۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

فرهنگی   3991213023 ۷۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

ساسی مانکن خواننده جنجالی و پرحاشیه‌ای است که طی این سال‌ها، موسیقی به‌عنوان هنر تزئینی و ردگم‌کنی او برای برخی فعالیت‌های دیگرش مطرح است. اتفاقی که متاسفانه در سایه حواشی بسیاری که تک‌آهنگ‌های او به وجود می‌آورند، مورد غفلت قرار گرفته و او با این حاشیه امن توانسته به کارها و اقدامات مخرب و غیراخلاقی خود ادامه دهد.

۶ راز کمتر شنیده‌شده درباره ساسی مانکن

مجتبی اردشیری روزنامه‌نگار، طی گزارشی در روزنامه فرهیختگان نوشت: ساسان حیدری‌یافته ملقب به ساسی، خطرناک‌‌تر از آن چیزی است که احساس می‌شود می‌تواند از طریق تاثیرگذاری‌های فرهنگی بر مردم نفوذ کند. خواننده جنجالی و پرحاشیه‌ای که طی این سال‌ها، موسیقی به‌عنوان هنر تزئینی و ردگم‌کنی او برای برخی فعالیت‌های دیگرش مطرح است. اتفاقی که متاسفانه در سایه حواشی بسیاری که تک‌آهنگ‌های او به وجود می‌آورند، مورد غفلت قرار گرفته و او با این حاشیه امن توانسته به کارها و اقدامات مخرب و غیراخلاقی خود ادامه دهد.

در ادامه به برخی از این اقدامات اشاره می‌کنیم. گفتنی است این رزومه، درنتیجه گفت‌وگو با افراد متعددی بوده که طی سالیان اخیر، حشرونشرهایی با این خواننده پرحاشیه داشته‌اند.

سایت‌های شرط‌بندی

اگر دقت کنید، بحث سایت‌های شرط‌بندی هم‌اکنون چند ماهی می‌شود که به موضوع داغی در جامعه ایرانی تبدیل شده است. اتفاقی که حتی حواشی حضور برخی خوانندگان وطنی را هم با خود به همراه داشته اما هیچ‌گاه رمزگشایی چندانی راجع به این قبیل فعالیت‌ها و برجسته‌شدن ناگهانی این شکل قمارها در ایران صورت نگرفته است. باور عموم بر آن است که این سایت‌ها در ادامه همان سایت‌های شرط‌بندی همیشگی بوده و موردی است که طی سال‌ها همواره وجود داشته و الان هم همان وضعیت حاکم است. اگر اینگونه فکر می‌کنید، کاملا در اشتباه هستید.

این سایت‌ها، چیزی فراتر از یک پول گذاشتن وسط بر سر برد و باخت فلان تیم ورزشی است. ساسی، طی یک‌سال اخیر، حداقل دو سایت شرط‌بندی راه‌اندازی کرده است. سایت‌هایی که در ابتدا و برای جذب مخاطب، نه‌تنها هیچ ورودی از مخاطبان و مشتریان خود نمی‌گرفتند بلکه در مواردی تا 100 بونوس (جایزه) رایگان نیز به آنها می‌دادند تا در هیاهوی تکثر سایت‌های پرطرفدار، بتوانند مشتریانی برای خود دست‌وپا کنند. البته، این مربوط به آغاز فعالیت سایت‌های شرط‌بندی بود، در این سایت‌ها ورودی‌هایی در نظر گرفته شد تا افراد با پرداخت هزینه ورودی، نتیجه تمام فوتبال‌های آن روز را حدس زده و برای هر بازی، اقدام به خرید بونوس کنند. این دایره تا اندازه‌ای است که تمامی لیگ‌های فوتبال، از امارات و عربستان گرفته تا قطر و ایران را در بر می‌گرفت. مشخص است که علاوه‌بر ورودی، درصدی از جایزه هر برنده، به حساب ساسی و شریکش که در ادامه به او نیز خواهیم پرداخت، واریز می‌شود.

بنابراین با یک حساب سرانگشتی می‌توان متوجه شد چه سود سرشاری از بابت راه‌اندازی این سایت‌ها به سمت این چهره سرازیر می‌شود. البته این موضوع هنوز قطعیت ندارد اما نمی‌توان حضور یک‌باره چندین خواننده وطنی در این سایت‌ها را چندان بی‌ربط به گردانندگان آن دانست. در طول یک‌سال گذشته، چندین خواننده نه‌چندان مطرح به ترکیه رفت‌وآمدهایی داشتند و تا توانستند برای برخی سایت‌های شرط‌بندی تبلیغ کردند. اتفاقی که نمی‌توان آن را به مافیای ساسی و دایره ارتباطات خوبی که با برخی خوانندگان وطنی دارد، بی‌مناسبت دانست.

راز همراهی «ابراهیم حامدی» با ساسی

اگر در طول این سال‌ها، صفحه‌های مجازی دنیای موسیقی را رصد کرده باشید با یک مورد عجیب برخورد کرده‌اید. تصور اینکه ساسی با ابراهیم حامدی ملقب به «ابی» در یک کادر باشند، نه به لحاظ سبک موسیقایی و نه جهان زیستی این دو چهره، بسیار سخت و تقریبا غیرقابل‌باور است. اما در طول یکی، دو سال گذشته، تصاویر بسیاری را از ابی و ساسی در موقعیت‌های مختلف می‌بینیم؛ از ثبت تصاویر درکنار اعضای خانواده یکدیگر تا حضور در کنسرت‌های هم و البته تعاریف بی‌حدوحصری که دوطرف نثار یکدیگر می‌کنند.

کار حتی تا جایی بیخ پیدا کرده که برخی خواننده‌های لس‌آنجلسی چون ابراهیم حامدی، در صفحه مجازی خود، تولد ساسی را تبریک گفت و به‌واسطه این قبیل اقدامات در مورد خواننده‌ای که سابقه‌اش مشخص است، مورد شماتت بسیاری از هوادارانش قرار گرفت. ازجمله این اتفاق‌ها می‌توان به حضور این دو خواننده در کنسرت جنجالی عربستان اشاره کرد که درمورد بازتاب‌هایش، حسابی شنیده و خوانده‌اید. اما پشت‌پرده این همه تعریف و تمجید ابی از ساسی و ثبت تصاویر وقت و بی‌وقت درکنار یکدیگر چیست؟

موضوع خیلی ساده است. آن شریکی که پیش‌تر از وی نام برده بودیم، همین «فرشید حامدی» پسر ابی است. فرشید به همراه ساسی، در سایت‌های شرط‌بندی شریک هستند. ارتباط این دو نیز از زمانی آغاز شد که ساسی پس از فرار از انگلستان، به لس‌آنجلس می‌رود و در آنجا اقامت می‌گزیند و خیلی اتفاقی با فرشید آشنا شده و به این ترتیب، به درون خانواده آنها راه پیدا می‌کند تا جایی که در مراسم عروسی او حضور پیدا کرده و آقای صدا هم در آن مجلس با ترانه «جنتلمن» ساسی می‌رقصد. قطعا فرشید را نمی‌توان در دایره هنرمندان قرار داد و چندان به بحث ما مربوط نیست اما اشکال کار آنجایی است که آقای صد

ا چرا با آگاهی از فعالیت‌های پسرش تا این اندازه به تبلیغ غیرمستقیم او و ساسی می‌پردازد؟ ابی که در آمریکا کلینیک دارد و هیچ دغدغه مالی‌ای ندارد، به چه علت راضی است که فرزندش درکنار ساسی، برای سودآوری، جیب ملت ایران را خالی کنند؟ اگر دقت کنیم، می‌بینیم ابی طی دو سال اخیر تصمیم گرفت دامنه کنسرت‌های خود را کاهش داده و مثلا سالی یک اجرا در آمریکا داشته باشد. درحالی که تا پیش از آن، ابی یکی از شلوغ‌ترین خواننده‌هایی بود که اجرای صحنه‌ای را در سراسر جهان به نام خود ثبت کرده بود. از دو سال پیش و با گسترش دایره فعالیت‌های کلینیک، ابی، نیاز چندانی به کسب درآمد نداشت و بنابراین ترجیح داد هم‌وزن اعتبار موسیقایی خود عمل کرده و چندان روی صحنه‌ها آفتابی نشود. حمایت تلویحی ابی از ساسی، قطعا به معنای چراغ‌سبز او به فعالیت‌های او و پسرش در زمینه فعالیت در سایت‌های شرط‌بندی است؛ سایت‌هایی که جیب مردم را نشانه گرفته‌اند درست مانند دلارهایی که از شاهزاده جوان سعودی گرفت و حاضر شد در قبال دریافت دلار، به آن کشور برود و با یک پشت پای بزرگ به طرفدارانش در آنجا اجرای برنامه کند.

تاسیس گروه اکس‌بند

اگر اهل دنبال کردن فعالیت‌های جدید دنیای موسیقی باشید، حتما تاکنون متوجه شده‌اید که گروه جدیدالتاسیسی به نام «اکس‌بند»، چند ماهی است در دایره توجهات گسترده جوان‌ها قرار گرفته است. گروه مرموزی که اطلاعات چندانی از آنها در دسترس نیست و خواننده اصلی گروه که یک دختر جوان است نیز روی صورت خود، یک ماسک بزرگ قرار داده تا شناخته نشود. خیلی جالب است که بدانید موسس این گروه، کسی نیست جز ساسی. او از این گروه به‌عنوان یک سپر پوششی برای سایت‌های شرط‌بندی خود استفاده می‌کند.

ساسی حتی زمانی که از ایران رفت، دایره ارتباط‌های خود را با بچه‌های موسیقی زیرزمینی کشور حفظ کرد و در این زمینه حتی استعدادهای جدید را نیز شناسایی می‌کرد. او در تک‌آهنگ‌هایی که طی سالیان اخیر منتشر کرده، از صدای برخی از این استعدادها (که تقریبا تمام‌شان دختران جوان هستند) استفاده کرده و در تنظیم کارهایش نیز از افراد داخل ایران بهره برده است. «اکس‌بند» داستان استفاده او از همین آدم‌هاست. او برای این منظور، خواننده برخی تحریرهای کوتاه آهنگ‌هایش را انتخاب کرد و کار تنظیم را هم به یکی از جوان‌های مستعد داخل کشور که از دوستانش است، سپرد. شعر و آهنگ گروه هم کار خودش است به‌طوری که ملودی‌هایی را که یک درجه از کارهای خودش پایین هستند به همان شیوه غیرآکوستیک می‌سازد و با شعری که خودش گفته، برای تنظیم‌کننده می‌فرستد؛ آنها صدای دختر را روی آن گذاشته و منتشر می‌کنند.

اما هدف ساسی از تاسیس این گروه مرموز چیست؟

ساسی، با تاسیس این گروه، دو هدف شاخص را در سر می‌پروراند. نخست، کسب درآمدی است که می‌تواند بابت اجراهای زنده این گروه برای خود به دست آورد و دوم، هدایت افرادی است که به دلیل علاقه‌مندی به این گروه، به سایت‌های شرط‌بندی فرستاده می‌شوند. ساسی برای نیل به این دو هدف، نیازمند یک پشتوانه عظیم مردمی بود تا مستقیما وجهه مردمی او خراب نشود. کمااینکه در تمام این سال‌ها هیچ‌گاه به شکل مستقیم، به تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی نپرداخت و ترجیح داد مردم تنها او را با فعالیت‌های موسیقایی‌اش بشناسند. پشتوانه مردمی از طریق ساخت کلیپ‌های صریح جنسی فراهم شد.

جایی که وی برای وسوسه بیشتر مردم، یک ماسک روی صورت یک مدل ایرانی حاضر در لندن قرار داد و سپس از چندین مدل ایرانی دیگر که با آنها آشنایی داشت، درخواست کرد تا به‌صورت برهنه، در ویدئوکلیپ‌های این گروه حاضر شوند. همین اتفاق هم افتاد. درکنار این اتفاق، مافیای «رادیو جوان» به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین شبکه‌های ماهواره‌ای موسیقی فارسی‌زبان وارد کار شد و برای پخش این کلیپ‌ها، سنگ‌تمام گذاشت.نتیجه آن شد که هم‌اکنون حدود 600 هزار نفر در صفحه مجازی این گروه حضور دارند که یک آمار خارق‌العاده در 6 ماه فعالیت آنها محسوب می‌شود. ساسی در طول این 6 ماه، حدود 15 آهنگ برای این گروه ساخت و برای بسیاری از آن آهنگ‌ها هم کلیپ تهیه کرد تا یک دوره فشرده کاری را برای نیل به این مقصود سپری کند.

جالب آنکه تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی‌اش را هم از همان آهنگ اول، در صفحه مجازی این گروه و کلیپ‌هایشان قرار داد و خودش هم در پوشش یک طرفدار تا توانست در صفحه مجازی‌اش به تبلیغ این گروه و تحسین فعالیت‌هایشان پرداخت تا به این ترتیب، بخشی از هواداران خود را به سمت این گروه بفرستد. اگر صفحه مجازی این گروه را رصد کنیم، می‌بینیم که آنها توانسته‌اند در همین مدت کوتاه، طرفداران بسیاری را دست‌وپا کنند که یکی از خواسته‌های اصلی‌شان، حضور در کنسرت آنها یا دیدن صورت بدون ماسک خواننده این گروه است و این یعنی آنکه، تیر دوم ساسی در کسب درآمد از اجراهای صحنه‌ای این گروه نیز به هدف اصابت کرده است.

پول بدهید تا مشهورتان کنم

یکی از اقدام‌های عجیب ساسی، دریافت پول از خواننده‌هایی است که چندین سال در مارکت موسیقی حضور دارند، اما نتوانسته‌اند کار جنجالی و خوبی منتشر کرده و به‌همین دلیل، کمتر کسی آنها را می‌شناسد. تعداد این افراد در خارج و علی‌الخصوص داخل کشور بسیار است و ساسی سرشاخه‌های خوبی برای شناسایی این آدم‌ها درست کرده است.  اتفاقی که هم‌اکنون برای چند خواننده حاضر در اروپا رقم خورده و آنها با هدایت، مشورت و دخالت مستقیم او توانسته‌اند در قبال پرداخت هزینه‌هایی که تا هفت‌هزار دلار بوده است، آهنگ‌هایی را ساخته و تاحدودی عرض‌اندام کنند.  

البته در این میان بوده‌اند خوانندگانی که از طرق غیرمستقیم به ساسی وصل شده و هزینه آهنگ خود را به آن رابط داده‌اند، اما بعد از چندماه هیچ‌پاسخی نگرفته و پول خود را بربادرفته دیده‌اند. برخی از آنها وقتی در مورد پس‌گرفتن پول خود مراجعه کرده‌اند با این پاسخ مواجهه شده‌اند که اگر بازهم درخواست پول خودشان را کرده یا موضوع را رسانه‌ای کنند، با مافیای ساسی طرف هستند و این مافیا دیگر هیچ‌گاه به آنها اجازه نمی‌دهد که آهنگ‌شان منتشر شود یا کلیپ‌شان از طریق شبکه‌های پرطرفدار ماهواره‌ای پخش شود.  گفته‌هایی که بیش از آن که مافیا باشد، یک تهدید توخالی است، همین هم آن خوانندگان را نسبت به دریافت هزینه‌ای که کرده‌اند دلسرد می‌کند و آنها ترجیح می‌دهند قید پول خود را بزنند و به فعالیت‌های سابق خود که بدون ساسی انجام می‌دادند، بازگردند.

 خال زدن و منع تردد به انگلستان

اما خیلی جالب است که ساسی با این همه تبحری که در خلق تراک‌های «سوپرهیت» دارد، برای دستیابی به آنچه «موفقیت» می‌نامد، دست به هر کاری می‌زند. اگر خاطرتان باشد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، برای یکی از نامزدهای انتخاباتی (مهدی کروبی) آهنگ خواند و تبلیغ او را کرد. سپس بازداشت و بعد از آن از کشور متواری شد و مدتی در ترکیه، مالزی، انگلستان و سپس آمریکا سکونت گزید.  زمانی که ترکیه بود، عملا فراموش شد. یک آلبوم منتشر کرد که تفاوت‌های بسیار با سبکی داشت که امروز می‌خواند و اصطلاحا شامل ترانه‌های سنگین او بود. خودش هم در گفت‌وگویی اعلام کرد که دوست ندارد مردم او را با آهنگ‌هایی که قبلا می‌خواند (نظیر آنچه امروز می‌خواند) به‌یاد داشته باشند و علاقه‌مند است مردم او را به‌عنوان خواننده‌ای جدی بشناسند. اما آن آلبوم شدیدا شکست خورد و خیلی بعید است که مردم، حتی یک تراک از آن آلبوم را حتی تا امروز هم شنیده باشند.

شاید سرخوردگی از انتشار این آلبوم سبب شد ساسی دوباره به‌همان سبک همیشگی خود برگردد اما با چندسال تاخیر.  او در آن چندسالی که هنوز اقامت آمریکای او درست نشده بود، به‌صورت جسته‌وگریخته در چند کشور اروپایی حضور داشت. برای آنکه بتواند اقامت موقت انگلستان را داشته باشد، به‌ناچار باید با یک فرد تبعه آنجا ازدواج می‌کرد. تیرش به هدف خورد و با یک دختر جوان ایرانی که در لندن پزشکی می‌خواند، آشنا شد و او را به عقد خود درآورد. پس از مدتی، آن دختر از وی حامله می‌شود و این اتفاق هم‌زمان می‌شود با درست شدن کارهای اقامت ساسی در آمریکا. ساسی از نامزدش می‌خواهد که بچه را سقط کند اما این درخواست مورد پذیرش قانون انگلستان نبود و به‌همین دلیل ساسی، فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد؛ نامزدش و فرزندی که به‌دنیا آمد (برسام) را تنها گذاشت و به آمریکا رفت و گفته می‌شود تا امروز هنوز فرزندش را لمس نکرده است.

به‌همین دلیل او همچنان نمی‌تواند به انگلستان رفت‌وآمد داشته باشد. خیلی خوش‌شانس است که انگلستان از اتحادیه اروپا جدا شد وگرنه تا چندسال او حق ورود به خاک اروپا را هم نداشت.  نکته دیگری که خیلی جالب است آنکه ساسی که در شرایط فعلی، منبع درآمدهای بسیاری از طریق موسیقی، سایت‌های شرط‌بندی، پول‌هایی که از خواننده‌های گمنام برای معروفیت آنها می‌گیرد و... دارد، اما همچنان خال می‌زند.

اصطلاح «خال زدن» که از «خالتور» می‌آید به‌معنای خواندن خوانندگان در مراسم عروسی و جمع‌های خودمانی است. طبق اطلاعاتی که رسیده، وی در تمام این سال‌ها و حتی سال اخیر کرونایی، دعوت ایرانی‌های مقیم آمریکا و حتی ترکیه برای خال‌زدن را در ازای مبالغی از هزار تا پنج‌هزار دلار می‌پذیرد و اینچنین ارزان، خود را در یک جمع خودمانی و خانوادگی عرضه می‌کند. کارهایی که در همان زمان شهرتش در ایران هم انجام می‌داد و بارها توسط پلیس تحت تعقیب قرار گرفت و گاهی با حضور پلیس در یک برنامه، فرار می‌کرد و کار اجرایش در یک مراسم را ناتمام می‌گذاشت.

مشهورترینش، یک مراسم عروسی در رامسر اواخر دهه 80 بود که بابت اجرای خود و گروهش، 9 میلیون تومان گرفت و با آمدن پلیس در اواسط مراسم، پا به فرار گذاشت. بنابراین باید به این مهم توجه داشت که آن هژمونی گسترده‌ای که در اثر انتشار یک تراک سالانه و کلیپی که از آن کار منتشر می‌شود، در نقش خامه روی کیکی است که زیر آن، اتفاق‌های گسترده و مگویی درحال جریان است که طی این گزارش به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره شد.

 یک‌سال زمان برای آهنگ جدید

امشب آهنگ جدید ساسی منتشر می‌شود؛ آهنگی که او مدام تاکید کرده حاصل یک‌سال فعالیتش و تیم سازنده کلیپ است. اما در این زمینه، مخاطبان جدی موسیقی، دو نکته را به‌خوبی می‌دانند؛ نخست آنکه ساسی عادت دارد برای رونق کنسرت‌های نوروزی خود، تک‌آهنگش را در اسفندماه منتشر کند. مثلا «جنتلمن» را 15 اسفند 97 منتشر کرد، «دکتر» را 13 اسفند 98 و حالا «تهران، توکیو» را در 13 اسفند 99. دوم هم آنکه دیگر همه می‌دانند طی این یک‌سال اخیر، سر ساسی به کجاها گرم بوده. او در این یک‌سال چون نمی‌توانسته به‌دلیل محدودیت‌های کرونا، کنسرتی برگزار کند، عمده وقتش را به‌ساخت آهنگ و کلیپ برای گروه «اکس‌بند» و فعالیت در سایت‌های شرط‌بندی‌اش گذرانده است.

 بنابراین با همین دو فکت می‌توان متوجه شد که ادعای او برای زمان بردن یک‌ساله این آهنگ اصلا درست نیست. ضمن اینکه به‌لحاظ علمی (که موسیقی ساسی هیچ‌قرابت ولو ظاهری هم با آن ندارد) چیزی شبیه به‌محال است که یک فرد خبره درحوزه آهنگسازی و ترانه‌سرایی در سبک خود، 12 ماه وقت بگذارد برای ساخت آهنگی که تماما از روی برنامه‌های کامپیوتری گرفته‌شده و هیچ ساز زنده‌ای در آن وجود ندارد. ساخت چنین ملودی‌هایی در بدبینانه‌ترین حالت و برای فردی با قابلیت‌های ساسی چیزی بیشتر از دوهفته وقت نمی‌برد.  

برای ترانه این کار نیز خیلی بعید است فردی چون او که خود را استاد قافیه‌سازی‌های عجیب و کمتر کارشده می‌داند، بیشتر از یک هفته وقت صرف آن کرده باشد. بنابراین با اغماض فراوان، چیزی در حدود یک‌ماه صرف ساخت این آهنگ شده که با جلوه‌های رایانه‌ای کار برای کلیپ آن، نهایتا این وقت به 45 روز رسیده است، بنابراین اینکه ساسی می‌گوید یک‌سال وقت صرف ساخت و تولید این آهنگ و کلیپ شده، اقدامی در همان زمینه برجسته‌سازی فعالیت‌های موسیقایی خود است.  اقدامی که حداقل طی سالیان اخیر یادگرفته چگونه روی آن موج‌سواری کند. به‌جای وقت گذاشتن روی یک آلبوم، هر سال تک‌آهنگ می‌سازد و با همان تک‌آهنگ هم کارش پیش می‌رود. ترجیح او روی ساخت کلیپ‌های جنجالی است. جایی از جاذبه‌های برهنگی استفاده می‌کند و جایی مانند همین کلیپ اخیرش، به‌نوعی مخاطبش را گول می‌زند.  

در کلیپ جدید ساسی، ما یک مدل را مشاهده می‌کنیم که شباهت بسیاری به یکی از پورن‌استارهای معروف آمریکایی دارد. چهره‌ای که تقریبا محال است در کلیپ‌های ساسی حضور یابد و اگر هم روزی چنین درخواستی را بپذیرد، هم هزینه بالایی را طلب می‌کند و هم‌ زمان زیادی برای هماهنگی با او نیاز است. بنابراین آنچه امروز در کلیپ جدید ساسی مشاهده می‌کنیم، یا مدل این چهره مشهور است یا بهره‌مندی‌های رایانه‌ای و افکت‌های پیشرفته.

با انتشار نسخه کامل این کلیپ، می‌توان حرفه‌ای‌تر و مسجل‌تر راجع‌به این حضور صحبت کرد، اما قدرمسلم آنکه ساسی بمب جدید خود را با این چهره ترکاند، به‌طوری که طی روزهای آینده شاهد همه‌گیری این آهنگ در جامعه خواهیم بود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۴۷۵۹۷۰۹:۰۵:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
واقعا نمیدانستم، ممنون از ..اطلاع رسانی ارزنده تون
ناشناس۱۸۴۷۶۵۳۰۹:۳۲:۳۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خدا نسل های نوجوان رو از شر این جور افراد حفظ کنه
ناشناس۱۸۴۷۹۸۴۱۲:۰۴:۵۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ابتذال مثل آتشی میمونه که زود شعله ور میشه و زود هم فروکش میکنه! این ناهنرمندان کف روی آب هستند!
ناشناس۱۸۴۸۰۵۰۱۲:۲۶:۵۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
باید پرسید چطور صدا و سیما با ۵۰ هزار نفر کارمند و هزاران میلیارد تومن بودجه و درآمد نجومی تبلیغات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ده ها هزار کارمند و چند هزار میلیارد تومن بودجه چرا از یک نفر به نام ساسی مانکن و یا یک شبکه من و تو با ۵۰ نفر کارمند شکست .. میخورن؟
ناشناس۱۸۴۸۴۳۳۱۵:۰۱:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
راه حل اینترنت ملی هست عزیز جان بهترین صدا و سیما رو هم که داشته باشی اینها کار خودشون رو میکنن اگر وقتی کشوری حتی با هم جنسی بازی و پس فردا با ازدواج با محارم مشکلی نداره ما چرا اینترنت مون با اون یکی باشه
ناشناس۱۸۴۸۸۵۴۱۸:۳۸:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
جناب دانشمند! اصطلاح اینترنت یعنی شبکه جهانی. اون که شما میگی اینترانت هست یعنی شبکه محدود. لطفا اول سواد یاد بگیرید بعد نظر بدید
محمدرضا۱۸۴۹۱۱۵۲۰:۵۹:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
همونطور که رسانه ملی در مقابل شبکه های ماهواره ای موفق شد اینترنت ملی هم مقابل اینترنت جهانی موفق خواهد شد. تکنولوژی را نمیتوان دست کم گرفت همین الان هم صحبت از اینترنت ماهواره ای است.
ناشناس۱۸۴۸۷۴۴۱۷:۲۸:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خسته نشدید از این حرفای پرت ؟ واقعا توان استدلال ندارید ؟ اولا منوتو تیم بسیار بزرگی پشتشته، دوما دلیلش واضحه، ابتذال همواره در طول تاریخ طرفداران بسیاری داره و خواهد داشت، دلیل دیگری هم داره، شما عقده های پنهان جنسی رو به وفور در مخاطبان منوتو و کاربران پتی بورژوا - لمپن توییتر میتونی ببینی، حالا درسته که همشون الان در واکنش به کامنت من خودشون رو به در و دیوار میزنند، ولی حقیقت واضحه
ناشناس۱۸۴۷۶۵۵۰۹:۳۲:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
جامعه ای که ضد اخلاقیات رشد کند این طور آدم ها زیاد خواهند شد یادش بخیر قدیم ها ترانه خوان را اصلا گوش نمی دادن و اکثرا متدین بودن و بها نمی دادن به ترانه و زندگی ها هم درست بود
ناشناس۱۸۴۷۹۴۱۱۱:۵۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
موسیقی سنتی فاخر را اغلب گوش می دادند و اساتید به نام و بزرگی هم داشتیم و برنامه رادیویی گلها طرفدار بسیار داشت که فقط سنتی بود و زیر نظر اساتید بزرگ ساخته و منتشر می شد
ناشناس۱۸۴۸۱۹۲۱۳:۳۳:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
متاسفانه سلیقه ای اداره کردن موسیقی در مملکت و به ویژه در صدا و سیما خسارات جبران ناپذیری به این هنر وارد کرده است
ناشناس۱۸۴۸۰۳۳۱۲:۲۱:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
وقتی نسل خواننده های ارزنده و اخلاقی رو از کشور فراری دادن باید منتظر این روزها میبودن
ناشناس۱۸۴۸۳۳۴۱۴:۲۴:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
فراری؟!!
ناشناس۱۸۴۸۵۰۸۱۵:۳۳:۴۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بله فراری هنوز هم نشان دادن آلات موسیقی در صدا و سیما ممنوعه
ناشناس۱۸۴۹۳۵۲۲۳:۱۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
نشان بدهند یا ندهند شما صراط راست می روی؟!
ن۱۸۴۸۷۸۲۱۷:۵۲:۰۵ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
بله فراری
ناشناس۱۸۴۸۷۴۸۱۷:۲۹:۰۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مثل سلطان صدا ببخشید پول
ناشناس۱۸۴۷۶۸۳۰۹:۴۷:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ساسی در کار خود خبره است و شادترین آهنگهای سالهای اخیر را وارد بازار کرده است شغل ایشون ساختن آهنگهای شاد است که در این کار واقعا موفق بوده است مابقی موضوعات فرعی است و اتهامات شما ..زیاد و تکراری است ..
ناشناس۱۸۴۷۷۶۶۱۰:۳۱:۳۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
تو و خانواده ات هرجوری راحتی زندگی کن.هرچی میخوای بخور هرچی می خوای بپوش هرچی می خوای ببین ولی نگو ساسی مشکلی نداره نسخه اش رو فقط برای خودت بپیچ
ناشناس۱۸۴۸۰۳۶۱۲:۲۲:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما هم تو کار بقیه دخالت نکن و تعیین نکن بقیه چی باید گوش کنن
ناشناس۱۸۴۸۵۵۱۱۵:۵۴:۳۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ای ول! ..
ناشناس۱۸۴۷۷۶۹۱۰:۳۲:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
خجالت بکش اصلا متن آهنگهایی که خونده شما جرات می کنی در جمع خانواده بگذاری؟ یا جز خانواده ای هستی که..!
ناشناس۱۸۴۷۸۴۸۱۱:۱۲:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مگه من اون آهنگها را ساخته ام که خجالت بکشم ؟ مگه من گفتم که همه از پیر جوان در میهمانی ها و عروسی ها و تولدها با آن اهنگ ها .. خوشحالی کنند؟ ..
ناشناس۱۸۴۷۸۶۲۱۱:۱۶:۴۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شماها آهنگ های شاد با محتوای زیبا و پند آموز بسازید و با امثال ساسی رقابت کنید فحش و لعن و نفرین شد کار ؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۸۴۸۲۹۷۱۴:۱۴:۱۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
