ائتلاف ضدایرانی؛ شکست در خشکی و تقلا در دریا

گروه جهان الف،   3980823062

آغاز به کار رسمی ائتلاف دریایی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بهانه‌ای شد تا برخی رسانه‌های عربی کارآمدی این ائتلاف را واکاوی کنند.

ایرنا: منابع خبری یک هفته پیش گزارش دادند که ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس به صورت رسمی کار خود را آغاز کرده است. در مراسم آغاز به کار این ائتلاف در مقر ناوگان پنجم دریایی آمریکا در منامه بحرین، «جیم مالوی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه و مقام‌های نظامی شرکت کننده در این ائتلاف حضور داشتند.

ائتلاف دریایی آمریکا با مشارکت عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، انگلیس، استرالیا و آلبانی تشکیل شده است. این ائتلاف دریایی به ادعای خود قصد دارد امنیت دریانوردی را در تنگه هرمز، باب المندب، دریای عمان و خلیج فارس تامین کند. واشنگتن چند روز بعد از آنکه ایران در اواخر خردادماه یک فروند پهپاد آمریکایی را به دلیل تجاوز به حریم سرزمینی کشور ما در نزدیکی تنگه هرمز سرنگون ساخت، تصمیم خود برای تشکیل یک ائتلاف دریایی را اعلام کرد. در این راستا پنتاگون از ۶۰ کشور جهان برای شرکت در این ائتلاف دعوت به عمل آورد، اما بسیاری از کشورها به طور مستقیم دعوت آمریکا برای پیوستن به ائتلاف را رد کردند.

 ناتوانی آمریکا در تشکیل ائتلافی فراگیر

به نوشته روزنامه «عربی ۲۱» مصر، ایران آغاز به کار ائتلاف دریایی به سردمداری آمریکا در آب‌های منطقه خلیج فارس را کم اهمیت دانست. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در این زمینه گفت در طول تاریخ از ائتلاف‌های آمریکا تنها نامی باقی مانده است و این ائتلاف‌ها تامین کننده امنیت نبوده‌اند، بلکه امنیت و ثبات جهان را برهم زده‌اند. آمریکا از اسامی برخی کشورها برای مشروعیت بخشیدن به ائتلاف دریایی استفاده می کند. این در حالی است که آمریکا در پسِ حضور شمار اندکی از کشورها در این ائتلاف طمع و اهدافی را پنهان کرده و این موضوع بیانگر ضعف و غیر قانونی بودن این ائتلاف است.

روزنامه عربی ۲۱ به نقل از «جو مکرون» کارشناس مسائل آمریکا آورد: به نظر می‌رسد ائتلاف دریایی تاثیری به دنبال نخواهد داشت و کار تشکیل این ائتلاف آنقدر به تعویق افتاد که دیگر کارکرد اصلی خود را از دست داده است. پیش بینی می‌شد که ائتلاف دریایی از ۶۰ کشور تشکیل شود، اما در پایان تنها ۶ کشور به آن پیوستند. ایران به ویژه پس از سرنگونی پهپاد آمریکا در ژوئن گذشته بر فراز آب‌های منطقه‌ای خود توانسته است قدرت خود را به اثبات برساند. آمریکا با تشکیل ائتلاف دریایی می‌خواهد اینگونه وانمود کند که در حمایت از همپیمانان خود و تضمین امنیت دریانوردی بین‌المللی جدی است. اما ناتوانی ترامپ و مایک پمپئو در تشکیل ائتلافی فراگیر نشان داده است که دولت آمریکا در نتیجه سیاست های ترامپ طی سه سال گذشته اعتبار خود را از دست داده است.  

به نوشته روزنامه عربی ۲۱، «خالد هنیه» کارشناس مسائل راهبردی و بین‌المللی هم معتقد است که واشنگتن با تشکیل ائتلاف، در سایه افول قدرت آمریکا و قدرت‌یابی دیگر کشورها به دنبال بازیابی جایگاه خود در منطقه است. واشنگتن همچنین طی دوره‌های اخیر با استفاده طرح این موضوع از عربستان باج خواهی کرده است.

روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «ربی یوسف شاهین» آورد: ائتلاف‌سازی‌های واشنگتن با همپیمانانش در منطقه به سطح مطلوب نرسیده است. تصمیم‌های آمریکا با قدرت‌نمایی ناوگان‌ها و سامانه‌های موشکی در خلیج فارس مطرح می‌شود. این در حالی است که این ناوگان‌ها و موشک‌ها کارآمد نیستند. جمهوری اسلامی ایران به خوبی اوضاع سیاسی منطقه و جهان را تحلیل کرده و با موفقیت در عرصه سیاست خارجی توانسته است در زمینه نظامی هم کفه ترازو را به سود خود رقم زند. آنچه در منطقه خلیج فارس رخ می‌دهد نشان دهنده از بین رفتن برگ‌های برنده‌ آمریکا است. این اتفاق به دلیل افزایش نقش منطقه ایران و قدرت‌یابی محور مقاومت در سوریه، لبنان، فلسطین، عراق و یمن است. همه جریان‌های محور مقاومت با هم متحدند و از ایران حمایت می‌کنند. اروپایی‌ها هم به ائتلاف دریایی به سردمداری واشنگتن وارد نشده‌اند. زیرا آنان نمی‌خواهد در سیاست «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران شرکت داشته باشند بلکه آنها تلاش می‌کنند توافق هسته‌ای که ترامپ از آن خارج شده است حفظ شود.

جبهه ایران و همپیمانان تهران برابر واشنگتن

شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی به قلم «موسی مهدی» نوشت: با وجود اینکه آمریکا دیگر در تامین نیازهای انرژی خود به نفت کشورهای عربی تکیه نمی‌کند اما بازهم «اصل نفوذ ژئوپلتیک و به کنترل در آوردن منابع و بازارهای جهانی نفت» در راهبرد این کشور تغییر نکرده است. این اصل از جانب «جیمی کارتر» رئیس جمهوری سابق آمریکا وضع شد و «رونالد ریگان» هم با استفاده از قدرت نظامی از آن حمایت کرد. این راهبرد هنوز هم پا برجا است و ترامپ نیز آن را به کار می‌گیرد. با وجود انقلاب نفت صخره‌ای که آمریکا را از وارد کننده نفت به صادرات کننده تبدیل کرد بازهم راهبرد کنترل منابع انرژی به قوت خود باقی است و این کشور از این راهبرد به عنوان سلاحی علیه چین و روسیه به عنوان رقبای خود استفاده می‌کند.

آمریکا در جنگ اقتصادی خود علیه چین از نفت به عنوان سلاحی کارآمد استفاده و تلاش می‌کند از این موضوع برای سنگ اندازی در برابر پیشرفت اقتصادی چین استفاده کند. با توجه به اینکه تهران با چین و روسیه همپیمان است، تحریم انرژی ایران و عبور امن نفت کشورهای عربی موضوعی است که ترامپ می‌تواند از آن علیه چین استفاده کند. آنچه به طور واقعی واشنگتن را آزار می‌دهد همسویی تهران، پکن و مسکو است. این همسویی مانعی در برابر راهبرد آمریکا برای به کنترل در آوردن انرژی جهانی است. با توجه به اینکه ایران در شمال خلیج فارس و تنگه هرمز از موقعیت راهبردی در یکی از گذرگاه‌های انرژی جهان برخوردار است و روزانه بیش از ۲۰ میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور می‌کند و ایران می‌تواند به طور غیر مستقیم بر عراق به عنوان یکی از کشورهای نفت خیز تاثیر گذارد این موضوع تهدیدی برای راهبرد آمریکا است. همچنین ایران دارای منابع نفتی و گازی گسترده‌ای است که می‌تواند با صادرات آن به اروپا به راحتی تهدیدی برای راهبرد آمریکا برای یکه‌تازی در انرژی در اروپا باشد. تزریق آزاد نفت و گاز ایران به اروپا می تواند مانع از صادرات انرژی آمریکا به اروپا شود و  نفوذ ژئوپلتیک واشنگتن را در اروپا کاهش دهد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 2. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 3. مسئولین در ماجرای بنزین، مردم را آدم حساب نکردند

 4. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 5. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

 6. ادعاهای مزدک میرزایی درباره کوچ ناگهانی از ایران/آرشیوی از صدا و سیما خارج نکردم

