نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

گروه اجتماعی الف،   3970923019 ۶ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

گرفتار بختک شدن در خواب شبانه را احتمالا تاکنون بسیاری ار ما تجربه کرده ایم که در این موضوع به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کابوس یا بختک، حالتی است که فرد در خواب احساس سنگینی روی قفسه سینه و تنگی نفس می‌کند، نمی‌تواند حرکت کند، یا صدا بزند و احساس خفگی به او دست می‌دهد تا با حالت ترس و وحشت و خفگی از خواب می‌پرد.

یکی از مهم‌ترین علت‌های کابوس یا بختک، رسیدن اصطلاحاً بخارات و گازهای اخلاط غلیظ به مغز است. اخلاط بعد از غذا خوردن در بدن ما شکل می‌گیرند؛ سودا، صفرا، بلغم و خون.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

عواملی از قبیل غذای زیاد، یا غذای سنگین خوردن، خصوصاً در شب و یا فاصله کم تا خواب و ورزش نکردن، باعث می‌شوند که مواد حاصله از غذا (گازها و بخاراتی که علاوه بر اخلاط تولید می‌شوند) غلیظ شوند.گازها و بخارات غلیظ تولیدشده به سمت مغز حرکت می‌کنند و به دنبال آن حالاتی در شخص اتفاق می‌افتد که بختک یا کابوس یکی از آن حالت‌ها می‌باشد.

خلط خون، بلغم و سودا، اخلاط سنگین و تا حدی غلیظ هستند که می‌تواند مسبب کابوس شوند. لازم به ذکر است که علت این امر در طب جدید ناشناخته است. خلط صفرا سبک است و در افراد با مزاج گرم و خشک، تقریباً بختک اتفاق نمی‌افتد. افراد با مزاج‌های مختلف استعدادهای مختلفی نسبت به این بیماری دارند که در اینجا به تفضیل بررسی می‌شوند.

کابوس در افراد با غلبه خلط خون

احتمال ایجاد بختک هنگام خواب، در افراد با غلبه خلط خون و اصطلاحاً دموی‌مزاج (با علائمی از قبیل سرخی چهره، سرخی چشم، بدن‌های عضلانی، خواب‌هایی که می‌بینند به رنگ خون و قرمز است، حالت‌های خشم و خشونت دارند، به آبگوشت و گوشت و جگر مرغ علاقه دارند)، چنانچه غذاهایی سنگین (مانند آبگوشت چرب) بخورند و بعد از نیم ساعت به خواب‌رفته باشند، بسیار زیاد است.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

اولین قدم مثل همیشه پرهیز است؛ پرهیز از مصرف گوشت قرمز، برنج زیاد، غذاهای چرب، شام سنگین خوردن و دیرهنگام شام خوردن.

دومین قدم که حتماً باید با تجویز پزشک متبحر در طب سنتی انجام شود، فصد است. فصد یعنی خارج کردن خون از عروق سطحی و سیاهرگ‌های بدن که تشخیص اینکه از کدام رگ بایستی خون‌گیری انجام شود بر عهده پزشک طب سنتی می‌باشد. در این روش مقداری خون از بدن فرد خارج می‌شود و شخص احساس سبکی می‌کند. اما بایستی توجه کنیم که این روش، یک‌راه کمکی و کوتاه‌مدت است. حجامت هم می‌تواند برای این مدل افراد خوب باشد.

حال اگر فردی با مزاج گرم و تر پرهیز نکرد و در وعده شام آبگوشتی چرب خورد، باید در کنار آن مصلح آن را مصرف کند.
زیره‌ای که در آبگوشت می‌ریزند، آبغوره و آب‌لیمو، عرق کاسنی و شاه‌تره، آب انار و زرشک و همچنین سرکه می‌تواند به‌عنوان مصلح برای این افراد به کار رود.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

کابوس در افراد با غلبه خلط بلغم

مطمئناً فردی با غلبه خلط بلغم اگر دچار بختک شود و تدابیر مربوط به خلط دم را رعایت کند، نه‌تنها بهتر نمی‌شود، بلکه مشکل این فرد تشدید می‌شود. این مسئله لزوم تشخیص مزاج درست را یادآوری می‌کند.

افراد با غلبه بلغم، کسل و خواب‌آلوده هستند، بدن و صورت پف آلوده دارند، آب‌ریزش بینی، دهان و چشم در این افراد شایع است، احساس سردی دارند، سست هستند و نمی‌توانند حرکت کنند. بعد از خواب این علائم بدتر می‌شود و احساس سنگینی می‌کنند، چون بعد از خواب رطوبت بدنشان بیشتر می‌شود. این افراد مطالب را نیز به‌سرعت درک نمی‌کنند.

در قدیم اصطلاحی وجود داشته است که فلانی مغزش نم‌کشیده است، که در واقع مصداق همین مطلب می‌باشد. وقتی رطوبت زیاد می‌شود، مغز نمی‌تواند آن‌طوری که باید اطلاعات را پردازش کند و در نتیجه حافظه این افراد کم می‌شود. این افراد برای به یادآوری خواب خود نیز مشکل دارند. خواب این افراد از جنس رطوبت، دریا و خواب‌های سفید و بی‌رنگ است.

احساس بختک در این افراد با مصرف سردیجات بیشتر می‌شود.

به‌عنوان‌مثال فردی را در نظر بگیرید با مزاج سرد و تر و غلبه بلغم اضافه‌وزن پیدا کرده است و برای رفع آن رژیم می‌گیرد. در این رژیم، سالاد (به همراه آب‌لیمو و سرکه) و ماست به نسبت زیادی وجود دارد و یا دستوراتی از قبیل خوردن آب زیاد که همه این‌ها علائم بختک را در افراد با مزاج سرد و تر افزایش می‌دهند.

یا مثلاً دیده‌شده که فردی با مزاج سرد، در شبی از فصل سرد، ماهی و ماست و هندوانه خورده است و به دنبال آن حالت فلج پیداکرده است که این موضوع با طب سنتی قابل توجیه است.

این افراد بعد از پرهیز از خوردن سردیجات، باید تا حدی گرمی جات مصرف کنند البته نه در حد افراط (افراط یعنی فرد مرتباً فلفل و دارچین بخورد).

به‌عنوان‌مثال مصرف بادام و انجیر (که سبک و گرم هستند)، دم‌کرده بابونه (از بین برنده رطوبت‌های مغز)، قرقره کردن با محلول آب‌نمک، استفاده از عطسه‌آورها (به‌عنوان پاک‌سازی کننده مغز و سر)، قی کردن (اگر فرد به قی کردن عادت دارد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اگر کسی حالت تهوع دارد، احساس سنگینی در سر و معده و سروصورت ورم‌کرده و معده بادکرده دارد، می‌تواند یکی دو لیوان نمک رقیق بخورد (تخم شوید هم اگر اضافه کند خوب است)، تحریک کند و بالا بیاورد. این عمل به پاک‌سازی سر و مغز نیز کمک می‌کند.

ماساژ کف پا (مثلاً سنگ‌پا باعث تحریک کف پا می‌شود، مواد زائد از مغز به سمت پایین کشیده شود و حرکت کند و سنگینی از مغز برطرف شود) و چکاندن روغن‌های گرم داخل بینی مانند روغن بابونه و بادام شیرین برای این افراد مفید است. در صورت انجام این کارها نه‌تنها دچار بختک نخواهند شد، بلکه سایر مشکلاتشان نیز بهتر خواهد شد.

کابوس در افراد با غلبه خلط سودا

یکی دیگر از اخلاطی که از دو خلط بلغم و دم در ایجاد کابوس، خواب بد و خواب‌های پریشان شایع‌تر است، خلط سودا است.
بعضی از غذاها خلط سودای زیادی تولید می‌کنند، مانند غذاهای مانده، سنگین و اصطلاحاً غذاهایی که هضم سنگینی دارند، غذاهای مانده و فریز شده، گوشت‌های فریز شده، گوشت‌های دودی، عدس، بادمجان، فست‌فودها و غیره. افراد با مزاج سرد نسبت به افزایش خلط سودا مستعدترند و احتمال افزایش این خلط در این افراد و در فصل سرد بیشتر است.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

علائم افزایش سودا در بدن به شرح زیر می‌باشد:

فکر و خیال زیاد، بی‌خوابی، منفی نگری، تیره شدن بدن، دیدن خواب‌های تیره‌وتار، اشتهای کاذب، گرفتن عضلات در خواب (مثل عضله پشت ساق پا)، دردناک شدن ناحیه طحال مخصوصاً در حالت حرکت تند و همچنین موهای زیاد و خال. حال فردی را در نظر بگیرید با مزاج سرد و خشک، که در شبی از فصل سرد، غذایی سودازا (از قبیل عدسی، قارچ، خورشتی که با گوشت گاو، سنگین، مانده و فریز شده طبخ شده است، غذای از قبل مانده یا کنسروی) مصرف می‌کند.

