آیا بار دیگر ترامپ را دست کم گرفته ایم؟

گروه جهان الف،   3980424001 ۰ نظر، ۵ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

نیروهای مترقی و لیبرال ها باید این واقعیت زشت را بپذیرند که سهم قابل توجهی از جمعیت آمریکا مستعد پذیرش تبلیغات ترامپ هستند، چرا که آنها از بیگانه هراسی، ضدیت با مهاجران، نژادپرستی، جنسیت گرایی، زن ستیزی، شرکت سالاری و دستور کار جنگ افروزانه او حمایت می کنند، حتی اگر به طورعلنی آن را بر زبان نیاورند.

فارس نوشت: با اینکه تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 بیشتر از یک سال دیگر مانده، دونالد ترامپ  در قواره نامزدی با آمادگی بیشتر و راسخ تر از سال 2016 خود – یا به نسبت بسیاری از رقبای فعلی اش – به صحنه آمده است. کسانی که  از زیرپا گذاشته شدن هر روزه قانون اساسی و از  تضعیف معیارهای اساسی نزاکت انسانی وحشت کرده اند، ممکن است نتوانند خود را قانع کنند که رئیس جمهوری چون ترامپ بتواند برنده دور دوم ریاست جمهوری نیز باشد. اما در حقیقت او در طلب بی امان خود برای باقی ماندن در قدرت به مدت چهار سال دیگر، کاری نیست که نکرده باشد، در حالی که ما بی توجه به خطری که تهدیدمان می کند، نزدیک شدن او به پیروزی را نادیده می گیریم.

ترامپ برای تفکیک قائل شدن بین امتیازهای ناشی از جایگاه خود و کارزار انتخاباتی اش هیچ تلاشی برای رعایت مرزهای اخلاقی نمی کند. نمایش چهارم جولای در هفته گذشته مثال کاملی از این حرف است؛ نمایشی که در جریان آن او میلیون ها دلار از پول مالیات دهندگان را برای به نمایش در آوردن تانک ها و پرنده های نظامی در واشنگتن هزینه کرد تا با دادن بلیت های اختصاصی رایگان به آنها، کمک کنندگان مالی سیاسی خود را تحت تاثیر قرار دهد. کمک های مالی که از هم اکنون به صندوق های کارزار انتخاب دوباره ترامپ سرازیر شده، تنها در چهارماهه نخست سال جاری بالغ بر 30 میلیون دلار بوده است. هدف او راه اندازی یک کارزار انتخاباتی کامل است، آن هم به شکلی که تصورش را نمی توان کرد، با رقم بزرگ یک میلیارد دلاری کمک های مردمی.

ترامپ همچنین تمرکز راسخی بر تاکید روی مسئله ای دارد که به نظر می رسد بیشترین انگیزه بخشی را بر روی پایگاه رای او دارد: مهاجرت. تصمیم او برای  افزودن یک سئوال درباره شهروندی در آمارگیری سال 2020 این پیام قوی را به حامیان او ارسال می کند که او حتی به دیوان عالی اجازه نخواهد داد در مسیر تضعیف حقوق مهاجران از طرف او سنگ اندازی کند.  این ترس که اقدامات او احتمالا در جوامع آسیب پذیر الهام بخش  شود – فارغ از نتیجه نهایی سئوال مندرج در آمارگیری- یک پیروزی برای حزب جمهوریخواه است. جناح راست در نظر دارد با استفاده از راهبرد آمارگیری، بر میزان رای دمکرات ها در انتخابات کنگره در آن دسته از نواحی که نوعا رای آبی دارند تاثیر منفی بگذارد. و به این ترتیب ترامپ از طریق دنبال کردن مسئله سئوال شهروندی، هم به رای دهندگان پاداش می دهد و هم به حزب خودش.

ترامپ  هیچ احتمالی را نادیده نمی گیرد و درک می کند که حتی با تعداد زیاد طرفدارانش، ممکن است از آرای کافی برای انتخاب مجدد برخوردار نباشد. همین مسئله می تواند توضیح دهنده نطق 45 دقیقه ای عجیب او در دوشنبه گذشته با عنوان «رهبری زیست محیطی آمریکا» باشد. نیویورک تایمز نوشت:  «درحالی که آمار و ارقام نشان می دهند که آقای ترامپ هرگز نمی خواهد آن نوع رای دهندگانی را به سمت خود جذب کند که احساس شدیدی درباره حل کردن تغییرات آب و هوایی دارند، یک مقام ارشد دولت که  نظرسنجی ها را مورد بررسی قرار داده گفت که رای دهندگان میانه رویی وجود داشته اند که سیاست های اقتصادی رئیس جمهوری را دوست داشته اند و فقط می خواهند بدانند که او در مورد مسائل زیست محیطی مسئولانه تر عمل می کند.»

البته ترامپ  فکت هایی را از کل موضوع سرهم کرده است، در حالی که نمی خواهد این کار را انجام دهد. او اعتبار برخی از دستاوردهای پرزیدنت اوباما را به نام خود تمام کرده و مدعی شده که او طرفدار  مقررات سختگیرانه تر برای پاگیزه نگه داشتن هوا و آب ما بوده است. ترامپ گهگاه با موفقیت نشان داده است که ظاهرا واقعیت  اهمیت اندکی برای پایگاه رای او دارد. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که مردم چیزی را باور دارند که او از آنها می خواهد باور کنند و سخنرانی مملو از دروغ او در مورد محیط زیست می تواند تمام چیزی باشد که ترامپ به آن نیاز دارد تا رای دهندگان خود را متقاعد کند که او یک رهبر زیست محیطی است.

برای کسانی که نمی توانند چهار سال دیگر ریاست جمهوری کابوس وار او را تصور کنند، ترسناک ترین چیز می تواند راهبرد تبلیغاتی و گردآوری پول ترامپ باشد. کارزار او در به وجود آوردن یک احساس اضطرار با استفاده از دروغ ها، غلوها و  تبلیغات برای جلب حمایت های لازم و گردآوری مقادیر کلانی پول، به خصوص در شبکه های اجتماعی، به شکلی باورنکردنی ماهرانه بوده است. رسانه تحقیقی اکسیوس دریافته است که ترامپ در حال تخصیص دادن 44 درصد از کارزار تبلیغات تجاری فیس بوکی خود روی رای دهندگان 65 سال به بالاست، به خصوص با استفاده از زبان قطب بندی شده در مسئله مهاجرت. یک کارشناس انتخاباتی به اکسیوس گفته است: «یکی از چیزهایی که کارزار ترامپ بارها ثابت کرده، این است که آنها نتایج را دنبال می کنند و پیامدها را بهینه سازی می کنند نه اجماع های عمومی را.»

برد پاراسکیل مدیر کارزار انتخاباتی ترامپ یک استاد بازار یاب دیجیتال است و در این باره لاف زده که چگونه «رئیس جمهور می تواند هر کسی را شکست دهد... شتابی که پشت این رئیس جمهور قرار دارد، شبیه هیچ چیز دیگری که تاکنون در تاریخ دیده شده نیست.»  وایس مدیا  یک نمونه از طرح پاراسکیل را نشان داده است. در ماه ژوئن  کارزار انتخاباتی ترامپ  آگهی های تجاری هدفمندی را به راه انداخت  که تولد رئیس جمهور را تبریک می گفت و طرفداران را با استفاده از یک حس رقابت، به امضای کارت های تبریک تشویق می کرد. در یکی از آگهی های فیس بوکی چنین آمده بود: «هورا! فردا تولد رئیس جمهور است!» به کاربران شبکه های اجتماعی گفته شده بود «هر طرفداری که کارت تبریک او را امضا کند، ما در مراسم جشن تولد رئیس جمهور کارت ها را به او می دهیم و او نام امضا کنندگان را خواهد خواند. آیا او اسم شما را هم خواهد دید؟» وایس توضیح داد کسانی که این کارت ها را «امضا می کنند» اطلاعاتی را در مورد خود ارائه می دهند که کمک می کند کارزار انتخاب دوباره رئیس جمهور بتواند بر اساس این اطلاعات فهرستی از رای دهندگان را تهیه کند که در روند گردآوری پول نقشی حیاتی ایفا خواهد کرد.»

استفاده از تولد رئیس جمهور به عنوان یک ابزار گردآوری داده ها به منظور دسترسی به رای دهندگان آنچنان موفق بود که در تولد چند عضو دیگر خانواده ترامپ نیز به همین شکل به کار گرفته شد. تولد ملانیا ترامپ نقطه تمرکز یک کارزار تبلیغاتی مشابه دیگر بود که به طورخاص برای جذب زنان طراحی شده بود، گرچه گروه ناظر «رسانه ها برای آمریکا اهمیت دارند» مدعی است در انجام این کار از سیاست های خود فیس بوک نیز تخطی شده است.

پاراسکیل توضیح داده است که راهبرد او شامل واداشتن طرفداران حامیان ترامپ به کمک مالی زود هنگام به کارزار انتخاباتی او از طریق شبکه های اجتماعی نیز می شود. این نوع کمک مالی  به اردوی انتخاباتی او اجازه می دهد تا جزئیات زیادی را در این باره ردگیری کند که این کمک کنندگان چه کسانی هستند و چگونه می توان در زمان انتخابات آنها را بسیج کرد. پاراسکیل به فاکس نیوز گفته است: «برای پرزیدنت ترامپ مهم تر از دانستن این نکته نیست که کسی که امروز یک کمک کننده ما است، در واقع یک رای دهنده است ...ما از این داده ها مدل سازی کرده و  آنها را بعدا پیدا می کنیم. بنابراین تمام این کمک های مالی زودهنگام بسیار برای ما سودمند است.»

ترامپ به تنهایی عمل نمی کند. گاردین اخیرا گزارش داده که نیروهای دست راستی از جمله رسانه های آنها در حال استفاده از «آگهی های غیرقابل ردگیری» در فیس بوک برای کمک به انتخاب مجدد ترامپ در سال 2020 و ترویج یک دستور کار سیاسی دست راستی هستند. این آگهی ها – مثل بسیاری از اقدامات مشابه انجام شده از سوی این منابع- به شدت بر غلو کردن، هراس افکنی و گاهی اوقات دروغ های فاحش اتکا دارند. روشن نیست که دقیقا چه کسی از این شیوه برای تبلیغ کردن ترامپ استفاده می کند، اما چون این کار غیرقابل ردگیری و ساده است، عملا هر کسی می تواند با صرف مبلغ متوسطی پول تاثیر زیادی را خلق کند.

همچنین کارزار انتخاب مجدد ترامپ با کارکشتگی در حال آموزش «ارتشی از داوطلبان» است که در سراسر کشور در آماده سازی برای نوامبر 2020 فعالیت دارند. کمیته ملی جمهوریخواهان و کارزار انتخاباتی ترامپ تاکنون هزاران جلسه آموزشی را مدیریت و در سطح کشور برگزار کرده اند. تفاوت بزرگ بین سال 2016 و 2020 آنطور که رادیو نشنال پابلیک در گزارش خود می گوید این است که «در سال 2016 کارزار ترامپ تا بعد از آنکه نامزدی خود را در میانه سال 2016 به کرسی نشاند، به داده های کمیته ملی جمهوریخواهان و عملیات های داوطلبان دسترسی نداشت. در حالی که  در آن  زمان  وصلتی ناخوشایند بین آنها وجود داشت اما امروز دیگر چنین نیست. این بار حزب جمهوریخواه و کارزار ترامپ ضرورتا یکی هستند و شبیه هم هستند و برای ایجاد ارتشی از داوطلبان در حال همکاری با یکدیگرند.»

یک نظر سنجی که به تازگی توسط واشنگتن پست و ای بی سی نیوز انجام شده، نشان داده که ترامپ از نرخ مقبولیتی 44 درصدی برخوردار است که بالاترین نرخ از زمان آغاز به کار خود به عنوان رئیس جمهور محسوب می شود. دلیل این نرخ مقبولیت احتمالا این است که مردم احساس خوش بینانه ای نسبت به وضعیت اقتصادی کشوردارند، احتمالا به این دلیل که ترامپ مرتبا  با وجود شواهد مغایر با آن، ادعا می کند که ایالات متحده هرگز اقتصادی قوی تر از امروز نداشته است. 