 7. دلایل ناکارآمدی موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

 8. نامه توکلی به عارف: اتهام نابخشودنی برخی سیاسیون اصلاح‌طلب به نظام/ اصلاح‌طلبان برائت نجویند مهر ابطال بر شناسنامه سیاسی خود می‌نهند

 9. پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس تهران

 10. انتقاد آیت‌الله نوری همدانی از طرح جدید بانکداری: طرح جدید بانکداری به ربا رسمیت می بخشد

 11. ترکان: زمان و شیوه سهمیه‌بندی بنزین مناسب نبود/ اقدام رهبری در مدیریت اوضاع کشور در حافظه‌ها بماند

 12. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 13. جزئیات درگذشت دو دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

 14. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 15. پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 6. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. انتقاد به رئیس جمهور در فضای مجازی با یک نماهنگ

 9. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 10. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 11. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: مردم درد دارند و قدرت خریدشان یک سوم شده/روحانی و نوبخت باید پاسخگو باشند/ در مورد افزایش قیمت بنزین چرا فقط از رئیس جمهور انتقاد می‌کنید؟

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 19. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 20. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 21. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 22. 《جوکر》؛ تحریف عدالت طلبی و ترویج بی تفاوتی در برابر اسطوره سرمایه داری

 23. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 24. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 25. آیا رییس جمهور‌ها همیشه باید در حال سخنرانی باشند؟

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. عادل عبدالمهدی استعفا می‌کند

  2. تروئیکای اروپایی تلویحا ایران را به استفاده از «مکانیزم ماشه» تهدید کرد

  3. راشاتودی: رسانه های غربی ذوق زده شدند؛ ایرانی‌ها امنیت و ثبات را به آشوب و اغتشاش ترجیح دادند

  4. اجماع جریان های سیاسی عراق بر سر استعفای عبدالمهدی و رد پای پروژه‌های خارجی

  5. وحشت آفرینی آمریکا علیه تکنولوژی چینی/ آمریکا در برابر هوآوی کم آورده است؟!

  6. گلوبال ریسرچ: ایوانکا ترامپ به مخالفان مورالس پول پرداخت تا کودتا کنند

  7. ترامپ زیر حرف خود درباره ایران زد!

  8. صحنه‌گردانی غرب در ورود لبنان به مسیر بی‌بازگشت

  9. مورالس: مردم بولیوی با امپریالیسم مبارزه خواهند کرد/ گناه من حمایت از مظلومین، کارگران و بومیان است

  10. خطر بازگشت داعش به عراق همزمان با افزایش ناآرامی ها/ جزئیات حملات سنگین و کم سابقه تروریست ها در استان های دیاله و الانبار+ نقشه میدانی و عکس

  11. اردوغان: تنها ما بودیم که داعش را در سوریه شکست دادیم

  12. عامل حمله به کنسولگری ایران در نجف بازداشت شد

  13. ۴۵ کشته در درگیری‌های روز پنج‌شنبه عراق

  14. نشنال اینترست: "داووس صحرا" در عربستان شکست خواهد خورد

  15. واکنش ترامپ به پیشنهاد ماکرون برای کاهش‌ تحریم‌های ایران

  16. مدیر کل جدید آژانس: هنوز از ایران پاسخ رضایت‌بخش دریافت نکرده‌ایم

  17. با صدور بیانیه‌ای؛ موگرینی رسماً از سمت خود کناره گیری کرد/ «بورل» جانشین می‌شود

  18. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

  19. قدرت‌نمایی ایران، چین و روسیه در پاسخ به ائتلاف دریایی فرانسه

  20. میلیون‌ها کشته و آواره ؛ روایت نشریه «محافظه کاران آمریکا» از جنگ فاجعه بار این کشور علیه تروریسم

  21. گزارش اختصاصی الف / آخرین تحولات میدانی لیبی؛ درگیری های سنگین میان نیروهای تحت فرمان رژیم سعودی و نیروهای مورد حمایت آنکارا در استان طرابلس + نقشه میدانی و عکس

  22. فرانسه: انتظار داریم ایران به تبعیت از برجام بازگردد

  23. واکنش مقتدی صدر به استعفای نخست‌وزیر عراق

  24. آیت الله سیستانی: تظاهرات کنندگان صفوف خود را از خرابکاران جدا کنند

  25. روزنامه انگلیسی: ناتو طرفدار صلح نیست، ابزار آمریکاست

  آخرین عناوین