این فرد سودا در بدنش زیاد می‌شود و احتمال ایجاد حالت بختک یا در خواب دیدن موجود پشم‌آلود، خواب مرده دیدن یا از جایی بلند پرت شدن در این فرد بالا می‌رود. نکته جالب در هر خلط این است که می‌توان خلط زائد را از روی خوابی که هر فرد می‌بیند حدس زد. یکی دیگر از اخلاطی که از دو خلط بلغم و دم در ایجاد کابوس، خواب بد و خواب‌های پریشان شایع‌تر است، خلط سودا است.

رعایت آرامش، عدم مصرف سردی جات، ترشی، سرکه، عدس، غذای مانده (خصوصاً در فصل پاییز)، خوردن غذاهای سبک‌تر، دیر نخوردن شام، مصرف غذاهای رو به گرم مانند انواع مغزیجات، گوشت قرمز، حریره بادام، شیره بادام، آب سیب و گلاب، بوئیدن گلاب یا حتی آغشته کردن بالشت به آن، استفاده از عطرهای گرم، مشک و عنبر، مصرف ماءالجبن یا آب‌پنیر (برای تهیه آب‌پنیر بایستی شیر را جوشاند، مقداری سرکه اضافه کرده و سپس دلمه‌های ایجادشده را جدا می‌کنیم. سپس مایع باقی‌مانده را به‌صورت ناشتا، و طی مدت سه یا پنج روز مصرف می‌کنیم)، مصرف افتیمون (افتیمون به شکل دانه‌هایی زردرنگ است. این دانه‌ها را می‌شود در آب جوش بریزیم که مواد آن داخل آب می‌رود. یا آن را داخل پارچه‌ای تمیز ریخته، گره‌ زده و داخل شیر جوشان شیره‌کشی کنیم)، دم‌نوش‌هایی مانند سنبل‌الطیب، اسطـــوخودوس، بادرنجبویه و گل‌گاوزبان که به مقدار زیاد در دفع سودا کمک‌کننده هستند.

یکی از علت‌های کابوس و بختک، سرد شدن ناگهانی سر نزدیک زمان خواب است. گاهی اوقات فرد احساس می‌کند که سرش دچار یخ‌زدگی و جمع شدگی شده است. استفاده از کلاه یا سربند در هنگام خواب برای این افراد ضروری است. همچنین این افراد می‌توانند سرخود را به سمت شوفاژ بگذارند (مخصوصاً سردمزاجان). چکاندن روغن بابونه در بینی و چرب کردن سر برای این افراد مفید است.

در واقع سردی باعث انقباض مغز، انقباض مجاری اعصاب و ایجاد حالت کابوس می‌شود به‌طوری‌که مسیرهای عصبی به‌کندی در آن ایجاد می‌شود.

منبع: تبیان 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۵۳۶۰۱۰:۲۰:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
متاسفم که مطالب بی پایه و تصورات نادرست قدیمی را به عنوان مطلب معتبر یا علمی منتشر میکنید
نعمت الله جوکارنامیوندی۶۷۵۴۳۱۱۱:۳۷:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۳
این‌گفته هااصلادمبنای علمی وتجربی دارد ویا تکرامکررات نوشته های مدعیان طبابت قرنها قبل می باشدکه باتکرارمکررات شنیدن این ادعاهارا عادی و مقبول کرده اند !؟
تقی۶۷۵۵۹۸۱۴:۵۲:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۲۳
برو بابا
ناشناس۶۷۵۷۲۶۱۷:۲۵:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
گازها و بخارات غلیظ تولیدشده به سمت مغز حرکت می‌کنند و به دنبال آن حالاتی در شخص اتفاق می‌افتد که بختک . . . . . . . . . ... این جمله اشتباه باید تایپ شده باشد. آخر راه انتقال بخارات معده به مغزی وجود ندارد.
ناشناس۶۷۵۹۰۶۲۰:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۳
به نظر من از سر مردم خودمان دست بردارید چون خیلی گرفتارند وبرایشان هزینه درست نکنید این علومتان را صادر کنیدمارا همین علوم جدید با این پزشکان حاذق وورزیده کفایت است
حسین۶۷۵۹۶۵۲۲:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
یا این تصاویری که اضافه کردید امشب حتما بختک میاد خوابم

