سخنی صریح با مدّعیانِ دنیاستیزِ دینمداری

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3970506059 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سخنی صریح با مدّعیانِ دنیاستیزِ دینمداری

عیسی به پیروان خود آموخت که چنین دعا کنند: "ای پدر ما که در آسمانی، نام تو مقدّس باد. ملکوت تو بیاید. ارادهٔ تو چنانکه در آسمان است، بر زمین هم إعمال شود.نان روزانه مان را برسان و قرض هامان را ببخش. چنانکه ما نیز وامدارانِ خود را می‌بخشیم و از آنان در می گذریم. و ما را در بوته آزمایش رها مکن، بلکه از شریر رهایی مان ده. چه ملکوت و قوّت و جلال تا ابدالآباد از آن توست. آمین."(انجیل متّی/باب 6/آیاتِ 9 تا 13).

پیامبر گرامی اسلام هم خطاب به خدا نان می خواست و نه صرفاً ایمان: "اللّهم بارِک لَنا فیِ الخُبز، و لا تَفرُق بَینَنا و بینَه. فلولا الخُبز ما صَلّینا و لاصُمنا و لا ادینا فرائض ربنا"( فروع کافی، ج ۵، ص ۷۳) ... خدایا نان ما را با برکت کن، و بین ما و نان جدایی نینداز. که اگر نان نبود، نه نماز می خواندیم، نه روزه می گرفتیم، و نه واجبات پروردگارمان را بجا می آوردیم. ....این شد که گفتند: اين چگونه پيامبرى ست كه غذا مى‏ خورد و در بازارها گام می ‏زند ؟! ...."وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعامَ وَ يَمْشِي فِي الْأَسْواقِ" (سوره مبارکه فرقان/ آیه 7) ...... خدا فرمود قبل از تو هيچ پيامبرى نفرستاديم مگر اينكه آنها نيز غذا می خوردند و در بازار راه مى‏رفتند ... "وَ ما أَرْسَلْنا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَيَأْكُلُونَ الطَّعامَ وَ يَمْشُونَ فِي الْأَسْواق ...(همان/آیه 20) ... وَ لَوْ جَعَلْناهُ مَلَكاً لَجَعَلْناهُ رَجُلا وَ لَلَبَسْنا عَلَيْهِمْ ما يَلْبِسُون "(سوره مبارکه انعام/آیه 9) ... اگر آن فرستاده را فرشته‏ اى قرار می داديم، قطعاً او را هم به صورت بشرى در می آوردیم و از آنچه می ‏پوشند، به او مى‏پوشانديم.

چنانکه چند سال پیش و در نوشته ای دیگر نوشتم، یونس پس از به ساحل افتادن، به قوم خود پشت کرد. بیرون دروازه شهر نشسته بود تا عذاب الهی بیاید و مردم نینوا را در بنوردد. ناگهان خبر رسید که نینوائیان توبه کردند و از یونس هم مؤمن تر شدند! یونس از آن که خشم الهی بر قوم مستکبر و فاسدی چون آنان فرو نباریده، به خشم در آمد. ناراحت از این که خداوند، قومی را که مستحق عذاب بودند به ساعتی بخشیده، و در عوض او را که مؤمن بالله و اخلاق گرا و صاحب وحی بوده، به دریای متلاطم و سپس به شکم نهنگ کشانده!

"وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنادى‏ فِي الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِين (سوره مبارکه انبیاء / آیه ۸۷)

خداوند، بوته کدویی را بر سر یونس رویانید و تا یونس به آن اُنس گرفت، به نیمه شبی آن را خشکانید (وَ أَنْبَتْنا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِنْ يَقْطِين ...|ن. ک صافات/ ۱۴۶ به بعد). یونس از در نُدبه در آمد، که چرا بر من تنگ می گیری و بوته ای را که دوستش داشتم خشکاندی؟! خداوند فرمود: "دل‌ تو برای‌ كدویی بسوخت‌ كه‌ برای‌ آن‌ زحمت‌ نكشیدی‌ و آن‌ را نمّو ندادی‌ كه‌ در یك‌ شب‌ بالید و در یك‌ شب‌ ضایع‌ گردید. و آیا دل‌ من‌ به‌ جهت‌ نینوا -شهر بزرگ‌ - نسوزد كه‌ در آن‌ بیش از صد و بیست‌ هزار نفر به سر می‌برند كه‌ دست راستشان را از چپ تشخیص نمی دهند و حیواناتی بسیار دارند؟!".(ن. ک. تفسیر قمّی/ ج ۱ / صص ۳۱۹ تا ۳۲۱ و نیز عهد عتیق / تنخ/ کتاب یونس/ باب چهار / آیات ۱۰ و ۱۱) ....

...بگذریم ...

با خودم کلنجار می رفتم که این چند سطر را بنویسم یا نه؟ علّت تردیدم کم لطفی خاصّی ست که عزیزانِ "الف" به خرج می دهند و نوشته های ناچیز این نویسنده را یکی در میان سانسور می کنند. از بیم آن که مبادا پای این نویسنده تا آن سوی خطّ قرمز دراز شود و جناب توکّلی را به دردسر بیندازد! امّا صورتی، رنگ عشق است و تا قرمز فاصله دارد. وضعیت امروزِ جهان آن قدر فجیع هست که ناپرهیزی کنم و تا خطّ صورتی ( و نه قرمز) پیش بروم.

روی سخنم با فرد یا افراد خاصی نیست و دین و مکتب خاصی را مدّ نظر ندارم. چه بسا بتوان این سخنان را به هندوان و بودائیان و زرتشتیان تعمیم داد. ادیان وِدایی و بودایی بازمانده دین حضرت آدمند و زرتشت را هم - به قرینه برآمدن درغار و گلستان شدن آتش - با ابراهیم علیه السلام یکسان گرفته اند. در هر حال ریشه فرهنگ هایِ هند و اروپایی و سامی در جایی به هم می رسند. تا جایی که زبانِ رسمیِ دربار کوروش را زبان آرامی - که از ریشه سامی ست- دانسته اند و قریش را مُصغّرِ مُعرّب کوروش معرفی کرده اند. واژه "کروبی" که در کتب مقدّس ادیان سامی آمده و محافظِ "شجرةُ الخلد"(درخت جاودانگی) دانسته شده، با مجسمه های بالدارِ بابِل نسبتی دارد و قانونِ قصاصِ حمورابی (چشم در برابر چشم) در فرمان قصاصِ موسی هم دیده می شود.

سخن من با آخرت جویانی ست که به تحقیرِ حیاتِ دنیاوی دست می زنند و یا به صورت دوره ای و سامساره ای (مانند قائلانِ به تناسخ)، یا با تمسّک به عقربکِ یک سویه زمان و آنتروپی (مانند قائلانِ به مبداء و معاد) زندگیِ جاری را پوچ می دانند.

مدعیانِ دنیا ستیزِ دینمداری

گفته اید که زندگی اُخروی ارزشی بیشتر از دنیا دارد و زندگی دنیاوی به دانه جُویی نمی ارزد. امّا مگر نه این که نوح علیه الصلوة و السلام نهصد و پنجاه سال تبلیغ می کرد؟! و مگر نه آن که ابراهیم و سارا علیهم ا السلام در اوج پیری و بالاتر از نود سالگی بچّه دار شدند؟! پس زندگیِ دنیوی چندان هم بد نیست و تلاش برای مُردن و مُردانیدن که برخی بزرگواران مبلّغِ آنند از متون دینی ما بر نمی آید. که اگر بر می آمد منِ فیلسوفِ دین پژوه، مقتدایم را حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف قرار نمی دادم که هزار و اندی سال است در قید حیاتند و با عیسایِ زنده دو هزار ساله در میانمان رفت و آمد دارند و در همین "بدنِ دنیوی" حاجت روا می دارند. بگذریم از مرشدِ موسی علیه السلام (حضرتِ خضر سلام الله علیه) که مؤمنان برای دیدن آن بزرگوار چهل روزی را به انتظار می نشینند و درب خانه هاشان را به امید زیارت او که "آبِ حیات" نوشیده آب می پاشند. که اگر مزرعه دنیا گرفتارِ خشکسالی شود، آب حیاتی نیست که به کار زندگی اخروی بیاید.

پس این که "جانِ دنیوی" به دانه جویی نمی ارزد سخنِ خدا نیست، سخن شما سنگدلان است. این شمائید که ما را در چنبره جنگ و تصادفاتِ جادّه ای، فقر و خودکشی، خشکسالی وزلزله و سونامی، نزاع و قتل و ستیزه جویی، آلودگیِ هوا و خوراکِ سرطان زا گرفتار کرده اید و در فرستادن ما به جهانِ دیگر عجله دارید. اگرچه خود از نعماتِ دنیا به وفور بهره می برید، و جان کندن را -تنها- برای ما می خواهید، و از به فعلیت رسیدنِ همه استعدادمان -که توشه آخرتمان هم هست - جلو می گیرید.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

نيما۴۵۶۳۹۱۱۰:۳۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۶
الان اينقد دنياپرست شديم كه دنياستيز نداريم
ناشناس۴۵۸۱۰۴۰۸:۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۷
منظور این مقاله دنیا پرستانی است که دیگران را به دنیا ستیزی دعوت می کنند تا خود بتوانند به بهترین نحو از امکانات دنیوی بهره ببرند . انتهای مقاله جالب بود و منظور مقاله را به روشنی توضیح داد. متشکر از مقاله خوب شما.
ناشناس۴۵۸۴۸۳۱۱:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۷
این نوشتار با تعابیر بسیار زیبای قرانی و ترکیب مدبرانه ان با عقاید اهل کتاب ، تلنگری به مسلمین و تذکری به مومنان بود.با تشکر از نگارنده.
کاظم۴۶۰۷۸۱۱۰:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۸
جالب بود - ممنون
ناشناس۴۶۶۰۵۹۰۱:۱۴:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۰
داستان حضرت یونس را درست نقل نکردید. چرا؟
ناشناس۴۶۷۰۸۵۱۲:۰۸:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چقدر مطالبش پراکنده بود رک و صاف می گفتی؟!1
ناشناس۴۷۲۲۴۸۲۰:۱۸:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۲
بسیار عالی و جالب . لذت بردیم .
ناشناس۴۷۵۴۸۰۱۰:۲۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
منظور نويسنده از " شما " در پارگراف آخر كيست ؟ چرا معما طرح مي كنيد ؟
ناشناس۴۷۹۲۹۱۱۸:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
البته که آخرت به گفته قرآن برتر از دنیاست و این دو قابل مقایسه نیستند(فمامتاع الحیاه الدنیا فی الاخره الا قلیل ) ولی منظور قرآن این نیست که زیر ظلم و ستم و یا با زشتی و فقیرانه زندگی کنیم ویا از اونور مثل مترفین و عیاشان ظالمانه زندگی کنیم. زندگی طولانی حضرت مهدی نه از سر علاقه به دنیاست که از سر علاقه به امر خداست. دنیا عین کاروانسرا و یا همون مهمانخانست .نه دوست داری بهت سخت بگذره و نه دوست داری اونجا بمونی.
ناشناس۴۸۱۲۵۳۲۱:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ای فیلسوف دین پژوه!! خدا عاقبتت را به خیر کند ..
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 2. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 3. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 4. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 5. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 6. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 7. معمای گنج همدان+ عکس

 8. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 9. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 10. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 11. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 12. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 13. 10 خبر پربازدید هفته/ از اعتراف عربستان به قتل خاشقچی و خروج قالیباف از کشور تا ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی و پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور

 14. مشکل زبان دامن گیر علی قلی زاده در شارلروا

 15. توییتر صدها ربات حامی عربستان سعودی را مسدود کرد

 16. تمهیدات امدادی ویژه اربعین در سه مرز مهران، شملچه و چذابه

 17. به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲ قاضی در محاکم فعالیت می‌کنند/ از هر ۱۰۰ قاضی ۸.۵ نفر زن هستند

 18. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 19. رکورد تاریخی جوانان ایران با 14 نشان رنگارنگ/کاروان کشورمان هفتم المپیک شد

 20. داروی «دیفن هیدرامین» برای کودکان زیر ۶ماه ممنوع

 21. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 22. چینی ها برای ایران آب شیرین می کنند

 23. ماجرای استوری‌های عجیب بازیکنان تیم امید چیست؟

 24. "لاکچری" بازی با حیوانات خانگی

 25. خبر نشریه فرانسوی از محل استقرار «ابوبکر البغدادی»

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 3. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 4. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 5. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 6. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 7. امشب در سر شوری دارم !

 8. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 9. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 10. پاکستان: گشت‌زنی هوایی برای یافتن مرزبانان ایرانی آغاز شده است

 11. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 12. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 13. علت شوره سر چیست؟

 14. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 15. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 16. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 17. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 18. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 19. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 20. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

 21. فرانسه: هدف سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا فراتر از ایران است

 22. المپیک جوانان آرژانتین؛ محمدی طلایی شد

 23. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 24. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 25. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 11. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 12. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 13. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 14. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 15. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 16. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 17. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 18. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 19. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 20. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 21. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 22. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 23. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 24. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 25. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

گوشی شاپ

آخرین عناوین