بیژن مقدم در گفت‌وگو با «صبح نو» مطرح کرد؛ اشتباه برخی گروه‌ها در مقابله با توئیت فضائلی

  4030202130 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
اشتباه برخی گروه‌ها در مقابله با توئیت فضائلی

بیژن مقدم، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «صبح نو» در خصوص لزوم مقابله درست و منطقی با بی‌حجابی و پرهیز از رفتارهای فراقانونی گفت: «باید یک قاعده کلی را بپذیریم که افراط و تفریط در هر موضوعی، مسیر حرکت را  به بیراهه می‌کشاند. فرقی نمی‌کند که آن  موضوع چه باشد، حجاب  یا هر امر دیگری که باشد، اگر در هر موردی زیاده‌روی صورت بگیرد و برخوردی که عقلانی تلقی نمی‌شود، آن رفتار ممکن است مورد نقد  یا  نفی قرار بگیرد.»
وی افزود: «به‌طور طبیعی در جامعه‌ افرادی را داریم که به این دو طرف ماجرا یعنی هم تفریط و هم افراط علاقه‌مندند و مسیرها را به این جاهایی که خودشان می‌خواهند، هدایت می‌کنند؛ اما مسأله این است که موضوع حجاب پیچیدگی‌های خودش را دارد.»
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مسأله حجاب یک موضوع تدریجی نیست، ادامه داد: «حجاب موضوعی هم نیست که فقط یک وجه یا جهت داشته باشد. همچنین مسأله‌ای نیست که فقط یک راه‌حل داشته باشد و اگر آن را به‌عنوان یک مشکل و چالش تلقی کنیم، حتما یک موضوع تک راه‌حلی نیست که مثلا  بگوییم با آوردن  پلیس به میدان می‌شود این مسأله را تمام کرد.»

پلیس، راه‌حل نهایی مسأله حجاب نیست
مقدم اضافه کرد: «هر کسی چنین تحلیلی داشته باشد، اشتباه است؛ اما ممکن است بگویند پلیس بخشی از این راه‌حل است. یعنی 10 راه‌حل داشته باشیم و یک بخش آن می‌تواند پلیس باشد.  اینکه پلیس چطور عمل کند، بحث دیگری است؛ اما حتما راه‌حل نهایی قطعی ما نیست.»
وی افزود: «برای این بحث مهمی که دارای ابعاد بسیار متنوعی است و دستگاه‌های مختلفی در آن سهم دارند، هر کسی باید به وظایف خودش عمل کند و از همه مهم‌تر اینکه چون این مقوله یک مقوله فرهنگی است، طبعا کار یک دفعه‌ای در آن، نتیجه مطلوب را به ما نمی‌دهد.»
مقدم مطرح کرد: «راه‌حل این مسأله کاری است که باید در درازمدت انجام شود و باید آسیب‌شناسی درستی هم نسبت به آن به عمل بیاید تا ببینیم چه رفتاری در راستای حل این مسأله تأثیرگذار است.»

آسیب شناسی افراط و تفریط در موضوعات اجتماعی 
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه ما با افرادی در جامعه مواجهیم که دو سر این طیف افراط و تفریط قرار دارند و هر حرفی هم که زده شود، با یک اتهام مواجه می‌کنند، خاطرنشان کرد:  «دقیقا مثل رفتاری که با توئیت آقای فضائلی شد و ایشان خبری را بازتاب دادند. با توجه به سوابق توئیت‌های ایشان و حضورشان در دفتر نشر چنین کاری را انجام دادند و خبرهای شبیه این را منتشر کردند تا بتوانند تعادلی را در فهم و برداشت بهتر از منویات مقام معظم رهبری فراهم کنند.»
وی ادامه داد: «ما به اصالت این چیزی که ایشان نوشته تردیدی نداریم؛ اما اینکه عده‌ای حمله کردند و برای اینکه آنها همه چیز را برای خودشان تعریف می‌کنند، رفتار اشتباهی است. ممکن است بخواهند بگویند که «نظر رهبر هم باید با نظر ما یکی باشد و اگر کسی خلاف این را گفت، ما او را قبول نداریم.» البته که ممکن است عین این عبارات را به کار نبرند، ولی برآیند رفتارشان این است  که گفتار رهبری را هم بر اساس تصورات و ذهنیت‌های خودشان تفسیر می‌کنند.»
مقدم با بیان اینکه رهبری حرف‌های متنوعی دارند، یادآور شد:  «مجموعه این حرف‌ها را باید در نظر گرفت و از مجموعه این حرف‌ها اگر توانستیم فهمی را به دست بیاوریم، به فهم درستی رسیده‌ایم. رهبری فرمودند: «حجاب یک اصل اسلامی است. حجاب یک امر قانونی است و باید در جامعه رعایت شود.» علاوه بر این حرف‌های متعدد دیگری هم زدند که همه این‌ها را علنی بیان کردند و مربوط به اکنون هم نیست. ممکن است ایشان با برخی روش‌هایی که اعمال می‌شوند و از دهه ۶۰ هم اعمال می‌شد، مخالف باشند.» 

اهمیت روش اعمال در لایه‌های جامعه
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: «باید از افراط و تفریط  فاصله بگیریم و به نظر من این فهم درست، اولین گام در مسیر حرکت در جهت آن چیزی است که رهبری بیان کردند. آنهایی که ادعا می‌کنند دنبال حرف مقام معظم رهبری هستند،  باید اول درست بفهمند تا بعد بتوانند حرکت کنند که به اعتقاد من بعضی از این افراد منویات رهبری را  به‌درستی متوجه نشده‌اند.»
وی با اشاره به اینکه برخی از افراد بالاخره باید شرایط را درک کنند، تأکید کرد: «ما مسائل قانونی و شرعی داریم و در کنار آنها، روش اعمال هم مهم است. الزاما اینکه شما حرف درستی بزنید، ولی اعمال غلطی انجام دهید، به معنای کار صحیح نیست.»
مقدم گفت: «اینکه پلیس مأموریت‌هایی دارد و باید آنها را انجام دهد، امری بدیهی است. هنجارشکن‌هایی هستند که آنها هم دچار افراط و تفریط شده‌اند، اینکه چگونه با آنها رفتار کنیم، محل بحث است.

دیدگاه کاربران

محمدی۳۴۶۳۶۰۹۲۳:۳۴:۵۶ ۱۴۰۳/۲/۲
حجاب اصلا مسئله نیست . به تجربه دیگر کشور های اسلامی نگاه کنین
ناشناس۳۴۶۳۷۹۴۰۷:۰۵:۵۱ ۱۴۰۳/۲/۳
به تجربه کشور های غربی نگاه کنید
ناشناس۳۴۶۳۸۷۸۰۹:۱۲:۴۶ ۱۴۰۳/۲/۳
با کشور های دیگه کار نداشته باشید. توی کشور ما حجاب مسئله سیاسی شده.
ناشناس۳۴۶۳۹۲۲۰۹:۳۳:۰۶ ۱۴۰۳/۲/۳
ما کشور ایرانی اسلامی با تاریخ غنی فرهنگی ایرانی و اسلامی هستیم هیچ گاه مثل غرب نمی شویم. غرب از زمان روم باستان آزادی روابط داشته در قرون وسطی سختگیری شد و بعد دوباره به اصلش برگشت.
ناشناس۳۴۶۳۶۵۸۰۰:۵۹:۳۶ ۱۴۰۳/۲/۳
با توجه‌ به اینکه با شبیخون فرهنگی روبرو هستیم و اگر پند و اندرز و نصحیت و موعظه برای مروجین مزدور بی حجابی که قصد زدن ریشه انقلاب را از این طریق دارند جوابگو بود باید در این دوسال جواب میداد لذا برای مقابله با این شبیخون میطلبد که سریعا قانون جدید که وقت کسب تعمدی زیادی هم برای تصویب آن صورت گزفته تصویب شود تا قانون که لازم الاجراست فصل الخطاب باشد
عابد۳۴۶۳۶۵۹۰۱:۰۲:۳۶ ۱۴۰۳/۲/۳
در این چند سال نه تنها کار فرهنگی نکردید بلکه در وزارت میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد و وزارت ورزش و استادیوم‌ها حتی ضد فرهنگ اسلامی کار کردید پس لااقل چوب لای چرخ فراجا و سپاه عزیز نذارید
ناشناس۳۴۶۳۹۸۴۱۰:۱۳:۱۰ ۱۴۰۳/۲/۳
ایا با کتک زدن فرزندتان حرف شما را گوش میدهد؟
ناشناس۳۴۶۳۶۶۱۰۱:۰۷:۰۲ ۱۴۰۳/۲/۳
برای مقابله با شبیخون بی حجابی که هدفش حذف کل نظام اسلامی می باسد هیچ راهی نیست جز اینکه سازمان مردمی بسیج تمام قد پا به عرصه مبارزه با این شبیخون بگذارد
ناشناس۳۴۶۳۶۶۲۰۱:۰۸:۵۰ ۱۴۰۳/۲/۳
کوتاهی و ترک فعل برخی مسولان و متولیان امر عفاف و حجاب از چند سال گذشته تا حال لطمات جبران ناپذیری را به کشور و انقلاب وارد کرده است
ناشناس۳۴۶۳۶۶۸۰۱:۲۲:۴۹ ۱۴۰۳/۲/۳
از جناب دکتر توکلی ریاست محترم سمن دیده بان عدالت و شفافیت که هیچ صنمی با هیچ یاسمنی ندارند درخواست میشود مواضع خود را در رابطه با نحوه عفاف و حجاب در سطح جامعه بطور صریح بیان بفرمایند
ناشناس۳۴۶۳۷۶۶۰۶:۱۷:۲۰ ۱۴۰۳/۲/۳
ایران و افغانستان طالبانی تنها کشورهای جهان هستند که خود را درگیر مسئله ای به نام حجاب کرده اند
ناشناس۳۴۶۳۸۸۱۰۹:۱۶:۳۰ ۱۴۰۳/۲/۳
تا مانند دیگر کشورها خیانت و... کمتر باشد!!
ناشناس۳۴۶۴۰۳۳۱۰:۵۱:۱۸ ۱۴۰۳/۲/۳
حجاب استدلال عقلی وشرعی دارد ولی فکر کن چرا استعمار که دلش برای کشتار زنان و کودکان نمیسوزه با ادعای آزادی از بی حجابی حمایت میکنه این چه آزادیه که بازور پهلوی میخواستند به فرهنگ ایران تحمیل کنند؟؟
ناشناس۳۴۶۳۸۲۸۰۸:۰۷:۴۵ ۱۴۰۳/۲/۳
چرا بررسی نمی کنید هزاران میلیارد تومانی که بابت مسایل فرهنگی به دستگاهها و نهادها و موسسات پرداخت شده چه اثربخشی ای داشته است. چرا این نهادها موفق نبوده اند.؟ چرا همش مساله را در برون مرزها جستجو می کنیم؟ چرا نمی گویم آموزش و پرورش نقش تربیتی و تعلم خود را فراموش کرده؟ چرا برخی معلمانی بکارگیری شدند که هیچ اعتقادی به برخی از ارزشهای اسلامی نداشتند؟چنانچه از همین الان آموزش و پرورش را دریابید ۲۰ سال دیگر نتیجه می گیرید.
ناشناس۳۴۶۳۸۳۱۰۸:۱۲:۵۲ ۱۴۰۳/۲/۳
باید ریشه های بروز مسایل فرهنگی بررسی و نسبت به حل آن اقدام نمود. آیا زمینه های ازدواج جوانان فراهم است؟ آیا نهادهایی که در خصوص مسایل فرهنگی بودجه می گیرند به وظیفه خود بدرستی عمل کرده اند؟ آیا نهادهایی که وظیفه تربیت بچه هایی این مرز و بوم را بعهده دارند خود تربیت یافته اند؟
ناشناس۳۴۶۳۸۵۵۰۸:۴۲:۱۳ ۱۴۰۳/۲/۳
حجاب امری اخلاقی وفرهنگی است.
ناشناس۳۴۶۳۹۹۴۱۰:۲۲:۲۹ ۱۴۰۳/۲/۳
گرانی و ناامنی اقتصادی کمر مردم را شکسته، مسئولان به بهانه حجاب از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند
ناشناس۳۴۶۴۰۶۹۱۱:۲۴:۲۲ ۱۴۰۳/۲/۳
قانونی که از طرف عموم مردم پذیرفته نشود از اساس باطل است نمونه دینی آن ولایت حضرت علی بود که توسط رسول اکرم ابلاغ شد-بالاتر از این قانون سراغ دارید ؟!- ولی چون در آنزمان مردم همراه نبودند حضرت تا زمان قبول مردم اصراری بر گرفت حق خوشان نکردند.
ناشناس۳۴۶۴۰۷۷۱۱:۲۹:۲۳ ۱۴۰۳/۲/۳
چرا فکر می کنید حجاب و عفاف مترادف اند؟!!
ناشناس۳۴۶۴۰۸۵۱۱:۳۱:۵۶ ۱۴۰۳/۲/۳
شما برای سایر قوانین هم همین فاز بده
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

 1. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 2. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 3. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 4. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

 5. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 6. کافه سگ‌ها پلمب شد

 7. قالیباف مجدد بر کرسی ریاست مجلس نشست

 8. حسین شریعتمداری: آن روز دیده بودم این فتنه‌ها که برخاست

 9. توضیحات مدیرعامل اسبق بهشت زهرا درباره کفن ۲.۵ میلیونی

 10. اوباش عامل درگیری در بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان دستگیر شدند

 11. معترضان در استانبول کنسولگری رژیم صهیونیستی را به آتش کشاندند

 12. هاشمی: در اخبار دیدم که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌ام

 13. خاندوزی: ایران به رشد اقتصادی پایدار رسیده است

 14. اعتراف مهم بایدن در مورد ایران

 15. گردشگر آلمانی از اهرام ثلاثه مصر بالا رفت

 16. انصاری: حسن خمینی تصمیمی برای کاندیداتوری در انتخابات ندارد

 17. فعلا امکان تک نرخی کردن ارز وجود ندارد/ فاصله بین نرخ های ارز باید به حداقل برسد

 18. هرگونه خدمت به اتباع خارجی مجاز، منوط به داشتن بیمه درمان و حوادث است

 19. نتانیاهو: حمله به اردوگاه آوارگان رفح «اشتباه غم‌انگیزی» بود

 20. آمریکا: به فشار برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهیم

 21. بزرگراه بعثت و خیابان پاستور شرقی به نام شهید رییسی نامگذاری شد

 22. واکنش آمریکا به گزارش فصلی آژانس انرژی اتمی درباره ایران

پربحث‌های هفته

 1. بی‌بی‌سی: پهپاد ترکیه در شناسایی محل سقوط بالگرد رئیس‌جمهور ایران اشتباه کرد

 2. ابلاغ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا دو هفته دیگر

 3. سردار رادان: رسیدگی به وضعیت حجاب مطالبه مردمی بود

 4. شهادت رئیسی و خودفرهیخته پنداری برخی از ما !

 5. پاسخی که شهید رئیسی به امانوئل مکرون داد

 6. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 7. ۶ نکته کلیدی درباره سقوط بالگرد رئیس جمهور/ یک کارشناس خبره صنعت هوایی توضیح می‌دهد

 8. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 9. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 10. همه چیز برای فروش !

 11. چرخش راهبردی یک کشور عربی در مقابل ایران

 12. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 13. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 14. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 18. حماس با دمپایی، اسیر اسرائیلی می‌گیرد

 19. او این چنین جاودانه شد

 20. «بیژن زنگنه» با این کارنامه رویش می‌شود نسخه هم بپیچد؟!

 21. فرانکنشتاین خاورمیانه!

 22. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 23. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 24. جنایتکاری که حتی ظاهرسازی هم نمی کند!

 25. مقتدی صدر: سکوت بس است، سفیر آمریکا را اخراج کنید!

پربحث‌های هفته

 1. رئیس‌جمهور بعدی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 2. برای مقاصد خود، از شهادت رئیس‌جمهوری هم نمی‌گذرند!

 3. گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری/ انتقاد رسانه اصولگرا از سوءاستفاده انتخاباتی از شهادت رئیسی

 4. همه چیز برای فروش !

 5. بازخوانی یک جنجال قابل‌تامل در ماجرای یافتن بالگرد رئیس جمهور

 6. لطفاً شوق خدمت نداشته باشید!

 7. سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها باید پاسخگو باشد/ قدرت نظامی بالا باعث نتیجه‌دادن مذاکرات می‌شود

 9. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 10. بی‌تفاوتی به فقدان رئیس‌جمهور و تلقی فانتزی از امر ملّی

 11. او این چنین جاودانه شد

 12. پیشنهاد عجیب شریعتمداری به شورای نگهبان/ ابقای قالیباف در ریاست مجلس / آخرین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی

 13. سانحه بالگرد شهید رئیسی و احتمالات/ «موج کوهستان» یعنی چه؟

 14. "محسن هاشمی" کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

 15. تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی با حضور تمام اعضا

 16. صدای پرقدرت صداقت 

 17. تردید علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 

 18. آنچه دشمن درباره "شهیدِ جمهور" نمی فهمد

 19. قالیباف مجدد بر کرسی ریاست مجلس نشست

 20. اظهارات «آذری‌جهرمی» درباره ورود خود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری

 21. بازگشت دوباره سعید جلیلی به میدان انتخابات/ روایت باهنر از پوست‌اندازی گروه‌های سیاسی

 22. پاسخ طحان نظیف به شائبه‌ پایان ریاست مجلس قالیباف/ واکنش سردار کوثری به ادعای وضعیت مبهم محافظ رئیس جمهور

 23. دعوت خاتمی از چهره‌های اصلاح‌طلب به کاندیداتوری

 24. حسین شریعتمداری: آن روز دیده بودم این فتنه‌ها که برخاست

 25. مهرعلیزاده: آقای رئیسی حلالم کن

آخرین عناوین