ماجراجویی های رهبران یک جزیره کوچک

گروه جهان الف،   4000725116 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

پایگاه خبری-تحلیلی "نشنال اینترست" در گزارشی می نویسد: «افتتاح سفارت اسرائیل در منامه پایتخت بحرین، می تواند زمینه و احتمالِ یک خیزش و قیام مردمی توسطِ شیعیان بحرینی که مورد حمایت ایران نیز هستند را تقویت کند».

 ماجراجویی های رهبران یک جزیره کوچک

به گزارش الف، پایگاه خبری-تحلیلی "نشنال اینترست" در گزارشی به اقدام اخیر رژیم صهیونیستی در افتتاح سفارت خود در منامه پایتخت بحرین پرداخته و این مساله را باعث تحریک ایران دانسته و از احتمال تنش ها میان ایران با اسرائیل در مساله بحرین خبر داده است. تنش هایی که مخصوصا با توجه به جمعیت بحرین که اکثریت آن ها شیعه هستند، فرصت و زمینه قابل توجهی جهت بروز و ظهور دارند. 

پایگاه خبری-تحلیلی نشنال اینترست در این رابطه می نویسد: «بحرین یک جزیره کوچک در خلیج فارس است که در آن، آل خلیفه که از اقلیت اهل تسنن این کشور هستند، بر اکثریت شیعه آن حکومت می کنند. کشور بحرین در سال 1970 و در جریان یک رفراندومِ جنجالی از خاک ایران جدا شد. در شرایط فعلی، بحرین سرزمین مادری(ایران) خود را از طریق عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل که اصلی ترین دشمن ایران است به چالش کشیده است. 

بحرین همچنین میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است که یکی از اهداف اصلی ناوگان مذکور، رصد قدرت و نفوذ ایران در خاورمیانه و کمک جهت مهار قدرت منطقه ای ایران است. با توجه به تاریخ مشترک ایران و بحرین و همچنین این حقیقت که عمده جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می دهند، حکام بحرینی تلاش های فراوانی را انجام داده اند تا به هر روشی، از رسوخ و گسترش دامنه حضور و نفوذ ایران در خاک خود جلوگیری کنند. در واقع، حکام بحرین به خوبی از موقعیت متزلزل خود در برابر نفوذِ معنوی ایران در کشورشان آگاه هستند. 

اخیرا "یائیر لاپید" وزیر خارجه اسرائیل به طور رسمی سفارت اسرائیل در منامه را افتتاح کرد. وی این اقدام را در جریان بازدید خود از بحرین که در نوع خود بی سابقه بود انجام داد. در این راستا، حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران قویا دولت بحرین را به دلیل استقبال از مقام های اسرائیلی تقبیح کرد و تاکید کرد که این اقدام آن‌ها(حکام بحرینی) خیانتی بزرگ به آرمان ملت ستمدیده فلسطین است. 

وزیر خارجه ایران همچنین هشدار داده که حضور اسرائیل در منطقه خلیج فارس منجر به هیچ چیز الا ایجاد ناامنی برای رژیم بحرین و کل منطقه نخواهد شد. 

با توجه به اینکه پس از سفر یائیر لاپید به بحرین، اعتراضات گسترده ای در بحرین به راه افتاد(اعتراضاتی که در برخی موارد آن، پلیس بحرین مجبور به شلیک گاز اشک آور و استفاده از قوه قهریه شد)، می توان اینگونه استدلال کرد که اقدام دولت بحرین در عادی سازی روابط با اسرائیل می تواند شیعیان بحرینی را در نبرد با رژیم آل خلیفه مصمم تر کند... . در جریان اعتراضات اخیر بحرین، معترضان بحرینی پرچم های فلسطین را در دست داشتند و فریادِ "مرگ بر اسرائیل" و "نه به سفارت اسرائیل در بحرینِ اسلامی" را سر می دادند. 

اضافه بر این، "شیخ حسین الدیهی" معاون دبیر کل "جمعیت الوفاق بحرین" که یک گروه اسلامی شیعیِ مخالف با رژیم بحرین است گفته: "مردم بحرین کامل سفر لاپید به کشورشان را محکوم می کنند". 

مقام های ایرانی تاکنون بارها و بارها اعلام کرده اند که تهران حضور نیروهای اسرائیلی در جوار مرزهای خود را نمی پذیرد، برخی ناظران بر این باورند که بحرین از خطر قرمز جمهوری اسلامی ایران(بواسطه عادی سازی روابط با اسرائیل) عبور کرده و عملا در این مسیر، بهانه اصلی خود را نیز تهدیدات از جانب ایران عنوان می کند. 

پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1979، بحرین تا حد زیادی سعی داشته تا فاصله خود را از ایران حفظ کند و در سطوح سیاسی و اقتصادی، این قاعده را رعایت کرده است. در نتیجه، ایران یکی از شرکای تجاری و اقتصادی اصلیِ بحرین نیست و صادرات بحرین به ایران با شیبی ملایم از 49.5 میلیون دلار در سال 1997 به 1.58 میلیون دلار در سال 2018 سقوط کرده است. 

بحرین با این ادعا که ایران یک تهدید موشکی و هسته ای است، سیاست خارجی حود را به نحوی تعریف کرد که اکنون در ذیلِ یک چتر امنیتی آمریکایی است که شاملِ عربستان سعودی و اسرائیل نیز می شود. در آگوست سال 2020 میلادی، بحرین و امارات به طور رسمی از نیت خود جهت توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با اسرائیل و همچنین عادی سازی روابطشان با تل آویو در چهارچوب "توافق ابراهیم" که با میانجی گیری آمریکا به انجام می رسید، خبر دادند. بسیاری از ناظران بر این باورند که اسرائیل جهت تغییر موازنه قوا در منطقه خاورمیانه به نفع خود و نزدیک شدنِ بیشتر به ایران این دستورکار را در برنامه خود قرار داده است. اقدامی که با واکنش شدید ایران مواجه شد و حتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدیدا و به  طور مستقیم نسبت به عواقب این مساله هشدار داد. 

مقام های بحرینی تاکنون بارها و بارها ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده اند. به عنوان مثال در در جریان اعتراضات بحرین در سال 2011، پادشاه بحرین به طور مستقیم ایران را به ایجاد ناامنی و مداخله در بحرین متهم کرد... . 

ایران در سال های اخیر همواره به تمامیت ارضی و استقلال بحرین احترام گذاشته است. با این حال، اقدام اخیر بحرین در عادی سازی روابط با اسرائیل و احتمال اینکه در ادامه راه منامه اقدام به توسعه روابط نظامی با تل آویو کند، این امکان که سطح تنش ها میان دو تهران و منامه بالا بگیرد و ناآرامی های داخلی نیز در بحرین اوج بگیرند را بیش از پیش تقویت کرده است. 

با این همه، مقام های بحرینی احتمالا کاملا محتاط خواهند بود تا مبادا ایران را تحریک کنند. ایرانی که از نفوذ سیاسی و فرهنگیِ قابل توجهی در بحرین برخوردار است. حکام بحرین هنوز فراموش نکرده اند که در جریان ناآراامی های سال 2011 در این کشور، برخی شیعیان بحرینی  با ارسال نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران از وی درخواست کردند تا در راهِ آرمان آن ها که همان نبرد با رژیم آل خلیفه است، به آن ها کمک کند. مسائلی از این دست، اساسا بحرین را در موقعیت مناسبی در برابر ایران قرار نمی دهند و منامه سعی دارد از طریق توسعه روابط با اسرائیل، این چالش ها علیه خود را خنثی سازد. بدون تردید اگر قرار باشد در بحرین قیام دیگری علیه رژیم آل خلیفه اتفاق افتد، احتمالِ به پایان رسیدنِ نظام سلطنتی بحرین کاملا وجود دارد». 

 

*لینک: 

https://nationalinterest.org/blog/buzz/iran-israel-conflict-coming-bahrain-195085

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۵۳۲۷۴۰۱:۰۹:۴۱ ۱۴۰۰/۷/۳۰
تا اسرائیل نابود نشود نه تحریم ها لغو خواهد شد و نه منطقه غرب آسیا روی آرامش خواهد دید!
ناشناس۲۲۵۴۲۰۰۰۰:۵۴:۴۴ ۱۴۰۰/۸/۱
بعضی ها کلا لج کردن که با حقیقت مخالفت کنن و منفی بدن
ناشناس۲۲۵۳۲۷۵۰۱:۱۰:۴۸ ۱۴۰۰/۷/۳۰
آل خلیفه باید بداند امنیت وارداتی و خریدنی نیست! خون شیعیان بحرین ریشه این رژیم فاسد را خواهد سوزاند.
سید۲۲۵۳۲۸۲۰۱:۱۶:۲۹ ۱۴۰۰/۷/۳۰
آب از آب هم تکان نخواهد خورد
ناشناس۲۲۵۳۳۴۲۰۴:۳۲:۳۱ ۱۴۰۰/۷/۳۰
چقدر مهم! سفارت این رژیم در ایران به طرفه العینی از بین رفت. چه رسد به سفارتش در بحرین که استانی کوچک از ایران است.
ناشناس۲۲۵۳۴۰۸۰۷:۴۹:۵۲ ۱۴۰۰/۷/۳۰
اسرائیل رفته در یک کشور دیگر سفارت باز کرده خوب بماچه. در تمام دنیا مسکو پکن انکارا و ایروان وو داره بازم بما چه.
کریم۲۲۵۳۴۱۰۰۷:۵۰:۲۴ ۱۴۰۰/۷/۳۰
هیچ خبری نمیشه.مردم بحرین در رفاه و آسایش زندگی می کنند و لگد به بخت خود نمی زنند.
ناشناس۲۲۵۳۴۲۳۰۸:۱۴:۲۷ ۱۴۰۰/۷/۳۰
رفاه و قدرت اقتصادی و سیاسیه که قدرت میده نه سایز یک کشور
ناشناس۲۲۵۳۴۳۹۰۸:۵۲:۱۳ ۱۴۰۰/۷/۳۰
فریب نخورید . جهان اسلام ، خوب یا بد در حال کنار آمدن با حضور اسراییل در منطفه است . مراقب باشیم تنها نمانیم
ناشناس۲۲۵۳۵۰۴۱۰:۰۴:۵۴ ۱۴۰۰/۷/۳۰
لعنت به صهیونیست های نژادپرست جنایتکار و حامیانش
ناشناس۲۲۵۳۵۱۳۱۰:۰۷:۴۶ ۱۴۰۰/۷/۳۰
بحرین تا چند سال قبل از انقلاب مال ایران بود - بی عرضگی شاه باعث جداشدن بحرین شد
ناشناس۲۲۵۴۲۶۳۰۷:۳۹:۱۴ ۱۴۰۰/۸/۱
عجب ، بس این ال خلیفه از کجا مدارک آوردن که ۳۸۵ سال است حاکم بحرین هستند
سید۲۲۵۳۶۱۷۱۱:۲۹:۰۱ ۱۴۰۰/۷/۳۰
اونا نونشون با ارتباطبا اسراییل تامین میشه
ناشناس۲۲۵۳۶۸۷۱۲:۲۸:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۳۰
حتی اگر یک اتاق باشد بحرین یک کشور مستقل وعضو سازمان ملل است وحقوقش با ایران یکی است بذون تفات
ناشناس۲۲۵۳۷۴۸۱۳:۲۹:۰۲ ۱۴۰۰/۷/۳۰
اسرائیل غده سرطانی و سگ هار منطقه باید از روی نقشه کره زمین حذف شود و بحرین باید به سرزمین اصلی خود یعنی ایران ملحق بشود.
ناشناس۲۲۵۳۷۵۹۱۳:۴۴:۵۸ ۱۴۰۰/۷/۳۰
اسرائيل با مظلوم نمایی از تهدیدات ایران و با رندی هر کاری که میخواد میکنه و هرروز یه قدم جلو میاد اون وقت کار ما شده فقط رجزخوانی و تهدید و تحقیر بقیه!!!!!! شما تیتر همین خبری که نوشتید را نگاه کنید آیا جز تحقیر چیز دیگری هم هست؟ اسرائيل از زرادخانه اتمی و سلاح های پیشرفته تا لابی گری همه چیز داره ولی ما فقط تحریم داریم!!!!!
ناشناس۲۲۵۳۷۷۰۱۳:۵۵:۱۴ ۱۴۰۰/۷/۳۰
ایران باید مماشات با این ها را کنار بگذارد
ناشناس۲۲۵۳۸۹۴۱۶:۵۹:۲۵ ۱۴۰۰/۷/۳۰
یاد اون بازی ایران و بحرین که در آخرین روز مرحله مقدماتی جام جهانی برگزار شد و بحرین با شکست دادن ایران عربستان را به جام جهانی فرستاد بخیر.از همون رفتارشان و همون دور افتخار زدن با پرچم عربستان معلوم بود چقدر به سرزمین مادریشان حس تعلق دارند
,,جعفر۲۲۵۳۹۴۳۱۸:۳۵:۱۶ ۱۴۰۰/۷/۳۰
کشور کوچک بحرین بدون شک سیاتی راپیش میبرد که نادانسته این جزیره را به دامن مادرخودش(خوشبختانه)برمیگرداند.
ناشناس۲۲۵۴۰۴۱۲۰:۵۶:۴۵ ۱۴۰۰/۷/۳۰
نورا الا نور به به به این همه ازخودگذشتگی خاندان آل خلیفه
ناشناس۲۲۵۴۲۶۲۰۷:۳۸:۱۰ ۱۴۰۰/۸/۱
نشون میده یه کوتاه آمدن ساده میتونه یه عمر مشکلات درست کنه (جدایی بحرین)
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. هشدارهای تجمع مردم اصفهان

