اقتصاد جهانی منهای آمریکا

حسین کنعانی مقدم،   3970924083 ۱۴ نظر، ۶ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
اقتصاد جهانی منهای آمریکا

از زمانی که آمریکا از تعرفه‌های تجاری به عنوان سلاحی به منظور بهبود اقتصاد ورشکسته خود سوء استفاده کرده است، کشورهای دیگر نیز به فکر مقابله به‌مثل و جبران خسارت‌های وارده از رهگذر این سیاست تهاجمی افتاده و ایجاد معاهدات تجاری چندجانبه و منهای آمریکا را در دستور کار خود قرار داده‌اند. توافق تجاری آزاد میان ژاپن و اروپا یکی از این دست توافقات بین‌المللی است که هفته گذشته به امضا رسید و قرار است از ماه دوم سال آینده میلادی در فاز اجرا قرار گیرد. به نوشته راشا تودی، «این توافق یک سوم کل تولید ناخالص جهان و 40 درصد کل تجارت بین‌الملل را شامل خواهد شد. امضای این توافق با هدف حذف تعرفه گمرکی بر واردات کالاهای اروپایی به ژاپن که معادل سالانه 1138 میلیارد دلار می‌شود، صورت گرفته است.» ژاپن بناست تعرفه ۹۴ درصد از کالاهای اروپایی را حذف کند که شامل ۸۴ درصد از محصولات کشاورزی و شیلات می‌شود و از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز پذیرفته است که تعرفه واردات ۹۹ درصد از کالاهای ژاپنی را نادیده بگیرد. ژاپن در سال گذشته نیز ششمین شریک تجاری اتحادیه اروپا بود و مبلغ کل تجارت طرفین 129 میلیارد و 400 میلیون یورو گزارش شده است.

در حال حاضر نوادگان سامورایی‌ها با وجود تنش‌هایی با کاخ سفید، ترجیح می‌دهند که به صورت رو در رو در مقابل واشنگتن نایستند و با یارگیری، پاسخ اقدامات یک‌جانبه‌گرایانه رئیس‌جمهور آمریکا را بدهند. پس از ورود ترامپ به اتاق بیضی کاخ سفید، این کشور با اولویت‌بخشی به اقتصاد آمریکا و تحقق بخشیدن به شعار «اول آمریکا»، با تجارت آزاد، توافقنامه‌ها و روابط چند جانبه تجاری مخالفت کرد و پس از خروج از توافقنامه TPP (پیمان تجاری اقیانوس آرام یا شراکت ترانس پاسیفیک)، روابط اقتصادی ژاپن با آمریکا که در دوران دولت اوباما شکل گرفته بود را از بین برد. ترامپ پس از امضای این دستور اجرایی تصریح کرد: «مدت زمان زیادی راجع این مسئله گفتگو کردیم. خروج از این پیمان ۱۲ کشوری، به سود کارگران آمریکایی خواهد بود.» گفتنی است که بر اساس توافق انجام شده در قالب تی پی پی، عوارض گمرکی حدود ۱۸ هزار قلم کالا برداشته خواهد شد و به عنوان مثال تقریباً کلیه محصولات مربوط به بخش کشاورزی آمریکا بدون هیچ‌گونه عوارض گمرکی وارد دیگر کشورهای عضو پیمان می‌شود.

