ابعاد برجامي ماجراهاي خليج فارس

ميرزاسعدين داورپناه، گروه تعاملی الف،   3980513040 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
ابعاد برجامي ماجراهاي خليج فارس

واشنگتن از مدت‌ها پيش مترصد فرصتي براي تضعيف تسلط ايران بر تنگه هرمز بوده است. جنجال حملات مرموز به نفتكش ها نتوانست به اندازه كافي كارساز باشد و اكنون به بزرگنمايي "تاثير توقيف نفتكش انگليسي بر آزادي كشتيراني در تنگه هرمز" متوسل شده اند تا شايد با تقويت قواي بحري، نقش امنيت ساز ايران را انكار كنند.

در دوران باراك اوباما، در فاصله زماني ميان توافق لوزان و تكميل برجام، نشست مهمي در كمپ ديويد امريكا برگزار شد. وزارت خارجه امريكا و خود اوباما اعلام كردند كه به هدف اطمينان دادن به كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس از جبران تبعات معامله هسته اي با ايران، اين نشست برنامه ريزي شد. در پايان اين نشست قرار شد كه علاوه بر ضمانت تسهيل فروش تسليحات امريكايي به كشورهاي جنوب خليج فارس، توان نظارت دريايي در خليج فارس تقويت و همچنين برنامه رزمايش هاي دريايي ساماندهي شود. آزمايش موشكي به ياد ماندني ايران با پيامي كه به خط عبري بر موشك نوشته شده بود، واكنش ايران به همين چنگ و دندان نشان دادن‌ها در خليج فارس بود. اين اقدام چشمگير ايران همزمان با يكي از رزمايش هاي موعود انجام گرفت كه توصيف آن رزمايش از سوي برگزار كنندگان، رزمايشي با ابعاد بيسابقه در خليج فارس تبليغ مي شد.

اكنون ايران مقاوم تحت فشار حداكثري امريكا، همچنان از امكانات دريايي خود جهت دور زدن تحريم ها استفاده مي‌كند. همچون مقررات پيشين، بند ٧ از پيوست ب قطعنامه ٢٢٣١ در اجراي برجام، به همه دولت‌ها اجازه متوقف كردن و بازرسي كشتي ها به مقصد و از مبدا ايران را داده است. البته اين اهرم فشار در صورتي فعال مي شود كه اقدام كننده بتواند دلايل معقولي بتراشد كه مشكوك بودن به نقض تحريم‌هاي شوراي امنيت را توجيه كند.

بر اساس تجربه، كاربرد عبارتي همچون «دلايل معقول»، لزوما منوط به تفاسير موجه از اسناد حقوقي نيست و نسبتي با اغراض سياسي و محاسبه سود و زيان دارد. توقيف نفتكش حامل نفت ايران در جبل الطارق، شاهدي بر امكان سو استفاده از مقررات و دست زدن به هر اقدام مغرضانه جهت فشار بر ايران است. واشنگتن خوب مي داند كه اقدام به توقف و بازرسي كشتي هاي ايران از سوي قواي بحري امريكا، هزينه هاي زيادي خواهد داشت و خود ترجيح مي دهد در قرارگاه تامين و تبادل اطلاعات باشد. اما امريكا اميدوار است كه به واسطه دعوت انگليسي ها از ديگران براي استقرار در نزديكي بنادر ايراني، وظيفه آزار كشتي هاي باري را به متحدان اروپايي محول كند. نتيجه روشن تراكم قواي بحري در خليج فارس و درياي عمان اين خواهد بود كه آزادي عمل ايران براي تنظيم تجارت دريايي بيش از پيش تحت تاثير قرار خواهد گرفت.

توقيف نفتكش بريتانيايي در تنگه هرمز كه روزگاري دراز ميزبان يكي از مهمترين پايگاه هاي نيروي دريايي افسانه اي انگليسي ها بود، يك صحنه نمادين از تغييرات روزگار و تقويت قواي ايران بود. در ماجراي توقيف نفتكش‌ها مي‌توان نشانه‌هاي يك تحريك برنامه ريزي شده را ديد، اما نمايش اعتماد بنفس ايران طي مخابره واكنش قابل پيش‌بيني‌اش، ثابت كرد كه ايرانيان مرعوب ميدان زورآزمايي نيستند و عزمشان در تسلط بر آب‌هاي وطني چنان استوار است كه مي‌توانند نقش خود در تراكم قواي بحري را هم به خوبي ايفا كنند. ادبيات هشدارها از مراجع متعدد ايران، نسبت به تبعات حضور قواي فرامنطقه اي، حساب شده و هماهنگ است و دستگاه ديپلماسي هم با ارائه پيشنهاد مرتبط و بهنگام «بيشتر در مقابل بيشتر» (پروتكل الحاقي در مقابل لغو تحريم)، موضع ايران را تقويت كرده است.

سناريوي ضد ايراني نظارت دريايي، بيش از پيش متوهمانه و احساساتي به نظر مي‌رسد و لذا همچون تقلاهاي گذشته محكوم به شكست است. هيچ راه حل پايداري جز برسميت شناخته شدن منافع ايران وجود ندارد و ايرانيان تثبيت حقوق خود را گام به گام تحميل كرده اند. اساسا در هر ميداني كه كنترل ماجراجويي ديگر بازيگران از اختيار خارج باشد، كم هزينه ترين و عاقلانه ترين حركت، بروز رفتار قابل انتظار و اعلام شده است، دقيقا مشابه كار درستي كه ايران بدون تزلزل و با اعتماد بنفس دنبال مي‌كند. به فرض استقبال از دعوت لندن و واشنگتن، نيروي بازيگران ماجراجوي دور از خانه، دير يا زود صرف ايجاد هماهنگي خواهد شد و نقش تاريخي ايران در امنيت و رونق خليج فارس و تنگه هرمز، انكار ناپذير است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۳۴۰۸۵۰۹:۲۵:۴۴ ۱۳۹۸/۵/۱۳
اين برادران سپاه که خود را حافظ خاک و آب ميهن مي نامند بهتر نيست نيمي از امکانات خود را جهت دفاع از سهم درياي خزر به آنجا گسيل کنند واقعا سهم ما از خزر 9 درصد ؟!
ناشناس۱۰۳۴۱۱۳۰۹:۴۱:۴۲ ۱۳۹۸/۵/۱۳
سهم بندی دریای خزر ربطی به قوای نظامی نداره اون باید از راه سیاسی پیگیری بشه اگر مسئله امنیتی شد اونوقت دخالت می کنند
ناشناس۱۰۳۴۱۵۴۱۰:۰۵:۴۱ ۱۳۹۸/۵/۱۳
رییس جمهور تکراریتون سهم ۲۰ درصدی رو امضا کرد !!

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

آخرین عناوین