امیرعبدللهیان:‌ تصمیم شورایعالی امنیت ملی شوک جدی به غرب بود/ گام‌های ایران پس از ۶۰ روز به نفع آمریکا نیست

گروه سیاسی الف،   3980326042 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
امیرعبدللهیان:‌ تصمیم شورایعالی امنیت ملی شوک جدی به غرب بود/ گام‌های ایران پس از ۶۰ روز به نفع آمریکا نیست

دستیار ارشد رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: افراد دارای ذهن‌های فسیل شده در سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا مانند جان بولتون فکر می‌کنند می‌توانند با ورود یک ناو به منطقه آن را به تصرف در بیاورند در حالی که ترامپ نه به دنبال جنگ است و نه در شرایطی است که بتواند جنگی را آغاز کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسین امیرعبداللهیان مدیر کل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه نگاه یک به بررسی تحولات منطقه و سفرهای دیپلماتیک اخیر پرداخت.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه امروزه ترافیکی از رفت و آمد‌های دیپلماتیک را شاهد هستیم گفت: امروز تصمیم دقیق، سنجیده و خویشتنداری را بعد از تحمل یک سال گفتگو و قول‌های بدون عمل غربی‌ها و اروپا در موضوع عملی ساختن برجام شاهدیم.

وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته غربی‌ها فکر می‌کردند ما به برجام پایبند می‌مانیم و نسبت به مزایای برجام بهره‌مند نمی‌شویم و به وعده‌های آن‌ها توجه می‌کنیم افزود: نظام تصمیم دقیقی در این خصوص گرفت به طوری که شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای را اتخاذ کردند و این موضوع شوک جدی به آمریکا و غرب وارد کرد.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تصمیمات عقلایی و عملی، آن‌ها را وادار کرد تا واکنش‌ها و تلاش‌های جدی را شروع کنند ادامه داد:کشور‌های مانند انگلیس فرانسه و آلمان مواضع سیاسی خودشان را با صدای بلند در راستای مخالفتشان با خروج آمریکا از برجام اعلام کردند، اما در حوزه تحریم به طور رسمی اعلام نکردند که در این موضوعات با آمریکا همراهی نمی‌کنند. 

وی با اشاره به اینکه در این رفت و آمد‌ها هیئت‌های سیاسی تاکید بر پایبندیشان در روابط خود با ایران داشتند گفت: این مقامات حامل پیام از سوی ترامپ و آمریکا هستند و این روز‌ها حتی فردی مانند محمد بن‌سلمان از کانال‌های مرتبط نقش ایفا می‌کند. 

امیرعبداللهیان ادامه داد: بخشی از اجرای این عملیات را عربستان و امارات عهده‌دار شده است، حتی محمد بن سلمان در انتقال این پیامها در اوج خصومت و رفتارهای نامتعارف از طریق برخی از کشورهای منطقه نقش ایفا می‌کند، محمد بن سلمان توصیه می‌کند که آمریکایی‌ها جدی هستند و خوب است که ایرانی‌ها با آمریکا مذاکره کنند.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس با اشاره به اینکه محمد بن سلمان در اجلاسی که در مکه برگزار شد پیام خود را انتقال داد گفت: در آنجا نیز کشور‌های اسلامی مختلف، اتحادیه عرب، سازمان‌های اسلامی و جمعی از سران حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه نخست وزیر ژاپن با حسن نیت به ایران سفر کرد افزود: آمریکا درخواست‌های خود را از طریق واسطه‌ها اعلام کرده که برخی از سران کشور‌ها ممکن است یکی از پیام‌های ترامپ و یا همه پیام‌های او را به ایران اعلام کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه آن‌ها تلاش می‌کنند تا ترس از جنگ را در مذاکرات بزرگ جلوه دهند گفت: آن‌ها تلاش می‌کنند تا موضوع جنگ را جدی القاء کنند و پس از پرداختن به این موضوع تمرکزشان بر روی این مسئله است که جمهوری اسلامی ایران بعد از ۶۰ روز گام‌های بعدی را اگر بخواهد بر دارد به نفعش نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه آن‌ها می‌گویند دفاع از حقوق شرعی می‌تواند مشکلاتی را برای ما ایجاد کند گفت: آن‌ها می‌گویند تنها راه نجات مذاکره مستقیم با آمریکا و برقراری ارتباط تلفنی ایران با شخص ترامپ است لذا بر روی این موضوع مانور زیادی می‌دهند که مثلاً از این طریق ایران می‌تواند مزایای بزرگ اقتصادی را نصیب خود کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه مصر در اوج ارتباطش با آمریکا کمپ دیوید را در دهه ۸۰ با رژیم صهیونیستی پایه‌گذاری کرد به طوری که با این رژیم جعلی ارتباطی عادی را برقرار کرد گفت: مصر حسنی مبارک دوست اسرائیل و در اختیار آمریکا و غرب بود اکنون در این کشور شاخص‌های فقر را می‌توان به خوبی مشاهده کرد، به دلیل سیاست‌های آمریکا مصر با فقر روبه‌رو شده است، مصر حسنی مبارک صمیمی‌ترین دوست اسرائیل و آمریکا بود و اینک وضعیتش به این مرحله رسیده است.

