هشدار نارنجی هواشناسی/ رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۶ استان

  4020505046

سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق و احتمال آبگرفتگی معابر در شش استان و وزش با شدید و افزایش ارتفاع امواج در شمال و جنوب کشور هشدار داد.

هشدار نارنجی هواشناسی/ رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر در ۶ استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از رشد شدید ابرهای همرفتی، رگبار و رعد و برق شدید، وزش باد شدید از پنجشنبه تا جمعه پنجم و ششم مردادماه خبر داد و اعلام کرد:‌ این شرایط جوی روز پنجشنبه در نیمه‌جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و شرق هرمزگان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، جنوب شرق فارس و جمعه در جنوب کرمان و نیمه‌شمالی هرمزگان و جنوب شرق فارس پیش‌بینی می‌شود. 

در اثر این مخاطره جوی آب گرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب و اختلال در سفرهای بین شهری، طغیان رودخانه‌های فصلی، سیلابی شدن مسیل‌ها، صاعقه، احتمال اختلال در برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، پرچم‌ها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی مورد انتظار است‌.    

سازمان هواشناسی برای کاهش آشیب‌ها اجتناب از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در عبور و مرور از نواحی مرتفع، اجتناب از هر گونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، تمهیدات مناسب برای عدم خسارت احتمالی در مراسم سوگواری، احتیاط در سفرهای بین شهری، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و ارتفاعات، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت را توصیه می‌کند. 

این سازمان همچنین با صدور هشدار سطح زرد از افزایش وزش باد جنوب شرقی تا ۲۸ نات و افزایش ارتفاع امواج بین یک تا دو متر در سواحل و بیش از دو متر در نواحی دور از ساحل استان هرمزگان با تاکید بر تنگه هرمز، افزایش وزش باد جنوب غربی تا ۲۲ نات و افزایش ارتفاع موج تا ۱ متر در سواحل استان‌های خوزستان و بوشهر از بعد از ظهر جمعه تا یکشنبه ششم تا هشتم مردادماه خبر داد.

این شرایط جوی روز جمعه در دریای عمان و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان و یکشنبه در غرب دریای عمان، تنگه هرمز و شمال خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان پیش‌بینی می‌شود. در اثر این مخاطره جوی افزایش ارتفاع موج به‌ویژه در ساعت ظهر تا بعد از ظهر، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی ک احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری در دریای عمان دور از انتظار نیست. 

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی احتیاط و رعایت موارد ایمنی در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی را توصیه می‌کند. 

این سازمان در ادامه از افزایش وزش باد شمال غربی تا ۲۴ نات، افزایش ارتفاع امواج بین یک تا دو متر در سواحل و بیش از دو متر در نواحی دور از ساحل از صبح شنبه تا ظهر دوشنبه هفتم تا نهم مردادماه خبر داد و اعلام کرد: این شرایط جوی روز دوشنبه در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان مورد انتظار است. 

در اثر این مخاطره جوی افزایش ارتفاع موج به‌ویژه در ساعت ظهر تا بعد از ظهر، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری در دریای عمان پیش‌بینی می‌شود. سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط و رعایت موارد ایمنی در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم برای پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی را توصیه می‌کند. 

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند. 

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 2. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 4. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 5. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 6. طبل غازی میان تهی!

 7. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 8. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 9. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 10. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 11. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 12. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 13. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 14. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 15. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 16. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 17. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 18. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 19. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 20. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 21. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 22. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 23. واکنش زاکانی به کمپین جمع‌آوری امضاء برای برکناری شهردار تهران

 24. محسن برهانی راهی زندان شد

 25. چرا بحران هایمان را جدی نمی گیریم؟!

آخرین عناوین