رسانه‌های روس گزارش کردند منع استقرار پایگاه نظامی کشور ثالث در«کنوانسیون خزر» اهمیت زیادی برای روسیه داشت

گروه جهان الف،   3970524006

تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر با واکنش رسانه‌ها، تحلیلگران و کارشناسان روس مواجه بود، به گونه‌ای که اکثرا به بعد نظامی این کنوانسیون تأکید خاصی داشته‌اند.

به گزارش فارس، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر روی یکشنبه 21 مردادماه (12 آگوست) پس از 21 سال گفت‌وگو و بدون پرداختن به مباحث مرتبط با تحدید حدود بستر و زیربستر و تعیین خطوط مرزی در اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر که در آکتائوی قزاقستان برگزار شده بود، به امضای روسای جمهور پنج کشور ساحلی رسید. اما این مصوبه که پس 21 سال به تصویب رسید، واکنش‌هایی را نیز در میان کارشناسان و تحلیلگران کشورهای عضو به دنبال داشت که در ادامه به بررسی واکنش روس‌ها درباره این کنوانسیون پرداخته می‌شود.

بنا بر گزارش پایگاه خبری «چلورگ»، «نینا باشکاتوف» دانشمند مشهور بلژیکی که روی موضوع روسیه کار می‌کند، با اشاره به امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر میان سران روسیه، ایران، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان، گفته است، «روسیه و ایران نقش بسیار مهمی در به نتیجه رسیدن توافق اخیر درباره دریای خزر ایفا کردند.»

یک تحلیلگر سیاسی به خبرگزاری «ریانووستی» گفته است: «این توافق نه تنها پایگاه‌های نظامی خارجی در کشورهای عضو را منع می‌کند بله بر اساس همکاری میان آنها به ایران یا روسیه اجازه می‌دهد تا بلندپروازی‌های غرب در منطقه را محدود کنند».

طبق گفته باشکاتوف، این پنج کشور در از بین بردن محیط بین‌المللی به دنبال فراهم کردن فرصت همکاری در یک چهارچوب حقوقی مشخص بوده‌اند و این مصوبه نیز این دستاورد را محقق ساخته است.

وی در رابطه با ابهامات موجود در تعریف وضعیت حقوقی دریای خزر می‌گوید: «این سوالی است که حقوقدانان بین‌المللی باید پاسخگو باشند چرا که موضوعی سیاسی نیست».

«نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان این سند را «قانون اساسی دریای خزر» خوانده و گفته که باید تضمین‌کننده امنیت منطقه باشد.

بنا بر این گزارش، تحت این کنوانسیون، مناطق اصلی سطح آب دریای خطر برای تمامی کشورهای عضو قابل استفاده خواهد بود و بستر و زیر بستر نیز در محدوده‌های توافق میان کشورهای همسایه بر اساس قوانین بین‌المللی تقسیم می‌شود. کشتیرانی، ماهیگیری، تحقیقات علمی و خواباندن خطوط لوله طبق قوانین مورد توافق اجرا خواهد شد. این کنوانسیون در نهایت، حضور نیروهای نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر را منع کرده و 5 کشور عضو را مسئول حفظ امنیت دریا و مدیریت منابع آن معرفی می‌کند.

روزنامه «ایزوستیا» روسیه نگاهش به این کنوانسیون از مسیر این واقعیت بوده که رژیم حقوقی دریای خزر به ترکمنستان و آذربایجان اجازه می‌دهد تا خطوط لوله گازی فراخزری ساخته تا بتوانند هیدروکربن‌های آسیای مرکزی را به اتحادیه اروپا منتقل کنند. با این وجود بنا به گفته کارشناسانی که با این روزنامه گفت‌وگو کرده‌اند، تلاش‌های خاصی مورد نیاز است تا مسائل مربوط به ایمنی زیست محیطی با دیگر کشورهای منطقه هماهنگ شود.

بنا به نوشته روزنامه «کامرسانت» روسیه، کشورهای حاشیه دریای خزر تمام مسائل مربوط به این دریا را به جز یک مورد کلیدی به صورت عملی حل کرده‌اند. طبق نوشته این روزنامه روس، این مورد مهم این است که این سند به قوانین مربوط به تقسیم بستر دریا نمی‌پردازد و کشورها مجبور خواهند شد تا بخش‌های مربوط به خود را در گفت‌وگوهای جداگانه مشخص کنند.

بر اساس این گزارش، «این مسئله ظاهرا به رسمیت شناختن غیررسمی عدم توانایی 5 کشور حاشیه دریای خزر در خصوص توافق درباره قوانین بازی مربوط به ذخایر گازی و نفتی و خطوط لوله انتقال این مواد به نظر می‌رسد».

کامرسانت ادامه می‌دهد، این کنوانسیون رسما این حق را به کشورهای عضو می‌دهد تا خطوط لوله و کابل‌های مورد نیاز برای انجام این اقدامات را در بخش‌های مختص هر کشور که نیازمند تأیید زیست محیطی تمام 5 کشور است، راه‌اندازی کنند. با این وجود، برای انجام چنین پروژه هایی در جنوب دریای خزر، کشورهای مشارکت کننده باید ابتدا بستر دریا را تقسیم کنند.

طبق گفته کارشناسانی که روزنامه «ایزوستیا» با آنها مصاحبه کرده، این بند از کنوانسیون که استقرار پایگاه‌های نظامی کشورهای سوم در دریای خزر را منع می‌کند برای روسیه، با توجه به نگرانی‌هایی که از جانب قزاقستان وجود داشت، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.

روزنامه «نزاویسیمایا گازتا» نیز در بررسی و ارزیابی این سند، می‌نویسد: «این کنوانسیون نتوانسته تمام مشکلات منطقه را حل کند. در دو سال آینده، مسکو به میزان قابل توجهی نیروهای دریایی خود در منطقه خزر را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، تمام کشورهای حاشیه خزر نیز در نظر دارند نیروی دریایی خود را در منطقه تقویت کنند که از جنبه‌های مختلف این مسئله به منافع گازی و نفتی آنها در منطقه مرتبط خواهد بود و شاید این مسئله برای روسیه دردسرساز شود».

«ولادیمیر پوپوف» در گفت‌وگو با این روزنامه روس با اشاره به رزمایش‌های نظامی کشورهای منطقه در دریای خزر پیش از امضای این سند، گفته است، «طبق برآورد غرب، ما درباره ذخایر 30 میلیارد تنی نفت و 145 تریلیون متر مکعبی گاز در این منطقه صحبت می‌کنیم. البته جنجال پنهان و حتی مشخصی در خصوص این ذخایر با وجود کنوانسیون‌های به امضارسیده وجود دارد و در آینده نیز بیشتر خواهد شد.»

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» نیز به جنبه نظامی این کنوانسیون پرداخته و در گزارشی که درباره این سند منتشر کرده نوشته است: «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، حضور نظامی کشورهای غیر از 5 کشور ساحلی در منطقه را منع می‌کند».

این گزارش با استناد به اظهارات «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره این کنوانسیون می‌نویسد: «سندی که به امضای سران کشورهای حاشیه خزر رسیده، اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که تضمین می‌کند هیچ کشوری خارج از این منطقه نمی‌تواند از هیچ یک از موارد خاک، آب و هوای کشورهای عضو برای نفوذ به یکی از این 5 کشور سوء استفاده کند». رئیس‌جمهور روسیه نیز در نشستی که در این رابطه برگزار شد، این مسئله را تأیید کرده بود.

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه 21 مردادماه (12 آگوست)، پس از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر میان روسای جمهور پنج کشور ساحلی گفته بود: «مسکو تردیدی ندارد امضاکنندگان کنوانسیون وضعیت دریای خزر به تعهداتشان برای جلوگیری از حضور نیروهای مسلح خارجی در منطقه عمل می‌کنند.»

دریای خزر بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. سطح دریای خزر در حدود ۲۸ متر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است.  ۶۵۷ کیلومتر ساحل این دریا متعلق به ایران است و ۱۹۰۰ کیلومتر به قزاقستان، ۸۲۰ کیلومتر به آذربایجان و ۳۲۲۰ کیلومتر باقیمانده به روسیه و ترکمنستان تعلق دارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 9. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 10. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 11. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 12. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 13. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 14. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 15. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 16. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 17. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 18. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 19. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 20. وکیل نجفی: احتمالا یک فرد مسلح دیگر در صحنه قتل حضور داشته/ نجفی با اسلحه به حمام رفت که او را به زندگی برگرداند

 21. عضو جدید شورای نگهبان: افراد برای اینکه انتقاد یا زبان تندی دارند، نباید از گردونه نظام رانده شوند

 22. دومین جلسه دادگاه نجفی به اتهام قتل میترا استاد  

 23. آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

 24. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 25. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 3. رئیس قوه قضائیه: ماموریتم در گام دوم انقلاب اجرای عدالت و مبارزه با فساد است/ گزارشگران فساد را مورد تشویق قرار می‌دهیم

 4. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 5. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 6. به نظر شما با حجاب کیست؟  

 7. چرا محافظان ظریف همراه او به نیویورک نرفتند؟

 8. کدام اصلاح‌طلبی؟ کدام اصول‌گرایی؟

 9. عابدینی‌: ایجاد محدودیت برای تردد خبرنگاران ایرانی در نیویورک نقض آشکار حقوق بین الملل است

 10. خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

 11. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 12. آیا آملی لاریجانی موضع خود درباره «طبری» را اصلاح می‌کند؟

 13. نیم قرن از اولین سفر انسان به ماه گذشت  

 14. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 15. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 16. نوبخت خبر داد: ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی در سال جاری

 17. نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

 18. صفر تا صد «توئیت‌های ۲۰ میلیونی» در نظام سلامت/ وزیر از کدام فساد حرف می‌زند؟

 19. داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند

 20. دختر و داماد نجفی در دادگاه  

 21. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 22. تک تیرانداز یمنی درحال شکار سعودی‌ها  

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. آیا مستند ویژه «گاندو» درباره جیسون رضائیان روی آنتن می‌رود؟

 25. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 7. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 8. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 9. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 10. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 11. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 12. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 13. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 14. بی مهری دولت به رسانه ملی

 15. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 16. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 17. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 18. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 19. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 20. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 21. مراقب نفوذی ها باشیم

 22. پول ساخت ویلاهای لواسان از کجا در می‌آید؟  

 23. روایتی تکان‌دهنده از یک پرونده فساد اقتصادی با نیم میلیارد دلار ارز دولتی

 24. باز شدن قفل پراید با کلید چینی   

 25. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

پربحث‌های اخیر

 1. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 2. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 3. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 4. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 5. سفارت پرتغال در تهران: روند صدور روادید هنوز هم متوقف است

 6. تکذیب حضور دائمی خبرنگار بی‌بی‌سی در ایران

 7. ظریف در سازمان ملل: مردم ما در برابر وحشیانه‌ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند

 8. انگلیس خواستار «توافق مصالحه‌جویانه» بر سر ایران شد

 9. بایدن به ترامپ: اگر مردی بیا مسابقه شنا سوئدی بدهیم!

 10. انگلیس: تشدید تنش در خلیج فارس به نفع هیچکس نیست

 11. قطعنامه نمایندگان آمریکا علیه سخنان نژادپرستانه ترامپ

 12. جزئیات دیدار وزیر خارجه بحرین با "بولتون" و سناتور آمریکایی/ تکرار اتهامات علیه ایران

 13. ۵۰ قانونگذار آمریکایی خواستار لغو معافیت‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران شدند

 14. وزیر خارجه بحرین: تماس با اسرائیل زیربنای صلح واقعی است

 15. مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می‌یابد

 16. فرمانده مرزبانی ناجا: برخی مشکلات مرزی با همسایگان حل شد

 17. سناتور آمریکایی خواستار مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ شد

 18. الحوثی خطاب به ترامپ: کشورهای عربی را بدوش اما نه به بهانه یمن!

 19. تحلیلگر سعودی: چیزی به نام ارتش سعودی وجود ندارد/ آل سعود به غرب جزیه می‌دهد

 20. درخواست مضحک نتانیاهو از فرانسه و اروپا علیه حزب‌الله

 21. تاکید دهلی نو بر تداوم روابط با ایران

 22. طالبان از هلاکت ۴ تروریست آمریکائی در افغانستان خبر داد

 23. کنگره درباره به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ رأی‌گیری می‌کند

 24. موسوی حمله تروریستی در اربیل را شدیداً محکوم کرد

 25. مستند سازی منافقین برای «بی‌بی‌سی» به سفارش سیا

پربحث‌های دیروز

 1. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 2. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 3. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 4. سناریوی هالیوودی آمریکا برای جنگ با ایران

 5. موگرینی: اگر ما نبودیم، از برجام خبری نبود!

 6. «بن سلمان»پرچم سفید رابالا می‌برد؟/ ریاض دست به دامن قبایل یمنی شد

 7. سفارت پرتغال در تهران: روند صدور روادید هنوز هم متوقف است

 8. تکذیب حضور دائمی خبرنگار بی‌بی‌سی در ایران

 9. ادامه مواضع متناقض آمریکا در خصوص مذاکره بدون پیش شرط با ایران

 10. ظریف در سازمان ملل: مردم ما در برابر وحشیانه‌ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند

 11. انگلیس خواستار «توافق مصالحه‌جویانه» بر سر ایران شد

 12. بایدن به ترامپ: اگر مردی بیا مسابقه شنا سوئدی بدهیم!

 13. انگلیس: تشدید تنش در خلیج فارس به نفع هیچکس نیست

 14. قطعنامه نمایندگان آمریکا علیه سخنان نژادپرستانه ترامپ

 15. سه شهروند ایرانی در آمریکا متهم شدند

 16. وزیر خارجه بحرین: تماس با اسرائیل زیربنای صلح واقعی است

 17. مسکو: ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر طبق برنامه ادامه می‌یابد

 18. فرمانده مرزبانی ناجا: برخی مشکلات مرزی با همسایگان حل شد

 19. سناتور آمریکایی خواستار مذاکره با ظریف به نمایندگی از ترامپ شد

 20. الحوثی خطاب به ترامپ: کشورهای عربی را بدوش اما نه به بهانه یمن!

 21. تحلیلگر سعودی: چیزی به نام ارتش سعودی وجود ندارد/ آل سعود به غرب جزیه می‌دهد

 22. درخواست مضحک نتانیاهو از فرانسه و اروپا علیه حزب‌الله

 23. تاکید دهلی نو بر تداوم روابط با ایران

 24. طالبان از هلاکت ۴ تروریست آمریکائی در افغانستان خبر داد

 25. کنگره درباره به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ رأی‌گیری می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 2. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 3. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 4. انصارالله، شکست عربستان در یمن و عقب نشینی ارزی امارات در مقابل ایران

 5. ادعای پنتاگون درباره نزدیکی ۵ قایق ایرانی به نفت‌کش انگلیسی

 6. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 7. سیدحسن نصرالله: ترامپ پس از دریافت نامه تهدیدآمیز ایران، حمله را متوقف کرد

 8. ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

 9. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 10. روحانی: تنهایی آمریکا در خروج از برجام /سوداگران دلار را برای کالای اساسی گرفتند اما بد عمل کردند

 11. اعتراف ژنرال آمریکایی به قدرت ایران در منطقه

 12. هانت: اگر اطمینان یابیم نفتکش ایرانی به سوریه نمی‌رود آزادی آن را تسهیل می‌کنیم

 13. محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌هایشان در نیویورک

 14. فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام بیانیه صادر کردند

 15. بازتاب پخش «گاندو» در رسانه‌های خارجی/ دست و پا زدن صهیونیست‌ها برای تبرئه جیسون رضائیان

 16. نتانیاهو: ایران امنیت اسرائیل را به چالش کشیده است

 17. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 18. البرادعی: سیاست غربی ها در برجام مثل رفتار یک گاو در چینی فروشی است !

 19. هفت هزار غیرنظامی، قربانی حملات ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه و عراق

 20. افشاگری روزنامه گاردین درباره ارتباط "حلقه نزدیک" ترامپ با منافقین

 21. لندن: تنش‌ با ایران بسیار خطرناک است/نه انگلیس و نه همپیمانانش خواستار جنگ نیستند

 22. شاخ و شانه آمریکا برای چین : از ایران نفت بخرید تحریم می شوید

 23. وزیر فرانسوی به علت خوردن نهار گران قیمت مجبور به استعفا شد  

 24. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 25. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

آخرین عناوین