کارشناسان بیشتر حقوق می‌گیرند یا مدیران؟ + جدول

گروه اقتصادی الف،   3980209065 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مقایسه دریافتی افراد در بخش دولتی و خصوصی نشان می‌دهد میانگین دریافتی مدیران این دو بخش تقریباً برابر است؛ اما کارشناسان شاغل در بخش دولتی حدود ۲۵درصد از شاغلان بخش خصوصی بیشتر حقوق می گیرند.

کارشناسان بیشتر حقوق می‌گیرند یا مدیران؟ + جدول

مهر نوشت: بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، از میان ۴۰ هزار نفر از شاغلان تمام وقت استان تهران، «میانگین» حقوق و دستمزد در رده‌های سازمانی و مجموعه‌های مختلف، متوسط درآمد کارشناسان در سال ۹۷، معادل ۲.۸ میلیون تومان و مدیران ارشد ۶.۲ میلیون تومان در ماه بوده است.

افراد شاغل در شرکت‌های بازرگانی، بیشترین حقوق را دریافت می‌کنند و سطح تحصیلات افراد در بخش دولتی، تأثیر بیشتری بر دستمزد آنها در مقایسه با بخش خصوصی دارد.

در این میان با انتشار گزارش حقوق و دستمزد کارکنان دولت، اعلام میزان افزایش حداقل حقوق در سال جدید و شکل گرفتن بحث‌های مختلف پیرامون آن، توجه‌ها بیش از پیش به بحث حقوق و دستمزد جلب شده است که بر این اساس و طبق نتایج پژوهش صورت گرفته، به طور کلی میانگین دریافتی در سال ۹۷ در رده کارشناسی ۲.۸ میلیون تومان، در رده مدیران میانی ۴.۱ میلیون تومان و در رده مدیران ارشد ۶.۲ میلیون تومان بوده است؛ بنابراین، می‌توان چنین نتیجه گرفت که میانگین دریافتی مدیران ارشد حدود ۲.۲ برابر میانگین دریافتی کارشناسان آن مجموعه است.

شرکت‌های بازرگانی؛ ایده‌آل برای مدیران

در بخشی از نتایج این پژوهش که به بررسی تأثیر نوع فعالیت شرکت بر میزان حقوق و دستمزد پرداخته، مشاهده می‌شود شاغلان در شرکت‌های بازرگانی یعنی شرکت‌های فعال در عرصه صادرات و واردات، بیشترین دریافتی‌ها را در سطوح مدیریتی نسبت به مدیران در سایر گروه‌ها داشته‌اند. علاوه بر این، در شرکت‌های بازرگانی بیشترین تفاوت دریافتی، میان رده‌های سازمانی (کارشناس، مدیر میانی و مدیر ارشد) نیز مشاهده می‌شود.

تفاوت حقوق در شرکت‌های کوچک و بزرگ

مطابق انتظار، شاغلان در شرکت‌های بزرگ دریافتی بیشتری نسبت به مجموعه‌های کوچک‌تر دارند. تفاوت میانگین دریافتی رده سازمانی کارشناس در شرکت‌های بزرگ و کوچک ۱۷ درصد، برای مدیران میانی ۲۰ و برای مدیران ارشد ۱۴ درصد است. نکته جالب توجه این است که با توجه به روند تغییرات در ۳ سال گذشته، به نظر می‌رسد این تفاوت‌ها در گذر زمان کمتر شده و دریافتی شاغلان در شرکت‌های کوچک و بزرگ در حال نزدیک‌تر شدن به یکدیگر است.

کارشناسان در بخش دولتی ۲۵ درصد بیش از بخش خصوصی حقوق می‌گیرند

مقایسه دریافتی افراد در بخش دولتی و خصوصی نشان می‌دهد میانگین دریافتی مدیران در این دو بخش، تقریباً برابر است؛ اما کارشناسان شاغل در بخش دولتی حدود ۲۵ درصد بیش از همتایان خود در بخش خصوصی حقوق می‌گیرند.

در شرکت‌های بین‌المللی اما بحث متفاوتی را شاهد هستیم و تفاوت زیادی در میانگین درآمد به‌ویژه در سطح مدیران ارشد وجود دارد. بر اساس داده‌های موجود میانگین دریافتی مدیران ارشد (ایرانی) در این شرکت‌ها مبلغ ۱۲.۲ میلیون تومان است.

سابقه کار تا چه اندازه بر حقوق تأثیرگذار است؟

در مورد تأثیر میزان سابقه کاری بر دریافتی به نظر می‌رسد، بیشترین تأثیر در سال‌های اول کاری تا ۱۵ سال اتفاق می‌افتد. بر اساس آمار، می‌توان چنین پیش‌بینی کرد که یک مدیر ارشد با دریافتی تقریباً ۳ برابر یک کارشناس تازه‌کار، بازنشسته می‌شود. همچنین، میانگین دریافتی یک کارشناس در زمان بازنشستگی، حدوداً ۱.۸ برابر یک کارشناس تازه‌کار در حوزه کاری مشابه است.

دولت مدرک‌گراتر است!

در مورد تأثیر مدرک تحصیلی، به نظر می‌رسد تأثیر این عامل در بخش دولتی بیشتر باشد؛ به نحوی که تفاوت دریافتی یک مدیر ارشد فوق لیسانس بخش دولتی ۲۵ درصد بیش از یک مدیر ارشد با مدرک کارشناسی است؛ در حالیکه این میزان در بخش خصوصی تنها ۱۳ درصد است.

این اتفاق را می‌توان نشانه مثبتی از تمایل بیشتر بخش خصوصی به مهارت‌گرایی و سنجش افراد بر اثر توانمندی و اثربخشی آنها و نه صرفاً مدرک تحصیلی دانست.

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۷۷۶۲۳۱۲:۳۴:۲۰ ۱۳۹۸/۲/۹
با سلام اطلاعات ارائه شده در این گزارش بسیار اشتباه هستند. میانگین دریافتی مدیران میانی در تهران در شرکتهای دولتی، در حدود 10 میلیون تومان و در مورد مدیران ارشد در حدود 20 میلیون تومان است. میزان حقوق و یا دریافتی در نهادهای دولتی دیگر در مقایسه با شرکتهای دولتی، قطعا کمتر است. اطلاعات ارائه شده در گزارش فوق شاید در مورد نهادهای دولتی (به غیر از شرکتها) صحیح باشد، اما در مورد شرکتها این اطلاعات صحیح نیستند.
ناشناس۸۷۷۷۱۰۱۳:۰۵:۲۵ ۱۳۹۸/۲/۹
پزشکان صد برابر مدیران و کارشناسان حقوق میگیرند چقدر فریاد چقدر توضیح چرا با پزشکان برخورد نمی شود لطفا با پزشک
ناشناس۸۷۷۸۳۹۱۳:۵۹:۵۴ ۱۳۹۸/۲/۹
کار اصلی در ادارات با کارشناسان هست اونوقت مدیران هر دستگاه بالاترین حقوق رو میگیرند کجای این پرداخت انصاف و عدالت رعایت شده ؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۸۷۷۹۹۱۱۴:۴۹:۳۳ ۱۳۹۸/۲/۹
مدیران ارشد دولتی 6 تومن میگیرند!!!!
ناشناس۸۷۸۳۸۱۱۷:۵۹:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۹
آیا تاثیر مدیریت و اعضاء هیئت علمی دانشگاهها را بررسی کرده اید؟ چرا اکثر مدیران بالادستی اعضاء هیئت علمی دانشگاهها هستند؟ آیا این تاثیری در مطالعه و تدریس آنها ندارد؟ چگونه است وقتی این اساتید پست مدیریتی بالاتر و پر مشغله دارند میزان چاپ مقالاتشان بیشتر میشود؟ لطفا تحقیق نمایید!!!
نبی۸۷۸۴۷۸۱۹:۱۲:۲۱ ۱۳۹۸/۲/۹
هیات علمی نهایتا ۶ ، ۷ تومن بگیره ولی یه پزشک جوان حداقل ۳۰ تومن میگیره.
آزاد۸۷۸۴۵۹۱۹:۰۲:۳۲ ۱۳۹۸/۲/۹
.. همش اشتباه و بازی با اعداد هستش
ح۸۷۸۵۳۶۱۹:۵۱:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۹
معاون مدرسه ابتدایی با مدرک PhD هستم با هفت سال سابقه . حقوق سال قبل من با وجود حق مدیریت 400 هزار تومانی یک میلیون و نهصد هزار تومان بود و سال قبل تر چون معلم بودم و حق مدیریت نداشتم یک میلیون و دویست هزار تومان. یعنی در این کشور معلم با مدرک دکتری حقوق کمتر از یک نیم می گیرد . در حالی که فوق لیسانس هایی با سواد صفر در برخی دانشگاه ها با پارتی بازی هیئت علمی شده و دو سه برابر امثال من دریافتی دارند با شغلی بسیار راحت تر. از همه جا ذلیل تر آموزش و پرورش است. و جای تأسف دارد که برای مدرک و علم و سواد و حتی تلاش و کار معلم هیچ ارزشی هم قائل نیستند. گذشته از این شرم آور است که در مملکتی دانشمند و فیزیک دان خود رو این گونه رها کنند تا با حقوق بخور نمیر در جایی که هیچ ارتباطی با علمش ندارد کار کند. ..
ناشناس۸۷۸۷۱۷۲۲:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۲/۹
در بعضی از نهادهای انقلاب حقوق کارشناسی بالای ده میلیون میباشد،مدیران در این سیستم‌ها بالای ۳۰میلیون میباشد
مهدی۸۷۸۸۱۶۲۳:۱۵:۲۹ ۱۳۹۸/۲/۹
بنام خدا، به عنوان یک مدیر دولتی عرض میکنم: هرگاه در ایران حقوق کارشناسان در دستگاه های دولتی دست کم یک واحد بیشتر از مدیران هم عرض خود باشد، می توان امید داشت که کارهای اساسی در کشور انجام خواهد شد. این یعنی احترام به کارشناس و نظریات کارشناسی ، یعنی تعلق خاطر کارشناس به دستگاه و از جان مایه گذاشتن برای آن دستگاه و برنامه های آن. یعنی مدیران هم بر حسب توان و علاقه در این جایگاه خواهند نشست نه برای مقدار بیشتری حقوق و مزایا یا تکریم شدن در دستگاه برای اینکه کارشناس خوبی بوده اید.

پربحث‌های هفته

 1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

آخرین عناوین