تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری ادارات همچنان بلاتکلیف ماند

  4030223064 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجلس شورای اسلامی هنوز هیچ مصوبه‌ای درباره کاهش ساعت کاری ادارات و افزایش تعطیلات پایان هفته نداشته است و ادامه بررسی این موضوع به جلسات علنی بعدی مجلس موکول شد.

تعطیلات آخر هفته و کاهش ساعت کاری ادارات همچنان بلاتکلیف ماند

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون اجتماعی درباره لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در دستورکار قرار گرفت. در گزارش کمیسیون اجتماعی پیشنهاد شده است که ساعات کاری ادارات از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت کاهش پیدا کرده و روزهای جمعه و شنبه به عنوان تعطیلات آخر هفته تعیین شود، اما دولت در لایحه خود پیشنهاد کرده بود که ساعت کاری به ۴۲ و نیم ساعت تغییر یابد و همچنین تعطیلات پایان هفته را ۲ روز تعیین کرده بود، اما روز مشخصی در لایحه نیامده بود.

کاهش ساعات کاری و افزایش تعطیلات توجیهی ندارد

در جریان بررسی این موضوع، در ابتدا حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی پیشنهاد بازگشت به اصل لایحه (ساعت کاری به ۴۲ و نیم ساعت تغییر یابد و همچنین تعطیلات پایان هفته ۲ روز تعیین شود) را مطرح کرد و گفت: در شرایطی که شعار سال درباره رشد تولید است و این امر مستلزم کار و فعالیت بیشتری است، کاهش ساعات کاری و افزایش تعطیلات توجیهی ندارد.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از سوی دیگر با تعطیلی شنبه‌ها، عملاً کشور از پنج‌شنبه ظهر تعطیل می‌شود و روز جمعه که مخصوص عبادات و اعمال دینی است تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تصمیم‌گیری درباره روز تعطیلی به دولت سپرده شود

روح‌الله متفکرآزاد، نماینده مردم تبریز در مجلس در موافقت با این موضوع، گفت: بر اساس لایحه‌ای که دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، ساعت کاری چهار ساعت در هفته و روزهای کاری به پنج روز کاهش می‌یابد. در لایحه دولت گفته نشده بود که چه روزی تعطیل شود اما در مصوبه کمیسیون ذکر شده که روز تعطیلی شنبه باشد.

وی تاکید کرد: بهتر است که با توجه به بحث‌های کارشناسی که این موضوع نیاز دارد، تصمیم‌گیری درباره روز تعطیلی به دولت سپرده شود تا کارشناسان بتوانند به شکل مفصل این موضوع را بررسی کنند و از سوی دیگر شأن اجرای این کار بر عهده دولت باشد.

متفکرآزاد ادامه داد: نباید به صورت سریع در این زمینه تصمیم‌گیری شود، چرا که ممکن است دولت تصمیم بگیرد مدتی به صورت آزمایشی روز تعطیلی را تعیین کند. مباحث اقتصادی و فرهنگی زیادی در این زمینه وجود دارد و تصمیم مجلس شورای اسلامی می‌تواند التهابات اجتماعی به دنبال داشته باشد، پس بهتر است تصمیم‌گیری درباره روز تعطیلی به دولت سپرده شود.

شنبه تعطیل شود

محمد وحیدی، نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با پیشنهاد بازگشت به اصل لایحه، اظهار کرد: افزایش تعطیلات منجر به افزایش بهره‌وری خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر ما به جای پنج‌شنبه، تعطیلی را به روز شنبه انتقال دهیم، میزان خسارت اقتصادی در هفته تا ۱۰ میلیارد دلار در سال کاهش می‌یابد. با تعطیلی روز شنبه، روزهای کاری ما با جامعه جهانی تطابق بیشتری خواهد داد. از سوی دیگر، نظام بانکی و برخی از دستگاه‌های خدماتی نیز می‌توانند از این تعطیلات بهره‌مند شوند.

باید ساعت کاری را کاهش دهیم

در ادامه جلسه، حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی پشت تریبون مجلس قرار گرفت و ضمن مخالفت با پیشنهاد بازگشت به اصل لایحه، اظهار کرد: دفع قبل که این لایحه به کمیسیون ارجاع شد، بر این موضوع تاکید شد که چرا روز تعطیلی در گزارش کمیسیون تعیین نشده است. از سوی دیگر اگر به اصل لایحه بازگردیم، اصلاحاتی که کمیسیون اجتماعی مجلس انجام داده است، از بین می‌رود.

وی افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس در مصوبه خود، مشمولان قانون کار یعنی کارگران را نیز اضافه کرده است تا در حق آنها اجحاف نشود. از سوی دیگر ما ساعت کاری را ۴۰ ساعت در هفته تعیین کردیم و باید ساعت کاری را کاهش دهیم.

فقط یک روز تعطیل رسمی داریم

نماینده دولت هم در جلسه علنی امروز و درباره پیشنهاد بازگشت به اصل لایحه، گفت: لایحه دولت درباره تعطیلی پایان هفته چند ویژگی دارد؛ اول اینکه در تمام شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها مانند تهران روز پنج‌شنبه تعطیل شود. البته ما فقط یک روز تعطیل رسمی داریم و آن هم روز جمعه است و منظورم این است که فقط خدمات‌رسانی اداری به مردم در روز پنج‌شنبه وجود ندارد، اما بانک‌ها و مراکز خدماتی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

وی بیان کرد: دولت در این لایحه، خدمت‌رسانی به مردم را در پنج روز یعنی از روز شنبه تا چهارشنبه تعریف کرده است و صرفاً در روز پنج‌شنبه خدمات‌رسانی اداری نداریم.

نماینده دولت تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های لایحه مذکور این است که تقویم آموزشی در اختیار دولت قرار گرفته است و دولت می‌تواند در مناطق سردسیر ۱۰ روز زودتر مدارس را بازگشایی کند و به دولت اجازه داده شده است در مواقع بحرانی و اضطراری مانند آلودگی هوا به مدت ۴۲.۵ ساعت در هفته ساعات اداری را تنظیم کنند.

در نهایت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد بازگشت به اصل لایحه دولت مخالفت کردند و دیگر پیشنهادات وکلای ملت مطرح و بررسی شد.

مخالفت نمایندگان با واگذاری تعیین تعطیلات به دولت

در ادامه جلسه علنی امروز مجلس، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی پیشنهادی را مطرح کرد، مبنی بر اینکه ساعات کاری ادارات یعنی ۴۴ ساعت در هفته استمرار داشته باشد و تعطیلی آخر هفته را دولت تعیین کند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با این پیشنهاد هم مخالفت کردند.

کاهش ساعت کاری کارمندان برای دولت بار مالی دارد

همچنین حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی طی اخطار قانون اساسی، گفت: دولت در لایحه خود ساعت کار کارمندان را ۴۲ و نیم ساعت تعیین کرده که کمیسیون اجتماعی در گزارش خود این میزان را به ۴۰ ساعت کاهش داده است؛ این کار به معنای تحمیل بار مالی به دولت است و قطعاً شورای نگهبان به آن ایراد می‌گیرد. بهتر است این لایحه مجدداً به کمیسیون اجتماعی مجلس ارجاع و اصلاح شود و سپس در صحن مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد.

با همه این تفاسیر، مجلس شورای اسلامی هنوز هیچ مصوبه‌ای درباره کاهش ساعت کاری ادارات و افزایش تعطیلات پایان هفته نداشته است و ادامه بررسی این موضوع به جلسات علنی بعدی مجلس موکول شد.

دیدگاه کاربران

رضا۳۴۸۶۲۸۰۱۲:۴۸:۱۸ ۱۴۰۳/۲/۲۳
بازی با روح و روان کارمندان توسط نمایندگانی که احتمالا برای دور بعد رای نیاورده اند
ناشناس۳۴۸۶۵۸۶۱۷:۴۲:۵۱ ۱۴۰۳/۲/۲۳
مجلس در مورد دریافت رشوه ۱۴۰ سکه و دریافت چندین خودرو رانتی توسط بک نماینده شفاف سازی نماید
ناشناس۳۴۸۶۶۱۹۱۸:۲۱:۳۹ ۱۴۰۳/۲/۲۳
اگر شنبه را تعطیل کنید کشور عملا سه روز تعطیل میشود زیرا تحت هر شرایطی روزهای پنج شنبه حالت نیمه تعطیل و تعطیل کامل است برای بسیاری پس بهتر است پنج شنبه و جمعه تعطیل باشد
ناشناس۳۴۸۶۳۲۰۱۳:۳۶:۲۷ ۱۴۰۳/۲/۲۳
وقتی سامانه های رنگارنگ دولتی از 7 روز 5 روز قطعه عملا دارید دو روز کار میکنید
ناشناس۳۴۸۶۳۲۹۱۳:۴۳:۳۶ ۱۴۰۳/۲/۲۳
این مجلس فعلی یک قانونی تصویب کرد که باعث شد ساعت به جلو کشیده نشه. ببنید مردم توی چه گرفتاری افتادند؟؟ خواهش به هیچ قانون دیگه ای دست نزنید.
ناشناس۳۴۸۶۵۹۱۱۷:۵۰:۴۶ ۱۴۰۳/۲/۲۳
خیر نداری می خواست تبعیت کند از اروپا که می خواستند ساعت دست نزنند که دم آخری اروپا و برخی دیگر عقب نشینی کردن اما قانون مصوبه مجلس ایران ماندگار شد و ساعت ها ثابت شد!!!
ناشناس۳۴۸۶۳۳۰۱۳:۴۵:۳۳ ۱۴۰۳/۲/۲۳
البته ما دوست داریم که به هیچ قانونی دست نزنید.. اصلا برای چی یکی از روزهای دیگه هفته هم تعطیل بشه ؟!!! خیلی توی کارمون بهره وری داریم که یک روز دیگه ای غیر از جمعه رو هم تعطیل کنیم؟؟؟
ناشناس۳۴۸۶۳۷۵۱۴:۱۹:۵۴ ۱۴۰۳/۲/۲۳
تقریبا تمام کشورهای مسلمان جمعه و شنبه تعطیل هستند انوقت نقدعلی میگه تعطیلی پنجشنبه ها پیام بدی برای جهان اسلام داره.چه پیام بدی وقتی همه کشورهای اسلامی شنبه ها تعطیل هستند؟از انطرف مگر وقتی پنجشنبه و جمعه تعطیل است مگر از ظهر چهارشنبه کشور تعطیل میشود که میگوید در صورت تعطیلی جمعه و شنبه عملا از ظهر پنجشنبه تعطیل میشود؟
ناشناس۳۴۸۶۵۹۰۱۷:۴۸:۳۸ ۱۴۰۳/۲/۲۳
ممگر قرار هست هرچیزی را که غرب در جهان رسوخ داده دیگران هم اجرا کنند؟!!
علی محمدی۳۴۸۶۴۵۷۱۵:۴۹:۱۸ ۱۴۰۳/۲/۲۳
با سلام درصورتیکه همه کشور تعطیل باشد ولی بانک‌ها باز باشند عملا فلسفه این تعطیلی زیر سوال می‌رود در ثانی همردیف کردن بانک‌ها با مراکز شیفتی نظیر بیمارستان ها و آتش نشانی هیچ توجیه منطقی ندارد . از شما خواهشمندیم این حرف ما کارمندان بانک‌ها را که بالاترین راندمان کاری داریم را به گوش نمایندگان برسانید.
ناشناس۳۴۸۶۴۶۱۱۵:۵۰:۲۸ ۱۴۰۳/۲/۲۳
آیا تهران در این وظیفه افزایش تولید نباید نقشی داشته باشد که ۵شنبه ها تعطیل است .
ناشناس۳۴۸۶۵۷۲۱۷:۳۰:۱۸ ۱۴۰۳/۲/۲۳
بهتره این مجلس کاری نکنه در خرداد در مجلس جدید برای این موضوع تصمیم گیری گردد
Majid۳۴۸۶۵۹۲۱۷:۵۳:۰۰ ۱۴۰۳/۲/۲۳
اگر بانکها شامل تعطیلات آخر هفته نشوند عملا تعطیلی معنای خودش را از دست میدهد و‌خیابانها همچنان پر تردد و شرکتها باز خواهند بود.
ناشناس۳۴۸۶۷۰۴۱۹:۵۴:۵۹ ۱۴۰۳/۲/۲۳
چهارساله مجلس تو یه پنجشنبهه وشنبه مونده بعد ملت انتظار دارن همین مجلس مشکلات اقتصادی ومعیشتی مردم رو حل بکنه
مهران۳۴۸۶۷۷۹۲۱:۱۲:۴۳ ۱۴۰۳/۲/۲۳
بابا دولت فقط یک طرح عادلانه داده که شهرستانهای کشور هم مثل تهران دو روز تعطیل باشند یکسال و نیم معطل کرده اید حالا هم دنبال شنبه و جمعه هستید
yektanetتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 2. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 3. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 4. آشفتگی «ظریف» از کجاست؟!

 5. سخن‌رانی ظریف در کاشان به تشنج کشیده شد

 6. توصیه احمد توکلی به نامزدهای انتخابات: در دولت خود از اقتصاددانان عدالت‌خواه و حامی اقشار ضعیف بهره ببرید

 7. زاکانی خطاب به پزشکیان: تا آخر می مانم و نمی گذارم رئیس جمهور شوید | مجلس که بودیم دائما کلاه سرتان می گذاشتند

 8. سرنوشت یکی از مهمترین اقدامات شهید رئیسی چه خواهد شد؟

 9. جلیلی: کشور را نباید معطل مذاکرات با چند کشور نگه داشت

 10. رهبر انقلاب: آقایان نامزدها در مباحثات خود از اظهارات دشمن شادکن پرهیز کنند

 11. نتایج نظرسنجی انتخاباتی/ رقابت اصلی بین قالیباف و پزشکیان

 12. سخنگوی دولت: عده‌ای سال‌ها با اینستکس و FATF سرکار بودند

 13. دوستانه با آقای پزشکیان

 14. قاضی‌زاده‌هاشمی: خانه‌داری باید شغل در نظر گرفته شود

 15. قالیباف: تحریم‌ها کاغذپاره نیست معضل است و حلش می‌کنم

 16. قالیباف در دومین مستند تلویزیونی: فرهنگ من فرهنگ جبهه و کار است+ فیلم

 17. وزیر کشور: آقایان آمار اشتباه از دولت سیزدهم به مردم ندهند

 18. سرلشکر موسوی: نهضت ساخت مسکن تا برطرف کردن دغدغه‌ای ادامه دارد

 19. مرگ ۲ کودک هنگام تمرین تیراندازی پسر جوان

پربحث‌های هفته

 1. تناقض‌های «ظریف»!

 2. پزشکیان: دنبال همین برجام روحانی هستید و نتوانستید احیایش کنید

 3. عصبانیت مشاور پزشکیان و ترک برنامه زنده

 4. از تقلیل انقلاب اسلامی تا دوگانه انگاری ظریف!

 5. حقیقت، فراتر از قاب تلویزیون

 6. راهبرد تکراری اصلاح‌طلبان

 7. کنایه سنگین خاندوزی به جواد ظریف

 8. پاسخ مخبر به ادعاهای ظریف/ امکان فروش نفت نداشتیم

 9. کدام نامزد حاضر است به این آزمون و خطا پایان دهد؟!

 10. دیوار امنیتی در مرز ترکیه و ایران

 11. سند منتشر شده از سوی وحید اشتری جعلی است/ «معراج» هم تکذیب کرده بود

 12. دختر قالیباف: ماجرای سیسمونی دروغ بود

 13. پزشکیان: برای من مذاکره و توافق ذلت نیست/در منطقه و جهان ایران را بازی‌ساز خواهم کرد

 14. طعنه ای که به خود اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد!

 15. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ظریف باید درباره مکانیسم ماشه پاسخگو باشد/ قالیباف چرا در مجلس حقوق‌ها را افزایش نداد؟

 16. سخنی مشفقانه با دکتر پزشکیان

 17. چرا همه از دولت «روحانی» فرار می‌کنند؟!

 18. انتقاد تند قالیباف از اظهارات ظریف/ "خجالت بکشید"

 19. توصیه شریعتمداری به پزشکیان/ نتایج دو نظرسنجی/ احتمال دوقطبی شدن انتخابات

 20. واکنش سرپرست وزارت خارجه به سخنان جنجالی ظریف

 21. نسخه سانسور نشده پاسخ حجت‌الاسلام والمسلمین قاسمیان خطاب به تحریف معانی قرآن توسط ظریف در میزگرد انتخاباتی پزشکیان

 22. آشفتگی «ظریف» از کجاست؟!

 23. "اجماع" در مقابل  "اقناع" ؛ اصولگرایان به رستگاری می رسند یا اصلاح طلبان !

 24. واکنش روحانی به مناظرات انتخابات ۱۴۰۳ / هدف آن‌ها مبارزه با تفکر تعامل با جهان است  

 25. توضیح فاضلی درباره اتفاقات شب گذشته/ با عزمی جزم‌تر به مسعود پزشکیان رأی می‌دهم  

آخرین عناوین