  2. آیا «رئیسی» حریف اژدهای هفت سر فیش های نجومی می شود؟!

  3. اعتراف رسانه آمریکایی به قدرت نیروهای مسلح ایران

  4. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

  5. روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟/ انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی/ ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت

  6. خبر بد از ایران برای نیروی هوایی آمریکا

  7. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

  8. سایه روشن‌های یک قرارداد پرحاشیه

  9. واکنش شریعتمداری به افشای حقوق نجومی بگیران؛ «انگور را دانه دانه می‌خورند!»

  10. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

  11. انگیزه‌های ترکیه از تشکیل شورای منطقه‌ای کشورهای ترک زبان

  12. نوزاد ۲۳ روزه شروع به حرف زدن کرد!

  13. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

  14. ارزیابی مخبر از عملکرد دولت در زمینه ثبات قیمت‌ها/ طرح پیشنهادی وحیدی برای اداره کشور/ ذوالنوری: اراده ما احیای برجام است

  15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

  16. بی ارزش شدن لیره و هجوم شهروندان بلغار به بازار ترکیه

  17. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

  18. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

  19. درخواست حسین شریعتمداری از رئیسی/کمپین علیه دولت/ نامه نمایندگان مجلس به سران قوا/ایده محسن رضايی اجرايی می شود؟

  20. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

  21. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

  22. آیا مشکل خودروسازان تحریم و تورم است؟!

  23. مجلس را گران اداره نکنید!

  24. آزمون بزرگ دولت برای مقاومت در برابر تقاضا برای افزایش حقوق

  25. سقف درآمد پزشکان بالاخره کجاست؟ 

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما