سپینو-مگنت

باقری عضو پیشین مذاکره‌کننده هسته‌ای: غرب ، تسلیم موشکی می‌خواهد نه مذاکره موشکی / حامیان مذاکره موشکی قطعاً جنگ‌طلب هستند

گروه سیاسی الف،   3970209091 ۵ نظر، ۱۷ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
غرب ، تسلیم موشکی می‌خواهد نه مذاکره موشکی / حامیان مذاکره موشکی قطعاً جنگ‌طلب هستند
 
 
 
همیشه صحبت از مذاکرات هسته‌ای و برجام که مطرح می‌شود نام عده‌ای خاص که در مذاکرات پیشین و کنونی موثر بودند بر سر زبان‌ها می‌افتد، عده‌ای که مذاکرات را پیش بردند و عده‌ای که برجام را به امضا رساندند اما در این بین مذاکره‌کننده‌های قبلی کمتر صحبت کرده و سعی داشته‌اند که همیشه بیشتر در جمع‌های دانشگاهیان ظاهر شوند تا رسانه، با همه این تفاسیر اما علی باقری از آن دست مذاکره‌کننده‌های پیشین است که هر جا موثر ببیند به صحبت با رسانه تن داده و در مسیر مصاحبه خط قرمزی جز مصالح ملی ندارد.
 
هر چند که با همه صراحت لهجه تلاش می‌کند تهمتی به شخص خاصی نزده و نامی را خدشه‌دار نکند، تنها مسیرها و رفتارهای خلاف منافع ملی را با ظرافت بیان می‌کند تا هر کسی با چارچوبی که او ارائه می‌دهد بتواند دایره مدنظر باقری در رعایت مصالح ملی و افراد خارج از این دایره را شناسایی کند. این روزها بحث برجام و مذاکرات برجامی دوباره در راس محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان قرار گرفته و حتی سفر افرادی مانند ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و مرکل صدر اعظم آلمان به آمریکا را به برجام نسبت می‌دهند. نسبتی که البته صحبت‌های آنها در واشننگتن نشان می دهد که به دنبال اهدافی ورای برجام هسته‌ای هستند و سعی دارند در لوای نام حفظ برجام خواسته‌های دیگری را به ایران تحمیل کنند.
 
بر همین اساس با علی باقری، معاون پیشین شورای عالی امنیت ملی و عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت‌وگو داشتیم او هم در همین زمینه مطالبی را درخصوص برجام و ادعای مذاکره موشکی و جریان‌های غرب‌گرای داخلی بیان کرده که جذابیت‌های خاص خود را برای خوانندگان خواهد داشت و بسیاری از مطالب صریح عنوان شده شاید برای نخستین‌بار است که منتشر می‌شود، با این مقدمه بخوانید ماحصل گفت‌وگوی سیاست روز با او را.
 
عضو پیشین مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور سوالات مهمی را از آنهایی که عدم تعهدات غرب در مقابل امضای برجام را به چشم دیده و درس نگرفته‌ا‌ند دارد و با اشاره به نکاتی از قبیل اینکه غربگرایان با پوشش مخملی "مذاکرات موشکی" می‌خواهند خنجر "تسلیم موشکی" را در قلب ملت ایران فرو کنند!، در تمامی دوگانه‌هایی که یک طرف آن ملت ایران و طرف دیگر بیگانگان هستند، غربگرایان همواره در طرف بیگانگان قرار گرفته‌اند، وطن‌فروشی فقط یک عارضه در میان غربگراها نیست، بلکه وطن‌فروشی با ذات غربگراها ممزوج شده است، انقلابی‌ها قلب هسته‌ای ایران را به تپش واداشتند، ولی غربگراها با بتن‌ریزی در قلب راکتور اراک جشن گرفتند و شادی کردند! سعی در به چالش کشیدن و البته به پاسخ واداشتن آنهایی دارد که هیچ‌گاه در قبال شکست تئوری‌های خود حتی به طرفدارانشان هم پاسخی منطقی نمی‌دهند و همیشه دنبال یک بهانه‌‌اند تا دلیل شکست‌های تئوریک خود را توجیه کنند.
 
او در ادامه با طرح پرسشی درباره اینکه چرا روشنفکرنماها که در موضوعات صد درصد ملی (از جمله حمایت از کالای ایرانی) ساکتند، حنجره‌ی خود را برای فرو بردن خنجر "خلع سلاح موشکی" در قلب ملت ایران پاره می‌کنند؟! درخواست انقلابی‌ها را از آنهایی که چنین تعاریفی ارائه داده‌اند مطرح کرده و عنوان می‌کند که خواست ملت ایران از غربگرایان این نیست که انقلابی باشند، بلکه از آنها می‌خواهند لااقل ایرانی باشید! باقری در نهایت با اشاره به اینکه «دانشجویان انقلابی برای مردم تبیین کنند که کاسبان برجام چه منفعتی از سازش با بیگانگان می‌برند که حاضرند حتی به قیمت خلع سلاح ملت ایران باز هم به دشمن باج بدهند و مروج تسلیم موشکی باشند؟» سوال دیگری را طرح می‌‌کند و امیدوار است حداقل افرادی که چنین تئوری‌هایی را طرح می‌کنند بتوانند جواب قانع‌کننده‌ای داشته باشند.
 
 **************************

چرا درباره منافع ملی گاهی صداهای مخالف می‌شنویم، برجام به عنوان یک سند ملی چرا باید به صورت جناحی نقد شود و متاسفانه آن را تا سر حد یک دستاورد حزبی پایین آوردند؟ 


ببینید واقعیت این است که در تمامی دوگانه‌هایی که یک طرف آن ملت ایران، منافع ملی، امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران باشد و طرف دیگر آن منافع و امنیت بیگانگان و حتی دشمنان ملت ایران قرار داشته باشد، همواره انقلابی‌ها با تمام وجود مدافع و جان‌ فدای منافع و امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور بوده و هستند، ولی غربگرایان داخلی و روشنفکرنماهای وطنی، همواره در طرف بیگانگان قرار گرفته و با رفتار و گفتار خود نه تنها منافع و امنیت ملی بیگانگان را تامین می‌کنند، بلکه علیه منافع و امنیت ملی ایران موضع‌گیری کرده و حتی اقدام می‌کنند. 

این غربگرایان که می‌گویید چه کسانی هستند؟ چرا واضح‌تر درباره نام و نشانشان صحبت نمی‌کنید؟ 


اینها همان جریان و تفکری هستند که در طول ۴ دهه‌ی گذشته همواره در طرف مقابل منافع ملت ایران ایستاده‌اند، همان جریانی که در زمان حضور صدام در خاک ایران، فرمان آتش‌‌بس می‌داد، همان تفکری که منافقین تروریست را فرزندان خود می‌خواند، همان تفکری که جنایت امریکا در شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج‌فارس را حق امریکا می‌دانست، همان جریانی که خواهان مذاکره و تعامل با تروریست‌های طالبان در افغانستان بود، همان تفکری که حامی مذاکره و سازش با تروریست‌های تکفیری داعش در سوریه و عراق بود، همان جریانی که ملت ایران را سزاوار محرومیت از ده‌ها حق هسته‌ای‌اش می‌دانست و همان تفکری که حامی تعطیلی بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای بود، همان تفکر و جریان، اکنون سینه ‌چاک تسلیم موشکی است. مدعیان وطن‌‌پرستی، هویت و بقای خود را در وطن‌‌فروشی می‌بینند. امروز دیگر وطن‌فروشی یک عارضه در جریان غربگراها در ایران نیست، بلکه وطن‌فروشی با ذات غربگراها ممزوج شده ‌است. 


با این حسابی که شما یاد کردید تعدادشان کم نیست، برای این اقدامات و جلوگیری از انتظار افکار اشتباه و خلاف آرمان‌های انقلاب، انقلابیون چه مسیری را باید در پیش بگیرند؟ فکر نمی‌‌کنید، عملکرد برخی انقلابی‌نماها هم در به وجود آمدن جو اخیر موثر باشد؟ 

همه اینهایی که می‌گویم اقدام انقلابی‌ها و آنهایی است که جمهوری اسلامی و آرمانهای انقلاب را کاملاً درک کرده‌اند. اما در حالی که جوانان انقلابی قلب فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به تپش واداشتند، عملیات غنی‌سازی اورانیوم را عینیت بخشیدند، غنی‌سازی ۲۰ درصد را محقق کردند، راکتور آب سنگین اراک را آماده‌ افتتاح نمودند، سایت غنی‌سازی فردو را طراحی نموده، ایجاد کرده، تجهیز نموده و عملیاتی کردند، شاهد بودیم که این روشنفکرنماها و غربگرایان وطنی بودند که از ضایع‌ شدن بیش از ۱۰۰ حق هسته‌ای ملت ایران در قالب برجام، محرومیت ابدی ملت ایران از ده‌ها حق هسته‌ای‌اش در توافق هسته‌ای، توقف بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ای و برچیده ‌شدن بسیاری از تجهیزات هسته‌ای حمایت کرده و حتی برای بتن ریختن در قلب راکتور آب سنگین اراک جشن گرفتند و شادی و پایکوبی کردند و عده‌ای هم به بتن‌ریزان جایزه دادند. انقلابیون و کسانی که جمهوری اسلامی را دوست دارند در حال فعالیت هستند. 

اما می‌بینیم که صحبت‌هایی درباره مذاکره موشکی متاسفانه از درون کشور با وجود اینکه تعهدات غربی‌ها به برجام عملیاتی نشده شنیده می‌شود، چطور است که این بی‌تعهدی‌ها را می‌بینند و دوباره صدای مذاکره مجدد راه می‌افتد؟ 

خیلی ساده است اکنون که جوانان انقلابی توانستند با تلاش، خلاقیت، ابتکار و مجاهدت خود توانمندی موشکی را به ملت ایران هدیه کنند و دشمنان را از فکر تجاوز و تعدی به ایران اسلامی بازدارند، متاسفیم که غربگرایان، باز هم در مقابل ملت ایران و در کنار دشمنان جمهوری اسلامی قرار گرفتند تا حدی که وقیحانه در رسانه‌ها به توجیه و ترویج "تسیلم موشکی" ملت ایران در قبال دشمنان می‌پردازند. 

از حق نگذریم، کلمه تسلیم موشکی را نشنیده‌ایم، معمولا می‌گویند مذاکره موشکی.. 

بله، چون معتقدم غربگرایان تسلیم موشکی را مذاکرات موشکی نام نهاده‌اند تا از زشتی و قباحت کارشان در منظر افکار عمومی بکاهند و نقش مزدوری خود را کتمان نمایند و پوششی برای وطن‌فروشی خود دست و پا کنند. 
متاسفانه روشنفکران مدعی ملی‌گرایی، در حالی که در موضوعات صد در صد ملی از جمله حمایت از کالای ایرانی سکوت مرگبار کی‌کنند و قلم را در نیام کشیده و زبان را در کام حبس می‌کنند، با تمام توان به دنبال تحمیل مذاکرات موشکی بر ملت ایران هستند و حنجره‌ی خود را برای فرو بردن خنجر مذاکرات موشکی در قلب ملت ایران پاره می‌کنند. 

اصلاً این مذاکره موشکی از چه زمانی شروع شد؟ آیا در زمان حضور شما در صدر تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هم موضوعاتی از این دست در جلسات مطرح می‌شد؟ 

ببینید متاسفانه نخستین جرقه‌ی مذاکرات موشکی در داخل زده شد. درست در اواخر سال ۱۳۹۴ و پس از آغاز اجرای برجام یکی از دولتمردان تصریح کرد، می‌توان به هیات مذاکره‌کننده اجازه داد تا در رابطه با بقیه‌ی تحریم‌ها نیز مذاکره کنند که به نتیجه‌ای مانند برجام برسیم. اکنون نیز غربی‌ها از این علامتی که از داخل به بیرون ارسال شد، سوء‌استفاده کرده و از چنین خطای راهبردی بهره ‌برداری می‌‌کنند. 

یعنی گپ زدن موشکی هم مشکل استراتژیک دارد؟ نمی‌شود این را به استراتژی‌ای برای فریب دشمن تحلیل کرد و اینطور برآورد کرد که عده‌ای می‌خواهند با این ادبیات دشمن را فریب دهند و طول عمر برجام را اضافه کنند؟ 

نه، هرکس که بگوید درباره‌ی موضوع موشکی با بیگانگان مذاکره نمی‌کنیم، ولی گپ می‌زنیم، یا هنوز مفهوم دشمن را درک نکرده یا نقش و اهمیت توانمندی دفاعی را نمی‌داند و یا از دیپلماسی درک درستی ندارد. "هدف حداقلی دیپلماسی" حفظ قدرت کشور و تثبیت اقتدار ملت ایران و "هدف مطلوب دیپلماسی" ایجاد مولفه‌های جدید قدرت و ارتقای اقتدار ملی است، اما برخی‌ها، هنر دیپلماسی را در حصول توافق با بیگانگان می‌دانند، نه حفظ قدرت و توانمندی ملت ایران. 
از این‌رو مانند برجام حاضرند برای جلب رضایت بیگانگان، از قدرت ملی نیز مایه بگذارند و حتی آن را به تاراج بگذارند. برای غربگرایان حصول توافق با بیگانه مهمتر از حفظ توانمندی ملی است. در همین چارچوب بود که در موضوع هسته‌ای توافق حاصل شد، ولی نتیجه‌ی مورد نظر ملت ایران حاصل نگردید؛ برجام نه تحریم‌ها را برداشت و نه از حقوق هسته‌ای صیانت کرد. 

مذاکره موشکی حالا باید برای برداشتن سایه جنگ انجام شود؟! قبلاً که براساس ادعای آقایان قرار بود برجام سایه جنگ را بردارد؟ آیا این اتفاق با تهدیدات مکرری که صورت می‌گیرد واقعاً رفع شده است و یا مذاکره موشکی باید صورت گیرد؟! 

همانگونه که چند سال قبل عده‌ای با ادعای دروغِ تهدیدِ جنگ، ادعا کردند که مذاکره حلال همه‌ی مشکلات است و از این رو برجام را بر ملت ایران تحمیل کردند، اکنون نیز غربگرایان با کمال وقاحت می‌گویند «اگر ایران می‌خواهد در جامعه‌ی بین‌المللی زندگی کند، باید مذاکره کند» و بعد هم با لحنی تهدیدآمیز، به ملت ایران هشدار می‌دهند «ایران می‌تواند زیر بار این مذاکرات نرود، اما در آن صورت باید خود را برای جنگ آماده کند». 

در واقع غربگرایان که چند سال قبل ملت ایران را در برابر دوگانه‌ی "مذاکره برای واگذاری حقوق و توانمندی هسته‌ای" و "جنگ" قرار دادند، امروز نیز دوگانه‌ی "مذاکره برای واگذاری حقوق و توانمندی موشکی" و "جنگ" قرار می‌دهند. حال اتفاقاً سوال ما هم از غربگرایان این است که خلع سلاح ملت ایران تهدید جنگ را برمی‌دارد یا تهدید جنگ را برمی‌گرداند؟ رویکرد غربگرایان درباره‌ی تسلیم موشکی، قبل از اینکه غیرت ملی آنها را به چالش بکشد، عقل آنها را زیر سوال می‌برد. 

به آنهایی که تفکرات شما را جنگ‌طلبی و به نوعی شاخ و شانه کشیدن برای حمله امریکا می‌دانند چه جواب قانع‌کننده‌ای دارید؟ 

من می‌‌گویم، هر جریان و تفکری که حامی تسلیم موشکی جمهوری اسلامی باشد، قطعاً جنگ‌‌طلب است، چراکه با از بین بردن توانمندی دفاعی ملی ایران، دشمن برای تهاجم به ملت ایران تحریض و تشویق خواهد شد. خواست ملت ایران از غربگرایان این نیست که انقلابی باشند، بلکه از آنها می‌خواهند لااقل ایرانی باشید! 

چرا مذاکرات موشکی آنقدر علنی عنوان می‌شود، آیا غرب پاسخ خود را هنوز از ملت و انقلابیون نگرفته است یا این غربگرایان وطنی هستند که غرب را مصمم به ادامه درخواست نامشروع خود می‌کنند؟ 

عقده‌گشایی غربگرایان علیه ملت ایران و خشم آنها از قدرت ملت ایران به جایی رسیده که در نقش یک مزدور تمام عیار و وطن‌فروش و با کمال بی‌غیرتی، به طور علنی اظهار می‌کنند «مذاکرات موشکی به نفع ایران است، چراکه در این مذاکرات، ایران به این نتیجه خواهد رسید که قدرتش در حد یک قدرت درجه‌ی دوم و سوم است و نمی‌تواند ادای کشور درجه‌ی یک را درآورد». 
این سخن فقط می‌تواند از زبان دشمن و یا مزدور دشمن در بیاید. سخن ما با غربگرایان وطنی و روشنفکرنماهای داخلی درباره‌ی ارزش‌های انقلاب اسلامی نیست، بلکه به آنها می‌گوییم لااقل یک اقدام‌تان را نام ببرید که نشانه‌ی دغدغه‌ی شما برای ایران و منافع ملی ایران و یا امنیت ملی ایران باشد. 

جریان انقلابی چطور می‌تواند ادعاهای بی‌اساس غربگرایان را رو کند؟ 

اینها دقیقا کارهایی است که باید انجام شود. حال که بر همه روشن شده است که ملت ایران از برجام بهره‌ای نبرده، پس جریان غربگرای داخلی با چه انگیزه و هدفی و برای کدام منافع جریانی، جناحی، سیاسی و یا اقتصادی مدافع برجام است؟ امروز باید دانشجویان انقلابی برای مردم تبیین کنند که کاسبان برجام چه منفعتی از سازش با بیگانگان می‌برند که حاضرند حتی به قیمت خلع سلاح ملت ایران و تسلیم‌ کردن توانمندی موشکی به بیگانگان، باز هم به دشمن باج بدهند و مروج تسلیم موشکی باشند؟ 
رسالت ملی، انقلابی و دینی دانشجویان است که مزدوران مالی و فکری دشمن در داخل را رسوا کنند و اجازه ندهند وطن‌فروشانِ روشنفکرنما توانمندی‌های خوداتکای ملی را در بازار سیاسی و دیپلماسی جهانی به دشمن واگذار کنند. از طنزهای خوشمزه‌ی تاریخ این است که جریان روشنفکرنمای داخلی، از یک طرف ترامپ را دیوانه می‌خواند و از طرف دیگر برای اجرای سیاست‌های او در داخل ایران در قامت یک مزدور تمام عیار عمل می‌کند. دانشجویان انقلابی نباید اجازه دهند که روشفنکرنماها، مزدوری برای دشمن را به یک ارزش تبدیل نمایند. 

یعنی شما تا این حد طرفداران مذاکرات موشکی را غیرقابل اطمینان می‌بینید که آنها را مزدور می‌خوانید، نمی‌شود ناآگاه باشند؟ 

کمتر می‌شود چنین اتفاقی بیفتد، واقعیت این است که اگر تا دیروز روشنفکرنماهای وطنی، فقط پرچمدار عرصه‌ی نفوذ بودند و اگر تا دیروز غربگرایان داخلی زمینه‌ساز تسلیم هسته‌ای بودند، امروز نه تنها بسترساز تسلیم موشکی در عرصه‌های سیاسی و رسانه‌ای هستند، بلکه پا را فراتر گذاشته و نکبت و ذلت جاسوسی موشکی را نیز پذیرفته‌اند. غربگرایان تا آن حد ذلیل شده‌اند که از مزدوری در عرصه‌ی نفوذ به جاسوسی در عرصه‌ی موشکی سقوط کرده‌اند. 
باید از غربگرایانی که ژست واقع‌گرایی می‌گیرند و انقلابی‌ها را متهم به عدم درک واقعیت‌ها می‌کنند، پرسید در حالی که به اذعان کتاب موازنه‌ی نظامی ۲۰۱۸، منتشر شده از سوی موسسه‌ی بین‌المللی مطالعات استراتژیک لندن، «هزینه‌های نظامی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل ۲۷ درصد رشد داشته، یعنی رقابت تسلیحاتی در اطراف مرزهای جغرافیایی ایران نه تنها متوقف نشده، بلکه سرعت دوچندانی گرفته است»، براساس چه معیار و مبنای واقعی، تسلیم موشکی ایران در برابر بیگانگانی را که به‌ طور مستمر بر توان نظامی خود می‌افزایند، توجیه می‌کنید؟ 

با این حساب خطرات جاسوسی این تفکر چطور باید کنترل شود؟ 

واقعیت این است که خطرات و خسارت‌های ملی ناشی از "جریان نفوذ در حاکمیت" به مراتب بیشتر، گسترده‌تر و بلندمدت‌تر از "جریان جاسوسی از حاکمیت" است. جریان جاسوسی، صرفاً بر روی یک مورد و موضوع و در یک دامنه‌ی محدود جغرافیایی و نیز بر روی مراکز مهم و حساس متمرکز شده و بیشتر موجب افزایش اطلاعات دشمن و ارتقای توان تحلیلی آن خواهد بود، در حالی که جریان نفوذ فرابخشی، فراگیر و بلندمدت است که هم حاکمان و هم نخبگان را در مرحله‌ی اول و افکار عمومی را در مرحله‌ی بعد پوشش خواهد داد. 

آیا می‌شد توافق بهتری نوشت که بر مذاکرات موشکی نرسیم! شاید اوضاع ایران در مذاکرات طوری بوده که نمی‌توانستیم بهتر از این نتیجه بگیرم؟ 
قبلا در گفت‌وگو با روزنامه سیاست روز اشاره کردم که قطعاً می‌شد توافق بهتری داشت و مولفه‌های توافق بهتر را ذکر کردم و البته این را گفتم که حتماً نباید مذاکرات منجر به توافق می‌شد و توافق صرف دستاورد نیست. اما درباره این موضوع مستند دیگری وجود دارد که قطعا دولتمردان باید به آن پاسخ دهند. 
هنوز مشخص نیست، چه ارتباطی میان استمرار تحریم‌های موشکی در قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ و زیاده‌خواهی غربی‌ها برای امتیازگیری موشکی از ایران و پشتیبانی غربگرایان وطن‌فروش داخلی از تسلیم موشکی ایران وجود دارد، اما این واقعیت قابل کتمان نیست که پس از گذشت بیش از دو سال از ادعای سرگئی لاوروف، وزیر خارجه‌ی روسیه مبنی بر اینکه «ما و چین می‌خواستیم تحریم‌های تسلیحاتی لغو شود، اما علی‌رغم حمایت ما، خود هیات ایرانی موافقت کردند که تحریم‌ها تا ۵ سال ادامه یابد»، هیچ دولتمرد تدبیر و امید واکنشی نشان نداد و دولت هیچ پاسخی به این ادعای طرف روسی نداد، اما وندی شرمن معاون پیشین وزیر خارجه‌ی امریکا و مذاکره‌کننده‌ی ارشد این کشور در گروه ۱+۵ طی سخنانی که موید اظهارات وزیر خارجه‌ی روسیه است، بر ادعای طرف روس صحه گذاشت و گفت: «روسیه معتقد بود که نباید هیچ محدودیتی بر روی موشک و تسلیحات باشد و قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ صرفاً باید توافق [برجام] را تایید کند و نباید هیچ محدودیتی بر روی برنامه‌ی موشکی و تسلیحاتی ایران باقی بماند». 
مذاکره‌کنندگان بالاخره باید به ملت ایران پاسخ دهند که چرا از ظرفیت روسیه و چین برای تامین منافع ملت ایران استفاده نکردند و به استمرار تحریم‌های موشکی در قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ تن دادند و چرا با چیزی موافقت کردند که خواست امریکا و تامین ‌کننده‌ی منافع غربی‌ها و برخلاف منافع ملی و امنیت ملی است؟ 


گفت‌وگواز: قاسم غفوری - مائده شیرپور
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ تیر ۱۳۹۷تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت
۳۱ تیر ۱۳۹۷لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم
۳۱ تیر ۱۳۹۷آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است
۳۰ تیر ۱۳۹۷وزیر خزانه داری آمریکا: اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران اختلاف نظر دارند
۳۰ تیر ۱۳۹۷۱۳ آبان؛ ضرب‌الاجل پایان مذاکره برجام اروپایی؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است
۲۹ تیر ۱۳۹۷ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم
۲۷ تیر ۱۳۹۷ظریف: اکنون نیاز به اقدام عملی از سوی اروپا است
۲۷ تیر ۱۳۹۷مقام سابق صهیونیست:ایران به زودی می‌فهمد که اروپا توان حفظ برجام را ندارد
۲۶ تیر ۱۳۹۷حضور ظریف در مجلس برای توضیح در مورد بسته پیشنهادی اروپا
۲۶ تیر ۱۳۹۷ پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۲۱۷۰۸۱۳:۱۲:۰۷ ۱۳۹۷/۲/۹
کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی! ایشون اگر میتونستن قبلا که مسئول پرونده بودند از تصویب تحریمها جلوگیری می کردند .
ناشناس۳۲۱۹۶۳۱۵:۰۸:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۹
خوب شمابودی که 94برجام راتایید کردی چرا مسئولیت قبول نمی کنی چرا با 5+1تواق کردی وبرجام راامضا کردی ای ... هان شمانبودی خوب هیچی....
farhad۳۲۱۷۶۲۱۳:۳۴:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۹
«چرا از ظرفیت روسیه و چین برای تامین منافع ملت ایران استفاده نکردند »!.اینهمه فرمایش فرمودند و آخرش رسیدند به ظرفیت چین وروسیه!
ناشناس۳۲۱۹۵۶۱۵:۰۳:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۹
بهترین وضعیت بر ای ایشون تریبون یک طرفه هست .اجازه پاسخ نداریم .
ناشناس۳۲۲۰۱۱۱۵:۳۳:۲۲ ۱۳۹۷/۲/۹
برادر عزیر شما در زمان خودتان جز بیانیه دادن و قطعنامه پشت قطعنامه علیه ایران چه کارنامه ای جهت ارائه دارید؟؟؟
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 5. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 6. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 17. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 18. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 19. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 20. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 21. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 22. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 23. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 24. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 25. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 3. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 4. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 5. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 6. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 7. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 8. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 9. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 10. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 11. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 12. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 13. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 14. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 15. توزیع ارز مسافرتی فعلا ادامه دارد/اعلام تصمیم قطعی در روزچهارشنبه

 16. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 17. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 18. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 19. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 20. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 21. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 22. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 23. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 24. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 25. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 4. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 9. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 10. صنعت برق کشور و چند نکته

 11. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 12. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 13. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 14. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 18. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 19. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 20. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 21. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 22. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 25. انحصار، آفت بازار وکالت

پربحث‌های امروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 3. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 4. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 5. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 6. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 7. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 8. استیضاحی که در دستور کار قرار نگرفت

 9. سردار باقری: انقلاب اسلامی یک انقلاب مردم محور است/ دولت ترامپ تلاش می‌کند ارتش آمریکا را وادار به تهاجم نظامی کند

 10. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 11. ارتجاع و بازگشت به نقطه صفر

 12. رییس مجلس: قوانین مادر نباید هر روز تغییر کنند

 13. اطلاعیه مجمع تشخیص مصلحت در مورد تصاویر منتشر شده از جلسه دیروز

 14. پاسخ روابط عمومی وزارت اطلاعات به اظهارات یک نماینده درباره مدیران دو تابعیتی

 15. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 16. محمد‌رضا خباز استاندار خراسان شمالی شد

 17. مخالفت نمایندگان با تشکیل وزارت آب و محیط زیست

 18. کواکبیان: تغییرات دولت نباید صرفاً محدود به تیم اقتصادی شود/ باید دستی به معاونین نیز کشید

 19. جلیلی: نمی‌شود گفت: جنگ است، مسئولین به تنهایی بروند جنگ را پیش ببرند

 20. درخواست علی مطهری از مجمع برای رسیدگی به وضعیت مینو خالقی

 21. لاریجانی: چالش‌های حوزه اقتصادی ربطی به سر و صدای آقای ترامپ ندارد/ پس از برجام در حوزه بانکی و نفتی شاهد دستاوردی نبودیم

 22. پاسخگویی زنگنه درباره آتش سوزی پالایشگاهها، توزیع نامناسب قیر آسفالت و نخریدن لوله های تولید داخل در صحن مجلس

 23. اقتدار، قدرت دفاعی، حفظ نفوذ قدرت منطقه ای و محور مقاومت غیرقابل مذاکره است

 24. «نقد به دولت» دلیل عدم پرداخت یارانه به احزاب از سوی وزارت کشور

 25. تقدیر سفیر جمهوری آذربایجان از برنامه سفیران

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 4. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 5. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 6. تصاویر بازگشت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد  

 7. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 8. حسن روحانی روز سه شنبه با مردم صحبت خواهد کرد

 9. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 10. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 11. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 12. آیا در این اوضاع رهبری اقدام نمی‌کنند؟

 13. یادداشت روزنامه کیهان/ چه کسانی می‌خواهند ایران جهنم باشد؟!

 14. گروهک «پژاک» مسئول حمله تروریستی مریوان

 15. سوال از ظریف برای انفعال وزارت خارجه در قبال انقلاب بحرین

 16. رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات کشور با مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است/ مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود اما نباید معطل بسته اروپایی ماند/ دیپلماسی ایدئولوژیک هیچ اشکالی ندارد

 17. به احترام شفافیت علیه قبیله گرایی و به بهانه تجلیل احمد توکلی از آذری‌جهرمی

 18. سید حسن خمینی: جامعه ایران از گردنه‌ها عبور خواهد کرد

 19. وزارت خارجه چند سفیر بازنشسته را بکار گرفته است؟/ تکذیب آمار 70 سفیر بازنشسته

 20. ظریف: با هدایت‌های رهبری توانستیم پروژه ایران‌هراسی صهیونیست‌ها را شکست دهیم

 21. رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا: جابجایی فرمانده سپاه "شایعه" است

 22. دستگیری ۵۷۰ تبعه خارجی در مرز مشترک ایران و ترکیه

 23. گزارش فرانس پرس از بازگشت سپنتا نیکنام به شورا

 24. انتقاد یک حزب اصلاح‌طلب از فراکسیون امید

 25. رایزنی وزرای خارجه آمریکا و روسیه درباره سوریه

پربحث‌های هفته

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 5. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 6. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 7. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 8. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 9. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 10. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 11. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 12. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 13. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 14. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 15. رد پای سلبریتی‌ها در پرونده ثامن‌الحجج/ فاجعه در دولت روحانی به روایت رییس فراکسیون زنان مجلس/ پشت پرده نامه به رییس دولت اصلاحات/خاطره ای از نحوه برخورد هاشمی رفسنجانی با محسن رضایی

 16. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 17. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 18. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 19. جوانگرایی دولت وعده‌ای که فراموش شد/ تهدید مجلس هم فایده ای نداشت

 20. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 21. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 22. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 23. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 24. یادداشت شریعتمداری در کیهان: تک‌تابعیتی، نه دوتابعیتی!

 25. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

آخرین عناوین