چرا مکرون برای روس ها رجز می خواند؟!

گروه جهان الف،   4030216122 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

«تشدید موضع گیریهای ضدروسی مکرون در مدت اخیر تا حدی ریشه در تضعیف نفوذ سنتی فرانسوی ها در قاره آفریقا و قدرت گیری فزاینده روس ها دراین قاره دارد. موضوعی که به یک چالش بزرگ برای پاریس تبدیل شده است.»

چرا مکرون برای روس ها رجز می خواند؟!

به گزارش الف؛ امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در روزها و ماه های اخیر، بر شدتِ موضع گیری های ضدروسی خود در بحبوحه تداوم یافتن جنگ اوکراین افزوده است. موضوعی که با بازتاب های بین‌المللی قابل توجهی نیز همراه شده است. مکرون در یک موضع گیری خود تاکید کرده که میزان حمایت های تسلیحاتی از اوکراین باید تا جای ممکن افزایش یابد. 

با این حال، بخش جنجالی موضع گیری های وی که بازتاب های فراوانی نیز پیدا کرده، مرتبط با احتمالِ حضور نیروهای فرانسوی در میدان های جنگ اوکراین بوده است. در این رابطه برخی مقام های روسی خبر داده اند که فرانسه یک یگان دو هزار نفری را برای این موضوع آماده کرده است. 

جالب است که امانوئل مکرون در موضع گیری تاکید کرده که برخی شرکای غربی فرانسه به ویژه در سازمان ناتو نیز با آنچه پاریس در مورد حضور میدانی در جنگ اوکراین می گوید، موافق هستند. با این همه، در سوی دیگر این ماجرا، دولت روسیه هشدار داده که طرح مسائلی از این دست بسیار خطرناک است و در صورت تحقق می‌تواند فرانسه و اهداف فرانسوی را به اهدافی مشروع برای روسیه تبدیل کند. 

با این همه، یکی سوال مهم و محوری مطرح می شود که علت طرح موضع گیری های اینچنینی رئیس جمهور فرانسه چیست؟ به نظر می رسد در پاسخ به این پرسش بایستی دو مولفه را مد نظر قرار داد. 

اولا، این قبیل موضع گیری های رئیس جمهور فرانسه تا حدی ریشه در نگرانی های جدی پاریس در مورد نفوذ فزاینده روسیه در قاره آفریقا و محدود کردن نفوذ سنتی فرانسه در این قاره دارد. توجه داشته باشیم که قاره آفریقا در ماه های گذشته شاهد چندین کودتا درکشورهایی نظیر بورکینافاسو، مالی، نیجر، چاد و گابن بوده که در تمامی آن ها، حضور سنتی فرانسه در این کشور و البته نخبگان وابسته فرانسوی ها به شدت به خطر افتاده اند و در عوض، روسیه توانسته جای پایِ خوبی را در این قبیل کشورهای آفریقایی کسب کند. مساله ای که نگرانی عمیق پاریس را به همراه داشته و حتی شاهد بوده ایم که برخی مقام های ارشد روسی نظیر ولادیمیر پوتین نیز به صراحت به این مساله اشاره داشته و تاکید کرده اند که فرانسوی ها این پالس را به مسکو داده اند که با موضع گیری های تهاجمی اخیر خود به نوعی سعی دارند این هشدار را به روسیه برسانند که این کشور باید به حوزه نفوذ آن ها در دیگر مناطق جهان احترام بگذارد. 

دوم اینکه در صحنه سیاست داخلی فرانسه، جریان راست این کشور و به طور خاص راست های افراطی، تا حدی به صورت سنتی پیوندهایی را با روسیه دارند. آن ها حتی در مورد جنگ اوکراین نیز موضع گیری های دوپهلویی را اتخاذ کرده و چندان با موضع رسمی دولت مکرون در رابطه با این جنگ همراهی نمی کنند. در این چهارچوب، مکرون و دیگر جریان های سیاسی همراه با وی در صحنه قدرت سیاسی فرانسه، پیروزی روسیه در اوکراین را یک سناریوی خطرناک برای خود ارزیابی می کنند. سناریویی که می تواند موضع و جایگاه آن ها در صحنه سیاست داخلی فرانسه را به نفع مخالفان و رقبای آن ها در جریان راست افراطی این کشور تضعیف کند. فراموش نکنیم که در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر فرانسه نیز شاهد بودیم که مکرون با اختلاف نه چندان زیادی توانست نامزد اصلی راست های افراطی یعنی مارین لوپن را شکست دهد. موضوعی که زنگ هشدار را برای مکرون و متحدانش به صدا درآورده است. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۸۰۹۸۷۰۷:۱۲:۵۶ ۱۴۰۳/۲/۱۸
زمان استیلای غرب سپری شده غرب برای بقاء خود نیاز به تواضع و خضوع دارد
علی۳۴۸۱۰۵۵۰۸:۴۱:۱۶ ۱۴۰۳/۲/۱۸
ماکرون سعی دارد شکستهای پی در پی نفوذ فرانسه در افریقا را با وارد کردن اروپا به جنگ باروسیه جبران کند تا جبران حقارتهای دولت او در افریقا بشود
عمران۳۴۸۱۰۶۸۰۸:۵۹:۳۸ ۱۴۰۳/۲/۱۸
مسائل دیگر هم نقش دارد رقبای راستگرای افراطی مکرون با روسوفیل ها (روس دوست ها) همپوشانی سیاسی دارند. شبیه نزدیکی که پوپولیستهای راستگرا در کشورهای غربی با روسیه دارند..
ناشناس۳۴۸۱۱۵۱۱۰:۲۶:۵۲ ۱۴۰۳/۲/۱۸
هیچ کشوری در دنیا از روسها خیری ندیده
ناشناس۳۴۸۱۳۳۷۱۲:۳۰:۵۷ ۱۴۰۳/۲/۱۸
امریکا و فرانسه و انگلیس محور شرارت در دنیا هستن و از تروریسم در منطقه و جهان حمایت می کنند.
ناشناس۳۴۸۱۵۹۳۱۵:۵۶:۳۶ ۱۴۰۳/۲/۱۸
آمریکا و غرب را فاکتور گرفتی البته.
ناشناس۳۴۸۱۲۰۲۱۰:۵۹:۱۹ ۱۴۰۳/۲/۱۸
فرانسه و انگلیس و آلمان در نظام بین الملل جدید محلی از اعراب ندارند و خیلی وقت است که قدرت سنتی خودشان را از دست دادن .عمله آمریکا هستند و بیشتر به عنوان نیروی نیابتی آمریکا در مناسبات بین المللی ایفای نقش میکنند. این حرافی ها هم بخاطر انحراف افکار عمومی از این واقعیت است.
ناشناس۳۴۸۱۲۲۷۱۱:۱۰:۱۷ ۱۴۰۳/۲/۱۸
بیچاره فرانسه از همه جا رونده شده! میترسه توی اروپا هم کسی محل بهش نذاره!!!
ناشناس۳۴۸۱۳۱۵۱۲:۱۹:۳۰ ۱۴۰۳/۲/۱۸
پوتین نابود شدنی است.
ناشناس۳۴۸۱۴۱۱۱۳:۲۱:۲۸ ۱۴۰۳/۲/۱۸
پوتین با گذشت بیش از دو سال از جنگ اوکراین با حمایت تمام قد مالی و تسلیحاتی گسترده ناتو و امریکا از زلنسکی شکست نخورده است روسیه ابرقدرت جهانی است.
ناشناس۳۴۸۱۳۳۸۱۲:۳۱:۳۶ ۱۴۰۳/۲/۱۸
فرانسه عددی نیست که برای روسیه رجزخوانی می کند.
سوسان۳۴۸۱۳۵۲۱۲:۴۴:۲۲ ۱۴۰۳/۲/۱۸
برای حفظ غرب افریقا باید دشمن تراشی کند و متحدینی در جبهه غرب داشته باشد تا دیگران متعرض استعمار کثیف فرانسه که کثیف تر و فاشیست تر از بریتانیاست نشوند
ناشناس۳۴۸۱۶۰۱۱۶:۱۱:۲۴ ۱۴۰۳/۲/۱۸
نه پوتین نه مکرون هیچ کدام برام اهمیتی ندارن اما دقت کنید. مکرون: روسیه باید به حوزه نفوذ آن ها در دیگر مناطق جهان احترام بگذارد. نفوذ؟ بخوانید به استعمار و استثمار سالیان سال فرانسه در آفریقا احترام بگذارید بذارید بچاپیم. یا دیگه کمِ کمش اینه که: ما تو اون بازار کار می‌کنیم شما نیا.
ناشناس۳۴۸۱۶۰۶۱۶:۱۷:۵۴ ۱۴۰۳/۲/۱۸
جالبه! یه استعمارگر(استثمارگر) به بقیه میگه: به حوزه نفوذما در دنیا (آفریقا) ورود نکنید! یا: در جایی که ما کاسبی(بخوانید غارت) داریم کسی حق نداره بیاد دکه بزنه!
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. این نامه دلسوزانه است؟!

 2. واکنش قوه قضائیه به شایعه ای درباره زیباکلام

 3. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 4. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 5. حالا زمان مذاکره است

 6. نامه روحانی به مردم ایران درباره دلایل رد صلاحیتش/ این دفاعیه‌ شخصی نیست، دفاع از جمهوریت نظام است

 7. امضای مردم گیلان پای طومار حمایت از طرح نور

 8. جریمه کشف حجاب ۴ و نیم میلیون تومان است

 9. وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی

 10. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 11. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 12. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 13. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 14. محکومیت ساداتی‌نژاد به حبس/ روایت خاندوزی از کاهش تورم/ شانس قالیباف برای ریاست مجلس دوازدهم چقدر است؟

 15. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 16. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 17. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 18. واکنش روزنامه اصولگرا به زندانی‌شدن زیباکلام/ دستور اژه‌ای درباره پرونده چای دبش

 19. در آستانۀ سکولارشدنِ زیارت؟

 20. مأمور خاطی بازداشت شد

 21. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 22. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 23. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 24. صادق زیباکلام روانه زندان شد

 25. بزرگ‌نمایی مشکلات به ضرر کشور است

آخرین عناوین