تابستان کرونایی امسال از این خطا‌ها دور باشید

گروه سلامت الف،   3990513068

با فرا رسیدن تابستان و تعطیلی مدارس اکثر خانواده‌ها به سفر می‌روند، اما امسال با شیوع ویروس کرونا شرایط کمی فرق می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فصل تابستان برای قشر بزرگی از جامعه به منزله شروع رویا‌های بزرگ است، دوره ۳ ماهه‌ای که بیش‌تر اعضای خانواده به دور از برنامه‌های فشرده مدرسه، دانشگاه و محل کار می‌توانند دور هم جمع شده و برای سفری خاطره‌انگیز آماده شوند اما امسال با همه گیری ویروس کرونا این شرایط متفاوت شده است.

اگر اعتقادی به قرنطینه خانگی ندارید و دلتان می‌خواهد سفر کنید و به تفریحات مورد علاقه‌تان بپردازید بهتر است حداقل به برخی نکات بهداشتی به طور جدی پایبند باشید.

در این مطلب برخی موارد را در این روز‌های پرخطر مرور می‌کنیم.

به صورت دست نزنید

قانون طلایی را فراموش می‌کنید!

امسال تابستان هر جا که هستید قانون «به صورتتان دست نزنید» را در هر شرایطی رعایت کنید. زمانی که منزل را ترک می‌کنید دست‌ها را دور از صورت نگه داشته و قبل از خوردن، دست زدن به چشم‌ها، پاک کردن بینی یا جویدن احتمالی ناخن‌ها حتماً دست‌هایتان را بشویید.

شاید در سفر و در جاده و ... شستشوی مرتب دست‌ها کمی سخت باشد؛ اما این کار برای پیشگیری از بیمار شدن و یا آلوده کردن دیگران بسیار مهم است. اگر به آب دسترسی ندارید حتماً ضدعفونی‌کننده در جیبتان داشته باشید.

فاصله اجتماعی را رعایت کنید

فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنید

در محیط‌های تفریحی مانند پارک‌ها، استخر‌ها و ساحل حتماً فاصله اجتماعی را رعایت کنید. یعنی اینکه حداقل دو متر از دیگران فاصله بگیرید. در این صورت اگر به طور ناگهانی عطسه یا سرفه کنید خطر سرایت ویروس‌های احتمالی کمتر خواهد بود. بهتر است به فضا‌های شلوغ و پرجمعیت نروید و اگر رفتید به دیگران نزدیک نشوید و اجازه ندهید آن‌ها به شما نزدیک شوند.

ماسک بزنید

به بهانه گرما ماسک نمی‌زنید

این روز‌ها خیلی از افراد به دلیل گرما تحمل ماسک را ندارند و از زدن آن خودداری می‌کنند؛ اما بدانید که تابستان امسال را باید با ماسک سر کنیم، چون در حال حاضر بهترین پوششی است که در اماکن عمومی می‌تواند ما را از ریز قطرات تنفسی افراد آلوده محافظت کند. زدن ماسک بسیار مهم است، چون ممکن است فرد آلوده به کووید ۱۹ کاملاً بدون علامت باشد و اگر خود او و دیگران ماسک داشته باشند، خطر انتشار ویروس بسیار کمتر می‌شود.

در جشن‌هایی که در فضای باز برگزار می‌شود، احتیاط نمی‌کنید

اگرچه احتمال انتقال بیماری در فضا‌های باز کمتر است؛ اما این بدین معنی نیست که شما بی‌خیال فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت شوید. حتماً از تجمع زیاد در اماکنی مانند پارک‌ها و باغ و ... بپرهیزید. حتی در این محیط‌ها هم حتماً از ماسک استفاده کرده و فاصله دو متری را رعایت کنید. دستانتان را بعد از هر بار لمس کردن سطوح مختلف بشویید و حتماً ماده ضدعفونی‌کننده به همراه داشته باشید.