مدیرکل امور بین الملل مجلس با اشاره به اینکه ایران کشوری بزرگ است که دارای جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی و بازاری بزرگ است گفت: اوباما ائتلافی را بر ضد ایران ایجاد کرد به طوری که حفظ آن ائتلاف بر علیه ایران هزینه‌های شکننده را به آمریکا تحمیل می‌کرد، ترامپ نمی‌تواند در دراز مدت تحریم و فشار را حفظ کند، ادامه این روند برای آمریکا و متحدینش مضر است لذا آن‌ها اگر بخواهند به این سیاست شان ادامه دهند ضرر می‌کنند، برخی از کشور‌ها از تحریم آمریکا علیه ایران ضرر زیادی کردند.

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، با اشاره به اینکه با فشار و تحریم پیشرفت و توسعه زیادی را توانستیم به دست آوریم افزود:مردم بزرگ ایران چهل سال است که تحریم‌ها را تحمل کرده اند و در سایه این تحریم‌ها پیشرفت‌های زیادی را به دست آوردند، ممکن است مردم این موضوع را از داخل حس نکنند، ولی برخی از خارجی‌هایی که وارد ایران می‌شوند این موضوع را متوجه شده‌اند، اروپا از تحریم‌ها ضرر جدی می‌کند لذا آن‌ها در تعاملات اقتصادی خود با ایران برنامه‌ریزی دارند که با این وضعیت اقتصادی جهانی نیازمند آن هستند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: اروپایی‌ها یکی از طرف‌های مذاکره با ایران هستند و در برخی از موضوعات با آمریکا اتفاق نظر دارند، در مباحث مربوط به توان دفاعی بین انگلیس و آمریکا هیچ تفاوت نگاه‌هایی وجود ندارد هردو می‌خواهند با ایرانی مواجه باشند که وقتی صحبت از توان دفاعی ایران می‌شود نتوانند از توان دفاعی بالای ایران صحبت کنند بلکه بگویند توان دفاعی ایران را فرو ریخته است.

وی با اشاره به اینکه کشور‌های اروپایی می‌گویند که باید بر روی پای خودشان برای تامین امنیت بایستند گفت:امنیت و اقتصاد اروپا در قالب طرح مارشال در دست آمریکا است و آن‌ها هنوز خیلی باید تلاش کنند تا بر روی پای خودشان بایستند.

مدیر کل امور بین الملل مجلس با اشاره به اینکه کشور‌های اروپایی فکر می‌کنند اگر رفت و آمد‌های خود را به ایران بیشتر کنند شاید کمک بیشتری به برون‌رفت از این وضعیت کند تا منتفع شود، زیرا آن‌ها از تحریم‌های ایران ضرر می‌کنند، آن‌ها نمی‌توانند به اندازه ایران در مقابل فشار‌ها خود را تنظیم کنند.

وی با اشاره به اینکه امارات و عربستان سیاست‌های غلطی را ایجاد و فضا را مخدوش کرده اند ادامه داد: امروزه خلیج فارس و دریای عمان جولانگاه دشمنان منطقه شده است تا مانع امنیت صادرات نفت از این منطقه شوند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه دود سیاست‌های غلط به چشم همه می‌رود عنوان کرد: اروپا‌ها در طی یکسال گذشته سعی داشتند تا رابطه خودشان را با ایران در موضوع برجام متوازن نگه دارند، آن‌ها تعارض استراتژیک در اظهارات و رفتار هایشان دارند.

مدیرکل امور بین الملل مجلس با اشاره به اینکه اروپا از یک طرف می‌گوید در برجام بمانیم و به تعهداتمان پایبند باشیم گفت: از طرف دیگر می‌گویند ما در مقابل آمریکا ضعیف هستیم و در مقابل آن‌ها نمی‌توانیم، اما چگونه است که برخی از کشور‌های کوچک می‌توانند با آمریکا چانه‌زنی و خودشان را مستثنا کنند و نفت را از ایران بخرند، امروز آمریکایی‌ها بیانیه دادند و گفتند صادرات گاز و برق ایران به عراق تا ۹۰ روز آینده مستثنی شده است و عراق می‌تواند این انرژی را از ایران وارد کند، عراق جنگ زده با کشور‌های اروپایی قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به اینکه عراق می‌تواند خود را مستثنی کند، ولی آلمان و فرانسه نمی‌تواند گفت: در دهه ۸۴ تا ۸۶ در مذاکرات با تروئیکای اروپا در ژنو از طرف وزارت خارجه عضو تیم مذاکره کننده سیاسی و امنیتی بودم که در آنجا شاهد رفتار‌های بد کشور‌های اروپایی بودم به طوریکه آن‌ها مدام به هر بهانه‌ای زمان جلسات مذاکرات ایران را به زمان دیگری موکول می‌کردند و بهانه تراشی می‌کردند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه کشور‌های اروپایی در آن زمان به دنبال خریدن زمان بودند گفت: اروپای آن روز با اروپای امروز فرق می‌کند اروپای آن روز متحد آمریکا بود، ولی اروپای امروز مخالف ترامپ است، یک سال کشور ما معطل ماند و دولت به اروپا فرصت داد تا در این مدت گامی بردارند و نشان دهند که می‌خواهند و می‌توانند بخش‌هایی را انجام دهند، اروپایی‌ها در این مدت سیاست متعارض استراتژیک داشتند و می‌گویند شما بمانید و ما نمی‌توانیم.

امیر عبداللهیان ادامه داد: آمریکایی‌ها با محاسبات غلطی که داشتند؛ تصور می‌کردند ما هیچ اقدامی از جمله توقف تعهدات برجامی به صورت پله‌ای انجام نمی‌دهیم و اروپایی و غربی‌ها متوجه شدند که طرف مقابله شان جمهوری اسلامی ایران است.

دستیار ارشد رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، با بیان اینکه آمریکایی‌ها ارزیابی مناسب از رفتار و تصمیمات ایران دارند، ادامه داد:آمریکایی‌ها متوجه هستند که ایران ۶۰ روز مهلت را تمدید نمی‌کند؛ به نظرم این اقدام ایران سنجیده و قابل قبول است، ضمن اینکه هر چه تصمیمات ما با عمل همراه باشد وطرف مقابل تصمیمات نظام را در چارچوب عمل مشاهده کند، قطعا از خواب خرگوشی خود بیدار می‌شود.

وی با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر ژاپن به ایران، تصریح کرد: تمامی سیاست ترامپ در کاخ سفید در قبال کشور‌هایی همچون ایران، چین، و ... مبتنی بر تهدید، اعمال فشار و وادار کردن به مذاکره است. نخست وزیر ژاپن در آسیا دارای یک جایگاه مشخصی است؛ اینکه رئیس جمهور آمریکا از آقای آبه برای انتقال پیام خود به ایران استفاده می‌کند، نشان دهنده این است که ایران را پای مذاکره بیاورد و هدف آن پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : ترامپ با اتخاذ سیاست‌هایی همچون تحریم در تلاش است که بتواند در انتخابات پیروز شود، یکی از تفاوت‌های اصلی آمریکا امروز با آمریکای گذشته دراین است که به طور تقریبی تمامی رهبران متحد هستند که رئیس جمهور آمریکا یک فرد غیرقابل پیش بینی است.

امیرعبداللهیان در خصوص مذاکره و نقش آن در منطقه گفت: پس از سقوط صدام در عراق، مقامات آمریکایی درخواست زیادی از ایرانی‌ها داشتند که در خصوص عراق، با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم که بنا به دستور رهبری به درخواست دوستان عراقی، این اتفاق بیفتد که تیم‌هایی در آن زمان برای مذاکره به عراق فرستاده شدند؛ در این مذاکرات سردار سلیمانی مسئول پرونده و آقای دکتر لاریجانی دبیر شورایعالی امنیت ملی کشور بودند؛ رهبری آن موقع تاکید زیادی کردند که مذاکرات طبق منطق، حکیمانه، دقیق و صریح انجام شود و اتهامات آن‌ها را بی پاسخ نگذارید.

وی ادامه داد: مذاکرات برای عراق بود، ولی طرفین آن ایران و آمریکا بودند. رهبری تاکید زیادی داشتند که حواستان باشد آمریکایی‌ها عراقی‌ها را از جلسه بیرون نکنند؛ که این اتفاق هم افتاد و از ما خواستند عراق را از جلسه مذاکره بیرون کنیم که با مخالفت ما رو به رو شدند.

مدیرکل امور بین الملل مجلس افزود: آمریکایی‌ها در سه دور مذاکره در عراق با طرف‌های ایرانی، وقتی متوجه شدند نمی‌توانند به نتیجه درستی از مذاکره با ایران برسند، میز مذاکره را ترک کردند؛ زیرا مذاکره کننده ایرانی، هم مستدل و هم از موضع قدرت و هم عقلانی به مذاکره می‌پرداختند. به همین خاطر بود که در مقابل اغلب سوالات پاسخی نداشتند.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: آمریکایی‌ها وقتی پای میز مذاکره حاضر می‌شدند، دوست داشتند به نتیجه دلخواه خود برسند، و وقتی به نتیجه‌ای غیر از آن می‌رسیدند، میز مذاکره را ترک می‌کردند.

وی عنوان کرد: من در مذاکرات اخیر دیدم، آمریکای امروز به آمریکای ۱۰ سال گذشته هیچ تفاوتی ندارد و همان رفتار‌های قدیمی را در مذاکرات خود انجام می‌دهد.

مدیرکل امور بین الملل مجلس در پاسخ به این موضوع که عده‌ای با وجود مشاهده بد بینی‌های آمریکایی ها، خواهان مذاکره با آمریکا هستند، گفت: در ایران کسی مخالف برقراری رابطه طبیعی با آمریکا نیست؛ ولی این به رفتار آمریکایی‌ها مربوط می‌شود که تاکنون نتوانستند اعتماد مقامات ایرانی نسبت به خود جلب کنند.

