جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

گروه سیاسی الف،   3980404078 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا/اقدمات «عجیب و غریب» ترامپ برای شکستن مقاومت ایران

به گزارش الف، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیروز فرمان اجرایی تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. واشنگتن اعلام کرده تحریم‌های جدید در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران صورت می‌گیرد. ترامپ عنوان کرده این تحریم‌ها به مثابه اهرم فشاری برای بازگردندان ایران به میز مذاکره است.

ترامپ همچنین مدعی شد که هرگز اجازه نمی‌دهد ایران به سلاح اتمی دست یابد.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز با بیان اینکه تحریم‌های جدید آمریکا بر نهاد رهبری اعمال می‌شود، گفت: تعدادی از فرماندهان سپاه به فهرست تحریم‌های آمریکا افزوده شده‌اند. این فرماندهان علیرضا تنگسیری (فرمانده نیروی دریایی)، امیرعلی حاجی زاده (فرمانده هوا فضا) و محمد پاکپور (فرمانده نیروی زمینی) سپاه پاسداران هستند.

در لیست تحریم های جدید همچنین فرماندهان مناطق پنج‌گانه نیروی دریایی به نام سردار عباس غلامشاهی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه، سردار یدالله بادین فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران، سردار رمضان زیراهی فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه،سردار منصور روانکار فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه و سردار علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم دریایی سپاه قرار دارند.

فرماندهان پنج ناحیه نیروی دریایی سپاه که عبارتند از عباس غلامشاهی فرمانده منطقه یکم، رمضان زیراهی فرمانده منطقه دوم، یدالله بادین فرمانده منطقه سوم، منصور روانکار فرمانده منطقه چهارم و علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی هم به این فهرست اضافه شده‌اند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین گفته ترامپ به وی دستور داده است محمدجواد ظریف نیز تحت تحریم قرار گیرد.منوچین هم چنین با تکرار گفته‌های دونالد ترامپ عنوان کرد تحریم‌های جدید در راستای بازگرداندن ایران به میز مذاکره و امضای توافقی جامع است.

اقدام آمریکایی ها بدعتی جدید در روابط بین الملل است که با مناسبات و رویه های معمول بین المللی هیچ تناسبی ندارد. بدون شک سیاست فشار حداکثری آمریکا برخلاف تاکید همیشگی بر مذاکره و انجام گفت‌و‌گو است؛ البته در حال حاضر اقتصاد ایران به صورت کامل مورد تحریم قرار گرفته و تاکید بر اینکه دسترسی برخی افراد و شخصیت‌ها به سیستم مالی بین‌المللی قطع می‌شود بیشتر شعاری و جنگ روانی و تبلیغاتی است.

حسن روحانی، امروز درباره تحریم های جدید آمریکا گفت: اموال رهبری را می‌خواهید تصرف کنند؟ اموال رهبری یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبران ما که مثل رهبران بقیه کشورها نیستند که در حساب های خارجی شان میلیاردها پول داشته باشند که بخواهید آنها را تحریم و تصرف کنید.

وی گفت: یک آدمی بیاید یک کار وقیحانه و احمقانه انجام دهد؟ که چی؟ رهبری کشور را بگویید تا مثلا تحریم می‌کنم که نیاید آمریکا! خوش مزه است! ما آنها را راه نمی‌دهیم بعد می‌گویید شما نیاید؟!

روحانی خاطر نشان کرد: امروز در هیأت حاکمه آمریکا یک سرخوردگی عجیب و سردرگمی بزرگ بوجود آمده است؛ آنها سرخورده شده‌اند، چرا که هر اقدامی می‌کنند، به نتیجه نمی‌رسد و تأثیری ندارد به گونه‌ای که آنها توقع داشتند کشور را در مدت 2 تا 3 ماه برهم بریزند اما می‌بینند که هر اقدامی می‌کنند، می‌بینند ملت ایران مستحکم‌تر، محکم‌تر، سرزنده‌تر و با روحیه بهتر در عرصه‌های مختلف حرکت می‌کند.

در این راستا سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین‌المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»

بیشتر بخوانید:

روحانی: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده/ دست سپاه را می‌بوسیم

البته هنوز به صورت کامل جزئیات تحریم‌های جدید اعلام نشده است. در این باره روزنامه فرهیختگان نوشت: اتفاق عجیب روز گذشته این بود که آمریکا در عین حالی که ادعای تحریم میلیاردها دلار از پول‌های ایران را می‌کرد، با تمام توان از ابراز جزئیات این تحریم و اینکه دستور اجرایی جدید شامل کدام نهادها می‌شود، اجتناب کرد. تا زمانی که این متن نگاشته می‌شود هنوز نه ترامپ، نه وزیر خزانه‌داری و نه کاخ سفید جزئیات تحریم‌های اعمال‌شده را دقیقاً برخلاف روال گذشته اعلام نکرده و تنها به بیان کلیات و سرفصل‌هایی از آن اکتفا کرده‌اند. این اولین نشانه‌ای است که می‌گوید آمریکا چیز جدیدی در چنته ندارد و حتی منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور با اینکه سه خبرنگار از وی درمورد احتمال بالای بی‌اثر بودن این تحریم‌ها می‌پرسند جزئیات را نمی‌گوید و توضیحات بسیار محدودی را ارائه می‌کند.

به گزارش الف، پس از سرنگونی پهپاد ترایتون آمریکا در محدوده سرزمینی، دونالد ترامپ مدعی شده بود که حمله به ایران را چند دقیقه از انجام لغو کرده است. رئیس جمهور سقوط پهپاد را اشتباهی بزرگ از سوی ایران معرفی کرده بود.

رهبر انقلاب چند هفته قبل در دیدار شینزو آبه، عنوان کرده بود: من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد... ما این حرف را اصلاً باور نمی‌کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود. صداقت در میان مقامات آمریکایی بسیار کمیاب است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

احمد۹۷۰۹۵۸۱۳:۴۳:۲۵ ۱۳۹۸/۴/۴
دیگر باید اسم آمریکا را گذاشت: United Sanctions of America
ناشناس۹۷۰۹۷۲۱۳:۵۱:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۴
اینقدر که ترامپ درگیر ایرانه خود روحانی نیست
ناشناس۹۷۱۰۰۴۱۴:۰۱:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
تحریم رهبر به معنی عدم دیدار مقامات بعضی کشورها همانند گذشته با رهبر نیست؟ آنان از ترس چنین تحریمی چگونه می‌آیند؟ و در عمل چنین مسیری منزوی سازی کشور نخواهد بود؟
ناشناس۹۷۱۳۳۷۱۵:۴۴:۴۲ ۱۳۹۸/۴/۴
خیر اثری نخواهد داشت
ناشناس۹۷۱۰۱۷۱۴:۰۷:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۴
تا همینجاش ارزش پولمون یک چهارم شده... انتظار دارید چه اتفاق خاصی بیوفته توی یکسال؟
ناشناس۹۷۱۰۲۵۱۴:۰۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۴
گرایش ایران باید به سمت شرق و چین روسیه باشد از طریق همکاری با این دو کشور می توان تحریم ها را پشت سر گذاشت و اقتصاد کشور را سر و سامان داد.
حرف حساب۹۷۱۰۲۸۱۴:۱۰:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۴
در شگفتم كه مطبوعات و رسانه هاي داخلي حتي تحريم ها هم سانسور مي كنند !!!
ناشناس۹۷۱۰۵۰۱۴:۱۶:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۴
متاسفانه در حال حاضر مردم می بینندکه علی رغم شعارهای مسئولان ما بچه هایشان تو امریکا و اروپا زندگی می کنند اما ما ندیدیم که فرزند سناتور یا مقامات امریکایی بیایند و در کشور ما زندگی کنند.
ناشناس۹۷۱۰۷۴۱۴:۲۸:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۴
بیچاره ها هیچ غلطی جز تحریم از راه دور نمی تونن انجام بدن
ناشناس۹۷۱۳۹۷۱۶:۰۷:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۴
و بقیه دنیا هم یکپارچه این تحریم ها را رعایت میکنند
سجاد۹۷۱۰۹۳۱۴:۳۵:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۴
تحریم بعدی ترامپ: کلیه شهدای ایران تحریم و باقیات و صالحات آنها بلوکه می شود. همچنین سپاه یکبار دیگه تحریم میشه.
ناشناس۹۷۱۷۷۱۱۸:۵۳:۴۵ ۱۳۹۸/۴/۴
هر بار که تحریم می کنه، یه بار دیگه هم سپاه رو تحریم.، می کنه، سری بعد نوبت واحد تدارکات، و آشپزخونه سپاه هست
ناشناس۹۷۱۱۱۹۱۴:۴۲:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۴
این تحریم ها همش برای تحت فشار قراردادن مردم هستش نه مسئولان ، چون اگه قرار بر فشار به مسئولان بود یک بخشی از تحریم ها می تونست اخراج کلیه وابستگان به مسئولان از کشورهای آمریکایی و اروپایی باشه که نیست.
ناشناس۹۷۱۱۳۶۱۴:۴۶:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۴
روحانی بعد از توافق ژنو در سال 92 : دیوار تحریم ها ترک برداشته است !
معلم۹۷۱۳۶۳۱۵:۵۱:۵۲ ۱۳۹۸/۴/۴
جاى دوست و دشمن را اشتباه نگيريد.
ناشناس۹۷۱۶۴۷۱۷:۵۵:۲۹ ۱۳۹۸/۴/۴
این سخنان نتیجه تجربه یک سیاستمدار بود
علی۹۷۱۱۶۳۱۴:۵۵:۴۷ ۱۳۹۸/۴/۴
اینطور که داره پیش میره اسم منم در تحریم بعدی قرار میگیره. تحریم های آینده آمریکا باعث افزایش روحیه ایرانی ها میشه چون این تحریم های جدید آمریکا دیگه واقعا واسه جوک گفتن خوبه. البته این حرف من نیستا حرف کارشنتس های خودوشون هست که میگن این تحریم ارزش آمریگا و تحریم ها پایین آورده.
نجم۹۷۱۲۹۲۱۵:۳۴:۳۷ ۱۳۹۸/۴/۴
اگر امریکا میخاست با ایران مذاکره کنه از حربه تحریم ،استفاده گسترده نمیکرد.هدف امریکا آقا زاده ها هستن.
سوال۹۷۱۳۷۰۱۵:۵۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
من از دولت نمي پرسم از شما دوستان سوالي دارم شايد ترامپ براي چهار سال ديگه راي بياره اوضاع ما چطور ميشه يعني بايد هي مقاومت كرد ؟ دوران مردم كوبا و كره شمالي بودن سالهاست تمام شده واقعا چكار كنيم ؟
رضا۹۷۲۷۲۶۱۰:۵۳:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۵
فرض کن یک بیماری در کره زمین شایع شد و به جز ایرانی ها بقیه مردم دنیا مردند شما چه کار می کنی رو به قبله دراز می کشی؟نه عزیز هیچ اتفاقی نمی افتد بعد از مدتی به این شرایط عادت می کنی الان وضغ ما نسبت به این شرایط فرضی هزار بار بهتر است چون همسایگان زیادی داریم و با ایشان هم مراودات گسترده ای داریم و همچنین بعضی از کشورهای بزرگ و مهم دنیا مانند چین،هند و روسیه
ناشناس۹۷۱۷۰۹۱۸:۲۴:۱۴ ۱۳۹۸/۴/۴
دفعه بعد باید ماشین های لوکس و اجناس لوکس،آب معدنی و نوشابه،سیگار و دخانیات ،فیلم های چینی و کره ای رو تحریم کنه اگه آدمه
ناشناس۹۷۱۷۲۸۱۸:۲۹:۰۷ ۱۳۹۸/۴/۴
اين تحريمها نتيجه ايستادگي در مقابل زورگويي است
صدام خوزستانی۹۷۲۶۹۷۱۰:۳۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۵
تا خون در رگ ما خامنه ای رهبر ما است
ناشناس۹۷۲۸۹۱۱۱:۵۹:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۵
تجربه نشان داده است که دولت آمریکا همواره عاشق کشورها و گروه هایی میشود که آمریکاییها را میکشند تجربه انفجار مقر تفنگداران آمریکایی باعث پیوند اسرائیل و آمریکا شد تجربه 11 سپتامبر باعث پیوند بیشتر عربستان و آمریکا شد ولی متاسفانه ایران از زدن هواپیمای حامل افسران آمریکایی منصرف شد به نظر من کشتار آمریکاییها ما را به آمریکا نزدیک تر میکند

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 4. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 5. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 7. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 8. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 9. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 10. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 11. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 12. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 13. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 14. انتقاد صریح دکتر حسن سبحانی از بی توجهی به اقتصاد اسلامی، قانون اساسی و نحوه اجرای بانکداری بدون ربا 

 15. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 16. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 17. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

 18. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

 19. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 20. رهبر کره‌شمالی سوار بر اسب سفید

 21. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 22. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 23. نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!+تصویر نامه

 24. تماس وزیر ارتباطات با بیرانوند پس از توهین بحرینی‌ها به سرود ملی ایران

 25. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

آخرین عناوین