از دانا تا پادا ، هرسال مبارک بادا !

گروه اجتماعی الف،   4000628035 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
از دانا تا پادا ، هرسال مبارک بادا !

 عباس مدحجی 

وزارت آموزش و پرورش در سالهای اخیر تلاش زیادی کرده که خود را در عرصه ی فناوی اطلاعات و IT  بروز نگه دارد و همگام با آموزش جهانی پیش برود. تلاشی که شاید شاخص ترین نمود آن را بتوان در سامانه های رنگارنگ تعبیه شده برای الکترونیکی کردن آموزش و خدمات آن مشاهده کرد. سامانه هایی که ادعا داشتند با برخط بودن، گزارش لحظه به لحظه ی آمار آموزش کشور از دانش آموز تا معلم و از آموزش تا خدمات را آنالیز کرده و ارائه میدهند و نقششان در پیشبرد اهداف علمی و آموزشی کشور تعریف شده، ضروری و مفید است.

اما این ادعا تا چه حد قابل اعتناست؟ آیا سامانه های دانا، سناد، همگام، پادا‌، سیدا، LTMS، نظارت، سپند، تکست بوک، سجا، بوفه، اسکان، انتقال و... توانسته اند آنقدر که برایشان هزینه و آنطور که برایشان تعریف شده، مفید باشند؟ بهترین راه پاسخ به این سوال بررسی وضعیت انفورماتیک مدارس تا اداراتِ مناطق مختلف کشور است. از دورترین و کم برخوردارترین تا مرکزی ترین و بهره مند ترین. سرعت در تبادل و پردازش اطلاعات، سهولت کاربری، استقبال فرهنگیان، آموزش کاربران، تسهیل یا حذف بروکراسی و میزان و کیفیت استفاده ی دانش آموزان بهترین عیار سنجش این سامانه های متنوع است. اگرچه پاسخ دقیق تر و علمی تر بر عهده ی کارشناسان انفورماتیک و مطلعان وضعیت آموزش کشور است اما بد نیست از نگاه جامعه ی هدف هم این سامانه ها بررسی شوند.

سامانه اتوماسیون و نامه نگاری های اداری آموزش و پرورش که محور فعالیت های مدیریت مدرسه است، فقط در اینترنت اکسپلورر کار میکند و گاهی آنقدر کُند است که باید چندین بار عملیات را از ابتدا در آن انجام داد. اتوماسیون که با تنظیمات خاصی قابل دریافت است در طول سال تحصیلی بصورت روزانه بخشنامه و دستور العمل به مدارس ارسال میکند. بخشنامه هایی که اگر واقع بین باشیم انجام کلیه ی آنها برای تمام نقاط کشور سخت و شاید غیرممکن است. حجم خواسته ها از مدارس گاهی بیشتر از داشته هاست و اینگونه است که عطای خیلی از بخشنامه ها به لقایشان بخشیده میشود و سقف انتظارات طراحان از مجریان طرح به برخی مدارس خاص بسنده می شود.

سامانه ی سناد که چندسالی در اولویت IT آموزش و پرورش بود و کلی زمان و کارشناس و هزینه و آموزش صرف آن شده بود، از سال پیش با آمدن سامانه های جدید به حاشیه رفت. سناد به منظور کاهش رفت و آمد و عدم حضور در مدرسه طراحی و تاسیس شده بود و اموری مانند ثبت نام، کلاس بندی، خرید کتب درسی، دریافت کارنامه و … از طریق آن امکان پذیر بود. اما سکه ی این سامانه هم بعد از مدتها که در مدارس جاافتاد و شناخته شد از رونق افتاد و جای خود را به پادا و سناد داد. آنچه که موضوع را پیچیده تر میکند به تکامل رسیدن سناد بود. سامانه ای که طی چندسال اخیر بیشترِ باگ هایش را تصحیح کرده بود و میرفت که با اندکی اصلاح به سامانه ی همه چیز تمام آموزش و پرورش تبدیل شود، به ناگاه متروک و مطرود شد و کاربرانش سرگردان شدند. البته که هنوز فعال است اما اطلاعات جدید مهمی روی آن بارگذاری نمیشود.

از سوی دیگر و با توجه به این که امروزه اکثر فعالیت های تحصیلی رو به هوشمندی می روند، آموزش و پرورش سعی داشت با ایجاد “سامانه همگام” قدم بزرگی در زمینه فراهم سازی امکان ارتباط آسان و استفاده از امکانات تحصیلی به صورت آنلاین بردارد. این سامانه برای تمامی دانش آموزان، مدیران، معلمان و اکثر کادر اداری مدارس، قابل استفاده است و تمامی اطلاعیه ها و فعالیت های آموزشی، پرورشی و اداری مرتبط با دانش آموزان و مسئولین مدارس از طریق این سامانه اعلام می شود. برنامه هفتگی یک دانش آموز، کارنامه، تشویقی ها، غیبت های او و بسیاری از موارد دیگر در این سامانه قابل مشاهده است و هدف آن سهولت برقراری ارتباط بین والدین، دانش آموزان و معلمان است. اما این هدف آنطور که به نظر میرسد محقق نشده چرا که استفاده از تمام ظرفیت هایش مستلزم وجود امکاناتی چون کامپیوتر و اینترنت پرسرعت برای تمام معلمان و دانش آموزان است. همه ی کاربران باید برای استفاده آموزش ببینید و استفاده مدرن از آن را بر پیگیری های سنتی ترجیح دهند. چیزی که با توجه به وضعیت آموزش و پرورش در شهرستانها و دانش آموزان خیلی عملی بنظر نمیرسد اگرچه در حالت ایده آل، سامانه ارجحی ست.

اواسط سال گذشته بود که سیدا رسما معرفی شد. سامانه ی یکپارچه دانش‌آموزی آمده بود که مشکلات تعدد سیستم‌ها و سامانه‌های موجود در سطح وزارت آموزش و پرورش را حل کند. امری که تاکنون مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده بود؛ از جمله ی آنها عدم هماهنگی در طراحی، محیط های زیرساختی متفاوت، عدم پشتیبانی یکسان و هماهنگ، سردرگمی و زحمت کاربران و عدم امنیت در اطلاعات بوده است.

سامانه ای که ناگهان و در زمان نامناسبی عرضه شد و برای چندمین بار معادلات سیستمی آموزش و پرورش را به هم ریخت و تا امروز هم تمام فازهای آن بخوبی پیاده نشده و هرروز راهکار جدیدی برای انجام مراحل مختلف در آن به مدارس ارسال میشود. تازه سیدا داشت جایش را باز میکرد که سرو کله ی پادا پیدا شد. در حقیقت پادا با هدف تکمیل سیدا معرفی شد و قرار شد خدمات خود را متوجه دانش آموز کند و والدین را از برخی خدمات حضوری بی نیاز کند.

پادا با شیوع بیماری کرونا و اهمیت حفظ سلامتی دانش آموزان پیاده سازی شد و هدف از راه اندازی  آن دسترسی آنلاین  دانش آموزان در تمامی پایه های تحصیلی به کارنامه تحصیلی و نمرات خود است. همچنین برای ثبت نام دانش آموزان هم قابل استفاده است. پادا هم مانند دیگر سامانه های آموزش و پرورش آدرس و مراحل و امکانات ویژه ی خود را دارد و کماکان برای خیلی از اولیا ناشناخته است. در حقیقت مسولان مدرسه مجبورند کار دانش آموزان در پادا را با رمز و نام کاربری شخصی دانش آموز انجام دهند و کارشان مضاعف شد.

اینها پراستفاده ترین سامانه های امروز آموزش و پرورش هستند که پلتفرم ها، محیط های کاربری، ماژول ها و کاربردهای متفاوتی دارند، در برخی جهات مشترک اند و اغلب هم عمر کوتاهی دارند. اگرچه تکمیل مرحله به مرحله ی سامانه ی الکترونیکی چیز معمول و پذیرفته شده ای ست اما حذف و جایگزینی آن هم در مقیاسی به این بزرگی و در زمان های حساس چیزی نیست که بتوان براحتی از آن گذشت. طراحی و پیاده سازی هر سامانه ضمن تحمیل کلی هزینه به ساختار وزارت و طبعا بیت المال، مدتها زمان میبرد تا تکمیل و شناخته شود و جامعه مخاطب را با خود همراه سازد. زمانی که ممکن است امور خیلی از دانش آموزان لَنگ شود.

اغلب، کارشناسان انفورماتیک در ادارات و معاونین اجرایی در مدارس وظیفه ی راه اندازی سامانه را برعهده دارند اما مدیران بعنوان مسولان اصلی تمام بخش های مدرسه هم باید بر سامانه ها اشراف داشته باشند. اگر مدرسه ای معاون اجرایی نداشته باشد [شرط تعلق گرفتن معاون اجرایی به مدارس ابتدایی داشتن حداقل ۲۵۱ و متوسطه حداقل ۲۰۱ دانش آموز است] که موضوع بغرنج تر هم میشود. اِشرافی که قربانیِ تعدد وظایف مدیر و چالشهای مدیریتی میشود و مدیر را گاهی یک قدم عقب تر نگاه میدارد. خصوصا در شهریور و مهرماه که عملا کادر اجرایی مدارس پُرکارند و علاوه بر انجام امورات مدرسه باید با آزمون و خطا و مطالعه چندین باره دستورالعمل ها، از پسِ رمزگشایی سامانه ها بربیایند. در این بین فعالیت در شاد هم که وابسته به تکمیل مراحل ثبت نام دانش آموزان و ابلاغ معلمان است کم چالش ندارد و خود پرونده ای جدا میطلبد. چالشهایی که با درنظر گرفتن سال دوم فعالیت این سامانه پیش بینی میشود به حداقل رسیده باشند و برای اطمینان باید منتظر روزهای آتی بود.

چه خوب بود اگر تمام این سامانه ها در دو یا حداکثر سه سامانه تجمیع میشدند و دانش آموزان و شاغلان فرهنگی با یک نام کاربری و رمز و ادرس سایت به تمام امکانات موردنیاز خود دسترسی پیدا میکردند. هزینه ها و آموزش ها کمتر میشد و لازم نبود هرکس بیش از چندین نام کاربری و رمز برای سامانه های مختلف همراه داشته باشد . بهتر بود سامانه عمر کوتاه نداشتند و با کار مطالعاتی خوب و پایگاه داده ها و  هاستینگ مناسب وارد عرصه میشدند و بعد از مدتی که به بلوغ میرسیدند، خطاها را به حداقل میرساندند و فوایدشان ضامن بقایشان میشد. 

کارشناسان البته در کنار تمامی نکات فنی ، آموزشی و مدیریتی، دست روی نقطه ای میگذارند که پُر بیراه نیست و آن اختصاص بودجه های کلان به چنین طرحهایی ست. شرکتها و افرادی که مجری طرح میشوند تامدتها با اعتبارات چنین طرحهایی روزگار میگذرانند و برای پشتیبانی و تکمیل پروژه هم بودجه جذب میکنند. بودجه هایی که اگر منصفانه و درست هزینه میشد امروز شاهد این همه سامانه و رمز و نام کاربری و سرگردانی کاربران نبودیم. چه بهتر بود شاید اگر بجای تغییرات در شرکت های ارائه کننده ی این خدمات الکترونیکی و پرش از دانا به پادا و از سناد به سیدا و... یک پلتفرم یکپارچه طراحی میشد و یک بار برای همیشه هزینه میشد  و از تبریک و رونمایی برای سامانه های جدید بی نیاز میبود و شرکتهای ارائه دهنده دنبال راه های بهتر، بکرتر و مدرن تری برای کیفی سازی آموزش میبودند.

کافی ست میزان رضایت فرهنگیان و آشنایی دانش آموزان با قطار سامانه های مذکور بررسی شود!

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۰۶۷۰۲۰۹:۰۸:۵۷ ۱۴۰۰/۶/۲۹
تا قبل از همه گیری کرونا، کیفیت آموزش و افت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان محسوس بود. اکنون با این شرایط کرونایی و انگیزه های تحلیل رفته، شاهد ظهور محصلان کم سواد و فاقد مهارتهای علمی هستیم.
ناشناس۲۲۰۶۸۴۱۱۱:۰۲:۱۱ ۱۴۰۰/۶/۲۹
افراد بزرگ هم نمی توانند درست و واقعی پروتکل های بهداشتی را اجرا کنند آنوقت این همه بچه را می خواهید بفرستید در کانون خطر لا اقل وقتی کل کشور پو مرحله واکسینه شدند اینکاررا بکنید آنهم در بهار زمستان که خودش انواع بیماری ها را هم بدنبال دارد
ناشناس۲۲۰۶۸۴۵۱۱:۰۶:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۲۹
چه لزومی دارد سیستم تحصیلی یکساله باشد سیستم تحصیلی را با توجه به شرایط ناخواسته کرونایی سه ماهه کنید و یا حالت ترمی دو ترمه کنید و هر وقت شرایط تا حدودی مناسب بود ترم تحصیلی را اجرایی کنید
ناشناس۲۲۰۶۷۰۶۰۹:۱۱:۰۲ ۱۴۰۰/۶/۲۹
10 درصد دانش آموزان معادل 1.5 میلیون نفر هنوز کتاب‌های درسی را سفارش نداده‌اند. این شائبه مطرح است که این جمعیت ترک تحصیل کرده اند.
ناشناس۲۲۰۶۷۱۲۰۹:۱۶:۰۶ ۱۴۰۰/۶/۲۹
فرزندآوری و داشتن بچه در این روزگار دل شیر می خواهد. گذشته از مخارج نجومی داشتن فرزند، فکر کردن به آینده او و اینکه عاقبتش چه خواهد شد، ترسناک و هول آور است.
ناشناس۲۲۰۶۷۲۰۰۹:۲۴:۳۶ ۱۴۰۰/۶/۲۹
هر گونه درنگ در بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان باعث شعله ور شدن بیش از پیش کرونا خواهد شد.
ناشناس۲۲۰۷۲۵۰۱۶:۰۸:۵۱ ۱۴۰۰/۶/۲۹
متن بسیار مبهمی است!
ناشناس۲۲۰۶۷۲۵۰۹:۲۷:۱۱ ۱۴۰۰/۶/۲۹
چه بودجه های صرف این سامانه های مشابه میشود؟!
ناشناس۲۲۰۶۷۲۷۰۹:۲۸:۴۷ ۱۴۰۰/۶/۲۹
در مطالعاتی که در انگلیس صورت گرفته، عیوب انکساری چشم، به ویژه نزدیک بینی در بین کودکانی که اکثر اوقات خود را در خانه گذرانده و برای آموزش ساعت ها به صفحه نمایش موبایل و تبلت خیره می شوند، به شدت افزایش یافته است.
ناشناس۲۲۰۶۷۵۴۰۹:۴۷:۳۷ ۱۴۰۰/۶/۲۹
۵۱ هزار کودک در کشور بر اثر کرونا پدر یا مادر خود را از دست داده‌اند
ناشناس۲۲۰۶۷۶۲۰۹:۵۳:۲۱ ۱۴۰۰/۶/۲۹
معاون وزیر آموزش و پرورش: 3 میلیون دانش آموز به اینترنت متصل نیستند
ناشناس۲۲۰۶۷۸۰۱۰:۰۶:۳۳ ۱۴۰۰/۶/۲۹
متاسفانه در آموزش و پرورش مافیایی جهت راه اندازی این سامانه های پر از اشکال شکل گرفته که در عمل این سامانه ها کارایی لازم را هم ندارند و اشکالات متعددی دارند اما برای نویسندگان و کارگردانان این پروژ ه ها نان پر چرب و روغنی به ارمغان می آورند ورود بخش قضایی و اطلاعاتی کشور به این موضوع مهم واجب است
ا.س معاون اجرایی۲۲۰۶۷۸۲۱۰:۰۷:۲۴ ۱۴۰۰/۶/۲۹
سیدا با کوله باری از مشکلات آمده هنوز نتوانستیم دانش آموزان را کلاس بندی کنیم هنوز معلمی برای کلاس ها تعریف نشده در نقل وانتقال دانش آموزان مشکلات زیادی وجود داره احکام معلمین صادر نشده یکی از مسئولین وزارتی از طریق رسانه ملی ، خرداد ماه اعلام کردند تا فردا مدارس می توانند دریافت یکجا کارنامه داشته باشند ولی این امر تا کنون محقق نشده و ایرادات بسیار زیادی که در سیدا و پادا وجود داره حرف آخر اینکه مهر ماه از راه رسیده و با این مشکلات سیدا کلاسها در شاد هم قابل اجرا نمی باشد
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  3. اشتباه رئيسی در اردبیل

  4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

  7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

  11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

  13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

  14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

  15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

  17. به افکار عمومی احترام بگذارید

  18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

  19. این راهش نیست!

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

  22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

  23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

  24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما