پاسخ به ۱۰ سؤال دانش‌آموزان درباره انتخاب رشته تحصیلی

گروه اجتماعی الف،   3990426047

فرآیند انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان آغاز شده است در این گزارش به تعدادی از سؤالات دانش‌آموزان درباره نحوه انتخاب رشته توضیح داده شده است.

به گزارش تسنیم، روند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از روز دوشنبه 23 تیرماه آغاز شد، بعضی مدارس به دانش‎آموزان اعلام کرده‌اند برای دریافت فرم هدایت تحصیلی به صورت حضوری مراجعه کنند البته طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، فرم هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از طریق سامانه همگام به شکل اینترنتی قابل دریافت است و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

در این گزارش سعی کردیم برخی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب رشته دانش‌آموزان را ارائه دهیم:

ملاک انتخاب رشته و ثبت‌نام دانش‌آموزان تنها براساس ظرفیت منطقه و عملکرد تحصیلی "نمرات" آنهاست، نمرات پایه هفتم و هشتم در فرایند انتخاب رشته ضریب 1 و نمرات پایه نهم ضریب 3 دارد.

رشته‌های ریاضی و معارف اسلامی در شاخه نظری و رشته‌های شاخه کاردانش با اولویت "الف" برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان درنظر گرفته می‌شود؛ منظور از اولویت "الف" این است اگر دانش آموزی کف نمره کتبی مورد نظر برای ورود به رشته را کسب کند بدون درنظرگرفتن ظرفیت منطقه می‌تواند در رشته دلخواه خود ثبت نام کند.

نمونه برگ هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در شاخه فنی و حرفه‌ای و رشته‌های علوم تجربی و علوم انسانی بر اساس اولویت‌های "الف و ب" صادر می‌شود؛ منظور از الویت "ب" یعنی اینکه بر اساس میزان ظرفیت منطقه تعدادی از دانش‌آموزان که نمرات آنها بالاتر از سایرین است ابتدا ثبت نام می‌کنند و در صورت انصراف آنها دانش‌آموزان با اولویت "ب" می‌توانند ثبت نام کنند.

این فرم هدایت تحصیلی یک دانش‌آموز پایه نهم است؛ طبق گفته‌های او در فرم شماره 6 که شامل بررسی‌های مشاوره‌ای است رشته تجربی برای او به عنوان اولویت اول تعیین شده است اما در فرم شماره 7، رشته تجربی برای او در اولویت "ب" تعیین شده است.

مطابق این فرم  و توضیحاتی که ذیل آن آمده است، دانش‌آموز می‌تواند در رشته‌هایی که اولویت "الف" برای او درج شده است ثبت‌نام کند و در رشته‌هایی که اولویت "ب" درج شده است، ثبت‌نام او پس از اتمام زمان ثبت‌نام دانش‌آموزانی خواهد بود که اولویت "الف" را کسب کرده‌اند.

طبق توضیحاتی که در فرم هدایت تحصیلی دانش‌آموزان آمده است، ثبت‌نام در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش تابع رعایت محدوده جغرافیایی شیوه‌نامه ثبت‌نام نبوده و دانش‌آموزان می‌توانند در صورت تمایل در هر یک از مناطق و نواحی مورد علاقه خود اقدام به ثبت‌نام کنند.

ثبت‌نام دانش‌‌آموزان بدون  توجه به اولویت‌ها در مدارس غیر دولتی!

با وجود تلاش آموزش و پرورش برای رعایت فرآیند توسعه متوازن و اعمال محدودیت برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی با لحاظ کردن اولویت "الف" و "ب " و محدوده بندی جغرافیایی مدارس، اما تمام دانش‌آموزان دارای اولویت الف و ب در صورت دارا بودن شرایط خاص مدارس غیر دولتی می‌توانند بدون هیچ محدودیت زمانی نسبت به ثبت‌نام در زمینه رشته مورد نظر خود اقدام کنند.

در ادامه به تعدادی از سوالات دانش‌آموزان درباره فرایند هدایت تحصیلی و انتخاب رشته توضیح داده می‌شود:

1.فرم شماره 6 و 7 هدایت تحصیلی چه تفاوتی دارند؟

فرم شماره 6 ویژه فعالیت‌های مشاوره‌ای است که دانش‌آموز در طول سال تحصیلی با ورود به سامانه همگام تکمیل کرده و جنبه هدایت و راهنمایی دارد این فرم شامل آزمون‌های مشاوره‌ای (رغبت و توانایی) و نظر دبیران دروس مختلف، نظر مشاور، دانش‌آموز و خانواده درباره رشته تحصیلی است. فرم شماره 7 در خصوص سوابق تحصیلی دانش آموز در پایه هفتم و  هشتم با ضریب یک و پایه نهم با ضریب 3 است.

2.چگونه متوجه شویم که شرایط ورود به رشته مورد علاقه را کسب کرده‌ایم؟

در صورتی که رشته مورد علاقه شما در فرم شماره 7 در ردیف اولویت دانش‌آموز برای ثبت نام درج شده باشد یعنی شرایط ورود به آن رشته را کسب کرده‌اید البته باید توانایی ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه را نیز داشته باشیم به عنوان مثال دانش آموزی علاقه به رشته مکانیک خودرو دارد ولی از نظر جسمانی و توانایی ذهنی ضعیف است اما حداقل نمره در درس ریاضی و علوم را کسب کرده است برای اطلاعات بیشتر باید به مشاور مدرسه مراجعه کنید.

3.کلاس نهم هستم چگونه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنم؟

با توجه به فرم شماره 6 و اولویت‌های تعیین شده به ترتیب از اولویت اول تا 12 می‌توانید در صورت علاقه و کسب نمره بالا در رشته مورد نظرتان ادامه تحصیل دهید. به عنوان مثال در فرم شماره 6 اولویت دانش‌آموز رشته ریاضی است در صورتی که در فرم شماره 7 نیز در درس‌های مرتبط با این رشته "ریاضی و علوم" بالاترین نمره را در مقایسه با سایر درس‌های دیگر کسب کرده باشد و به درس ریاضی هم علاقه دارد می‌تواند در این رشته ادامه تحصیل دهد.

4.فرق رشته های شاخه کاردانش با فنی و حرفه ای چیست؟

فارغ التحصیلان دو شاخه دیپلم متوسطه دریافت می‌کنند و امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را خواهند داشت هر دو رشته روی مباحث علمی و فنی تمرکز دارد اما تعداد واحدهای عملی کاردانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.

شرایط ورود به شاخه فنی‌وحرفه‌ای دشوارتر از کاردانش

شرط ورود و تحصیل در شاخه فنی و حرفه‌ای از کاردانش دشوارتر است و این امر به دلیل وجود واحدهای درسی تئوری در شاخه فنی و حرفه‌ای است.

فارغ التحصیلان رشته کاردانش سریعتر جذب کار می‌شوند چرا که در رشته‌های کاردانش دانش‌آموزان به صورت عملی مهارتی می‌آموزند و پس از اخذ مدرک دیپلم می‌توانند مسئولیت شغلی را برعهده بگیرند اما در رشته‌های فنی و حرفه‌ای دانش‌آموزان پس از گرفتن دیپلم و در پایان دوره کاردانی به عنوان تکنسین وارد بازار کار می‌شوند.

شاخه کاردانش به دلیل آنکه دروس عملی بیشتری دارد تعداد رشته‌های بیشتری را شامل می‌شود به طوری که در این شاخه بیش از 150 رشته ارائه می‌شود درحالیکه در رشته فنی و حرفه‌ای حدود 40 زیررشته موجود است.

ساعات حضور در مدرسه برای دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای بیشتر است همچنین در بیشتر مدارس کاردانش سختگیری زیادی روی دانش‌آموزان وجود ندارد.

تمرکز رشته‌های فنی و حرفه‌ای بر مباحث ریاضی و محاسباتی

دروس این دو شاخه کاملًا با یکدیگر متفاوت هستند در شاخه فنی و حرفه‌ای بیشتر روی دروس و مباحث ریاضی و محاسباتی تمرکز می‌شود ولی در شاخه کاردانش هدف یادگرفتن علم به صورت عملی است.

5. شرایط ورود به رشته دلخواه را کسب نکرده‌ام چه کار کنم؟

شما می‌توانید با مراجعه به مشاور مدرسه و بررسی علل کسری نمره درس یا درس‌های مورد نظر در رشته دلخواه و تکمیل فرم انتخاب رشته در شهریور ماه در امتحان تعیین رشته مجدد شرکت کنید البته وجود ظرفیت ورود به رشته دلخواه هم باید بررسی شود.

ممکن است کسری نمره درس یا دروس رشته دلخواه را در امتحان تعیین رشته کسب کنید ولی ظرفیت رشته مورد نظر تکمیل شده باشد.

6.منظور از درج واژه الف یا ب در اولویت دانش‌آموز برای ثبت‌نام چیست؟

درج گزینه الف یا ب به منزله این مفهوم است که در ثبت‌نام ابتدا دانش‌آموزانی که اولویت الف هستند ثبت‌نام کنند و بعد از آنها نوبت دانش‌آموزان دارای اولویت ب است. البته ممکن است با ثبت‌نام دانش آموزان اولویت الف ظرفیت آن مدرسه یا منطقه تکمیل شود.

امتحان تعیین رشته مجدد در شهریور

7.من در نظر داشتم در رشته علوم تجربی ادامه تحصیل دهم ولی در فرم شماره 6 و 7 هاشور خورده است برای ادامه تحصیل در این رشته چکار باید کنم؟

شما می‌توانید شهریورماه در امتحان تعیین رشته دروس مرتبط با رشته (درس علوم یا ریاضی) شرکت کرده و نمره مورد نظر را کسب کنید البته باید با مشاور مدرسه صحبت کنید تا متوجه شوید که نمره شما در کدام یک از این درس‌ها کسری دارد درس علوم یا ریاضی یا هر دو درس و چه نمره‌ای در شهریور ماه باید کسب کنید.

8. می‌خواهم در رشته ریاضی فیزیک ادامه تحصیل بدهم ولی در اولویت دانش‌آموز برای ثبت‌نام هاشور خورده است آیا می‌توانم در مدرسه غیر دولتی ادامه تحصیل دهم؟

اگر در رشته دلخواه شما یا هر رشته دیگری در ردیف اولویت دانش‌آموز برای ثبت‌نام هاشور خورده باشد باید در امتحان تعیین رشته در شهریور ماه شرکت کرده و در درس یا دروس مرتبط با رشته، نمره مورد نظر برای ورود به رشته دلخواه خود را کسب کنید.

مدارس غیر دولتی بدون توجه به اولویت الف یا ب ثبت‌نام می‌کنند!

 دانش‌آموزانی که علاقه‌مند هستند در مدارس غیر دولتی ثبت نام کنند همانند دانش‌آموزان مدارس دولتی باید در امتحان تعیین رشته شرکت کنند ولی در مورد مدارس غیر دولتی اولویت زمانبندی ثبت نام یعنی الف یا ب اجرا نمی‌شود.

9.ثبت‌نام در مدارس نمونه دولتی یا شاهد چگونه است؟

ثبت‌نام در مدارس نمونه دولتی، شاهد و سمپاد تابع قوانین و ضوابط خاص خودش است ولی دانش‌آموز باید شرایط رشته دلخواه را در فرم شماره 6و 7 کسب کرده باشد یا تابستان در امتحان تعیین رشته شرکت و شرایط ورود به رشته‌ای که قرار است در مدارس نمونه دولتی، شاهد یا سمپاد ادامه تحصیل دهد را کسب کند.

رشته نیاوردید به کاردانش و فنی‌وحرفه‌ای بروید

10.من پایه نهم را قبول شده‌ام ولی در فرم شماره 6و 7 هدایت تحصیلی هیچ شاخه یا رشته‌ای را کسب نکرده ام باید چکار کنم؟

برای ادامه تحصیل شما دو راه وجود دارد، نخست در صورت علاقه به رشته کاردانش یا فنی و حرفه‌ای می‌توانید با مراجعه به مشاور مدرسه و منطقه محل تحصیل نمونه برگ وضعیت هدایت تحصیلی در شرایط خاص را تکمیل کنید و در صورت وجود ظرفیت در یکی از شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی در شاخه کاردانش یا فنی و حرفه‌ای تحصیل کنید.

راه دوم این است درصورت عدم علاقه به رشته کاردانش و فنی و حرفه‌ای یا عدم وجود ظرفیت می‌توانید در امتحان تعیین رشته شاخه نظری یکی از رشته‌های انسانی، تجربی، ریاضی و معارف اسلامی در شهریورماه شرکت کرده و شرایط ورود به رشته دلخواه را کسب کنید البته به شرط وجود ظرفیت در آن رشته در شهریور ماه؛ در نهایت شما در یکی از رشته‌های فوق ادامه تحصیل می‌دهید.

پربحث‌های دیروز

 1. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 2. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 3. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 4. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 5. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 6. عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

 7. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 8. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

 9. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 10. بایدن، «کملا هریس» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

 11. غارنشینی یک خانواده فلسطینی

 12. دوربین مخفی: هجوم مردم برای خرید تیشرت‌های عجیب و غریب

 13. چرا روحانی برای دفاع از وزیر پیشنهادی صمت به مجلس نرفت؟

 14. تغییر نظر وزارت علوم درباره تعویق زمان کنکور با دستور رئیس جمهور

 15. مزیت‌های طرح گشایش اقتصادی از زبان روحانی

 16. درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا

 17. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 18. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 19. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 20. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 21. افشای راز واکسن روسی کرونا

 22. طرح بته‌جقه ایرانی در لباس منچسترسیتی

 23. توئیت کنایه‌آمیز آشنا: غرور قربانی گرفت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 6. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 7. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 11. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 12. صحنه آهسته انفجار بیروت

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 15. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 16. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 17. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 20. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 21. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 22. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 23. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 24. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 25. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 3. نامه جمعی از پزشکان به مراجع تقلید درباره مجالس عزاداری ماه محرم

 4. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 5. حكايت ناقلان خاموش؛ هزینه تست کرونا با جیب مردم نمی‌خواند

 6. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 7. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 8. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 9. پرونده «سها رضانژاد» جنایی نیست/ مصرف قرص خواب صبح روز حادثه

 10. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

 11. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 12. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 13. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 14. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 15. هجوم مسافران به جاده چالوس/ آزادراه تهران - شمال بسته شد

 16. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 17. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

 18. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

 19. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 20. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 21. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 22. خانه دوم ۶۰ متری در پیروزی مالیات دارد اما خانه ۲۵۰ متری ولنجک خیر؟! / عدم تحویل مسکن مهر باوجود پرداخت اقساط

 23. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 24. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

آخرین عناوین