آیت‌الله سعیدی: ارتباط با روسیه در خنثی‌سازی تحریم‌ها مؤثر است

گروه سیاسی الف،   4001101086

امام جمعه قم یکی از علل ارتباط با روسیه را خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه آمریکا دانست و گفت: روسیه کشوری است که علاوه بر همسایگی، با داشتن ۲۵ میلیون مسلمان ظرفیت خوبی برای گسترش روابط دارد و در بسیاری از مواضع سیاسی با جمهوری اسلامی ایران نیز همسو است.

به گزارش فارس، آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته قم که در مصلای قدس برگزار شد، با بیان اینکه مقام معظم رهبری برای کشورهای همسایه، مسلمان و همسو اولویت در توسعه روابط قائلند، افزود: روسیه کشوری است که دارای هر سه اولویت مذکور است علاوه بر همسایگی، با داشتن ۲۵ میلیون مسلمان ظرفیت خوبی برای گسترش روابط دارد و در بسیاری از مواضع سیاسی با جمهوری اسلامی ایران نیز همسو است.

وی دلیل دوم برای توسعه روابط بین تهران و مسکو را خنثی سازی تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران دانست و گفت: خنثی سازی تحریم دو بال دارد که اول استفاده از ظرفیت داخلی با نگاه درون‌زا و دوم استفاده از ظرفیت کشورهای مختلف و نگاه برون نگر است و این مورد تأکید مقام معظم رهبری به مسئولان است و ارتباط با روسیه می تواند تا حد زیادی تحریم ها را خنثی کند.

سعیدی با تأکید بر اینکه ما با روسیه منافع و تهدیدهای مشترک داریم، گفت: روسیه برای منافع خود در خلیج فارس به ایران نیازمند است و ایران نیز در شورای امنیت و همچنین در فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی روسیه و تأمین گندم، نهاده‌های دامی و گوشت به حمایت و کمک روسیه نیاز دارد و دو کشور در حوزه نظامی هم منافع مشترک دارند.


*قطع مذاکره و اقامه نماز از نکات برجسته سفر رئیس جمهور به روسیه بود

وی یکی از نکات برجسته سفر رئیس جمهور ایران به روسیه را اقامه نماز اول وقت در کاخ کرملین با قطع مذاکره با رئیس جمهور روسیه دانست و گفت: این کار نشان داد سخن گفتن با پروردگار در موعد خود مقدم بر هر مذاکره ای است و آیت الله رئیسی به بالاترین مقام روسیه نشان دادن که التزام عملی به اسلام دارد و نماز را ستون دین می داند.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه امام باقر علیه السلام فرمودند اولین چیزی که از مؤمن سؤال می شود نماز است و اگر نماز قبول شود بقیه اعمال هم سنجیده می شود، افزود: رئیس جمهور ما به وجود امام رضا علیه السلام اقتدا کردند؛ هنگامی که در یکی از مناظرات علمی وقت نماز فرا رسید با قاطعیت فرمودند نماز را می خوانیم و باز می‌گردیم.


*پایبندی به عهد با خدا نشانه پایبندی به تعهد در مذاکره است

وی ادامه داد: نماز آیت الله رئیسی نشان داد که انسانی که به عهدش با خدا پایبند است وقتی تعهدی را در مذاکرات می‌پذیرد به آن هم پایبند خواهد بود.

سعیدی تصریح کرد: قطع مذاکره و اقامه نماز اول وقت نشان داد که ما نه وابسته به شرقیم و نه دلبسته به غرب، بلکه وابسته و دلبسته به خدا و احکام الهی هستیم و اگر در چارچوب شرع با کشوری ارتباط برقرار کنیم به اصول و شعارهای انقلاب پایبندیم.

با بیان اینکه انسان اگر معاد باور باشد سبک زندگی خود را با آن تنظیم می‌کند، اظهار کرد: ما نباید اعتقاد را با خیال و توهم اشتباه بگیریم زیرا کسی که به معاد باور دارد در راه رسیدن به دنیا هر کاری انجام نمی دهد و حق و حقوق خدا و مردم را زیر پا نمی‌گذارد.

وی در ادامه بحث تفسیری هر هفته به آیه ۳۹ سوره توبه اشاره کرد و گفت: خداوند می فرماید اگر در راه خدا کوچ نکنید خداوند شما را به عذابی دردناک مبتلا و افراد دیگری را جایگزین شما می‌کند و این استنکاف شما به خدا لطمه‌‎ای نمی‌زند.

تولیت آستان مقدس بانوی کرامت با بیان اینکه اگر ما در راه خدا کوچ نکردیم و به جبهه نرفتیم دیگران این بار را بر می دارند و به مقصد می رسانند، گفت:  این حقیقت را خداوند در چند جای قرآن تذکر داده است که اسلام درجا نمی زند و به آنجایی که باید برسد خواهد رسید ولی این افتخار می تواند نصیب ما شود یا این که به افراد دیگری واگذار شود.

وی با تأکید بر اینکه اسلام باقی می ماند و روزی همه دنیا را خواهد گرفت، ادامه داد: اگر ما از دین خدا برگردیم و دین خدا را یاری نکنیم خداوند اقوامی را می آورد که خدا را دوست دارند و خدا هم آنها را دوست دارد و همیشه در راه خدا تلاش می کنند و از سرزنش هیچ ملامت‌گری نمی‌ترسند.


*امر به معروف و نهی از منکر از مصادیق جهاد فی سبیل الله است

سعیدی امر به معروف و نهی از منکر را از مصادیق جهاد فی سبیل الله دانست و افزود: کسانی که از این امر خداوند شانه خالی کنند عذاب الهی در دنیا و آخرت به سراغشان خواهد آمد؛ پیامبر(ص) فرمودند قومی که امر به معروف و نهی از منکر نکنند و از نیکان امت من (اهل بیت) پیروی نکنند خداوند اشرار امت را به آنها مسلط می کند و خوب‌ها برای رفع شر دعا می‌کنند و دعایشان مستجاب نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مردم بعد از پیامبر(ص) به وظیفه خود عمل نکردند و به دنبال اسلام حقیقی و تبعیت از امیرالمؤمنین(ع) نرفتند، افزود: دیدیم که عذاب الهی در این دنیا به سراغشان آمد، معاویه بر آنها مسلط شد، حکومت اسلامی را تغییر داد و مؤمنین را ذلیل کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. واکنش کیهان به سخنان جدید سیدحسن خمینی/ دفاعیات میرسلیم از خودروسازان داخلی/ روایت خطیب‌زاده از پیشنهاد ایران برای ادامه مذاکرات وین

   2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

   3. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

   4. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

   5. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

   6. امیدی که در عربستان ناامید شد

   7. از اعتراض تا آشوب

   8. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

   9. صفر تا ۱۰۰ ماجرای تجمع رانندگان اتوبوس؛ از توضیحات زاکانی تا فیش‌های حقوقی رانندگان

   10. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

   11. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

   12. اعزام موشک‌های اتمی روسیه به مرز با فنلاند

   13. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

   14. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

   15. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

   16. گوشت مرغ به زیر ۴۵ هزار تومان رسید!

   17. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

   18. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

   19. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

   20. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

   21. روایت یک عکس متفاوت از مرحوم فاطمی نیا

   22. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

   23. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

   24. دومین پسر «ایران» تلف شد

   25. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

   ابر آروان

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما