دوربرگردان در یک راه ۱۷ ساله !

حسین علی زاده،   4010414079 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
 دوربرگردان در یک راه ۱۷ ساله !

 روز شنبه قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی در نامه ای مهم خطاب به دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره اینکه در واگذاریهای انجام شده در زمینه خصوصی سازی هیچ کدام از اهداف سیاست های کلی اصل ۴۴ تاکنون محقق نشده است، خواستار توقف  این واگذاری ها شد.

 بر اساس این نامه  «از مجموع ۲۰۰۰ بنگاه و شرکت قابل واگذاری تا به امروز، حدود ۹۰۰ بنگاه که دولت در آن ها سهام داشته به نحو کاملا معیوبی به بخش خصوصی واگذار شده اند.  ارزش این واگذاری ها بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود. با اندک تاملی بر احوال اقتصادی کشور می توان دریافت طی سال های بعد از ابلاغ سیاستهای کلی اصل ۴۴ رشد اقتصادی کشور روند پرشتاب نداشته است؛و گسترش مالکیت عمومی جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و حجم عظیمی از سهام شرکتهای دولتی مشمول واگذاری به جای آنکه به سمت بخش خصوصی کارآمد هدایت شود، به سمت سازمانها و نهادهای طلب کار از دولت با شبه دولتی ها منتقل شده اند. لازم به بیان هست که بیش از ۶۱ هزار میلیارد تومان واگذاری در قالب رد دیون دولتی بوده که این امر مغایر با بند ۴ ماده ۶ قانون اجرای اصل ۴۴ می باشد»

بیش از ۱۵ سال از اجرای سیاست های مربوط به اصل ۴۴ می گذرد و در تمام سال های نخست اجرای این تصمیم بسیارمهم و سرنوشت ساز- درست مانند دفاعیه های بلندبالای صورت گرفته پیش از تصویب این سیاست ها- همواره گفته می شد اجرای این سیاست ها اقتصاد کشور را با تحولی عظیم مواجه می کند. 

 عمده استدلال طراحان و مدافعان سیاست های جدید این اصل قانون اسای نیز بر ناکارآمدی بخش دولتی در مدیریت اقتصادی تاکید داشتند. از نظر آنان دولت ها اساسا ناتوان از این مدیریت هستند و جمله مشهور «دولت تاجر خوبی نیست» ورد زبان هر سیاستمدار کهنه کار و تازه کاری شده بود‌؛  لاجرم برای افزایش بهره وری در اقتصاد کشور باید هر چه زودتر دارایی های در اختیار دولت به عنوان نماینده اراداه عمومی، واگذار شود تا خود بخود این امر تحقق پیدا کند. 

اما گذشت دوران نشان داد که نه تنها خود بخود اتفاقی در اقتصاد کشور نمی افتند بلکه حتی تلاش های ارادی صورت گرفته در این زمینه نیز به شکل عجیبی مغایر با اهداف یاد شده بوده است!

مدافعان این سیاست ها در سال های اخیر دایما از اشکالات مربوط به این واگذاری ها و رعایت نشدن شرایط مورد نظر در این زمینه سخن می گویند اما نمی گویند که اگر، به فرض ، شرایط سختگیرانه و دقیقی بر روند این واگذاری ها در نظر گرفته شده بود پس چگونه به همین راحتی در اجرا نادیده گرفته شده؟! 

از آن مهمتر چنانکه کارشناسان اقتصادی در این زمینه یاداور شده اند چرا اساسا این واگذاری ها مانند نمونه های انجام شده در کشورهای دیگر به تدریج و به شرط افزایش بهروری صورت نگرفته و از همان ابتدا مانند مال وبالی که باید گریبان دولت ها را از شر آن خلاص کرده با اموال عمومی برخورد شده؟! 

و باز از این ها مهمتر، آیا ضمانتی برای حصول این بهره وری در نظر گرفته شده بود تا بر اساس آن اگر گیرندگان اموال عمومی واگذار شده ( که گاه نیز به ثمن بخس بوده) ناتوان از بهبود مدیریت آن باشند بلافاصله این اموال به دولت باز گردد؟!

متاسفانه مدافعان این سیاست ها در تمام سال های اولیه این واگذاری ها سکوت پیشه کرده بودند و بلکه همچنان از آن دفاع می کردند اما حالا که کار به نقطه ای غیر قابل دفاع رسیده همچنان از خوب اجرا نشدن این سیاست ها سخن می گویند و  از نقص و اشکالات این سیاست ها ذکری به میان نمی‌آورند.

 در هر حال بنا بر مثل معروف فارسی که می گوید « جلو ضرر را هر وقت بگیرید منفعت است» نامه مهم قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی حکایت از آن دارد که ماجرا باید هر چه سریع تر به ریل درست خود بازگردد و با توقفی در روند واگذاری ها به شیوه گذشته و حتی بازپس گیری واگذاری های ناموفق از اموال عمومی مردم حفاظت بیشتری صورت بگیرد. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۷۲۲۴۷۱۳:۴۵:۲۹ ۱۴۰۱/۴/۱۴
متاسفانه بزرگترین فساد اقتصادی در دولت روحانی تحت عنوان خصوصی سازی صورت گرفت که ده ها هزار میلیارد تومان اموال ملت در شرکت های هپکو و هفت تپه و ماشین سازی تبریز ، الومینیم المهدی ، کشت و صنعت مغان و برخی شرکت های بزرگ استان کرمانشاه و خراسان به غارت رفت.
ناشناس۲۵۷۲۲۶۵۱۴:۱۱:۲۸ ۱۴۰۱/۴/۱۴
قوه قضاییه باید در اسرع وقت به این تخلفات رسیدگی نماید و نتیجه را به اطلاع عموم مردم برساند.
ناشناس۲۵۷۲۲۶۰۱۴:۰۵:۳۳ ۱۴۰۱/۴/۱۴
هیچکدام زمان روحانی واگذار نشده اند. البته که عملکرد دولت روحانی هم در خصوصی سازی فاجعه بود ولی فرق چندانی با بقیه نداشت.
ناشناس۲۵۷۲۲۹۱۱۴:۳۶:۵۴ ۱۴۰۱/۴/۱۴
خودمونی سازی ها با قیمت بسیار پایین و با استفاده وام های بانکی و آورده بسیار جزیی از سوی خریداران صورت گرفته است یعنی در واقع به ثمن بخس صاحب واحدها شدند و با تورم های این چند ساله صاحب ثروت های نجومی و افسانه ای شده اند
ناشناس۲۵۷۲۳۰۲۱۴:۴۷:۵۰ ۱۴۰۱/۴/۱۴
دولت روحانی در واگذاری اموال ملت به ثمن بخس به نورچشمی ها رکورددار بود.
ناشناس۲۵۷۲۲۹۵۱۴:۴۰:۱۵ ۱۴۰۱/۴/۱۴
از محاکمه جناب آقای سید میر علی اشرف عبداله پوری حسینی اصل آذری رییس اسبق سازمان خصوصی چه خبر ظاهرا محاکمه ایشان هم به تاریخ پیوست
ناشناس۲۵۷۳۳۳۹۱۱:۴۹:۴۹ ۱۴۰۱/۴/۱۵
هنوز دارند اسمش را تايپ ميكنند
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

  2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

  3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

  4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

  5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

  6. هر سخن نادرستی، از سر «عناد» نیست

  7. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  8. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

  9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

  10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

  12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

  13. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

  14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

  15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

  16. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

  17. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

  18. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

  19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

  20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

  21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  22. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  23. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

  24. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

  25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما