چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

عبداله اخوی، گروه تعاملی الف،   3990313055 ۹۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

با گذشت بیش از 4 دهه از انقلاب اسلامی ایران ، بسیاری از مفاهیم مورد تردید هم برای ما و هم برای دشمنان این کهن سرزمین پرافتخار روشن گشته است. این که بسیاری از مخالفان ما صرفا یک مخالف ساده نبوده و به معنای واقعی کلمه و آشکارا دشمن این کشور و به ویژه مردم آن هستند و برای آسیب رساندن به آن تا محو کامل ملت و کشور آماده طراحی و اجرای هر نقشه ای می باشند، تبدیل به یک موضوع کاملا بدیهی برای همه و حتی اندک هموطنان خوشبین به آشتی با غرب شده است. از سوی دیگر برای دشمنان نیز کاملا محرز گردیده است که ملت ایران و مسئولان آن با هر گرایش سیاسی که دارند برای فتح و رسیدن به قله های بلند علمی ، اقتصادی ، فرهنگی و روابط منصفانه بین المللی از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. نقش ایران در پرچمداری و پیشگامی به چالش کشیده شدن نظام سلطه و به زیر سوال رفتن نقش کدخدایی امریکا در میان سایر ملل و کشورهای جهان ، یک موضوع کوچک و قابل اغماض برای غربی ها و به ویژه صهیونیست ها و آمریکا نخواهد بود. از همین رو و با وجود صدها دلیل قابل توجیه دیگر برای آنان، دشمنان خود را محق می دانند که با هر روش رایج و حتی غیر متعارفی به این ملت ضربه های مهلکی وارد کنند.

یکی از وجوه آسیب پذیر ساختار هندسی کشور ما در آینده ای نه چندان دور که برای دشمنان دارای جذابیت و در دسترس و شدنی نیز هست ، کاهش شدید جمعیت جوان و خطر پیری زودرس و نهایتا اضمحلال این کشور و ملت آن است. اشتیاق زایدالوصف دشمنان برای اجرای پروژه کاهش جمعیت ایران که ضمن برخورداری از شدیدترین و بیشترین لطمات اجتماعی و اقتصادی برای ملت ما دارای کمترین ریسک و هزینه ای برای دشمنان مانند حملات نظامی و جنگ علنی است ، نشان از  طرحی با قابلیت و حجمی حتی بسیار فراتر از خسارات حمله مستقیم نظامی به کشور ما دارد که فاقد زیان مالی و بدون تلفات انسانی برای دشمنان است. واتفاقا این همان دو نکته بسیار مهم و جذاب برای غربی ها است.

در کمال تاسف ، هشدارهای مکرر رهبری و بسیاری از مسئولان و کارشناسان دلسوز داخلی ، مبنی بر خطرات بالقوه کاهش جمعیت ، تا کنون مهجور مانده و  بیشتر در محدوده کلامی و بدون ایجاد بسترهای عملی و اجرایی به حال خود رها گشته است و مسئولان اجرایی کشور نیز به ابراز تاسف شفاهی وگاه و بی گاه خود بسنده نموده اند و جالب تر این که در خبرها آمده است که پرداخت یارانه به متولدین جدید با محدودیت های جدی روبرو خواهد شد و این دقیقا یعنی آب به آسیاب دشمن ریختن که تشویق مردم ایران در عدم باروری و کاهش جمعیت است. کافی است یک نظر اجمالی به سیاست های تشویقی دیگر کشورهای جهان که اتفاقا بسیار کمتر از ما با خطر کاهش جمعیت مواجه هستند بیندازیم :

چین با جمعیتی نزدیک به 1.5 میلیارد نفر ، پس از احساس خطر پیری مفرط جامعه ، از 4 سال پیش تا کنون ضمن کنار گذاشتن سیاست های کنترل باروری ، هر سال بیشتر و بیشتر بر محتوای مشوق های تولد فرزند دوم برای زوج های جوان افزوده است . از یارانه های شیر خشک تا انواع وام های بدون بهره و هدایای چشمگیر که بگذریم ، چینی ها به دنبال کشف راه های متنوعی در ایجاد آرامش خاطر زوج های جوان و فراغ خاطر آنان از دغدغه هزینه های احتمالی وجود فرزند دوم در خانواده هستند .

پوتین رییس جمهور روسیه در آستانه روز جهانی کودک، به تعدادی از خانواده‌های پرجمعیت کشورش که دارای چندین فرزند هستند، «نشان افتخار والدین» اهدا کرد و از دیگر خانواده‌های روسی، مخصوصا زوج‌های جوان خواست که بدون نگرانی از تامین هزینه‌ها، فرزندان بیشتری به دنیا بیاورند. وی همچنین گفت که خانواده‌های پرجمعیت علاوه بر مشوق‌های مالی، معافیت‌های مالیاتی نیز دریافت می‌کنند تا دیگران نیز به فرزندآوری بیشتر ترغیب شوند و این تصمیم به زبان ساده یعنی فرزند بیشتر ، مالیات کمتر . پوتین با معرفی چند سیاست جدید که قرار است ضمن مقابله با نرخ نزولی جمعیت روسیه استانداردهای معیشتی را ارتقا بدهد، به خانواده‌های روس وعده داد که شاهد بهبود سریع در وضعیت زندگی خود خواهند بود.

بر اساس طرح جدید دولت روسیه و برای حمایت از خانواده‌های پرجمعیت، تا پایان سال جاری میلادی حدود 600 هزار خانوار جدید در زیر این چتر حمایتی قرار می گیرند. خانواده‌های روسی با ارائه مدرک تولد فرزند سوم خود و ارائه فرم‌های مرتبط به بانک می‌توانند وام مورد نظر برای رهن و اجازه منزل مسکونی دریافت کنند. میانگین وام اجاره منزل مسکونی در روسیه معادل 38500 دلار است. در کنار این، زوج‌های روسی با به دنیا آمدن اولین فرزند خود، مبلغی معادل 7 هزار دلار ( قیمت یک ماشین شاسی بلند لادا در روسیه ) موسوم به سرمایه مادری دریافت می‌کنند.  با به دنیا آمدن فرزند دوم در یک خانواده روس، آنها می‌توانند از 7 هزار دلار حمایت دولتی مجدد بهره‌مند شوند. تسویه بدهی خانواده هایی که فرزند سوم خود را به دنیا می آورند از دیگر تدابیری بود که ولادیمیر پوتین آنها را برای رشد جمعیت روسیه به اجرا گذاشته است علاوه بر این قطعه زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع به ارزش محلی که خانواده مربوطه در آن ساکن است از سوی دولت اهدا خواهد شد. برای افراد با حداقل درآمد در روسیه نیز تدبیری اندیشیده شده است و دولت موظف شده به آنها ماهیانه معادل دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق بدهد. گفته می شود که این یارانه تا رسیدن به سن 18 سالگی فرزند جدید به آنان پرداخت می شود.   

درژاپن امسال حدود 3/29 میلیون دلار برای تشویق زوج ها به بچه دار شدن از سوی دولت هزینه می شود. در دانمارک و سنگاپور به زوج های جوان با گسترش پویش های تشویقی یادآوری می شود که خانواده ها چه مسئولیت اجتماعی مهمی در مورد فرزندآوری دارند.

 تبلیغاتی با عنوان «برای دانمارک این کار را بکن!»، توسط یک آژانس مسافرتی دانمارکی انجام می شود که زوج های دانمارکی را تشویق می کند تا در سفر بچه دار شوند. به این صورت که زوج ها اگر بتوانند ثابت کنند که در سفر بارور شده اند می توانند برنده امتیاز سه ساله محصولات و کالاهای مربوط به کودک شوند. این طرح با عنوان خلاقانه «تعطیلات به نفع کودکان» انجام می شود..

فنلاند به خانواده هایی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، پکیج زایمان شامل انواع لباس گرم، لباس خواب و کتاب و یا کمک مالی به ارزش ۱۴۰ یورو اعطا می نماید.

در فرانسه، ترکیبی از دستمزد اضافی، امتیازات مراقبت کامل از کودک و سایر سیاست های مشوق برای افزایش نرخ باروری کشور در نظر گرفته شده است. مسئولین امیدوارند این کشور به زودی به یکی از پرجمعیت ترین کشورهای اروپا تبدیل شود. خانواده های دارای دو یا سه فرزند برای استفاده از امکانات مختلف در این کشور از تخفیف بهره مند می شوند. این امکانات شامل بسیاری موارد مانند بلیت رایگان قطار ، سینما و غیره می شود.
 نکته حایز اهمیت و مشترک در تمام موارد بالا داشتن برنامه های مدون و مشخص از سوی دولت های مختلف برای فرزند آوری و افزایش جمعیت است . بیشترین وسیله مشوق نرخ باروری که در جهان مرسوم است، به اصطلاح «پاداش نوزاد» نامیده می شود که شامل دستمزد و حقوق بیشتر، معافیت مالیاتی و یا سایر امتیازات مالی برای خانواده های تازه بچه دار شده است . و این در حالی است که متاسفانه و با شرمندگی بسیار ، در بین تمام کشورهای مسلمان ما دارای کمترین نرخ باروری و فرزندآوری هستیم و در صورت تداوم روند فعلی و بی تفاوتی مسئولان اجرایی ، نرخ رشد جمعیت ایران ۲۷ سال دیگر صفر و کشورما یکی از 4 کشور پیر جهان خواهد شد.

در این مطلب کوتاه جای پرداختن و تحلیل علل گسترده بحران جمعیتی ایران نیست و به کرات در رسانه های داخلی به آنها پرداخته شده است اما تنها دلیلی که نگارنده را به نوشتن و پرداختن به این موضوع به ظاهرتکراری ترغیب کرد وجود یک روزنه جدید و امیدواری به دوره جدید قانونگذاری است. نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از یک فرصت تاریخی برای اثبات توانمندی و شایستگی های خود در حل برخی مشکلات مهم و اساسی کشور برخوردارند. آنان باید فارغ از هر گونه گرایش سیاسی و علایق فکری، در این مورد به خصوص به شکل یک خطر بالقوه که موجودیت و آینده کشور را هدف آماج حملات خطرناک خود قرار داده است نگریسته و باور داشته باشند که با نشست و بررسی کارشناسانه واستفاده از برترین اساتید دلسوز و مومن دراین موضوع در کمیسیونی مشترک و مرتبط با طرح دوفوریتی مقابله با بحران جمعیتی ایران و ارایه سریع آن به صحن علنی مجلس، یکی از بزرگترین رهنمودها و دغدغه های رهبری و آینده کشور را رفع و آینده ایران و صاحبان آن را تضمین کرده اند و بر خلاف برخی اندیشه های مسموم باید باور داشت که نه تنها اجرای طرح فرزند آوری و پیش بینی بسته های حمایتی و تشویقی بار جدیدی بردوش دولت و هزینه بر نیست که یک سرمایه گذاری استراتژیک و مطمئن و ضامن بقای ام القرای جهان اسلام در آینده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۶۸۸۹۱۱۱:۴۸:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
حالا مثلا جوان های ایران چه کار کرده اند و چه کار می توانند بکنند؟؟ همه جوانان بیکار و علاف و بی پول و عزب و ترشیده هستند.
ناشناس۱۴۶۹۷۴۷۰۴:۲۱:۰۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
ازدواج با ۱۰۰ سکه مهریه میشه ۷۰۰ میلیون!!! من ۱۰۰ میلیون داشتم اینجا نبودم!!!!!!!
ناشناس۱۴۶۸۸۹۳۱۱:۴۸:۳۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
بخشنامه و دستور العمل دادن و موعظه کردن راهکار حل اين مشکل نيست. کيفيت زندگي و سطح رفاه مردم ارتقا يابد و اين تورم و بيکاري افسار گسيخته مهار شود، خودبخود رشد جمعيت اتفاق خواهد افتاد.
ناشناس۱۴۶۸۹۳۸۱۲:۱۳:۰۵ ۱۳۹۹/۳/۱۳
مسئولان و مقامات بالای 60 سال را خانه نشین کنید تا جوانان سر کار بیایند.
ناشناس۱۴۶۸۹۴۲۱۲:۱۵:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
اطمینان شغلی. در آمد حداقل منطقی به ازدواج ختم می شود. عدالت اقتصادی و اجتماعی به فرزند اوری می انجامد. وقت خودتان را و ما بیشتر نگیرید.
ناشناس۱۴۶۹۱۷۳۱۴:۴۰:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
جهت اطلاع شما اقتصاد بهانه اصلی نیست برای عدم فرزند اوری برخلاف تصور عامه!
ناشناس۱۴۶۹۳۸۵۱۸:۲۸:۵۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
اگه چشماتون رو باز کنید متوجه میشوید مشکل اکثریت اقتصادی هست .تا وقتی در فهمیدن مشکل اصلی مقاومت کنید و همون رویه های قبل رو در پیش بگیرید همون نتایج قبلی رو هم میگیرید.
ناشناس۱۴۶۹۲۴۸۱۵:۴۱:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
این چیزایی که گفتی نمیتونه باعث ازدواج بشه.میشناسم پسرایی رو که این شرایط دارن ولی حاضر به ازدواج نیستند.چون دختر با حجب و حیا کم شده.دختری که بتونه مادر و همسری خوب واسه خانواده باشه.الان خانوم ها تو جامعه ما متاسفانه به جای اینکه خانواده اولویت اولشون باشه،خودشون اولویت اول میدونند. مادرا و مادربزرگامون چقدر دلسوزترن.
جعفر۱۴۶۹۵۰۳۲۱:۱۰:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
یعنی پسرها حجب و حیا دارند و دخترا ندارند؟ این حرف ها دیگه چیه
ناشناس۱۴۷۰۱۵۴۱۷:۱۰:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
این پسرا چند درصد جامعه ما هستند ؟
نغمه۱۴۷۰۲۶۰۱۹:۲۵:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
خجالت بکش این توهین به همه جامعه است ما هرچه هستیم بانوان محترم هم مادر وخواهر ودختر ما ومثل خود ما هستند
ناشناس۱۴۷۱۴۲۲۲۳:۳۹:۰۳ ۱۳۹۹/۳/۱۵
خیلی بی منطق بود حرفت. الان علاوه بر مشکل ازدواج، خانواده ها توان مالی داشتن بیش از یک یا دو فرزند رو ندارن...
ناشناس۱۴۷۱۵۷۶۰۹:۵۶:۰۷ ۱۳۹۹/۳/۱۶
بیشترین آمار فرزند آوری مربوط به کشورهای آفریقایی مانند نیجر بوده الان شاید کمی بالا پایین رفته خوب وضعیت آنها رو هم میدانید
gg۱۴۶۸۹۴۶۱۲:۱۶:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
به جای این حرفها مشکل مردم رو حل کنید معلومه کسی که زیر خط فقره به ازدواج و فرزند آوری فکر نمیکنه
ناشناس۱۴۶۹۱۷۷۱۴:۴۱:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۳
خانواده های فقیر تر بیشتر ازدواج می کنند وبیشتر هم فرزند اوری
ناشناس۱۴۶۹۳۰۷۱۶:۴۵:۵۰ ۱۳۹۹/۳/۱۳
علتش پایین بودن هوش یا تحصیلات یا فرهنگه!
فربد۱۴۶۹۳۳۲۱۷:۱۶:۴۰ ۱۳۹۹/۳/۱۳
چون آنها به غیر ازز فقر مالی دچار فقر فرهنگی هم هستن
ناشناس۱۴۶۹۶۲۱۲۳:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۳/۱۳
چون اتباع خارجی افرادی با فرهنگ پایینتر هستند تولید بچه زیادی هم دارند و این هم معضلی دیگر
gg۱۴۶۹۳۴۴۱۷:۴۰:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
شما خودت حاضری مثلا دخترت رو به یه آدمی بدی که نه شغل مناسب داره نه درآمد مناسب و نه خونه و نه توان گرفتن عروسی داره؟! حقوق یه کارمند بازنشسته این مملکت با عدم همسان سازی یک چهارم یک کارگر بلاد کفر نیست عزیز جان. با شعار نمیشه زندگی کرد.
ناشناس۱۴۶۹۳۹۴۱۸:۳۸:۳۴ ۱۳۹۹/۳/۱۳
چون فقر مادی و فرهنگی در اکثر مواقع توام هست
ناشناس۱۴۶۹۶۷۴۰۰:۵۲:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۴
خخخخه شما می گفتی کار و فقیر دلیل به دنیا نیامدن است الان فقر فرهنگی بهانه کردین تا توجیه کنید؟!
فربد۱۴۶۹۹۲۱۱۱:۳۵:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۴
فرزندآوری با جوجه کشی فرق میکنه عزیز
ناشناس۱۴۷۰۳۶۷۲۲:۰۵:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
در اینصورت میشه قوز بالاقوز. زادوولد بیشتر خانواده فقیر یعنی گسترش فقر !
عمران۱۴۶۹۴۳۸۲۰:۰۴:۲۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
لازم نیست کسی مشکل مردم را حل کند، مردم خودشان عرضه دارند مشکل خود را حل کنند. اینها فقط مشکل جدید درست نکنند کافی است.
ناشناس۱۴۶۸۹۴۸۱۲:۱۸:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۳
جوانان فعلی بیکار، علاف و معتاد و..... هستند. همان بهتر که جمعیت پیر و کاهش شود.
ناشناس۱۴۶۸۹۵۰۱۲:۱۸:۴۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
باید وضعیت اقتصادی اصلاح و برای جوانان شغل ثابت ایجاد شود تا امکان ازدواج و فرزنداوری انها فراهم شود و نه اینکه به خانوارهای موجود فرزنداوری بیشتری را تشویق و باعث فقر بیشتر شان شویم.
ناشناس۱۴۶۸۹۷۸۱۲:۳۱:۰۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
24 متري سعادت اباد خونه متري 85 ميليون
ناشناس۱۴۶۹۰۰۴۱۲:۵۲:۱۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
لایک داری بمولا
ناشناس۱۴۶۹۱۹۶۱۴:۵۶:۵۵ ۱۳۹۹/۳/۱۳
همه ایران تهران نیستند و همه تهرانی ها هم در این مناطق زندگی نمی کنند!
ناشناس۱۴۶۹۲۳۹۱۵:۳۳:۵۱ ۱۳۹۹/۳/۱۳
موضوع این است که هر کس هر جا هست قدرتش یک دهم 15 سال پیش خودش شده! اگر 15 سال پیش 22 سال بود و فکر می کرد تا 5 سال دیگر می توانم خانه ای اجاره کنم و سامان بگیرم، استراتژیست های کلان به ته چاه پرتش کردند!
ناشناس۱۴۶۹۳۵۸۱۸:۰۰:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
عزیزم یک نمونه برای شما می گویم شما 8 سال پیش با حقوق پایه ای میتوانستید 40 ماهه پراید بخرید و الان هم بعد از چند سال دوباره شده همان 40 ماهه در بقیه چیزها هم همین طوری است یک حرکت سینوسی در کشور داریم به خاطر دستکاری کردن در اقتصاد توسط دولت
ناشناس۱۴۶۹۸۹۶۱۱:۰۶:۱۴ ۱۳۹۹/۳/۱۴
جهت اطلاع شما قدرت خرید شما الان مانند 8 سال قبل شده چرا منتشر نمی کنی؟
ناشناس۱۴۶۹۲۹۵۱۶:۳۰:۳۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
بگو متری یک میلیون. بدون شغل میشه خرید یا اجارشو داد؟
ناشناس۱۴۶۹۵۳۵۲۱:۵۶:۰۲ ۱۳۹۹/۳/۱۳
سعادت آباد ول کن همون پایین شهر متری ۱۵ میلیون ۵۰ متر میشه ۷۵۰ میلیون حداکثر برای دو نفر هست این بشه ۷۵ متر بالای میلیارد میشه درآمد در صورت داشتن شغل حداکثر برای اکثریت جامعه ۳ تا ۴ میلیون صد سال هم کار بکنه نمیتونه تهیه کنه ...
ناشناس۱۴۷۱۶۰۷۱۰:۵۹:۴۷ ۱۳۹۹/۳/۱۶
حقوق ودستمزدها چنان در تورم ذوب شدن که دیگه امیدو دید مثبتی به آینده اقتصادی نمیشود داشت ، البته حقوقهای نجومی و مزایای کهکشانی مسولان را نمیدانم!
ناشناس۱۴۶۸۹۸۱۱۲:۳۳:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
جناب نویسنده میشه بفرمایید خودتون چند سالتونه؟ کی ازدواج کردین؟ چند تا بچه دارین؟ مرسی
ناشناس۱۴۶۸۹۹۷۱۲:۴۴:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۳
احترام به ایرانی و تامین رفاه مردم تنها راه حل
ناشناس۱۴۶۹۱۷۹۱۴:۴۵:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۱۳
تنها راه حل بازشگت به اصیل ها است و ان هم برگرداندن زن ها به داخل خانه و هیچ راهکاری جز این راه هم ندارید چون خیلی از کشورها که رفاه بیشتری هم دارند چون در تصورات شما چون پولدار هستند فرزند اوری و ازدواج بیشتری به دنبال ان می اید! جلوتر از شما این راه را رفتند و الان در بن بست مشکلات فرزند اوری و سقوط خانوده گیر کردن
ناشناس۱۴۶۹۳۲۳۱۷:۰۹:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
بازگرداندن زنها به پستوی خانه ها را فراموش کن چون اتفاق نخواهد افتاد زن امروزی به حقوق برابر با مرد فکر می کند که حتما به آرزویش خواهد رسید
ناشناس۱۴۶۹۹۷۷۱۲:۴۹:۰۹ ۱۳۹۹/۳/۱۴
پس در چند سال آینده منتظر افسردگی ناشی از تجرد و تنهایی هم باشید
ناشناس۱۴۷۲۷۲۵۱۰:۱۹:۰۲ ۱۳۹۹/۳/۱۷
1 مساوی نیست با 2 عدالت ارتباطی با مساوات نداره زن هرگز مثل مرد نمیشه و بالعکس
ناشناس۱۴۶۹۳۷۵۱۸:۱۴:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۳
راه حل بیکاری، اخراج زنان راه حل کاهش فرزندآوری، مجبور کردن زنان به فرزند آوردن راه حل طلاق، ندادن حق طلاق به زنان و مجبور کردن آنها به ادامه ی زندگی راه حل مشکلات اخلاقی جامعه، اجبار زنان به حجاب .... گویا برای بعضی ها دم دستی ترین و راحت ترین کار ممکن، همیشه ظلم به زنان است. آقایان! زنان نیمی از جمعیت کشور هستند و رضایتشان درست به اندازه ی نیمه ی مردان مهم است
ناشناس۱۴۷۲۷۲۹۱۰:۱۹:۴۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
این نیمی از جمعیت ایران چرا برای حراست از مرزهای ایران نقشی بعهده نمیگیرند؟!؟!؟
ناشناس۱۴۶۹۸۷۹۱۰:۴۰:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۴
بدبختی ایرانیان با همین کارها شروع شد
ناشناس۱۴۷۰۰۳۸۱۴:۱۵:۴۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
ای کاش کمی فکر می کردی وبعد جواب می دادی یک لحظه تفکر از هزار سال عبادت بهتر است
نادر۱۴۶۸۹۹۹۱۲:۴۴:۳۵ ۱۳۹۹/۳/۱۳
برای متولدین سال 99 مصوب نموده اند که یارانه مشروط داده شود( نیاز به تاییدیه تامین اجتماعی). بنظر شما این تصمیم در راستای کمک به فرزند آوری بیشتر محسوب می شود یا در راستای پایین آوردن تمایل و رغبت به فرزند آوری؟ تصمیم گیری ها ابتدا باید پخته شوند سپس تایید و ابلاغ.
ناشناس۱۴۶۹۰۱۲۱۲:۵۶:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
"یک سرمایه گذاری استراتژیک و مطمئن و ضامن بقای ام القرای جهان اسلام در آینده است." با همین تفکر دلار شد 18 تومن و خونه متری 30 تومن و با همین تفکر میخواید ملت زاد و ولد کنن براتون!
ناشناس۱۴۶۹۰۱۴۱۲:۵۶:۴۲ ۱۳۹۹/۳/۱۳
والا خدا شاهده هر روز با خانومم دعوا داریم اون میگه دلش بچه میخاد من هم هربار بهش میگم بخدا تو خرج تو موندم چه برسه به بچه دیشب منطقی باهاش صحبت کردم گفتم فقط یه نقطه امید بگو که شرایط بهتر میشه تا من بچه بیارم قبول کرد حرفی برای گفتن نداشت
ناشناس۱۴۶۹۰۳۸۱۳:۱۰:۵۲ ۱۳۹۹/۳/۱۳
نظريه جيب خالي و پز عالي در كشورداري دكتر حسن دانايي فرد استاد دانشگاه تربيت مدرس را بخوانيد.بي زحمت
ناشناس۱۴۶۹۰۴۸۱۳:۱۳:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
الآن قرن 19 میلادی نیست که قدرت به تعداد نفرات باشه الآن قدرت تو نوآوری و شکوفایی علمی و صنعتی معنی میده
ناشناس۱۴۶۹۲۵۰۱۵:۴۴:۲۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
برای کشورهای عقب مانده تنها گزینه همین هست که البته بلای جانشان هم میشود. همه که چین نیستند که از این پتانسیل به خوبی استفاده کنند. وضعیت چین و هند و بنگلادش را مقایسه کنید
ناشناس۱۴۶۹۰۵۴۱۳:۱۴:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
از بس کار برای جوان است که به فکر پیر شدن جمعیت هستیم.
ناشناس۱۴۶۹۰۶۶۱۳:۲۰:۳۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
با کاهش جمعیت شاید نسل بعد از این مشکلات اقتصادی رها شوند.
ناشناس۱۴۶۹۰۷۳۱۳:۲۳:۴۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
اون وقت که جزو جوان ترین جوامع بود چه کردید؟
ناشناس۱۴۶۹۰۷۸۱۳:۲۵:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
حقیقت این است که دغدغه اصلی دولت ایران رفاه و زندگی مردم ایران نیست و مردم هم علی رغم همه حرفها این را فهمیده اند .
ناشناس۱۴۶۹۳۷۰۱۸:۱۱:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۳
دولت در ایران هیچ وقت کاره ای نبوده است
ناشناس۱۴۶۹۰۹۳۱۳:۳۵:۱۵ ۱۳۹۹/۳/۱۳
حالا مگه بچه ها و جوانها چه گلی به سر این مملکت میزنن ؟! خیلی جوش نزنین
ناشناس۱۴۶۹۱۹۷۱۴:۵۸:۰۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
وقتی نباشند وضعت از این هم بدتر می شود
ناشناس۱۴۶۹۱۳۰۱۴:۰۵:۳۲ ۱۳۹۹/۳/۱۳
این چه ربطی به دشمنی آمریکا دارد؟ ضمن اینکه منظور نویسنده از فرزند آوری افزایش لشکر و قشون برای جنگها و کشمکش های سیاسیون می باشد!
ناشناس۱۴۶۹۱۴۲۱۴:۱۲:۵۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
خود نویسنده چند تا بچه داره و شغلش چیه؟ توی آپارتمان 70-80 متری میشه سه تا بچه داشت؟ تازه این برای کسیه که خونه داره. معمولا در سال های اول ازدواج که مستاجر هستن
لیلا۱۴۶۹۱۶۱۱۴:۳۴:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
اتفاقا خیلی خوبه که در اینده جمعیت کم میشه ... همین یه دونه بچه که داریم راحت تر زندگی می کنه .
ناشناس۱۴۶۹۱۶۶۱۴:۳۷:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
با این قلم فرسایی و آسمان ‌ریسمان بافتن بجایی نخواهد رسید اقدام عملی برای جوانان تنها راه حل مشکل است
ناشناس۱۴۶۹۱۶۹۱۴:۳۸:۱۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
اگر بررسی کنید فقط مسئولین و فرزندانشون در سن مناسب ازدواج کردند و بقیه هیچ.....
ناشناس۱۴۶۹۱۷۱۱۴:۳۹:۱۰ ۱۳۹۹/۳/۱۳
مملکتی که ثبات اقتصادی نداره شب میخوابی صبح بلند میشی پولت یک سوم شده چطور میشه به ازدواج فکر کرد؟
ناشناس۱۴۶۹۱۸۵۱۴:۴۸:۱۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
تا وقتی سطح فکر مسئولین این باشد که چاره کار را در تشویق کلامی جوانان به ازدواج و نشان دادن چند خانواده پر بچه در صدا و سیما بدانند اتفاقی نمی افتد.
ناشناس۱۴۶۹۱۹۰۱۴:۵۲:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۳
سلام استاد نگارنده متن فوق: همین جمعیت بیکار وفقیر رو تامین کنید افزایش جمعیت وزادوولد پیشکشت.علی برکت الله
ناشناس۱۴۶۹۲۰۵۱۵:۰۷:۱۲ ۱۳۹۹/۳/۱۳
آخرین موضوعی که در حال حاضر می توان به آن پرداخت این مطلب است پس به موضوعات مهمتر به پردازید .
ناشناس۱۴۶۹۲۱۷۱۵:۲۰:۰۰ ۱۳۹۹/۳/۱۳
فرزندان اکثر مردم عادی برخلاف زالوزادگان اینده ای در این کشور ندارند چرا انسانهای بیگناهی که سرنوشتشان غم انگیز است در این کشور پر از تبعیض وریا بیاوریم
ناشناس۱۴۶۹۵۴۱۲۲:۰۰:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
خیلی باهات موافقم. مخصوصا استفاده از صفت زالوزادگان برای آقازاده ها!
ناشناس۱۴۶۹۲۲۹۱۵:۲۶:۰۱ ۱۳۹۹/۳/۱۳
کدام یک از ابعاد زندگی در ایران عادی است که نرخ زاد و ولد عادی باشد؟
ناشناس۱۴۶۹۲۷۰۱۶:۰۳:۴۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
از نویسنده محترم میپرسم آیا ایشان تضمین میدهند که بچه های که امسال بدنیا میایند 6 سال بعد برای همه آنها مدرسه و کلاس درس آماده باشد؟ و هیچ بچه ای از فرزندان این ملت پشت در مدرسه نماند.
ناشناس۱۴۶۹۳۰۸۱۶:۴۶:۴۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
کشور ما کشوری خشک است وقتی می گید افزایش جمعیت یعنی واقعا از عمق بحران آب که ممکن است بسیار خطرناک باشه خبر ندارید
dayani۱۴۶۹۳۲۲۱۷:۰۸:۲۱ ۱۳۹۹/۳/۱۳
سنگ بزرگ علامت نزدن است. واگذازی این مسئولیت بزرگ به مجلس یازدهم، تداوم این معضل را قطعی میکند، چون این قانون نیست که این نوع مسائل را حل میکند، بلکه امکان اجرای قانون است که فعلا چنین موردی میسر نیست.
ناشناس۱۴۶۹۳۷۴۱۸:۱۳:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
سونامی سالمندی ریشه ایران را خواهد زد مگر آنکه مسئولین نظام دست از تیشه بردارند
ناشناس۱۴۶۹۴۴۳۲۰:۰۹:۵۴ ۱۳۹۹/۳/۱۳
یه عده تو جامعه هستن که جز غر زدن هنر دیگه ای ندارن, خدا رو شکر با خوندن نظرات بالا متوجه شدم هیچکدوم قصد بچه دار شدن ندارن!
ناشناس۱۴۶۹۴۵۱۲۰:۲۳:۳۹ ۱۳۹۹/۳/۱۳
وقتی هرروز بحران و تنش و انواع شوکها و تورم گرانی اختلاس صحبت خصومت و دشمنی و جنگ،،، هست دیگه حالی به آدم میمونه نه ولله
ناشناس۱۴۶۹۴۸۴۲۰:۴۸:۵۷ ۱۳۹۹/۳/۱۳
دیگه همه چیز اوکی هست فقط مونده نگران این قضیه باشیم. خخخخخ مگه اینجا سوییسه
ناشناس۱۴۶۹۵۹۷۲۲:۵۶:۵۳ ۱۳۹۹/۳/۱۳
جهت اطلاع شما بگم که نرخ رشد جمعیت سالانه سوئیس 0.9 هستش بر اساس امار سال 2017 که از ایران کمتره.
ناشناس۱۴۷۰۳۸۵۲۲:۲۳:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
چه ربطی به متن من داشت؟!؟! فکر کردی من خودم نمیدونم؟
افشین۱۴۷۲۵۰۵۰۱:۰۵:۲۷ ۱۳۹۹/۳/۱۷
نظر ایشون تضادی با حرف شما نداره. منظور اینه که مشکل سوییس همین یکیه (پیر شدن جمعیت)
ناشناس۱۴۶۹۵۱۳۲۱:۲۹:۱۸ ۱۳۹۹/۳/۱۳
یکی می مرد از درد بی نوایی یکی می گفت.... عزیز دل برادر بچه خرج داره خونه می خواد مدرسه می خواد لباس و خوراک و آینده می خواد همه که مثل آقا زاده ها از روز تولد ده تا شرکت به نامشان نیست وجدانا خودت می دونی چی نوشتی
ناشناس۱۴۶۹۵۷۷۲۲:۳۲:۱۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
مردم گوسفند که نیستند بدون فکر بچه بیارند. آدم باید بچه بیاورد و در شرایط خوب بزرگ کند. خوب یعنی به لحاظ مادی و معنوی. نه در شرایط محرومیت و تبعیض.
ناشناس۱۴۶۹۵۹۳۲۲:۵۴:۰۶ ۱۳۹۹/۳/۱۳
دلایل ازدواج نکردن و بچه نداشتن 1 نسل قدیم بودن والدین و توقع برگزاری مراسم 2 کاهش ارزش پول ملی و بی ارزش پنداری مرد ایرانی 3 تحصیلات تکمیلی خانم ها تا دکتری 4 مهریه بدون پشتوانه و بی ضابطه 5 زندان برای مهریه 6 سنت تحریف شده جهیزیه 7 قابل اصلاح نبودن ساختار کشور بدلیل حسادت مسولان 8 خدمت بی مزدو منت و بی وقت سربازی 9 سخت بودن بیش از حد معیشت و پول درآوردن 10 مالیات ارزش افزوده 11 عدم وجود بانک واقعی در کشور جهت آینده سازی 12 پشتیبانی وحشت ناک قانون خانواده از خانم ها 13 سزارین و کاسبی پزشکان 14 استخدام اتباع بیگانه 15 تغذیه نامناسب 16 استرس اداره دارایی و قوه قضایی ناشی از حس بی پناهی 17 زندان های طویل المدت 18 اعدام مواد مخدر 19 تصادفات رانندگی 20 صداوسیما 21 ستاره سینما خانم هدیه تهرانی که هیچ مردی را آدم حساب نمی کرد و نمی کند وتاثیر آن بر ذهن تماشاگر 22 تاکید بر مگس شیرینی بودن رفیق در دهه هفتاد و حس تنهایی دهه شصتیها که در آن دهه نوجوان بودند 23 نبود حس مبارزه بدلیل خدا بودن دولت 24 نفوذ لابی ها به نماینده های مردم از هر سطح .... ادامه دارد
ناشناس۱۴۶۹۸۷۱۱۰:۳۳:۱۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
خانم ها درس می خونند و مهریه می گیرند و سزارین می کنند و هدیه تهرانی ازدواج نمی کنه و .... کلا خانم ها مقصر هستند که از برده بودن خسته شده اند !
ناشناس۱۴۷۲۳۶۲۲۱:۴۴:۰۴ ۱۳۹۹/۳/۱۶
تا چشم شما مردهای حسود در بیاد. جامعه ی مرد سالار!
ناشناس۱۴۷۲۴۳۴۲۳:۱۴:۰۹ ۱۳۹۹/۳/۱۶
اعدام مواد مخدر؟! خودت فهمیدی چی نوشتی؟ فکر کنم منظورتون این بوده دولت اگر فرد معتادی رو با چند کیلو مواد مخدر دستگیر کرد رها کند تا به آغوش خانواده برگرده و زن بیچارش بچه دار بشه. چشم دستور میدیم معتادها بیشتر بچه بیارن آینده ایران تضمین بشه
ناشناس۱۴۶۹۶۳۱۰۰:۰۲:۴۶ ۱۳۹۹/۳/۱۴
وقتی مسولان تراریخته به خوردت میدن و واکسن الوده بهت میرنن و اب و شیر وایتکس دار به خوردت میدن و گرانی سر سام اور بهت تحمیل میکنن و.... منتظر باش تا....
تهامی۱۴۶۹۶۶۶۰۰:۴۵:۱۱ ۱۳۹۹/۳/۱۴
خدائیش از ۸۵ میلیون جمعییت ایران ۸۰ میلیون در زجر و تهیدستی هستند.همان بهتر که که جمعییت پیر شود آنقدر پیر که همان ۵ میلیون بمانند .آخر زندگی با فقر و نداری به چه درد میخوره.
ناشناس۱۴۶۹۶۸۷۰۱:۱۷:۴۱ ۱۳۹۹/۳/۱۴
والا الان دولت هزینه بچه رو با مادرشم بده من ازدواج نمیکنم. هزینه زندگی که سهله همون چند قلم اولیم نمیتونم بخرم. بزارید هممون بمیریم راحت شیم. شما مسئولین با خانواده هاتون بمونید تولید نسلتونو ادامه بدید برا ایران بسه.
ناشناس۱۴۶۹۷۱۴۰۱:۵۲:۰۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
اولا تحقیق کنید چرا اینقدر نازایی زیاد شده در ضمن هزینه درمان نازایی کمرشکنه چرا رایگان نمیشه بیرون گود نشستین فقط شعار لنگش کن میدین از اونور شغل و درامد و مسکن و... کی دیگه تن به ازدواج میده اینها همه از بیعدالتیه
ناشناس۱۴۶۹۷۵۲۰۵:۱۶:۳۵ ۱۳۹۹/۳/۱۴
تنها راه چاره قدرت مند شدن اقتصادی و افزایش رفاه طبقه ضعیف و متوسط است که با این اقتصاد بیمار و در حال مرگ اصلا اتفاق نخواهد افتاد
ناشناس۱۴۶۹۸۲۲۰۹:۱۷:۳۷ ۱۳۹۹/۳/۱۴
برای من که سه جوان بیکار دارم که یکیشان معتاد هم شده به درک که جمعیت آینده پیر میشود یا هر اتفاق دیگری که میفتد.
ناشناس۱۴۷۱۴۱۲۲۳:۳۰:۲۶ ۱۳۹۹/۳/۱۵
25میلیون نفر بمونه توی این کشور کافیه با این شرایط اقتصادی و مشکلات و اب و مواد غذایی و تورم
ناشناس۱۴۷۱۵۷۷۰۹:۵۷:۲۵ ۱۳۹۹/۳/۱۶
یکی از دلایل ازدواج نکردن دیدن انواع چهره ها در انیستاگرام میباشد
حميد۱۴۷۲۶۰۵۰۸:۱۵:۳۶ ۱۳۹۹/۳/۱۷
نگراني شما بي مورده اينقدر آقازاده و ژن خوب داريم كه هيچ پستي خالي نمونه. اگر هم تعداد پست ها بيتشر باشه چند شغله ميشن اين عزيزان.

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. آيا چين واقعا جزيره كيش را خريده است؟!

 3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 4. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 5. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 6. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 7. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 8. چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

 9. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. رمزگشایی از پشت پرده مانتوهای جلوباز

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 18. چگونه جمهوری اسلامی را از چشم مردم بيندازيم !

 19. جزئیات طرح ساخت ۶میلیون مسکن؛ تامین ۶۰درصد هزینه با وام ارزان و زمین رایگان

 20. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 23. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 24. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

 25. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

ابر آروان

آخرین عناوین