمایندگان ما به مالزی می‌روند تا در قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا حاضر می‌شوند. 

* خودی ها انتقاد می کنند
امسال استقلال با هدایت استراماچونی و هنرنمایی بازیکنان خوب و با کیفیت استقلال، آنقدر خوب کار کرده که تحسین پیشکسوتان حریف را هم به همراه داشته است ولی متاسفانه برخی از خودی‌ها انتقاد می‌کنند. 

استراماچونی سرمربی ماست و فعلا مشکلی جهت حضور او و حفظش در حال حاضر وجود ندارد. ما در شرایط اقتصادی بدی هستیم. این نیست که پول داشته باشیم ولی نخواهیم به بازیکنان بدهیم. ما امسال ۳۰ درصد هزینه تیم را کمتر کردیم.

* قرارداد نجومی نداریم
ما رقم نجومی نداریم. ما از اسپانسر و حامی مالی مشترک ارتزاق می کنیم. مثلا ما جلسه‌ای با حامی مالی خود داشته‌ایم. گفته‌اند به ما که پول فردا می‌آید و الباقی سه – چهار روز دیگر به شما داده می شود.

من به بازیکن گفته ام یک هفته دیگر ولی پولی به حساب ما نیامده است. بازیکن روی این پول حساب کرده است. من به او حق می‌دهم. ما وقتی از اسپانسر نمی‌توانیم پول بگیریم و پول ما را به فردا و پس فردا حواله می‌کنند، من هم مجبورم به بازیکن بگویم که فردا پول به شما می‌دهم.

* انتقال بلیت فروشی به شرکتی دیگر
ما با موسسه کوثر، یک بخش کارمان بلیت فروشی است و یک بخش دیگری تبلیغ روی پیراهنمان بود که به اتکا منتقل شد. ما با کوثر این قرار را داشتیم که جزئیات کار بلیت فروشی را برای ما ارسال کنند ولی تعلل کردند و ما با شرکت دیگری وارد کار شدیم.

بعد از ایجاد زیرساخت‌ها، با شرکت توسعه کار کردیم. امروز می‌بینیم بعد از بلیت فروشی، شرکت توسعه با کمال شفافیت رقم بلیت فروشی را اعلام می‌کند. 
 
ما یک پرونده هم در خصوص برهان مبین داریم که متعلق به گذشته و حتی پیش از دوره آقای افتخاری است و جلسات مختلفی در این خصوص داشته‌ایم که ان‌شاءالله این موضوع هم حل می‌شود. این شرکت هم برای پرسپولیس، فدراسیون و سازمان لیگ هم شکایاتی را تنظیم کرده است و ما چندین بار در این خصوص به دادگاه رفته‌ایم.

روز شنبه جلسه شورای معاونین وزارت ورزش به میزبانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی برگزار شد و من هم خیلی اتفاقی آنجا بودم برای صحبت با آقای کریمی در خصوص مسائل مختلف و به محض آغاز جلسه، آنجا را ترک کردم. 

بلیت فروشی متعلق به باشگاه است. چون زیر ساخت را شرکت توسعه ایجاد کرد، به نمایندگی از باشگاه‌ها بلیت فروشی را انجام می‌دهد. 

* بازیکنان همکاری می کنند
جا دارد از صبوری و لطف بازیکنانمان که تنها درآمدشان فوتبال است، تشکر کنم. ما بازیکنانی داریم که درصد بسیار کمی گرفته اند.

از آقایان غفوری، چشمی، باقری تا محسن کریمی و دیگران که درصد کمی گرفته‌اند تشکر می‌کنم. علت این موضوع هم این است که حامیان مالی، پول را به موقع نمی‌دهند. پول را زمانی می‌دهند که صدای بچه‌ها در آمده یا تیم افت کرده است. من نمی‌دانم چرا پول را نمی‌دهند. استقلال درآمد پایدارش، حامیان مالیش هستند. 

* ۱۰ میلیارد برای مجوز حرفه ای هزینه کردیم
زیر ۷۰-۸۰ میلیارد هزینه امسال ماست. همین امسال، بحث مجوز حرفه‌ای باعث شد حدود ۱۰ میلیارد هزینه کنیم. برای صدور کارت بازی دیاباته، یزدانی، میلیچ و ... حدود ۴ میلیارد تومان بابت بدهی‌های باشگاه پرداخت کردیم.

اینها مشکلات باشگاه است. مثلا می‌گویند پول اللهیار کجا رفت؟ می‌شد به هواداران بگوییم که پول به مربی خارجی نمی‌دهیم یا دیاباته را جذب نمی‌کنیم تا مجوز حرفه‌ای را کسب کنیم؟

خدا را شکر موفق شدیم بسیاری از بدهی‌ها را پرداخت کنیم. بدهی‌هایی که مربوط به دوره من نبود را پرداخت کرده‌ام. اگر این بدهی‌ها نبود، بازیکنان ۵۰ درصد از پول خود را گرفته بودند.

* اسب مان را برای قهرمانی زین کردیم
هر اطلاعاتی که در خصوص سهمیه آسیایی از سوی فدراسیون منتشر شده را ما به مربی خود منتقل کرده‌ایم. ما امسال اسب خود را برای قهرمانی زین کرده‌ایم.

فدراسیون هم که دوست ندارد سهمیه ۲+۲ باشد. ما ابتدا تصور می‌کردیم سهمیه ۳+۱ است ولی بعدا اعلام شد که سهمیه ۲+۲ است. اینجا نه ما قصوری کردیم نه فدراسیون. ما بهترین و بزرگترین بازی‌های لیگ را برده‌ایم و میتوانیم با حضور استراماچونی و بازیکنانمان به جایگاه مد نظرمان برسیم.

* گرفتن مجوز حرفه‌ای نفس مان را گرفت
طلب داریوش شجاعیان هم متعلق به دوره مدیر قبلی بود که حل شد. من دو دوره مجوز حرفه‌ای گرفته‌ام. هر دو بار هم این موضوع نفس ما را گرفته است.

چون باید پولی را به بدهکاران بدهید و یک پول را هم برای پیش پرداخت در نظر بگیریم. من وقتی به تمرین می‌روم، بازیکن از من مطالبه حقش را می‌کند.

من ناراحت نمی‌شوم چون این حق اوست ولی پول ما را نمی‌دهند. موقعی من باید زیر سوال قرار بگیرم که پول باشد و نخواهم تزریق کنم. ما شرکت دولتی هستیم ولی ردیف بودجه نداریم.

اراده جدی در وزارت ورزش و دو باشگاه برای خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس وجود دارد. نحوه اداره دو باشگاه الان خصوصی است.

پربحث‌های دیروز

 1. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 2. خرید سکه مشمول پرداخت مالیات شد

 3. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 4. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

 5. رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی می‌رود؟!

 6. رفت و برگشت «دلار» به کانال پایین‌تر

 7. اوج تجمل‌گرایی در سنت حسنه‌ای به نام ازدواج/ حلالی که روز به روز ناممکن می‌شود

 8. قیمت آپارتمان در تهران روزانه چقدر گران می‌شود؟ + جدول

 9. توضیح حناچی درباره عدم حضورش در جلسات هیات دولت/ ادبیات تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم

 10. توضیحات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره وقف دماوند و جنگل آق‌مشهد

 11. پیشکسوت کشتی ایران درگذشت

 12. نصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شد

 13. رئیس سازمان سنجش: حذف کنکور فعلاً اجرایی نیست‌/ کنکور یک موضوع جذاب سیاسی شده است

 14. دریادار سیاری: وحدت و مودت میان ارتش و سپاه ناگسستنی است

 15. زمان برگزاری کنکور بدون تغییرماند

 16. نگرانی پمپئو از توافق میان ایران و چین

 17. گروه تروریستی تندر چگونه تشکیل شد و اعضای آن چه کسانی هستند؟ + تصاویر

 18. درخواست نمایندگان مجلس برای مسکوت ماندن طرح تشکیل وزارت بازرگانی + جزئیات

 19. ثبت تصویری زیبا از پلنگ ایرانی

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. آقای حدادیان زودتر تکذیب کنید !

 3. دست از حمایت صنعت نابالغ و نازپروده خودروسازی بردارید

 4. نامه احمد توکلی به میرسلیم درباره قالیباف

 5. ماجرای عضویت دختر رئیس جمهور در هیئت علمی دانشگاه/در سفر احمدی‌نژاد به قم چه گذشت؟/ تحلیل لیلاز از قرارداد ایران و چین/روحانی: اقتصاد کشور در حداقل ضرورت مردم به خوبی اداره شده است

 6. جزئیاتی از طرح مالیات خانه‌های خالی/ مالیات ۴۰ میلیون تومانی از یک خانه خالی

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 9. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 10. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 11. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 12. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 13. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 14. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 15. رصد پایگاه آمریکایی العدید با ماهواره نور + تصاویر

 16. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 17. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 18. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 19. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 20. روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند

 21. پیشگیری از گره کوری که به دندان هم باز نمی‌شود!

 22. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 23. یادداشت انتقادی نادران درباره تخلف در فرآیند انتخاب بذرپاش

 24. کوچک‌ترین غسال داوطلب اموات کرونایی کیست؟ + عکس

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

آخرین عناوین