راه مقابله با تحریم‌ها چیست؟/ نباید برای بهبود اوضاع معیشت، دل به رفع تحریم‌ها ببندیم

جعفر قادری،   3971227101 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
راه مقابله با تحریم‌ها چیست؟/ نباید برای بهبود اوضاع معیشت، دل به رفع تحریم‌ها ببندیم

ورود انقلاب اسلامی به دهه پنجم که چشم‌انداز آن با «بیانیه گام دوم»‌ ترسیم‌شده است، مقتضیات و الزامات خاص خود را دارد. ازجمله این اقتضائات، تهیه و تجهیز همه توان کشور برای خنثی کردن تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی است که سال‌هاست به اولین حربه دشمنان علیه کلیت نظام بدل شده است.

روال کاخ سفید به‌خصوص پس از به قدرت رسیدن ترامپ، برگزاری جلسات کارشناسی متعدد در وزارت خزانه‌داری و دیگر بخش‌هایی که لابی صهیونیسم در آن فعال است، علیه ایران بوده است و بودجه‌های هنگفتی را به اندیشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی خود اختصاص می‌دهند تا نقاط آسیب‌پذیر جمهوری اسلامی ایران را شناسایی کنند.

در این راستا، به نتایجی برای ارزیابی و استخراج نقاط ضعف اقتصاد ما هم رسیده‌اند و تحریم‌هایی که امروز بر کشورمان اعمال‌شده، دقیقاً بر اساس این رهیافت‌ها، تدوین و اجرایی شده‌اند.

به‌بیان‌دیگر، تحریم‌های آمریکا و غرب ناظر به پاشنه‌های آشیل اقتصاد کشور است که فشار برای به‌اصطلاح به صفر رساندن فروش نفت ایران، یک‌قلم از این موارد به شمار می‌آید.

هر جا که قوی بودیم، ابتکار عمل را به دست گرفتیم و به‌اصطلاح آمریکایی‌ها آن‌قدر هوشمندی به خرج دادیم تا توانایی خود را در آن افزایش دهیم، حریف دست از پا درازتر از بازگشت و نتوانست تحریمی علیه کشورمان وضع کند. از این منظر باید گفت که تحریم‌ها حتی برای کشورمان نعمت بوده است، چراکه اگر این فشارها و محدودیت‌ها نبودند، ضعف‌ها، عیب‌ها و کم‌کاری‌ها سر باز نمی‌کردند و به فکر چاره نمی‌افتادیم.

تحریم‌ها موجب شد تا در بسیاری از موضوعاتی که سند آن پیش‌تر فقط به نام غرب و اقمارش خورده بود، ازجمله فناوری هسته‌ای، هوا- فضا، پزشکی، نظامی و دفاعی، به‌طور کامل از خارج – بخوانید اروپا و آمریکا- قطع امید کنیم و به نیروهای خودمان امیدوار باشیم.

ثمره دیگر تحریم‌ها این بود که پیوندها و علقه‌های جمهوری اسلامی را با کشورهای شرق و غرب آسیا تقویت و همین رویکرد به افزایش نفوذ منطقه‌ای ما کمک کرد. افزون بر این افتتاح مجتمع پارس جنوبی به دست نیروهای جهادی که روز گذشته انجام شد، ازجمله اقدامات رو به جلو و افتخارآمیزی است که پس از تحریم‌های شدید و وحشیانه آمریکا به ثمر نشست و نشان داد که اگر عزمی برای تحول اساسی در زیرساخت‌های کشور باشد و عنان کار به دست نیروهایی بیفتد که امتحان خود را پیش‌تر پس داده‌اند، می‌توانیم با اقدامات پیشدستانه، توطئه حریف را عقیم بگذاریم.

از این رو در مقابله با تحریم‌ها اساساً سه رویکرد را می‌توان در نظر داشت.

اول، گرفتن انگشت اتهام به‌سوی تحریم‌ها و گروگان گرفتن اقتصاد. در این حالت که بعضاً به آن دچار هستیم، برخی عامدانه تنگناهایی که آمریکا و متحدانش در اقتصاد ایجاد کرده‌اند را معضل اصلی تلقی کرده و با فرافکنی می‌کوشند تا ضعف مدیریت‌ها و کم‌کاری‌های خود را پوشش دهند.

این در حالی است که تحریم‌ها در بدترین حالت، باعث و بانی ۲۵ الی ۳۰ درصد مشکلات هستند و مابقی به بدعملی رده‌های مدیریتی بازمی‌گردند.

تعطیلی حوزه‌های کسب‌وکار که از ناحیه برجام و بعدها «اس پی وی» و «اینستکس» ایجاد شد، به‌مراتب بدتر از خود تحریم‌ها بود. تحریم‌ها حداکثر کمی بیش از یک‌چهارم بر کشور اثر سوء گذاشت ولی رکودی که به‌واسطه شرطی کردن اقتصاد حاصل شد، اثرات مخرب به‌مراتب بیشتری به همراه داشت.

دوم، اینکه با اتخاذ تدابیر و راهکارهایی، به‌اصطلاح تحریم‌ها را دور بزنیم. با توجه به این‌که دور زدن تحریم‌ها هزینه‌های مالی و اقتصادی بسیاری را به کشور تحمیل می‌کند، این رویکرد چندان مقرون‌به‌صرفه نیست. ضمن اینکه مثل مسکّن عمل می‌کند و باعث می‌شود که از درمان ریشه‌ها غفلت کنیم.

سوم، در حوزه‌هایی که فشارهای تحریمی در آن‌ها بالاست، خود را تقویت کنیم، مستقل باشیم و تولید را جدی بگیریم. راهکار اصلی، مادام‌العمر و اساسی عبارت است از توانمند شدن در مواردی است که هدف تحریم‌ها قرارگرفته چراکه با در نظر گرفتن هزینه – فایده دو گزینه پیشین، این گزینه کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

فراموش نکنیم که هزینه توانمند شدن ارکان اقتصاد به‌مراتب کمتر از وابستگی به بیگانگان است. در این میان، حساب همسایگان جداست و چنانچه زمانی را که برای به نتیجه رسیدن برجام و امثالهم صرف شد را برای ارتباط گرفتن و ایجاد کریدورهای محکم تجاری با کشورهای همسایه می‌گذاشتیم، اوضاع اقتصاد کشور امروز به‌مراتب بهتر بود.

به‌بیان‌دیگر، اینستکس اروپایی باید آسیایی و شرقی شود تا از این رهگذر برای تامین برخی از اقلام ضروری پروژه‌های داخلی هم به مشکل برنخوریم و نیازمند غربی‌ها نشویم.

علاوه بر موارد پیشگفته، یک بخش مهم از نگاه به ظرفیت‌های درونی برای مقابله با تحریم‌ها، به آگاه‌سازی مردم و فعال کردن آن‌ها مربوط است.

یکی از اشتباهاتی که در این بخش صورت گرفت این بود که زوایای تحریم‌ها آن‌گونه که باید برای مردم تشریح نشدند که البته برخی، عدم تشویش خاطر مردم و آرامش روانی آن‌ها را بهانه قرار دادند، در حالی که به نظر نویسنده این سطور، به‌جز بخش‌های حساس و امنیتی، نیازی به کتمان ابعاد گسترده این جنگ اقتصادی نبود و نیست.

علت اینکه موفق شدیم پوزه دشمن را در جنگ تحمیلی به خاک بمالیم این نبود که مثلاً حمله بعثی‌ها به جبهه‌های مختلف را به اطلاع عموم نرساندیم، بلکه برعکس، انعکاس اخبار جنگ با جزئیات آن باعث شد که همه آحاد مردم از تمام اقشار به‌موقع وارد میدان شوند و با ایثار و جان‌فشانی، ماشین جنگی رژیم صدام را از کار بیندازند.

خصوصیاتی که مردم در دوران دفاع مقدس از خود نشان دادند، در اوضاع فعلی به‌شرط محرم دانستن و در جریان قرار دادن آن‌ها هم دوباره بروز و ظهور پیدا خواهند کرد. بنابراین، اگر به مردم بگوییم که درگیر یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم و آن‌ها چه‌کارهایی را باید انجام بدهند و چه‌کارهایی را نه، خیلی بهتر و راحت‌تر می‌توانیم از موقعیت کنونی برای حرکت در مسیر پیشرفت و آبادانی کشور استفاده کنیم.

و بالاخره اینکه نباید برای بهبود اوضاع معیشت، دل به رفع تحریم‌ها ببندیم. تحریم و دیگر فشارهای خارجی رفع نخواهند شد، مگر اینکه خودمان به فکر باشیم و از توهمات، کم‌کاری‌ها و سستی‌ها فاصله بگیریم. پس عاقلانه‌تر و منطقی‌تر آن است که برای حل مشکلات داخلی، به شکل اساسی و ریشه‌ای از طریق عمل بدون شعارزدگی در پی حل مشکل اقتصاد در داخل و آن‌هم در شرایط تحریمی باشیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۲۵۸۵۵۱۲:۰۷:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
راه مبارزه با تحریم ها مذاکره با آمریکا است و لاغیر.
ناشناس۸۲۵۹۶۰۱۳:۳۱:۵۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
مذاکره کردیم... طرف مقابل زد زیرش.... خودتونو فریب ندید
ناشناس۸۲۶۰۱۳۱۴:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چرا از مذاکره می ترسید؟؟؟
ناشناس۸۲۶۳۰۱۱۸:۰۶:۱۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
کسی از مذاکره نمی ترسه تهمت نزنید الکی....
ناشناس۸۲۶۳۹۷۲۰:۰۵:۴۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
کسی از مذاکره نمیترسه فقط تجربه نشون داد راهش مذاکره نیست!!!
ناشناس۸۲۶۳۹۹۲۰:۰۶:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
شما چرا از مبارزه میترسی؟
ناشناس۸۲۶۰۱۴۱۴:۱۱:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
برای بار صدم عرض می کنم که اسم اون مذاکره نبود. اسم اون باج دادن به لابی های دست دوم حزب دمکرات و اروپا بود. به یک مذاکره فراگیر با شخص ترامپ لازم است و بهتر است قبل از اینکه کار به نوشیدن جام زهر بکشد این کار انجام شود
ناشناس۸۲۶۰۲۰۱۴:۱۳:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
2 بار 10 بار مذاکره کنیم، ایرادش در کجاست؟؟
ناشناس۸۲۶۴۰۰۲۰:۰۷:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
یعنی 10 بار دیگه سرمون کلاه بره!!؟؟
ناشناس۸۲۶۴۱۵۲۰:۲۰:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان بود.
ناشناس۸۲۶۰۴۲۱۴:۲۷:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چین و روسیه همیشه در حال مذاکره با امریکا هست .
ناشناس۸۲۶۰۲۶۱۴:۱۶:۱۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
راه پیشرفت تنها با اصلاح خودمان( احتکار نکنیم، بی جهت نخریم، اختلاس نکنیم و ...) میسر میشود.
ناشناس۸۲۶۱۸۶۱۶:۲۷:۰۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
از خودت شروع کن
ناشناس۸۲۶۴۲۹۲۰:۳۹:۵۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
داریم پسرفت می کنیم!!!
ناشناس۸۲۶۳۹۶۲۰:۰۴:۲۲ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
به نظر من راه مذاکره برای رفع تحریمها مبارزه با آمریکاست.
رضا۸۲۵۸۵۶۱۲:۰۸:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
اگر تحریم ها ادامه پیدا کند امیدی به رشد اقتصادی نباید داشته باشیم
ناشناس۸۲۵۸۵۷۱۲:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
شما فکر کن آب را بر روی خانواده شما قطع کرده اند و شما به جای اینکه علت قطع آب را بر طرف کنید، مدام افراد خانواده را ملامت کنید که چرا در مصرف آب باقیمانده مدیریت و صرفه جویی نمی کنند و آنها را مسئول این وضعیت بدانید!!! باید به علل اصلی این وضعیت توجه کرده و موضوع را ریشه ای حل کرد.
ناشناس۸۲۵۸۶۴۱۲:۱۱:۴۵ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
راه بهبود اوضاع اقتصادی راه آمدن با دنیا و قبول کردن قواعد بازی است.
ناشناس۸۲۶۱۵۳۱۵:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
قواعد دنیا یعنی سلطنت یهود و بردگی تمام دنیا شما برو
ناشناس۸۲۵۸۶۸۱۲:۱۳:۱۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
مردیم از این تحریم ها. چه گناهی کردیم که در این زمانه بدنیا آمدیم؟
ناشناس۸۲۵۸۸۷۱۲:۲۸:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
راهش این است که در دنیا طوری رفتار کنیم که کلا تحریم نشویم.
ناشناس۸۲۶۳۹۴۲۰:۰۳:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
فکر کنم بجز بورکینافاسو آمریکا الان همه رو یه جورایی تحریم کرده باشه؟
ناشناس۸۲۵۸۸۸۱۲:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
خارج شدن از مشکلات اقتصادی و کمبود دلار بدون رفع تحریم ها توهمی بیش نیست
ناشناس۸۲۵۸۹۰۱۲:۳۰:۰۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
دنیا می دانند نمی توان با اقتصادامریکا سر شاخص شد ولی ایران - کره شمالی و ونزوئلا همچنان ساز مخالف میزنند
ناشناس۸۲۶۴۰۵۲۰:۱۱:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چین و روسیه و .... هم هستن.
امیر۸۲۵۸۹۳۱۲:۳۴:۲۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
راه رفع تحریمها فقط مذاکره با سایر کشورها زیر نظر سازمان ملل است و دیگر هیچ .
ناشناس۸۲۶۴۱۲۲۰:۱۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چرا با برجام تحریم ها لغو نشدند و تشدید هم شدند ؟!
ناشناس۸۲۵۹۱۳۱۲:۵۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
از سیستم پرداخت مالی چین استفاده کنید Cross-border Interbank Payment System
ناشناس۸۲۶۰۳۹۱۴:۲۶:۰۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
اینم فردا ما رو تحریم میکنه
ناشناس۸۲۵۹۱۴۱۲:۵۳:۵۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چرا باید تحریم شویم؟ شما اول به این سوال پاسخ بده ، راه حل پیشکش!!!
ناشناس۸۲۶۰۱۸۱۴:۱۳:۰۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چون قرار است آقازاده ها مالتی میلیارد شوند.
ناشناس۸۲۵۹۲۳۱۳:۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
چند دهه هست که این راه حل ها گفته می شوند. عملی نیستند. نرود میخ آهنین در سنگ.
ناشناس۸۲۵۹۲۴۱۳:۰۳:۳۰ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
مدتی است که به مهاجرت و ترک سرزمینم فکر می کنم.
ناشناس۸۲۶۱۴۹۱۵:۴۸:۰۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
تنها راه تعامل سازنده با دنیاست
ناشناس۸۲۶۴۳۴۲۰:۴۳:۵۸ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
« بالن آرزوها بفرستیم هوا ! »

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 16. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 17. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 24. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

 25. امام جمعه پرند در جمع معترضان به گرانی بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 4. چرا روحانی عصبانی است؟

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 9. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 10. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 11. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 12. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 13. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 14. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 15. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 16. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 17. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 18. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 19. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 20. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 21. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 22. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 23. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 24. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 25. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 4. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 5. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 6. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 7. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 8. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 11. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 12. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 13. طرح معیشت ملی در آستانه اجرا/ افزایش قیمت بنزین در ازای بسته حمایتی

 14. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 15. توکلی: فساد همیشه به دلیل کار غير قانونی نیست ، استبداد راي در تصميم گيري هم فساد است/ نابرابري شديد در دارايي هاي بانكي نكبت است

 16. جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار / افزایش قیمت به بهانه گرانی بنزین ممنوع است

 17. نظر احمد توکلی درباره طرح سهمیه بندی بنزین

 18. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 19. خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی شناسایی شدند

 20. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 21. جزئیاتی از میدان جدید نفتی نام‌آوران/ زنگنه: حجم مخزن تازه کشف شده ۲۲میلیارد بشکه است

 22. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 23. هشدار مجدد همتی به سرمایه گذاری در بازار ارز/ خریدار نداریم؛ عامل گرانی یکباره دلار چیست؟

 24. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 25. کاهش ۲۰ درصدی مصرف بنزین در نخستین روز سهمیه بندی

آخرین عناوین