دل‌های پُر تاکسی‌رانان در روزهای کرونایی شیراز

گروه اجتماعی الف،   3990114022 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

چند تاکسی زرد و یکی دو سواری، گوشه‌ای از خیابان کریمخان زند شیراز، توقف کرده‌اند و راننده‌ها که تنها سه نفرشان ماسک‌هایی نیمدار بر صورت دارند، نگرانی‌ها و مشکلاتشان را به اشتراک گذاشته‌اند، نگرانی‌هایی از تامین معیشت و گذراندن امور خانواده در این روزهای دشوار کرونا زده.

در روزهایی که شیوع کروناویروس جدید، سراسر جهان را با چالشی جدی مواجه کرده است، یکی از دغدغه‌های مهم بخشی از مردم تامین نیازهای اقتصادی و از دست دادن همان درآمدهای اندکی است که با اشتغال روزمزدی یا ساعت مزدی کسب می‌کردند.

رانندگان سیستم‌های حمل و نقل شهری خصوصا تاکسی‌ران‌ها، از گروه‌هایی هستند که در این روزهای خلوتی شهرها، درآمدشان به صفر تنزل پیدا کرده است حال آنکه هزینه‌های روزمره‌شان نه تنها کاسته نشده بلکه به واسطه افزایش قیمت کالاهای اساسی و اضافه شدن هزینه تامین اقلام بهداشتی، بیشتر هم شده است.

بنا به آمارهای اعلامی از سوی دستگاه‌های مسئول، در شیراز بیش از ۱۱ هزار تاکسی دارای مجوز رسمی فعال است و در خوشبینانه‌ترین حالت، ۱۱ هزار خانوار، امروز در شیراز بدون درآمد مانده‌اند و دچار سردرگمی برای تامین هزینه‌هایی نظیر اجاره مسکن، اقساط تسهیلات بانکی، هزینه خوراک و ... هستند و متاسفانه هیچ اتحادیه و ساختار سازمانی خصوصی، دولتی یا نیمه دولتی این گروه را تحت پوشش ندارد که در شرایط مختلف از آنها حمایت کند.

رضا، یکی از رانندگان تاکسی در شیراز است که در تماس با خبرنگار ایسنا، نگرانی خود را از تداوم وضعیت کنونی اعلام  و تاکید کرد: طی ۲ هفته اخیر، حتی نتوانسته‌ام به اندازه خرید نان مورد نیاز خانواده، درآمد داشته باشم.

او با بیان اینکه در هر روز از ۲ هفته گذشته شاید چند مسافر را جابه جا کرده است، گفت: امروز مشکل من و امثال من، ابتلا به کرونا و حتی مرگ بر اثر این بیماری نیست، گاه حتی از خدا طلب مرگ می‌کنم زیرا برای تامین حداقل‌های زندگی هم درمانده شده‌ام.

رضا با بیان اینکه از بین ده‌ها همکارش، تنها یکی دو مورد سراغ دارد که به واسطه داشتن شغلی دیگر، توان اداره امور زندگی خود را دارند و بقیه با مشکلات عدیده مواجه هستند، گفت: مسئولان بدانند که این مردم خصوصا اقشار کم درآمد، روزهای سختی را سپری می‌کنند.

فرهاد دیگر راننده تاکسی است که بعد از سکوت ناشی از بغض، گفت: برای اولین بار در زندگی، درمانده شده‌ام؛ قبلا امکان داشت که به هر دلیل مشکل مالی داشته باشیم اما اکنون درآمدم به صفر رسیده و نمی‌دانم با دو خانواری که تحت پوشش دارم، چه کنم.

او با اشاره به اینکه خودش مستاجر است و پدر و مادرش را هم تحت پوشش دارد، گفت: در روزهای عادی سال، با هزار مشقت و بیش از ۱۶ ساعت کار مداوم، امکان تامین مخارج خانواده خودم و پدرم را داشتم، بدون اینکه بتوانم پس اندازی داشته باشم، اما حالا همان حداقل‌ها را هم ندارم.

فرهاد خواستار توجه مسئولان به وضعیت رانندگان تاکسی شد و گفت: با این شرایط اگر دولت راهکاری نیندیشدو این وضعیت ادامه داشته باشد، اقساط بانکی و اجاره خانه و هزینه روزانه دو خانوار و ..... مانده‌ام که چه کار باید کرد.

او گفت: تنها درآمدی که برای ما باقیمانده همان یارانه است، البته قرار بود بسته معیشتی هم بدهند که خبری نیست.

عباس علیشاهی نیز یکی دیگر از رانندگان تاکسی‌ است که در گفت و گو با ایسنا گفت: سه فرزند در خانه دارم که ۲ تایشان لیسانسیه هستند و بیکارند، یکی هم محصل کلاس هفتم است.

این راننده تاکسی که در منزل اجاره‌ای در یکی از کوچه‌های بلوار نصر شیراز زندگی می‌کند، ادامه داد: نمیدانم تکلیفم چیست؟ نه مسافری در خیابان است و نه می‌توانم به بیرون از منزل بروم. همسرم دیابتی است و از انسولین در چند نوبت استفاده می‌کند.

علیشاهی خاطرنشان کرد: چون امکان انتقال بیماری کرونا از بنده و فرزندانم به عنوان یک ناقل به همسرم که بیماری زمینه‌ای دارد، وجود دارد به همین دلیل نمی‌توانیم از خانه خارج شویم.

او گفت: این روزها تنها راه درآمد زندگی خانواده ٥ نفره من تنها بارانه و بسته معیشتی است که بسته معیشتی جدید که قرار بود واریز شود، هنوز دریافت نکرده‌ام.

این راننده تاکسی از دولت خواست تا فکری به حال او و اقشار ضعیف و دیگر رانندگان تاکسی کند که این روزها بیکار هستند و راه درآمدی هم ندارند.

توکلی، یک راننده دیگر تاکسی در شیراز هم گفت: در خانه اجاره‌ای برادرم زندگی می‌کنم سه فرزند دارم و حدود ۱۵ روز است که کل درآمدم بیشتر از ۱۲۰ هزار تومان نبوده است.

او بیان کرد: هر روز در تمام شهر رانندگی می‌کنم اما مسافر نیست این روزها هم که بارانی است و کسی در خیابان تردد نمی‌کند.

توکلی گفت: انتظار من و همکارانم این است که در این وضعیت دولت و شهرداری بسته مالی برای جبران خسارت این مدت در نظر بگیرند تا حداقل بتوانیم در خانه بمانیم و زندگی‌مان هم بگذرد.

به گزارش ایسنا، روزهای سخت کرونایی برای بسیاری از شهروندانی که معیشتشان به کار روزانه آنان گره خورده است و از درآمدهای پایدار ماهیانه برخوردار نیستند، بسیار سخت تر می‌گذرد، دست‌فروشان، کارگران روزمزد، کسبه‌ای که تمام دارایی‌شان را در مغازه‌های اجاره‌ای گذاشته‌اند و مانده‌اند با انبوه چک‌هایی که به نوبت موعدشان می‌رسد و ....

به این مشکلات باید افزوده شدن قیمت کالاهای مختلف، علاوه بر کالاهای بهداشتی که قیمت آنها رشد تصاعدی داشته است، را هم اضافه کرد؛ کالاهایی که تولید و عرضه کنندگان آن در سایه کرونا، همچنان به فکر ثروت‌اندوزی‌اند و بس.

دیدگاه کاربران

نامی۱۳۹۷۷۶۲۱۵:۱۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱/۱۴
دولت حتی حق بیمه تامین اجتماعی تاکسی دارها رو که ماهی ۲۳۰۰۰۰ تومان هست رو نبخشید. خیالتون راحت. هیچ کار دیگه ای هم برای این قشر نمی کنه.
ناشناس۱۳۹۸۴۴۴۰۰:۴۹:۴۴ ۱۳۹۹/۱/۱۵
اقای نامی حرف بی منطق نزنید ایا دراین جامعه تنها فقط قشرراننده های تاکسی هستند که ویروس کرونابازار کاسبی انان را کاهش داده؟ کشاور کارگر بقال دوره گرد و..........................
ناشناس۱۳۹۷۸۸۷۱۶:۲۲:۱۳ ۱۳۹۹/۱/۱۴
بلکه به واسطه افزایش قیمت کالاهای اساسی و اضافه شدن هزینه تامین اقلام بهداشتی، بیشتر هم شده است...............///////////// چرا افزایش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!! چرا ، چرا ، چرا ، ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
مجید۱۳۹۷۹۸۶۱۶:۵۶:۱۴ ۱۳۹۹/۱/۱۴
به زودی بسته حمایتی بهتون میدن با سود 12درصد
ناشناس۱۳۹۸۰۷۴۱۷:۴۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۱۴
یادشون بیاد به روزهایی که کرایه را بیشتر از حقشون میگرفتن.موقعی که مسافر غریبه را نقره داغ میکردن.موقعی که هوا سرد،برفی یا بارانی میشد فقط دربست میرفتن.بقیه پول مسافر را نمیدادن....امیدوارم درسی باشد بر دیگران
تبریزی۱۳۹۸۱۸۳۱۹:۴۹:۴۶ ۱۳۹۹/۱/۱۴
من رو تو مسیر رفت و برگشت به مدارس دورافتاده بیشتر از دانش آموزهای قدرنشناس کلاس، راننده های تاکسی و اتوبوس اذیت کردن. تاکسی ها که اصلا سوار نمی کردن همیشه باید کلی منتظر شخصی می موندم. اتوبوس ها هم نامنظم می اومدن و دائم باید کلی تاخیر می کردم و استرس جا موندن از سرویس مدرسه رو می کشیدم و وقتی هم سوار اتوبوسی که مسیرش یه شهر دورتر بود می شدم به اجبار کرایه اون شهر رو ازم می گرفتن نه کرایه شهر نزدیکتری که قرار بود توش پیاده بشم. آخر سر هم وسط سال کلا برنامه زمانی شون رو عوض کردن و هر روز مجبور شدم 20 الی 30 دقیقه تو جاده ها تو گرما و سرما پیاده روی کنم.
ناشناس۱۳۹۸۳۲۴۲۲:۵۰:۳۶ ۱۳۹۹/۱/۱۴
دوست من همه ما تقریبا همین شدیم امیدوارم پیام کارما رو دریافت کرده باشیم
ناشناس۱۳۹۸۱۱۰۱۸:۰۶:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۴
یاد روزهای دربست دربست و قیمت های نجومی بخیر..... خدا جای حق نشسته دولت اینقدر نظارت نکرد..
ناشناس۱۳۹۸۱۱۳۱۸:۱۱:۳۸ ۱۳۹۹/۱/۱۴
همه مشکل دارند معلم های فرهنگسراها که ساعتی کار می‌کردند با اون حقوق های کم و الان کلاس ها تشکیل نشده و خیلی از شغل های دیگه. حالا دولت فقط چسبیده به گداها و دستفروش ها و راننده تاکسی‌ها که شورش نکنند بعد کرونا
تبریزی۱۳۹۸۱۷۳۱۹:۳۹:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۱۴
چون اونها خوب می دونن قشر باسواد و بافرهنگ معلم و فرهنگی هیچ وقت شورش نمی کنه.
عبدالله۱۳۹۸۱۲۳۱۸:۲۵:۱۰ ۱۳۹۹/۱/۱۴
فقط باید خدا کمک کند.واقعا وضعیت رانندگان تاکسی اشک آور هست.خدا خودش رحم کند.ان شاءالله زودتر بسته های حمایتی دولت برسد . یا ارحم الراحمین
ناشناس۱۳۹۸۱۶۲۱۹:۲۶:۴۰ ۱۳۹۹/۱/۱۴
کشور ما با وجود این همه منابع بر اثر مدیریت غلط و چپاول ثروت کشور بوسیله اختلاس گران به روزی افتاده است که اکثریت مردم اگر یک روز نتوانند کار کنند شب نانی برای فرزندانشان ندارند.
ناشناس۱۳۹۸۲۴۱۲۱:۱۳:۱۸ ۱۳۹۹/۱/۱۴
خدا رو شکر ما رو که نامه اخراجمونو زدن و دغدغه این چیزا رو نداریم. خدا رو شکر
ناشناس۱۳۹۸۲۴۹۲۱:۱۸:۵۱ ۱۳۹۹/۱/۱۴
فعلا مشکل اصلی مردم امریکا هستن از نظر لوازم بهداشتی در کمبود بزارید اول اونارو مدیریت کنن بعد نوبت ما هم میرسه اخه ترامپ 3000دلار به اونا داده اخه این مقدار ناچیز دردی رو دوا نمیکنه
ناشناس۱۳۹۸۲۶۲۲۱:۳۳:۰۲ ۱۳۹۹/۱/۱۴
وضعیت بسیاری از مشاغل خراب است بیاید هم نوعان را دریابیم
ناشناس۱۳۹۸۲۸۲۲۱:۵۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱/۱۴
هم دولت باید کمک کنه و هم مردم به همدیگه کمک کنند. مثلا اگر صاحبخانه ای نیاز نداره، چند ماه اجاره نگیره یا دیرتر بگیره. از اونور اونهایی که میتونن به افراد نیازمند کمک کنند. به دولت هم باید مسئولیتش رو گوشزد کرد.
ناشناس۱۳۹۸۳۸۶۰۰:۰۶:۵۵ ۱۳۹۹/۱/۱۵
ومن یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب .ومن یتوکل علی الله فهو حسبه . ان الله بالغ امره قدجعل الله لک شئی قدرا . توکلتون به خدا باشد . خدا ارحم الراحمین است . ان بعد العسر یسرا .

پربحث‌های دیروز

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 3. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 4. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 5. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 6. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 7. واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 8. تهدید نماینده تهران بعد از اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون

 9. ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد

 10. تایید اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم؛ رد «تاجگردون و دلخوش» در مرحله اول/ «زاکانی و پیرهادی» تایید شدند

 11. پرورش الاغ

 12. حمله ماشین پلیس آمریکا به معترضان

 13. چه کسانی قیمت پراید را تا ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟

 14. نظر رئیس جدید مجلس درباره مذاکره با آمریکا

 15. آخرین قیمت خودروها در بازار / پژو ۲۰۶ به ۱۱۸ میلیون رسید

 16. ادعای نماینده مجلس: به علت اعتراض به اعتبارنامه «تاجگردون»‌ تهدید مسلحانه شده‌ام

 17. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی - ۱۱ خرداد

 18. وزارت خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکا: صدای مردم‌تان را بشنوید

 19. قالیباف: مجلس یازدهم بنای تقابل و مچگیری ندارد/ قوه مقننه پیگیر حقوق مردم است/ ۴ رویکرد تحول در مجلس؛ شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی

پربحث‌های هفته

 1. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 2. قانون، قاتل رومینا!؟

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 7. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 8. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 9. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 10. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 11. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 12. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 13. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 14. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 15. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 16. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 17. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 18. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 19. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 20. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 21. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 22. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 23. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 24. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 25. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

آخرین عناوین