تغییر چهره بورس در رالی ۹۹

 3990514033

بررسی‌های آماری از جابه‌جایی بزرگ در لیست بزرگان بورس پس از رشد ۲۹۰ درصدی بورس در سال جاری حکایت دارد. از این رو سه گروه چند‌رشته‌ای صنعتی، خودرو و فرآورده‌های نفتی از ابتدای سال ۹۹ در کانون توجه بورس‌بازان حقیقی قرار داشته و از این رو با بیشترین رشد ارزش بازار همراه شدند. از این رو توانستند جایگاه خود را در لیست گروه‌های بزرگ بازار ارتقا دهند.

تغییر چهره بورس در رالی ۹۹

دنیای اقتصاد نوشت: یک‌سوم از سال ۹۹ سپری شده و در این مدت میانگین بازده مرکب نماگر اصلی بازدهی سهام از روزی ۶/ ۱ درصد فراتر رفته و در مجموع رشد شاخص کل بورس تهران به ۲۹۰ درصد رسیده است. در این میان به سبب جذب نقدینگی تازه به برخی گروه‌ها، تغییراتی نیز در جایگاه بزرگان بورسی رخ داد. بررسی‌ها نشان می‌دهد سه گروه چند رشته‌ای صنعتی، خودرو و فرآورده‌های نفتی در کانون توجه بورس‌بازان حقیقی قرار داشته و از این‌رو با بیشترین رشد ارزش بازار همراه شده‌ و توانسته‌اند جایگاه خود را در لیست گروه‌های بزرگ بازار ارتقا دهند.

بزرگان بازار در سال ۹۹

بررسی‌ها نشان می‌دهد زیرمجموعه‌های گروه محصولات شیمیایی با ۳۰ شرکت زیرمجموعه و مجموع ارزش بازار ۱۳۵۲ هزار میلیارد تومان سهمی ۱۸ درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد و از این منظر رتبه نخست را از آن خود کرده است. فلزات اساسی جایگاه دوم رده‌بندی بزرگان بورس در سال ۹۹ را به خود اختصاص داده است. این صنعت در حال‌حاضر ارزشی بالغ بر ۱۰۶۷ هزار میلیارد تومان دارد و با ۲۱ نماد زیرمجموعه، سهم ۱۴ درصدی از ارزش کل بورس تهران دارد.

در این میان به برکت حضور «شستا»، گروه چندرشته‌ای صنعتی توانسته با ارزش بازار ۸۵۲ هزار میلیارد تومانی، خود را به جایگاه سوم برساند و ۱۱ درصد از ارزش کل بورس را در اختیار بگیرد. این گروه از ۵ بنگاه اقتصادی تشکیل شده و از ابتدای سال ۹۹ تاکنون شاهد رشد ۴۹۴ درصدی شاخص صنعت خود بوده است. در ادامه نیز گروه‌های فرآورده‌های نفتی، خودرو و ساخت قطعات و بانکی‌ها به ترتیب عناوین چهارم تا ششم بزرگترین صنایع بورس تهران را در اختیار دارند.

تغییر جایگاه بزرگان در سال جاری

نگاهی به ارزش بازار صنایع ۳۹گانه بورس در دو سال اخیر نشان می‌دهد گروه چند رشته‌ای صنعتی در سال‌جاری با عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، با افزایش ۷۵۷ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار خود تا پایان معاملات روز دوشنبه (۱۳ مرداد) نسبت به پایان سال ۹۸ همراه شد. این گروه در پایان سال ۹۸ سهم ۵ درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار داشت که در سال ۹۹ سهم خود را به ۱۱ درصد افزایش داد و توانست به جایگاه دوم بزرگ‌ترین گروه بورس تهران دست یابد.  خودروساز‌ها دیگر گروهی بودند که در سال ۹۹ با رشد ارزش بازار همراه شدند.

این مهم عمدتا مرهون رشد قیمت سهام غول‌های خودرویی بود. گروه خودرو و ساخت قطعات در مجموع ۴ ماه سپری شده از سال ۹۹ با رشد ۴۶۳ هزار میلیارد تومانی ارزش بازاری سهام زیرمجموعه خود روبه‌رو شد و سهم ۴ درصدی سال گذشته خود را به ۷ درصد ارتقا داد تا از رتبه نهم به جایگاه پنجم برسد. گروه خودرو و ساخت قطعات از ابتدای سال ۹۹ تاکنون با رشد ۶۸۴ درصدی شاخص همراه شده است. پالایشگاه‌ها دیگر گروهی بودند که در سال ۹۹ ضمن افزایش ۵۰۳ درصد میانگین قیمت سهم‌های موجود در گروه، با رشد ۶۲۰ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار بنگاه‌های زیرمجموعه همراه شد و سهم خود از ارزش کل بازار را از ۷ درصد به ۱۰ درصد ارتقا داد و در حال‌حاضر سومین گروه بزرگ بورس تهران است.  

در آن‌سوی بازار اما گروه محصولات شیمیایی هر چند جایگاه اول بزرگ‌ترین صنعت بورس را همچنان در اختیار دارد اما شاهد کاهش سهم خود از ارزش کل بورس تهران بود. پتروشیمی‌ها در حالی سال ۹۸ سهمی ۲۲ درصدی از ارزش بازار را در اختیار داشت که این مهم در سال ۹۹ به ۱۸ درصد کاهش پیدا کرد. سهم دارویی‌ها از ارزش کل بورس تهران نیز از ۵ درصد در سال ۹۸ به ۳ درصد در سال‌جاری تنزل پیدا کرده است.

نقاط داغ ورود پول تازه

در حالی از ابتدای سال ۹۹ تاکنون در مجموع ۸۸ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد گردونه معاملات سهام شده است که گروه فرآورده‌های نفتی با جذب ۱۸ هزار و ۱۴۷ میلیارد تومانی مقصد اول پول‌های حقیقی بوده و در کانون توجه بورس‌بازان قرار داشته است. گروه فلزات اساسی دیگر صنعتی بود که با خالص خرید ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شد و از این منظر جایگاه دوم صنایع با بیشترین جذب پول حقیقی را به خود اختصاص داد.

گروه چندرشته‌ای صنعتی نیز در این رده‌بندی، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است و شاهد خالص خرید حدود ۱۰ هزار میلیارد تومانی از سوی سهامداران خرد بوده است. خودرویی‌ها نیز در سال ۹۹ شاهد ورود حدود ۹‌هزار میلیارد تومان نقدینگی تازه به گردونه سهام زیرمجموعه خود بوده است.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 3. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 4. خود «بهشتی» پنداری !

 5. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 6. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 7. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 8. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

 9. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

 10. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

 11. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 12. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 13. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 14. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 15. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 16. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 17. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 18. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 19. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 20. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 21. آخوندی: دلار از کانال ۳۰۰۰ تومان عبور می‌کرد، بدن روحانی به ارتعاش درمی‌آمد/ روحانی تضعیف برجام را کلید زد

 22. کلانتری: باید دست کسی مثل روحانی را بوسید

 23. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 24. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 25. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

   2. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

   3. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

   4. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

   5. روحانی: دولت تغییر شاکله بودجه ۱۴۰۰ را نمی‌پذیرد/ هدف گذاری لایحه بودجه، تقویت پول ملی، کنترل قیمت کالاها و توسعه اقتصادی است

   6. مردم سال آینده چقدر یارانه می‌گیرند؟ + جدول

   7. یارانه نقدی ۲۶۸ هزار تومان شد + جزئیات

   8. آینده بازار بورس؛ نیمه پر یا خالی لیوان ؟!

   9. تورم در کشورهای اروپایی منفی ماند

   10. تناقض حرف مسئولان با واقعیت بازار/ تخم مرغ دانه‌ای ۲ هزار تومان

   11. خریداران مسکن غیب شده‌اند

   12. روحانی: فضای بازار سرمایه در فضای فعلی نیازمند آرامش است/ مردم نسبت به افق روشن آینده اقتصاد اطمینان داشته باشند

   13. مدیری که ۳۳ میلیون تومان حقوق بگیرد، چقدر مالیات می‌دهد؟/مالیات حقوق مدیر، ۲ برابر حقوق کارگر!

   14. راغفر: ۴۲۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ سال یارانه نقدی دادیم که فقط مشکل ایجاد کرد

   15. زنگنه: داغ صفر شدن صادرات نفت بر جگر دشمنان ایران ماند

   16. حقوق کارگران بازنشسته تامین اجتماعی همسان‌سازی می‌شود

   17. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

   18. با ۵ میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟

   آخرین عناوین