درباره نخست وزیر جدید پاکستان؛ جماهير اسلامی پاكستان و ايران

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970521025 ۲۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
جماهير اسلامی پاكستان و ايران

«عمران احمدخان نيازي» معروف به عمران خان رهبر حزب تحريك انصاف در انتخاباتي تاريخي موفق شد انحصار دراز مدت دو حزب مردم و مسلم ليگ بر حكومت را بشكند و اكنون در انتظار رسميت يافتن نخست وزيري خود در جمهوري اسلامي پاكستان است.

پاكستان اگر چه طي دوران كوتاه حكومت طالبان در افغانستان «امارت اسلامي» را برسميت شناخت و عليه ائتلاف شمال كه مورد حمايت هند و ايران بود جبهه گيري داشت اما پيشتر همراه با ايران پشتيبان مجاهدين عليه اشغالگري شوروي بود. پاكستان انتخاب چنداني ندارد و در گريز از سنگين شدن سايه هند به نفوذ در افغانستان محتاج است و در اين چارچوب سياسي مشاركت ايران جايگزيني ندارد.

پاكستان كشوري است كه بر اساس هويت اسلامي توانست از هند استقلال بيابد و حفاظت از يكپارچگي و انضباط جامعه را زير بيرق اسلاميت مي جويد. علاوه بر اين متاثر از سابقه جانبداري پاكستان از عرب ها در جنگ هاي دهه ٦٠ و ٧٠ ميلادي با اشغالگران و البته همكاري نظامي آشكار اسرائيل با هند ( و باور عموم به تلاش ناكام اسرائيل براي طراحي حمله مشترك هند و اسرائيل به تاسيسات هسته اي پاكستان) سال ها است كه پاكستان علي رغم تماس هايي محدود، سياست حفظ فاصله با اسرائيل را دنبال مي كند و رژيم اشغالگر قدس را برسميت نمي شناسد.

اختلافات بر «خط ديورند» به حيث مرز ميان افغانستان و پاكستان يكي ديگر از عوامل موثر بر جهت گيري سياست خارجي پاكستان محسوب مي شود. خط ديورند مناطق پشتون نشين را ميان افغانستان و پاكستان تقسيم مي كند. اكثريت پشتون افغانستان كه به طور سنتي حاكمان اين كشور مي باشند هرگز به اعتبار اين مرز رضايت نداده اند. حتي زماني كه طالبان حكومت مي كردند علي رغم تكيه ايشان بر حمايت پاكستان از برسميت شناختن مرز ديورند طفره رفتند. پاكستان سال ها است پيگير سياستي شده كه تعريف هويت ملي افغانستان بر اشتراك مسلماني را هدف گرفته است تا با حاشيه اي كردن وابستگي هاي قومي در افغانستان، پشتون ها را از تمناي احياي يكپارچگي منطقه تقسيم شده با خط ديورند منصرف كند.

ميان هند و پاكستان در منطقه «كشمير» نيز اختلافات حل نشده ارضي به وصفي ريشه دار و پر تنش جريان دارد. پاكستان در مواجهه با شرايط پيچيده كشمير هم راه حل را در تكيه بر تقويت هويت اسلامي كشميري ها جستجو مي كند و در اين راستا ارتش قدر قدرت پاكستان نيروهاي اسلامگرا را پشتيباني مي كند كه برخي حتي متهم به افراطگرايي هستند.

كريدور اقتصادي چين و پاكستان جايگاهي راهبردي نزد پاكستان دارد و ضمن اتصال به چين در موازنه منطقه اي، رونق يافتن كريدور اميدواري بزرگي براي دولت هميشه مقروض اسلام آباد است تا بلكه با گسترش تجارت بتواند منابعي براي پاسخگويي به نيازهاي جامعه پر جمعيت پاكستان بيابد. تكيه بر دو بنادر ايالت بلوچستان سبب شده كه موفقيت برنامه ريزي هاي اقتصادي وابسته به امنيت اين ايالت باشد. جغرافياي بلوچ نشين نيز وسعتي گسترده در سه كشور ايران، افغانستان و پاكستان دارند.

هماهنگي نسبي عمران خان با ارتش و اسلامگرايان و همچنين پشتون تبار بودن اين نخست وزير جاه طلب فرصتي تاريخي براي پيشرفت پاكستان در پرونده كشمير و افغانستان هندزده ايجاد كرده است. (حتي سابقه قهرمان كريكت بودن او نيز يك فرصت "مديريت رسمي منازعه طالبان" براي اسلام آباد محسوب مي شود اگر خوشبينانه بتوان اميد بست كه ناشي از شهرت بي مثال قهرمان اين ورزش كه تنها ورزش مجاز امارت طالبان افغانستان بود نقش آفريني نخست وزير پاكستان با استقبال طرفين مواجه شود!)

اما اشاره به اين سر فصل ها جهت برشمردن برخي زمينه هاي توسعه روابط پاكستان با ايران است.

ايران و پاكستان در سياست ضد اسرائيلي همسو هستند. ايران نيز ميل خود به تكيه افغانستان بر هويت اسلامي را پنهان نمي كند و البته كه جمهوري اسلامي افغانستان را برادر جدايي ناپذير جمهوري اسلامي ايران مي بيند. ايران حتي در جغرافياي كشمير نفوذ فرهنگي تاريخي محسوس دارد تا جايي كه برخي كشميري ها آيت الله خميني را همخانواده خود مي دانند*. درباره لزوم تامين امنيت ايالت بلوچستان پاكستان نيز تهران نگراني هاي مشتركي با اسلام آباد دارد.

از سويي اگر چه گذر از سرزمين افغانستان نزديكترين خط وصل ايران به چين است، اما مسير افغانستان صعب العبور است. در ميان راه هاي جايگزين وسعت كريدور اقتصادي چين - پاكستان مي تواند رابطه ميان ايران با بزرگترين شريك تجاري خود را از مسير پاكستان مناسب كند به ويژه اينكه چند روز پس از اولين توييت دونالد ترامپ در آغاز سال ٢٠١٨ (كه پاكستان را مورد حمله لفظي قرار داده بود) اعلام شد كه بانك مركزي پاكستان يوآن چين را بعنوان ارز معتبر براي تجارت به رسميت مي شناسد. بعبارتي فضاي تجارت بدون دلار براي "ايران تحت تحريم دلار" در بازار پاكستان مساعد است.

اما اين همه هست و همچنان موانعي نيز درميانند!
پاكستان اگر چه مدتي است مي كوشد با گسترش روابط با همه قدرت ها و ايجاد تنوع در همكاري ها چهره كشوري مستقل از خود بنماياند اما نفوذ بلوك عربستان سعودي در فرهنگ و اقتصاد اين كشور قابل چشم پوشي نيست. همچنين ارتش پاكستان نيز كه متحد تلويحي عمران خان است به عنوان تنها ارتش اسلامي صاحب سلاح هسته اي (بمب اسلامي) با ادعاي حفاظت از موجوديت مسلمين، چشم به حمايت مالي دول متمول جنوب خليج فارس دارد.

امريكا مدت ها است نسبت به اشاعه هسته اي پاكستان بدبين است و ايران را هم متهم به تلاش براي ساخت سلاح هسته اي كرده است. واشنگتن از ميان دهلي نو و اسلام آباد ترجيح داده همكاري با دهلي نو را انتخاب كند اما دور از نظر نيست كه تقويت محسوس هرگونه روابط اسلام آباد و تهران واكنش هاي عربي را هم برانگيزد و آنگاه فاصله ميان پاكستان و كشورهاي عرب فرصتي به هند خواهد داد تا روابط خود را تحكيم بخشد و در كرانه وقوع آن احتمال، بعيد نيست كه حتي مزاياي كريدور چين - پاكستان تهديد شود! از سويي ديگر در اين مقطع زماني كه ايران آماج هجوم تحريمي ايالات متحده قرار گرفته، اگر رايزني براي معافيت هند از تحريم هاي آمريكا به نتيجه برسد و پاكستان منفعلانه كمافي السابق از شانس نزديكي به ايران استفاده نكند، فرصتي تاريخي را از دست خواهد داد و پس از آن تكامل حلقه هند گرد خود را (در ايران و افغانستان) با حسرت به تماشا خواهد نشست...

ظهور عمران خان بعنوان يك «تغيير» را مي توان به فال نيك گرفت. معادلات پيچيده اي پيشا روي عمران خان گستره شده و هر چند در كلام نزديك شدن به تهران را هدف مي داند اما طريق سياستورزي او اكنون ناشناخته تر از آن است كه بتوان پيش بيني داشت. در هر حال نكته جالب اين جاست كه علي رغم ظهور يك چهره نو در پاكستان و چشم انداز تغييرات، باز همچون هميشه مزاياي فرصت طلايي تغييرات بيش از هر ديگري متوجه ايران شده است. در هر غافلگيري و تلاطمي ايران ستون امن و تكيه گاه قابل پيش بيني به نظر مي رسد لذا دشمنان و رقبا سخت به زحمت مي افتند تا هزينه مانع تراشي ها را بپردازند.

ايران هر چند دخالت مستقيم در جامعه پيچيده پاكستان و تغيير در صف آرايي قواي سياسي آن ندارد اما باز هم در نتيجه هر كنش ديگران جايگاه ايران برجسته مي نمايد و يادآوري مي شود!

ايران ميراث دار گنجينه عظيم فرهنگي است و تلاش هاي مذبوحانه قدرت هاي منطقه اي و فرامنطقه اي هرگز نتوانسته نظم تاريخي اين جغرافيا را دگرگون كند يا حتي جايگاه ايران را تضعيف نمايد. اين استواري و درخشش دوام خواهد داشت تا زماني كه ايرانيان اينچنين جانانه و هوشمند قدر سرمايه هاي هويتي خود را مي داند.

* آیا درست است که اجداد امام خمینی در کشمیر زندگی می کردند و بعد از آنجا مهاجرت کرده اند؟ لطفا پاسخ مستدل ارائه دهید؟

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

محمد قاسمی۴۸۸۶۶۴۰۹:۰۲:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۲۱
عمران خان شانس بزرگی برای ایرانه منتهی طبق معمول فعلی سیاست خارجی این فرصت گرانقدر توسط عربستان از ایران دزدیده میشه و بازهم دوستی به اجبار به دشمن ایران تبدیل میشه و از یک ضد وهابی به یک ضد ... امروز از سفیر ایران در پاکستان بپرسید از زمان پیروزی عمران خان چه کردی ؟ یا باقی افراد وزارت خارجه خداوکیلی بگید یکم از ترکیه و عربستان یاد بگیرن تا سکته نکردیم
ناشناس۴۸۹۱۴۶۱۲:۱۲:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۲۱
عمران خان احتمالا به سرنوشت بوتو پدر یا دختر دچار میشه خدا رحمتش کنه
ناشناس۴۸۹۴۹۴۱۴:۲۱:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۱
چه می نویسید؟ آیا پاکستان دیدگاه ضد اسراییلی دارد که می نویسید ایران و پاکستان هر دو مواضع ضد اسراییلی دارند؟
ناشناس۴۸۹۷۳۸۱۶:۲۷:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۱
منظور مردم پاکستان بود. مردم پاکستان به شدت ضد اسراییل و آمریکا هستند
ناشناس۴۸۸۷۱۵۰۹:۲۶:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۱
حال اگر قرار باشد بین افغانستان و پاکستان طرف یکی را بگیریم چه کنیم ؟ همیشه راه را اشتباه می رویم ، هند متحد بسیار بهتری برای ماست ، پاکستان این روزها که غرق در طالبان و عربستان است جز دشمنی چیزی برای ما ندارد ،
نجیب۴۸۸۷۳۰۰۹:۳۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۱
این رو هم مثل بی نظیر بوتو ترور نکنند خوبه! آمریکا خیلی بی اخلاق هست.
فکور۴۸۸۸۰۲۱۰:۰۲:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۲۱
سلام، هر چند افغانستان و پاکستان در لفظ جمهوری اسلامی هستند ولی نظام سیاسی آنها دموکراسی است. بنابراین در وضعیت فعلی، از نظر آزادیهای اجتماعی و سیاسی، آنها ...ظاهرا فراتر از ایران است متاسفانه!
ناشناس۴۸۸۹۳۷۱۱:۰۶:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۱
اونجا مردمشون توی نهی از منکر فعال هستند شما هر کاری کنی و به هر چیزی توهین کنی شاید دولت باهات کاری نداشته باشه والبته نیازی هم نیست اعمال قانون کنه چون قبل از دولت محل کار یا روزنامه و یا خونه شما توسط افراد ناشناس منفجر میشه یا سر از تنتون جدا مشیه نتیجه گیری دموکراسی زنده و فعال در این کشورها وجود داره و هیچ کس جرات استفاده از دموکراسی رو نداره
محمدرضا۴۸۸۸۲۲۱۰:۱۳:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۱
بریم بگردیم متحد از کشورهای گرفتار و ...مثل خودمان پیدا کنیم؟؟؟
ناشناس۴۸۹۰۱۴۱۱:۳۷:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۱
بدون توسعه تجارت با همسایه ها توسعه اقتصادی ممکن نیست. ترکیه در دوران تحریم راه تنفس خوبی برای ایران بود. چرا پاکستان را هم اضافه نکنیم. از غربی ها آبی برای ما گرم نمی شود.
حتی۴۸۸۸۵۸۱۰:۳۰:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۱
خدا کنه خوب مرزهاشونو از شر تکفیری هاحفظ کنند اینقدر جوونای ما لب مرز شهید نشن
علی۴۸۸۸۷۷۱۰:۳۹:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۱
باز ایران وارد میشه کمک مالی می کنه اوضاع رو براه میشه بعد به راحتی بیرونش میکنن و دست آخر هزینه هنگفتی رو دست مردم بیچاره ما می افته
ناشناس۴۸۸۹۱۱۱۰:۵۶:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۲۱
ما بايد سعي كنيم خط لوله گاز راه اندازي و به پاكستان و هند صادر بشه
ناشناس۴۸۹۳۱۰۱۳:۱۰:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۱
بنده خدا کدوم لوله؟ فگر کردی واقعا از ایران گاز میخرن؟!؟!؟!؟؟!
ناشناس۴۹۱۰۰۷۱۲:۰۱:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حالا گاز هیچ سرمایه و تکنولوژی از کجا می اری ؟
علی۴۸۹۵۶۸۱۴:۵۰:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۱
بعد هم پولشو ندهند . سه میلیارد دلار هزینه خط لوله از عسلویه به خط مرزی پاکستان کردیم و قبول کردیم که تقریبا به قیمت تمام شده به هند و پاکستان تقدیم کنیم که امریکا بهشون اجازه نداد و گفتند چشم . البته بنفع مردم ایران شد چون الان در شهر ها خودمون گاز نداشتیم .
ناشناس۴۹۳۰۰۷۱۰:۰۴:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۲۳
لوله ای که از پاکستان به هند رود هر روز یک جایش منفجر میشود گاز را باید از طریق بستر دریا به هند رساند
ناشناس۴۸۹۱۱۷۱۲:۰۲:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۲۱
عمران خان با دختری از خانواده گلدا سمیت ازدواج کرد که از کلیمی‌های سرشناس انگلیس هستند. البته این ازدواج به جدایی‌ انجامید ولی‌ اگر فکر می‌کنید میتوانید روی او برای مبارزه با اسراییل حساب کنید خیلی‌ بی‌ اطلاع هستید
ناشناس۴۸۹۶۵۰۱۵:۲۳:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۱
پاکستان از زمان تاسیس مواجه با بحران بوده که بزرگترین ان جدا شدن بنگلادش از ان است این کشور چون هویت فرهنگی ندارد همیشه در گیر خواهد بود و اصلا قابل مقایسه با هند که در چند سال دیگر غول اقتصادی خواهد شد نیست. مشکل بزرگ ان قشری بودن توده بزرگی از جمعیت ان است
ناشناس۴۸۹۸۵۳۱۷:۴۵:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۲۱
....به جای توجه به اهداف بلند مدت و استراتژیک و منافع ملی بر موضعگیری مقطعی کشورها تکیه کردن یک اشتباه مرگبار خواهد بود. پاکستان از ابتدای تولد کشوری پرتنش و تنش زا در منطقه بوده و هست و خواهد بود. این کشور نه بازاری برای کالاهای نفتی و غیر نفتی ایران است و نه عمق استراتژیکی دارد که به لحاظ لجستیک و سیاسی توان حمایت از ایران را داشته باشد و نه روابط گرمی با همسایگان خود دارد که بتوان به عنوان راه ترانزیت از آن استفاده نمود. حتی به لحاظ مذهبی هم توسعه دهنده وهابیت که دشمن تشیع است می باشد. لذا به هیچ عنوان نمی بایست با نزدیک شدن به این کشور روابط ایران با هند را که از قضا تمام ویژگیهای مثبت استراتژیک را دارد به خطر انداخت.
ناشناس۴۹۰۱۰۸۲۲:۳۴:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۱
یکی از وحشتناک ترین کشور های اسلامی همین پاکستان است که بعد از جدایی از هند توسط محمد علی جناح خود را بیچاره کرد . ضیا الحق نظامی مسلمان آن کشور که رهبر آنان شد بشدت مذهبی بود و اولین کشور اسلامی بود که در قرن بیستم مثل دوران توحش مردم را در خیابان شلاق میزد . ..
ناشناس۴۹۳۰۹۸۱۰:۳۲:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۳
پاكستان برخلاف نامش بد ترين دولت تروريست پرور منطقه است. كشوري كه بنيادش بر حسادت ...است سرنوشتي بهتر از اين ندارد. افغانستان هزار بار بهتر از پاكستان است.
ناشناس۵۰۸۷۴۷۰۸:۱۰:۱۹ ۱۳۹۷/۶/۱
واقعا در تعجبم نویسنده از نفوذ عربستان در این کشور بی اطلاع است یا از حمایت های پاکستان از طالبان که قطعا دشمن ایران هستند.یا نفوذ آمریکایی ها در این کشور.نزدیکی بیش از حد با کشورهایی مانند پاکستان که کاسه گداییشان همواره دراز است سودی برای ایران ندارد نه نفوذی در دنیا دارند نه تکنولوژی فوق العاده ای .تنها باید برای آنها خرج کرد و بس
ناشناس۵۱۰۹۶۵۰۰:۰۶:۵۹ ۱۳۹۷/۶/۳
طبعا پیشنهاد اتحاد جماهیر اسلامی خیالی است و واقعیت های سیاسی واجتماعی پاکستان و ایران به گونه ای نیست که این ایده تحقق پذیر باشد . جهان اسلام وکشورهای اسلامی الان دردرون خود مجموعه ای از اضداد هستند وای به حال این که ضدی هم به آنها اضافه نماییم چه میشود ؟
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 2. فوری/ وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ تعداد شهدا مشخص نیست + عکس و فیلم

 3. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 4. بیماری پوستی عامل افزایش ریسک آلزایمر تا ۲۵ درصد

 5. وال استریت ژورنال: چین مذاکره تجاری با آمریکا را لغو کرد

 6. لحظه مطلع کردن روحانی از حمله تروریستی اهواز هنگام سخنرانی امروز در مراسم رژه تهران  

 7. درباره «داد» احمدی‌نژاد و «جیغ‌های» بعد از تسریع در مبارزه علنی با مفسدان

 8. تصاویری از حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 9. امسال نمایشگاه مطبوعات برگزار نمی‌شود

 10. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 11. ۳۲۰ کشته و زخمی در اعتراضات ماه سپتامبر در بصره

 12. آسیب شبکه‌های اجتماعی خارجی جدی است

 13. دار مجازات برای قاتلان نگهبان ۱۵ ساله

 14. تصاویر اولیه حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 15. انفجار غیرمترقبه کانال فاضلاب در خیابان  

 16. مراسم رژه مشترک نیرو‌های مسلح  

 17. آخرین وضعیت جاده‌ها؛ محدودیت تردد در آزادراه تهران-قم

 18. دستور قضایی به بانک مرکزی درباره حساب بانکی مالک سایت ثامن

 19. پاسخ به ابهامات دربی؛ از تغییر زمان بازی تا سهم ۱۰ درصدی پرسپولیس

 20. ترامپ بازهم چین را تهدید کرد

 21. ذوالنور: کسی حق مذاکره با آمریکایی‌ها به امید واهی آب کردن یخ رابطه را ندارد

 22. رژه آخرین سامانه‌ها و تجهیزات دفاعی نیروهای مسلح در حرم امام (ره)

 23. پرت کردن همسر از پشت‌بام به‌خاطر اختلافات خانوداگی

 24. سینمادار دوست دارد فیلمفارسی نمایش دهد/مخاطب ما سلیقه سینمایی ندارد

 25. سرکرده داعش کجاست؟ فرار البغدادی از منطقه عملیات نیروهای کُرد

پربحث‌های دیروز

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. تکرار دوباره داستان مالباختگان سرمایه‌گذاری‌های وسوسه‌انگیز

 3. واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به ادعای توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به ساحت امام حسین(ع)

 4. خطیب نماز جمعه تهران: زمان خداحافظی از رژیم اشغالگر قدس فرا رسیده است

 5. 14 معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند

 6. کریمی قدوسی: پرونده افرادی چون ابتکار و مولاوردی که از جاسوسان حمایت می‌کنند باید مورد بررسی قرار گیرد

 7. درخواست ۹۰ نماینده مجلس از لاریجانی درباره شفافیت آرای مجلس

 8. 35 کیلو شمش طلای قاچاق توقیف شد

 9. زنگنه: هر تصمیمی که منافع ملی ما را تهدید کند وتو می‌کنم

 10. ترامپ: هفته آینده رییس جلسه شورای امنیت درباره ایران خواهم بود

 11. ترامپ به بولتون: اجازه جنگ با ایران را نداری

 12. چالوس و هراز یک‌طرفه شد

 13. مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما»

 14. کاهش قیمت اجاره بها با تصویب طرح مسکن استیجاری

 15. کلاهبرداری از اعتماد مردم در سکه ثامن

 16. افشای سندی از تحرکات مشکوک عربستان پیش از حمله به سفارتش در تهران

 17. واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به خبر درخواست ایران برای ملاقات با ترامپ

 18. درباره آیین چند هزار ساله «گِل مالی»

 19. ۱۰ خرافه بسیار عجیبِ مردم جهان/ از جادوی میوه‌ها تا نماد خوش‌شانسی

 20. شطرنج سبب پیشگیری از آلزایمر می‌شود

 21. رهبر کره شمالی خواستار دیدار مجدد با دونالد ترامپ است

 22. هشدار اروپا به تل‌‌آویو درباره فلسطین / هیلی: ایران باید موضوع شورای امنیت باشد نه فلسطین!

 23. کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد

 24. نگاهی به خدمات حکام عرب خلیج فارس به صدام در طول جنگ تحمیلی

 25. آیا بازار نفت از نقشه جدید اوپک و روسیه استقبال می‌کند؟

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 7. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 8. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 9. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 10. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 11. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 12. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 13. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 18. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 19. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 20. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 21. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 22. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 23. آیا پارک لاله تهران پولی شده است؟

 24. دستور ویژه دادستان کل کشور در پی هتک حرمت به ساحت مقدس حضرت رقیه (س) در یک روزنامه

 25. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

آخرین عناوین