نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

گروه اجتماعی الف،   3970923019 ۶ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

گرفتار بختک شدن در خواب شبانه را احتمالا تاکنون بسیاری ار ما تجربه کرده ایم که در این موضوع به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کابوس یا بختک، حالتی است که فرد در خواب احساس سنگینی روی قفسه سینه و تنگی نفس می‌کند، نمی‌تواند حرکت کند، یا صدا بزند و احساس خفگی به او دست می‌دهد تا با حالت ترس و وحشت و خفگی از خواب می‌پرد.

یکی از مهم‌ترین علت‌های کابوس یا بختک، رسیدن اصطلاحاً بخارات و گازهای اخلاط غلیظ به مغز است. اخلاط بعد از غذا خوردن در بدن ما شکل می‌گیرند؛ سودا، صفرا، بلغم و خون.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

عواملی از قبیل غذای زیاد، یا غذای سنگین خوردن، خصوصاً در شب و یا فاصله کم تا خواب و ورزش نکردن، باعث می‌شوند که مواد حاصله از غذا (گازها و بخاراتی که علاوه بر اخلاط تولید می‌شوند) غلیظ شوند.گازها و بخارات غلیظ تولیدشده به سمت مغز حرکت می‌کنند و به دنبال آن حالاتی در شخص اتفاق می‌افتد که بختک یا کابوس یکی از آن حالت‌ها می‌باشد.

خلط خون، بلغم و سودا، اخلاط سنگین و تا حدی غلیظ هستند که می‌تواند مسبب کابوس شوند. لازم به ذکر است که علت این امر در طب جدید ناشناخته است. خلط صفرا سبک است و در افراد با مزاج گرم و خشک، تقریباً بختک اتفاق نمی‌افتد. افراد با مزاج‌های مختلف استعدادهای مختلفی نسبت به این بیماری دارند که در اینجا به تفضیل بررسی می‌شوند.

کابوس در افراد با غلبه خلط خون

احتمال ایجاد بختک هنگام خواب، در افراد با غلبه خلط خون و اصطلاحاً دموی‌مزاج (با علائمی از قبیل سرخی چهره، سرخی چشم، بدن‌های عضلانی، خواب‌هایی که می‌بینند به رنگ خون و قرمز است، حالت‌های خشم و خشونت دارند، به آبگوشت و گوشت و جگر مرغ علاقه دارند)، چنانچه غذاهایی سنگین (مانند آبگوشت چرب) بخورند و بعد از نیم ساعت به خواب‌رفته باشند، بسیار زیاد است.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

اولین قدم مثل همیشه پرهیز است؛ پرهیز از مصرف گوشت قرمز، برنج زیاد، غذاهای چرب، شام سنگین خوردن و دیرهنگام شام خوردن.

دومین قدم که حتماً باید با تجویز پزشک متبحر در طب سنتی انجام شود، فصد است. فصد یعنی خارج کردن خون از عروق سطحی و سیاهرگ‌های بدن که تشخیص اینکه از کدام رگ بایستی خون‌گیری انجام شود بر عهده پزشک طب سنتی می‌باشد. در این روش مقداری خون از بدن فرد خارج می‌شود و شخص احساس سبکی می‌کند. اما بایستی توجه کنیم که این روش، یک‌راه کمکی و کوتاه‌مدت است. حجامت هم می‌تواند برای این مدل افراد خوب باشد.

حال اگر فردی با مزاج گرم و تر پرهیز نکرد و در وعده شام آبگوشتی چرب خورد، باید در کنار آن مصلح آن را مصرف کند.
زیره‌ای که در آبگوشت می‌ریزند، آبغوره و آب‌لیمو، عرق کاسنی و شاه‌تره، آب انار و زرشک و همچنین سرکه می‌تواند به‌عنوان مصلح برای این افراد به کار رود.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

کابوس در افراد با غلبه خلط بلغم

مطمئناً فردی با غلبه خلط بلغم اگر دچار بختک شود و تدابیر مربوط به خلط دم را رعایت کند، نه‌تنها بهتر نمی‌شود، بلکه مشکل این فرد تشدید می‌شود. این مسئله لزوم تشخیص مزاج درست را یادآوری می‌کند.

افراد با غلبه بلغم، کسل و خواب‌آلوده هستند، بدن و صورت پف آلوده دارند، آب‌ریزش بینی، دهان و چشم در این افراد شایع است، احساس سردی دارند، سست هستند و نمی‌توانند حرکت کنند. بعد از خواب این علائم بدتر می‌شود و احساس سنگینی می‌کنند، چون بعد از خواب رطوبت بدنشان بیشتر می‌شود. این افراد مطالب را نیز به‌سرعت درک نمی‌کنند.

در قدیم اصطلاحی وجود داشته است که فلانی مغزش نم‌کشیده است، که در واقع مصداق همین مطلب می‌باشد. وقتی رطوبت زیاد می‌شود، مغز نمی‌تواند آن‌طوری که باید اطلاعات را پردازش کند و در نتیجه حافظه این افراد کم می‌شود. این افراد برای به یادآوری خواب خود نیز مشکل دارند. خواب این افراد از جنس رطوبت، دریا و خواب‌های سفید و بی‌رنگ است.

احساس بختک در این افراد با مصرف سردیجات بیشتر می‌شود.

به‌عنوان‌مثال فردی را در نظر بگیرید با مزاج سرد و تر و غلبه بلغم اضافه‌وزن پیدا کرده است و برای رفع آن رژیم می‌گیرد. در این رژیم، سالاد (به همراه آب‌لیمو و سرکه) و ماست به نسبت زیادی وجود دارد و یا دستوراتی از قبیل خوردن آب زیاد که همه این‌ها علائم بختک را در افراد با مزاج سرد و تر افزایش می‌دهند.

یا مثلاً دیده‌شده که فردی با مزاج سرد، در شبی از فصل سرد، ماهی و ماست و هندوانه خورده است و به دنبال آن حالت فلج پیداکرده است که این موضوع با طب سنتی قابل توجیه است.

این افراد بعد از پرهیز از خوردن سردیجات، باید تا حدی گرمی جات مصرف کنند البته نه در حد افراط (افراط یعنی فرد مرتباً فلفل و دارچین بخورد).

به‌عنوان‌مثال مصرف بادام و انجیر (که سبک و گرم هستند)، دم‌کرده بابونه (از بین برنده رطوبت‌های مغز)، قرقره کردن با محلول آب‌نمک، استفاده از عطسه‌آورها (به‌عنوان پاک‌سازی کننده مغز و سر)، قی کردن (اگر فرد به قی کردن عادت دارد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اگر کسی حالت تهوع دارد، احساس سنگینی در سر و معده و سروصورت ورم‌کرده و معده بادکرده دارد، می‌تواند یکی دو لیوان نمک رقیق بخورد (تخم شوید هم اگر اضافه کند خوب است)، تحریک کند و بالا بیاورد. این عمل به پاک‌سازی سر و مغز نیز کمک می‌کند.

ماساژ کف پا (مثلاً سنگ‌پا باعث تحریک کف پا می‌شود، مواد زائد از مغز به سمت پایین کشیده شود و حرکت کند و سنگینی از مغز برطرف شود) و چکاندن روغن‌های گرم داخل بینی مانند روغن بابونه و بادام شیرین برای این افراد مفید است. در صورت انجام این کارها نه‌تنها دچار بختک نخواهند شد، بلکه سایر مشکلاتشان نیز بهتر خواهد شد.

کابوس در افراد با غلبه خلط سودا

یکی دیگر از اخلاطی که از دو خلط بلغم و دم در ایجاد کابوس، خواب بد و خواب‌های پریشان شایع‌تر است، خلط سودا است.
بعضی از غذاها خلط سودای زیادی تولید می‌کنند، مانند غذاهای مانده، سنگین و اصطلاحاً غذاهایی که هضم سنگینی دارند، غذاهای مانده و فریز شده، گوشت‌های فریز شده، گوشت‌های دودی، عدس، بادمجان، فست‌فودها و غیره. افراد با مزاج سرد نسبت به افزایش خلط سودا مستعدترند و احتمال افزایش این خلط در این افراد و در فصل سرد بیشتر است.

نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

علائم افزایش سودا در بدن به شرح زیر می‌باشد:

فکر و خیال زیاد، بی‌خوابی، منفی نگری، تیره شدن بدن، دیدن خواب‌های تیره‌وتار، اشتهای کاذب، گرفتن عضلات در خواب (مثل عضله پشت ساق پا)، دردناک شدن ناحیه طحال مخصوصاً در حالت حرکت تند و همچنین موهای زیاد و خال. حال فردی را در نظر بگیرید با مزاج سرد و خشک، که در شبی از فصل سرد، غذایی سودازا (از قبیل عدسی، قارچ، خورشتی که با گوشت گاو، سنگین، مانده و فریز شده طبخ شده است، غذای از قبل مانده یا کنسروی) مصرف می‌کند.

