حاشیه‌ای بر بازداشت دو نماینده مجلس/ آیا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، کارآمد است؟

گروه سیاسی الف،   3980603196 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

واکنش هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به تخلفات دو نماینده مجلس موجب شد بار دیگر فلسفه و کارکرد ایجاد چنین نهادی مورد توجه قرار گیرد. پیش از این در ماجرای درگیری نماینده سراوان و بیجار نیز چنین مباحثی پیش آمده بود. پرسش جامعه این است که اصولاً هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تا چه میزان کارآمد است و آیا بی طرفانه و منصفانه بر رفتار نمایندگان نظارت دارد؟

حاشیه‌ای بر بازداشت دو نماینده مجلس/ آیا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، کارآمد است؟

به گزارش الف، محمد عزیزی و فریدون احمدی دو نماینده مجلس شورای اسلامی چند روز قبل به اتهام اخلال در بازار خودرو از سوی دادستان بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. این دو نماینده دو روز قبل با وثیقه 10 میلیارد تومانی آزاد شدند و دیروز نیز در جلسه مجلس شرکت کردند. بر اساس اخبار منتشر شده، دیروز مجلس پیش از آغاز جلسه رسمی، جلسه ای غیرعلنی برای بررسی بازداشت این دو نماینده تشکیل داده است.

سیدجواد ابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر عنوان کرد در جلسه غیرعلنی، لاریجانی گفت «درست نیست که با بازداشت این دو نماینده قضاو‌ت‌هایی صورت گیرد و کلیت مجلس را با این قضاوت‌ها زیر سؤال ببریم؛ نباید به‌گونه‌ای صحبت شود که آبروی مجلس خدشه‌دار شود»

دیروز احمد توکلی، رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت هم در نامه ای به الهیار ملکشاهی، نایب‌رئیس هیأت نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان خواستار توضیح برای عموم در دفاع از تخلفات مالی و خودرویی دو نماینده ابهر و زنجان شد.

توکلی در بخشی از نامه خود آورده است: جنابعالی در پاسخ به استعلام دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران در ارتباط با تخلفات آقایان محمد عزیزی نمایندۀ ابهر و فریدون احمدی نمایندۀ زنجان در تاریخ بهمن ۱۳۹۷ اعلام کرده اید که با توجه به بررسی به عمل آمده و توضیحات نامبردگان، رفتار آقایان در تخلفات خودرویی و طلا خارج از مصادیق ایفای وظایف نمایندگی تشخیص داده نشد.

رئیس هیات مدیره دیدبان شفافیت و عدالت در ادامه نامه خود به تخلفات این نمایندگان اشاره کرده است:« تبانی در خرید ۶ هزار خودرو به صورت رانتی»، «چند صد کیلو طلا و همکاری با فردی که جزء ۱۵ نفر اول کسانی است که با خرید بیش از ۳۰ هزار سکه، کمک به اخلال در نظام اقتصادی کشور نموده اند»، «ایجاد بحران در موضوع پوشک».

بیشتر بخوانید:

تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

سه نماینده در پرونده سایپا نقش داشتند/ فقط دو نفر دستگیر شدند

 توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

با توجه موارد بیان شده مشخص نیست چگونه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به استعلام دادستان عمومی و انقلاب تهران رفتار دو نماینده را مطابق وظایف نمایندگی تشخیص داده است؟! به همین دلیل است که احمد توکلی در این باره از رئیس کمیسیون قضایی مجلس خواستار ارائه توضیحات و شفاف سازی شده است.

البته در مجلس دهم این اولین بار نیست که بحث عملکرد و کارآمدی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به صورت جدی در رسانه ها مطرح می شود. پیش از این نیز حداقل در دو پرونده دیگر تا مدت ها موضوع هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در افکار عمومی مطرح بود.

