سند تحول قوه مجريه

محمدكاظم انبارلويي،   3991213024 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سند تحول قوه مجريه

دستگاه قضا با آمدن حجت‌الاسلام ‌و ‌المسلمین رئیسی تحول چشمگیری پیدا کرده است. کارنامه آقای رئیسی در مبارزه با فساد، رسیدگی به تظلمات مردم و احیای حقوق عامه، یک رکوردی از کارآمدی برحسب نظرسنجی‌های موجود به جای گذاشته است.

آنچه از بیرون قابل مشاهده است یک اتاق فکر فعال و هوشمند در دستگاه قضا وجود دارد.این اتاق فکر با تعریف 7 مأموریت اصلی به شرح زیر به دنبال تحول در دستگاه قضا، کارآمدی و ثبت کارنامه قوه قضائیه در نگاه و داوری مردم است:

1-پیشگیری از وقوع جرم
2-کشف جرم و تعقیب مجازات مجرمین
3-نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور
4-دفاع از آزادی‌های مشروع و احیای حقوق عامه و گسترش عدالت
5-رسیدگی جدی به تظلمات و شکایات مردم
6-اصلاح مجرمان
7-حمایت از حقوق مالکیت اشخاص

آقای رئیسی با اقدامات خود زیرساخت‌های یک جهش بزرگ برای اجرای عدالت را در ورود به قرن جدید در سال 1400 پدید آورده است. این زیرساخت با پاک‌سازی درون دستگاه قضا و مبارزه جدی با فساد در درون قوه قضاییه آغاز شده و فصل جدیدی از اجرای عدالت با آمدن قضات مؤمن و جوان و انقلابی تجربه می شود و روز به روز محکم‌تر خواهد شد.

امروز نگرش هوشمند، پاسخگو و شفاف و در عین حال انقلابی به مشکلات مردم در دستگاه قضا را شاهد هستیم. این یک گام بلند در تحقق اهداف بیانیه گام دوم در یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین قوای کشور است.

***

به نظر می رسد رجال سیاسی و مذهبی مدعی تصدی پست ریاست جمهوری در سال 1400 نیاز به یک اتاق فکر برای تنظیم و تدوین «سند تحول قوه مجریه» هستند. رسانه‌ها به جای این‌که به اخبار مربوط به، «کی می‌آید» و «کی نمی‌آید» باید به سراغ مدعیان تصدی پست ریاست جمهوری بروند و از آن‌ها بخواهند شما چه حرفی برای گفتن در باب سند تحول دستگاه مجریه دارید؟ آیا قد و قواره خود را در این انداره می بینید که اصلی‌ترین و بنیانی‌ترین نهادحکومتی را که پیشانی حاکمیت جمهوری اسلامی در جهان است متحول کنید؟ آیا خود را برای حضور و ظهور یک دستگاه کارآمد و کارگشا در قرن جدید آماده کرده‌اید؟ نشانه های این آمادگی فکری و عملی چیست؟ آیا اصلا می دانید چه نهادی را تحویل می گیرید و چه کارکردی را قرار است به دولت بعدی تحویل دهید؟

به نظر می رسد افکار عمومی کمترین انتظاری که از نامزدهای ریاست جمهوری دارند، این است که بدانند آن‌ها چه نقشه‌ای برای تحول در دستگاه اجرایی کشور دارند این انتظار قبل از طرح مطالبات حقیقی آن‌ها از رئیس جمهور آینده است که می شود آن را در فهرست زیر خلاصه کرد.

1- مردم انتظار دارند رئیس جمهور آینده برای عملیاتی کردن اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی رهبری وفق بند یک اصل 110 قانون اساسی یک برنامه زمان بندی شده داشته باشد. او باید بتواند در هر زمان که مردم، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی از او سؤال کردند که با سیاست ابلاغی از سوی رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی، در حوزه فرهنگ، مسائل اجتماعی، برنامه و بودجه و... چه کردی پاسخی درخور داشته باشد.

2- مردم از دستگاه فشل اجرایی کشور و دیوان سالاری ناکارآمد به جا مانده از رژیم گذشته گله دارند. طبق اصل 126 قانون اساسی از رئیس جمهور که مسئول مستقیم سازمان امور اداری و استخدامی کشور است انتظار تحول در نظام اجرایی و اداری کشور را دارند. برای مردم پذیرفته نیست در این دستگاه عریض و طویل حقوق نجومی برخلاف قوانین استخدامی کشور برخی بگیرند، کاری هم نکنند و به ریش مردم هم بخندند.

3- اقتصاد کشور دربست در اختیار رئیس دولت است. او مسئول مستقیم برنامه و بودجه کشور طبق اصل 126 است. او مسئول مستقیم حفظ ارزش پول ملی، کنترل تورم، مبارزه با زیاده‌خواهی‌های عناصر شرور در بازار مسلمین و مبارزه مستمر با گران‌فروشی، احتکار و شعبده‌بازی با قیمت‌ها است.

این وظیفه و مسئولیت مستقیم رئیس دولت است. او به هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند آن‌را بر دوش دیگری بیندازد. آیا نامزدهای مطرح، فکری برای این مسئولیت مهم کرده‌اند؟

اکنون سند تحول در «برنامه‌نویسی» و در «بودجه‌نویسی» به دلیل غفلت رؤسای جمهور گذشته بر زمین مانده است. این وظیفه بر زمین مانده باید مهم‌ترین دغدغه رئیس‌جمهور آینده باشد. آیا نامزدهای مطرح تاکنون سخنی در این رابطه گفته‌اند!؟

آیا رؤسای جمهور گذشته و نامزدهای مطرح برای انتخابات 1400 یک بار از خود سؤال کرده‌اند چطور در بودجه عمومی دولت برای نان خشک به جا ماده از آشپزخانه سربازخانه‌ها و پادگان‌ها ردیف درآمدی برای بودجه عمومی دولت تعریف شده است، اما یک ردیف درآمدی تحت عنوان انفال که اصلی‌ترین ردیف درآمدی دولت جمهوری اسلامی وفق اصل 45 قانون اساسی تعریف شده، وجود ندارد.

رؤسای جمهور گذشته همواره روی این سخن که اجرای قانون اساسی وفق اصل 113 به عهده رئیس‌جمهور است به این بهانه با قوای دیگر، احزاب و رقبا دست به یقه می شوند اما برای اجرای اصل 45 قانون اساسی که مسئولیت مستقیم اجرای آن را در بودجه‌ریزی دارد و نیز گرفتن مالیات حقه از ثروتمندان کلمه‌ای حرف نمی‌زنند. اصلی که اگر در سند تحول دستگاه مجریه خوب دیده شود می تواند پایان بخش کسری ساختاری بودجه باشد. 

کسری بودجه دولت «ام‌المسائل» و «ام‌الفساد» مشکلات اقتصادی کشور اعم از کاهش ارزش پول ملی، تورم، گرانی، اغتشاش در بازار قیمت‌ها و ... است. دولت‌های پس از انقلاب روی غفلت و جهل و بی‌مسئولیتی هیچ فرمولی برای پایان بخشیدن به این کسری پیدا نکردند. آیا دولت 1400 می‌خواهد همین مسیر را طی کند؟!

4- مطالبات مردم از دولت مشخص است. بخشی از آن مربوط به حقوق اجتماعی و اقتصادی و سیاسی است که در قانون اساسی تعریف شده است. بخش دیگر وعده‌هایی است که رؤسای جمهوری ایام انتخابات وعده می‌دهند و با آن وعده‌ها رأی جمع می‌کنند. رئیس جمهور 1400 باید در سند تحول خود در پاسخگویی به مطالبات مردم در چارچوب یک برنامه زمان‌بندی شده طراحی درخور داشته باشد. به طوری که مردم بتوانند در عالم واقع آن‌را وجدان کنند ، ببینند و مطالبه کنند.

5- رئیس جمهور 1400 باید به قدری چست و چالاک باشد که وقتی زلزله سیل یا حادثه ناگواری رخ دهد اولین کسی باشد که سروکله او در این معرکه‌ها پیدا شود. باید برود به مردم روحیه و وعده صادق دهد تا مردم احساس کنند حکومت شریک غم آن‌ها در مصیبت‌های وارده و در کنار آن‌ها است. 

او باید قادر باشد نسبت به تک تک درخواست‌ها و شکایات و تظلمات مردم با روش‌های علمی و تجربی که وجود دارد پاسخ دهد و در سند تحول خود برای این مهم پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد.

6- رئیس جمهور آینده باید حقوق مخالف و حقوق ناقد صالح را رعایت کند و زبان به سخره و اهانت نگشاید. دفاع از آزادی مردم را طبق سوگندی که خورده است پاس بدارد. او نباید فراموش کند که رئیس جمهور همه ملت است نه کسانی که به او رأی داده‌اند.

7- رئیس جمهور باید نمونه کامل اعتقاد به قانون اساسی و اجرای واقعی قانون باشد، این سخن از او پذیرفته نیست که بگوید من به فلان قانون عمل نمی‌کنم! او باید در صف اول پاسداری از قانون و عمل به آن باشد. در سند تحول این مقوله باید دقیق به آن نگریسته شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۷۶۰۴۰۹:۰۸:۱۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
درود به شرفت نمی شناسمت ولی تمام حرفهایت معقول ترین خواسته یک جامعه با عزت است. ای کاش مردم ما به این سمت حرکت کنند که به این رییس جمهور رای بدهند نه به روحانی ها، نه به احمدی نژادها.. و ای کاش چنین کاندیدایی برای ریاست جمهوری نایاب نباشد.
ناشناس۱۸۴۸۴۷۹۱۵:۲۲:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
تنها راه نجات کشور و انقلاب ملی کردن ثروت های بالاتر از یک زندگی خوب و مطلوب است و بعد از این هرکس خواست به ثروت بیشتر برسد بر اثر سعی و تلاش و از راه صحیح اقتصادی و نه از راه حرام و باد آورده .و ان لیس للانسان الا ماسعی و برای انسان بهره ای جز سعی و تلاش نیست
ناشناس۱۸۴۷۸۱۵۱۰:۵۸:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
حرف های بی .. اولا شما از زبان مردم صحبت کردی که این کاملا غلطه. این انتظارات مردم رو از کجا آوردی؟ میشه نتیجه تحقیقات رو منتشر کنید؟ من دیدم اینه: مردم انتظار دارند اقتصاد و امنیت اجتماعی اولویت اول دولت باشه. رسیدن به راه حلی پایدار برای تعامل با دنیا در مرحله بعد باشه. صلاح مردم مهم باشه نه الزاما صلاح حاکمیت ( چون ممکنه مردم امروز چیزی رو بخوان که حاکمیت نمی خواد: مثال آزادی دسترسی به اطلاعات و سرعت بالای اینترنت و کاهش فیلترینگ)..
ناشناس۱۸۴۸۵۴۹۱۵:۵۳:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
جول و پلاس مفسدین از هر طیف و جناح بر روی هواست
ناشناس۱۸۴۸۴۹۲۱۵:۲۵:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
منتظر ارایه گزارش از قوه قضاییه برای اجرای سند تحول و اجرای قانون اعاده اموال نامشروع هستیم
ناشناس۱۸۴۸۵۱۰۱۵:۳۴:۲۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
تمامی ثروت های حرام و نامشروع و باد آورده باید بوسیله قانون مشروعیت سنجی اموال و قانون اعاده اموال نامشروع شناسایی و به خزانه کشور باز گردد
امید۱۸۴۸۶۱۷۱۶:۳۱:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
فکر می کنم فقط سعید جلیلی این ویژگی را داراست. لطفا قبل از موضع گیری و منفی دادن بروید و نظرات و فعالیت هایش را از 92 تا به حال مرور کنید..و بعد آن را با فعالیت ها و نظرات سایر نامزدهایی که اسمشان در میان است مقایسه کنید.
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 2. بازی سیاسی با کارت برجام

 3. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 8. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 9. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 10. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 11. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 12. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 13.  یک رتبه و چند نکته

 14. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 15. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. بازی سیاسی با کارت برجام

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 4. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 5. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 6. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 7. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 8. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 9. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 10.  یک رتبه و چند نکته

 11. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 12. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 13. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 14. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 15. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 16. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 17. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 18. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 19. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 20. روایت حسین شریعتمداری از مذاکرات وین/ نعل وارونه صهیونیست‌ها در مذاکرات!

 21. آینده سیاسی روحانی چیست؟

 22. درس ریاضی به احمدی‌نژاد/ دارایی نهادهای انقلابی زیرنظر رهبری چقدر است؟

 23. وقتی سعید محمد خود را رجل سیاسی می‌داند/ پیش‌بینی حسین مرعشی از مسئله اصلی انتخابات/ دفاع نیکزاد از علاقه هیئت رئیسه مجلس به نامزدی ریاست جمهوری

 24. تجمع و حمله ضدانقلاب در محل مذاکرات برجام + عکس

 25. نامزدهای مشتاق ریاست جمهوری دنبال چه هستند؟

آخرین عناوین