مروری بر چالش‌های تاج در فدراسیون فوتبال

گروه ورزشی الف،   3981009004

مهدی تاج که اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شده بود، بعد از گذشت ۳ سال و نیم فعالیت در این پست از سمت خود کنار رفت.

به گزارش مهر، مهدی تاج یک روز بعد از مرخص شدن از بیمارستان به خاطر آنچه که مشکلات قلبی عنوان شده، از سمت خود به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال کناره گیری کرد تا فوتبال ایران با شوک جدیدی مواجه شود. تاج در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بود که در رقابت با مصطفی آجورلو و عزیزالله محمدی دیگر کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال توانست با کسب ۵۰ رای به عنوان ریاست برسد.

تاج در آن زمان به پشتوانه حضور یکساله اش در سازمان لیگ و پیش از آن سابقه کار در سازمان لیگ در انتخابات ثبت نام کرد و با کمک هیات های استانی که نقش زیادی در انتخاب وی داشتند، به صندلی ریاست رسید و جای علی کفاشیان را گرفت.

تاج در مدت سه سال و نیم حضورش در فدراسیون چالش های مختلف و متعددی را تجربه کرد که مرور آن خالی از لطف نیست.

درگیری با عزیزی خادم بر سر انتخاب هیات رئیسه
یکی از چالش های جدی تاج در فدراسیون بر سر انتخاب عضو هیات رئیسه شکل گرفت. ۲۹ آذر ۹۶ رای گیری به منظور انتخاب یک عضو برای اضافه شدن به هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد و با پیروزی محمود اسلامیان به پایان رسید. تعدادی از اعضای مجمع و جمعی از نماینده های شهاب عزیزی خادم نسبت به نحوه رای گیری و به خصوص نحوه شمارش آرا که متفاوت با دیگر انتخابات مشابه بود به شدت معترض بودند و فدراسیون را متهم به تقلب در انتخابات کردند.این عده معتقد بودند که نحوه شمارش آرا باید مثل همه مجامع دیگر روی تخته و در مقابل دید همه اعضای مجمع و با حضور نماینده های کاندیداها صورت می گرفت.حتی زمانی که مهدی تاج قصد ترک سالن مجمع را داشت با نمایندگان عزیزی خادم برخورد کرد.

چالش با کی روش و تهدید به شکایت به فیفا
صرفنظر از تمام حملاتی که کارلوس کی روش پیش از جام جهانی و جام ملت های آسیا به فدراسیون فوتبال داشت، درگیری او بعد از پیوستن به تیم ملی کلمبیا رنگ و بوی دیگری به خود گرفت. کی روش به خاطر مطالباتش فدراسیون فوتبال را تحت فشار می گذاشت و حتی بحث شکایت به فیفا را هم مطرح کرده بود. مهدی تاج هم بارها اعلام کرد که قرار است فیفا مطالبات کی روش را بدهد و مشکلی در این زمینه متوجه فدراسیون نیست. البته ناراحتی های کی روش از تاج به خاطر مطالبات و پاداش ها و نحوه آماده سازی تیم ملی در مقاطع مختلف از جمله پیش از جام ملت های آسیا بر هیچکس پوشیده نیست.

فشار برای کنار گذاشتن بازنشسته ها
یکی از اتفاقات ویژه دوران کاری مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال، فشار به این فدراسیون برای کنار گذاشتن بازنشسته ها بود. هرچند فدراسیون فوتبال جلسات متعددی برای برون رفت از این فشار برگزار کرد و بحث را به مدت طولانی معلق نگه داشت اما سرانجام علی کفاشیان نایب رئیس فدراسیون فوتبال، محمدرضا ساکت دبیر فدراسیون و غلامرضا بهروان مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ از پست های خود کنار رفتند. البته ساکت و بهروان به شکل های دیگری به فدراسیون برگشتند اما فریدون اصفهانیان و حیدر بهاروند دو عضو هیات رئیسه مقابل این قانون مقاومت کردند.

دست به دامن فیفا و AFC برای ماندن
مهدی تاج خودش هم شامل قانون بازنشسته ها می شد اما تمام تلاشش را به کار برد تا از فدراسیون کنار نرود. در آن مقطع زمانی حتی این شائبه وجود داشت که فدراسیون فوتبال در نامه نگاری با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، آنها را به حمایت از اعضای فدراسیون تحریک کرد. همین موضوع تهدید AFC و فیفا را مبنی بر تعلیق فوتبال ایران در صورت برکناری رئیس فدراسیون در پی داشت.

لیگ با تاخیر برگزار شد اما اتفاقی نیفتاد
یکی از برنامه های مهدی تاج و سازمان لیگ پیش از شروع لیگ نوزدهم، استانداردسازی ورزشگاه ها و کاهش آسیب ها و حواشی مسابقات فوتبال بود. فدراسیون به همین بهانه، باشگاه ها را تحت فشار قرار داد و زمان شروع لیگ برتر را تا ۳۱ مرداد به تعویق انداخت اما در عمل نه تنها بعضی از ورزشگاه ها به استاندارد مدنظر نرسیدند بلکه حاشیه ها هم به روال قبل در لیگ جریان داشت.

پروژه عجیب انتخاب مارک ویلموتس برای تیم ملی
یکی دیگر از چالش های قابل توجه فدراسیون فوتبال، قطع همکاری با کارلوس کی روش و انتخاب جانشین او بود. در حالی که مهدی تاج و دیگر اعضای فدراسیون تمایل به انتخاب «هروه رنار» سرمربی مراکش داشتند اما به یکباره فدراسیون مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی را انتخاب کرد. ویلموتس باوجود شروع خوب در ایران، بعد از بازی با عراق و بحرین زیر شدیدترین انتقادات قرار گرفت و قراردادی که قرار بود تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ اعتبار داشته باشد، بعد از ۶ ماه فسخ شد! جالب اینجاست که ویلموتس به فیفا هم شکایت کرده و خواستار غرامت شده است.

ابهامات مالی از درآمدها و کمک های فیفا
درآمدهای ایران در فیفا به خاطر حضور در جام جهانی و نحوه هزینه کردن آنها هم ابهام دیگری از زمان ریاست تاج در فدراسیون است. تاج همواره تاکید می کرد ایران درآمدهایش را از فیفا نگرفته در حالی که استعلام رسانه های ایران از فیفا موضوع دیگری را نشان می داد.

رفت و آمدهای متعدد در تیم فوتبال امید
اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، حمید استیلی مدیر تیم فوتبال امید خبر از انتخاب زلاتکو کرانچار به عنوان سرمربی تیم فوتبال امید داد. بحث درباره اتفاقات تیم امید زیاد است اما در زمان ریاست تاج، سرمربیگری این تیم در عرض یک سال و نیم دستخوش اتفاقات عجیبی شد. کرانچار بعد از بازی های آسیایی، از سمتش برکنار شد. فدراسیون فوتبال بعد از مدتی طولانی، فرهاد مجیدی را سرمربی کرد و این مربی هم بعد از گذشت چند ماه همکاری، استعفا کرد تا سکان هدایت تیم امید در سال حساس انتخابی المپیک به حمید استیلی برسد.

به این موارد، می توان اتفاقات دیگری را هم اضافه کرد. حضور «به هر قیمتی» محمدرضا ساکت در فدراسیون و کنار مهدی تاج، انتخاب جانشین کفاشیان در کمیته فوتسال، کناره گیری محمدحسن انصاریفرد از ریاست کمیته فنی فوتسال، نامشخص بودن وضعیت ویلموتس، مذاکره با برانکو ایوانکوویچ برای هدایت تیم ملی و … هم در زمره چالش هایی بود که تاج با آن دست به گریبان بود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 23. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 24. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 25. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

آخرین عناوین