بانوی جداشده از بهاییت: سال ۸۸ به همه بهایی‌ها گفتند در انتخابات شرکت کنید/ بهاییت در کدام اصناف رخنه کرده؟

گروه سیاسی الف،   3970910026 ۳۶ نظر، ۳۳ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک بانوی جدا شده از بهاییت می‌گوید: بر عکس سال‌ها و دوره‌های قبل که هیچکس نمی‌توانست در انتخابات شرکت کند، سال ۸۸ در تمام ضیافات فرقه اعلام شد که به دستور سردمداران «بیت‌العدل» در انتخابات این دوره شرکت کنید.

فارس نوشت: در طول قرن‌های متمادی فرقه‌های انحرافی زیادی در کشور ما به وجود آمده است. اما بهاییت یکی از فرقه‌های خودساخته نیست، بلکه فرقه‌ای است که توسط انگلیس پایه‌گذاری و ترویج شد و در خدمت اهداف استعماری قرار گرفت. فرقه‌ای که در دوران رژیم پهلوی به دنبال نفوذ در گلوگاه‌های قدرت بوده و پس از انقلاب اسلامی به دنبال تصاحب گلوگاه‌های اقتصادی است تا از آن طریق در زمان‌های حساس به اقتصاد کشور ضربه بزند.

ماهیت و درون پلید این فرقه باعث شده که هرسال تعداد زیادی از اعضایش این فساد را تحمل نکرده و از آنها جدا شوند. گفت‌وگوی فارس با یکی از اعضایی که از این فرقه جدا شده و به دین اسلام روی آورده داشتیم که پیش‌تر، چکیده‌ای از آن را ملاحظه کردید  و اینک مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

لطفا خودتان را معرفی کنید.

من مهشید ضیایی، یک مسلمان و بهایی‌زاده هستم که در سال ۹۵ پس از سال‌ها تحقیق به دین اسلام مشرف شدم. بعد از آن اتفاقاتی برایم افتاد که آنها را به صورت دسته‌بندی خدمت شما عرض خواهم کرد.

چه شد که مسلمان شدید؟ بالاخره شما در یک خانواده بهایی متولد شده بودید که خیلی فرصت تحقیق و تدبر درباره این موضوع برایتان وجود نداشته است.

اتفاقا به نکته جالبی اشاره کردید. همین کنترل‌ها و حساسیت‌های بهایی‌ها بیشتر افراد را بر این می‌دارد که به عناوین مختلف بتوانند در پی حقیقت باشند. من هم از آنها مستثنی نیستم و وقتی این کنترل‌ها را از سن کودکی می‌دیدم، در سن ۱۵ سالگی که تسجیل انجام می‌شود، بدون اینکه پسر یا دختر هیچ اطلاعاتی داشته باشد، آنها را تسجیل می‌کنند. تسجیل شدن به این مفهوم است که اسم‌تان داخل لیست بهایی‌ها می‌رود و به بیت‌العدل در اسرائیل فرستاده می‌شود. اما آن‌ها در سن ۱۸ سالگی شما را وارد اصل ماجرا می‌کنند. یعنی به شما مسوولیت می‌دهند. مثلا مربی درس اخلاق، نظامت ضیافات، هیات‌های مختلف نوجوانان یا هیات گلشن توحید که از سه سالگی بچه‌ها را به آنجا می‌فرستند. این مسائل باعث می‌شود که اصلا فضای باز به بهایی‌ها داده نشود و اینها را مشغول تشکیلات می‌کنند. اما با پیشرفت علم و فضاهای مجازی که ایجاد شده، از این طرق توانستیم بفهمیم که حقیقت واقعی چیست. خود من در سن ۱۸ سالگی معلم درس اخلاق و معلم هیات گلشن شدم.

وقتی که متوجه می‌شوند فردی برایش سوالاتی به وجود آمده، به او مسوولیت‌های بیشتری می‌دهند. درباره من هم به همین صورت بود. چون هر سوالی می‌کردم جوابی نداشتند. در نتیجه به من مسوولیت بالاتری می‌دادند. در ادامه من را وارد دانشگاه بهایی‌ها BIHE کردند. این دانشگاه به صورت مخفیانه و غیرقانونی در یک محیط غیررسمی تشکیل می‌شود. هرچه جلوتر می‌رفتم به پوچی این فرقه بیشتر پی می‌بردم. تقریبا ۲۷-۲۸ ساله که بودم بیشتر متوجه این تناقضات شدم و تصمیم گرفتم دینی برای خود انتخاب کنم، اما فرصتی به من نمی‌دادند. به این جهت که در بهاییت تنبیه و مجازات سنگینی برای افرادی که از فرقه جدا می‌شوند، در نظر می‌گیرند که «طرد روحانی» نام دارد. طرد روحانی را بهاءالله و عبدالبهاء مساوی با بیماری جزام دانسته‌اند. یعنی افراد نزدیک خانواده هم حق نزدیک شدن به او را ندارند و اگر به او نزدیک‌ شدند، برای آنها تنبیه سنگین‌تری در نظر گرفته می‌شود.

چون من خودم به این امر واقف بودم، در آن سال شهامت انجام چنین کاری را نداشتم. می‌ترسیدم بچه‌هایم را بگیرند و زندگی‌ام را از دست بدهم. ولی بعد از ۲۵ سال زندگی مشترک با فردی که زندگی را به من تباه کرد، با دو فرزند ۱۹ ساله و ۲۴ ساله، تصمیم نهایی را گرفتم و جدا شدم.

این جدایی به سادگی اتفاق افتاد یا آن هم ماجراهای خودش را داشت؟

جدایی من به این صورت بود که وقتی در ضیافت، نامه دادیم، هیاتی به نام هیات حل اختلاف تشکیل دادند. سه نفر به علاوه همسرم، مرا دوره کردند و به من اجازه صحبت ندادند. تربص نامه، نامه‌ای است که بین دو طرف نوشته می‌شود که مفاد زیادی دارد. البته از خودشان در آورده‌اند و قانونی نیست. من هرچه سعی کردم کپی این تربص نامه را داشته باشم که مربوط به من هم می‌شود، اما آن کپی را به من ندادند. در آنجا مفاد زیادی ذکر شده بود. تربص به معنی انتظار است. یعنی زن و شوهر به مدت یک سال دور از یکدیگر زندگی می‌کنند و ارتباطی نباید بین آنها باشد، اما خرج و هزینه زندگی و هزینه‌های درمان را زوج باید به زوجه بدهد. متاسفانه در همان شهریور ۹۴ بود که من به طور وحشتناکی کیسه صفرایم پاره شد. به اعضای آن هیات حل اختلاف زنگ زدم. چون باید مشکلات من را به عنوان یک زن تنها حل می‌کردند، اما هیچکدام ترتیب اثر ندادند. شوهر سابقم هم به دیدنم نیامد و حتی اجازه نداد فرزندانم به دیدارم بیایند.

اینها متوجه بودند که من در تشکیلات شرکت نمی‌کردم. به این جهت بود که از همان موقع اذیت و آزارهایشان را شروع کردند تا مرا تحت فشار قرار دهند و من برگردم.

وضعیت خانواده‌ خودتان چگونه بود؟

پدر من در سال ۷۱ فوت شدند. خانواده‌ام هم همه خارج از کشور هستند. به همین خاطر من اینجا تنها بودم و اقوامی هم که بودند خویشان دور بودند و هیچ انتظاری هم نمی‌شد از آنها داشت. اقوام خانواده پدر و مادر هر دو مسلمان هستند. حشر و نشر من با مسلمان‌ها بیشتر بود و در این مدتی که تنها بودم، محبتی که از آنها دیدم خیلی بیشتر بود.

چرا دین اسلام را انتخاب کردید؟ صرفا به خاطر اینکه مملکت اسلامی است و دور و بر شما همه مسلمان هستند؟

من با تحقیق و تدبر اسلام را انتخاب کردم. در بهاییت دوره‌های عمومی می‌گذارند. طرح معارف میانی و معارف عالی هست که من در آن طرح‌ها انجیل و تورات و قرآن را خوانده بودم. آنجا بود که متوجه تناقضات شدم. صحبت‌هایی که می‌کنند و کتاب اقدسی که نوشته شده بیشتر از کتاب قرآن استفاده و آن را تحریف کرده‌اند. خود بهاءالله چیزی برای گفتن ندارد. در سال ۹۵ بود که تحقیقاتم خیلی گسترده بود و متوجه شدم که من صد درصد باید از این تشکیلات خارج شوم. به مشهد مقدس رفتم و آنجا شهادتین گفتم. این خبر به گوش مادرم در آمریکا رسید.

خانواده‌ام که باید طرف من باشند، اولین کاری کردند به فرزندانم خبر دادند. در صورتی که تصمیمم این بود که این مساله را حساب شده و آرام آرام به فرزندانم منتقل کنم، اما آنها این مجال را به من ندادند. آنچنان بچه‌ها را ترسانده بودند که زنگ زدند و گفتند ما نمی‌توانیم با تو ارتباط داشته باشیم؛ چون مسلمان شدی.

این مساله به اینجا ختم نشد. به یکی از آشنایان خانوادگی ما در آمریکا، دستور دادند که برو کاری کن که این خانم برگردد. خوشبختانه با توجه به اینکه من کتاب‌های ردیه بر بهاییت را مطالعه کرده بودم، متوجه شدم که چه کاری می‌خواهند انجام بدهند. بعد از آن اتفاقات دیگری برایم رخ دارد تا در تاریخ ۲ آذر ۹۵ با خیلی از مراجع تقلید صحبت کردم و آنها من را راهنمایی کردند که شما باید در روزنامه اعلان عمومی بدهید و اسلام آوردنتان را علنی کنید.

تا این کار را نکنید، اینها از شما دست نمی‌کشند. البته بعد از این کار موج حملاتشان شدیدتر شد. تا اینکه یک آقای طلافروشی به من تهمت سرقت گاوصندوق زد. مرا به آگاهی و بازپرسی بردند که نتوانست ثابت کند و من در آنجا تبرئه شدم. شوهرم برایم پرونده دیگری بر مبنای افترا و تهمت ایجاد کرد که آن هم به جایی نرسید.

بعد از آن به شوهرخواهر سابقم دستور دادند که به من نزدیک شود و سعی کند مرا برگرداند. ایشان  هم پرونده‌های متعددی برایم درست کرد که همه به سرقت باز می‌گشت. می‌خواستند من را به زندان بیندازند تا در آنجا از من امضا بگیرند و به بهاییت برگردم، ولی من پابرجا و محکم ایستادم و هنوز هم ایستادم و به هیچ عنوان اجازه نخواهم داد که کسی بخواهد در عقایدم به من تحکم کند.

چند نسل قبل از شما بهایی شدند و روند بهایی شدنشان چگونه بود؟

در خانواده مادرم، همه مسلمان هستند. مادر بزرگم (مادر پدرم) بهایی بود. پدر بزرگم هم عاشقش می‌شود و با او ازدواج می‌کند. طبیعتا چون مادر بزرگم بهایی بوده، مادر من هم به تبعیت از مادرش بهایی می‌شود. در مورد خانواده پدری‌ام به این صورت بوده که اینها بهایی بوده‌اند، اما عده‌ای از آنها تبری جسته و مسلمان می‌شوند. فقط چند نفر از آنها بهایی باقی می‌مانند، از جمله پدر بزرگم.

راجع به دانشگاه رفتنان کمی توضیح بدهید. چون دانشگاه مخفیانه برای مردم ما قدری غریب است.

دانشگاه بهایی‌ها به این صورت شکل گرفت که حدود ۱۵ سال بعد از انقلاب، اساتیدی که از دانشگاه اخراج شده بودند، دانشگاهی به نام BIHE را تاسیس کردند. کنکور داشت اما در آن پارتی‌بازی زیاد می‌شد. هدف این بود که ما در دانشگاه‌های ایران شرکت نکنیم و در این زمینه موفق نشدند. چون خیلی از رشته‌های مورد علاقه بهاییان را این دانشگاه نداشت.

ارتباط‌تان با فرد بالادستی‌تان در تشکیلات چگونه بود و در چه سطحی در زندگی شما نظر می‌داد؟

ارتباط با فرد بالادستی بیشتر تلفنی بود. حضورا هم در جلسات صورت می‌گرفت. اما دیدار سران با برنامه‌ریزی از قبل صورت می‌گرفت. راجع به هر مساله‌ای نظر می‌دادند. ازدواج، طلاق، ارث، مسائل سیاسی و ... .

در نقاط عطف سیاسی بعد از انقلاب، آیا از شما خواسته بودند کاری بکنید؟

به صورتی که مستقیم بگویند، اتفاق نیفتاده بود،‌ چون بهایی‌ها ادعای عدم مداخله در سیاست دارند، اما در عمل کاملا دخالت می‌کنند. اساسا این فرقه،‌ یک فرقه و حزب سیاسی است. آن‌ها در سراسر فضای مجازی و در تمام مسائل سیاسی حضور دارند. یکی از تناقضاتشان همین عدم مداخله در امور سیاسی است.

یعنی در مواقع حساسی مثل فتنه ۸۸ از بدنه بهاییت خواستند که کاری انجام دهند؟

بله. بر عکس سال‌های قبل که هیچکس نمی‌توانست در انتخابات شرکت کند، در تمام ضیافات اعلام شد که در انتخابات این دوره شرکت کنید. این دستوری بود که آنها داده بودند و بدون دستور، اتفاقات ۸۸ رخ نمی‌داد.

ضیافت‌ها به چه صورت برگزار می‌شد؟

ضیافت به معنای مهمانی است. ضیافت‌ها هر ۱۹ روز یک بار در خانه‌ها انجام می‌شد. آنجا اتفاقات زیادی می‌افتاد. اخبار محلی و ملی گفته می‌شد و پیام بیت‌العدل می‌آمد. اصل موضوع گلدانی است که در آخر ضیافت گذاشته می‌شود. آن گلدان برای هر چیزی مثل تبرعات و ملحوفین که نام افراد بی‌بضاعت است، پول جمع آوری می‌شود. برای تشکیلات هم پول جمع می‌کردند. بهایی‌ها را هم تشویق می‌کردند که ما برای مقامات اعلایی که در اسرائیل هستند، پول نیاز داریم. تشکیلات بهاییت، از پول ایران تامین می‌شود. آن زیبایی که در ظاهر می‌بینیم، پولش از ایران تامین می‌شود. اما در ایران،‌ مخصوصا در قبل از انقلاب، بعضی افراد با پول خودشان کل ایران را تصاحب کرده بودند.

نحوه تبلیغ بهاییت در داخل ایران چگونه است؟

اینها در تبلیغ نقطه‌یابی می‌کنند. یعنی می‌دانند چه بگویند. مردم را شناسایی می‌کنند و دقیقا سراغ ضعیف‌ترین‌ها می‌روند. کسانی که خلا مادی یا معنوی دارند و نمی‌دانند خلاها را چگونه پر کنند. بهاییت مجموعه‌های فرهنگی، هنری و موسیقی دارند؛ یا مثلا به پارک‌ها می‌روند و می‌بینند جوانی تنها نشسته است. به سراغش می‌روند و شروع به تبلیغ می‌کنند. همچنین کلاس‌های روحی دارند. کتاب‌های روحی الان ۹ جلد است. کلیه این کلاس‌ها در منزل افراد تشکیل می‌شود. چون همانطور که می‌دانید در سال ۸۷ دادستان کشور همه تشکیلات بهایی را غیرقانونی اعلام کرد، ولی متاسفانه اینها اصلا گوش ندادند و کار خودشان را می‌کنند. نحوه جذبشان بدین صورت است که روی جوان‌ها تمرکز می‌کنند. بعضی جوان‌ها هم که مشکلات متعددی دارند، جذب کلاس‌های روحی می‌شوند.

این کلاس‌ها چه جذابیت‌ها و مشخصاتی دارد؟

مهم‌ترین جذابیت این کلاس‌ها مختلط و آزاد بودنشان است؛ چون از نظر اخلاقی خیلی آزاد هستند. خب این مساله واضحی است که جوانی وقتی وارد محیطی می‌شود که فضا آزاد است و می‌تواند با هر دختر یا پسری ارتباط داشته باشد، جذب می‌شود. اما نکته آخر را ـ که «طرد روحانی» است ـ هیچ موقع به او نمی‌گویند، که ممکن است روزی همه چیز خود را از دست بدهد. 

بهایی‌ها کجاها بیشتر متمرکز هستند؟

فعالیت‌شان در شهرهای مذهبی خیلی کم است؛ چون به آنها اجازه داده نمی‌شود. اخیرا البته فعالیت‌هایی را در شهرهای مذهبی هم شروع کرده‌اند که خیلی زود شناسایی و دستگیر می‌شوند. اما در دیگر کشورها، مثلا یک کشور را انتخاب می‌کنند و به صورت دست جمعی باهم به آن‌جا می‌روند. مثلا یک دفعه به کالیفورنیای آمریکا یا کانادا یا استرالیا می‌روند. اینها حق انتخاب ندارند. اساسا در بهاییت هیچکس حق انتخاب ندارد. از طریق مرکز به آنها گفته می‌شود که شما الان باید به کجا بروید. مثلا الان در کرج، بهایی زیاد داریم. در چند منطقه تهران از جمله مجیدیه، بهایی زیاد داریم.

«لوتوس» معبد بهاییان در دهلی نو

درباره بناهایی که به عنوان عبادتگاه و پرستشگاه در دنیا دارند، چه می‌دانید؟

بهایی‌ها مشرق‌الاذکارهایی دارند که یکی از آنها در هند است و لوتوس نام دارد. دو خانم و آقای تور لیدر، بهایی‌ها را به آنجا می‌برند. در استرالیا هم هست، اما به دلیل اینکه آنجا سخت ویزا می‌دهند، بیشتر به هند می‌روند. همانطور که از اسم مشرق الاذکار پیداست، یک جایی را بنا می‌کنند که از نظر هنری بسیار ترکیب زیبایی دارد، طوری که آن بهایی جذب بشود و برود آنجا را ببیند. کار خاصی هم انجام نمی‌دهند. فقط دعا و ذکر و اینها. اما جذابیت اصلی از طریق کارهای هنری و موسیقی است.

در تهران هم بناهایی هست که البته بیشترشان تخریب شده است. در تهران برای بهایی‌ها تورهای یک روزه می‌گذارند و به آنجا مراجعه می‌کنند. مثلا گاهی مقابل در ساختمان مرکزی «حوزه هنری» (تقاطع خیابان‌های سمیه و حافظ) جمع می‌شوند و بنای سابقشان را به دیگران معرفی می‌کنند. از نظر من فرقه اینها با بت پرستی هیچ فرقی ندارد. اینها قبله‌شان رو به شخصی به نام بهاءالله در اسرائیل است. قبله آنها خدا نیست. این فرقه واقعا پوشالی است و بت پرستی می‌کنند.

مثلا طاهره قره‌العین خانمی بود که به شخصی به نام شیخ کاظم رشتی ایمان آورده بود. بعد از او هم به سیداحمد احسایی. اینها کفر گفتند و مورد تکفیر علما قرار گرفتند. این خانم در واقعه «بدشت»، کلیه علما را دعوت کرد و روبند خود را برداشت. از همانجا بود که در بهاییت حجاب برداشته شد. این چیز قشنگی نیست که طاهره را یک نماد کردند و از او برای خود یک بت ساختند.

معبد بهاییان در آمریکای جنوبی

بهاییت چگونه حیازدایی می‌کند؟

جمع‌ بهایی‌ها همیشه مختلط است. هر جمعی داشته باشند اینگونه است. نحوه لباس پوشیدنشان اصلا مناسب نیست. آن هم به پیروی از خانم قره‌العین. آنها به دنبال نفوذ در مراکز فرهنگی و هنری هستند. در عرصه موسیقی خیلی نفوذ دارند. افراد موسیقی‌دانی دارند که به سراغ جذب بچه‌ها می‌روند و تشکیلات درست می‌کند. ما در ایران این همه کلاس موسیقی داریم، نیاز به تشکیل گروه نیست. اما اینها دوست دارند همه کارهایشان را گروهی انجام دهند. تشکیلات و سیستم برایشان بسیار مهم است.

در میان آنها موضوع همجنس‌گرایی هم وجود دارد؟

متاسفانه بله. ما هر زمان سوالی در این خصوص کردیم، گفتند جوابی نداریم و به بیت‌العدل مراجعه کنید. آنها هم این مساله را نهی نکردند.

جوانانی که با جذابیت جنسی جذب می شوند، چرا بعدا فاصله می‌گیرند؟ آیا مناسک خاصی هست؟

خب ابتدا دَرِ باغ سبز را به آنها نشان می‌دهند. اما بعدا سخت‌گیری‌هایشان شروع می‌شود. اکثرا کسانی که وارد کلاس‌های اینها می‌شوند، هدف‌شان رفتن از ایران است. اما از او می‌خواهند عضو تشکیلات باشد و نظامت کند، اما او را تسجیل نمی‌کنند. آنها را به دبی یا ترکیه می‌فرستند، اما وقتی از ایران خارج می‌شوند،‌ تازه متوجه می‌شوند چه فاجعه‌ای است. تشکیلات خارج هم آنها را تحویل نمی‌گیرد. 

شما و سایر کسانی که از این فرقه خارج شدید، تهدیدی هم داشتید و آیا کسانی بوده‌اند که توسط این فرقه حذف فیزیکی شده باشند؟

بله. این قضیه از ابتدای ظهور این فرقه وجود داشته است. این گفته‌هایشان که بر مبنای صلح و محبت است، دروغ است و خلاف آن عمل می‌کنند.

راجع به نحوه انتقال پول از ایران به اسرائیل و تشکیلات اسرائیل توضیح دهید.

در این خصوص هرچندوقت یک بار از طرف بیت‌العدل به مرکزیت اسرائیل پیام می‌آید. مثلا پیامی بود که چند وقت قبل آمد و در آن پیام از بهایی‌ها به خاطر کمک‌های مالی تشکر کرده بودند. همه نهادها و تشکل‌هایی که تشکیل می‌دهند هدفش جمع‌آوری پول و ارسالش به اسرائیل است. 

فعالیت بهاییت در حوزه اقتصادی چگونه است؟

اینها در حوزه اقتصاد و در اصناف خاصی فعال هستند. مثلا در حرفه عینک‌سازی. شرکت‌های بزرگی هم دارند؛ مثلا شرکت‌هایی که لوازم شوینده و لوازم یدکی تولید می‌کنند. در چندین مورد در مساله سکه و دلار طبق دستور ورود کردند و اقتصاد ایران را تحت الشعاع قرار دادند. در هر حوزه‌ای که پول زیادی هست، یکی از بهایی‌ها جزو سران آن حرفه است که اقتصاد را در اختیار خودشان داشته باشند.

چرا در سال‌های اخیر متبریان از بهاییت زیاد شده‌اند؟

شاید دلیلش این باشد که شهامت پیدا کرده‌اند که از این فرقه جدا شوند. قبلا این شهامت خیلی وجود نداشت. آن زمان اگر کسی طرد روحانی می‌شد، کسی نمی‌فهمید و باخبر نمی‌شد، اما در سال‌های اخیر این مساله رسانه‌ای می‌شود.

در دو ـ سه سال گذشته، ارتباطی با فرزندانتان داشتید؟

خیر، من سه سال است که فرزندانم را ندیده‌ام. آنها هم توسط بهایی‌ها محاصره شده‌اند. بهایی‌ها نمی‌گذارند حتی با یک مسلمان هم‌کلام بشوند؛ حتی با من که مادرشان هستم. با شناختی که از آنها دارم فکر می‌کنم این سعی را کرده‌اند، اما موفق نشده‌اند. اینها از طرد روحانی سه هدف داشتند؛ یکی اینکه آنقدر مرا تحت فشار قرار دهند و آنقدر ترور شخصیتی بشوم که من پشیمان شوم که به آیین آن‌ها برگردم. هدف دومشان این است که درس عبرتی باشم برای آنهایی که می‌خواهند از این فرقه جدا شوند. یعنی بگویند بهاءالله با او این کار را کرده است، یعنی اراده الهی این بوده است. سومین دلیل هم این بود که من هیچ وقت با جوانان صحبت نکنم که به آنها نگویم بیشتر مطالعه کنید. من که کار خاصی نمی‌توانم بکنم، فقط می‌توانم به آنها آگاهی بدهم.

اگر نکته‌ای دارید در پایان گفت‌وگو می‌شنویم.

من یک پیام برای فرزندانم دارم. به فرزندانم از همینجا می‌گویم که با دید باز به این مساله نگاه کنید. رابطه مادر و فرزندی چیزی نیست که بخواهد با تغییر یک عقیده آن را کنار بگذارید. این شامل مادر و خواهر من هم می‌شود. من فکر نمی‌کنم هیچ رابطه‌ای عمیق‌تر از رابطه‌ مادر ـ فرزندی باشد و من تعجب می‌کنم که مادر من چطور از مادری‌اش چشم‌پوشی کرد و مرا رها کرد. اینها با شقاوت تمام بچه خود را کنار می‌گذارند،‌ اما من این کار را نکردم، من همیشه آغوشم برای فرزندانم باز است و از همینجا به آنها می‌گویم که آلوده این تشکیلات‌ نشوید. رابطه ما فراتر از اینها است و ربطی به بهاییت ندارد. در کدام دین و مسلک گفته که اگر مادرت اعتقادش متفاوت بود، با او قطع رابطه کن؟ از نظر انسانی این مساله درست نیست.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۵۶۵۷۹۰۸:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۱۰
همه ادیان قابل احترام هستن به اقلیتها احترام بگذارید از نظر شما هرکسی دین اسلام و بپذیره آدم خوبی است ؟
ناشناس۶۵۶۸۲۶۱۱:۰۳:۰۰ ۱۳۹۷/۹/۱۰
بهاییت کجاش دینه الان! مرکز بیت العدلش تو اسراییله! اسراییلی که هرسال جشن پوریم - ایرانی کشی - میگیره! حالت خوشه تو!
تکرار ممنوع۶۵۶۸۹۰۱۱:۴۷:۰۷ ۱۳۹۷/۹/۱۰
در ۸۸ و ۹۶ دستور داشتند در انتخابات شرکت کنند و رای دهند. ۸۸موفق نشدند و کشور را آشوب کردند. ۹۶پیروز شدند و شاهد این همه فلاکت هستیم.
ناشناس۶۵۷۰۰۶۱۲:۵۴:۲۸ ۱۳۹۷/۹/۱۰
حالا مثلا عینک سازی هم نکنند. پس دزدی کنند؟
ناشناس۶۵۷۱۴۰۱۴:۱۱:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۱۰
از کی تا حالا ادیان من‌درآوردی با آن سابقه، جزو ادیان رسمی شده‌اند؟
ناشناس۶۵۶۵۸۴۰۸:۱۸:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۱۰
سال 88 اگر همه دنیا رای می دادند
ناشناس۶۵۶۶۱۶۰۸:۳۵:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۱۰
عزیز من ایشون بهایی است و نقوذی است و مجری فمینیسم بهایی ضاله و از دوستان فائزه است
ناشناس۶۵۶۶۳۳۰۸:۴۹:۴۷ ۱۳۹۷/۹/۱۰
خوب با اطلاعاتی که ایشان و دیگر جدا شدگان از فرقه ظاله دارید، پس چرا سران بهاییان را که کنترل بخشی از اقتصاد مسلمین را بدست گرفته اند را بازداشت و نابود نمب کنیید؟!
ناشناس۶۵۶۸۳۳۱۱:۰۵:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۰
به همین راحتی؟؟؟
ناشناس۶۵۶۶۳۸۰۸:۵۱:۰۳ ۱۳۹۷/۹/۱۰
کل این زحمت مصاحبه را کشیدید که بگویید سال 88 بهایی بودند!
ناشناس۶۵۶۸۴۶۱۱:۱۲:۰۹ ۱۳۹۷/۹/۱۰
نه اینو نوشت تا هرکی هرجاش واسش مهمتر جلوه کرد بیاد بگه! چرا زوم کردی رو 88 حالا! نکنه چون تو روز عاشورا رقصیدن و اصلاحاتی ها هم ازشون حمایت کردند.
جواد۶۵۶۶۴۱۰۸:۵۴:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۰
تمام مذاهب و کیشها باید در خدمت انسان و انسانیت باشد
ناشناس۶۵۶۶۴۸۰۸:۵۹:۵۳ ۱۳۹۷/۹/۱۰
در مقابل جریان دین ناباوری و عدم اعتقاد به امر قدسی که مانند موجی دارد جهان را فرا میگیرد این تبلیغات ادیان مدعی به نو آوری قطره ای در مقابل اقیانوس اند در کشور فرانسه بیش از 60 در صد خودرا دین ناور اعلام میکنند بطوریکه روسای جمهور در پیام های خود دین ناباوران را در کنار مسلمانان و مسحیان و یهودیان قرار میدهند .
ناشناس۶۵۶۶۵۴۰۹:۰۲:۵۰ ۱۳۹۷/۹/۱۰
ایدئولوژی باید در درون افراد باشد و نباید نمود بیرونی در سیاست و اجتماع داشته باشد .
ناشناس۶۵۶۹۴۰۱۲:۱۶:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۱۰
عملکرد پیامبران الهی به ویژه پیامبر اسلام خلاف این گفته شما است. برای نظر دادن در امور دینی بهترین مرجع پیامبرانند.
ناشناس۶۵۶۶۶۴۰۹:۰۹:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۱۰
انگلیس بیش از هزار سال است که دست در ساخت فرقه های مذهبی بخصوص در آسیا و آفریقا دارد تا اهداف سیاسی و اقتصادی خودرا تامین کند
ناشناس۶۵۶۶۷۹۰۹:۲۲:۴۵ ۱۳۹۷/۹/۱۰
با احترام به این خانم، همرنگ جماعت شدن چندان انتخاب نیست، خصوصا برای گروهی که از حوق اولیه شان هم محروم می شوند خیلی با تردید باید صحبت از "انتخاب دین" کرد. احوال این خانم فقط ترحم برانگیز است
ناشناس۶۵۶۶۸۷۰۹:۳۱:۴۰ ۱۳۹۷/۹/۱۰
ممنون که این تبلیغ عالی رو برای بهایی ها منتشر کردید!! علی الخصوص همین که فرد از 15 سالگی وارد مباحث اعتقادی میشه، نه از بدو تولد و به صورت موروثی!!
ناشناس۶۵۷۰۶۹۱۳:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۱۰
در بهائیت عملا چنین آزادی وجود نداره و اگه یک شخص بهایی در 15 سالگی یا هر سن دیگه ای با تفکر و تعقل دین دیگه ای رو انتخاب کنه طرد شده و حتی از دیدار نزدیکترین کسانش هم محروم میشه.البته امیدوارم شما خودتون بهایی نباشید.
ناشناس۶۵۶۶۹۲۰۹:۳۴:۳۷ ۱۳۹۷/۹/۱۰
کاملا مشخصه این خانم به دلیل مشکلات بیماری و تنهایی کاملا مستاصل بوده و حاضر شده برای کاهش مشکلاتش هر جوابی رو که ازش خواسته شده به مصاحبه کننده بگه!!
ناشناس۶۵۶۷۱۹۰۹:۵۱:۴۲ ۱۳۹۷/۹/۱۰
دین و ابراز عقیده باید آزاد باشد. استفاده از اسلحه و ابزار کشتار و شکنجه برای اشاعه دین باید ممنوع باشد.
ناشناس۶۵۶۷۸۵۱۰:۳۵:۲۷ ۱۳۹۷/۹/۱۰
جونورای بهایی دست پرورده انگلیس و صهیون هستن حیات نکبتشون رو به پایانه
ناشناس۶۵۷۰۸۴۱۳:۴۴:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۱۰
تو خوبی
ناشناس۶۵۶۷۸۷۱۰:۳۶:۱۷ ۱۳۹۷/۹/۱۰
به فرزندان این خانم میگم لطفا به آغوش مادرتان برگردید. مادری فراتر از دین و آیین است.
ناشناس۶۵۷۱۴۵۱۴:۱۴:۵۹ ۱۳۹۷/۹/۱۰
اگه هم خودشون بخوان سازمان بهاییت که دم از صلح و دوستی میزنه اجازه نخواهد داد.
ناشناس۶۵۶۷۹۶۱۰:۴۰:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۱۰
اجازه نداد کسی عقایدش تحمیل کند ولی به عقائد دیگران توهین میکند
ناشناس۶۵۶۸۴۸۱۱:۱۴:۴۹ ۱۳۹۷/۹/۱۰
هرکس آزاد است با دید خود جهان را تفسیر کند مگر آنکه باعث تحمیل ونه تبلیغ عقیده خود بر دیگران بر اید
ناشناس۶۵۶۸۵۹۱۱:۲۶:۲۴ ۱۳۹۷/۹/۱۰
حالا جالبه که این خانم خودش اومده خودشو تسلیم کرده و داره مصاحبه میکنه!!!
ناشناس۶۵۶۸۶۹۱۱:۳۰:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۱۰
خانم محترم طاهره بابی بود نه بهائی . شیخ احسائی هم قبل از رشتی بود . بهائیت از بابیت منشعب شده و این دو با هم سر خصومت دارند. البته بابیت بعد از جریان مشروطه تقریبا از بین رفته است و گروه اندکی از انها باقی مانده است.
ناشناس۶۵۷۱۰۵۱۳:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۱۰
فرقه باب با شهر بابل نسبتی دارند ؟
ناشناس۶۵۷۱۴۸۱۴:۱۶:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۰
اطلاعات ناقصی دارید.بهاییت هم بر بستر بابیت به وجود اومد.
ناشناس۶۵۶۸۹۱۱۱:۴۸:۵۵ ۱۳۹۷/۹/۱۰
امیدوارم روزی برسه که فرزندانمون را تا سن قانونی آزاد بگذاریم تا خودشون با آگاهی ، مطالعه و انتخاب هر دینی را که صحیح دانستند انتخاب کنند .
ناشناس۶۵۶۹۲۳۱۲:۰۵:۵۶ ۱۳۹۷/۹/۱۰
متاسفانه بهاییت در مسیر حفظ قدرت ابرقدرت ها گام بر میداره و همین نشانی برای ابطالشان کافی است.
ناشناس۶۵۶۹۶۳۱۲:۲۹:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۱۰
نفوذی ها را تقلیل ندهیم به بهائیت... غربگراها نفوذی ترند و مهمتر...
ناشناس۶۵۷۰۸۹۱۳:۴۵:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۱۰
در حال حاضر امکان انتخاب دین وجود ندارد همه در شناسنامه به اسم دین پدری هستند ! این چه دینی هست که اجباری و از تولد انتخاب شده ؟؟
ناشناس۶۵۷۱۱۷۱۴:۰۰:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۱۰
فقر از دری داخل شد ایمان از در دیگر بیرون میرود

پربحث‌های امروز

 1. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 2. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 3. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 4. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 5. چرا روحانی زبان گفت‌وگو با آمریکا را ترک کرد؟

 6. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 7. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 8. واکنش کاربران توییتر به فیلم منتشر شده از نماینده سراوان/ عذرخواهی عجیب از ترس استیضاح/ هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان کجاست؟

 9. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 10. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 11. پیشنهاد نمایندگان به خودروسازها درباره قیمت خودرو

 12. شهردار تهران با تاکسی به محل کارش رفت  

 13. متروسواری معصومه ابتکار در سه‌شنبه بدون خودرو  

 14. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 15. وزیر صنعت: خودروسازان در 8 ماه اخیر مشکل فروش داشته‌اند

 16. فوت چند دانش‌آموز در آتش‌سوزی مدرسه/ بازداشت مدیر و مربی آموزشی + تصاویر

 17. توضیح دژپسند در گفت‌وگو با الف در مورد عذرخواهی از نماینده سراوان

 18. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 19. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 20. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 21. ایرانی‌ها خانه‌هایشان در گرجستان را به حراج گذاشتند

 22. مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

 23. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 24. گزافه‌گویی برایان هوک علیه ایران در گفتوگو با صدای آمریکا

 25. خرازی: اروپا تعهداتش را اجرا نکند متضرر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 2. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 3. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 4. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 5. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 6. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

 7. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 8. تصویری از بچه‌های پایگاه بسیج شانزه‌لیزه  

 9. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 10. ادعای نتانیاهو: جاسوسان اسراییلی به صورت عادی به ایران می‌روند!

 11. احمد توکلی خطاب به وزیر اقتصاد: جلوی خصوصی سازی خسارت بار آلومینیوم المهدی را بگیرید

 12. پاسخ جالب ظریف به سوال مجری درباره دخالت ایران در منطقه   

 13. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 14. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 15. سقوط قیمت‌ها به خودرو رسید/ قیمت خودروهای داخلی در بازار + جدول

 16. آملی لاریجانی: بی‌تدبیری‌ها موجب افزایش نرخ ارز شد/ نرخ ارز سیر نزولی دارد، اما برخی همچنان گرانفروشی می‌کنند/ دست اخلال گران اقتصادی را قطع خواهیم کرد

 17. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 18. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 19. نتانیاهو: ماموران ما داخل ایران هستند!

 20. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 21. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 22. ارز 4200 تومانی  از کجا آمد؟

 23. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 24. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 25. وزیرصنعت: افزایش تولید، مشکلات خودرو را حل می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. دولت زیر بار فرمول خودروسازان رفت؛ خودرو گران شد/ حواله کاهش قیمت به آینده‌ای نامعلوم/ پراید ۳۳میلیون و ۷۰۰ هزار تومان؟

 4. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 5. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 6. توهین نماینده سراوان در مجلس به یک کارمند  

 7. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 8. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 9. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 10. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 11. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 12. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 13. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 14. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 15. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 16. جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!   

 17. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 18. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 19. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 20. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 21. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 22. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 23. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 24. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 25. سرانجام قیمت بنزین و سناریوهای مختلف برای آن

پربحث‌های امروز

 1. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 2. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 3. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 4. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 5. دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک

 6. تحلیل جالب علی علیزاده از برخورد نماینده سراوان با کارمند گمرک

 7. جهانگیری: بخش‌های مهم اقتصادی مورد تهاجم دشمن است/ آمریکا می‌خواهد مردم با تنگنا رو به رو شوند

 8. پیوند ترامپ با مغزهای کوچک زنگ زده

 9. رهبر انقلاب: نباید دنبال ریاست بدویم

 10. ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می‌کند

 11. شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

 12. سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: رفتار نماینده سراوان با کارمند گمرک را بررسی می‌کنیم

 13. بررسی حواشی روز گذشته نماینده سراوان در جلسه غیر علنی مجلس

 14. نامه نمایندگان اصفهان به رئیس جمهور +متن

 15. دادستان تهران: اتمام تحقیقات از خاتمی/خودروسازان حق ندارند بهانه بیاورند

 16. دیده‌بان شفافیت و عدالت: انتصاب بازرس سابق وزارت نفت در مقام مدیرکل بازرسی مصداق فاحش درب‌های چرخان است

 17. جلالی در سوال از وزیر اطلاعات: اسناد آقای ظریف درباره پولشویی کجاست؟

 18. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان و فهم او از انقلاب  

 19. پول براندازی بعد از پول دختربازی!/ واکنش گسترده کاربران توئیتر به سخنان جدید رضا پهلوی

 20. این پرونده را ظریف و روحانی قضاوت کنند

 21. سنگ‌تمام محکومان امنیتی برای آزادی مفسد اقتصادی+سند وثیقه 500 هزار مترمربعی هنگامه شهیدی برای باقری درمنی

 22. درخواست رفراندوم برای FATF/ نماینده سراوان و تبعات توهین به کارمند گمرک/ وزارت خارجه به‌دنبال برجام منطقه‌ای است؟

 23. فرصت 2 هفته‌ای کمیسیون شوراها به رحمانی فضلی

 24. متقاضیان استیضاح از توضیحات وزیر کشاورزی قانع نشدند

 25. ضرغامی : بگذارید آدم ها زندگیشان را بکنند/طرح دوقطبی فیلترینگ کلاً نادرست است

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 2. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 3. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 4. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 5. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 6. محسن رضایی: فشارهای اقتصادی آخرین تست دشمن است/ جمهوری اسلامی متعلق به ملت است

 7. «سردار مریم» تنها زن سردار ایرانی + عکس

 8. شکاف بین اصلاح طلبان بخاطر واعظی و لاریجانی/ حاشیه ماجرای دامادها/ کنایه جلیلی به روحانی و ظریف/ وقتی ناطق نوری آیت الله می شود

 9. واکنش محمود صادقی به خبر انتصاب داماد روحانی  

 10. جانبازان ۵۰ درصد از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشسته‌ها مستثنی شدند

 11. سلیمی‌نمین: آمریکا برای ایران در سال۹۸ برنامه‌ریزی کرده است/ مشکلات ارزی و اقتصادی قابل تدبیر است/ فریب وعده و وعیدهای دشمنان را نخورید

 12. احضار وزیر صنعت به فراکسیون امید بابت انتصاب‌های اخیر/ اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت باشند، استیضاح وزیر صنعت را باید در برنامه قرار دهند

 13. «روحانی» و «احمد خاتمی» نسبت به انتصاب دامادهایشان اعلام برائت کنند  

 14. هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند/ دولت روحانی به دنبال "لیبرالیسم کاذب" است

 15. ابوترابی فرد: مسائل کشور جز با اجماع حل نمی‌شود/اگر اجماع داخلی وجود داشت برجام به سهولت پیش می‌رفت

 16. ایران به سراغ ساخت زیردریایی‌ ۳۲۰۰ تُنی می‌رود + جزئیات و عکس

 17. سهیلا جلودارزاده: آقای روحانی اعصاب ندارد/ عملکرد روحانی در برخی موارد باعث فقیرتر شدن مردم شد

 18. آشنا: برجام بعد از خروج آمریکا آسیب دیده است

 19. درخواست زیباکلام از اصلاح‌طلبان: روحانی را تحت فشار بگذارید

 20. طلاق دختر نماینده مجلس به خاطر هدف شوم داماد  

 21. کمال خرازی: انتظار است اروپا در موضوع سازوکار مالی گام‌های عملی بردارد

 22. بازرگانی اصلاح‌طلبان از نام «مهندس بازرگان»

 23. یادداشت حسین شریعتمداری/ بعد از فروش پس گرفته نمی‌شود

 24. استعفای صوری یا واقعی؟ جلسه لاریجانی با 19 نماینده مستعفی اصفهان

 25. نامه اعتراضی کمیسیون امنیت‌ملی به دولت درباره بودجه دفاعی سال آینده

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش وزیر صنعت به انتصاب داماد رئیس‌جمهور؛ هرکس سوابق داماد روحانی را دید، تبریک گفت

 4. داماد روحانی استعفا کرد + متن استعفا

 5. اولین تصویر داماد حسن روحانی در سمت جدیدش  

 6. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 7. توضیحات سید احمد خاتمی درباره انتصاب دامادش در دولت روحانی + عکس

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. اولین واکنش نماینده‌ مجلس به انتشار فیلم توهین‌اش به یک کارمند

 10. درباره کلیپ منتشر شده نماینده سراوان و چند نکته

 11. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 12. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 15. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 16. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 17. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. استیضاح وزیر اقتصاد به علت توهین کارمند گمرک کلید خورد!

 21. تصمیم جدید نمایندگان مستعفی استان اصفهان

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده‌ای که به کارمند گمرک توهین کرد!

 24. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 25. افزایش شکاف بین اصلاح طلبان و اعتدالی ها/ تعارض منافع؛ این بار در سازمان محیط زیست/ حاشیه‌های ادامه‌دار انتصاب داماد رئیس‌جمهور

آخرین عناوین