کرار انتحاری، جدیدترین مهره دفاع هوایی نقطه ای ایران

گروه سیاسی الف،   3981005009

طیف گسترده ای از اهداف هوایی در تیررس پهپاد کرار انتحاری خواهد بود که با بهره گیری از جستجوگر اپتیکی حرارتی قابلیت حمله در تمام شرایط شب و روز با دقت بسیار بالا را دارد.

 

به گزارش تسنیم، پهپاد انتحاری کرار به عنوان جدیدترین عضو خانواده این پهپاد پرکاربرد ایرانی در رزمایش پدافند هوایی سال 1398 معرفی شد. هدف از توسعه این نمونه، اجرای عملیات تندخیز (اسکرامبل) به منظور مقابله با اهداف هوایی مهاجم بیان شده است.

پهپاد کرار ساخت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) به طور رسمی در روز صنعت دفاعی در سال 1389 رونمایی شد. دو مأموریت اصلی این پهپاد در آن زمان، استفاده به عنوان هدف پرنده برای آزمایش سامانه های راداری و پدافندی و اجرای عملیات بمباران هوایی عنوان شد. تا امروز 4 نسل از پهپاد کرار معرفی شده است که تفاوت های مختصری در ابعاد و مشخصات پروازی اما مأموریت های متنوع دارند. همه انواع پهپاد کرار با استفاده از پرتابگر ریلی و شتاب دهنده سوخت جامد پرتاب شده و شیوه فرود آنها نیز با چتر و کیسه هوا است.

خط تولید پهپاد کرار

کرار، پهپادی با بدنه استوانه ای شکل، بال نصب شده در پائین بدنه، یک موتور توربوجت در انتهای بدنه که ورودی هوای آن در بالا قرار گرفته و دم H شکل است. نوک بالهای این پهپاد تا حدودی به صورت منحنی طراحی شده تا از اثر پسای القایی کاسته شود. یک جایگاه زیر بدنه و امکان نصب یک جایگاه زیر هر بال برای حمل محموله خارج بدنه پهپاد کرار در نظر گرفته شده است.

پرتاب کرار در مرحله آغاز پرواز با حال حمل یک بمب 250 کیلوگرمی زیر بدنه

طول 3.75، دهانه بال 3.1 و ارتفاع 1.5 متر و بیشینه وزن برخاست 750 کیلوگرم با قابلیت حمل محموله 250 کیلوگرمی از ویژگی های پهپاد کرار-3 است. این نمونه به سقف پرواز 35000 پا معادل 10670 متر، سرعت نهایی 700 و سرعت پیمایشی 650 کیلومتر بر ساعت دست یافته و مداومت پروازی 1 ساعت و 15 دقیقه دارد. در این نمونه از موتور جت طلوع-4 با سوخت JP-4 استفاده شده و جنس بدنه نیز عمدتاً از آلومینیوم است.

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید

برای سایر نمونه های کرار قابلیت پرواز تا ارتفاع 40000 پا معادل 12200 متر و سرعت نهایی 900 کیلومتر بر ساعت ذکر شده است. پهپادهای کرار در صورت پرواز با ارتباط مستقیم با ایستگاه مبدأ تا برد 200 کیلومتر (کرار-3) و در صورت پرواز برنامه ریزی شده خودکار بدون نیاز به ارتباط دائم با ایستگاه بین 800 تا 1000 کیلومتر برد دارد.

علاوه بر انواع بمب های سقوط آزاد، بمب های نقطه زن نظیر یاسین و بالابان نیز از گونه هایی از پهپاد کرار قابل پرتاب بوده و در رزمایش های مختلف به طور عملی به کار گرفته شده اند. در شهریور 1393 گونه رهگیر به نام کرار-4 رونمایی شد که به گونه ای از موشک شهاب ثاقب مجهز شده بود.

نمونه های مشتق شده از شهاب ثاقب مانند شفق در حدود 70 کیلوگرم جرم دارند در حالی که نمونه اولیه 86 کیلوگرمی است. هدف از ارائه کرار-4، توسعه نمونه ای با قابلیت رهگیری هوایی اهداف عنوان شده بود.

