رفع اثر از پلاک مخدوش ۲۶ هزار وسیله نقلیه در تهران/دستگاری ارقام پلاک جرم است

  4030223026

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به اجرای طرح ۱۰ در پایتخت، گفت: در این طرح وسایل نقلیه‌ای که پلاک‌های خود را پوشانده باشند، متوقف شده و در محل پوشش‌ها رفع می‌شود.

رفع اثر از پلاک مخدوش ۲۶ هزار وسیله نقلیه در تهران/دستگاری ارقام پلاک جرم است

به گزارش ایسنا، سرهنگ فیروز کشیر درباره دو تخلف سد معبر و دستکاری پلاک توضیحاتی ارائه کرد و با اشاره به مفهوم «سد معبر» گفت: سد معبر  به معنای مانع شدن از تردد عامه مردم است که در قانون شهرداری‌ها و آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی به این مورد اشاره شده است.

مصادیق سد معبر چیست؟
وی با اشاره به قانون شهرداری‌ها افزود : دستفروشی، بساط گسترانی و چیدمان لوازم برخی از مغازه داران در جلوی محل کاسبی خود در پیاده‌روها همگی از انواع سد معبر هستند که بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری تخلف است و با آن برخورد صورت می گیرد.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد : سد معبر باعث می‌شود تردد شهروندان سخت یا ناممکن شود، بنابراین با این تخلف حتما برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

کشیر  با اشاره به قوانین راهنمایی و رانندگی گفت: سد معبر در قوانین راهنمایی و رانندگی نیز ممنوع است. در ماده ۱۶۳ آیین نامه راهنمایی و رانندگی توقف در پیاده‌روها و گذرگاه‌های پیاده، توقف در ورودی و خروجی اتومبیل رو ساختمان‌ها، مقابل مراکز ۱۱۰، ۱۱۵، ۱۲۵ و مراکز فوریت‌ها، در ۱۵ متری شیرهای آب آتش نشانی و شیرهای منصوب به این موضوع، در ۱۵ متری چراغ های راهنمایی و رانندگی که سد معبر هستند نیز؛ ممنوع اعلام شده است.

وی افزود: همچنین اگر وسیله نقلیه شما در جایی پارک شده باشد که  تابلوها و علایم راهنمایی و رانندگی پوشانده شود نیز؛ این امر تخلف است.  

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: در بند ۱۱ ماده ۱۶۳ آیین نامه راهنمایی و رانندگی نیز اشاره شده است که در خیابان هایی که پیاده رو آنها قابل عبور نبوده و پیادگان مجبورند از بخشی از سطح سواره رو عبور کنند؛ حتی اگر آنجا تابلوی مطلقا ممنوع نداشته باشد نیز هیچ خودرویی حق توقف در آن محل را ندارد. یعنی آیین نامه راهنمایی و رانندگی محل را امن می کند که سد معبر نباید انجام شود تا عابر پیاده بتواند از آن بخش استفاده کند.

کشیر گفت: در ایستگاه‌های وسایل نقلیه همگانی مانند اتوبوس ها، تاکسی‌ها و در محل‌هایی که تابلوی مطلقا ممنوع نصب شده است نیز به هیچ عنوان نباید توقف و پارک کرد.

وی با اشاره به اعمال قانون این متخلفان افزود: پلیس در مواجه با این تخلف، در ابتدا اعمال قانون و جریمه می‌کند اما اگر سد معبر به گونه‌ای باشد که باعث راهبندان شود؛ قطعا خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود. مراحلی که باید برای ترخیص خودرو باید انجام شود نیز به گونه‌ای است  که به آن  سد معبر نمی‌ارزد.

اجرای طرح رفع اثر پوشش های پلاک
معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به تخلف پوشش پلاک وسایل نقلیه نیز گفت:‌ طبق ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، هرگونه دستکاری در ارقام پلاک وسیله نقلیه جرم تلقی می‌شود و برای آن مجازاتی در نظر گرفته می‌شود. عده‌ای از رانندگان برای دور زدن طرح‌های ترافیک، اقدام به تغییر پلاک خود می‌کنند اما امان از روزی که پلیس این افراد را به مراجع قضایی معرفی کند.

وی افزود: متاسفانه در مورد موتورسیکلت ها، این موضوع کمی متفاوت‌تر است زیرا بیشتر این افراد، وقتی قصد انجام جرائم مختلف مانند کیف قاپی را دارند؛ به دستکاری پلاک روی می‌آورند.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: متاسفانه شاهد هستیم عده ای از موتورسواران که همه قوانین را رعایت می‌کنند و حتی کلاه ایمنی نیز بر سر دارند؛ با دستکاری پلاک خود برای عبور از طرح‌های ترافیکی، خود را در مظن سایر اتهامات نیز قرار می‌دهند.  

کشیر معتقد است انجام این جرم ها برای دور زدن طرح های ترافیکی اصلا صحیح نیست و قطعا به آبروریزی و دردسرهای بعدی آن نمی ارزد.

وی افزود: در چنین مواردی ممکن است جریمه برای سایر خودروها و موتورسیکلت‌ها ثبت شود که این مسئله نیز بسیار مشکل زا است.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به اینکه با افرادی که پلاک وسیله نقلیه خود را می پوشانند نیز برخورد می‌شود؛ ادامه داد: طرحی به نام «طرح ۱۰»، در تهران در حال انجام است که در آن شهرداری و پلیس راهور با همکاری یکدیگر، وسایل نقلیه‌ای که پلاک خود را می پوشانند متوقف کرده و در همان محل، پوشش را خارج می‌کنند. فرض ما در این طرح این است که افراد از روی نا آگاهی زنجیرهای موتورسیکلت خود را روی پلاک آویزان کرده‌اند.

کشیر گفت: اما اگر فردی پلاک خود را دستکاری کند و مثلا عدد ۱ را به ۳ تبدیل کند؛ از آنجا که ممکن است برای کس دگیری جریمه ثبت شود؛ این امر جرم است و با آن برخورد می‌شود. طرح رفع اثر از پوشش پلاک نیز از ۷ آذر ۱۴۰۲ شروع شده که ادامه‌دار است. تا پایان سال گذشته، حدود ۳۰ هزار مورد رفع اثر از پلاک خودروها و ۸۲ هزار مورد نیز برای موتورسیکلت ها انجام شده است.

وی افزود: رفع اثر از در سال ۱۴۰۳ نیز که از اواسط فروردین ماه شروع کردیم تا کنون از پلاک ۸۱۹۱ دستگاه خودروی سواری و ۱۸ هزار و ۲۵۴ دستگاه موتورسیکلت نیز رفع اثر صورت گرفته است.

کشیر  درباره اینکه رفع اثر پلاک چه معنایی دارد، گفت:‌رفع اثر یعنی اینکه تمامی موانع و اجسامی مانند ماسک، زنجیر، گل و لای، طلق و ... که بر روی پلاک وسیله نقلیه وجود دارد در همان محل برداشته شود و اعداد پلاک مشخص و واضح شود.

توقیف ۳۸۰۰ وسیله نقلیه به خاطر مخدوشی در سال گذشته
وی با اشاره به تخلفات پلاک در سال ۱۴۰۲ افزود: در سال گذشته، بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه اعمال قانون شده‌اند و حدود ۳۸۰۰ دستگاه وسیله نقلیه نیز توقیف شدند. مالکان این خودروها، به خاطر مخدوشی پلاک و تغییر در ارقام آن به مراجع معرفی شده‌اند.  حدود ۲۰۰ هزار موتورسیکلت نیز اعمال قانون شده و ۳۲ هزار مورد توقیف داشتیم.  

yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 2. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 4. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 5. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 6. طبل غازی میان تهی!

 7. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 8. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 9. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 10. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 11. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 12. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 13. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 14. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 15. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 16. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 17. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 18. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 19. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 20. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 21. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 22. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 23. واکنش زاکانی به کمپین جمع‌آوری امضاء برای برکناری شهردار تهران

 24. محسن برهانی راهی زندان شد

 25. چرا بحران هایمان را جدی نمی گیریم؟!

آخرین عناوین