علیرغم اینکه ژاپنی‌ها از خروج آمریکا از این پیمان ابراز نارضایتی و حتی اظهار کردند که این پیمان بدون حضور واشنگتن «لطفی ندارد»! اما بلافاصله دست بکار شدند و به دنبال یافتن شریک برای ادامه همکاری‌های تجاری رفتند. ویتنام اولین کشوری بود که به استقبال سیاست تجارت منطقه‌ای منهای آمریکا آمد و در جلسه‌ای بین سران ویتنامی و ژاپنی، رسماً اعلام شد که کشورهای عضو پیمان تجاری ترانس پاسیفیک بر سر ادامه کار این معاهده بدون حضور آمریکا به توافق رسیده‌اند. توکیو اما برای جبران خسارات خروج یک‌جانبه آمریکا از این پیمان، فقط به دنبال متحدین منطقه‌ای نرفت و پس از ویتنام، گفتگو با اروپایی‌ها را آغاز کرد. می‌توان گفت که ژاپن درصدد است از طریق این توافق‌نامه با اروپا توان سیاسی و اقتصادی خود را تقویت کند که در حقیقت، گامی مهم برای به حاشیه راندن تدریجی آمریکا از سوی ژاپن به شمار می‌رود. به بیان دیگر، توکیو در مقابل فشارهای تعرفه‌های اقتصادی و بازرگانی آمریکا، به دنبال گسترش فضای بازارهای خارجی و تقویت پایه‌های روابط اقتصاد بین‌المللی خود است.

به تعبیر روزنامه «واشنگتن‌پست»، ژاپن «یک توافقنامه تجاری شکست‌خورده با ایالات متحده را کنار زد و پیمان تاریخی تازه‌ای با اتحادیه اروپا شکل داد.» این روزنامه همچنین توافق ژاپن و اتحادیه اروپا را «ضربه‌ای سنگین» به تولیدکنندگان آمریکایی دانسته و نوشته است که با کاهش تعرفه تجاری میان طرفین، کالاهای آمریکایی چه در اروپا و چه در ژاپن، در مقایسه با کالاهایی اروپایی و ژاپنی گران‌تر بوده و خرید آن‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود. از این رو، این پیمان جدید از سه منظر، اقتصاد آمریکا را با خطر مواجه می‌کند.

1. هدف عمده ترامپ از خروج از پیمان ترانس پاسیفیک، کمک به کارگران و کارخانه‌های آمریکایی بود در حالی که توافق اخیر اروپا و ژاپن به شکل مستقیم می‌تواند کارخانه‌ها و به تبع آن، کارگران و صنعتگران آمریکایی را متضرر کند. به این ترتیب که اروپا بناست تعرفه واردات خودروهای ژاپنی را حذف کند و ژاپن هم توافق کرده استاندارد خودروهای اروپایی را آسان‌تر بگیرد. این اتفاق می‌تواند خودروسازان آمریکایی را که محصولات خود را با تعرفه ۱۰ درصدی به اتحادیه اروپا صادرات می‌کنند دچار مشکل کند و در بازار ژاپن نیز رقابت سختی در پیش داشته باشند، چراکه برندهای معروف اروپایی به خصوص آلمانی در ژاپن از محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند و متقابلاً اروپایی‌ها هم شیفته کیفیت و فناوری بکار رفته در خودروهای ژاپنی هستند و تنها آمریکاست که سرش از این تجارت پرسود بی‌کلاه می‌ماند!

2. آمریکا کلاً عادت دارد از هر توافقنامه‌ای بیرون بیاید که معاهده اقلیمی پاریس یکی از آن‌هاست! اروپا و ژاپن به توافق رسیده‌اند که بر اساس معاهده پاریس، قوانین جدیدی را وضع کنند و هر کشوری که مطابق استانداردهای محیط زیستی عمل نکند را طرف قرارداد خود قرار ندهند. بنابراین، آمریکا خود به خود از تجارت با اروپا و ژاپن کنار گذاشته می‌شود و شرکت‌های تجاری کشورهای دیگر، به جای آمریکا جایگزین خواهند شد.

3. ترامپ علاوه بر خروج یک‌جانبه از توافق ترانس پاسیفیک، پیمان نفتا را منقضی و اعلام کرد که ترجیح می‌دهد با کشورها به صورت مستقل و دو جانبه معامله کند. به گفته «جفری گرتز»، کارشناس برجسته موسسه بروکینگز، «علاقه ترامپ به مذاکرات دوجانبه، ناشی از درک صفر او از اقتصاد جهانی است.» این در حالی است که اتحادیه اروپا، مذاکرات و همکاری‌های تجاری با ژاپن را به عنوان یک امتیاز رقابتی بکار گرفته است. اینکه اتحادیه اروپا توانسته با ژاپن معاملاتی انجام دهد - بعد از یک قرارداد مشابه با کانادا نشان می‌دهد این نوع همکاری‌ها به شدت تاثیرگذار هستند و می‌توانند از قدرت آمریکا در عرصه اقتصاد جهانی بکاهند.

هرچند آمریکا توانسته است که با قلدری و وضع تعرفه‌های تجاری بر کالاهای چینی و اروپایی و تحت‌فشار قرار دادن دیگر کشورها به خرید تولیدات آمریکایی، اقتصاد ورشکسته خود را تا حدی بهبود بخشد و از طریق «برون‌سپاری مشکلات» التیامی بر زخم‌های عمیق کاپیتالیسم باشد، اما این سیاست دیگر کارآمد نیست و می‌توان گفت که به شکست منتهی شده است. به عبارت ساده‌تر، آمریکا هیمنه خود را از دست داده و جهان چند قطبی، اقتصاد نظام سلطه را با چالش‌هایی مواجه کرده است و می‌رود تا با کشیده شدن این ستون از خیمه هژمونی کاخ سفید، اقتصاد جهانی منهای آمریکا شکل بگیرد.

منبع:حمایت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۶۵۱۲۱۱:۵۸:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
تنها راه نجات جهان از شر آمریکا فروپاشی این کشور مثله شورویه
ناشناس۶۷۶۸۳۰۱۴:۳۳:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
دوره تفکراتت کمونیستی تمام شده و فروپاشی امریکا یا هند یا چین یا گامبیا مشکلات ما روحل نمیکنه
ناشناس۶۷۶۵۲۹۱۲:۰۵:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
واقعا اقتصاد آمریکا ورشکسته هستش؟ 24 درصد اقتصاد دنیا در اختیار آمریکا هستش بعد ورشکسته هست این اقتصاد؟
ناشناس۶۷۷۲۰۷۱۸:۱۷:۱۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
جسارتا 25/3 درصد صحیح است
ناشناس۶۷۷۲۱۴۱۸:۲۱:۲۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
فقط ارزش سه شرکت تکنولوژی و دانش بنیان آن برابر با فروش نفت ایران است
ناشناس۶۷۶۵۳۱۱۲:۰۶:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
همه چیز را بهم بافته که بگه امریکا در اقتصاد دنیا تنها و کاره ای نیست نمیدانم چرا دست بر نمیدارند از این مقالات تکراری
ناشناس۶۷۶۵۳۵۱۲:۰۹:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۲۴
کسی که این را نوشته بدون شک هیچ درکی از اقتصاد جهانی ندارد ...
سینا۶۷۶۶۷۲۱۳:۲۸:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
حمایت از کجاست و چیه !؟
ناشناس۶۷۶۷۷۵۱۴:۰۹:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
آقای کنعانی ما که هیچ! خودت این حرفها را باور داری؟
ناشناس۶۷۶۸۹۳۱۵:۱۵:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
با این فضلا، هنوز مردم ! از رونق ملک نا امیدند...
ناشناس۶۷۶۹۰۶۱۵:۲۲:۰۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ایا میدانید بیشترین سرمایه امریکا است در امریکا نیست دست کشورها جهان است اگر دولت ها جهان متحد و همه دارایی امریکا در آن واحد مصادره کنند امریکا نابود میشه تنها راه اتحاد اتحاد علیه شیطان جهان خوار
ناشناس۶۷۶۹۷۴۱۵:۵۹:۲۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
حالا فرض کن آمریکا نابود شد آیا ما با این فساد و اقتصاد بیمار میتونیم پیشرفت کنیم؟!
ناشناس۶۷۷۰۵۹۱۶:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
امریکا نابود بشه قیمت نفت میشه 5 دلار و پرداخت حقوق کارمند هم ناممکن میشه چون دیگه درامدی نداریم
ناشناس۶۷۷۲۱۱۱۸:۱۹:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۲۴
نویسنده این مقاله یا در مسکو زندگی می کند و یا از مسکو دستور می گیرد

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 5. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 6. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 7. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 8. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 9. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 10. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 11. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 12. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 15. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 16. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 17. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 22. جزییات ضرب و شتم تکنیسین اورژانس از زبان خودش

 23. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 24. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 25. تجمع اعتراضی مردم در حمایت از «مرضیه هاشمی»  

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 2. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 3. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 4. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 5. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 6. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 7. اتهام‌زنی امارات علیه ایران در شورای امنیت

 8. دادگاه‌های آمریکا فقط تا ۸ روز دیگر بودجه دارند

 9. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 10. فرانسه: درباره ونزوئلا با شرکای اروپایی رایزنی می‌کنیم

 11. پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

 12. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 13. ونزوئلا روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع کرد/مادورو: تسلیم نمی‌شوم

 14. کشته شدن ۳۰ شبه‌نظامی در جنوب عربستان

 15. قطر: بحران با ۴ کشور حل نمی‌شود

 16. ترامپ: همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 17. گاردین: آمریکا تلاش می‌کند که اروپا دست از حمایت برجام بردارد

 18. خط‌دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی در این کشور

 19. درخواست آلمان از روسیه درباره معاهده تسلیحات هسته‌ای

 20. رئیس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

 21. پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

 22. آمریکا برای استقرار نیروهایش در کره جنوبی 1.2 میلیارد دلار درخواست کرد

 23. لغو برخی تحریم‌های کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل

 24. بری: دولت لبنان طی یک هفته آینده یا کمتر تشکیل می‌شود

 25. روسیه: حملات خودسرانه اسرائیل به سوریه باید پایان یابد

پربحث‌های دیروز

 1. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 2. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 3. دستور رئیس‌جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

 4. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 5. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 6. اتاق فکر احمق‌ها

 7. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 8. وال‌استریت سقوط کرد

 9. اعتراض آمریکایی‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی+عکس

 10. اتهام‌زنی امارات علیه ایران در شورای امنیت

 11. دادگاه‌های آمریکا فقط تا ۸ روز دیگر بودجه دارند

 12. نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟

 13. کشته شدن ۳۰ شبه‌نظامی در جنوب عربستان

 14. قطر: بحران با ۴ کشور حل نمی‌شود

 15. ترامپ: همه گزینه‌ها علیه ونزوئلا روی میز است

 16. گاردین: آمریکا تلاش می‌کند که اروپا دست از حمایت برجام بردارد

 17. خط‌دهی پامپئو به مخالفان ونزوئلا برای تشکیل دولت انتقالی در این کشور

 18. درخواست آلمان از روسیه درباره معاهده تسلیحات هسته‌ای

 19. رئیس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

 20. پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

 21. آمریکا برای استقرار نیروهایش در کره جنوبی 1.2 میلیارد دلار درخواست کرد

 22. لغو برخی تحریم‌های کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل

 23. بری: دولت لبنان طی یک هفته آینده یا کمتر تشکیل می‌شود

 24. روسیه: حملات خودسرانه اسرائیل به سوریه باید پایان یابد

 25. ادعای روزنامه کویتی: سفر سردار سلیمانی به سوریه موجب حمله اسرائیل شد

پربحث‌های هفته

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 4. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 5. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 6. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 7. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 8. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 9. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 10. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 11. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 12. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 13. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 14. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 15. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 16. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 17. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

 18. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 19. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 20. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

 21. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 22. پمپئو: ما در راستای تشکیل ائتلاف ضد ایران حرکت می کنیم!

 23. نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

 24. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 25. دستور رئیس‌جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

آخرین عناوین