تناقضات کرونایی در صنعت گردشگری همه جا کرونا دارد غیر از کیش و قشم؟!

مجید فرهادی یونکی*،   3991217152 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

انتشار اخباری درباره اصرار وزارت بهداشت بر ایجاد محدودیت های سفر نوروزی و در مقابل تاکید متولیان صنعت گردشگری بر جلوگیری از زیان های بیشتر وارده بر این صنعت و بی اثر بودن سفرها بر گسترش کرونا، گویای اختلافات کارشناسی در این زمینه است. مطلب زیر پاسخی است به اظهار نظرها درباره لزوم ایجاد محدودیت های کرونایی در سفر که لزوما موضع الف نیست اما با هدف انعکاس آرای مختلف در این زمینه منتشر می شود.

همه جا کرونا دارد غیر از کیش و قشم؟!

حدود یک سالی است که از بحران جهانی کووید 19 می‌گذرد، جوامع در سطح جهانی با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی مختلفی روبه‌رو شده‌اند، که کشور ما هم از آن مستثنا نبوده است، در این میان صنعتی که بیشترین آسیب را دید صنعت گردشگری بوده، که میزان این آسیب در کشور ما بسیار بیشتر از سطح جهانی است و علت آن‌هم از عدم تخصص و هم‌صدایی در بدنه صنعت گردشگری نشات گرفته می‌شود.

در اولین ماههای انتشار کووید 19 اولین صنعتی که تحت تأثیر این مسئله قرار گرفت و پیکان‌ها به سمت آن رفت گردشگری بوده است و فعالین کسب  و کاردر صنعت گردشگری در راستای سیاست‌های کلان حاکمیت و ستاد ملی کرونا جهت مدیریت بحران، هماهنگی‌ها و همکاری‌های لازم را با ستاد ملی کرونا داشته‌اند و عملاً  کسب کارهای این صنعت به‌صورت داوطلبانه به‌صورت کامل متوقف‌شده‌اند.

 در این میان هیچ تحقیق علمی و مستندی وجود نداشته است که بیانگر آن باشد که یکی از عوامل اصلی شیوع کووید 19 در کشور ما گردشگری بوده است.

 بدین‌سان فعالین صنعت گردشگری جهت حل این بحران به وجود آمده اقدام به طراحی الگویی جهت انجام سفرهای ایمن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با نظارت کامل کرده‌اند ولی به دلیل عدم توان سازمان گردشگری در مقابله با چالش‌های پیش رو، نتواست به‌صورت درست این مسئله را در سطح ستاد ملی کرونا تبیین و تفهیم کند.

 ستاد ملی کرونا در تمام بیانیه‌های خود بر عدم انجام هرگونه سفری اشاره‌کرده است بدون هیچ دلیل و مستند علمی که گردشگری عامل شیوع کووید 19 است، با این اوصاف تناقضاتی در سیاست منع سفر وجود دارد مبنی بر عدم توقف ویزای درمانی و سفرهای درمانی به مقصد ایران، سوال اینجاست چرا ویزاها و سفرهای درمانی به مقصد ایران متوقف نشده است؟ 

آیا منافع مراکز درمانی، کلینیک‌های زیبایی و بیمارستان‌ها در عدم توقیف ویزای درمانی نقش‌آفرینی کرده است؟  وقتی ویزای درمانی صادر می‌شود و سفرهای گردشگری سلامت و درمانی به قوت خود باقی هستند و حتی مقاصد تفریحی مانند کیش و قشم بعضاً با بیش از ۷۰ درصد ضریب اشغال هتل‌ها فعال‌اند دلیل محدودیت سفر و گردشگری به دیگر شهرهای کشور چیست؟

 این تناقضات در سطح ریاست جمهوری نیز مطرح است، به گونه ای که ریاست جمهوری در بیانیه ای اعلام کرده که سفر عامل شیوع کرونا نبوده است ولی در عمل و گفتارهای بعدی این را نقض کرده، در این میان حمایتی جدی هم از کسب و کارها و فعالین صنعت گردشگری صورت نگرفته است.

 گویا ناتوانی در کنترل شیوع کرونا و مدیریت بحران دیواری کوتاه تر از گردشگری و اوقات فراغت مردم نداشته و گردشگری و سفر بهانه خوبی برای توجیه عدم توانایی در مدیریت بحران است، در این میان نتایج پدافند زیستی استان یزد حائز توجه است، در این نتایج گردشگری حتی جزو 10 عامل اصلی شیوع کرونا در یزد نبوده است. 

نبود هم‌صدایی از سمت تشکل‌های گردشگری در سطح حاکمیت قابل‌توجه است و این تشکل‌ها در این بحران به وجود آمده صدای واحد نداشته‌اند و نتوانسته‌اند در این میان بیانیه مشترک و واحدی بدهند، اینکه کووید 19 با جهش‌های اخیر مسئله‌ای بغرنج و پیچیده‌ای شده صحیح است ولی اینکه سازمان گردشگری در بحران پیش رو منفعل عمل کند و اقدامی سازنده نکند که مبادا پیکان‌ها علیه صنعت گردشگری در سطح حاکمیت فعال بشود ابتدایی‌ترین واکنش به بحران پیش رو است. 

مسئله اوقات فراغت و سفر فراتر از کسب‌وکارهای ورشکسته گردشگری است، حال روحی جامعه ما به خاطر بحران کووید19 و مشکلات به وجود آمده مساعد نیست. 

سفر به‌مانند مسکنی جهت ترمیم این فشارها است، آیا  نباید به مشکلات روحی جامعه توجه شود؟ 

پیشنهاد می‌شود سازمان  گردشگری  با شفافیت و انجام وظیفه  پاسخگویی  اقدامات مؤثر خود را بیان کند و همچنین هم‌صدایی توسط تمام فعالین و تشکل‌های صنعت گردشگری (با صدور  بیانیه‌ای مشترک و طرح  مطالبات) مورد انتظار است .

*مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه گردشگری

دیدگاه کاربران

صمصام۱۸۵۶۶۳۵۱۲:۲۳:۴۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
تمامی مراسمات عزاداری های مذهبی بدون هیچ محدودیتی برگزار میشه اما وقتی بحث شادی و شادمانی مردم مطرح میشه ماجرا تغییر میکنه .... متاسفانه تناقضات داستان کرونا بیش از اندازه مسخره و مضحک شده است
امین۱۸۵۶۷۶۹۱۳:۲۷:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
مسافرت با ماشین شخصی برای نوروز حق همه است....غیر از خوزستان...امروز فیلم تشییع یک بزرگوار رو دیدم در خوزستان بالای ۵ هزار نفر ادم رفتن اونجا...چون اونجا دارن به خطر ادامه میدن...کل ایران باید جواب بدن؟؟؟؟ این انصافه....؟؟؟؟؟
رضا۱۸۵۸۱۱۸۰۱:۰۷:۰۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۹
دقیقا در مراسم مذهبی اغلب مردم توجهی نمیکنن موج کرونایی پاییز بعد از محرم پیش آمد . در مسافرت هم باید جلویی پیک نیک و چادر زدن را گرفت بعلت نبود سرویس بعداشتی پاکیزه .
ناشناس۱۸۵۶۹۳۳۱۴:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
اتفاقاً برعکس! تمام مسافرت های داخل و خارج و سوغات کرونای انگلیسی و ... بی اشکال است ولی بهانه فقط درباره مراسم مذهبی است !
ناشناس۱۸۵۶۶۴۰۱۲:۲۸:۴۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
بوشهر، قشم و کیش بعد از هجوم گردشگران، زرد شد ... بندرعباس اگر راههای ورودی را نبسته بود حالا قرمز بود ... مسافران بدون ماسک را همه جا میشود دید ... اگر بندرعباس و بوشهر راهها را نبسته بودند الان وضعیت مثل خوزستان بود، آدرس غلط ندهید .. قشم و کیش یک ورودی دارند و کنترل آن راحتتر است..
ناشناس۱۸۵۶۶۶۰۱۲:۳۵:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
با دلار 26000 تومانی مردم دیگر نمی توانند به سفر خارجی بروند و به همین دلیل به جزایر کیش و قشم سفر می کنند.
ناشناس۱۸۵۶۷۴۰۱۳:۱۳:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
مردم شاید... اما شکم سیرها و مرفهین بدون درد با ثروت های بادآورده و رانتی چی؟ اگه بهشون اجازه داده بشه با پولهای افسانه ای که دارند بهترین فرصت برای سفر به کیش است زیرا وقتی مردم توان مالی مسافرت به کیش را ندارند
ناشناس۱۸۵۶۸۳۴۱۴:۰۰:۲۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
-- يك بام و دوهوا ، يكي به نعل يكي به ميخ ... دم خروس و قسم حضرت عباس !! -- قضيه چيه برادر ؟ --- قضيه كروناست اخوي !!
ناشناس۱۸۵۶۸۴۵۱۴:۰۵:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
برنامه ماسک هم دستکاری می شود؟
ناشناس۱۸۵۶۹۳۰۱۴:۴۸:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
اینا که مطیع بدون چون و چرا سازمان بهداشت جهانی هستند چرا در این مورد به تحقیقات آنها گوش نمی کنند؟ تا حالا میگفتند نباید رفت سفر به خاطر اینکه مسافر به هرحال از غذاخوری ها و اماکن عمومی استفاده میکند ولی حالا که معلوم شده احتمال انتقال ویروس از سطوح بسیار پایین است و سفر رفتن یا نرفتن هیچ تاثیری نداره، فقط باید از ازدحام جمعیت در یک مکان جلوگیری بشه
ناشناس۱۸۵۶۹۴۵۱۴:۵۵:۱۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
دولتمردان دوست ندارند مردمشان شاد باشند
ناشناس۱۸۵۷۰۵۵۱۶:۰۲:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
چطور سفر نقشی ندارد؟ مگر کرونای انگلیسی بوسیله مسافران از انگلیس و عراق که اکنون خوزستان را درگیر کرده نیامد؟ اصلا خود کرونا چطور از چین به ایران رسید؟....طی الارض کرد؟؟یه چیزی بگو حداقل مسخره ات نکنن
ناشناس۱۸۵۷۰۸۳۱۶:۱۷:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
آیا کرونا فقط ۹شب تا ۵صبح هست یا جریمه شیرینه؟؟؟؟
ناشناس۱۸۵۷۹۷۰۲۳:۴۲:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
وقتی 9 شب مجبوری خونه باشی یعنی شب نشینیهای غیر ضروری تعطیل میشه و از یکی از بهترین راه های کرونا جلوگیری میشه!
ناشناس۱۸۵۷۹۷۲۲۳:۴۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
اونوقت 9 شب تا 5 صبح کجا میرفتی که الان بخاطر جریمه نمیتونی بری؟
ناشناس۱۸۵۷۰۸۹۱۶:۲۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
همه سفرها باید ممنوع شود
ناشناس۱۸۵۷۳۱۹۱۸:۱۶:۲۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
ادم یاده اون داستان سرایی اول کرونا میافته که میگفتن یه نفر کرونا داشته رفته شهرستان یا روستاشون همه گرفتن و نصفشون هم مرده بودن!!!!
امیر۱۸۵۷۵۵۵۲۰:۱۵:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
وقتی کل کشور درگیر کرونا هستند چه فرقی می‌کنه کیش باشی یا تهران و شهرهای دیگه باید پروتکل بهداشتی و رعایت کنی همین و بس
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین