هشدار پلیس فتا به کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می کنند

گروه فناوری الف،   3980622033 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

کاربران هنگام استفاده از درگاه‌های الکترونیکی بانکی و سایت‌های داخلی مثل سایت یارانه، کنکور و دانشگاهها که اطلاعات حساسی دارند، باید فیلترشکن خود را خاموش کنند تا از سایت‌هایی که به دلیل فیشینگ فیلتر شده‌اند، آگاهی پیدا کرده و همچنین از ارسال نام کاربری و رمز خود به سرورهای وی‌پی‌ان که رمزگذاری نشده و احتمال سرقت از آن‌ها وجود دارد، پرهیز کنند.

هشدار پلیس فتا به کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می کنند

به گزارش ایسنا، اگرچه استفاده از فیلترشکن در طول ۱۰ سال گذشته به دلیل مسدود شدن برخی از وب‌سایت‌ها در بین برخی کاربران اینترنت وجود داشت، اما در یک سال اخیر و با فیلتر شدن پیام‌رسان خارجی تلگرام، افرادی که تا پیش از آن از فیلترشکن استفاده نمی‌کردند، هم به این گروه پیوستند، تا جایی که این موضوع نگرانی‌ها را از بابت تهدیدات ناشی از استفاده از فیلترشکن افزایش داد.

فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌ها در حالی سد فیلترینگ را قابل نفوذ می‌کنند که در مقابل، مسائل امنیتی فراگیر شدن این اپلیکیشن‌ها مطرح می‌شود. کاربران برای استفاده از وب‌سایت‌های فیلترشده، بدون آگاهی اقدام به دانلود و نصب اپلیکیشن‌هایی می‌کنند که بیش‌تر از این‌که فیلترشکن باشند، با هدف سوءاستفاده و دسترسی به اطلاعات و واردن کردن انواع بدافزار به گوشی افراد طراحی شده‌اند.

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در این باره تاکید کرده بود «نمی‌توان اجازه توسعه‌ این بدافزارها و فیلترشکن‌ها را داد و اگرچه دولت هم با فیلترینگ موافق نیست، اما استفاده و فراگیر شدن فیلترشکن‌ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارد.» البته کارشناسان امنیتی در دنیا معتقدند عمده استفاده وی‌پی‌ان در دنیا برای حفظ امنیت است، مثلا اگر یک کاربر یا مسئولی به خارج از کشور رفته باشد و بخواهد از آنجا با حفظ امنیت، به اینترنت بانکش و یا سرویسی داخل ایران وارد شود، اگر به شبکه‌ی آن کشور اطمینان نداشته باشد، از وی‌پی‌ان استفاده می‌کند.

از طرفی باید توجه داشت وجود تصاویر لوگو، آرم بانک‌ها و موسسات دولتی و اپلیکیشن‌های معتبر در درگاه‌های جعلی دلیلی بر امن بودن خدمات آن درگاه یا اپلیکیشن نیست، یعنی در واقع از تصاویر برای کلاهبرداری سوءاستفاده شده است. کلاهبرداران برای این‌که بتوانند اعتماد شهروندان را جلب کنند، در طراحی درگاه‌های جعلی پرداخت به جهت سرقت اطلاعات بانکی افراد از لوگو، آرم بانک‌ها و نشان اپلیکیشن‌هایی معتبر بانکی سوءاستفاده می‌کنند.

یکی از اقدامات کلاهبرداران این است که با راه‌اندازی سایت‌های جعلی که شبیه به سایت‌های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده‌های مالی اقدام می‌کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ معروف است، از طریق اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب‌های بانکی قربانیان خالی می‌شود.

به همین دلیل پلیس فتا نیز درباره‌ی استفاده از فیلترشکن‌ها هنگام استفاده از درگاه‌های الکترونیکی بانکی هشدار داده است: هنگام استفاده از درگاه‌های الکترونیکی بانکی در فضای مجازی به هشدارهای پلیس فتا توجه کنید و حتما شاخصه‌های امنیتی درگاه‌های الکترونیکی پرداخت را به دقت کنترل کنید؛ همچنین هنگام استفاده از درگاه‌های الکترونیکی به هیچ وجه از فیلترشکن استفاده نکنید که اگر نشانی درگاه قبلا فیلتر شده باشد، مشخص شود.

در این باره میلاد نوری  - کارشناس فناوری اطلاعات - نیز درباره نحوه سوءاستفاده هنگام استفاده از وی‌پی‌ان توضیح داده بود: وقتی وی‌پی‌ان شما وصل است و وارد یک درگاه پرداخت می‌شوید و شماره کارت و رمز خود را وارد می کنید، در واقع اسم کاربری و رمز خود را به سرور وی‌پی‌ان می‌فرستید و سرور وی‌پی‌ان، آن را به بانک می‌فرستد. اگر طرف مقابل بخواهد سوء‌استفاده کند و وی‌پی‌ان رمزنگاری نباشد، می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد؛ به همین دلیل توصیه شده حتما اگر نیاز به استفاده از وی‌پی‌ان وجود دارد، زمان پرداختن و رفتن به سایت‌های داخلی مثل سایت یارانه، کنکور و دانشگاه که اطلاعات حساسی دارند، وی‌پی‌ان را قطع کنید.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۹۰۲۹۲۱۰:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۶/۲۲
.. بهتر بود به جای هشدار کاری میکردید که مردم نیازی به استفاده از فیلترشکن نداشته باشند تا دچار عوارض آن هم نشوند، به نظر من خطر استفاده از فیلترشکن از خطر باز بودن شبکه های اجتماعی بیشتر است.
ناشناس۱۰۹۰۳۱۳۱۱:۰۳:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۲۲
من به سایت های سیاسی و اجتماعی فرانسه زبان زیاد مراجعه دارم بسیاری از این سایت ها فیلتر هستند واقعا هیچ دلیلی نمیتوان برایش پیدا کرد .
ناشناس۱۰۹۰۳۷۶۱۱:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۲۲
ما عاشق استفاده از فیلترشکن نیستیم. مجبوریم. مجبور. این وضعیت رو هم خودتون درست کردید
ناشناس۱۰۹۰۳۸۱۱۱:۵۰:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۲
خود شما با فیلتر کردن باعث .. هستید چرا فیلتر میکنید خوب؟؟؟
عبدالله۱۰۹۰۴۳۹۱۳:۰۶:۳۸ ۱۳۹۸/۶/۲۲
خوب به جای این حرفها فیلترها را بردارید تا ملت مجبور نشوند کلی هزینه کنند و فیلترشکن استفاده کنند تا برایشان هم مشکل ایجاد نشود.
حامد۱۰۹۰۴۵۶۱۳:۳۸:۴۲ ۱۳۹۸/۶/۲۲
چرا الکی تعیین تکلیف میکنی؟
ناشناس۱۰۹۰۴۶۳۱۳:۵۰:۲۳ ۱۳۹۸/۶/۲۲
لطفا پليس فتا ابتدا جلوی بالايی ها که آزادانه توئيت ميکنند را بگيرد. مگر اينکه قانون فقط مال پايينی ها باشد.
ناشناس۱۰۹۰۵۲۲۱۵:۰۰:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۲۲
ماشاء الله هزار ماشاء الله تمام وزراء و مسئولین ، بدون فیلترشکن 24 ساعته در توئیتر تشریف دارند !
ناشناس۱۰۹۰۵۲۴۱۵:۰۲:۳۳ ۱۳۹۸/۶/۲۲
خوب بجای هشدار شبکه های اجتماعی مفید و درآمدزا را فیلتر نکنید !!!
ناشناس۱۰۹۰۶۳۳۱۷:۲۲:۲۷ ۱۳۹۸/۶/۲۲
خوب جناب وزیر تو بگو چه کار کنیم؟ چطور از تلگرام استفاده کنیم .یا فیس بوک یا یوتیوب. ؟ من از یوتیوب فیلم های مناسبی میبینم . همه این فیلم ها که بد نیستن .
ناشناس۱۰۹۰۶۹۲۱۸:۲۸:۴۵ ۱۳۹۸/۶/۲۲
خب سرعت اینترنت را بالاببریدفیلترهاراخاموش کنیدتامردم مجبور نشوندفیلترشکن بخرند،البته ترفند دولت اینه که مردم برای اینترنت هزینه زیادی بکنند.
محسن۱۰۹۱۰۹۸۰۶:۰۵:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۲۳
اگه شما واقعا نگرانید.!!! دستتون رو از دکمه ی فیلترینگ بردارید!!!

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 3. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 4. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 5. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 6. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 7. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 8. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 9. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 10. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 11. قانون، قاتل رومینا!؟

 12. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 13. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 14. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 15. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 16. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 17. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 18. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 19. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 20. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 21. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 22. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 23. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 24. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 25. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

آخرین عناوین