پربحث‌های امروز

 1. شدت گرفتن سیلاب در روستاهای استان گلستان  

 2. سرریز وحشتناک آب سد «وشمگیر»   

 3. آخرین جزئیات وقوع سیل در مازندران/ قطعی آب در بابل ادامه دارد

 4. رییس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد

 5. رییس سازمان تبلیغات در مناطق سیل زده گلستان  

 6. مراسم اعتکاف در دانشگاه تهران  

 7. مجتهد بار دیگر علیه محمد بن سلمان افشاگری کرد

 8. هشدار در مورد جابجایی مصدومان حوادث رانندگی

 9. بازیکنی که جهانبخش شیفته اوست

 10. نخست وزیر کانادا نوروز را تبریک گفت

 11. ماجرای جالب عدم سفر احمدی‌نژاد به لیبی در سال 88

 12. ۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان

 13. تورهای ارزان‌قیمت، تله‌ی کلاهبرداران است

 14. هواپیمای فوکر با وجود نقص فنی به زمین نشست

 15. جزئیات شهادت ۲ مامور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

 16. تجربه لذت‌بخش ترس در «یک مکان ساکت»/ لطفا سکوت کنید!

 17. لحظه مرگبار واژگون شدن قایق تفریحی در رودخانه دجله  

 18. پاکستان: ۴ مرزبان ایرانی را در یک عملیات اطلاعاتی آزاد کردیم

 19. حمله با خودرو به عابران در چین 7 کشته بر جا گذاشت

 20. ناگفته‌های سردار مومنی از قاتل عنکبوتی/ مردی که بعد از کشتن ۱۶ زن به دام افتاد

 21. میوه تنظیم بازاری تا ۲۰ فرودین عرضه می‌شود/ قیمت‌ها در استان‌های مختلف یکسان نیست

 22. قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

 23. هلند گام اول در انتخابی یورو ۲۰۲۰ را محکم برداشت/ کرواسی به سختی پیروز شد

 24. نوکیا: تجارت جدیدی در ایران نخواهیم داشت

 25. آخرین فرصت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد پزشکی

پربحث‌های دیروز

 1. درباره سال رونق تولید

 2. روحانی: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگانمان است/ دولت برنامه‌های جدید خود را در اوایل سال جدید اعلام خواهد کرد

 3. شادترین کشور جهان

 4. رهبر انقلاب سال۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند/ کلید حل مشکلات اقتصادی توسعه تولید ملی است/ اولویت و مسئله فوری و جدی کشور، مسئله اقتصاد است

 5. درگیری‌ در شب عید بر سر محدوده شهری اندیمشک و دزفول+ عکس

 6. «محمد مطیع» بازیگر سلطان و شبان درگذشت

 7. تکرار ادعاهای ترامپ درباره ایران در پیام نوروزی

 8. اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه فرانسه در دفاع از یک مجرم محکوم‌شده در ایران

 9. تورم سال ۹۷ حدود ۲۷ درصد/ تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ۴۷.۵ درصد شد

 10. 98، سال بیدارباش

 11. رئیسی: رفع فساد و گره گشایی از مشکلات مردم از بهترین حالات به شمار می‌رود

 12. ۲۰ خودرو که تولید آن‌ها متوقف نمی‌شود؛ جاودانه‌ها!   

 13. مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

 14. رقابتی باورنکردنی برای تاریخ تولد لاکچری ۹۸/۱/۱

 15. رهبر انقلاب: سال ۹۸ سال فرصت‌ها و گشایش‌ها برای ملت ایران خواهد بود/ کانال مالی اروپا بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است

 16. وزیر اقتصاد: سهم درآمدهای نفتی به یک سوم منابع عمومی دولت کاهش یافت

 17. رنار به این شرط راهی ایران می‌شود

 18. وقتی بی بی سی قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند  

 19. فراوانی در بازار میوه با قیمت‌های عجیب و غریب

 20. رقص کردی احسان علیخانی و امین حیایی  

 21. پمپئو از بن سلمان بابت یمن تشکر کرد

 22. نامگذاری سال‌های 78 تا 98 از سوی رهبر انقلاب  

 23. وزیر خارجه آمریکا نوروز را به ایرانیان تبریک گفت

 24. نماینده مسلمان آمریکا نوروز را به ایرانی ها تبریک گفت

 25. آیت‌الله مکارم شیرازی: اختلاس‌ها و احتکارها نشانه تزلزل پایه‌های ایمان است

پربحث‌های هفته

 1. درنگی بر برنامه‌ی نود و حذف عادل فردوسی‌پور

 2. فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

 3. ابراهیم در آتش !!!؟

 4. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 5. چرا سلبریتی‌های ایرانی نمی‌گویند «من هم مسلمان نمازگزار هستم»؟  

 6. واکنش کاربران توییتر به ماجرای عادل فردوسی پور/ از حذف سلبریتی سالاری تا کج سلیقگی و ذبح فرزند/ باید قدر سرمایه‌ها را بدانیم/ چرا یک برنامه تلویزیونی باید کانون قدرت فرد خاصی شود؟

 7. شما نماینده مطالبات ملت هستید/ دیدار با مسئولان سابق یا کشف و ارتباط اطرافیان رئیس جمهور با MI6 وظیفه شما نیست

 8. فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست ها 49 نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت  

 9. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: «سلمان خدادادی» از تجاوز مبرا شده است

 10. توضیحات عادل فردوسی‌پور درباره دلیل پخش نشدن آخرین برنامه ۹۰ او

 11. برای حل مشکلات ایران منتظر معجزه هستیم؟/ مسئول واقعی کشور خودمانیم

 12. دولت می‌خواهد گُلی که با برجام بر سر ملت نزد، با FATF بزند؟/درخواست مردم از رئیسی؛ از مبارزه بافساد تا اجرای قانون از کجا آورده‌ای/ با دلار جهانگیری از مابهترون به ثروت افسانه‌ای رسیدند

 13. روحانی: باعث و بانی شرایط را لعنت کنید  

 14. راه مقابله با تحریم‌ها چیست؟/ نباید برای بهبود اوضاع معیشت، دل به رفع تحریم‌ها ببندیم

 15. وزیر بهداشت: ایران یکی از جوامع افسرده در دنیا است/ هزینه یک دوره شیمی درمانی معادل هزینه یک شهرک است

 16. روحانی: در این شرایط سخت در کنار ملت خواهیم بود/ افزایش حقوق کارگران بیش از ۲۰ درصد خواهد بود

 17. محکومیت سلمان خدادادی در دادگاه بدوی/ واکنش مرجان شیخ‌الاسلامی به اتهامات/ تعطیلی خط ۷ مترو سیاسی بود؟

 18. 47 هزار و 90 راس گوسفند زنده از رومانی به بندر چابهار رسید

 19. روحانی: قوه قضاییه، سران آمریکا و طراحان تحریم را تحت پیگرد قرار دهد/ هر کدام از طرفین توافق از برجام نفع بردند و سر کسی کلاه نرفت/ کسی که در میدان نیست، نمی‌تواند مشکلات را درک کند

 20. ۱۰ بانک برتر جهان/ چرخش قدرت بانکداری دنیا به سمت چین

 21. حقوق بگیران بالای ۴ میلیون تومان چه وضعیتی دارند؟

 22. آیا کسی بالاتر از ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان حقوق نمی‌گیرد؟ + جدول

 23. درباره خبر درخواست رئیس دولت اصلاحات برای استعفای روحانی/ روایت جدید از یک عکس جنجالی/ فردوسی‌پور می‌ماند یا می رود؟

 24. رئیس دولت اصلاحات خطاب به روحانی: اگر نمی‌توانی از ریاست‌جمهوری استعفا بده

 25. توضیحات «مرجان شیخ‌الاسلامی» درباره اتهاماتش

پربحث‌های دیروز

 1. شادترین کشور جهان

 2. درگیری‌ در شب عید بر سر محدوده شهری اندیمشک و دزفول+ عکس

 3. رقابتی باورنکردنی برای تاریخ تولد لاکچری ۹۸/۱/۱

 4. ریه‌های زمین ایران به شماره افتاد/کاشت تریاک در اراضی جنگلی!