ماجرای محمد باسط درازهی و درگیری با کارمند گمرک

26 آذرماه سال گذشته، انتشار فیلم درگیری محمدباسط درازهی، نماینده سراوان با کارمند گمرک با واکنش های گسترده ای در جامعه مواجه شد. در این قضیه، ابتدا برخی از همکاران نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی پیگیر استیضاح فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد شدند و حتی خواستار عزل رئیس گمرک نیز شده بودند. مجلس شورای اسلامی نیز بلافلاصله بعد از این اتفاق، اقدام به برگزاری جلسه غیرعلنی کرد. در آن جلسه که بعداً بخش هایی از آن نیز به رسانه ها راه پیدا کرد مجلس ضمن حمایت قاطع از باسط درازهی در پی شناسایی و برخورد با فیلمبردار و ارباب رجوعی که نماینده مجلس را از گمرک بیرون کرد شده بودند.

نماینده سراوان بعدها تلاش کرد درگیری پیش آمده را به مسائل قومی و مذهبی ربط دهد و عنوان کرد بدلیل اینکه بلوچ و از اهل سنت بوده با وی این گونه رفتار شده است. بهانه هایی که از دید بسیاری از مردم مغایر با امنیت و انسجام ملی بود و انتظار نمی رفت چنین مواضع و واکنش هایی از یک نماینده مجلس رخ دهد.

سرانجام بعد از حرف و حدیث های بسیار، در نهایت هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت بر اساس ماده ۶ قانون هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان عمل شود. یعنی ماجرا به تذکر شفاهی و کتبی به همراه درج در پرونده و البته کسر حقوق پایان یافت.

بیشتر بخوانید:

راضی به این همه خشونت در مورد آقای نماینده نبودیم

احمد توکلی: نماینده ناشایسته سراوان را مجازات کنید

سرنوشت نماینده سراوان و نماینده هتاک کره جنوبی

به نظر می رسد در آن زمان صدور چنین حکمی از سوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نتوانست افکار عمومی را قانع نماید.

ماجرای درگیری نماینده بیجار با مامور نیروی انتظامی

در 9 مرداد ماه سال 1396 حمدالله کریمی، نماینده مردم بیجار در مجلس قصد ورود به منطقه ویژه فرودگاه مهرآباد را داشت اما بدلیل عدم ارائه مدرک شناسایی با ممانعت پلیس مواجه شده بود که در واکنش به این مسئله، نماینده مجلس مامور پلیس راهور را مورد ضرب و شتم قرار داده بود. گفته شد شدت این درگیری به حدی بود که بینی مأمور پلیس دچار شکستگی شد.

بعد از این اقدام، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به قضیه ورود پیدا کرد و موضوع فیصله پیدا کرد. در این باره جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در 21 اسفند ماه 1397 عنوان کرد: « آقای کریمی از مامور ناجا عذر خواهی و تاکید کرد که اگر دوباره به آن شرایط برگردد آن اقدام را انجام نمی‌دهد».

 در واقع موضوع نماینده بیجار نیز «بعد از بررسی‌های متعدد و رفت و آمدهای نماینده شاکی و ناجا» خاتمه پیدا کرد.

  اگر در این قضایا یک شهروند عادی حضور داشت حتماً سرانجام ماجرا به خوبی و خوشی تمام نمی شد. به عبارتی دیگر با شرایط پیش آمده باید گفت درباره رفتارهای غیرقانونی و مجرمانه ای که توسط برخی از نمایندگان سر می زند خلاء قانونی وجود دارد و همین موضوع موجب شده که متاسفانه این باور در افکار عمومی شکل بگیرد که در اکثر قریب به اتفاق موارد مجلس شورای اسلامی به جای دفاع از حق، حقیقت را فدای منافع نمایندگان می کند.

بیشتر بخوانید:

نماینده بیجار از مامور راهور عذرخواهی کرد

۵۲۰ روز از درگیری نماینده بیجار با مامور پلیس گذشت/ هیات نظارت کجاست؟ +فیلم

در واقع وقتی پای یک نماینده مجلس در میان باشد، به نظر می رسد عموم نمایندگان، هیئت رئیسه و به‌خصوص هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بدون توجه به موضوع اتهام و نقش نماینده در پرونده، طرف نماینده مجلس را می‌گیرند. گویی که دفاع از هویت صنفی بر دفاع از حق و حقیقت ترجیح دارد.

گفتنی است قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان در سال 1391 به تصویب رسید که بر اساس آن «به منظور حفظ شأن و منزلت نمایندگان و نظارت درباره امور مربوط به دوران نمایندگی» هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان تشکیل می شود که به « گزارشهای واصله درباره سوء استفاده و تخلف مالی یا اخلاقی نماینده و درآمدها و هزینه های غیرمتعارف وی»، « گزارش های مربوط به رفتار خلاف شؤون نمایندگی»،« گزارش های واصله درباره اعمال خلاف امنیت ملی کشور و سایر اعمال مجرمانه از بعد انتظامی» و ... رسیدگی می کند.

مطابق ماده 10 قوه قضائیه موظف است در اجرای این قانون شعبه خاصی را جهت رسیدگی به موضوعات ارسالی تشکیل دهد و خارج از نوبت رسیدگی و نهایتاً رأی قطعی را ظرف سه ماه به هیأت اعلام نماید.

با توجه به پرونده هایی که در بالا به آنها اشاره شد باید گفت تاکنون هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس دهم در برخورد با نمایندگان متخلف نمره قبولی نمی گیرد. اگر نمایندگان خواهان آنند که کلیت مجلس مورد اتهام قرار نگیرد خود باید با نمایندگانی که تخلف کرده اند در برخورد پیشقدم شوند؛ چرا که از قدیم هم گفته اند حرمت امامزاده را متولی نگه می دارد. بدون شک در این صورت جایگاه مجلس در نزد افکار عمومی نیز افزایش خواهد یافت.

دیدگاه کاربران

بصیرت عظماق۱۰۶۵۹۰۶۱۴:۲۳:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۴
دیگ چرا به دیگ میگویی « روی تو سیاهه»؟؟؟؟؟؟؟؟
محسن۱۰۶۵۹۰۹۱۴:۲۴:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۴
آقای لاریجانی خیلی شور نزن . ان شا الله با همت مردم هیچکدومتون رو دور بعد نمی بینیم.
ناشناس۱۰۶۵۹۱۵۱۴:۲۶:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۴
هیات نظارت فقط از نماینده ها حمایت میکنه به جای اینکه عادلانه به تخلفات رسیدگی کنه.
ناشناس۱۰۶۵۹۴۷۱۴:۳۷:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۴
آیا دزدی از مردم درست است ؟
ناشناس۱۰۶۶۱۴۷۱۶:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۶/۴
کاش قوه قضاییه این خبر را رسانه ای نمی کرد و این نمایندگان هم بازداشت نمی شدند.حداقل مردم دلخوش به اجرای قانون نمی شدند.
ناشناس۱۰۶۶۳۴۵۱۷:۵۰:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۴
نمایندگان فقط خودشون رو نگه میدارند از آبروی وجایگاه مجلس برای 2نماینده خیانتکار استفاده نکنید این مجلس ماندنی است نه نمایندگان
علی۱۰۶۶۴۹۳۱۹:۳۲:۴۶ ۱۳۹۸/۶/۴
هیئت نظارت بر نمایندگان خواب که هیچ بی هوش تشریف داره !!!!!

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

  2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

  3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

  4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

  5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

  6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

  7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

  8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

  9. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

  10. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

  11. صحنه آهسته انفجار بیروت

  12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

  13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

  14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

  15. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

  16. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

  17. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

  18. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

  19. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

  20. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

  21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

  22. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

  23. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

  24. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

  25. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

   2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

   3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

   4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

   6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

   7. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

   8. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

   9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

   10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

   11. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

   12. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

   13. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

   14. انتقاد حسین شریعتمداری از فتاح/مخالفت با حضور روحانی در مجلس/پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی/ پاسخ آذری‌جهرمی به یک شایعه/ احمدی‌نژاد به تاریخ پیوسته است

   15. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

   16. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

   17. بازی با اعصاب مردم!

   18. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

   19. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

   20. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

   21. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

   22. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

   23. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

   24. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

   25. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

   آخرین عناوین