موسیقی شاد پند آموز رو خوب اومدی
حمید۱۸۴۸۹۲۸۱۹:۰۸:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
والا به ۴ تا خواننده های تو ایران مجوز کار بدید جلو کارشون نگیرید مردم هم نرن دنبال این سبک موزیک همه جارو بستید گرفتید بردید فکر کردید میشه نه نشد که هیچ طرف تو پیجش ۱۰میلیون ویو خورده از کیلیپ چند ثانیه ایش
ناشناس۱۸۴۷۹۹۱۱۲:۰۶:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آدم فاسد از آدم فاسد حمایت میکنه!
ناشناس۱۸۴۷۶۹۸۰۹:۵۳:۲۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
عجیب اینجاست که راحت ویدئو های این فرد توی سایتهای مجاز موزیک بدون فیلتر پخش میشه واقعا روحانی چه کردی با این کشور؟
تبریزی۱۸۴۷۷۶۰۱۰:۲۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ببخشید مگه قراره اینترنت بر اساس کاربران نوجوان تنظیم بشه؟ همه جای دنیا همه سایت ها بازه و فرهنگ سازی می کنن تا بچه ها از همه چیز و همه نوع سایتی دیدن نکنن. یوتیوب رو بستن با هزاران هزار ویدیوی آموزشی و مفید. من که بزرگسالم اگه قیم و آقابالاسر نخوام کی رو باید ببینم؟
ناشناس۱۸۴۸۴۳۹۱۵:۰۵:۴۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اولا که فعلا رده بندی نشده توی سایتهای ایران ثانیا فکر می‌کنید تو کشورهای دیگه فقط با همین یک کلمه که تو زیر 18 سالی مساله حل میشه؟ ثالثا در مورد اینکه کی رو باید ببینی باید خدا رو ببینی که خیلی از حدود رو گذاشته و باید رعایت کنی مخصوصا برای عموم جامعه شما خودت خوشت میاد برو جایی پیدا کن و ببین اما نه توی فضا های عمومی
تبریزی۱۸۴۸۹۴۳۱۹:۱۸:۰۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ویدیوهای آموزشی یوتیوب برای جامعه عمومی بده؟ خوشم میاد هر تحلیلی که خودتون دوست دارین می کنین. مشکل شماها همینه. چشماتون رو بستین .. برای ما هم شدین تصمیم گیرنده.
ناشناس۱۸۴۷۷۴۳۱۰:۱۸:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
آقایون مدعی کار فرهنگی از جمله صداوسیمای فشل کلاهتون را بگذارید بالاتر و کمی زحمت بکشید تا مردم درگیر این کارای مبتذل و سبک نشوند. البته امیدی نیست به صداوسیما که تحمل عقیده سیاسی معترض را نداره چه برسه بتونه کار فرهنگی عمیق تولید کنه
ناشناس۱۸۴۷۸۳۷۱۱:۰۷:۵۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
به جای عقده گشایی به چیزهای بی ربط افکارتان را درست کنید
ناشناس۱۸۴۸۴۵۰۱۵:۰۹:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
عزیز من این مساله در همه کشورها هست و ما هر کدوم باید با این مساله مبارزه کنیم برای اولین بار چندین سال پیش توی ترکیه آقای ماحسون یه آهنگی خوند که مخالف عفت بود برخی بهش عکس العمل نشون دادند اما می‌بینیم که الان خیلی بدتر هم شده. صدا سیما و غیره چقدر میتونن تلاش کنن مردم هم باید کاری کنن
ناشناس۱۸۴۷۷۷۴۱۰:۳۵:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چه فرد جنایتکاری هست این ساسی مانکن ..
محمد۱۸۴۸۰۸۰۱۲:۳۷:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
واقعا..خدا از سرش نگزره!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۸۴۷۷۹۷۱۰:۵۳:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کدومش راز بود؟! شرط بندی برای شما مسئله داره. مثل اختلاس و دزدی که برای اونا مسئله است و برای ما مثل ..
ناشناس۱۸۴۷۸۱۶۱۰:۵۸:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چرا نمی گی که ایشون لیدر موسوی در سال ۸۸ بود.
ناشناس۱۸۴۸۸۷۸۱۸:۵۱:۱۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
ای بابا دلت خوشه! این انگل کی بود که لیدر باشه! دیگه از هرچیز بی ربطی بهتره برداری سیاسی نکنی برادر
ناشناس۱۸۴۷۸۲۲۱۱:۰۱:۰۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
مشکل مرغ و گوشت و میوه ومسکن وخودرو و درمان و کار و فقر و طلاق و بدبختی و ورشگستکی و بیچارگی و کودک کار و هزارا هزار معضل دیگه را حل کنید.ساسی بماند برای بعد.
ناشناس۱۸۴۸۱۹۹۱۳:۳۶:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دوست عزیز دقیقا دو مورد از مشکلاتی که گفتید می تواند با مطلع شدن مردم درباره کسانی که خیر خواهشان نیستند حل شود *طلاق و ورشکستگی
ناشناس۱۸۴۸۳۹۳۱۴:۴۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
یکی از مهمترین دلایل طلاق بیکاری و فقر است ورشکستگی هم که بعه دلیل مشکلات اقتصادیه چی داری می گی برای خودت..
ناشناس۱۸۴۷۸۵۷۱۱:۱۴:۳۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
متاسفانه ساسی مانکن تاثیر بد بسیار زیادی برروی کودکان ونوجوانان داره . واقعا متاسفم برای ایشون که میدونن مخاطبینشون غالبا بچه ها ونوجوانها هستن اونوقت اینقدر مطالب هرز وبی ارزش رو در آهنگهاشون جاگذاری میکنن خاک برسرش
ناشناس۱۸۴۷۹۴۴۱۱:۵۲:۵۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
با نوشتن و پرداختن به این بابا دقیقا کمک به دیده شدن بیشتر او‌میکنید چیزی که خودتان میگویید جزو اهداف این باباست
ناشناس۱۸۴۷۹۸۸۱۲:۰۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما با این مقالات این ادم را بزرگ میکند در جامعه به جز تعدادی افراد معلوم الحال کسی برای این فرد اهمیتی قائل نیست .
مرتضی۱۸۴۸۸۳۶۱۸:۲۴:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
که متاسفانه این تعداد ، بیشتر از نصف جمعیت ایرانیهاست
ناصر۱۸۴۸۹۲۲۱۹:۰۵:۰۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اتفاقی نزده که میبینه مردم دنبالشن گوش میدن اهنگاشو و تو چند رو ۱۰میلیون ویو تو پیجش خورده مطلب میزنن اگه مردم ساسی ارزش نمیدونستند که این ویو ثبت نمیشد تو پیجش
ناشناس۱۸۴۸۰۱۰۱۲:۱۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
والا سبک ایشون جوری که حتی زمانی هم که ایران بود برای من تهوع آور بود . حالا چرا هی ازش مطلب میگزارید خوب اینجوری اونو گنده تر میکنید. اون کارش اینه که اینجوری پول در بیاره شرط بندی هم فقط اون انجام نمیده خیلی از باصطلاح با کلاس های موسیقی هم شرط بندی میکنند. اینها هم فقط یک جریانی هستند میروند تمام
ناشناس۱۸۴۸۰۹۹۱۲:۴۹:۲۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اصلاً چرا در مورد این انگل تیتر می زنید؟!!
ناشناس۱۸۴۸۷۶۱۱۷:۳۵:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چون قسمت نظرات گذاشته شده تا ما نظرمون رو بگیم و اگه شما دوست ندارید میتونید نظر ندید
ناشناس۱۸۴۸۱۲۹۱۳:۰۶:۴۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
وقتی سالها است که فرهنگ از دید رسمی رها شده و بعضا به عنوان ضد ارزش به آن نگاه می شود، خود جامعه به هر سمتی می رود. باید پذیرفت که موسیقی، نمایش، تئاتر، سینما بخشی از فرهنگ هستند و مردم چه مسئولان بخواهند چه نخواهند به آن تمایل دارند. آنچه مسئولان رسمی دنبالش هستند هر چه هست فرهنگ نیست!
ناشناس۱۸۴۸۲۹۶۱۴:۱۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
..اینقدر از این 6 رازها که چه عرض کنم 60 راز ها هست که بوزینه ای مثل ساسی مانکن توش گمه ملت خودشون میدانند ساسی مانکن کدوم الندگی است
شکوه۱۸۴۸۳۳۲۱۴:۲۳:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اوووووه، چه تحلیل وسیعی! کاش اقتصاد رو اینجور تحلیل می کردین..کی دغدغه ی این نکبتو داره؟!
Nargs۱۸۵۰۱۴۱۱۲:۲۳:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
آره واقعا
ناشناس۱۸۴۸۴۷۷۱۵:۲۲:۰۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
وقتی موسیقی سنتی وخوانندگان بزرگ کشور رو به انزوا بکشونی نتیجه اش میشه به بیراهه رفتن هنر موسیقی
ناشناس۱۸۴۸۵۱۶۱۵:۳۷:۵۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
فساد في الارض يعني اين
ناشناس۱۸۴۸۵۴۵۱۵:۵۱:۲۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شاید بعضی ها بهشون بر بخوره اما به قول یکی از بزرگان مصداق شیطانی از جنس ناس در سوره ناس همین ساسی هست. یعنی این افرادی که اونچه شیطان میخواد رو در جامعه ترویج می‌کنند
سپید۱۸۴۸۶۵۰۱۶:۴۰:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما که تونستید یک شبه شهاب حسینی رو از عرش به فرش بکشونید چرا از پس ساسی بر نمیاید؟ ..
Hosein۱۸۴۸۷۸۰۱۷:۵۰:۵۲ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
شما هم هرکی از راه میرسه هرچی میگه سری کپی میزنید ..
محسن۱۸۴۸۸۴۳۱۸:۲۹:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
صدا و سیما و وزارت ارشاد در حذف بزرگان موسیقی اصیل ایران مقصر است ، وقتی درختان تنومند و پر از گل و میوه را قطع کنند ، هر گیاه خودرویی براحتی رشد و نمو می کند وقتی برنامه های رادیو و تلویزیون جذابیتی نداشته باشد ، مردم به تماشای کانال های ماهواره ای می نشینند ، تایید می کنم که متن آهنگ های ساسی واقعا، مبتذل و شرم آور است ولی بواسطه ریتم شاد آن استقبال زیادی از آن میشود
ناشناس۱۸۴۸۸۶۷۱۸:۴۶:۰۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
چرا فکر می کنید ابی خیلی از ساسی بهتره و سعی دارید تطهیرش کنید؟؟! ابی فقط توی این سالها تونسته بهتر حفظ ظاهر کنه. از نسلی که پایبندی به سنت ها کمی براش مهم تر بوده. وگرنه اون هم از همون قماش ه. یه دائم الخمر که اسیر یه جادوگر شده
ناشناس۱۸۴۸۸۷۴۱۸:۴۹:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
متاسفانه سانسورهای شدید و محدودیت های داخلی باعث شده است نوجوانان و جوانان به چنین خواننده های .. معلوم الحال فاسدی روی بیاورند که فقط پول و شهرت برایشان مهم است و دیگر هیچ
ناشناس۱۸۴۸۸۸۷۱۸:۵۳:۳۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
دوستان اینقدر دعوا نکنید. در مبتذل بودن و ضد ارزشهای انسانی بودن کارهای این آدم که شکی نیست. چرا مردم از لج صدا و سیمای مسخره تیشه به ریشه فرهنگ کودکان و نوجوانانشان می زنند؟ نهادهای فرهنگی بودجه بگیر کجا هستند؟
ناشناس۱۸۴۹۲۱۷۲۱:۵۱:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اگه از فرهنگ غرب میترسید بگذارید بچه ها زود ازدواج کنند.
مانی۱۸۴۹۲۲۵۲۱:۵۵:۱۶ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
کار زشت این آقا توجیهی نداره اما فکر نمی کنید نمایش این آقا با تبلیغ موسسه های بانکی و بورس مثل هم هستند اون اخلاق و تربیت خانواده رو هدف قرار داده و موسسه ها و بورس سرمایه ایران چرا اون که خارج بود این همه جنجال داشت اما داخلی نه
ناشناس۱۸۴۹۲۵۳۲۲:۱۱:۳۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
حالا این آقا اینقدر مهم شده که مطلب به ابن بلند بالائی در موردش نوشتید؟
ناشناس۱۸۴۹۴۲۶۰۰:۰۹:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
اقای عزیز شما همین جور واسه خودت میبری و میبافی فرشید پسر ابی نیست و پسر زن دوم ابی هست
ناشناس۱۸۴۹۷۰۹۰۷:۳۶:۴۰ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
این آهنگش هم مزخرف بود و هم موزیک ویدیو ش خیلی کار بی شرمانه ای داشت
ناشناس۱۸۴۹۸۶۲۰۹:۳۸:۳۱ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
متنفرم ازش ایکبیری با اون آهنگاش
احمد۱۸۵۰۰۴۲۱۱:۳۲:۲۷ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
یه سوال خوندن ساسی تو عروسیا کار بدی بوده؟؟
Nargs۱۸۵۰۱۳۴۱۲:۲۰:۵۹ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴
کاش بجای اینکه دغدغه ساسی واهنگاش بود دغدغه اوضاع الان ملت بود که حل بشه. ساسی چیه بابا هی ساسی اینطور ساسی اونطور!
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

آخرین عناوین