وی در خصوص صحبت‌ها و واکنش‌های اخیر ترامپ نسبت به ایران گفت: آمریکایی‌ها وقتی به کشور عراق وارد شدند، خود را حامل پیام صلح و دوستی در منطقه نامیدند و به همین واسطه توانستند امکانات خوبی برای خود در عراق فراهم کنند؛ ولی اکنون با گذشت سال‌ها حضور آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان، هنوز زیرساخت‌های معمولی یک زندگی در آن‌ها به وجود نیامده است.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص کشور‌های خلیج فارس گفت: با وجود منابع زیاد نفت و گاز در کشور‌های حوزه خلیج فارس، اختلافات طبقاتی در این کشور‌ها به شدت زیاد است و مناطق محروم زیادی در این کشور‌ها وجود دارد؛ ثانیا آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بخش زیادی از نفت این کشور‌ها را می‌برند و پول کمی در قبال آن به این کشور‌ها می‌دهند و از استقلال کافی برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: حدود ۱۰ سال پیش فرانسوی‌ها به اسم تاسیس نیروگاه برق و نیروگاه اتمی وارد کشور امارات شدند، ولی گفتند به علت نا امنی منطقه به خاطر وجود تروریست‌ها باید ابتدا پایگاه نظامی در کشور شما احداث کنیم؛ حالا با گذشت سال‌های زیاد، نیروگاهی در این کشور ساخته نشده است.

امیرعبداللهیان در خصوص تعرض به نفتکش‌ها و اتهاماتی که به ایران زده شده است و بحث شکل گیری اجماع جهانی در مقابل ایران گفت: به نظر من تشکیل اجماع جهانی علیه ایران با سیاست‌هایی که ایران اتخاذ کرده است، با توجه به وقت کم ترامپ برای ورود به کارزار انتخاباتی، کار ساده‌ای نخواهد بود.

مدیرکل امور بین الملل مجلس ادامه داد: آمریکایی ها، سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به قدری در منطقه دخالت کردند که شرایط برای صادرات نفت در منطقه، با نا امنی مواجه شده است و طبیعی است که هیچکس این اتهامات علیه ایران را قبول نکند.

وی همچنین اظهار کرد: وقتی نخست وزیر ژاپن در ایران حضور دارد، دشمنان می‌خواهند تا با نا امن نشان دادن فضا، سفر او را با نارضایتی همراه کنند، اما آقای آبه به قدری محترمانه و با سطح بالا در دیدار‌های خود ظاهر شد و برخورد‌های مقامات ایرانی به قدری سنجیده و حرفه‌ای بود که به نظرم با دیدگاهی مثبت نسبت به ایران، کشور را ترک کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص صحبت آمریکایی‌ها درباره جنگ عنوان کرد: اینکه افراد دارای ذهن‌های فسیل شده دستگاه‌های سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا مانند جان بولتن، فکر می‌کنند هنوز می‌توانند با ورود یک ناو به یک منطقه آن را به تصرف در بیاورند باید بگویم، ترامپ نه به دنبال جنگ است و نه در شرایطی است که بتواند جنگی را آغاز کند، بلکه با ایجاد ترس در حوزه جنگ و تهدید جمهوری اسلامی ایران، قصد آوردن ایران به میز مذاکره و گرفتن امتیاز است.

مدیرکل امور بین الملل مجلس با اشاره به عراق در زمان حمله آمریکایی‌ها گفت: آمریکایی‌ها زمانی به کشور عراق حمله کردند که عراقی‌ها هیچ سلاحی به عنوان موشک در اختیار نداشتند و وقتی مطمئن شدند هیچ چیزی در عراق، آن‌ها را تهدید نمی‌کند وارد این کشور شدند. این اتفاق در خصوص کشور افغانستان هم رخ داد و وقتی آمریکایی‌ها به این کشور وارد شدند، به جز گروه‌های کوچک و پراکنده مقاومت هیچ گروهی برای ایستادگی در مقابل آن‌ها وجود نداشت.

وی در پایان تشبیه شرایط ایران به شرایط عراق قبل از جنگ را نشان دهند درک نادرست افراد دانست و گفت: کاری که بخش نظامی کشور و در حوزه دفاعی انجام شده است، فکر جنگ را از سر مردم کشور دور کرده است و مردم را به عقلانیت و حکمت در عالیترین سطوح نظام مطمئن کرده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. سیاست های ترامپ در برابر ایران کاملا شکست خورده است

 2. حمل و نقل دریایی انگلیس خواستار بازگشت سریع نفتکش این کشور شد

 3. واکنش روسیه به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز

 4. پامپئو: ترامپ آماده دیدار با مقامات ایرانی بدون هیچگونه پیش‌شرطی است

 5. وزارت دفاع آمریکا به توقیف نفتکش انگلیس واکنش نشان داد

 6. انتشار فیلم رصد ناو «باکسر» توسط پهپاد نیروی هوافضای سپاه/ یک دروغ دیگر در کارنامه ترامپ  

 7. آقای ترامپ نتوانستید بزنید

 8. پرونده تحصیلی حسین فریدون، در مجلس به جریان افتاد

 9. واکنش وزیر خارجه انگلیس به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران

 10. منابع غربی مدعی شدند: توقیف دومین نفتکش انگلیس در خلیج فارس

 11. رهامی: اصلاحات «مانیفست» می خواهد/ مخالفان قانون اساسی اصلاح‌طلب نیستند

 12. تکذیب ادعای منابع غربی درباره توقیف دومین نفتکش انگلیسی

 13. در حال مشاهده چه بخشی از تاریخ ایران هستیم؟  

 14. آشنا: ظریف بیشتر از ترامپ قدرت تصمیم‌گیری دارد  

 15. نفتکش انگلیسی وارد لنگرگاه بندرعباس شد

 16. کشتی مصدر به مسیر خود در خلیج فارس بازگشت

 17. یارانه دهک‌های پایین افزایش می‌یابد؟

 18. حضور نیروهای ایرانی در پایگاه «آمرلی» تکذیب شد

 19. چرا ایرانیان به استانبول سفر می‌کنند

 20. بروجردی: اروپایی‌ها فقط حرف‌های قشنگ می‌زنند

 21. آهنربای مایع ابداع شد

 22. دبیرکل سازمان ملل نگران نفتکش انگلیسی شد

 23. برگزاری انتخابات شورایاری‌ها منوط به نظر سه قوه

 24. ظریف: آمریکا هرجا پا می‌گذارد ناامنی ایجاد می‌کند

 25. کودکان با «سرزمین کودک» بانک‌پاسارگاد، بانکداری می‌آموزند

پربحث‌های دیروز

 1. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 2. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 3. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 4. جلسه اضطراری دولت انگلیس پس از توقیف نفتکش این کشور

 5. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 6. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 7. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 8. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 9. حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف   

 10. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 11. نصیرزاده: درخواست ترامپ از فیفا خلاف اساسنامه این نهاد است

 12. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 13. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 14. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 15. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 16. المانیتور: ظریف و سناتور نزدیک به ترامپ دیروز در نیویورک دیدار کردند

 17. نصرالله: جنگ با ايران منطقه را درگير مي كند

 18. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 19. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 20. واعظی: آمریکا از تحریم ایران نتیجه‌ای نگرفت، به تحدید ظریف روی آورد

 21. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 22. خسرو شکیبایی به روایت بیژن بیرنگ و امرالله احمدجو؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز» سال ۸۷

 23. پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه از جیب کشاورزان!

 24. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 25. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 9. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 10. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 13. توقیف یک فروند نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 16. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 17. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 18. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 19. توانا بود هرکه با ما بود!

 20. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 23. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 24. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 25. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 3. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 4. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 5. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 6. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. توانا بود هرکه با ما بود!

 9. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 10. بی مهری دولت به رسانه ملی

 11. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 12. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 13. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 14. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 15. مراقب نفوذی ها باشیم

 16. دستور عجیب رئیس جمهور به نوبخت/ تخصیص بودجه صدا و سیما در صورت صلاحدید نمایندگان دولت

 17. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 18. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 19. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 20. پاسخ دادستانی ارکان انذارم به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 21. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود / سریال گاندو مثل یک شوک برای جامعه بود

 22. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 23. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 24. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 25. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

آخرین عناوین