اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

گروه سیاسی الف،   3980430157 ۲۰ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او/ روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران/ توصیه عباس عبدی به جهانگیری

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

اتهام شیرمحمدعلی و انگیزه قاتلین او

دیروز نخستین دادگاه قاتلین علیرضا شیرمحمدعلی برگزار شد. این دو نفر متهم‌اند علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی امنیتی را با ضربات تیزی در زندان فشافویه به قتل رسانده‌اند. در گزارش روزنامه ایران از دادگاه، انگیزه قتل شیرمحمدعلی را از زبان محمدرضا، متهم ردیف اول اینگونه بیان می‌شود:

«من و همدستم ۳۲ ماه در شرایط بدی در زندان فشافویه بودیم ومی‌خواستیم هرچه زودتر به زندان رجایی شهر منتقل شویم اما کسی حرفمان را گوش نمی‌کرد از یک ماه قبل تهدید کرده بودیم اگر ما را از این زندان منتقل نکنند دست به قتل می‌زنیم روز حادثه شیشه کشیده بودیم و با حمیدرضا تصمیم گرفتیم مرحوم را بکشیم ما با او اختلافی نداشتیم. او درواقع یک قربانی بود. روز حادثه وقتی از بند بیرون آمدیم در یک چشم به هم زدن مرحوم را به بهانه مصرف شیشه به اتاق خودمان کشاندیم بعد من با تیزی دست ساز خودم از پشت سر به او ضربه‌ای زدم ودر همان لحظه هم همدستم حمیدرضا با سرامیکی که در دستش بود به جانش افتاد آنقدر شیشه کشیده بودیم که نمی‌دانستیم چه کار می‌کنیم باز هم می‌گویم ما هیچ انگیزه‌ای برای قتل مرحوم نداشتیم فقط برای رها شدن از زندان فشافویه که مانند جهنم بود دست به این کار زدیم.»

قاضی بابایی، قاضی این دادگاه هم در گفت‌و‌گو با ایران درباره اتهام مرحوم شیرمحمدعلی گفت: «این جوان در یک پرونده سیاسی به اتهام توهین به مقدسات به هشت سال زندان محکوم شده بود علیرضا قبلاً در یک تولیدی پوشاک کار می‌کرد و بعد هم وارد دانشگاه شد اما فریب یک گروه سیاسی را خورده و به‌دنبال انتشار یک عکس در پروفایلش که دارای مضمون توهین به مقدسات بود بازداشت شد. اما بیگناه در زندان کشته شد.»

بیشتر بخوانید:

زوایای پنهان قتل «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان

در این زمینه دو نکته به نظر می‌رسد: اول اینکه وضعیت زندان فشافویه، بنا به گفته قاتلین آنقدر بد است که این دو نفر برای خلاصی از آنجا حاضر شده‌اند مرتکب قتل شوند. به نظر می‌رسد آقای رئیسی در اسرع وقت باید به وضعیت این زندان رسیدگی کنند؛ به‌خصوص آنکه ایشان با ابلاغ دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی نشان داده‌اند به حفظ حقوق مجرمین و متهمین، اهتمام دارند.

نکته دوم به اتهام مرحوم شیرمحمدعلی برمی‌گردد که به گفته قاضی بابایی انتشار یک عکس در پروفایل مجازی‌اش بوده است. ای کاش دستگاه قضایی در بررسی پرونده‌های سیاسی و امنیتی، شرایط متهم و احتمال فریب‌خوردن او را هم در نظر بگیرد. اگر چنانچه قاضی بابایی گفته است آن مرحوم فریب یک گروه سیاسی را خورده بود، شاید می‌شد با رافت بیشتر با او برخورد کرد و حکم سبکتری برایش در نظر گرفت و اگر آنگونه می‌شد شاید این جوان اکنون زنده بود.

***

جهانگیری اگر کارایی ندارد در دولت نماند

عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی درباره وضعیت دولت روحانی به فارس گفت: «دولتی که نتواند سریع‌ تصمیم بگیرد عملکرد درستی نخواهد داشت. البته سریع تصمیم گرفتن به معنای تصمیم ابلهانه نیست، چون بسیاری از تصمیم‌های احمدی‌نژاد را نادرست می‌دانم. سریع به این معنا نیست که وقتی الان پیشنهادی می‌شود، ۲ دقیقه دیگر تصمیم بگیریم. باید کمیته‌ای تشکیل شود و این کمیته هر تصمیمی که گرفت، انجامش بدهند و روی این مسئله یک ماه یا ۲۰ روز وقت بگذارند؛ نه اینکه ۴ سال به صورت متناوب تکرار شود و هرکسی هم که چیزی می‌گوید مرتب بگویند این می‌خواهد دولت را براندازی کند. دولت اصلا با این وضعیت می‌افتد و احتیاجی نیست که کسی دولت را بیندازد. با وضعیت فروش نفت و درآمدهای ریالی و انواع و اقسام مشکلات بودجه هزار مسئله وجود دارد...

در جریان اصلاحات هر کسی برای خودش حرف می‌زند و بنابراین اگر من حرفی می‌زنم، نباید آن را به کل جریان اصلاحات مرتبط کنید.  تا آنجا که من می‌دانم کلیت جریان اصلاحات، قصد زاویه گرفتن با دولت ندارد و من تا به حال چنین چیزی را به طور جدی ندیده‌ام، اما طبعا اصلاح‌طلبان هم عین همه کسان دیگر می‌توانند انتقاد کنند و اعتراض داشته باشند، ولی اینکه به طور جدی از طرف بخش قابل توجهی از جریان اصلاحات این ایده مطرح باشد، من تاکنون نشنیده‌ام...

 آقای جهانگیری خودش باید ببیند در دولت کارایی دارد یا نه. اگر متناسب با کارآیی که دارد کار می‌کند، می‌ماند و اگر این چنین نباشد باید بگوید من کار نمی‌کنم.»

***

اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نمی‌کنند

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب درباره اظهارات اخیر سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در گفت وگو با خبرنگار جماران گفت:به نظر من اگر دو جمله آقای خاتمی یعنی اینکه «انتخابات نباید تحریم شود» و «همچنین اصلاح‌طلبان نمی‌توانند به هر قیمتی وارد انتخابات شوند» را تز و آنتی تز بدانیم، سنتز آن نظریه غالبی است که اکنون در جامعه و در بین اصلاح طلبان با عنوان «مشارکت مشروط» در انتخابات وجود دارد.

عضو بنیاد باران افزود: انتخابات را نمی توان تحریم کرد، زیرا تحریم انتخابات هیچ گاه در ادبیات سیاسی اصلاح طلبان نبوده است. آقای خاتمی درباره رأی سال 90 خود در دماوند توضیح گفتند که انتخابات را تحریم نمی کنیم اما چون نیروهای ما همه ردصلاحیت شدند دیگر برای خودمان تکلیفی نمی بینیم چون نیروهای دیگر را برای مجلس مطلوب نمی دانیم.

عبدالله ناصری گفت: فکر می کنم این دوگانه، یک دوگانه بسیار شفاف است که وجه سومی از آن استنباط می شود و  آن مشارکت مشروط است. به نظر من این رویکرد برای هر اصلاح طلبی اقناع کننده است. اصلاح طلبان به دنبال تحریم انتخابات نرفته اند و نخواهند رفت. ممکن است برخی از جریانات سیاسی در اسفند ماه لیست ارائه ندهند اما کسی انتخابات را تحریم نمی کند.

نجفقلی حبیبی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم به اعتمادآنلاین گفت: من فکر می‌کنم مملکت در هر وضعیتی که قرار گرفته باشد، همه باید در انتخابات شرکت کنند. چه افرادی که می‌خواهند کاندیدا معرفی کنند، چه افرادی که خود را شایسته این کار می‌دانند و چه مردم. در هر حال این نظام مبتنی بر آرای عمومی و رای ملت است. بنابراین هیچ بهانه‌ای قابل‌ قبول نیست. مردم، جریان‌های اصلاح‌طلبان و اصولگرایان و همه احزاب و گروه‌‌های سیاسی و غیرسیاسی، حتماً باید در انتخابات شرکت کنند؛ باید تاکید کرد که این اصلی اساسی است.

حبیبی افزود: اگر مشکلاتی هم وجود داشته باشد، با شرکت‌ نکردن برطرف نمی‌شود. عده‌ای به اشتباه فکر می‌کنند با شرکت‌ نکردن اوضاع بهتر می‌شود، در حالی که با تحریم این فعل، شرایط از اول بهتر که نمی‌شود هیچ، بلکه بدتر هم می‌شود چون در این حالت افراد ضعیفی می‌آیند مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند و در آخر مردم هستند که افسوس می‌خورند چرا چنین شد.

***

روایت زیباکلام از علل انفعال آمریکا در برابر ایران

صادق زیباکلام در روزنامه شرق با طرح این پرسش که «چرا به نظر می‌رسد که ایالات متحده در برابر ایران، به طور متناوب در حال کوتاه‌آمدن است؟» نوشته است: «به نظر می‌رسد چهار دلیل برای خودداری ترامپ از درگیر‌شدن با ایران محتمل است. نخستین احتمال، همان نظر شماری از فرماندهان نظامی کشورمان مبتنی بر این است که ایران دست بالای نظامی را در منطقه دارد و آمریکایی‌ها اصراری برای درگیرشدن در چنین شرایطی ندارند.

دلیل دوم، همان است که رئیس‌جمهور ایالات متحده صراحتا عنوان کرده؛ مشارکت دیگر کشورها در هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس. او همان‌طور که به کشورهای عضو پیمان ناتو خاطرنشان کرد که آمریکا دیگر هزینه تأمین امنیت آنها را تقبل نمی‌کند و خود اعضا باید سهم به‌مراتب بیشتری را در مقایسه با گذشته بپردازند، درباره هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس هم ظاهرا همین موضع را اتخاذ کرده است.

دلیل سوم هم همچنین اقتصادی است. ناامنی در خلیج فارس باعث افزایش قیمت نفت می‌شود و ایالات متحده به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول، خیلی هم از این بابت متضرر نمی‌شود. البته بسته‌شدن تنگه هرمز ممکن است نفت را به بشکه‌ای صد دلار هم برساند که به‌هیچ‌روی باب میل ترامپ نیست؛ چون قیمت سوخت را در آمریکا بسیار افزایش داده و در نتیجه از محبوبیت او در جریان رقابت‌های انتخاباتی می‌کاهد؛ اما افزایش چند دلار بر قیمت نفت که چندان باری هم بر دوش مصرف‌کننده آمریکایی نگذارد، خیلی هم برای او نامطلوب نیست.

دلیل چهارم، باز‌می‌گردد به تجربه تلخ دخالت نظامی آمریکا در افغانستان و عراق. اگرچه آمریکایی‌ها بنا ندارند حتی یک سرباز هم وارد خاک ایران کنند و شکل درگیری احتمالی با ایران کاملا با آنچه در افغانستان و عراق اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود، در‌ هر‌ حال ترامپ می‌داند درگیری نظامی با ایران با اقبال عمومی در آمریکا رو‌به‌رو نخواهد شد.»

***

جلسات گفت‌وگوی ملی با طرح آشتی ملی خاتمی تفاوت دارد؟

مدتی است اخباری از جلساتی با عنوان گفت‌وگوی ملی منتشر می‌شود. برخی این جلسات را در راستای ایده آشتی ملی سیدمحمد خاتمی داسته‌اند. محمدرضا باهنر که از حاضرین در ای جلسات است درباره این موضوع به نامه‌نیوز گفت: «آقای خاتمی یک بحث دیگری را به نام آشتی ملی مطرح کرد که در پاسخ گفته شد «ملت که با همدیگر قهر نیستند، اگر هم قهری است شما سیاسیون با همدیگر قهرید». ملت دارند با هم کار و زندگی می کنند. گفتگوی ملی اصلا آن تم را ندارد ما صحبتمان این است که اولا رقبایی که می گوییم همه را در چارچوب نظام می گیریم. موقعی که می گوییم گفتگوی ملی مقصودمان فتنه گران نیستند. مقصودمان انحرافی های این طرفی هم نیستند که یک موقع منتسب به اصولگرایی بودند. ما گفتگو را بین جریاناتی می دانیم که در چارچوب نظام هستند.

نکته دوم می گوییم اینها که در چارچوب نظام هستند، باید رقابت بکنند. رقابت هم نشاط و هم شادابی و هم جمعیت پای صندوق می آورد. این رقابت لابد است و اصلا انتخابات یعنی رقابت. اما ما در بسیاری از مسائل با همدیگر اختلاف موضع نداریم. جاهایی که با همدیگر اختلاف موضع نداریم باید با همدیگر همکاری کنیم. تجربه ای که از حدود ۲۸8 سال حضور در مجلس دارم، احصا نکردم ولی می خواهم بگویم از هر صد تصمیمی که ما در مجلس می گرفتیم، مخالفت یا موافقت می کردیم، قانون تصویب می کردیم، از هر صد تصمیم ۵ تا سیاسی بود و ۹۵ تا سیاسی نیست. می خواهیم رونق اقتصادی راه بیفتد. آیا الان در مملکت کسی هست که از نظر تئوری مخالف رونق اقتصادی باشد؟ ممکن است در مسیرها نظرهای متفاوتی داشته باشیم. مسئله معیشت مردم، مسئله بیکاری، مسئله فساد مالی یا محیط زیست. در بسیاری از مسائل با همدیگر تفاهم داریم.

ما در جاهایی بیخودی با هم دعوا می کنیم، غیرضرور با هم دعوا می کنیم. بحثمان از گفتگوی ملی این است که اولا تریبونی با هم صحبت نکنیم، اگر به هم نقدی هم داریم سر میز بنشینیم و با هم نقد کنیم. برخی در مورد گفتگوی ملی می گفتند نکند که اینها می خواهند با همدیگر یک لیست ببندند! اصلا جالب است که مگر می توانید در انتخابات یک لیست داشته باشید؟ حتما باید دو یا سه تا لیست وجود داشته باشد. اصلا بحث ائتلاف در انتخابات نیست بلکه بحث در همکاری در موارد غیرسیاسی است که داریم این را دنبال می کنیم.»

***

ورود دادستانی به قمار در فضای مجازی

مدتی است سایت‌های قماربازی فعالیت زیادی دارند و ظاهرا تاکنون توانسته بودند از مجازات قانونی فرار کنند. دادستان کل کشور با ابلاغ بخشنامه‌ای در این زمینه، دادستان‌ها را موظف کرد با این پدیده برخورد کنند. در این بخشنامه آمده است: «۱- ارتکاب قمار با هر وسیله و ابزاری ولو در فضای مجازی و سایت‌های قمار حرام و جرم است. ۲- طراحی و راه‌اندازی سایت قمار همچون دایر کردن مکان برای قماربازی محسوب شده و مشمول ماده ۷۰۸ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) است.»

بیشتر بخوانید:

بخشنامه دادستان کشور درباره سایت‌های قمار

ورود دادستانی به موضوع قمار در فضای مجازی، هرچند شاید اندکی دیر باشد اما باز هم قابل تقدیر است. البته اجرای این بخشنامه مهمتر از صدور آن است و باید با جدیت اجرا شود. به‌علاوه، دادستانی باید در زمینه تخلفات دیگر در فضای مجازی از قبیل فیشینگ و تخلفات ارزش افزوده هم ورود کند و با متخلفین برخورد قانونی انجام دهد.

عناوین مرتبط

۳۰ مرداد ۱۳۹۸تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی
۲۸ مرداد ۱۳۹۸واکنش‌ها به نامه دیروز آیت‌الله آملی‌لاریجانی/ ماجرای ویلاسازی برخی قضات و کارکنان دادگستری/اظهارنظر عجیب وکیل سابق نجفی/بی گناهی مازیار ابراهیمی تائید شد
۲۷ مرداد ۱۳۹۸نامه زاکانی به رئیسی درباره تبانی طبری با برخی چهره‌های امنیتی‌/ اصولگرایان برنامه‌ای برای تخریب آملی لاریجانی دارند؟/ احمد عراقچی: من دستور رئیس‌جمهور را اجرا کردم
۲۶ مرداد ۱۳۹۸واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی
۲۳ مرداد ۱۳۹۸پشت پرده فرار متهم اخلال در بازار ارز از کشور/ دلیل دستگیری حسن عباسی/ اختلاف میان نهادهای امنیتی چگونه باید حل شود؟
۲۲ مرداد ۱۳۹۸انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان
۲۰ مرداد ۱۳۹۸پرونده همه‌پرسی روی میز رئیس‌جمهور/ واکنش زیباکلام به اظهارات خاتمی/ اشتباه اصلاح‌طلبان در ائتلاف سال ۹۲ و ۹۶

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۲۸۵۶۲۰:۴۷:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۰
شیر محمد علی چرا زندانی شد؟ جرمش چه بود؟
ناشناس۱۰۱۲۸۶۷۲۰:۵۸:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
شیشه در زندان چه می کرده؟ چطور شیشه به زندان وارد شده و زندانی آزادانه آن را مصرف کرده است؟
ناشناس۱۰۱۲۹۷۹۲۲:۵۲:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳۰
زندان فشافویه ؛ بهشت معتادان :-)
ناشناس۱۰۱۲۸۷۱۲۱:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
مواد مخدر در زندان؟البته خیلی رایجه ولی چرا و چگونه؟
ناشناس۱۰۱۳۰۱۰۲۳:۲۲:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
خواستن ؛ توانستن است . فعل " خواستن " اونجا کارایی زیادی داره !
ناشناس۱۰۱۲۸۷۵۲۱:۱۰:۳۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اوج تصمیم سریع دولت که آقای جهانگیری هم رئیس آن جلسه بود دلار۴۲۰۰ تومانی بود که یکسال کشور را درگیر عواقب خودکرد یعنی اوج کارآئی آقای جهانگیری هم بود
ناشناس۱۰۱۲۸۸۱۲۱:۱۸:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
خبر مربوط به زیباکلام جمله آخر را تصحیح کنید.
ناشناس۱۰۱۲۸۸۲۲۱:۱۹:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
آقای باهنر چارچوب نظام را شما تعریف نمی کنید بلکه این مردم هستند که با ارزیابی عملکرد مسئولان تشخیص می دهند چه کسی در چارچوب نظام است
ناشناس۱۰۱۲۸۸۳۲۱:۲۱:۰۱ ۱۳۹۸/۴/۳۰
درود بر جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام در مجلس
ناشناس۱۰۱۲۸۹۳۲۱:۳۲:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۳۰
چگونه است در زندان شيشه فراوان يافت مي شود زندان جايي است كه مراقبت ويژه از آن مي شود
ناشناس۱۰۱۲۹۸۷۲۲:۵۶:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
زندان ها هم زندانای قدیم
ناشناس۱۰۱۲۹۹۲۲۳:۰۰:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
اونجایی که مراقبت ویژه از آن میشود ؛ ICU و CCU و NICU بیمارستان میباشد نه زندان های ما !!!!!
ناشناس۱۰۱۲۹۹۶۲۳:۰۷:۵۵ ۱۳۹۸/۴/۳۰
زندان است یا هتل 6 ستاره ؟
علی اصغر چراغچی - جانباز۱۰۱۲۹۳۲۲۲:۱۸:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
گفتگوی ملی بهتر نبود ؟ چون شامل همه ملت با هر گرایش سیاسی می توانستند شرکت کنند. اگر باور داشته باشیم ایران برای همه ایرانیان است نه .... تعریف مردم چیست ؟
امید۱۰۱۲۹۴۸۲۲:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۳۰
بسم الله الرحمن الرحیم علت اینکه آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد باید آن را در ایمان مردم ایران اسلامی یافت نه در طرف آمریکایی.
ناشناس۱۰۱۲۹۵۶۲۲:۳۸:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۳۰
زندانی که در ان می شود به مواد مخدر دست یافت ویا می شود در ان مواد مصرف کرد ویا می شود دران به سرامیک شکسته و تیزی دست پیدا کرد حتما به امکانات رفاهی میشود دست پیدا کرد مثل هتل اوین که وصف ان شده در ثانی چه کسی برای رهایی از یک شرایط سخت قتل می کند خوب این دو خود کشی میکردند
ناشناس۱۰۱۳۰۲۱۲۳:۳۷:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۳۰
"ما چگونه ما شدیم" رو من زمانی خریدم که چندان با نظریات آقای زیباکلام آشنایی نداشتم. حالا می بینم که پول و وقتم را هدر کردم.
ناشناس۱۰۱۳۰۳۹۰۰:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۳۱
آقای زیباکلام همه حالتها رو بیان کرده. این که نشد تحلیل! مثل اینه که من بگم امروز یا شنبه هست یا یکشنبه یا ... یا جمعه!
ناشناس۱۰۱۳۰۵۶۰۰:۲۰:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چقدر راحت و بی دردسر ماسمالی شد، شیشه کشیده بودیم و رفتیم کشتیمش، شما که شیشه کشیده بودید و حالتون دست خودتون نبود، چطور اینقدر هوشیار بودید که از فرصت استفاده کردید و در هواخوری قاطی اون بند شدید؟
ناشناس۱۰۱۳۲۰۲۰۸:۲۷:۵۱ ۱۳۹۸/۴/۳۱
چرا زندانی سیاسی کنار زندانی قتل و مواد نگاهداری شده!

پربحث‌های امروز

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 3. روس‌ها پدافند موشکی بومی ایران را به رخ اسرائیل کشیدند

 4. شش نکته درباره یکی از بی‌شرمانه‌ترین مصاحبه‌های بی‌بی‌سی فارسی

 5. برندگان نهایی «عصر جدید» انتخاب شدند/ «حماسه شن‌ها» فاتح قله استعداد‌ها

 6. وزیر بهداشت: صف کشیدن برای خرید ارابه مرگ‌آوار غیراستاندارد قابل پذیریش نیست

 7. علم الهدی: نقدینگی کشور را نباید صرف عیاشی و تفریحگاه‌ها کرد

 8. نتانیاهو: به عملیات خود در عراق ادامه خواهیم داد

 9. داغی که ژاپن بر دل ایران گذاشت

 10. یک گزارشگر تلویزیونی دیگر مهاجرت کرد؟

 11. ۲۰ درصد مردم انگلیس در فقر به سر می‌برند

 12. کمبود 1.5 میلیون واحد مسکن در کشور/ افزایش ساخت‌وساز قیمت‌ها را کاهش می‌دهد

 13. سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌ها محدود شد/۳۰ لیتر در هر سوختگیری

 14. بوی اخراج می‌آید/ اظهارنظر عجیب سرپرست الاهلی درباره برانکو

 15. سرنوشت نامعلوم یوروهای گمشده/ سکه ثامن ویژه رسیدگی می شود؟

 16. توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد

 17. دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری/ مراکز حساس کشور با سامانه‌های لیزری محافظت می‌شوند

 18. کشف و ضبط 3 هزار لاک‌پشت گوش قرمز قبل از خروج از کشور

 19. شرط جذب محمدجواد ظریف در دانشگاه تهران

 20. والیبال زنان آسیا| شکست تلخ ایران مقابل چین تایپه

 21. کاهش قیمت خودروهای خارجی/هجوم مردم برای خرید، عامل گرانی هاست

 22. سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

 23. «ظریف» در کاخ الیزه با «مکرون» دیدار کرد/تعهدات برجامی اروپا محور گفتگوها

 24. آیت‌الله امامی‌کاشانی: مردم با مشکلات اقتصادی دست از انقلاب نمی‌کشند، اما مسئولان هم باید به‌فکر باشند

 25. وزیر ارتباطات از فعالان فضای مجازی درخواست نظر خواهی کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 2. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. هشدار نافرجام «ناو لینکلن» به ایران / آسیب به ۴ جنگنده اف‌۱۸

 5. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 6. زن برای کشتن شوهرش،پسر جوان را عاشق خود کرد

 7. روزنامه جمهوری اسلامی: نتایج کنکور امسال فاجعه است

 8. فجایع اقتصادی و راهبردی جنگ با ایران از نگاه نشریه وابسته به کنگره آمریکا

 9. قیمت بلیت های کنسرت مهران مدیری

 10. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 11. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 12. شعبده بازهای معروف جهان چه می کنند؟ عصرجدید، چه چیزی نمایش می دهد؟

 13. دروی دستی برنج توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان  

 14. «ناصر احمدی» گوینده برجسته خبر و دوبلاژ بامداد امروز درگذشت  

 15. سامانه باور ۳۷۳ قوی تر از s۳۰۰ روسیه  

 16. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 17. تبرئه از قصاص برای جوانی که دوستش را کشت/ قاتل: نیما مهدورالدم بود

 18. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 19. تقلب در سیلوی دولتی؛ فضولات با گندم مخلوط می‌کردند و می‌فروختند

 20. آمریکا: گزینه توقیف نفتکش آدریان دریا را از روی میز برنمی‌داریم

 21. ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟

 22. تست سامانه باور ۳۷۳   

 23. پدافند رژیم صهیونیستی هواپیمای خودی را هدف گرفت

 24. باز هم خلاقیت چینی‌ها برای جذب گردشگر   

 25. بدبوترین شهر آمریکا کجاست؟  

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 4. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 5. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 13. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 14. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 15. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 16. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 17. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 18. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 19. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 20. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 21. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 24. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 25. برنج ایرانی به‌نسبت پارسال 100 درصد گران شد

پربحث‌های دیروز

 1. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 2. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 3. توضیح سخنگوی دستگاه قضا درباره بازداشت ۲ نماینده مجلس

 4. هیات نظارت درباره بازداشت ۲ نماینده و تخلفات آنها تصمیم‌گیری می‌کند

 5. سامانه موشکی بُرد بلند باور ۳۷۳ رونمایی شد

 6. ظریف: اجازه نمی دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

 7. جهانگیری: طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد ایران ناکام ماند

 8. ظریف: هنوز هم اروپایی ها پشت در دکان «اوفک» می ایستند

 9. سجیل ایرانی، هفت دقیقه تا اسرائیل

 10. روحانی: آمریکا به‌خیال تحت فشار قرار دادن ایران همه ننگ‌ها را به‌جان خرید

 11. برایان هوک علیه تاریخ

 12. ظریف: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست

 13. تایید بازداشت دو نماینده مجلس

 14. وزیر اطلاعات: اسرائیل، امروز توان مقابله با ایران را ندارد

 15. کدخدایی: مذاکرات شورای نگهبان چند سال است منتشر می‌شود

 16. انتقاد «تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم» از نامه آملی لاریجانی به آیت‌الله یزدی

 17. یاسر جبرائیلی در پاسخ به محسن هاشمی :سکوت خبرگان نمی‌تواند دلیلی علمی بر صحت خاطرات مرحوم هاشمی باشد

 18. سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان: قانون درباره ادامه کار نمایندگان متخلّف سکوت کرده است

 19. سردار سلامی: حضور بیگانگان در خلیج فارس را نافی امنیت می‌دانیم

 20. جهانگیری: دولت راهبرد مقاومت را کاملا فعالانه دنبال می‌کند

 21. سنگین‌ترین وثیقه‌ها برای چه کسانی تعیین شد؟

 22. فرمانده سپاه پاسداران: جنگ اقتصادی جزو لاینفک سیاست‌های امروز دشمنان ما است

 23. توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت در ۸ دیدار چه بود؟

 24. اثربخشی موشک‌ها برای غلبه بر سامانه‌های پدافندی

 25. روايت يک شاهد عيني از روز ترور لاجوردي

پربحث‌های هفته

 1. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 2. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 3. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 4. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 5. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 6. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 7. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 8. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 9. «بحث طلبگی» دعوای سیاسی نیست آقاي كدخدايي

 10. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 11. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 12. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 13. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 14. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 15. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 16. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 17. ربیعی: کنترل بازار ارز خواست شورای‌عالی امنیت ملی و دستور رییس جمهوری بود

 18. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 19. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 20. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 21. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 23. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 24. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 25. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

آخرین عناوین