تسهیلات ارزان قیمت، راهکاری برای رونق تولید

گروه اقتصادی الف - گزارش بازرگانی،   3981208050

 در این اوضاع برخی از بانک‌ها تلاش کردند با ارائه ابتکارهایی به راه حل‌های خلاقانه‌ای برسند تا صاحبان کسب و کار کشور بتوانند با نرخ مناسب و بدون پیچیدگی خاصی و طی یک روال ساده تسهیلات دریافت کنند. یکی از بهترین خدمات در این خصوص که به همه فعالان اقتصادی پیشنهاد می‌شود تسهیلات ارزان قیمت بانک‌ پاسارگاد است.

به گزارش ایلنا، فقدان سرمایه مناسب یکی از موانع بسیار اصلی در عدم به ثمر نشستن بسیاری از ایده‌ها و یا کند شدن توسعه بنگاه‌های اقتصادی به شمارمی‌آید. در تمام دنیا صاحبان ایده و کسب وکار به اشکال مختلف بدنبال جذب سرمایه هستند تا کسب و کار خود را راه‌اندازی و یا توسعه دهند. شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران فرشته، بازار سرمایه و بانک‌ها از مهم‌ترین تأمین‌کنندگان سرمایه در تمام دنیا هستند. در کشور ما بدون شک بار اصلی به دوش سیستم بانکی است. زیرا هنوز شتاب‌دهنده‌ها توسعه نیافته‌اند و بازار سرمایه نیز به نسبت کشورهای توسعه یافته آنقدر عمق ندارد.

علاوه بر این سرمایه‌گذاران شخصی غالبا در ایران به دلایل فرهنگی هنوز آمادگی سرمایه‌گذاری مستقیم روی پروژه‌های دیگران را ندارند. بنا به این دلایل فعالان اقتصادی نیازمند سرمایه، چشم امید اصلی‌شان به شبکه بانکی است. اما متاسفانه بسیار شنیده‌ایم و دیده‌ایم که اخذ تسهیلات از شبکه بانکی بسیار پیچیده و زمان‌بر است. نیاز به وثیقه‌های سنگین و یا ضامنین بسیار معتبر، سخت‌گیری بانک‌ها درخصوص طرح‌های توجیهی و اعتبار سنجی مشتریان و بروکراسی حاکم بر این روند از مهم‌ترین مشکلات تسهیلات‌دهی بانک‌ها است. به همین دلیل واسطه‌هایی میان بانک و متقاضی در کشور ما ظهور و بروز پیدا کردند که به‌ راحتی می‌توان آگهی‌های تبلیغاتی آن‌ها را در نیازمندی‌های آفلاین و آنلاین دید.

پرسش این است که چرا باید این چنین باشد. اگر همه چیز مبتنی بر یک روال شفاف و بدون رانت باشد آیا نیازی به این گونه واسطه‌ها وجود دارد؟ قاعدتا هر متقاضی باید بتواند به شعبه‌ای که در آن حساب دارد مراجعه کند و از شرایط و ضوابط مطلع شده و مدارک مورد نیاز بانک را تهیه کند و وام مورد نظر را دریافت کند. یا مشمول می‌شود و یا خیر؟ اگر شرایطش را ندارد هیچ واسطه دیگری نیز نمی‌تواند برای این فعال اقتصادی کاری انجام دهد. در یک دنیای شفاف همه بانک‌ها باید انواع تسهیلات و مقررات مربوط به آن‌ها را روی سایت بانک منتشر کنند و افراد متناسب با شرایط و نیاز خود نسبت به اخد آنها اقدام کنند. اما گذشته از این موضوع، قیمت تسهیلات و یا همان نرخ بهره وام‌ها نیز یکی دیگر از موانع و مشکلات فعالان اقتصادی کشور است. از یک طرف به دلیل نرخ تورم بالا نمی‌توان نرخ سود سپرده‌های بانکی را خیلی کاهش داد و به همین دلیل نیز نمی‌توان نرخ تسهیلات ارائه شده به متقاضیان را کم کرد. این نرخ همواره مورد گلایه بسیاری از کارشناسان و بازیگردانان اقتصادی کشور است. اما راه‌حل جامعی نیز در این خصوص ارائه نمی‌شود. از طرف دیگر کارمزدها و نرخ‌های پنهانی هم وجود دارد که منجر به افزایش نرخ بهره تسهیلات می‌شود. بیش‌ از آن چیزی که در ابتدا و در ظاهر به متقاضی اعلام می‌شود.

در این اوضاع برخی از بانک‌ها تلاش کردند با ارائه ابتکارهایی به راه حل‌های خلاقانه‌ای برسند تا صاحبان کسب و کار کشور بتوانند با نرخ مناسب و بدون پیچیدگی خاصی و طی یک روال ساده تسهیلات دریافت کنند. یکی از بهترین خدمات در این خصوص که به همه فعالان اقتصادی پیشنهاد می‌شود تسهیلات ارزان قیمت بانک‌ پاسارگاد است. این بانک با هدف کمک به رشد و شکوفایی چرخه اقتصاد کشور و افزایش دامنه خدمات بانکی، اقدام به اعطای تسهیلات ارزان قیمت کرده‌است. بر اساس این طرح، مشتریان متناسب با ضریب امتیازشان در بانک و با حداقل مانده روزانه یک میلیون ریال در حساب‌های جاری و کوتاه‌مدت خود مشمول برخورداری از این تسهیلات می‌شوند. شایان ذکر است به هر یک میلیون ریال در حساب‌های جاری یا کوتاه‌مدت مشتری روزانه یک امتیاز تعلق می‌گیرد. نرخ این تسهیلات 9 الی 18 درصد برای حساب‌های جاری و 18 درصد برای حساب‌های کوتاه‌مدت عادی می‌باشد. حداقل مبلغ تسهیلات اعطایی برای اشخاص حقیقی 200 میلیون ریال و برای اشخاص حقوقی 500 میلیون ریال تعیین شده‌است. اشخاص حقوقی، صاحبان مشاغل، فعالان اقتصادی، پذیرنـدگان فعـال دستگاه‌های کارت‌خوان بانک (دارای مجوز فعالیت)، مخاطبـان اصلـی ایـن طــرح هســتند و بانــک‌پاســارگاد آمــاده ارائــه تسـهیلات ارزان قیمـت بـه این اشـخاص است.

از مزیت‌های مهم طرح بانک‌پاسارگاد تسهیلات بدون محدودیت و تنوع در نرخ تسهیلات است. از مهم‌ترین مزیت‌های دیگر خدمات بانک‌پاسارگاد در این خصوص مسدود نشدن سپرده متقاضی است. در برخی از بانک‌های دیگر با طرح‌های مشابه سپرده افراد مسدود می‌شود و این بسیار مورد اعتراض صاحبان کسب و کار است. همچنین افراد مختلف شرایط گوناگونی دارند و قادر نیستند با یک شرایط و مقررات خاص تسهیلات دریافتی را برگرداند. از مهم‌ترین مزیت‌های دیگر طرح تسهیلات ارزان قیمت بانک پاسارگاد تنوع در نوع بازپرداخت وام دریافتی طبق خواسته مشتری است.

در زمینه برخورداری از امتیازهای این طرح و نحوه استفاده از آن نیز باید اشاره کنیم که دارا بـودن یکـی از انـواع حسـاب‌های قـرض‌الحسـنه جـاری یـا سـپرده سـرمایه‌گذاری کوتـاه‌مـدت عـادی نــزد شــعبه‌های بانــک و همچنین دارا بـودن امتیـاز لازم در حسـاب‌های قـرض‌الحسـنه جـاری یـا سـپرده سـرمایه‌گذاری کوتـاه مـدت عـادی از شرایط دریافت این تسهیلات است. بدیهی است  ارائه مدارک لازم، ارائه تضمین یا وثیقه مورد قبول بانک و گواهی فعالیت صنفی و اعتبارسنجی از سوی بانک از دیگر مقررات استفاده از طرح تسهیلات ارزان قیمت بانک پاسارگاد است.

با توجه به نیاز شدید بنگاه‌های اقتصادی، استارت‌آپ‌ها و صاحبان کسب و کار به نقدینگی و سرمایه امیدواریم سایر بانک‌ها نیز طرح‌های مشابهی را ارائه کنند تا بخشی از مشکلات اهالی کسب و کار در شرایط سخت کنونی اقتصاد کشور برطرف شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  2. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  3. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

  4. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

  5. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  6. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

  7. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

  8. کاهش قیمت نفت در جهان / نگرانی فراتر از کرونا

  9. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

  10. آیا شهرسازی نامناسب در آمریکا، بحرانِ شیوع ویروس کرونا را بدتر کرد؟

  11. اجرای طرح محدودیت تردد در عوارضی قم - تهران

  12. بزرگترین بسته مالی نجات در تاریخ آمریکا و پرداخت یارانه نقدی

  13. مخالفت واشنگتن با آزادسازی دارائی‌های ایران جهت مقابله با کرونا

  14. رونمایی از نخستین آزمایشگاه سیار کرونا

  15. موسوی: نامه ۸ کشور به سازمان ملل برای رفع تحریم ایران اقدامی بی‌نظیر است

  16. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

  17. مخالفت ستاد ملی کرونا با پیشنهاد تعطیلی مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در تهران

  18. ۱۱ سناتور آمریکایی خواستار معافیت ۹۰ روزه ایران از تحریم‌ها شدند

  19. طعم کرونا به کام کودکان

  20. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  21. آمار ابتلا به کرونا در کشور به ۳۵۴۰۸ نفر رسید/ غربالگری بیش از ۷۰درصد مردم

  22. «رستم امامعلی» نماینده مجلس ملی تاجیکستان شد

  23. اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکها به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

  پربحث‌های هفته

  1. اعتراض به حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان/ احتمال ارتباط این پزشکان با سازمانهای جاسوسی

  2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

  3. هنگامه حیرانی است...!

  4. گزارش میدل ایست آی از رسوایی برخی خوانندگان لس آنجلسی در جشنواره بن سلمان

  5. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

  6. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

  7. وزیر سابق بهداشت: از اواخر آذر نگرانی خود را از کرونا به رییس جمهور رسانده ام؛ اکثر تلاشهایم کم ثمر بوده

  8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

  9. سفرهای نوروزی و شیوع کرونا؛ چرا فقط خواهش و تمنا؟

  10. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

  11. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

  12. شریعتمداری: پزشکان ظاهراً بدون مرز از کدام مرز اجازه ورود گرفته‌اند

  13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

  14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

  16. تلاش مذبوحانه آمریکا برای مقصر جلوه دادن ایران در تشدید بحران کرونا

  17. زیر پوست پایتخت...

  18. رهبر انقلاب: اگر صادقانه عمل کنیم و کوته‌بینی نکنیم می‌توانیم ایران را به قلّه حکومت اسلامی برسانیم

  19. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

  20. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

  21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

  22. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

  23. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

  24. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  25. مطهری: اگر رئیسی رأی آورده بود شاید FATF به اینجا نمی‌رسید

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین