سخنی صریح با مدّعیانِ دنیاستیزِ دینمداری

امین میرزائی، گروه تعاملی الف،   3970506059 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سخنی صریح با مدّعیانِ دنیاستیزِ دینمداری

عیسی به پیروان خود آموخت که چنین دعا کنند: "ای پدر ما که در آسمانی، نام تو مقدّس باد. ملکوت تو بیاید. ارادهٔ تو چنانکه در آسمان است، بر زمین هم إعمال شود.نان روزانه مان را برسان و قرض هامان را ببخش. چنانکه ما نیز وامدارانِ خود را می‌بخشیم و از آنان در می گذریم. و ما را در بوته آزمایش رها مکن، بلکه از شریر رهایی مان ده. چه ملکوت و قوّت و جلال تا ابدالآباد از آن توست. آمین."(انجیل متّی/باب 6/آیاتِ 9 تا 13).

پیامبر گرامی اسلام هم خطاب به خدا نان می خواست و نه صرفاً ایمان: "اللّهم بارِک لَنا فیِ الخُبز، و لا تَفرُق بَینَنا و بینَه. فلولا الخُبز ما صَلّینا و لاصُمنا و لا ادینا فرائض ربنا"( فروع کافی، ج ۵، ص ۷۳) ... خدایا نان ما را با برکت کن، و بین ما و نان جدایی نینداز. که اگر نان نبود، نه نماز می خواندیم، نه روزه می گرفتیم، و نه واجبات پروردگارمان را بجا می آوردیم. ....این شد که گفتند: اين چگونه پيامبرى ست كه غذا مى‏ خورد و در بازارها گام می ‏زند ؟! ...."وَ قالُوا ما لِهذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعامَ وَ يَمْشِي فِي الْأَسْواقِ" (سوره مبارکه فرقان/ آیه 7) ...... خدا فرمود قبل از تو هيچ پيامبرى نفرستاديم مگر اينكه آنها نيز غذا می خوردند و در بازار راه مى‏رفتند ... "وَ ما أَرْسَلْنا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَيَأْكُلُونَ الطَّعامَ وَ يَمْشُونَ فِي الْأَسْواق ...(همان/آیه 20) ... وَ لَوْ جَعَلْناهُ مَلَكاً لَجَعَلْناهُ رَجُلا وَ لَلَبَسْنا عَلَيْهِمْ ما يَلْبِسُون "(سوره مبارکه انعام/آیه 9) ... اگر آن فرستاده را فرشته‏ اى قرار می داديم، قطعاً او را هم به صورت بشرى در می آوردیم و از آنچه می ‏پوشند، به او مى‏پوشانديم.

چنانکه چند سال پیش و در نوشته ای دیگر نوشتم، یونس پس از به ساحل افتادن، به قوم خود پشت کرد. بیرون دروازه شهر نشسته بود تا عذاب الهی بیاید و مردم نینوا را در بنوردد. ناگهان خبر رسید که نینوائیان توبه کردند و از یونس هم مؤمن تر شدند! یونس از آن که خشم الهی بر قوم مستکبر و فاسدی چون آنان فرو نباریده، به خشم در آمد. ناراحت از این که خداوند، قومی را که مستحق عذاب بودند به ساعتی بخشیده، و در عوض او را که مؤمن بالله و اخلاق گرا و صاحب وحی بوده، به دریای متلاطم و سپس به شکم نهنگ کشانده!

"وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنادى‏ فِي الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِين (سوره مبارکه انبیاء / آیه ۸۷)

خداوند، بوته کدویی را بر سر یونس رویانید و تا یونس به آن اُنس گرفت، به نیمه شبی آن را خشکانید (وَ أَنْبَتْنا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِنْ يَقْطِين ...|ن. ک صافات/ ۱۴۶ به بعد). یونس از در نُدبه در آمد، که چرا بر من تنگ می گیری و بوته ای را که دوستش داشتم خشکاندی؟! خداوند فرمود: "دل‌ تو برای‌ كدویی بسوخت‌ كه‌ برای‌ آن‌ زحمت‌ نكشیدی‌ و آن‌ را نمّو ندادی‌ كه‌ در یك‌ شب‌ بالید و در یك‌ شب‌ ضایع‌ گردید. و آیا دل‌ من‌ به‌ جهت‌ نینوا -شهر بزرگ‌ - نسوزد كه‌ در آن‌ بیش از صد و بیست‌ هزار نفر به سر می‌برند كه‌ دست راستشان را از چپ تشخیص نمی دهند و حیواناتی بسیار دارند؟!".(ن. ک. تفسیر قمّی/ ج ۱ / صص ۳۱۹ تا ۳۲۱ و نیز عهد عتیق / تنخ/ کتاب یونس/ باب چهار / آیات ۱۰ و ۱۱) ....

...بگذریم ...

با خودم کلنجار می رفتم که این چند سطر را بنویسم یا نه؟ علّت تردیدم کم لطفی خاصّی ست که عزیزانِ "الف" به خرج می دهند و نوشته های ناچیز این نویسنده را یکی در میان سانسور می کنند. از بیم آن که مبادا پای این نویسنده تا آن سوی خطّ قرمز دراز شود و جناب توکّلی را به دردسر بیندازد! امّا صورتی، رنگ عشق است و تا قرمز فاصله دارد. وضعیت امروزِ جهان آن قدر فجیع هست که ناپرهیزی کنم و تا خطّ صورتی ( و نه قرمز) پیش بروم.

روی سخنم با فرد یا افراد خاصی نیست و دین و مکتب خاصی را مدّ نظر ندارم. چه بسا بتوان این سخنان را به هندوان و بودائیان و زرتشتیان تعمیم داد. ادیان وِدایی و بودایی بازمانده دین حضرت آدمند و زرتشت را هم - به قرینه برآمدن درغار و گلستان شدن آتش - با ابراهیم علیه السلام یکسان گرفته اند. در هر حال ریشه فرهنگ هایِ هند و اروپایی و سامی در جایی به هم می رسند. تا جایی که زبانِ رسمیِ دربار کوروش را زبان آرامی - که از ریشه سامی ست- دانسته اند و قریش را مُصغّرِ مُعرّب کوروش معرفی کرده اند. واژه "کروبی" که در کتب مقدّس ادیان سامی آمده و محافظِ "شجرةُ الخلد"(درخت جاودانگی) دانسته شده، با مجسمه های بالدارِ بابِل نسبتی دارد و قانونِ قصاصِ حمورابی (چشم در برابر چشم) در فرمان قصاصِ موسی هم دیده می شود.

سخن من با آخرت جویانی ست که به تحقیرِ حیاتِ دنیاوی دست می زنند و یا به صورت دوره ای و سامساره ای (مانند قائلانِ به تناسخ)، یا با تمسّک به عقربکِ یک سویه زمان و آنتروپی (مانند قائلانِ به مبداء و معاد) زندگیِ جاری را پوچ می دانند.

مدعیانِ دنیا ستیزِ دینمداری

گفته اید که زندگی اُخروی ارزشی بیشتر از دنیا دارد و زندگی دنیاوی به دانه جُویی نمی ارزد. امّا مگر نه این که نوح علیه الصلوة و السلام نهصد و پنجاه سال تبلیغ می کرد؟! و مگر نه آن که ابراهیم و سارا علیهم ا السلام در اوج پیری و بالاتر از نود سالگی بچّه دار شدند؟! پس زندگیِ دنیوی چندان هم بد نیست و تلاش برای مُردن و مُردانیدن که برخی بزرگواران مبلّغِ آنند از متون دینی ما بر نمی آید. که اگر بر می آمد منِ فیلسوفِ دین پژوه، مقتدایم را حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف قرار نمی دادم که هزار و اندی سال است در قید حیاتند و با عیسایِ زنده دو هزار ساله در میانمان رفت و آمد دارند و در همین "بدنِ دنیوی" حاجت روا می دارند. بگذریم از مرشدِ موسی علیه السلام (حضرتِ خضر سلام الله علیه) که مؤمنان برای دیدن آن بزرگوار چهل روزی را به انتظار می نشینند و درب خانه هاشان را به امید زیارت او که "آبِ حیات" نوشیده آب می پاشند. که اگر مزرعه دنیا گرفتارِ خشکسالی شود، آب حیاتی نیست که به کار زندگی اخروی بیاید.

پس این که "جانِ دنیوی" به دانه جویی نمی ارزد سخنِ خدا نیست، سخن شما سنگدلان است. این شمائید که ما را در چنبره جنگ و تصادفاتِ جادّه ای، فقر و خودکشی، خشکسالی وزلزله و سونامی، نزاع و قتل و ستیزه جویی، آلودگیِ هوا و خوراکِ سرطان زا گرفتار کرده اید و در فرستادن ما به جهانِ دیگر عجله دارید. اگرچه خود از نعماتِ دنیا به وفور بهره می برید، و جان کندن را -تنها- برای ما می خواهید، و از به فعلیت رسیدنِ همه استعدادمان -که توشه آخرتمان هم هست - جلو می گیرید.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

نيما۴۵۶۳۹۱۱۰:۳۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۶
الان اينقد دنياپرست شديم كه دنياستيز نداريم
ناشناس۴۵۸۱۰۴۰۸:۰۱:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۷
منظور این مقاله دنیا پرستانی است که دیگران را به دنیا ستیزی دعوت می کنند تا خود بتوانند به بهترین نحو از امکانات دنیوی بهره ببرند . انتهای مقاله جالب بود و منظور مقاله را به روشنی توضیح داد. متشکر از مقاله خوب شما.
ناشناس۴۵۸۴۸۳۱۱:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۷
این نوشتار با تعابیر بسیار زیبای قرانی و ترکیب مدبرانه ان با عقاید اهل کتاب ، تلنگری به مسلمین و تذکری به مومنان بود.با تشکر از نگارنده.
کاظم۴۶۰۷۸۱۱۰:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۸
جالب بود - ممنون
ناشناس۴۶۶۰۵۹۰۱:۱۴:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۰
داستان حضرت یونس را درست نقل نکردید. چرا؟
ناشناس۴۶۷۰۸۵۱۲:۰۸:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چقدر مطالبش پراکنده بود رک و صاف می گفتی؟!1
ناشناس۴۷۲۲۴۸۲۰:۱۸:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۲
بسیار عالی و جالب . لذت بردیم .
ناشناس۴۷۵۴۸۰۱۰:۲۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۴
منظور نويسنده از " شما " در پارگراف آخر كيست ؟ چرا معما طرح مي كنيد ؟
ناشناس۴۷۹۲۹۱۱۸:۱۳:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
البته که آخرت به گفته قرآن برتر از دنیاست و این دو قابل مقایسه نیستند(فمامتاع الحیاه الدنیا فی الاخره الا قلیل ) ولی منظور قرآن این نیست که زیر ظلم و ستم و یا با زشتی و فقیرانه زندگی کنیم ویا از اونور مثل مترفین و عیاشان ظالمانه زندگی کنیم. زندگی طولانی حضرت مهدی نه از سر علاقه به دنیاست که از سر علاقه به امر خداست. دنیا عین کاروانسرا و یا همون مهمانخانست .نه دوست داری بهت سخت بگذره و نه دوست داری اونجا بمونی.
ناشناس۴۸۱۲۵۳۲۱:۲۸:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ای فیلسوف دین پژوه!! خدا عاقبتت را به خیر کند ..

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 4. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 5. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 6. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 7. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 8. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 9. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 10. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 11. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 12. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 13. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 14. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 15. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 16. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

 17. فیلم/ جنجال ممنوع! سند بیاورید  

 18. کارت‌ های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

 19. خودرو ۱ تا ۲ میلیون تومان گران شد + جدول

 20. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های دولتی

 21. مسکن مهر روی ریل افتاد

 22. روحانی:‌ نکات مورد نظر رهبر انقلاب برای اصلاح بودجه ۹۸ بررسی شد

 23. راهی برای مقابله با بیماری ام اس

 24. کنایه فردوسی پور به دعوت شدن احمدزاده به تیم ملی/ ماجرای قتل 2 هوادار پرسپولیس

 25. افزایش ریسک سرطان سینه با تک فرزندی

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 5. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 6. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 7. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 8. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 9. عروس «قزاق»  

 10. سقف معافیت مالیاتی در بودجه ۹۸

 11. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 12. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 13. لاستیک گران شد

 14. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

 15. فقط طرفداران رئیسی و قالیباف بخوانند

 16. فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است؟

 17. محمد قوچانی: جهانگیری از روحانی در جریان ترمیم کابینه دلخور شد/ روحانی را از موسوی خوئینی‌ها هم اصلاح‌طلب‌تر می‌دانم/ نمی‌توانیم وسط‌های راه زیر میز بزنیم

 18. ارز 4200 تومانی دستپخت چه کسی بود؟/ واکنش تند کرباسچی به اظهارات آشنا/ شرمندگی زیباکلام از عملکرد روحانی

 19. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 20. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 21. جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

 22. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 23. ریزش مرز روانی در بازار دلا‌ر

 24. مراسم تشییع پیکر پیام صابری

 25. همتی: برگشت تدریجی ارز صادراتی به اقتصاد/ آغاز روابط با چند کشور و حذف دلار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 7. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 8. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 9. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 10. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 11. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 12. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 16. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 17. حرف های یک مهندس برق مملکت

 18. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 19. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 20. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 22. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 23. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 24. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

آخرین عناوین