 5. بخشنامه نوروزی مدیریت بحران به استان‌های سراسر کشور

 6. نمره وزیر علوم به عملکردش در سال 97

 7. حقوق مسافر در سفر با قطار، اتوبوس و هواپیما

 8. کدام ماهی قرمز را نخریم؟

 9. سردترین و گرم‌ترین استان‌های کشور تا سوم فروردین

 10. وضعیت جوی کشور در دو روز آینده

 11. مسئولانه سفر کنیم

 12. عامل اصلی تصادفات نوروزی در معابر پایتخت

 13. مسافران نوروزی بیشتر به کدام استان رفته اند؟

 14. رانندگان این توصیه ها را حتما در طول سفر رعایت کنند

 15. ساعت 16:20/ ترافیک در پنج جاده کشور پر حجم است

 16. ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به جلو کشیده می‌شود

 17. پذیرایی بیش از ۱۰ میلیون زائر در حرم امام رضا(ع) در ایام نوروز

 18. توصیه‌های آتش‌نشانی به مسافران نوروزی

 19. توصیه های آیت الله مکارم برای سال نو

 20. پایکوبی کودکان مبتلا به سرطان در استقبال از بهار

 21. ساعت 8:50/ ترافیک در کندوان و هراز نیمه سنگین است

 22. ساعت پروازها و حرکت قطارها از اول فروردین تغییر نمی کند

پربحث‌های هفته

 1. فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

 2. وزیر بهداشت: ایران یکی از جوامع افسرده در دنیا است/ هزینه یک دوره شیمی درمانی معادل هزینه یک شهرک است

 3. حقوق بگیران بالای ۴ میلیون تومان چه وضعیتی دارند؟

 4. توضیحات «مرجان شیخ‌الاسلامی» درباره اتهاماتش

 5. احمد توکلی: توزیع درآمد و دارایی در کشور نابرابر است

 6. جزئیات طرح تشکیل استان اصفهان شمالی

 7. شادترین کشور جهان

 8. درگیری‌ در شب عید بر سر محدوده شهری اندیمشک و دزفول+ عکس

 9. اقدام تاسف‌برانگیز شهرداری برازجان +عکس  

 10. ترقه‌بازی چهارشنبه سوری چند میلیارد به اقتصاد کشور ضرر می‌زند؟

 11. احمد توکلی: ایستادگی یک قاضی جوان مقابل نماینده پرقدرت ستودنی است/ مردم نباید از نقد قاضی بترسند

 12. رئیس قوه‌قضاییه: سال ۹۷، سال شکست دشمنان جمهوری اسلامی بود

 13. متهم اصلی پرونده فساد در پتروشیمی بازداشت شد + جزئیات

 14. پرواز بویینگ ۷۳۷ مکس بر فراز آسمان ایران ممنوع شد

 15. رقابتی باورنکردنی برای تاریخ تولد لاکچری ۹۸/۱/۱

 16. حسین هدایتی: چرا دادگاه برادر رئیس جمهور غیرعلنی و دادگاه من علنی است؟/ در عمرم ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفتم

 17. دادستان تهران: ارسال گزارش یک نماینده مجلس به هیات نظارت/ بخشی از پرونده در رابطه با مسائل اخلاقی است و از گفتن جزئیات آن معذورم

 18. سالانه 70 هزار تن کاغذ در رسانه های چاپی ایران مصرف می شود

 19. حوادث چهارشنبه آخر سال؛ مراجعه ۱۲۶۰ نفر تا ساعت ۲۳ به اورژانس/ فوت یک نفر و قطع عضو ۹۶ نفر

 20. توضیحات پلیس درباره کتک زدن راننده توسط یک مامور

 21. ۹ هزار معلم در طرح "معلم تمام وقت" نام‌نویسی کردند/ ۵۰۰ هزار تومان افزایش حقوق

 22. دقیق‌ترین تقویم جهان؛ هدیه دانشمند ایرانی به دنیای علم

 23. رئیس دادگستری استان تهران: با انتصاب رئیسی، سطح توقعات جامعه به شدت بالا رفت

 24. شوخی رهبر انقلاب با سن آیت الله جنتی + تکذبیه

 25. حرکات تحسین برانگیز ائمه جمعه در سال ۹۷ +تصاویر

آخرین عناوین