آقای ظریف! تاریخ شهادت داده است

محمدكاظم انبارلويي،   3990416193 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای ظریف! تاریخ شهادت داده است

ظريف وزير محترم خارجه در مجلس گفته است؛ «تاريخ نشان خواهد داد برجام افتخار ايران است» چيزي كه امروز در تاريخ با صد دليل نشان مي‌دهد «خسارت محض» است، چگونه تاريخ شهادت خواهد داد افتخار است.


آيا آقاي ظريف به گواهي تاريخ معتقد است؟ تاريخي كه بارها شهادت داده است، آمريكا دشمن اصلي اسلام و ايران است. تاريخي كه شهادت داده است آمريكا بدعهد است و به مفاد قرارداد الجزاير عمل نكرده است. تاريخي كه شهادت مي‌دهد گفت‌وگو و مذاكره با آمريكا بي‌فايده و ديوانگي است، چطور فردا شهادت خواهد داد قراردادي كه برخي از مفاد آن از عقلانيت سياسي و ديپلماتيك برخوردار نمي‌باشد، افتخار است؟


چرا به شعور مردم و نخبگان جامعه توهين مي‌كنيد؟ دستاورد اقتصادي برجام چيست؟ رئيس وقت بانك مركزي جمهوري اسلامي در پاسخ مي‌گويد «تقريبا هيچ». عناصر اصلي دستگاه ديپلماسي و عقلاي عالم مي‌گويند تعهد آمريكا و اروپا در برجام فقط روي كاغذ مانده، اما تعهد ايران مو به مو اجرا شده است!


نام اين كاركرد برجام چيست؟ اين افتخار نصيب ايران است يا نصيب آمريكا؟ هرچه مردم و نخبگان فرياد زدند به آمريكا اعتماد نكنيد، گفتند شما ديپلماسي نمي‌فهميد، نمي‌توانيد با جهان گفت‌وگو كنيد. رفتيد و گفت‌وگو كرديد، قرارداد بستيد، نتايج تلخ آن را امروز در اقتصاد خرد و كلان كشور مي‌بينيد و به آن افتخار مي‌كنيد؟!


قرار بود طبق قرارداد، تحريم‌هاي بانكي برداشته شود،‌ اما آقاي ظريف در مورد نتايج قراردادي كه امضا كرده بود، گفت؛ «ما هنوز نمي‌توانيم در انگلستان يك حساب بانكي باز كنيم». آيا بتن‌ريزي در صنعت هسته‌اي كشور افتخار بود؟ آيا خروج 9700 كيلوگرم اورانيوم غني‌شده از مجموع 10هزار كيلوگرم كه محصول خون شهداي هسته‌اي و ميلياردها تومان سرمايه‌گذاري و سرمايه در صنعت هسته‌اي بود، اين افتخار بود؟


كجاست اين سيب و گلابي باغ برجام كه به مردم وعده مي‌داديد؟ گفتيد ما هيچ قراردادي را امضا نمي‌كنيم، مگر اينكه همزمان همه تحريم‌هاي ظالمانه برچيده شود! اما در كمال شگفتي، تاريخ نشان داد شما قرارداد را امضاء كرديد، تعهدات خود را عمل كرديد،‌ اما با گذشت 60 ماه از امضاي برجام، نه‌تنها تحريم‌ها برداشته نشده است، بلكه بر حجم، قطر و وزن آن افزوده شد! اكنون 24 ماه است آمريكا رسما از برجام خارج شده، اما هنوز اميد داريد كه دلشان به رحم آيد، برگردند به تعهدات برجامي!


تاريخ امروز گواهي مي‌دهد كه دستاورد اقتصادي سيب و گلابي باغ برجام، دلار 20 هزار توماني و سكه 10ميليون توماني و بي‌انضباطي و بي‌تدبيري در حوزه اقتصاد و رها كردن مهار تورم و... است. آيا با چنين ركوردي باز برجام افتخار است و تاريخ در آينده به آن شهادت خواهد داد؟
چرا به حقيقت اين ناكامي در ديپلماسي خارجي اعتراف نمي‌كنيد و از مردم و رهبري عذرخواهي نمي‌كنيد؟ چرا در مرز «خودگويي خود خندي، عجب مرد هنرمندي» سير مي‌كنيد و حاضر نيستيد عرياني «خسارت محض» را ببينيد؟ اعتراضي كه نمايندگان مجلس به نطق وزير خارجه كردند، اعتراض به بي‌صداقتي، ناراستي و توهين به شعور ملت بود. رئيس‌جمهور و رئيس ديپلماسي كشور نمي‌توانند در منطق اين اعتراض تشكيك كند!


يك جريان سياسي برجام را ملعبه رسيدن به قدرت قرار داد و با وعده‌هاي دروغين زير ورقه ننگين‌ترين قرارداد امضا گذاشت. امروز كه با اعتراض و مخالفت مردم روبه‌رو هستند، هنوز بر خطاي خود اصرار دارند و اين خطا را افتخار مي‌دانند!


آقاي ظريف در مجلس مي‌گويد؛ «من هيچگاه مسائل داخلي ايران را به خارج نبردم» پس اظهارات شما در مهرماه 93 در مصاحبه با شبكه تلويزيوني PBS آمريكا در محل شوراي روابط خارجي آمريكا چيست؟ اظهارات صريح شما با البرادعي كه فيلم آن بارها در شبكه مجازي منتشر شده را چگونه توجيه مي‌كنيد؟


اين اظهارات به علاوه دستاورد تقريبا هيچ، آيا افتخار است؟ به چه چيز برجام افتخار مي‌كنيد؟ بگوييد تا مردم بدانند،‌ شايد ادله شما را بپذيرند. حوالت آن به تاريخ آينده مشكلي از مشكلات دولت را حل نمي‌كند.


شما شروط رهبري، شروط مجلس و شروط شوراي عالي امنيت ملي را در خط به خط قرارداد نقض كرديد. اكنون از دل اين قرارداد، بيانيه شوراي حكام، فعال شدن مكانيزم ماشه و ادامه نقض تعهدات دشمن درآمده است. آيا اين افتخار است؟ نتايج تلخ برجام حتي شما را آنقدر هوشيار نكرده است كه نگاهي عقلاني به شرق داشته باشيد. روسيه و چين اجماع جهاني عليه ايران را شكستند و از همراهي با اروپا و آمريكا عليه ايران خودداري كردند، ‌اما تحركي براي برقراري ارتباط راهبردي در دستگاه ديپلماسي كشور ديده نشد، چراكه هنوز اميد شما از غرب قطع نشده است. موضوع روابط راهبردي با شرق در جاي ديگر پخت و پز شد كه توضيح آن بماند.


دولت اكنون ماه‌هاي پاياني خود را مي‌گذراند. ديپلماسي بي‌رمق ما هنوز ادبيات گفت‌وگو با غرب را تغيير نداده است. حاضر نيست برگردد به ريل ديپلماسي انقلابي و اسلامي و برسر قداره‌بندان غرب فرياد بكشد و دست رد به سينه آن‌ها بزند. كاهش تعهدات برجامي بايد خود را در خروج از پايبندي به تعهدات و جلوگيري از ادامه جاسوسي آژانس به نفع رژيم صهيونيستي در قول و فعل مواضع وزير خارجه نشان دهد، اما هيچ نشاني از آن نيست؟!


روحاني و ظريف بايد از دوقطبي‌سازي مخالفان و موافقان برجام دست بردارند. زير سقف اين دوقطبي فقط همين 2 نفر ايستاده‌اند. تاريخ امروز گواهي مي‌دهد چنين دوقطبي وجود نداشته است. از برجام چيزي نمانده كه كسي با آن موافق باشد. همين گواهي را فردا تاريخ خواهد داد. آنها نبايد در توهم گواهي تاريخ مبني بر درستي برجام باقي بمانند. واقعيت‌هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي جامعه ما و هوش سياسي مردم شهادت مي‌دهد برجام يك بيراهه در تاريخ ما بوده كه هرگز نبايد تكرار شود.


امروز جامعه ما بيش از هر زمان به آرامش نياز دارد تا مسيرهاي برون‌رفت از خطاي فاحش و خسارت محض برجام را درست بپيمايد.


اصرار بر اين خطا و خسارت، اوضاع را بدتر مي‌كند و به سرويس‌هاي امنيتي آمريكا، انگليس و رژيم صهيونيستي و نيز منافقين و ضدانقلاب اجازه مي‌دهد در تدارك فتنه و آشوب جديد باشند. آقاي ظريف نبايد ابزار تدارك اين فتنه باشد.

دیدگاه کاربران

رضا۱۵۱۱۹۹۴۲۳:۰۸:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۱۶
با رعایت شدید ملاحظات سیاسی این حرف ها به نتیجه نمی رسد.
عوام۱۵۱۲۲۷۲۰۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۱۷
فتحعلی‌شاه قاجار هم به حتم قطعنامه‌های گلستان و ترکمانچای را افتخار ملی و از فتوحات می‌دانست
یه الفی۱۵۱۲۳۱۹۰۹:۳۶:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۱۷
آقای ظریف به این سوال های چند گزینه ای پاسخ دهد کفایت می کند؟ 1- چه کسی گفت امضای کری تضمین است؟ الف- رهبری ب- روحانی ج- ظریف د- ترامپ 2- چه کسی گفت با برجامه همه تحریم ها برداشته می شود؟ الف- ظریف ب- روحانی ج- الف و ب د- خواب دیدیم 3- چه کسی گفت در برجام و مذاکره ها به آمریکا اطمینان نکنید؟ الف- شورای عالی امنیت ملی ب- هاشمی رفسنجانی ج- رهبری د- من امروز صبح فهمیدم برجام هست پس خبر ندارم
ناشناس۱۵۱۲۳۹۷۱۰:۳۹:۳۲ ۱۳۹۹/۴/۱۷
زنده باد ظریف مردمی
ناشناس۱۵۱۲۴۶۶۱۱:۲۴:۴۴ ۱۳۹۹/۴/۱۷
چرا مجلس یک بار برای همیشه کار برجام را تمام نمی کند؟ هم خیال مردم راحت میشود و هم این دعواها تمام.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 3. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 4. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 5. اینفوگرافیک /شهید فخری‌زاده در یک نگاه

 6. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 7. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 8. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 9. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 10. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 11. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 12. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 13. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 14. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 15. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 16. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 17. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 4. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 14. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 16. ملک زاده استعفا کرد

 17. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 18. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 19. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 20. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 21. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 24. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 25. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 4. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 5. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 6. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 7. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 8. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

 9. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

 10. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

 11. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

 12. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

 13. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

 14. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

 15. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

 16. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

 17. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

 18. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 19. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

 20. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

 21. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

 22. رضایی: سیاست‌های مسکن باید به سرعت اصلاح شود

 23. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

 24. روحانی: پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی کم شود/ یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۰ میلیون نفر/ ممکن است تعطیلی‌ها ادامه یابد

آخرین عناوین