امیرعبداللهیان: قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی مصادیق آشکار اسلام هراسی است

  4020509107

وزیر امور خارجه در نشست مجازی سازمان همکاری اسلامی، قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی را مصادیق آشکار اسلام هراسی و نژادپرستی خواند و گفت: این اقدامات باید جرم انگاری شود.

امیرعبداللهیان: قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی مصادیق آشکار اسلام هراسی است

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) نهم مرداد ماه در هجدهمین نشست فوق العاده وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در پی هتک حرمت قرآن کریم در سوئد و دانمارک که به صورت مجازی برگزار شد، طی سخنانی قرآن سوزی و اهانت به مقدسات اسلامی را مصادیق آشکار اسلام هراسی و نژادپرستی خواند.

وی چند پیشنهاد را در این خصوص مطرح کرد از جمله اعزام هیأتی از سازمان همکاری اسلامی به کشورهای سوئد و دانمارک با حضور دبیرکل برای دیدار با مقامات رسمی این دو کشور و انتقال نگرانی عمیق و حساسیت بالای دولت‌ها و امت اسلامی در زمینه اقدامات موهن اخیر در این کشورها و درخواست اشد مجازات مرتکبان اعمال نفرت‌پراکنانه و اسلام‌ستیزانه اخیر در آنها و تحویل مجرمان به دستگاه قضائی کشورهای اسلامی.

وی در ابتدای سخنان خود از حسین ابراهیم طه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی برای تسهیل برگزاری نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عراق و پادشاهی عربستان سعودی تشکیل شد، تشکر کرد.

امیرعبداللهیان افزود: نشست امروز را باید اقدامی در تداوم کوشش‌های قبلی دولت‌های عضو سازمان همکاری اسلامی در امر مقابله با اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم و ارزش های دین اسلام در نظر گرفت. گردهمایی امروز ما نمایانگر عزم استوار دولت‌های اسلامی به عنوان نمایندگان امت واحده اسلام برای مقابله موثر با پدیده شوم اسلام هراسی، نفرت‌پراکنی و اعمال تبعیض و خشونت نه تنها علیه مسلمانان بلکه علیه اعتقادات، اصول، ارزش‌­ها و مقدسات آنها و سایر ادیان الهی و ابراهیمی است.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی بیان کرد: متاسفانه، روند رو به رشد نابردباری و خشونت علیه اسلام و مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی به دلیل حمایت برخی جناح‌های حاکمیتی از این پدیده غیرانسانی به چالشی اساسی تبدیل شده ‌است.

وزیر خارجه بیان کرد: اقدام سخیف، موهن و نفرت‌برانگیز اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم، توهین به ارزش‌های انسانی و مقدس‌ترین ارزش‌ها و اعتقادات بیش از دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان، تجلی دیگری از یک روند جداً نگران‌کننده است. روندی که با نادیده گرفتن اشتراکات تمدنی و دینی مردم جهان، نفی حقوق بشر و درک متقابل و روحیه همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه بین‌المللی را هدف قرار می‌دهد.  

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان در سخنان خود گفت: مایه تاسف عمیق است که امروزه برخی به بهانه حمایت از «حق آزادی بیان» به عقاید و ارزش‌­ها اهانت می­‌کنند و مورد حمایت رسمی برخی دولت‌های اروپایی قرار دارند.

* فشار به دولت‌های اروپایی برای پایان دادن به اقدامات تحریک آمیز

وی گفت:ما معتقدیم جلوگیری از تکرار هرگونه توهین به ادیان از جمله دین مبین اسلام به نفع همگان است و بروز وقایع تلخ اخیر در سوئد و دانمارک موجد یک مسؤولیت جمعی برای دولت­‌های اسلامی است تا به دولت‌های اروپایی فشار آورند که هر چه سریع‌تر به این قبیل اقدامات تحریک آمیز پایان داده و عاملان این جنایات را متناسب با قوانین پاسخگو کرده و قویا به مجازات رسانند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: توجه ما به عنوان نمایندگان دولت‌های اسلامی باید معطوف به این امر باشد که قرآن سوزی و هرگونه اهانت به مقدسات اسلامی به مثابه مصادیق آشکار و محکوم اسلام هراسی و نژادپرستی بوده و باید جرم‌انگاری شود. تنها در این صورت است که می‌­توان امیدوار بود که برخی از کشورهای غربی قادر نباشند به بهانه واهی پاسداشت آزادی بیان، مجوز چنین اقدامات غیرانسانی، موهن و هنجارشکنانه‌­ای را صادر کنند.

وزیر خارجه عنوان کرد: در این زمینه، جمهوری اسلامی ایران چند پیشنهاد مشخص را به شرح زیر مطرح می‌کند. اول: اعزام هیأتی از سازمان همکاری اسلامی به کشورهای سوئد و دانمارک با حضور دبیرکل برای دیدار با مقامات رسمی این دو کشور و انتقال نگرانی عمیق و حساسیت بالای دولت‌ها و امت اسلامی در زمینه اقدامات موهن اخیر در این کشورها و درخواست اشد مجازات مرتکبان اعمال نفرت‌پراکنانه و اسلام‌ستیزانه اخیر در آنها و تحویل مجرمان به دستگاه قضائی کشورهای اسلامی.

وی درباره پیشنهاد دوم بیان کرد: رسیدگی فوری مجمع فقه اسلامی سازمان به این موضوع مهم با دستورکار پیشنهاد راهکارهایی برای جرم انگاری این قبیل اقدامات موهن در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی و نیز فتح باب گفت‌وگوی بین‌الادیانی با سران مذاهب در سوئد و دانمارک یا حتی در سطح اتحادیه اروپا به منظور بهره‌برداری از ظرفیت بالای نهادهای مذهبی طرفین در راستای تعدیل شرایط فعلی.

امیرعبداللهیان گفت: امید است این پیشنهادات مورد تایید همکاران محترم در این نشست قرار گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اهانت به قرآن کریم، بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه جمعی موثر کشورهای اسلامی بر حصول اطمینان از عدم تکرار هرگونه توهین یا اقدام توهین­‌آمیز علیه اسلام یا سایر ادیان الهی و آسمانی قویا تأکید می‌کند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ما ضمن هشدار نسبت به پیامدهای زیان‌بار این پدیده شوم و در حال رشد، معتقدیم تداوم چنین سیاه‌نمایی علیه دیگر ملت‌ها و ادیان، تهدیدی جدی برای صلح و امنیت در سراسر کره خاکی است. بر این باوریم که وقوع و تداوم چنین اقدامات موهنی باید فوراً و بدون هرگونه تعلل توسط همه کسانی که خود را مدافع راستین و صادق ارزش‌های حقوق بشری و انسانی می‌دانند، محکوم شده و شکاف‌های حقوقی و قضایی موجود در سطوح ملی و بین‌المللی در زمینه برخورد با توهین کنندگان به ارزش‌ها و مقدسات فرهنگی و دینی باید شناسایی و مرتفع شود تا بدین ترتیب هیچ گونه توجیهی برای تکرار این گونه اقدامات وجود نداشته باشد.

* انتصاب فرستاده ویژه سازمان همکاری اسلامی در امور اسلام هراسی 

وی گفت: در پایان ضمن اعلام این که کشورم در نشست روز گذشته مقامات ارشد سازمان، پیشنهادات خود در زمینه قطعنامه مصوب نشست امروز را ارائه داده است، با استناد به مصوبات چهل و هشتمین نشست شورای وزیران امور خارجه این سازمان در اسلام آباد از دبیرکل می‌خواهم هر چه سریع‌تر نسبت به انتصاب فرستاده ویژه سازمان در امور اسلام هراسی اقدام کند. به امید روزی که جهان شاهد وقوع چنین اتفاقات تلخی نباشد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: دولت‌ها و امت اسلامی، در صورت تکرار این اقدامات در هر یک از کشورها، طبعا گزینه‌ای جز کاهش سطح روابط دیپلماتیک و یا حتی قطع روابط دیپلماتیک و تحریم کالاهای آن کشور را در مقابل خود نخواهند داشت.

وزیر خارجه همچنین عنوان کرد: امروز میزبان فیصل المقداد وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه در تهران هستم. امیدوارم در نشست‌های بعدی سازمان همکاری اسلامی شاهد حضور نماینده دولت سوریه به عنوان یک کشور عضو اسلامی و عربی باشیم.

وزیر خارجه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران از همه کشورهای اسلامی می‌خواهد که با صدای بلند و واحد به حمایت از مردم مقاوم و مظلوم فلسطین ادامه داده و اجازه ندهند صهیونیست‌ها به قرآن کریم و مسجدالاقصی اهانت کنند. ما باید این پیام قوی و دسته جمعی را به جهان ارسال کنیم.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. درباره میدان شهید صدام حسین!

 2. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 3. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 4. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 5. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 6. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 7. ساسی مدیای آقای عبدی !

 8. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 9.  زلنسکی، قهرمان شکست خورده یا نادان بازنده!؟

 10. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 11. کاتولیک‌تر از پاپ؟!

 12. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 13. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 14. حق انتخاب از میان دو مجرم !

 15. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 16. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 17. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 18. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 19. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 20. زباله ها را هم نزنید !

 21. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 22. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 23. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 24. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 25. صالحی: «اختلاس» با «عدم رفع تعهد ارزی» تفاوت دارد/ در پرونده چای، ارز ترجیحی داده نشده است

آخرین عناوین