موضع رئیس عدلیه در خصوص ورود فراجا به مسئله حجاب/ اژه‌ای: در قضیه حجاب می‌توانیم بگوییم «کی بود کی بود، من نبودم؟»

  4030203079 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس قوه قضاییه گفت: علاوه بر وظایف ذاتی و قانونی که فراجا در حوزه عفاف و حجاب، به موجب قوانین مختلف و مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دارد، در ستاد عفاف و حجاب نیز مأموریت‌هایی برعهده این نهاد گذاشته شده است.

موضع رئیس عدلیه در خصوص ورود فراجا به مسئله حجاب/ اژه‌ای: در قضیه حجاب می‌توانیم بگوییم «کی بود کی بود، من نبودم؟»

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه (۳ اردیبهشت) طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، ضمن تبیین و تشریح ابعاد و جوانب مختلف مقوله‌ی بسیار مهمِ آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: در مقوله‌ی عفاف و حجاب، قوانینِ مدوّن و مشخصی از جمله «قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»، «قانون مجازات اسلامی»، «مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی» و ... وجود دارد؛ در این قوانین برای هر سه قوه و دستگاه‌های مختلف، از جمله وزارتخانه‌های کشور، آموزش‌وپرورش، آموزش‌عالی، ارشاد اسلامی و همچنین نهاد‌های تبلیغاتی و فرهنگی همچون سازمان تبلیغات و دفتر تبلیغات، مأموریت‌ها و وظایفی تعریف شده است؛ به تبع این امر، برای فراجا نیز در قوانین، وظایف و مسئولیت‌هایی در حوزه عفاف و حجاب مقرر شده است. 

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: قدر مسلم، چنانچه دستگاهی به وظایف قانونی خود در هر حوزه‌ای از جمله عفاف و حجاب، عمل نکرد و یا کم عمل کرد، این امر، رافعِ مسئولیت و وظایف دستگاه‌های دیگر نیست؛ فی‌المثل، پلیس نمی‌تواند بگوید، چون سایر دستگاه‌های مسئول در امر اقتصادی و معیشتی و فرهنگی به وظایف خود عمل نکرده‌اند، پس من هم در مقابله با جرمِ سرقت، به مسئولیت خود عمل نمی‌کنم! 

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: علاوه بر وظایف ذاتی و قانونی که فراجا در حوزه عفاف و حجاب، به موجب قوانین مختلف و مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دارد، در ستاد عفاف و حجاب نیز مأموریت‌هایی برعهده این نهاد گذاشته شده است؛ علاوه بر آنها، به موجب اتفاقات سال ۱۴۰۱ و بعد از آن که در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی و حوزه عفاف و حجاب رخ داد و مشخص شد که برخی از این موارد، با پشتیبانی دشمن است، مردم متدیّن و غیور و عَفیف ایران اسلامی، ناراحت و مکدّر شدند؛ فلذا از فراجا خواسته شد که طبق وظایف ذاتی و قانونی خود، در این عرصه ورود داشته باشد. 

رئیس عدلیه در ادامه اظهار داشت: در اواخر سال گذشته، در جلسه مشترک بنده با رئیس‌جمهور تاکید شد که نمی‌شود مقوله عفاف و حجاب را رها کرد؛ فلذا در بهمن و اسفند ۱۴۰۲، جلساتی برگزار شد و از فراجا و برخی نهاد‌های دیگر و چندین وزارتخانه دعوت کردیم؛ در آن مباحث و جلسات، تاکید شد که دشمن در حال تحریکات و تحرکات و پشتیبانی‌هایی در قضیه ترویج ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب است لذا باید سازوکاری منسجم و مدوّن برای شناسایی و برخورد با عوامل دشمن در این قضیه تدوین و تمهید شود؛ همچنین تاکید شد که در این راستا، افرادی نیز هستند که عامل دشمن نیستند و ممکن است حتی از نیّات و اغراض دشمن نیز بی‌خبر و ناآگاه باشند، اما به هر ترتیب عملی که مرتکب می‌شوند خلاف شرع و قانون و مغایر با سنت مردم غیور و عفیف ایران اسلامی است. 
قاضی‌القضات افزود: در آن جلسات و مباحث، تاکید شد که همه دستگاه‌های ذیربط در قضیه عفاف و حجاب از جمله دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی، حوزه‌ها و مروّجین و مبلّغین دینی، دانشگاه‌ها، آموزش‌وپرورش و ... فعال شوند. در همین راستا از فراجا نیز خواسته شد و خطاب به او تاکید شد که در این قضیه به میدان بیاید؛ خُب آیا اکنون می‌توان خود را کنار بکشیم و اصطلاحاً به تعبیر عامیانه بگوییم «کی بود کی بود؛ من نبودم»؟!

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اظهار داشت: البته بدیهی است که در جلسات برگزار شده و مباحث مطرح شده، موکداً و مستمراً توصیه و تاکید می‌شود که نیرو‌های فراجا که در قضیه عفاف و حجاب مسئولیت دارند، بسیار در نحوه برخورد‌ها مراقبت کنند و صبر و حوصله به خرج دهند و صفوف افراد فریب‌خورده یا غافل یا ضعیف در قیودات را از عناصر سازمان‌یافته‌ی دشمن جدا کنند. البته با همه این توصیفات و تفاسیر، ممکن است در صحنه و در میدان، اشتباه در تشخیص مصداق نیز پیش بیاید و نیروی فراجا نتواند عنصر سازمان‌یافته‌ی دشمن را از فرد غافل و فریب‌خورده، متمایز کند و یا ممکن است خدای‌ناکرده مأموری نیز مرتکب تخلف شود؛ خُب، مگر در سایر دستگاه‌ها، تخلف صورت نمی‌گیرد؟ چاره کار آن است که این تخلف و متخلف را اصلاح کنیم؛ البته عیبی ندارد که خیرخواهانه و دلسوزانه تذکر دهیم و انتقاد کنیم و بگوییم فلان اتفاق، رخ داده و باید رفع شود؛ اما نباید کاری کنیم که فراجا احساس کند کار خطایی کرده که در قضیه عفاف و حجاب وارد میدان شده و گویی از او خواسته نشده که وارد میدان شود. نباید نیروی حاضر در صحنه احساس کند که در میدان، او را رها کرده‌ایم.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: البته در اینجا باید توجه شود که اگر قانون مرتبط با عفاف و حجاب نیز که اکنون در مجلس است، نهایی شود، باز هم در بخشی از این قانون، پلیس باید ورود داشته باشد.

 همه ما باید به فراجا در کلیه مأموریت‌هایش از جمله این طرحی که به آن ورود پیدا کرده، کمک کنیم.

رئیس عدلیه تصریح کرد: همه ما باید به فراجا در کلیه مأموریت‌هایش از جمله این طرحی که به آن ورود پیدا کرده، کمک کنیم؛ مسئولان قضایی ذیصلاح و دادستان‌های ما نیز طبق ضوابط و قانون در این عرصه عمل کنند؛ البته هر جا ایراد و اشکالی وجود داشت حتماً باید در جهت رفع آن‌ها اقدامات مقتضی را ترتیب دهیم؛ فرماندهی انتظامی نیز در این راستا توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای نیرو‌های خود دارند و علاوه بر آن، حفاظت فراجا نیز پیگیری می‌کند و اگر خطایی رخ دهد، دنبال می‌کند و اولین بخشی که خطای رخ داده را دنبال می‌کند، خودِ مجموعه فراجا هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تاکید کرد: ما امروز همه نسبت به ناهنجاری‌های اجتماعی مسئولیت داریم و باید در این عرصه به وظایف خود عمل کنیم؛ علی‌الاصول دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که در راستای مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی مصوباتی داشته است، بررسی کرده که کدامیک از دستگاه‌ها در این حوزه به وظایف خود عمل کرده‌اند و کدامیک از دستگاه‌ها به وظایف‌شان عمل نکرده و یا کم عمل کرده‌اند؛ اگر تشخیص دادند که دستگاهی به وظایف خود در این عرصه عمل نکرده، آن را معرفی کنند و مشخص شود که چرا این امر رخ داده و اگر نیاز است قانون اصلاح شود.

رئیس قوه قضاییه در ادامه نشست امروز، با اشاره به روز ملی کارآفرینی، اظهار داشت: در راستای تحقق شعار سال ناظر بر «جهش تولید با مشارکت مردمی» باید دست به دست هم دهیم تا بر افزایش تولید و سرمایه‌گذاری و تأمین امنیت سرمایه‌گذاری بیفزاییم؛ قطعاً افزایش قدرت اقتصادی و بهبود معیشت مردم سبب آرامش روان آن‌ها نیز می‌شود و به تبع آن از میزان بسیاری از آسیب‌ها و تنش‌ها و جرائم اجتماعی کاسته می‌شود. در قضیه تحقق شعار سال، شاید دستگاه قضایی نتواند نقش اول را ایفا کند، اما در حدی که می‌توانیم باید نقش‌آفرین باشیم و به دولت کمک کنیم. دولت نیز در این عرصه باید خلاقیت و ابتکار به خرج دهد و از نیرو‌های متخصص و صاحبنظر بهره بگیرد و همپوشانی و همکاری بیشتر میان قوا وجود داشته باشد. قطعاً اگر دنیا بفهمد که ما همچون مبحث امنیت در قضیه اقتصاد نیز قوی هستیم، به نحو دیگری با ما تعامل می‌کند و اگر احساس کند در این زمینه لَنگ هستیم، جور دیگری برنامه‌ریزی می‌کند و حتی ممکن است در صدد ضربه به ما برآید.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش در نشست امروز با اشاره به عملیات وعده صادق در تنبیه رژیم جنایتکار و متجاوز صهیونیستی گفت: عملیات «وعده صادق» باعث غرور ملی و افزایش وحدت و انسجام داخلی شد و همه سلایق از این عملیات حمایت کردند؛ به طور کلی عملیات‌های وعده صادق و طوفان‌الاقصی به مبداء تاریخی تبدیل شدند و نگرش‌ها و راهبرد‌ها و سیاست‌ها را در سطح منطقه و جهان تغییر دادند.

رئیس قوه قضاییه همچنین با گرامیداشت سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: با حکمت و دوراندیشی امام راحل، سپاه پاسداران در فاصله کمی پس از پیروزی انقلاب، تأسیس شد و امروز سپاه در عرصه‌های مختلف، مشغول خدمت‌رسانی و تحقق اهداف مقرر در قانون اساسی است؛ لازم است در اینجا از کلیه نیرو‌های مسلح کشور از جمله ارتش و سپاه و بسیج و فراجا که امنیت‌آفرین و وحدت‌بخش هستند و تحت فرماندهی فرماندهی معظم کل قوا، رو به تعالی و پیشرفت هستند، قدردانی داشته باشم.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: امروز سپاه پاسداران در عرصه‌های مختلف خدمات زیادی را به اسلام و نظام و کشور کرده است؛ در دفاع از انسانیت و دفع شر داعش و تروریست‌های دیگر، سپاه پیشگام بوده است. سپاه توانسته از نهضت‌های اسلامی و مظلومین و مستضعفین جهان دفاع نماید و در تحقق اهداف عالی نظام، نقش سپاه برجسته است. 

رئیس عدلیه تصریح کرد: امام راحل فرمودند که اگر سپاه نبود، کشور نبود؛ این خیلی کلام بزرگی است که از لسان شخصیتی همچون امام (ره) مطرح شد. امنیتی که امروز به آن اذعان داریم و به آن افتخار می‌کنیم در نتیجه مجاهدت‌های سپاه و سایر نیرو‌های مسلح است که برای کشور تولید قدرت می‌کنند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۶۴۲۹۱۱۳:۴۷:۴۱ ۱۴۰۳/۲/۳
جور سه قوه دیگر را نیروی انتظامی باید بکشد؟؟؟
ناشناس۳۴۶۴۳۱۵۱۳:۵۹:۴۱ ۱۴۰۳/۲/۳
شما ترک فعل کرده بودی و همچنان هم می کنید و الان دادستان محترمتان می فرمایند برای آن ناحجاب ها پرونده تشکلیل نمی دهند!!!
ناشناس۳۴۶۴۳۲۰۱۴:۰۲:۴۳ ۱۴۰۳/۲/۳
حجاب امری شخصی است !
ناشناس۳۴۶۴۵۰۰۱۶:۲۷:۵۰ ۱۴۰۳/۲/۳
از کی تا حالا؟
ناشناس۳۴۶۴۵۴۸۱۷:۱۶:۰۳ ۱۴۰۳/۲/۳
البته در داخل خانه صحیح است ، در جامعه امری عمومی است.
رز۳۴۶۴۷۹۱۲۰:۵۹:۲۵ ۱۴۰۳/۲/۳
تو خونه تون بله .اما در جامعه نه
ناشناس۳۴۶۴۸۰۸۲۱:۱۴:۴۱ ۱۴۰۳/۲/۳
اتفاقا نماز مسئله شخصی هست اما روزه با اینکه شخصی هست ولی در دید همه روزه خواری شود هم حرام هست وهم غیر قانونی مانند حجاب
ناشناس۳۴۶۵۰۴۲۰۱:۰۳:۴۹ ۱۴۰۳/۲/۴
تو محیط عمومی هیچ چیزی شخصی و دل بخواهی نیست همه دنیا برای خودش قانون داره
امیر حسین سلطان/تهران۳۴۶۴۴۳۰۱۵:۲۲:۰۰ ۱۴۰۳/۲/۳
جناب محسنی اژه ای هیچکس منکر زحمات و فداکاری های نیروهای خدوم انتظامی کشور نبوده و نیست و قطعا فراجا نیز در اصلاح و بهبود وضعیت عفاف و حجاب نقش آفرین بوده، هست و خواهد بود اما بحث بر سر خطا و اشتباهات احتمالی است که بسیار مهم است که این خطاها و اشتباهات از سوی کدام افراد یا سازمانها و ارگانها رخ داده است و دقیقا این جاست که بحث حساسیت ها و دلواپسی های مردم را در پی داشته، دارد و خواهد داشت. سازمان یا ارگانی که به هر دلیل اینگونه خطاها و اشتباهات را دارد نباید خودش را در مقابل افکار عمومی جامعه پاسخگو نداند بلکه می طلبد در این روزها بیشترین اوقات برنامه های رسانه ملی(صدا و سیما) با پیگیری خطاها و اشتباهات رخ داده طی همین ده روز اخیر با حضور کارشناسان و مسئولان فراجا بررسی و پاسخگویی شود وگرنه بدون توجه به انتقادات و اعتراضات ادامه این رویکرد و عملکرد فراجا قابل گذشت و اغماض نخواهد بود. لطفا تا دیر نشده است دستور بفرمایید مسئولان انتظامی کشور در رسانه ملی پاسخگوی سوالات و نظرات و انتقادات همشهریان و هموطنان به صورت جدی و نهادینه شده باشند. «و من الله التوفیق»
ناشناس۳۴۶۴۴۸۵۱۶:۲۰:۱۶ ۱۴۰۳/۲/۳
لطفا آمار بدید چند نفر ارشاد شدند
ناشناس۳۴۶۴۵۱۶۱۶:۴۴:۲۶ ۱۴۰۳/۲/۳
وقتی حضرت محمد(ص)مکه را فتح کردنند.همسر ابوسفیان به او گفت.که محمد به وعده خود عمل کرد و به هیچ خانعی تعرض نکرد.وابوسفیان به او گفت که محمد از دلها ورود میکند.نه از دیوارها..
ناشناس۳۴۶۴۹۸۲۲۳:۴۷:۵۸ ۱۴۰۳/۲/۳
خوب ايشان حضرت محمد بودند
ناشناس۳۴۶۴۵۹۹۱۷:۵۵:۳۳ ۱۴۰۳/۲/۳
کار به اینجا کشیده شده که نیروی انتظامی مظلوم باید دست به کار شود
ناشناس۳۴۶۴۷۳۴۲۰:۰۲:۲۲ ۱۴۰۳/۲/۳
ولا انشالله با یاری خدا شیر مردان شیر زنان انشالله این کار به پایان می‌رسد چون خیلی ها به خاطر همین دلیل زندگی شان از هم پاشیده
ناشناس۳۴۶۴۸۲۲۲۱:۳۸:۳۷ ۱۴۰۳/۲/۳
مروجین بی حجابی و بی غیرتی باید به اشد مجازات برسند
ناشناس۳۴۶۵۰۱۲۰۰:۲۹:۰۶ ۱۴۰۳/۲/۴
فرق مملکت ما با بقیه مملکت های اسلامی چیه؟ چرا این موضوع تو لبنان مسئله نیست؟ اونجا نگران دین و ایمانشون نیستند؟
فروهر۳۴۶۵۰۲۶۰۰:۴۷:۱۲ ۱۴۰۳/۲/۴
فقط مقوله ی حجاب را نمی شود رها کرد ؟ مقوله ی
محمود بازنشسته فرهنگی۳۴۶۵۱۸۴۰۸:۰۸:۳۴ ۱۴۰۳/۲/۴
درود وقتی اشتغال نباشد ، گرانی بیداد کند ، اختلاس باشد ، معیشت مردم به خطر بیفتد جلوی بزه کاری گرفته نمیشود ! جوانان بیکارند ، ازدواج نکرده یا براثر کمبود معیشت و نبودسرپناه منجر به جدایی میشود خانواده از هم پاشیده می‌شود ! مگر مشکلات مردم را نمی‌بیند ؟ چرا بین مردم نیستید تا سختیهای امرار معاش مردم را لمس کنید مگر مسؤلین از مردم نیستند که ابتدا مشکلات مردم را حل کنند سپس به مسئله حجاب بپردازند ! ؟
ناشناس۳۴۶۵۲۳۴۰۹:۰۷:۰۱ ۱۴۰۳/۲/۴
بساط این گشت ارشاد را جمع کنید
علی۳۴۶۵۳۱۳۱۰:۳۴:۵۹ ۱۴۰۳/۲/۴
ایکاش اینهمه جلسه وهزینه که هیچگونه نفعی برای مملکت ومردم نداشته.. کمی بفکر اقتصاد معشیت مردم گرانی مستاجری مردم فقر فکری میکردید. دریغ از کمی اتفاق خوب.. انسانیت.. مردی که نتواند جلوی چشمش رانگیرد. بهتره بره زیر گل...
جواد۳۴۶۵۳۲۱۱۰:۴۰:۵۳ ۱۴۰۳/۲/۴
طبق قانون اساسی قانون گذاری فقط باید توسط مجلس انجام شود
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین