اتحادیه اروپا: همچنان به برجام پایبند هستیم  

  4020818019

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل با طرح این ادعا که اتحادیه اروپا همچنان به برجام پایبند است، خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ شد.

اتحادیه اروپا: همچنان به برجام پایبند هستیم  

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا در بیانیه خود در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط «هِدا سامسون» سفیر و کاردار هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل قرائت شد با تکیه بر ادعاهای گذشته علیه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، مدعی شد که «خطر ایجاد یک بحران گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه به دلیل توسعه مسیر هسته‌ای ایران بیشتر شده است».

سامسون در ادامه این ادعاها افزود: بنابراین، اتحادیه اروپا به عنوان یک اولویت امنیتی کلیدی به سرمایه‌گذاری دیپلماتیک و سیاسی برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد. برای کمک به بازگرداندن اعتماد، اقدامات مشخص و پایدار برای کاهش تنش‌های هسته‌ای مورد نیاز است.

اتحادیه اروپا بدون اشاره به همکاری‌های مستمر و داوطلبانه تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا به‌طور کامل و  بدون تأخیر بیشتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل و فصل همه مسائل باقی‌مانده پادمانی مطابق با تعهدات الزام‌آور قانونی خود تحت توافقنامه جامع پادمانی NPT همکاری کند.

اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به اقدام اخیر ایران در حذف نام چند نفر از بازرسان تبعه سه کشور اروپایی که به‌طور مرتب رفتار سیاسی تند علیه ایران داشته‌اند و عدم تمدید مجوز ادامه فعالیت آن‌ها در کشور، این اقدام را به شدت محکوم کرد و به شکلی مداخله‌جویانه از تهران خواست که این اقدامات یک‌جانبه را که به ادعای اروپا به‌طور مستقیم و شدیدی بر توانایی آژانس اتمی برای انجام مؤثر فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود در ایران، از جمله نظارت بر برجام تأثیر می‌گذارد، بازگرداند.

اتحادیه اروپا با ادعای اینکه همچنان به برجام متعهد است، تاکید کرد که از تمام کشورها می‌خواهد تا از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تصویب شده در سال ۲۰۱۵ حمایت کنند.

بنابر گزارش وب سایت رسمی اتحادیه اروپا، در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خاطر به‌روزرسانی‌های منظم خود در رابطه با راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام و اجرای توافقنامه پادمانی NPT در ایران قدردانی می‌کند.

اتحادیه اروپا بدون کوچک‌ترین اشاره به کارشکنی‌های طرف‌های اروپایی برجام در اجرای تعهداتشان ذیل برجام، به‌ویژه از زمان خروج یک‌جانبه آمرکیا از این توافق در سال ۲۰۱۸ گفت که قویاً از ایران می‌خواهد تا همه فعالیت‌های مغایر با برجام را بازگرداند و بدون تأخیر به اجرای کامل آن، از جمله تمامی اقدامات شفاف‌سازی بازگردد.

اتحادیه اروپا بار دیگر در بیانیه خود با تکیه بر این ادعا که تهران به‌طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری نمی‌کند، تصریح کرد: ما از ایران می خواهیم که به اجرای پروتکل الحاقی بازگردد و به دنبال تصویب آن باشد. اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که به‌طور جدی و پایدار با آژانس اتمی در راستای اجرای تعهدات مندرج در بیانیه مشترک مارس ۲۰۲۳ همکاری کند.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. حالا زمان مذاکره است

 3. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 4. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 5. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 6. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 7. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 8. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 9. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 10. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 11. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 12. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 13. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 14. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 15. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 16. اطلاعیه ستاد کل درباره حضور ناموفق پهپاد ترکیه در ایران 

 17. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 18. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 19. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 20. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 21. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 22. سخت، اما گذرا...

 23. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

 24. خاری در چشم دشمنان

 25. از کوه خواری تا سیل غافلگیرانه در مشهد

آخرین عناوین