حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

سید محمد جواد سجادی نژاد،   3981029074 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

                                                                                                  
بر اساس قانون اساسی مجلس شورای اسلامی بعنوان ركن  قانونگذاری کشور، وظایف مهمی دارد، از جمله وضع قانون در عموم مسائل، تصویب بودجه عمومی، حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور، تصویب عهدنامه‌ها، قراردادها و موافقت نامه‌های بین المللی، مسؤولیت در برابرملت و حق اظهار نظر در همه مسائل داخلی و خارجی و رأی اعتماد به هیأت وزیران و استیضاح آنان.

 به تعبیر دیگر؛ ریل گذاری مسیر پیشرفت و عدالت ، با توجه به سیاستهای کلی نظام، تقنین ، اقدامات نظارتی و دریافت بازخورد از جمله وظایف قوه مقننه است، همچنین نقش اتاق فکر ، برای حرکت به سمت تعالی و عدالت و عبور از بحران‌ها و مشکلات ناشی از خصومت‌های منطقه‌ای و بین المللی  از طریق همکاری قوه مقننه و مجریه حاصل می شود . به عنوان نمونه، اجرای برنامه‌های توسعه ، باید از مسیر تصویب مجلس بگذرد.

 هم چنین حُسن اجرای آن نیز تنها در گرو نظارت و هدایت قوه مقننه است. نمایندگان مردم باید بتوانند با نقد و ارزیابی کارشناسانه، برنامه‌های دولت را تصحیح، تکمیل و اصلاح کنند. بدون شک این وظایف بسیار سنگین در سایه آینده نگری، برنامه ریزی و همه جانبه اندیشی منتخب هایی با فضیلت و جامع نگر قابل تحقق است.

 در همین راستا امیرالمؤمنین علی علیه السلام چهار عامل دلیل سقوط حکومت‌ها را اینچنین فرموده اند: ضایع کردن کارهای اصلی، مشغول شدن به کارهای جزئی، برتری دادن فرومایگان و کنارگذاشتن افراد با فضیلت.( میزان الحکمه، ج 4، ص 8) 
بعبارتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مهمترین نقش را در زمینه سازی بروز و یا عدم ظهور  چهار دلیل سقوط حکومت از منظر امام علی (ع)، در ایران اسلامی را برعهده دارند.

الف ) حدود یک ماه تا برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی باقی مانده است. یکی از چالش‌های اساسی کشور که منجر به نارضایتی‌های اجتماعی، سلب اعتماد عمومی و مانع مهمی در مسیر پیشرفت است افزایش فساد (به معنی رابطه نادرست ثروت، قدرت و ارزشها) در طبقه حاکم است. عملکرد مجلس، تاثیر اساسی در پیدایش و یا ریشه کنی فساد در جامعه دارد. ورود منتخبان شایسته به قوه مقننه، به مثابه کاهش فساد و افزایش کارامدی در ارکان مختلف حکومت می‌باشد.

در آستانه گام دوم انقلاب، نظام اسلامی برای دستیابی به اهداف آرمانی ایجاد تمدن نوین اسلامی نیازمند بازنگری و تغییرات مهم و راهبردی در ساختارها و فرایندهای اساسی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی می‌باشد. قوه مقننه دروازه و  مسیر اصلی این تحولات است، چنانچه اکثریت مجلس آتی را نمایندگانی انقلابی، پاکدست و فهیم تشکیل دهند، در این صورت امید به تغییرات راهبردی و جهش در حوزه های عملیاتی وجود خواهد داشت، در غیر اینصورت و با ورود فرومایگانی که به دنبال منافع شخصی و جناحی (و نه منافع ملی و عامه مردم) هستند و یا افراد ضعیف، طبعاً انتظار تغییر و تحولات اساسی و راهبردی در کشور نخواهد بود و برطبق فرمایش حضرت علی علیه السلام از نشانه‌های زوال حکومت است. همچنین امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: تفاوتی ندارد که کار را به خائن بسپاریم یا به ناشی (الحیاه ج 5 ص 441).

ب ) هیات های نظارت و شورای نگهبان مهمترین سنگر دفاع از سلامت قوه مقننه هستند. بنابراین انتظار عموم مردم و دغدغه مندان انقلاب اسلامی از شورای نگهبان و هیات های نظارت ایجاب می‌کند که پس از 40 سال تجربه اندوزی و تحمل هزینه‌ها، ضمن بی طرفی و پایبندی به موازین شرع و قانون، با تمام توان در مقابل هر گونه لابی گری و سهم خواهی جریانهای سیاسی قدرتمند و افراد ذی نفوذ بایستند و اجازه ندهند اهداف بلند انقلاب اسلامی و کلیت نظام دستخوش منافع زودگذر افراد منفعت طلب و فاسد قرار گیرد.

 همچنین شایسته است شورای نگهبان، افکار عمومی را محرم دانسته و در جریان هجمه‌های جریانات فرصت طلب قرار دهد. متاسفانه در روزهای گذشته اخبار ناخوشایندی از تأیید کسانی که ید طولایی در سوء استفاده از قدرت (مانند اعمال قدرت در انتصابات خویشاوندان و دوستان در پست‌های مدیریتی، دریافت رانتهای اقتصادی، اخذ امتیاز های گوناگون از سازمان‌های مورد تحقیق و تفحص مابه ازای نادیده گرفتن خطاها و ...) داشته‌اند شنیده شده است که نیازمند توضیح آن شورا به افکار عمومی می‌باشد.

ج) تجربه بسیاری از دولتها که در زمینه پیشرفت و مبارزه با فساد موفق هستند، نشان می‌دهد، افرادی که در سمت‌های حکومتی به کار گماشته می‌شوند باید از هر گونه خطای آشکاری در حوزه منافع ملی در گذشته و در حین خدمت پاک باشند.

بعنوان مثال در سال 2006 نخست وزیر وقت سوئد خانم «ماریا بورلیوس» را به عنوان وزیر بازرگانی معرفی کرد روز بعد دختری به یکی از روزنامه‌ها اطلاع داد این خانم چند سال پیش او را به مدت یک ماه برای نگهداری از بچه‌اش استخدام کرده بود بدون اینکه موضوع را به اداره مالیات گزارش داده باشد. وقتی این مساله فاش شد، وی از طریق تلویزیون از مردم سوئد پوزش خواست و استعفا داد که البته پس از مدتی به دلیل فشارسنگین افکار عمومی مجبور به فروش منزل و مهاجرت از سوئد شد.(سایت تابناک /27/آذر /1391)

هیون وزیر انرژی انگلیس به دنبال متهم شدن به داشتن سرعت غیرمجاز در رانندگی و دروغگویی در این خصوص در سال 2003 از سمت خود استعفا کرد. (سایت شفاف /14/ بهمن /1390)

آقای چو کوک که نهم سپتامبر سال گذشته میلادی توسط رئیس‌جمهور کره جنوبی به عنوان وزیر دادگستری  تعیین شده بود، درباره رسوایی فساد خانواده‌اش مجبور به استعفا شده است. همسر چو متهم است که برای گرفتن پذیرش برای دخترش از یک دانشگاه عالی در سئول که به عنوان استاد در آن فعالیت دارد، از نفوذ خود سوء استفاده کرده است.(خبرگزاری فارس /22/ 7/1398)

د) این‌ها واقعیت‌هایی از چند کشور است که برای افزایش اعتماد اجتماعی و پیشرفت در جوامع خود با فساد اداری مبارزه می‌کنند. همانگونه که مستحضر هستید، ارتباط بین میزان فساد و پیشرفت معکوس می‌باشد به عبارتی اگر مشکلات موجود در جامعه آزاردهنده است و به دنبال پیشرفت و عدالت در همه عرصه ها هستیم ، در گرو مبارزه گسترده و مستمر با فساد در تمامی سطوح است. مسیر اصلی این مبارزه مجلس شورای اسلامی و اراده قوی نمایندگان انقلابی، پاکدست و متخصص خواهد بود.انتخاب شوندگان ، باید شهامت اقدامات اساسی و انقلابی از جمله مبارزه با مصادیق فساد در حین خدمت نمایندگان و دولتمردان را داشته باشند و ضرورت دارد با افزایش هزینه فساد و ناکارامدی به آنجایی برسیم که هیچ فرد ضعیف النفس و ناشی، جرات ورود به فعالیت‌های عمومی با هدف کسب منافع فردی را نداشته باشند. 

در زمان اندک باقیمانده به انتخابات، لازم است نخبگان فکری بخصوص فعالان حوزه رسانه‌ای، تشکل‌های عرصه شفافیت و عدالت که علاقمند به آینده ایران هستند وارد میدان نبرد با مفسدینی شوند که به دنبال تصاحب صندلی‌ها برای کسب منافع شخصی هستند و با حمایت اصولی از شورای نگهبان در برابر فشارهای قدرتمندان عرصه زر، زور و تزویر نسبت به هوشیاری و هشدار دادن به افکار عمومی کوتاهی ننمایند در غیر اینصورت، در چهار سال آتی هزینه‌های سنگینی بر ملت و کشور تحمیل خواهد شد. 

بنابراین تلاش برای روشنگری و دستیابی به مجلس پاکدست، فهیم و انقلابی در برابر جریانات قدرتمند منفعت طلب مادی، نیازمند همت و عزم انقلابی همه دلسوزان ایران سرافراز و عنایات خاصه الهی در این روزگار سخت است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۹۹۰۲۱۱۲:۵۵:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
مهم شرکت در انتخابات است.
ناشناس۱۲۹۹۰۸۴۱۳:۳۵:۴۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
مهم اینست که کاندیدا تایید صلاحیت میشه . انتخاب میشه . بعد 4 سال بدلیل تخلفات فراوان رد صلاحیت میشه .باید علت را پیدا کرد .
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۲۹۹۳۹۰۱۶:۵۵:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
مجلس دو مصوبه مهم داشته که اجرایی نشده است یکی طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی که در اردیبهشت در صحن مجلس تصویب شده و دومی قانون از کجا آورده ای که این قانون بسیار مهم که فسادهای بسیار کلان را برملا میکند و باعث ایجاد عدالت در جامعه میشود از مسولان امر تقاضای رسیدگی به قید فوریت این قانون ها میرود
ناشناس۱۲۹۹۵۱۷۱۸:۲۶:۱۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
به کوری چشم دشمنان، چه انتخابات باشکوهی باشد این انتخابات
ناشناس۱۲۹۹۰۲۵۱۲:۵۷:۰۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
باید مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی سر لوحه کار مجلس یازدهم باشد.
ناشناس۱۲۹۹۴۳۳۱۷:۲۳:۵۷ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
نباید اجازه دهیم حتی یک نماینده از مجلس قبل به مجلس جدید راه پیدا کند این مجلس فعلی به کشور و مردم جفا کرد
ناشناس۱۲۹۹۰۲۷۱۲:۵۸:۳۴ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
قطعا مدیرت قالیباف بر مجلس یازدهم بسیار امیدوار کننده خواهد بود.
ناشناس۱۲۹۹۴۳۶۱۷:۲۶:۲۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
امیدواریم مجلس اینده از قعر به راس بیاید و جبران مافات کند و به هیچ وجه وکیل الدوله نباشد
ناشناس۱۳۰۰۱۳۱۰۸:۴۸:۳۳ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
بر شهرداری هنوز پرونده ش مبهمه بزار درست شه بعدا
ناشناس۱۲۹۹۰۳۰۱۳:۰۰:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
باید گام دوم انقلاب محکم تر از گام اول برداشته شود و آرمانهای انقلاب به فعل برسند.
عمران۱۲۹۹۰۶۳۱۳:۲۲:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
فساد از کجا ایجاد میشود ؟ از عدم شفافیت، عدم پاسخگویی و تمرکز قدرت.
جواد۱۲۹۹۲۶۷۱۵:۲۵:۵۰ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
کارامدی مجلس در پاسخ به مشکلات اساسی کشور مهمترین حرکت در گام دوم انقلاب است.
ناشناس۱۲۹۹۶۱۰۱۹:۳۰:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
بار کج به منزل نمیرسه
ناشناس۱۳۰۰۰۵۴۰۷:۳۷:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب یعنی همان پوست اندازی
ناشناس۱۳۰۰۲۲۵۰۹:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
گام اول را شورای نگهبان محکم برداشت. 70 درصد شرکت کنندگان رد صلاحیت شدند
ناشناس۱۳۰۰۲۶۱۱۰:۰۳:۰۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
اگر نیمی از نگرانی که بابت انقلاب داشتید نسبت به ایران داشتید خیلی مشکلات کمتر بود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  5. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

  6. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  7. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

  16. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  17. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  18. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  19. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

  20. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  21. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

  22. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  23. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  24. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

  25. چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

   2. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

   3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

   4. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

   5. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

   6. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

   7. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

   8. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

   9. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

   10. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

   11. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

   12. به فکر معیشت این «ملت پیروز» باشید

   13. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

   14. نماینده مجلس از دریافت خودرو انصراف داد

   15. اصلاح طلبان تند رو تمایلی به پایان حصر کروبی و موسوی ندارند

   16. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

   17. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

   18. افزایش نگران‌کننده مبتلایان به کرونا/حرکت زیرپوستی یار دیرین احمدی‌نژاد به سمت پاستور/لاریجانی ناطق‌ ۷۶ می‌شود؟/ روحانی: امروز آمریکا شکست خورد

   19. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

   20. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

   21. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

   22. رسوایی شبکه سلطنت‌طلب/ پاسخ ظریف به سوالی درباره قصاص نوید افکاری/ دلیل ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر به روایت سردار کوثری/ روحانی بعد از پایان ریاست جمهوری کجا می‌رود؟

   23. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

   24. آیا هاشمی امام را گول زد؟

   25. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

   آخرین عناوین