این فرد سودا در بدنش زیاد می‌شود و احتمال ایجاد حالت بختک یا در خواب دیدن موجود پشم‌آلود، خواب مرده دیدن یا از جایی بلند پرت شدن در این فرد بالا می‌رود. نکته جالب در هر خلط این است که می‌توان خلط زائد را از روی خوابی که هر فرد می‌بیند حدس زد. یکی دیگر از اخلاطی که از دو خلط بلغم و دم در ایجاد کابوس، خواب بد و خواب‌های پریشان شایع‌تر است، خلط سودا است.

رعایت آرامش، عدم مصرف سردی جات، ترشی، سرکه، عدس، غذای مانده (خصوصاً در فصل پاییز)، خوردن غذاهای سبک‌تر، دیر نخوردن شام، مصرف غذاهای رو به گرم مانند انواع مغزیجات، گوشت قرمز، حریره بادام، شیره بادام، آب سیب و گلاب، بوئیدن گلاب یا حتی آغشته کردن بالشت به آن، استفاده از عطرهای گرم، مشک و عنبر، مصرف ماءالجبن یا آب‌پنیر (برای تهیه آب‌پنیر بایستی شیر را جوشاند، مقداری سرکه اضافه کرده و سپس دلمه‌های ایجادشده را جدا می‌کنیم. سپس مایع باقی‌مانده را به‌صورت ناشتا، و طی مدت سه یا پنج روز مصرف می‌کنیم)، مصرف افتیمون (افتیمون به شکل دانه‌هایی زردرنگ است. این دانه‌ها را می‌شود در آب جوش بریزیم که مواد آن داخل آب می‌رود. یا آن را داخل پارچه‌ای تمیز ریخته، گره‌ زده و داخل شیر جوشان شیره‌کشی کنیم)، دم‌نوش‌هایی مانند سنبل‌الطیب، اسطـــوخودوس، بادرنجبویه و گل‌گاوزبان که به مقدار زیاد در دفع سودا کمک‌کننده هستند.

یکی از علت‌های کابوس و بختک، سرد شدن ناگهانی سر نزدیک زمان خواب است. گاهی اوقات فرد احساس می‌کند که سرش دچار یخ‌زدگی و جمع شدگی شده است. استفاده از کلاه یا سربند در هنگام خواب برای این افراد ضروری است. همچنین این افراد می‌توانند سرخود را به سمت شوفاژ بگذارند (مخصوصاً سردمزاجان). چکاندن روغن بابونه در بینی و چرب کردن سر برای این افراد مفید است.

در واقع سردی باعث انقباض مغز، انقباض مجاری اعصاب و ایجاد حالت کابوس می‌شود به‌طوری‌که مسیرهای عصبی به‌کندی در آن ایجاد می‌شود.

منبع: تبیان 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۵۳۶۰۱۰:۲۰:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۳
متاسفم که مطالب بی پایه و تصورات نادرست قدیمی را به عنوان مطلب معتبر یا علمی منتشر میکنید
نعمت الله جوکارنامیوندی۶۷۵۴۳۱۱۱:۳۷:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۲۳
این‌گفته هااصلادمبنای علمی وتجربی دارد ویا تکرامکررات نوشته های مدعیان طبابت قرنها قبل می باشدکه باتکرارمکررات شنیدن این ادعاهارا عادی و مقبول کرده اند !؟
تقی۶۷۵۵۹۸۱۴:۵۲:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۲۳
برو بابا
ناشناس۶۷۵۷۲۶۱۷:۲۵:۴۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
گازها و بخارات غلیظ تولیدشده به سمت مغز حرکت می‌کنند و به دنبال آن حالاتی در شخص اتفاق می‌افتد که بختک . . . . . . . . . ... این جمله اشتباه باید تایپ شده باشد. آخر راه انتقال بخارات معده به مغزی وجود ندارد.
ناشناس۶۷۵۹۰۶۲۰:۳۳:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۳
به نظر من از سر مردم خودمان دست بردارید چون خیلی گرفتارند وبرایشان هزینه درست نکنید این علومتان را صادر کنیدمارا همین علوم جدید با این پزشکان حاذق وورزیده کفایت است
حسین۶۷۵۹۶۵۲۲:۱۷:۰۴ ۱۳۹۷/۹/۲۳
یا این تصاویری که اضافه کردید امشب حتما بختک میاد خوابم

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 3. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 4. یاسوج و سی‌سخت لرزیدند

 5. کوه اژد‌ها کجاست؟

 6. جزئیات ۹۰۰ هزار میلیارد یارانه پنهان/ تدوین بسته اصلاح قیمت حامل‌ها

 7. آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال ۹۸

 8. آشنایی با تیم عمان

 9. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 10. نقدینگی چطور هدایت می شود؟

 11. پلاسکو و عبرت های مدیریتی

 12. آخرین تمرین تیم ملی فوتبال ایران پیش از بازی مقابل عمان  

 13. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 14. سرقت مسلحانه در رشت  

 15. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 16. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 17. پایان عصر اپ‌های ۳۲ بیتی نزدیک است/ گوگل توسعه دهندگان اندروید را مجبور به ساخت نرم افزار‌های ۶۴ بیتی می‌کند!

