رسانه‌های روس گزارش کردند منع استقرار پایگاه نظامی کشور ثالث در«کنوانسیون خزر» اهمیت زیادی برای روسیه داشت

گروه جهان الف،   3970524006

تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر با واکنش رسانه‌ها، تحلیلگران و کارشناسان روس مواجه بود، به گونه‌ای که اکثرا به بعد نظامی این کنوانسیون تأکید خاصی داشته‌اند.

به گزارش فارس، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر روی یکشنبه 21 مردادماه (12 آگوست) پس از 21 سال گفت‌وگو و بدون پرداختن به مباحث مرتبط با تحدید حدود بستر و زیربستر و تعیین خطوط مرزی در اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر که در آکتائوی قزاقستان برگزار شده بود، به امضای روسای جمهور پنج کشور ساحلی رسید. اما این مصوبه که پس 21 سال به تصویب رسید، واکنش‌هایی را نیز در میان کارشناسان و تحلیلگران کشورهای عضو به دنبال داشت که در ادامه به بررسی واکنش روس‌ها درباره این کنوانسیون پرداخته می‌شود.

بنا بر گزارش پایگاه خبری «چلورگ»، «نینا باشکاتوف» دانشمند مشهور بلژیکی که روی موضوع روسیه کار می‌کند، با اشاره به امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر میان سران روسیه، ایران، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان، گفته است، «روسیه و ایران نقش بسیار مهمی در به نتیجه رسیدن توافق اخیر درباره دریای خزر ایفا کردند.»

یک تحلیلگر سیاسی به خبرگزاری «ریانووستی» گفته است: «این توافق نه تنها پایگاه‌های نظامی خارجی در کشورهای عضو را منع می‌کند بله بر اساس همکاری میان آنها به ایران یا روسیه اجازه می‌دهد تا بلندپروازی‌های غرب در منطقه را محدود کنند».

طبق گفته باشکاتوف، این پنج کشور در از بین بردن محیط بین‌المللی به دنبال فراهم کردن فرصت همکاری در یک چهارچوب حقوقی مشخص بوده‌اند و این مصوبه نیز این دستاورد را محقق ساخته است.

وی در رابطه با ابهامات موجود در تعریف وضعیت حقوقی دریای خزر می‌گوید: «این سوالی است که حقوقدانان بین‌المللی باید پاسخگو باشند چرا که موضوعی سیاسی نیست».

«نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان این سند را «قانون اساسی دریای خزر» خوانده و گفته که باید تضمین‌کننده امنیت منطقه باشد.

بنا بر این گزارش، تحت این کنوانسیون، مناطق اصلی سطح آب دریای خطر برای تمامی کشورهای عضو قابل استفاده خواهد بود و بستر و زیر بستر نیز در محدوده‌های توافق میان کشورهای همسایه بر اساس قوانین بین‌المللی تقسیم می‌شود. کشتیرانی، ماهیگیری، تحقیقات علمی و خواباندن خطوط لوله طبق قوانین مورد توافق اجرا خواهد شد. این کنوانسیون در نهایت، حضور نیروهای نظامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای در دریای خزر را منع کرده و 5 کشور عضو را مسئول حفظ امنیت دریا و مدیریت منابع آن معرفی می‌کند.

روزنامه «ایزوستیا» روسیه نگاهش به این کنوانسیون از مسیر این واقعیت بوده که رژیم حقوقی دریای خزر به ترکمنستان و آذربایجان اجازه می‌دهد تا خطوط لوله گازی فراخزری ساخته تا بتوانند هیدروکربن‌های آسیای مرکزی را به اتحادیه اروپا منتقل کنند. با این وجود بنا به گفته کارشناسانی که با این روزنامه گفت‌وگو کرده‌اند، تلاش‌های خاصی مورد نیاز است تا مسائل مربوط به ایمنی زیست محیطی با دیگر کشورهای منطقه هماهنگ شود.

بنا به نوشته روزنامه «کامرسانت» روسیه، کشورهای حاشیه دریای خزر تمام مسائل مربوط به این دریا را به جز یک مورد کلیدی به صورت عملی حل کرده‌اند. طبق نوشته این روزنامه روس، این مورد مهم این است که این سند به قوانین مربوط به تقسیم بستر دریا نمی‌پردازد و کشورها مجبور خواهند شد تا بخش‌های مربوط به خود را در گفت‌وگوهای جداگانه مشخص کنند.

بر اساس این گزارش، «این مسئله ظاهرا به رسمیت شناختن غیررسمی عدم توانایی 5 کشور حاشیه دریای خزر در خصوص توافق درباره قوانین بازی مربوط به ذخایر گازی و نفتی و خطوط لوله انتقال این مواد به نظر می‌رسد».

کامرسانت ادامه می‌دهد، این کنوانسیون رسما این حق را به کشورهای عضو می‌دهد تا خطوط لوله و کابل‌های مورد نیاز برای انجام این اقدامات را در بخش‌های مختص هر کشور که نیازمند تأیید زیست محیطی تمام 5 کشور است، راه‌اندازی کنند. با این وجود، برای انجام چنین پروژه هایی در جنوب دریای خزر، کشورهای مشارکت کننده باید ابتدا بستر دریا را تقسیم کنند.

طبق گفته کارشناسانی که روزنامه «ایزوستیا» با آنها مصاحبه کرده، این بند از کنوانسیون که استقرار پایگاه‌های نظامی کشورهای سوم در دریای خزر را منع می‌کند برای روسیه، با توجه به نگرانی‌هایی که از جانب قزاقستان وجود داشت، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.

روزنامه «نزاویسیمایا گازتا» نیز در بررسی و ارزیابی این سند، می‌نویسد: «این کنوانسیون نتوانسته تمام مشکلات منطقه را حل کند. در دو سال آینده، مسکو به میزان قابل توجهی نیروهای دریایی خود در منطقه خزر را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، تمام کشورهای حاشیه خزر نیز در نظر دارند نیروی دریایی خود را در منطقه تقویت کنند که از جنبه‌های مختلف این مسئله به منافع گازی و نفتی آنها در منطقه مرتبط خواهد بود و شاید این مسئله برای روسیه دردسرساز شود».

«ولادیمیر پوپوف» در گفت‌وگو با این روزنامه روس با اشاره به رزمایش‌های نظامی کشورهای منطقه در دریای خزر پیش از امضای این سند، گفته است، «طبق برآورد غرب، ما درباره ذخایر 30 میلیارد تنی نفت و 145 تریلیون متر مکعبی گاز در این منطقه صحبت می‌کنیم. البته جنجال پنهان و حتی مشخصی در خصوص این ذخایر با وجود کنوانسیون‌های به امضارسیده وجود دارد و در آینده نیز بیشتر خواهد شد.»

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» نیز به جنبه نظامی این کنوانسیون پرداخته و در گزارشی که درباره این سند منتشر کرده نوشته است: «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، حضور نظامی کشورهای غیر از 5 کشور ساحلی در منطقه را منع می‌کند».

این گزارش با استناد به اظهارات «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه درباره این کنوانسیون می‌نویسد: «سندی که به امضای سران کشورهای حاشیه خزر رسیده، اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که تضمین می‌کند هیچ کشوری خارج از این منطقه نمی‌تواند از هیچ یک از موارد خاک، آب و هوای کشورهای عضو برای نفوذ به یکی از این 5 کشور سوء استفاده کند». رئیس‌جمهور روسیه نیز در نشستی که در این رابطه برگزار شد، این مسئله را تأیید کرده بود.

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه 21 مردادماه (12 آگوست)، پس از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر میان روسای جمهور پنج کشور ساحلی گفته بود: «مسکو تردیدی ندارد امضاکنندگان کنوانسیون وضعیت دریای خزر به تعهداتشان برای جلوگیری از حضور نیروهای مسلح خارجی در منطقه عمل می‌کنند.»

دریای خزر بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. سطح دریای خزر در حدود ۲۸ متر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است.  ۶۵۷ کیلومتر ساحل این دریا متعلق به ایران است و ۱۹۰۰ کیلومتر به قزاقستان، ۸۲۰ کیلومتر به آذربایجان و ۳۲۲۰ کیلومتر باقیمانده به روسیه و ترکمنستان تعلق دارد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. خودروهای فروش فوری بر مبنای نرخ روز بازار قیمت‌گذاری شد!

 2. تکمیل ظرفیت پیش‌فروش فوری پراید در ۴۵ دقیقه!  

 3. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 4. لجن‌‌پراکنی بی‌‌بی‌‌سی فارسی صدای عطاالله مهاجرانی را هم درآورد  

 5. واکنش کاربران توییتر به سخنان رئیس جمهور در مورد قیمت‌ها/ آقای روحانی در حس مشکلات، همراه مردم باشید/ قصه پر غصه گوشت و کلید گمشده تدبیر

 6. قیمت امروز خودروها در بازار؛ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۱۰۰ میلیون تومان شد + جدول

 7. معاونان شهردار تهران چقدر حقوق می‌گیرند + جدول

 8. رئیس سازمان بسیج مستضعفین: ایران کشور فقیری نیست

 9. سردار نقدی: وقتی ما خودمان اینطور خواسته‌ایم رهبری چه کند؟/ مفسدان دانه‌درشت با چراغ سبز دولت سازندگی به کشور بازگشتند/ یقین دارم که آینده ایران بسیار درخشان است

 10. اعتراف دولت به ناکارآمدی، سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد/ در بی‌ثابتی نرخ ارز، برخی انگل وار ثروتمند می‌شوند/ جامعه به ثبات، شفافیت، امنیت اقتصادی و رضایتمندی نیاز دارد

 11. ورود سربازان گمنام به مبارزه با فساد در لواسان  

 12. رئیس اداره اوقاف لواسان بازداشت شد

 13. همه خدعه‌های اروپا

 14. دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون برگزار شد + عکس

 15. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 16. پزشکیان: درباره گرانی‌ها حق با مردم است اما در جنگ تمام عیار اقتصادی با آمریکا هستیم

 17. برای حمایت از افشاگران فساد چه باید کرد/ نقاط قوت و ضعف طرح تشویق مطلعین مفاسد اقتصادی

 18. شفافیت حقوق و سفرهای خارجی مدیران شهرداری تهران/ دادگاه برادر رئیس‌جمهور برگزار شد/ آیا طرح استیضاح رئیس‌جمهور عاقلانه است؟

 19. حادثه دلخراش از فرو رفتن میل‌گرد در بدن کارگر  

 20. مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور

 21. پراید ارزان شد

 22. آقای جهانگیری دل تولیدکنندگان از سیاست‌های اقتصادی شما خون است/ استعفا شما بزرگ‌ترین خدمت است  

 23. در ماجرای پیش‌فروش پراید، چه کسی مقصر است؟

 24. دلیل افزایش قیمت دلار از نظر محسن رضایی  

 25. ۳۳ درصد مردان دهه شصت ازدواج نکرده‌اند + اینفوگرافیک  

پربحث‌های دیروز

 1. ازدواج موقت؛ چشم‌ها را باید شست...

 2. سخنان جالب ذوالنوری برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور/ مراجعه به نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشی، مستقل، اصولگرا، ولایی و امیدی برای امضاء

 3. خودروهای فروش فوری بر مبنای نرخ روز بازار قیمت‌گذاری شد!

 4. تکمیل ظرفیت پیش‌فروش فوری پراید در ۴۵ دقیقه!  

 5. فریب‌های بزرگ برای غارت‌های بزرگ/ اصل ماجرا چیست؟

 6. لجن‌‌پراکنی بی‌‌بی‌‌سی فارسی صدای عطاالله مهاجرانی را هم درآورد  

 7. واکنش کاربران توییتر به سخنان رئیس جمهور در مورد قیمت‌ها/ آقای روحانی در حس مشکلات، همراه مردم باشید/ قصه پر غصه گوشت و کلید گمشده تدبیر

 8. چرا دولت شکایت نمی‌کند؟

 9. قیمت امروز خودروها در بازار؛ پژو ۲۰۶ صندوق‌دار ۱۰۰ میلیون تومان شد + جدول

 10. معاونان شهردار تهران چقدر حقوق می‌گیرند + جدول

 11. رئیس سازمان بسیج مستضعفین: ایران کشور فقیری نیست

 12. سردار نقدی: وقتی ما خودمان اینطور خواسته‌ایم رهبری چه کند؟/ مفسدان دانه‌درشت با چراغ سبز دولت سازندگی به کشور بازگشتند/ یقین دارم که آینده ایران بسیار درخشان است

 13. اعتراف دولت به ناکارآمدی، سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد/ در بی‌ثابتی نرخ ارز، برخی انگل وار ثروتمند می‌شوند/ جامعه به ثبات، شفافیت، امنیت اقتصادی و رضایتمندی نیاز دارد

 14. ورود سربازان گمنام به مبارزه با فساد در لواسان  

 15. رئیس اداره اوقاف لواسان بازداشت شد

 16. همه خدعه‌های اروپا

 17. دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون برگزار شد + عکس

 18. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 19. پزشکیان: درباره گرانی‌ها حق با مردم است اما در جنگ تمام عیار اقتصادی با آمریکا هستیم

 20. برای حمایت از افشاگران فساد چه باید کرد/ نقاط قوت و ضعف طرح تشویق مطلعین مفاسد اقتصادی

 21. شفافیت حقوق و سفرهای خارجی مدیران شهرداری تهران/ دادگاه برادر رئیس‌جمهور برگزار شد/ آیا طرح استیضاح رئیس‌جمهور عاقلانه است؟

 22. حادثه دلخراش از فرو رفتن میل‌گرد در بدن کارگر  

 23. مصرف روزانه ۸۷ میلیون لیتر بنزین در کشور

 24. پراید ارزان شد

 25. آقای جهانگیری دل تولیدکنندگان از سیاست‌های اقتصادی شما خون است/ استعفا شما بزرگ‌ترین خدمت است  

پربحث‌های هفته

 1. طرح عدم کفایت و استیضاح روحانی کلید خورد + جزئیات

 2. ازدواج موقت؛ چشم‌ها را باید شست...

 3. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 4. شاخ‌های محجبه یا وضعیت فکاهی ضد حجاب؟

 5. هرج‌ومرج در بازار خودرو و افزایش شوکه کننده قیمت‌ها/ چرا ترمز افزایش نرخ خودرو کشیده نمی‌شود؟/ عزیزی: آشفتگی بازار به علت سوء مدیریت خودروسازان است

 6. سخنان جالب ذوالنوری برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور/ مراجعه به نمایندگان شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشی، مستقل، اصولگرا، ولایی و امیدی برای امضاء

 7. اسامی 16 نماینده امضاء کننده طرح استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهور

 8. برای این عکس شما تیتر بزنید   

 9. گردآورنده کتاب «فتنه تغلب» که روایت‌هایی از فتنه ۸۸ است، میهمان ویژه الف می‌شود/ سوالات خود را درباره این کتاب از او بپرسید

 10. شلیک هوایی، درگیری و کنده شدن درب ون گشت ارشاد در تهران

 11. تا کی بجای ازدواج، به جوان بگوئیم: دوغ بخور؟

 12. توکلی: مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است/ FATF، استقلال داخلی را از بین می برد

 13. احمد توکلی خطاب به نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت: فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست

 14. پراید ما یا پرادو رفیق ها و غرور بیجا

 15. آقای کریمی! برای اظهارنظر سیاسی هم آوایی با سالومه خانم «من و تو» کافی نیست  

 16. قیمت حاشیه بازار محصولات سایپا اعلام شد/ قیمت تندر ۹۳ میلیون تومان+جدول

 17. حمله تروریستی انتحاری به اتوبوس کارکنان سپاه در سیستان و بلوچستان/ تایید شهادت 27 نفر + اطلاعیه سپاه و عکس و فیلم

 18. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 19. «رئیسی» به جای «آملی‌لاریجانی» سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود

 20. تازه‌ترین قیمت خودرو/ افزایش ۱۰ میلیونی سمند؛ پراید ۱۱۱ به ۴۵ میلیون تومان رسید

 21. دنا ۱۵ میلیون تومان گران شد/ عبور پراید ۱۱۱ از ۴۳ میلیون تومان + جدول قیمت‌ها

 22. واعظی: مجمع لوایح مربوط به FATF را تصویب نکند باید نتیجه آن را بپذیرد/ اجلاس ورشو یک شوی تبلیغاتی است

 23. امام جمعه اهواز چرا به انگلیس سفر کرد؟  

 24. پوشش امنیتی هواپیمای بن سلمان با 6 جنگنده پاکستانی+ فیلم

 25. درباره تهدید مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط محمود واعظی/ وقتی آقای رئیس دفتر فرافکنی می‌کند

پربحث‌های اخیر

 1. همه خدعه‌های اروپا

 2. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 3. ترامپ خطاب به نظامیان ونزوئلا: یا ترک مادورو یا هیچ چیز!

 4. سردار صفوی: پاکستانی ها بدانند که دولت و حکومت سعودی پایدار نیست

 5. پیشنهاد اردوغان برای نگه داشتن داعشی‌های خارجی در سوریه

 6. مدیرعامل هواوی: آمریکا نمی‌تواند ما را بشکند

 7. قلعه حیوانات؛ وضعیت اردوگاه منافقین در آلبانی به روایت رسانه‌های خارجی

 8. مجلس آمریکا فاش کرد: ترامپ انتقال فن‌آوری بسیار حساس هسته‌ای به ریاض را تسریع می‌کند

 9. سوئیس: اتباع داعشی ما در کشور محل بازداشت محاکمه شوند

 10. «برنی سندرز» رسماً نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شد

 11. ثروتمندترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا اعلام شد

 12. جزئیات تازه از ترور یاسر عرفات/ مرگ با خمیردندان آغشته به سم ترور

 13. سفیر پاکستان در تهران: نیروهای خارجی به دنبال تخریب روابط ایران و پاکستان هستند/ عمران خان به ایران خواهد آمد

 14. سفیر آمریکا: از نقش فزاینده حزب‌الله در دولت لبنان نگرانیم

 15. ترامپ: عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی نیست

 16. بیانیه اروپا درباره وحدت و حاکمیت یمن

 17. فرمانده نیروی هوافضای سپاه: تلاش برای مذاکره موشکی نشان می دهد دشمن در موضع ضعف است

 18. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: دولت ترامپ در قبال ایران کاملا اشتباه می‌کند

 19. لاوروف: روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه توافق کردند

 20. چین سفیر اسپانیا را احضار کرد

 21. وزارت خارجه چین: «برجام» باید به صورت جامع و موثر اجرا شود

 22. گریفیتس: رهبر انصارالله به تعهداتش درباره توافق سوئد پایبند بود

 23. وزیردفاع‌ونزوئلا: ارتش تهدیدات ترامپ را نمی‌پذیرد

 24. عراق 150 تروریست داعشی را تحویل می‌گیرد

 25. واکنش توئیتری ترامپ به شکایت‌ ۱۶ ایالت از وی

پربحث‌های دیروز

 1. همه خدعه‌های اروپا

 2. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 3. ترامپ خطاب به نظامیان ونزوئلا: یا ترک مادورو یا هیچ چیز!