موشک شهاب ثاقب یک موشک سطح به هوا است که به دلیل اصالت طراحی مطابق با نیاز درگیری با اهداف هوایی، از قابلیت خوبی برای استفاده به عنوان موشک هوا به هوای برد کوتاه نیز برخوردار است.

در نمونه شفق، موشک شهاب ثاقب به یک جستجوگر اپتیکی مجهز شده است که قابلیت قفل خودکار روی اهداف را در تمام شرایط آب و هوایی دارد. از نظر وزنی، کرار-4 قابلیت حمل حداقل 3 موشک شفق را دارد.

کرار-4 مسلح به یک موشک از خانواده شهاب ثاقب زیر بدنه

کرار-4 با قابلیت رهگیری هوایی و گشت زنی احتمالاً از نمونه جدیدتر موتور طلوع-4 با قابلیت تنظیم دقیق رانش استفاده می کند. اما نمونه انتحاری کرار که در رزمایش پدافند هوایی اخیر معرفی شد در واقع حاصل تغییر نمونه های قبلی این پهپاد بوده است. با افزوده شدن سامانه های ناوبری متفاوت و نیز یک جستجوگر اپتیکی به نوک دماغه و البته خط امن داده بین پهپاد و ایستگاه های فرماندهی پدافند هوایی، کرار انتحاری این قابلیت را پیدا کرده است تا به صورت خودکار از محل ذخیره خود که می تواند هر نقطه ای در کشور باشد به پرواز در آمده و با دریافت مستقیم اطلاعات هدف، با بهینه ترین مسیر اوجگیری، به سمت آن حرکت نماید. کرار انتحاری با اصابت مستقیم یا نزدیک شدن تا فاصله مناسب از هدف، عمل انفجار سرجنگی را به انجام می رساند.

پهپاد کرار-3 انتحاری شده مجهز شده به یک حسگر اپتیکی در نوک دماغه

به این ترتیب یک پرنده تندخیز (اسکرامبل) برای دفاع نقطه ای پدید آمده است که به جای برخاستن از پایگاه های هوایی که تعداد محدودی دارند، می تواند از صدها نقطه در سراسر کشور برای درگیری با اهداف پروازی دشمن اقدام نماید. با توجه به فاصله چند صد کیلومتری بین پایگاه های هوایی کشور با یکدیگر، در صورتی که هواپیماهای گشت هوایی در حال پرواز در کشور در شرایط مسافت مناسب برای درگیری با دشمن نباشند از هواپیماهای شکاری مسلح به موشک های هوا به هوا و آماده پرواز در پایگاه های هوایی استفاده می شود. اما همین هواپیماها نیز پس از پرواز که مراحل برخاست آن بیشتر از یک پهپاد با سامانه پرتاب راکتی طول می کشد، نیازمند طی زمانی برای رسیدن به محدوده پروازی هدف هستند. البته شکاری های سرنشین دار تلاش می کنند تا این زمان را با توجه به توان پرواز با سرعت فراصوت به کمترین حد ممکن کاهش دهند.

شروع پرواز کرار با یک موتور شتاب دهنده راکتی

اما هر یک از بیش از 3600 نقطه پدافندی مختلف که در سطح کشور گسترده شده اند و برخی از آنها فواصل اندکی با مرز کشور دارند، می توانند محل ذخیره تعدادی پهپاد رهگیر کرار-4 و پهپاد انتحاری کرار باشند که از نزدیک ترین نقطه پدافندی به محل نفوذ دشمن، بسته به شرایط هدف یا اهداف متخاصم در زمان بسیار کوتاهی پرتاب شده و وارد مرحله درگیری با هدف شوند. با ذکر این نکته که استفاده از هواپیماهای سرنشیندار یا بدون سرنشین در مأموریت دفاع هوایی به صورت تندخیز، کاملاً به صورت هوشمند و براساس شرایط اهداف تعیین می شود، باید گفت که این امر نیاز به پروازهای تندخیز برای تمام اهداف را که تا کنون وجود داشت، از بار کاری شکاری های سرنشیندار و خصوصاً انواع دفاع نقطه ای یعنی میگ-29 کم می کند.