 18. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 19. چرا کابوس قتل خاشقجی بن سلمان را رها نمی‌کند؟

 20. دولت برنامه گریز

 21. ۳۰ دی ۱۳۵۷؛ شروط امام برای ملاقات با رئیس شورای سلطنت+ عکس

 22. با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید  

 23. فرار از دست پلیس در شرایط سخت!  

 24. هزینه نیم میلیون دلاری سعودی‌ها برای فرار از تبعات قتل خاشقچی

 25. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 6. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 7. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 8. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 9. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 10. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 11. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 12. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 14. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 15. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 16. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 17. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 18. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 19. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 20. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 21. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 22. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

 23. سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است

 24. غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب

 25. نقدی بر یک آمار قابل تامل از حوزه فرهنگی کشور

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 5. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 6. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 14. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 15. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 16. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 17. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 18. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 19. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 20. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 21. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 22. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 23. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

 24. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 25. آن‌گاه که مرگ فرا رسد...  

پربحث‌های اخیر

 1. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 2. مدارسی که فردا تعطیل است

 3. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 4. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 5. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 6. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 7. مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجویی تا 30 بهمن تمدید شد

 8. آیت الله سبحانی: کتب دانشگاهی نباید مخالف مفاهیم اسلام باشد

 9. روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

 10. اول بهمن "ماه" می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

 11. بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد

 12. عیادت نماینده رئیس جمهور از آیت الله مومن

 13. دعوت از داوطلبان امامت جمعه برای شرکت در آزمون

 14. صرف وقت کاربران ایرانی درشبکه‌های اجتماعی ۳۰ برابر مطالعه روزنامه

 15. مراحل تعویض دربهای ساختمانی با درب های ضد سرقت

 16. ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود

 17. جزئیات ماه گرفتگی دوشنبه

پربحث‌های دیروز

 1. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 2. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 3. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 4. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

 5. سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود

 6. فرمانده ناجا: دشمنان امسال را برای ایجاد آشوب‌ انتخاب کردند اما موفق نشدند

 7. راه‌اندازی ۶ کیلومتر از خط ۷ مترو تهران تا پایان امسال

 8. مدارسی که فردا تعطیل است

 9. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 10. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 11. معاون پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت

 12. مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجویی تا 30 بهمن تمدید شد

 13. آیت الله سبحانی: کتب دانشگاهی نباید مخالف مفاهیم اسلام باشد

 14. روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

 15. اول بهمن "ماه" می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

 16. بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد

 17. عیادت نماینده رئیس جمهور از آیت الله مومن

 18. دعوت از داوطلبان امامت جمعه برای شرکت در آزمون

 19. صرف وقت کاربران ایرانی درشبکه‌های اجتماعی ۳۰ برابر مطالعه روزنامه

 20. مراحل تعویض دربهای ساختمانی با درب های ضد سرقت

 21. ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود

 22. جزئیات ماه گرفتگی دوشنبه

 23. ادامه بارش برف در برخی از محورهای کشور

 24. تجهیز پلیس به لباس دوربین‌دار منوط به تامین اعتبار

 25. زمان تحویل پلاسکو جدید به کسبه مشخص شد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 3. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 4. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 5. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 6. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 7. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 8. مقصر آقای پول است!

 9. کشورهایی که معابر و تونل‌های خود را پولی کردند

 10. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 11. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 12. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 13. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 14. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 15. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 16. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 17. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 18. اصفهان تا ۲۰۲۵ خالی از سکنه می‌شود؟

 19. وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه سه‌شنبه محاکمه می‌شوند

 20. چه حکمی در انتظار پسر ۱۳ ساله متهم به قتل است؟

 21. توضیحات پورسیدآقایی درباره پولی شدن استفاده از تونل‌های تهران

 22. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 23. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

 24. سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود

 25. امسال تهران فقط 17 روز هوای پاک داشته

آخرین عناوین