 4. سردار صفوی: پاکستانی ها بدانند که دولت و حکومت سعودی پایدار نیست

 5. پیشنهاد اردوغان برای نگه داشتن داعشی‌های خارجی در سوریه

 6. مدیرعامل هواوی: آمریکا نمی‌تواند ما را بشکند

 7. قلعه حیوانات؛ وضعیت اردوگاه منافقین در آلبانی به روایت رسانه‌های خارجی

 8. مجلس آمریکا فاش کرد: ترامپ انتقال فن‌آوری بسیار حساس هسته‌ای به ریاض را تسریع می‌کند

 9. سوئیس: اتباع داعشی ما در کشور محل بازداشت محاکمه شوند

 10. «برنی سندرز» رسماً نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا شد

 11. ثروتمندترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا اعلام شد

 12. جزئیات تازه از ترور یاسر عرفات/ مرگ با خمیردندان آغشته به سم ترور

 13. سفیر پاکستان در تهران: نیروهای خارجی به دنبال تخریب روابط ایران و پاکستان هستند/ عمران خان به ایران خواهد آمد

 14. سفیر آمریکا: از نقش فزاینده حزب‌الله در دولت لبنان نگرانیم

 15. ترامپ: عجله‌ای برای خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی نیست

 16. بیانیه اروپا درباره وحدت و حاکمیت یمن

 17. فرمانده نیروی هوافضای سپاه: تلاش برای مذاکره موشکی نشان می دهد دشمن در موضع ضعف است

 18. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: دولت ترامپ در قبال ایران کاملا اشتباه می‌کند

 19. لاوروف: روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه توافق کردند

 20. چین سفیر اسپانیا را احضار کرد

 21. وزارت خارجه چین: «برجام» باید به صورت جامع و موثر اجرا شود

 22. گریفیتس: رهبر انصارالله به تعهداتش درباره توافق سوئد پایبند بود

 23. وزیردفاع‌ونزوئلا: ارتش تهدیدات ترامپ را نمی‌پذیرد

 24. عراق 150 تروریست داعشی را تحویل می‌گیرد

 25. واکنش توئیتری ترامپ به شکایت‌ ۱۶ ایالت از وی

پربحث‌های هفته

 1. خوارج عمانی در کنفرانس ورشو

 2. افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

 3. پوشش امنیتی هواپیمای بن سلمان با 6 جنگنده پاکستانی+ فیلم

 4. ظریف: اروپایی‌ها هیچ بخشی از تعهداتشان را اجرایی نکردند/ ۴۰ سال تحریم‌های آمریکا را دور زدیم؛ الان هم همین کار را می‌کنیم

 5. حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان و سفر محمد بن سلمان به پاکستان/ پاسخ ایران چه خواهد بود؟

 6. از حمله تروریستی زاهدان تا سیرک ورشو

 7. جبیر و وزرای اماراتی و بحرینی پشت درهای بسته درباره ایران چه گفتند؟  

 8. شگفتی‌های جنگ یمن/ چرا ائتلاف عربستان نمی‌تواند انصارالله را شکست دهد؟

 9. توئیتر نتانیاهو پیام «جنگ با ایران» را حذف کرد

 10. همه خدعه‌های اروپا

 11. مایک پنس: اروپا از برجام خارج شود

 12. روسیه چگونه با تحریم آمریکا مبارزه کرد؟  

 13. صعود چشمگیر ایران در میان قوی‌ترین ارتش‌های جهان

 14. جاسوس آمریکا چگونه جذب ایران شد؟

 15. امضای قرارداد سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری میان عربستان و پاکستان

 16. ‏آیا ایران، عراقِ ترامپ خواهد بود؟  

 17. نشست اف‌ای‌تی‌اف به احتمال زیاد ۴ ماه دیگر به ایران فرصت می‌دهد

 18. نقش آمریکایی‌ها و پایان سیطره داعش

 19. همین؟!

 20. نتانیاهو: روزانه علیه ایران اقدام می‌کنیم، حتی همین دیروز

 21. آمریکا چاره‌ای جز خروج از سوریه نداشت، چاره‌ای جز خروج از عراق و افغانستان هم ندارد

 22. پاسخ ایلهان عمر به ترامپ در مورد یهودی‌ستیزی

 23. ترامپ خطاب به نظامیان ونزوئلا: یا ترک مادورو یا هیچ چیز!

 24. تحلیلگر آمریکایی: نشست ورشو یک سیرک فاجعه‌بار بود/ آمریکا منزوی شد نه ایران

 25. پیشنهاد مشاور جان کری به دولت بعدی آمریکا درباره بازگشت به برجام

آخرین عناوین