فارغ از اینکه چه کسی در حال فشار آوردن برای انتخاب دوباره ترامپ است و چگونه این کار را انجام می دهد، نیروهای مترقی و لیبرال ها باید این واقعیت زشت را بپذیرند که سهم قابل توجهی از جمعیت آمریکا  مستعد پذیرش تبلیغات او هستند، چرا که آنها از بیگانه هراسی، ضدیت با مهاجران، نژادپرستی، جنسیت گرایی، زن ستیزی، شرکت سالاری و دستور کار جنگ افروزانه او حمایت می کنند، حتی اگر به طورعلنی آن را بر زبان نیاورند.

نویسنده: سونالی کولهاتکار ( Sonali Kolhatkar) یادداشت نویس سایت تروث دیگ
منبع:http://yon.ir/XmhSC

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 4. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 5. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 6. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 7. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 8. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 9. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 10. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 11. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 12. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 13. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 14. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 15. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 16. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 17. تست سامانه باور ۳۷۳   

 18. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 19. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 20. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 21. چرا پزشکان با نصب «کارتخوان» مخالفند؟

 22. سفر به ملایر  

 23. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 24. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 25. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 3. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 11. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 12. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 13. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 14. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 15. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 16. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 17. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 18. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 19. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 20. تست سامانه باور ۳۷۳   

 21. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 22. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 23. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

 24. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 25. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 14. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 15. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 16. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 17. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 18. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 19. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 20. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 21. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 22. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 23. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 24. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

 25. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

پربحث‌های اخیر

 1. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 2. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 3. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 4. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 5. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 6. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 7. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 8. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 9. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 10. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 11. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 12. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 13. آغاز دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی

 14. سی‌ان‌ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

 15. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 16. ظریف وارد پاریس شد

 17. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 18. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 19. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 20. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 21. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 22. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 23. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 24. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

 25. حمله صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی/ بازداشت شماری از فلسطینیان

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 3. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 4. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 5. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 6. توضیحات ظریف درباره سفرش به پاریس

 7. جزئیات جدید از دلیل لغو حمله آمریکا به ایران: ترس عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی

 8. پیام سرنگونی پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط انصارالله چیست؟

 9. نفتکش ایران به سمت یونان حرکت نمی‌کند

 10. ظریف با وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرد

 11. ترامپ: من رهبر برگزیده برای مقابله با چین هستم

 12. ارتش سوریه کنترل کامل «خان شیخون» را در دست گرفت

 13. حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه هوایی ملک خالد

 14. آغاز اولین اقدامات ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

 15. سی‌ان‌ان: شکاف در ائتلاف سعودی دردسر تازه دولت ترامپ

 16. حزب‌الله عراق: در صورت حمله دوباره به مقرهای نظامی، پاسخ دندان‌شکن خواهیم داد

 17. ظریف وارد پاریس شد

 18. ابوبکر البغدادی اداره امور داعش را به یکی از معاونان خودش سپرد

 19. فرانسه: انگلیس دولت زیر دست آمریکا می‎شود

 20. الحشد الشعبی عراق، از انهدام یک هواپیما بر فراز یکی از مقرهای خود خبر داد

 21. نادر طالب‌زاده: FBI تک‌تک مهمان‌های افق نو را تهدید کرده است

 22. واکنش عمار حکیم به حملات به مراکز حشد شعبی عراق

 23. ظریف اسلو را به مقصد پاریس ترک کرد

 24. ماکرون: دیگر منتظر «معامله قرن» ترامپ نیستم

 25. ظریف نوشت: پایان ثمربخش تور اسکاندیناوی

پربحث‌های هفته

 1. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 2. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 3. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 4. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 5. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 6. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 7. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 8. ظریف: تا زمانی زنده و مسؤول باشم اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم

 13. ماکرون: به مقامات ایران پیشنهادهایی ارائه می کنم

 14. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 15. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 16. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 17. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 18. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 19. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 20. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 21. ترامپ: ایران، روسیه و پاکستان باید با داعش مبارزه کنند

 22. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 23. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 24. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 25. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

آخرین عناوین