به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

گروه ورزشی الف،   3971102054 ۴۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

یکی از مشکلات اساسی سیستم آموزشی در ایران، مربوط به کم‌وکاستی‌های قهرمانان کتاب‌های درسی است.

الگوهای مکتوبی که چندین نسل از کودکان و نوجوانان ما با آن بزرگ شدند، عمدتا شامل شخصیت‌های بسیار معمولی و ناتوان بوده است که ارزش «ستاره» بودن را نداشته‌اند.

از کوکب خانم که اوج هنرش خانه‌داری و فراهم کردن ماست و نیمرو برای میهمانان سرزده بود تا دختری به نام کبری که در یک روز بارانی تصمیم گرفت دیگر کتابش را گم نکند و البته هیچ نفهمیدیم سر قولش ماند یا نه. از پترس که اسطوره وارداتی بود و انگشتش را در سوراخ سد فرو کرد تا آقای هاشمی که چون نامه انتقالی به دستش رسیده بود، دست زن و بچه‌اش را گرفت و از شهری به شهر دیگر رفت، بی‌آنکه بدانیم این مثلا چگونه کار شاقی بوده است!

شاید وقتش رسیده باشد با کنار گذاشتن آنها، داستان علیرضا بیرانوندها را در کتاب‌های درسی بچه‌های‌مان بگنجانیم و به آنها یادآوری کنیم در جهان خلقت «غیرممکن» معنی ندارد. هزاران بیرانوند نشکفته که در شهرها و روستاهای دورافتاده و محروم به دنیا آمده‌اند، باید به این الگوهای ملموس و واقعی نگاه کنند و بفهمند که با عنصر اراده می‌توان از همه محالات عبور کرد. ۱۰ هزار بیت شعر حماسی در باب خواستن و توانستن هم شاید برای بچه‌ها به اثرگذاری مرور زندگی یکی مثل بیرانوند نباشد. بچه محصل‌های ما به الگوهای مرئی و حقیقی نیاز دارند تا بفهمند با استعداد، تمرین، تحصیل، هنر، نبوغ، کارآفرینی یا امثال آن هر مرزی کمرنگ خواهد شد و سقف هر طبقه‌ای در هم خواهد شکست.

باید به آنها بفهمانیم راهی نیست بین سنگ پراندن در روستاهای لرستان تا پرتاب‌های ۷۵ متری روی چمن مخملین ابوظبی، از دویدن با کفش‌های پاره تا به چارمیخ کشیدن رونالدو و از گمنامی و حسرت پشت یک نیمکت رنگ و رو رفته تا جایی که عشق و امید یک ملت باشی و با افتخار از تو یاد کنند. چوپان دروغگو را حذفش کنید و قصه بیرانوندها را بنویسید، شاید یاد گرفتیم جغرافیای تلاش وسیع‌ترین بلاد دنیاست.

منبع: دنیای اقتصاد

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۳۴۳۷۱۰۸:۴۸:۵۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲
افراط و تفریط
ناشناس۷۳۴۴۳۹۰۹:۲۶:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲
...احساساتی نشوید
معلم بازنشسته۷۳۴۷۶۵۱۱:۵۶:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲
افراط و تفریط نیست به بازی گرفتن امر مقدس آموزش است
کریم۷۳۵۰۳۵۱۳:۵۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲
انقدر از اینگونه احساسات الکی بدم میاد .آخه این چه حرفیه چرا با این حرفها اون بنده خدا رو هم در چشم و نظر مردم سیاه می کنید ؟ اون بعنوان یک ورزشکار داره سعی و تلاشش رو برای تیم و کشورش میکنه و پاداش تلاشش رو هم میگیره که مبلغ کمی هم نیست .چرا نمی روید واز افراد فقیری که برای شرافتشان هزاران رنج رو تحمل میکنند ولی تن به ذلت و بزه کاری نمی دهند، از اونها قهرمان نمی سازید .اگر قرار به الگو سازی و قهرمان سازی باشد، هیچکس مستحق تر از افرادی که شرافتمندانه حداقل ها را در زندگی بدست می آورند نخواهد بود .
ناشناس۷۳۴۳۸۳۰۸:۵۲:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲
بی خیال
ناشناس۷۳۵۲۰۵۱۴:۴۹:۱۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲
.... ، ولی دیگه نه تا این حد ! این واقعا یک مقاله توی یک سایته ؟
نخعی۷۳۴۳۹۰۰۹:۰۰:۲۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲
یکی از مشکلات و مظلومیتهای نظام آموزشی کشور همین است که هر کسی به خود اجازه می دهد در جایگاه کارشناس همه چیزدان(!!) قرار گیرد و برای کتاب درسی قهرمان بسازد و نسخه بپیچد! بعضیها فکر می کنند کتاب درسی تابلو اعلانات شهرداری است که در سر کوچه نصب می کنند تا افراد اطلاعیه های خود را به آن بچسپانند! نویسنده دو شب پای تلوبزیون نشسته فوتبال تماشا کرده امروز قهرمان جدید کشف کرده است!
ناشناس۷۳۵۱۹۹۱۴:۴۷:۳۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲
این مقاله واقعا بی معنیه . ناصر حجازی به عنوان دروازه بان قرن آسیا کجا میره ، بقیه دروازه بانها که صد درجه از این بهتر بودن کجا میرن ، طباطبایی که سر بازی با دانمارک بیست تا توپ کشید از رو خط بیرون چی ، اونوقت یک نفر با گرفتن یک پنالتی بشه دهقان فداکار ؟؟؟ درسته شماها پرسپولیسی هستین ، وزیر هم دوست شماست ، صداوسیما هم مال شماست ، ولی بد نیست اول یک کم فکر کنین بعد حرف بزنین !!!
ناشناس۷۳۴۴۰۴۰۹:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
اگر بیرانوند وارد کتب درسی شود مشکل این خواهد بود که چنانچه بعدا ایشون موضعی در نقد برخی آقایون بگیره، حذفش سخت میشه. شما الان ببین حذف هاشمی رفسنجانی چقدر سخته.
ناشناس۷۳۴۵۱۰۱۰:۱۲:۵۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲
وقتی توو جامعه شجاعت و آزادگی بمیرد. باید هم امثال بیرانوند بشن اسطوره
نبی اله۷۳۴۴۵۱۰۹:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
اساسا مشکل نویسنده این متن اینه که فکر میکنه یک فوتبالیست میتونه الگوی باشه و باید به همه معرفی شه. در بهترین حالت، یک فوتبالیست انسانی است که یک مهارت فردی داره همین و نه بیشتر. اگر قراره کسی الگو باشه باید بخاطر علم و تلاش و خدماتش باشه نه فوتبال. پول مفت دولتی رو گرفتن که دلیل نمیشه شخصی الگو بشه. اگر قرار به فقیر بودن باشه که 90 درصد فوتبالیستهای مطرح برزیلی در کودکی فقیر بوده اند.
ناشناس۷۳۴۴۵۲۰۹:۳۶:۴۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲
به حال ملتی که اسطوره قهرمانیش بخاطر گرفتن پنالتی باشد ونه پهلوانی تختی باید گریست برادر من هیجانی ننویس
ناشناس۷۳۴۴۵۸۰۹:۴۰:۴۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲
پرت و پلا ننویسید.
اکبر۷۳۴۴۶۰۰۹:۴۱:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲
خیلی دیدگاه خوبیه. داستان جعلی پتروس و قدیمی دهقان فداکار برای نسل امروزی جذابیت و الگوگیری نداره. از بچه‌های نسل امروزی که با مشقت و سختی از یک زندگی روستایی با رنج به جایگاه تیم ملی میرسن و افتخار شهر و دیار و کشورشون میشن باید یاد کرد. امثال بیرانوند و خواهران منصوریان و خیلیهای دیگه را باید گفت تا برای فرزندان امروزی حکایت "نابرده رنج گنج میسر نمیشود" نمود عینی پیدا کنه.
ناشناس۷۳۵۰۰۱۱۳:۴۴:۲۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲
برادر جدی نگیر توپ گرده یک طرفی می غلته! یا توی دست بازیکن یا یک کم اون طرفتر ! در هردوصورت نتیجه یکی است هیچ اتفاق خاصی نمی افتد
ناشناس۷۳۴۴۶۷۰۹:۴۷:۴۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
ورزش خوبه اما به نظر من بهتره درس خانم میرزاخانی هم تدریس بشه. یا درس شخصیت های فرهنگی و سیاسی.بعید میدونم توی آلمان که چند بار قهرمان جام جهانی شده تو درس بچه هاشون از سختی هایی که بازیکنانشون توی زندگی داشتن چیزی باشه. بهتره به دانش آموزان اموزش بدن که دروغ، دزدی ، خیانت و سکوت در برابر ظلم برای آینده یک کشور و ملت فاجعه باره. اگه قرار باشه از شخصیت هایی بگن که با سختی و مشقت به جایی رسیدن و برای جامعه مفید بودن افراد خیلی بیشتری بالای لیست قرار می گیرن.
ناشناس۷۳۴۴۷۶۰۹:۵۲:۴۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲
اتفاقا اشتباه شما این است که به دنبال کارهای خارق العاده و قهرمانانه هستید.زندگی کردن معمولی اما درست باید سرلوحه کودکان و جوانان باشد.
ناشناس۷۳۵۱۴۸۱۴:۲۶:۰۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲
عالی بود
ناشناس۷۳۴۵۳۶۱۰:۲۷:۱۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲
همه رو که حذف کردین بقیه نوستالژی هارو هم حذف کنید
ناشناس۷۳۴۵۶۷۱۰:۴۲:۴۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲
لطفا از افراد بت نسازید. افرادی که از روسای جمهور فعلی و قبلی بت ساختند الان دارند چوب همین اشتباه خود را می خورند.
ناشناس۷۳۴۵۸۶۱۰:۴۹:۳۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
با کوکب خانم موافقم لامصب اونجاییش که میگفت تخم مرغ نیمرو میکرد بدجور در کلاس گشنم میشد
ناشناس۷۳۴۶۷۲۱۱:۲۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
یعنی ایرانی رو جو بگیره دیگه کوتاه نمیاد. ول کنید بابا دیگه. یعنی اگه اونطرفی شیرجه میزد دیگه پیشنهاد تو کتاب اومدن رو نمیدادی؟!
ناشناس۷۳۴۷۴۹۱۱:۴۷:۱۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
متاسفم برای آموزش کشور که هرکسی خود را کارشناس می پندارد!
سروش۷۳۴۷۵۴۱۱:۵۰:۳۹ ۱۳۹۷/۱۱/۲
راست میگه اونوقت همه الگوشون میشه بیرانوند نهایتا تا ابتدایی می خونن می رن دنبال فوتبال آمار بیکاری هم پایین میاد دیگه لیسانس و فوق لیسانس بیکارم نداریم...
هادی۷۳۴۷۵۹۱۱:۵۲:۳۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲
هزارا نفر غیر از بیرانوند توی این مملکت کارهای خیلی مهم تر از گرفتن پنالتی انجام داده اند. هزاران نفر جانشان را در راه این کشور از دست داده اند. هزاران نفر دل از زن و بچه شان کنده اند و سینه جلوی دشمن سپر کرده اند تا امثال بیرانوندها توی این کشور رشد کنند. قصه اونا رو باید در کتابهای درسی نوشت....
محمد امین۷۳۴۷۶۱۱۱:۵۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲
من .... تعجب می کنم هر مطلبی را که نباید منتشر کرد! از یک سایت شناخته شده انتظار می رود در انتشار مطالب بیشتر دقت کند تا خدای نکرده باعث ریشخند ... نشود!
ناشناس۷۳۵۰۰۷۱۳:۴۵:۳۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲
فرارو دو کوچه اونورتره ببم جان اینجا الف است
محسن۷۳۴۷۸۷۱۲:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۱۱/۲
اگر تو کتابهای درسی مقداری هم دوراندیشی و عدم جو زدگی را به کودکان بیاموزند انشاء الله در آینده شاهد چنین اظهار نظرهایی نخواهیم بود. لابد بعد از چند سال اگر احیانا مطابق میل ما عمل نکرد، از کتاب درسی حذفش می کنیم، می ریم سراغ همان تصمیم کبری!
ناشناس۷۳۴۸۰۴۱۲:۱۴:۲۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲
چقدر دنیای نسل اینده کوچک است که سنگ پرانی هم الگو می توان قرار داد.
اصفهانی۷۳۴۸۴۵۱۲:۳۰:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
گروه ورزشی الف لطفا احساساتی نشوید چراباید بیرانوند کتب درسی دبستان شود؟مگر قراربود دربازی گل بخورد؟ ایشان درامدی ازفوتبال دارند انهم درامد نجومی باید هم از دروازه تیم ملی جانانه دفاع کند مگر چه کار خاصی صورت داد تا ایشان را بعنوان الگوی دبستانی ها درکتب درسی بگنجانیم؟ لطفا کمی عقلی ومنطقی به محتوای درسی دبستان نگاه کنید هرکسی تا یک کاری کرده کشورما مسئولان ما رسانه های ما ذوق زده ان را نمادمیکنند ما اینقدر افرادی داریم باید نماد شوند که نشده اند بنظرشما ناجی مهندس پرواز بوئینگ نهاجا که کارگر ساختمانی بود وجان خودرا بخطرانداخت تا افراد داخل هواپیمارا نجات بدهد این کارش مهم بود یا بیرانوند که میلیاردی دستمزد میگیرد؟
ناشناس۷۳۴۸۴۹۱۲:۳۲:۵۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲
کوکب خانم که اوج هنرش خانه‌داری و فراهم کردن ماست و نیمرو برای میهمانان سرزده بود... آیا خانه داری و پذیرایی از مهمان هنر نیست؟! چرا فکر می کنید این کارها بی ارزشه. خونه خالی از مادرتان رو تصور کنید تا بفهمید خانه دار هنرمنده یا بیرانوند.
لل۷۳۴۹۱۸۱۳:۱۰:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲
اونوقت توی این مقاله جای بیراوند نمی شه از شهدای مداف حرم-دفاع مقدس-این همه نخبه ووو الگو سازی کرد؟؟؟؟ سید مهدی رحمتی برای 2 سال قرارد 1.8 میلیاردی تومانی امضا کرده که اگه این اقا هیچ کاری نکنه وپولش رابذاره بانک وسود بگیره حداقل ماهی 30 میلون تومان سود پولش فقط است این هاواقعا اسطوره اند؟؟؟؟ نویسنده مثل اینکه ...
مهدی۷۳۴۹۲۹۱۳:۱۹:۲۰ ۱۳۹۷/۱۱/۲
یارو دو تا پنالتی بگیره بره تو کتاب درسی؟ خسته نباشی عزیزم..
ناشناس۷۳۴۹۷۱۱۳:۳۳:۰۱ ۱۳۹۷/۱۱/۲
چه ربطی داره این مقایسه بگو اقا لطفا داستان بیرانوند رو هم بیارید تو کتب درسی اصلا استدلال بدون مقایسه وزیراب زنی بلد نیستیم
معلم ورزش۷۳۵۰۲۵۱۳:۴۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲
نمی دانم این پیشنهادعجیب شوخی بوده یا جدی هرچه باشد اهمیتی ندارد آنچه اهمیت دارد ضعف کتابهای درسی در حدی است که افراد به خود اجازه چنین پیشنهادهایی می دهند دریغ از فروزانفر ....اساتیدی که..! که هرگز جای خالیشان پرنشد.
کریم۷۳۵۰۵۲۱۳:۵۸:۵۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲
افرادی که این پیشنهادات بی اساس رو میدهند، همان هایی هستند که اگر در بازی های بعد ایشان گل بخورد، هزاران حرف زشت وناخوشایند را در پیج شخصی و در سایت ها نثارش می کنند. اگر قرار به قهرمانان ورزشی باشد که علاوه بر دروازه بانانی همچون ناصر حجازی و عابد زاده که خیلی نزد مردم عزیزتر و محبوبتر بودند، قهرمانان بزرگی در کشتی و بسیاری از ورزش های دیگرنیز هستند که خیلی جایگاه بالاتری دارند.لطفا دیگر از این تز ها ندهید.با تشکر
ناشناس۷۳۵۱۰۰۱۴:۱۱:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲
متن فوق العاده است همین امروز داشتم به این موضوع فکر میکردم خود من زمانی که فهمیدم دهقان فداکار واقعیست موضوع برام ملموس و قابل فهم شد البته که مسائل این چنین باید مابه ازای بیرونی ملموس داشته باشه تا کاملا اثر بخش باشه هرچند این ایده و مشابه اون قطعا در ایران اجرائی نخواهد شد چراکه اصولا سرمایه اجتماعی در ایران تعریف نشده در حالیکه سرمایه اجتماعی را باید ساخت میتوانستیم امثال علی دائی ،بیرانوند ،مریم میرزاخانی و دهها نفر دیگه رو بعنوان سرمایه اجتماعی مطرح کنیم اگر جهان سومی نبودیم(پیشنهاد میکنم مقالات دکتر رنانی در خصوص سرمایه اجتماعی را مطالعه کنید)
ناشناس۷۳۵۳۰۱۱۵:۳۳:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲
ما اصلا در دادن الگو به کودکان دچار افراط و تفریط هستیم ژاپنی ها کارتون ای کی یوسان را درست میکنند تا به کودکان بیاموزند چگونه میتوان مشکل را حل کرد صدا و سیمای ما هم شخصی را به نام مبصر چهار ساله کلاس اول به کودکان معرفی میکند که اوج هنرش شمارش اعداد است که در جمع اعداد آنهم یکی اضافه میاورد
ناشناس۷۳۵۳۸۴۱۶:۱۲:۵۲ ۱۳۹۷/۱۱/۲
اگر چه همه افراد در اظهار نظر و نوشتن مقالات آزادند ولی برخی مقالات و نوشته‎ها باعث می‎شود که شخص نویسنده فردی بیسواد و جوگیر شناخته شود. البته همان بهتر که نام نویسنده مقاله مشخص نیست.
ناشناس۷۳۵۴۰۲۱۶:۲۵:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲
از بیراندوند نهایت تشکر را داریم ولی نباید زود جوگیر شویم.هزاران نفر در همین ایران در فوتبال کارهای خارق العاده ای انجام داده اند ، دلیلی ندارد با دو پنالتی گرفتن قهرمان داستانها شود.در ضمن تا قینال جام باید صبر کنیم.
ناشناس۷۳۵۴۶۹۱۶:۵۹:۱۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲
چوپان دروغگو واقعا بده چون آدم رو به یاد دولتمردان خودمون میندازه
رصا۷۳۵۵۳۰۱۷:۵۲:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲
خدا عقلت بده آخه بیراوند چه جانفشانی کرده مفت هفت میلیارد پاداشی که بعد بازی عراق برای فوتبالیست ها فرستادن .درکتاب درسی باید زندگی شهدا بخصوص شهدای هسته ای . آتش نشانان فداکار و سربازانی که در بلوچستان سر بریده شدند . نخبه های علمی که به بشریت خدمت می کنند گنجانیده شود

پربحث‌های امروز

 1. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 2. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 3. نفس مستاجران به شماره افتاد/ آیا دست دولت برای تنظیم بازار اجاره بسته است؟

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

 6. نوبخت: اگر نمایندگان مجلس فرمول بهتری برای افزایش حقوق کارمندان ارائه کنند اجرا می کنیم

 7. قراردادهای مالی خانگی را ثبت کنید تا جرائم کمتر شود

 8. جدیدترین صحنه‌سازی آمریکا علیه ایران در حادثه نفتکش‌ها

 9. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 10. آلمان به پیروی از آمریکا ایران را در حادثه دریای عمان متهم کرد

 11. ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می‌آید

 12. چرا عقب‌نشینی؟ چرخش موضع بن‌سلمان مقابل ایران؛ از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

 13. حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی شود؟

 14. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 15. سازمان امور مالیاتی: فقط خریداران سکه از بانک مرکزی مالیات می‌دهند

 16. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 17. اسلامی خبر داد: طرح دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان جوان

 18. افزایش چراغ خاموش قیمت فرآوده‌های لبنی/ تولیدکنندگان باز گران کردند

 19. «همسرکُشی» و «آقازاده‌ها» حال مردم را بد می‌کنند یا امر به معروف؟

 20. ترامپ: می‌دانم حملات ۱۱ سپتامبر کار چه کسی بود/حضور نظامی در خاورمیانه وحشتناک بود

 21. احتمال سفر وزرای خارجه سه کشور اروپایی به ایران برای نجات برجام

 22. پرواز مخترع سوئیسی با «جت بال» برفراز کوه‌های شرق ایتالیا  

 23. چین: روابط تجاری معمول ما با ایران نباید مخدوش شود

 24. روحانی: توقف برخی اقدامات در برجام، حداقل اقدام است/ توسعه روابط بانکی با دنیا بدون تصویب دو لایحه‌ در مجمع تشخیص، حاصل نمی‌شود/ دعوت به مذاکره با اعمال فشار به معنای تسلیم است

 25. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

پربحث‌های دیروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 3. مرکل: عدم پایبندی به برجام برای ایران پیامدهائی را دارد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 6. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 9. در سومین مناظره با تاجزاده/ زاکانی: هرگاه آمریکا به انسداد خورده، دوستان تاج‌زاده راه را باز کرده‌اند/ برادران خاتمی اول به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. دم خروس ماجرای نفتکش‌ها

 12. واکنش اصلاح‌طلبان به فراخوان قالیباف/ برکناری ۶۰ قاضی و یک پرسش از محسنی اژه‌ای/ نمره مردودی اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 13. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 14. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 15. وزیر نفت: شرایط امروز از دوران جنگ سخت‌تر است

 16. علت نجومی شدن دستمزد پزشکان، وکلا و دندانپزشکان چیست؟  

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به تصمیم برجامی ایران

 18. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 19. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 20. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 21. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 22. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 23. توافق دولت انگلیس و یک بانک ایرانی برای حل مناقشه ۱۰ ساله

 24. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 25. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

پربحث‌های هفته

 1. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 4. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 5. پرستو یا آشیانه!؟

 6. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 7. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 8. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 9. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 10. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 11. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 12. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 13. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 14. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 15. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 16. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 17. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 18. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 19. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 20. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 21. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 22. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 23. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های امروز

 1. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 2. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 3. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 4. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 5. هواداران پرسپولیس دوباره مقابل باشگاه تجمع کردند+ عکس

 6. حسینی: پرسپولیس وضعیت نامشخصی دارد/ با همه قوا در کنار هواداران هستیم

 7. کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم/ پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید

 8. برانکو ایوانکوویچ سرمربی الاهلی عربستان شد

 9. واکنش تند هواداران پرسپولیس به صحبت‌های تکراری عرب/ برانکو هم طلبش را می‌خواست و هم پیش‌قراردادش را

 10. حمیداوی: امکان ندارد گل‌محمدی را به پرسپولیس بدهیم/قرارداد او هیچ بندی برای جدایی ندارد

 11. سرمربی پرسپولیس مشخص شد

 12. ایسما طلبش از استقلال را بخشید

 13. سهراب مرادی مسابقات المپیک را از دست داد؟

 14. اولین واکنش استراماچونی به حضور در استقلال

 15. استراماچونی وارد تهران شد+فیلم  

 16. بالاخره یک خبر خوب به پرسپولیسی‌ها رسید

 17. برانکو از مذاکره‌اش با تراکتورسازی، سایپا و پیکان پرده برداشت

 18. بن سلمان: دایه‌ام یک یهودی اوانجلیست بود  

 19. واکنش برانکو به شکایت از باشگاه پرسپولیس

 20. پرداخت کمک هزینه به ورزشکارانی که سهمیه المپیک بگیرند

 21. تاج: چالش در فوتبال در تمام دنیاست

 22. اسپانسر سابق بارسا، حامی مالی تیم ملی؟

 23. اطلاعیه باشگاه پرسپولیس درباره عدم پرداخت پاداش

 24. اعلام زمان و مکان نشست خبری و مراسم معارفه استراماچونی

 25. پیام برانکو به هواداران پرسپولیس: خداحافظ ارتش سرخ

پربحث‌های دیروز

 1. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 2. خوردبین: برانکو را آنقدر اذیت کردند که جدا شد

 3. اولین تمرین تراکتورسازی با حضور مصطفی دنیزلی

 4. برانکو جدایی‌اش را تایید کرد/ "ماجرای من و پرسپولیس تمام شده است"

 5. 7 نکته مهم که باید در مورد دنیزلی بدانید

 6. مارادونا به سیم آخر زد

 7. بیرانوند برای جدایی از پرسپولیس، واسطه فرستاد

 8. دستمزد ساعتی 3 هزار پوند برای ستاره منچستر

 9. پایان کار هافبک عراقی با پرسپولیس

 10. باشگاه استقلال: صحبت‌های خطیر مواضع باشگاه بود/آمادگی برای حفظ غفوری و حسینی بدون پیش‌شرط

 11. بردهای ناپلونی قهرمان آسیا/ ایران به ژاپن رسید

 12. پیشنهاد ساختارشکنانه عابدینی برای عبور پرسپولیس از بحران

 13. مورد عجیب در باشگاه نساجی/ مشاوری که ۲۰۰ میلیون طلب دارد!

 14. آرتا: مجیدی در سطح یک فوتبال ایران بوده است

 15. سه مربی خارجی استقلال وارد تهران شدند

 16. بی میلی بازیکن ایرانی-هندی به حضور در تیم ملی فوتبال هندوستان

 17. سلطانی‌فر:اراده‌ای برای حق پخش نمی‌بینم/نیروی انتظامی حاکم مطلق نظم و امنیت است نه وزارت و فدراسیون

 18. تاج: امنیت نباشد لیگ را برگزار نمی کنیم/بیانیه نویسی محرومیت دارد

 19. واکنش داورزنی به استعفای رئیس هیات مدیره استقلال

 20. راهکار همسایه پرسپولیس برای مقابله با اعتراضات!/ برکناری خلیلی و استعفای عرب درخواست هواداران

 21. میشل پلاتینی دستگیر شد

 22. نیروی انتظامی به فریاد همسایگان باشگاه پرسپولیس رسید

 23. عمران‌زاده:یک عده ۶ و ۹ میلیارد می‌گیرند من هنوز پولم را نگرفته‌ام/ با طلبم 5 تا بُز هم نمی‌توانم بخرم!

 24. پرداخت پاداش بازی‌های آسیایی/ شارژ مالی والیبالیست‌ها پیش از شروع هفته چهارم

 25. چرا وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال برای پول‌های بلوکه شده کمک نمی‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. اقدام جالب شهردار ارومیه/ لهستانی ها شهروند افتخاری شدند!+ عکس

 2. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 3. تاج: لیگ برتر را برگزار نمی‎‌کنیم

 4. سعید معروف مصدوم شد

 5. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 6. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 7. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

 8. تغییر نام یکی از خیابان‌های تهران به نام مرحوم حجازی

 9. هینن: مردم ایران فوق‌العاده بودند/ اعتراضم به ناامنی بود

 10. بازتاب گسترده حضور برانکو در الاهلی در رسانه‌های عرب زبان+ تصاویر

 11. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 12. ایران 3 – روسیه صفر؛ تسخیر صدر با شکار خرس‌ها/ هت تریک در سرزمین دورناها

 13. نامه جدایی برانکو به پرسپولیس رسید

 14. صحبت‌های تند نماینده مجلس خطاب به مهدی تاج: کاش نیم ساعت روی حرفت می‌ماندی

 15. نامه عذرخواهی فدراسیون والیبال به خاطر رفتارهای کوبیاک  

 16. عیادت محمدرضا عارف از سلطان/عکس  

 17. خوردبین: برانکو را آنقدر اذیت کردند که جدا شد

 18. اظهارنظر جالب یک امام جمعه درباره عادل فردوسی‌پور و «نود»

 19. الاهلی؛ برانکو عید فطر با الاهلی به توافق رسید+عکس

 20. درگیری صدها نفر در مقابل سالن غدیر ارومیه

 21. گزینه‌های احتمالی جانشینی برانکو در پرسپولیس مشخص شدند

 22. هواداران پرسپولیس دوباره مقابل باشگاه تجمع کردند+ عکس

 23. حسینی: پرسپولیس وضعیت نامشخصی دارد/ با همه قوا در کنار هواداران هستیم

 24. کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم/ پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید

 25. هشدار وریا غفوری به هواداران استقلال

آخرین عناوین