پهپادهای کرار آماده پرواز

در زمینه نحوه درگیری کرار انتحاری با اهداف، سناریوهای مختلفی وجود دارد. برای دسته ای از اهداف با مانورپذیری کم مانند هواپیماهای بزرگ و سنگین ترابری و گشت دریایی، بالگردها، هواپیماهای پشتیبانی نزدیک، پهپادها و موشک های کروز دشمن، با توجه به قابلیت های دینامیکی بالای پهپاد کرار، دست برتر با این پهپاد است. اما در صورت نیاز به درگیری با هواپیماهای جنگنده دشمن در شرایطی که سرعت پروازی آنها امکان درگیری توسط کرار را بدهد، به نظر می رسد سناریوی موفق، حمله غافلگیرانه با تقرب از نیمکره عقبی جنگنده دشمن باشد که البته در نواحی که تحت پوشش آواکس های نیروی متخاصم باشد، این راهکار به چالش کشیده می شود. با این وجود طیف گسترده ای از اهداف گفته شده، در تیررس پهپاد کرار انتحاری خواهند بود که با بهره گیری از جستجوگر اپتیکی حرارتی قابلیت حمله در تمام شرایط شب و روز با دقت بسیار بالا را خواهد داشت.

یک دسته چهار فروندی پهپاد کرار آماده پرواز

تعریف یک مأموریت جدید برای یک محصول موجود و در حال خدمت چه پهپادهای انتحاری علیه اهداف زمینی و چه علیه اهداف هوایی، نمونه راهبرد استفاده حداکثری از قابلیت های موجود در نیروهای مسلح برای رفع طیفی از نیازها با کمترین هزینه و زمان است. با توجه به دانش بسیار بالای متخصصان کشور در زمینه های مرتبط با پهپادها، این بهسازی ها و تعریف مأموریت ها کاملاً بر اساس دانش روز صورت گرفته و پس از آزمایش های مختلف به چرخه عملیاتی نیروهای مسلح افزوده می شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 2. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 3. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 4. افزایش دو برابری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

 5. موافقت رهبر انقلاب با برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی

 6. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 7. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 8. واکنش سفیر چین به توئیت تازه جهانپور

 9. تشکیل جلسات مجلس و کمیسیون ها بر خلاف دستورات پزشکی است

 10. توضیحات کارگردان سریال پایتخت درباره سوتی‌ها، جایگزین خشایار الوند و کنایه‌های سیاسی

 11. سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی چند بازداشتی دارد/ برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شده

 12. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 13. عضو شورای شهر تهران: انجام تست کرونا الزامی نیست/ پیشنهاد اجباری شدن استفاده از ماسک

 14. به خیر آمریکایی‌ها امیدی نداریم٬ شر ننرسانند/ اینستکس مقدمه‌ای است که اروپایی‌‌‌ها به تعهداتشان عمل کنند

 15. میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیونی شد

پربحث‌های دیروز

 1. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 2. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 3. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 4. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 5. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 6. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 7. جهانپور: مردم عادی هم از ماسک استفاده کنند/ وضعیت تهران قرمز است/ تعطیلی کامل کشور امکان پذیر نیست

 8. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 9. شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد/ تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هسیتم

 10. صحبت‌های تامل برانگیز نوام چامسکی درباره آینده جهان

 11. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 12. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 13. ۳ دستورالعمل اقتصادی برای دولت‌ها در بحبوحه شیوع ویروس کرونا

 14. یک فرمانده حزب‌الله در لبنان ترور شد + عکس

 15. پیش بینی قیمت نفت در سال ۹۹

 16. ولایتی: «فاووپیراویر» با رعایت موازین قانونی در اختیار بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفت

 17. آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول موافقت می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 9. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 10. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 11. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 12. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 13. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 14. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 15. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 16. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 17. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 18. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 19. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 20. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 21. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 22. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 23. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 24. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 25. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 6. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 7. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 8. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 9. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 10. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 11. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 12. کرونا و اشک کباب! ...

 13. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 14. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 15. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 16. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 17. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 18. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 19. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 20. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 21. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 22. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

 23. ۹ پیشنهاد عملیاتی برای جهش تولید

 24. مردگان، دارای شروط چهار گانه برای دریافت کمک بلاعوض دولت

 25. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

آخرین عناوین