 از شنا کردن بپرهیزید

تا حد امکان از شنا کردن بپرهیزید

گفته شده که می‌توانید در امنیت کامل در استخر یا دریاچه شنا کنید. البته هنوز به‌درستی مشخص نشده است که آیا کووید ۱۹ امکان انتقال در آب دارد یا خیر، اما با این حال موادی مانند «کلر» یا «برم» که برای تصفیه آب استخر‌ها استفاده می‌شود این ویروس خاص را غیرفعال می‌کنند.

به عقیده متخصصان در آب دریاچه یا دریا و اقیانوس‌ها به دلیل وسعت آب امکان این که کروناویروس بتواند فعال مانده و منتقل شود اندک است اما با این حال بهتر است برای امنیت هرچه بیشتر تا حد امکان از شنا کردن و نزدیک شدن به دیگران بپرهیزید. چون اصول بهداشتی شنا کردن و به طور کلی تفریحات آبی این است که در ساحل، کنار استخر و حتی در آب فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

زمانی که به استراحت مشغول هستید و شنا نمی‌کنید ماسکتان را بزنید. اگر می‌بینید استخر کوچک و شلوغ است حتماً از خیر شنا کردن بگذرید و محیط را ترک کنید.

سطوح مشترک استخرها را ضدعفونی نمی‌کنید

این که دلتان برای آب‌تنی و استخر تنگ شده است درست! اما تصور نکنید این کار بدون خطر است. رفتن به استخر یا حتی ساحل و ... شما را در معرض تماس‌های مکرر با سطوح عمومی و مشترک قرار می‌دهد؛ بنابراین باید قبل از نشستن و استفاده از این سطوح مشترک دست به کار شده و آن‌ها را تا حد امکان ضدعفونی کنید.

زمانی که بچه‌ها در آب استخر بازی می‌کنند معمولاً بسیار به هم نزدیک می‌شوند و با لوازم مشترکی مشغول می‌شوند. این مسئله نگران‌کننده است؛ بنابراین بهتر است هر وسیله و ابزار مشترکی که در استخر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را ضدعفونی و تمیز کنید. حتی صندلی‌ها نیز بدون خطر نیستند و توصیه می‌شود تا حد امکان از ابزار مشترک استفاده نکنید و در صورت نیاز قبل از هر کاری آن‌ها را ضدعفونی کنید.

کرم ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب‌تان را قرض می‌دهید؟

مهم است که در حین خروج از منزل حتی اگر ماسک می‌زنید نیز حتماً ضدآفتاب استفاده کنید و آن را به همراه داشته باشید. اگر ضدآفتابتان را فراموش کرده‌اید از کرم افراد دیگر استفاده نکنید و همچنین ضدآفتابتان را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

به اشتراک گذاشتن کرم ضدآفتاب در گام اول قانون فاصله اجتماعی را زیر پا می‌گذارد. به این ترتیب که افراد در تیوپ را لمس می‌کنند و کرم را به صورت و اطراف دهان خود می‌زنند؛ بنابراین استفاده مشترک از یک کرم خطر انتقال ویروس را افزایش می‌دهد. اگر فرد فراموش کاری هستید علاوه بر کِرِمی که همیشه در منزل دارید یک کرم اضافه نیز در داخل کیفتان داشته باشید تا همیشه همراهتان باشد.

ورزش‌های گروهی

ورزش‌های گروهی خطرآفرین است

پرداختن به ورزش‌های دو نفره یا گروهی در فصول گرم یکی از تفریحات رایج و مورد علاقه اکثر مردم است. اما متاسفانه در شرایط کنونی انجام برخی از این تفریحات خطرآفرین است. باید بگوییم ورزش‌هایی مانند تنیس که در آن ورزشکاران حداقل دو متر از هم فاصله دارند جزو ورزش‌های مطمئن هستند. اما ورزش‌هایی که نیاز به تماس‌های فیزیکی نزدیک دارند مانند فوتبال خطرآفرین بوده و باید از آن‌ها بپرهیزید.

دوچرخه‌سواری، گلف یا یوگا در فضای باز نیز با رعایت فاصله مناسب اشکالی ندارند. اگر اهل ورزش ایروبیک هستید بدانید که به دلیل هوازی بودن این ورزش افراد به واسطه نفس‌های عمیق ریز قطرات تنفسی‌شان را در هوا پخش می‌کنند. حتماً می‌دانید که نمی‌توان در انجام این ورزش ماسک زد بنابراین بهتر است از انجام گروهی این ورزش اجتناب کنید.

 ضدعفونی‌کننده را در گشت‌وگذارهایتان فراموش نکنید

بدون شک این روز‌ها هیچ چیز به اندازه گشت‌وگذار در طبیعت دلچسب نیست. اما این کار زمانی بی‌خطر است که فاصله اجتماعی را رعایت کنید. همچنین لازم است که مکان‌های مناسبی برای پیک نیک انتخاب کنید که در آن امکان دسترسی به آب و شستشوی مرتب دست‌ها باشد؛ اما در هر حال لازم است که این روز‌ها هر جا که می‌روید حتماً ضدعفونی‌کننده با خود داشته باشید. چون به هر حال مجبور به لمس سطوح مختلف و همچنین درخت و ... خواهید بود؛ بنابراین لازم است که دست‌هایتان را ضدعفونی کنید.

در وسایل حمل و نقل عمومی از خود محافظت نمی‌کنید

با وجود این که این روز‌ها خیلی از مردم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را تا حدامکان محدود کرده‌اند، اما باید بدانید که این وسایل محیط مناسبی برای قرار گرفتن در معرض کروناویروس هستند. توصیه می‌کنیم از استفاده مکرر از اتوبوس و مترو بخصوص در ساعات اوج شلوغی بپرهیزید. بهتر است در صورت امکان دورکاری کنید و از ماشین شخصی‌تان برای عبور و مرور استفاده کنید.

نتایج پژوهشی که در The Lancet به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که حفاظت از چشم‌ها به وسیله عینک یا شیلد صورت می‌تواند خطر قرار گرفتن در معرض کروناویروس را کاهش دهد. اگر عادت کرده‌اید که به صورتتان دست نزنید استفاده از دستکش جزو ضروریات نیست. بدون شک استفاده از دوچرخه باعث می‌شود که تماستان با افراد دیگر به مراتب کمتر شود.

به عقیده متخصصان حوزه سلامت ویروس در بین ما وجود دارد و صرفاً با محافظت خود و رعایت بهداشت می‌توان از ابتلا دور ماند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اصلی‌ترین راه انتقال ویروس از طریق قطرات تنفسی است و آلوده شدن یک‌سوم موارد به دلیل صحبت کردن، عطسه و سرفه رخ داده است؛ بنابراین توصیه می‌شود در این تابستان از هر نوع فعالیت گروهی از کار گرفته تا تفریح و سرگرمی بپرهیزید.

پربحث‌های دیروز

 1. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 2. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 3. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

 4. نگاه خسته و خونی‌ات را به کجا دوخته‌­ای؟

 5. آرمان های دفاع مقدس روی کدام تاقچه است؟!

 6. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

 7. دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم جنجالی در فضای مجازی

 8. مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

 9. آن جنگ، این جنگ، هفته‌ی جنگ

 10. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

 11. همتی: بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی اقدامات بنیانی انجام داده است

 12. انتشار فیلمی جدید از حادثه تروریستی اهواز

 13. چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

 14. آیا هاشمی امام را گول زد؟

 15. توضیح وزارت بهداشت درباره تحویل ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفلوآنزا برای نمایندگان مجلس

 16. آیا شمارش معکوس خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شده است؟

 17. ظریف: آماده تبادل زندانیان دو تابعیتی هستیم / تمایلی به مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 5. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 17. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

ابر آروان

آخرین عناوین