مگنت-ستاره یک مربع

سخنی صریح با مدّعیانِ دنیاستیزِ دینمداری

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3970506059 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سخنی صریح با مدّعیانِ دنیاستیزِ دینمداری

عیسی به پیروان خود آموخت که چنین دعا کنند: "ای پدر ما که در آسمانی، نام تو مقدّس باد. ملکوت تو بیاید. ارادهٔ تو چنانکه در آسمان است، بر زمین هم إعمال شود.نان روزانه مان را برسان و قرض هامان را ببخش. چنانکه ما نیز وامدارانِ خود را می‌بخشیم و از آنان در می گذریم. و ما را در بوته آزمایش رها مکن، بلکه از شریر رهایی مان ده. چه ملکوت و قوّت و جلال تا ابدالآباد از آن توست. آمین."(انجیل متّی/باب 6/آیاتِ 9 تا 13).

پیامبر گرامی اسلام هم خطاب به خدا نان می خواست و نه صرفاً ایمان: "اللّهم بارِک لَنا فیِ الخُبز، و لا تَفرُق بَینَنا و بینَه. فلولا الخُبز ما صَلّینا و لاصُمنا و لا ادینا فرائض ربنا"( فروع کافی، ج ۵، ص ۷۳) ... خدایا نان ما را با برکت کن، و بین ما و نان جدایی نینداز. که اگر نان نبود، نه نماز می خواندیم، نه روزه می گرفتیم، و نه واجبات پروردگارمان را بجا می آوردیم. ....این شد که گفتند: اين چگونه پيامبرى ست كه غذا مى‏ خورد و در بازارها گام می ‏زند ؟! ...."وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعامَ وَ يَمْشِي فِي الْأَسْواقِ" (سوره مبارکه فرقان/ آیه 7) ...... خدا فرمود قبل از تو هيچ پيامبرى نفرستاديم مگر اينكه آنها نيز غذا می خوردند و در بازار راه مى‏رفتند ... "وَ ما أَرْسَلْنا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَيَأْكُلُونَ الطَّعامَ وَ يَمْشُونَ فِي الْأَسْواق ...(همان/آیه 20) ... وَ لَوْ جَعَلْناهُ مَلَكاً لَجَعَلْناهُ رَجُلا وَ لَلَبَسْنا عَلَيْهِمْ ما يَلْبِسُون "(سوره مبارکه انعام/آیه 9) ... اگر آن فرستاده را فرشته‏ اى قرار می داديم، قطعاً او را هم به صورت بشرى در می آوردیم و از آنچه می ‏پوشند، به او مى‏پوشانديم.

چنانکه چند سال پیش و در نوشته ای دیگر نوشتم، یونس پس از به ساحل افتادن، به قوم خود پشت کرد. بیرون دروازه شهر نشسته بود تا عذاب الهی بیاید و مردم نینوا را در بنوردد. ناگهان خبر رسید که نینوائیان توبه کردند و از یونس هم مؤمن تر شدند! یونس از آن که خشم الهی بر قوم مستکبر و فاسدی چون آنان فرو نباریده، به خشم در آمد. ناراحت از این که خداوند، قومی را که مستحق عذاب بودند به ساعتی بخشیده، و در عوض او را که مؤمن بالله و اخلاق گرا و صاحب وحی بوده، به دریای متلاطم و سپس به شکم نهنگ کشانده!

"وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنادى‏ فِي الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِين (سوره مبارکه انبیاء / آیه ۸۷)

خداوند، بوته کدویی را بر سر یونس رویانید و تا یونس به آن اُنس گرفت، به نیمه شبی آن را خشکانید (وَ أَنْبَتْنا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِنْ يَقْطِين ...|ن. ک صافات/ ۱۴۶ به بعد). یونس از در نُدبه در آمد، که چرا بر من تنگ می گیری و بوته ای را که دوستش داشتم خشکاندی؟! خداوند فرمود: "دل‌ تو برای‌ كدویی بسوخت‌ كه‌ برای‌ آن‌ زحمت‌ نكشیدی‌ و آن‌ را نمّو ندادی‌ كه‌ در یك‌ شب‌ بالید و در یك‌ شب‌ ضایع‌ گردید. و آیا دل‌ من‌ به‌ جهت‌ نینوا -شهر بزرگ‌ - نسوزد كه‌ در آن‌ بیش از صد و بیست‌ هزار نفر به سر می‌برند كه‌ دست راستشان را از چپ تشخیص نمی دهند و حیواناتی بسیار دارند؟!".(ن. ک. تفسیر قمّی/ ج ۱ / صص ۳۱۹ تا ۳۲۱ و نیز عهد عتیق / تنخ/ کتاب یونس/ باب چهار / آیات ۱۰ و ۱۱) ....

...بگذریم ...

با خودم کلنجار می رفتم که این چند سطر را بنویسم یا نه؟ علّت تردیدم کم لطفی خاصّی ست که عزیزانِ "الف" به خرج می دهند و نوشته های ناچیز این نویسنده را یکی در میان سانسور می کنند. از بیم آن که مبادا پای این نویسنده تا آن سوی خطّ قرمز دراز شود و جناب توکّلی را به دردسر بیندازد! امّا صورتی، رنگ عشق است و تا قرمز فاصله دارد. وضعیت امروزِ جهان آن قدر فجیع هست که ناپرهیزی کنم و تا خطّ صورتی ( و نه قرمز) پیش بروم.

روی سخنم با فرد یا افراد خاصی نیست و دین و مکتب خاصی را مدّ نظر ندارم. چه بسا بتوان این سخنان را به هندوان و بودائیان و زرتشتیان تعمیم داد. ادیان وِدایی و بودایی بازمانده دین حضرت آدمند و زرتشت را هم - به قرینه برآمدن درغار و گلستان شدن آتش - با ابراهیم علیه السلام یکسان گرفته اند. در هر حال ریشه فرهنگ هایِ هند و اروپایی و سامی در جایی به هم می رسند. تا جایی که زبانِ رسمیِ دربار کوروش را زبان آرامی - که از ریشه سامی ست- دانسته اند و قریش را مُصغّرِ مُعرّب کوروش معرفی کرده اند. واژه "کروبی" که در کتب مقدّس ادیان سامی آمده و محافظِ "شجرةُ الخلد"(درخت جاودانگی) دانسته شده، با مجسمه های بالدارِ بابِل نسبتی دارد و قانونِ قصاصِ حمورابی (چشم در برابر چشم) در فرمان قصاصِ موسی هم دیده می شود.

سخن من با آخرت جویانی ست که به تحقیرِ حیاتِ دنیاوی دست می زنند و یا به صورت دوره ای و سامساره ای (مانند قائلانِ به تناسخ)، یا با تمسّک به عقربکِ یک سویه زمان و آنتروپی (مانند قائلانِ به مبداء و معاد) زندگیِ جاری را پوچ می دانند.

مدعیانِ دنیا ستیزِ دینمداری

گفته اید که زندگی اُخروی ارزشی بیشتر از دنیا دارد و زندگی دنیاوی به دانه جُویی نمی ارزد. امّا مگر نه این که نوح علیه الصلوة و السلام نهصد و پنجاه سال تبلیغ می کرد؟! و مگر نه آن که ابراهیم و سارا علیهم ا السلام در اوج پیری و بالاتر از نود سالگی بچّه دار شدند؟! پس زندگیِ دنیوی چندان هم بد نیست و تلاش برای مُردن و مُردانیدن که برخی بزرگواران مبلّغِ آنند از متون دینی ما بر نمی آید. که اگر بر می آمد منِ فیلسوفِ دین پژوه، مقتدایم را حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف قرار نمی دادم که هزار و اندی سال است در قید حیاتند و با عیسایِ زنده دو هزار ساله در میانمان رفت و آمد دارند و در همین "بدنِ دنیوی" حاجت روا می دارند. بگذریم از مرشدِ موسی علیه السلام (حضرتِ خضر سلام الله علیه) که مؤمنان برای دیدن آن بزرگوار چهل روزی را به انتظار می نشینند و درب خانه هاشان را به امید زیارت او که "آبِ حیات" نوشیده آب می پاشند. که اگر مزرعه دنیا گرفتارِ خشکسالی شود، آب حیاتی نیست که به کار زندگی اخروی بیاید.

پس این که "جانِ دنیوی" به دانه جویی نمی ارزد سخنِ خدا نیست، سخن شما سنگدلان است. این شمائید که ما را در چنبره جنگ و تصادفاتِ جادّه ای، فقر و خودکشی، خشکسالی وزلزله و سونامی، نزاع و قتل و ستیزه جویی، آلودگیِ هوا و خوراکِ سرطان زا گرفتار کرده اید و در فرستادن ما به جهانِ دیگر عجله دارید. اگرچه خود از نعماتِ دنیا به وفور بهره می برید، و جان کندن را -تنها- برای ما می خواهید، و از به فعلیت رسیدنِ همه استعدادمان -که توشه آخرتمان هم هست - جلو می گیرید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

نيما۴۵۶۳۹۱۱۰:۳۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۶
الان اينقد دنياپرست شديم كه دنياستيز نداريم
ناشناس۴۵۸۱۰۴۰۸:۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۷
منظور این مقاله دنیا پرستانی است که دیگران را به دنیا ستیزی دعوت می کنند تا خود بتوانند به بهترین نحو از امکانات دنیوی بهره ببرند . انتهای مقاله جالب بود و منظور مقاله را به روشنی توضیح داد. متشکر از مقاله خوب شما.
ناشناس۴۵۸۴۸۳۱۱:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۷
این نوشتار با تعابیر بسیار زیبای قرانی و ترکیب مدبرانه ان با عقاید اهل کتاب ، تلنگری به مسلمین و تذکری به مومنان بود.با تشکر از نگارنده.
کاظم۴۶۰۷۸۱۱۰:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۸
جالب بود - ممنون
ناشناس۴۶۶۰۵۹۰۱:۱۴:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۰
داستان حضرت یونس را درست نقل نکردید. چرا؟
ناشناس۴۶۷۰۸۵۱۲:۰۸:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چقدر مطالبش پراکنده بود رک و صاف می گفتی؟!1
ناشناس۴۷۲۲۴۸۲۰:۱۸:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۲
بسیار عالی و جالب . لذت بردیم .
ناشناس۴۷۵۴۸۰۱۰:۲۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
منظور نويسنده از " شما " در پارگراف آخر كيست ؟ چرا معما طرح مي كنيد ؟
ناشناس۴۷۹۲۹۱۱۸:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
البته که آخرت به گفته قرآن برتر از دنیاست و این دو قابل مقایسه نیستند(فمامتاع الحیاه الدنیا فی الاخره الا قلیل ) ولی منظور قرآن این نیست که زیر ظلم و ستم و یا با زشتی و فقیرانه زندگی کنیم ویا از اونور مثل مترفین و عیاشان ظالمانه زندگی کنیم. زندگی طولانی حضرت مهدی نه از سر علاقه به دنیاست که از سر علاقه به امر خداست. دنیا عین کاروانسرا و یا همون مهمانخانست .نه دوست داری بهت سخت بگذره و نه دوست داری اونجا بمونی.
ناشناس۴۸۱۲۵۳۲۱:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ای فیلسوف دین پژوه!! خدا عاقبتت را به خیر کند ..
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 6. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 7. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 8. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 9. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 10. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 11. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 12. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 13. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 14. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 15. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 16. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 17. مرگ طبقه متوسط

 18. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 19. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 20. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 21. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

 22. حاجی بابایی: شرم بر آن مسئولی که بخواهد در این شرایط مردم را به سختی بکشاند

 23. آیت‌الله جنتی: مردم همیشه وفادار نظام و انقلاب بوده‌اند و مستحق خدمت هستند/ رفاه حداقلی برای مردم برقرار شود

 24. فکری به حال ریال کنید

 25. کارت خبرنگاری اسحاق جهانگیری  

پربحث‌های دیروز

 1. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 2. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 3. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 4. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 5. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 6. نوبخت: امروز نوبت حمایت از پول ملی است/ اقتصاد ما نه لیبرالیستی و نه برنامه‌ای تمام دولتی است/ اعتقادی به چرخ دنده اقتصاد لیبرالیستی نداریم

 7. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد +عکس

 8. پوشش همسر نخست وزیر پاکستان در مراسم تحلیف  

 9. پزشکان بیش از ۶ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند + عکس

 10. واقعیت ازدواج دختران در سنین پایین/ مرکز پژوهشها گزارش می‌دهد

 11. توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

 12. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 13. نقوی حسینی در گفتگو با الف: بررسی «گروه اقدام ایران» در مجلس/ آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران است/ وقت اروپایی‌ها تمام شد؛ باید اقدامات عملی خود را نشان دهند

 14. زنگنه: توتال به صورت رسمی ایران را ترک کرد

 15. بيانيه آيت‌الله مكارم شيرازى پيرامون گردهمايى مدرسه فيضيه

 16. نقش اول گرانی خودرو ، ایران‌خودرو و سایپا + نمودار

 17. دهه شصت، این طور زندگی کردیم

 18. تهران تحت مدیریت "قالیباف" بین ۵ شهر برتر جهان

 19. ادامه حواشی پلاکارد جنجالی تجمع فیضیه/ انتقاد مطهری از جهانگیری/افشاگری عجیب یک نماینده مجلس/ مبدع طلبکاری ژن های خوب/ آیا وزیر اقتصاد قربانی سوال از روحانی خواهد شد؟!

 20. فرزندان آیت‌الله علم‌الهدی کجا هستند؟

 21. مرگ طبقه متوسط

 22. زمان صدور حکم پرونده دختر وزیر سابق مشخص شد

 23. بازار داغ استیضاح 9 وزیر و سوال از رئیس جمهور در مجلس

 24. حفظ شأن اتباع ایران در گرجستان؛ از حرف تا عمل

 25. توتال رسماً خروج از پروژه چندین میلیاردی گاز پارس جنوبی را تأیید کرد

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 3. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 4. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 5. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 6. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 7. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 8. محمود صادقی تهدید به افشاگری کرد

 9. چرا آقازاده‌ها این قدر طلبکار هستند؟

 10. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 11. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 12. افشاگری محمود صادقی از بانک سرمایه + سند

 13. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 14. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 15. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 16. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. «ح.ب.د» ابربدهکار و مفسد بزرگ اقتصادی، کیست؟

 20. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 21. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 25. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

آخرین عناوین