عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

معصومه پورصادقی، گروه سیاسی الف،   3970223116 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
عبرت های برجام و پاسخ به چند سوال/ دستگاه دیپلماسی به دنبال چه تضمین‌هایی است؟

در حال حاضر آمریکا با خروج یکجانبه از برجام چهره واقعی خود را نشان داد  و حال ادامه برجام  بدون  آمریکا موضوعی است که باید ایران در مورد آن تصمیم گیری کند.

 شعار  دولت روحانی ازابتدای آغاز به کار خود  پیشبرد سیاست خارجی و مذاکره با کشورهای غربی به خصوص حل کردن پرونده هسته ای ایران اعلام شد  تا بتواند از این طریق، فضای اقتصادی کشور را بهبود بخشد، اما واقعیت آن بود که مشکل اصلی اقتصاد به داخل معطوف بود، نه به خارج از کشور. متاسفانه آقای روحانی و تیم حامی وی در تبلیغات و  تحلیل هایی که در انتخابات ریاست جمهوری ارایه کردند  سهم زیادی برای رفع تحریم ها در اقتصاد کشور قایل شدند، و همین موضوع باعث شد تا  مذاکره کنندگان به دلایل زیر دچار اشتباه محاسباتی شوند :

1) اشتباه در فهم برخی از مسئولین در مورد تحریم ها

2) خوشبینی  مفرط به طرفهای غربی در مذاکرات بویژه امریکا 

3) اعتماد به نفس کاذب در انجام مذاکراکرات و بیان این جملات که دیگران توان انجام مذاکرات را ندارند و زبان دنیا را نمی‌فهمند 

4) شتابزدگی در انجام مذاکرات و عدم پذیرش انتقاد از سوی منتقدین

5) عبور کردن از خطوط قرمز تعیین شده به دلیل اعتماد به طرفهای مذاکره و  خوش بینی به آنان

در حالیکه دیگر رهبر انقلاب بارها به مسئولین در مورد غیرقابل اعتماد بودن غرب و به ویژه آمریکایی ها هشدار دادند، ایشان در سال 94 در دیدار با کارگران سراسر کشور، در جمع‌بندی سخنانشان تاکید کردند: «کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست، در داخل کشور است و همه باید مسئولیت‌های متفاوت خود را در تقویت نیروی داخلی به عنوان «تنها راه علاج مشکلات اقتصادی»، انجام دهند.» 

در هر حال دولت برجام را به سرانجام رساند و با کشورهای 1+5 به توافق رسید، از ابتدا ساختار برجام طوری بود که اگر آمریکا دبه می کرد، این به ضرر اروپا نبود بلکه تنها به ضرر ایران بود و همین اتفاق هم نیز افتاد، نگرفتن تضمین های قطعی موجب شد تا آمریکایی ها از توافقات شانه خالی کنند در حالیکه جمهوری اسلامی ایران، عملا به  تمامی تعهدات خود عمل کرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با تاکید بر این موضوع مهر تاییدی بر آن زد اما اهداف تعیین شده دولت در برجام به وقوع نپیوست و به نوعی ایران به منافع مورد نظرش دست نیافت.

در حال حاضر نیز آمریکا با خروج یکجانبه از برجام چهره واقعی خود را نشان داد  و حال ادامه برجام  بدون  آمریکا موضوعی است که باید ایران در مورد آن تصمیم گیری کند.حسن روحانی رییس جمهور، پس از سخنرانی دونالد ترامپ به محمدجواد ظریف دستور داد تا با اروپایی ها مذاکره کرده و تضمین کافی از آنها بگیرد.

 حدود چهار سال پیش، رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار تضمین از سوی 1+5 شده بود، در همان زمان محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان؛ امضای جان کری وزیرخارجه وقت آمریکا، تضمین برجام دانست اما این امضاء هیچ وقت نتوانست منافع ایران را تضمین کند، حال مقام عالی دستگاه دیپلماسی کشور قرار است ازکشورهای E3 جهت تامین منافع مان تضمین بگیرد که امیدواریم همانند گذشته تنها امضایی بر روی یک برگه نباشد.

 

از طرفی هم طی روزهای اخیر و پس خروج ترامپ از برجام، رهبر انقلاب اسلامی در دانشگاه فرهنگیان در مورد مذاکره با سه کشور اروپایی فرمودند: «حالا گفته میشود که برجام را میخواهیم با این سه کشور اروپایی ادامه بدهیم؛ من به این سه کشور هم اعتماد ندارم. من میگویم به اینها هم اعتماد نکنید؛ [اگر] میخواهید قرارداد بگذارید، تضمین به دست بیاورید -تضمین واقعی، تضمین عملی- وَالّا فردا اینها هم همان کاری را خواهند کرد که آمریکا کرد، [امّا] به یک شیوه‌ی دیگر.»

اما نکته ای که وجود دارد این است که دولت همچنان سعی دارد تا برجام را بدون آمریکا به سرانجام برساند و اینکه آیا می توان به اروپا اعتماد کرد یا خیر، سوالی است که در طی رایزنی های محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان مشخص خواهد شد، وی روز گذشته در سفری که  به پکن داشت با مقامات چین در این خصوص رایزنی های فشرده ای را انجام داد، او امروز به کرملین رفته و با مقامات روسی هم دیدار و رایزنی خواهد کرد و فردا نیز به بروکسل رفته و با سه کشور اروپایی مذاکره خواهد کرد.

واقعیت این است که اروپا نفع زیادی از برجام (از منظر اقتصادی) کسب کرد و به دلیل اینکه برجام توافقی بین المللی است و مدت زمان زیادی برای دستیابی به برجام صرف شده است لذا منطقه یورو نمیخواهد این دستاورد بزرگ به سادگی از بین برود. از سوی دیگر اظهارنظرهای مقامات غربی علیه ایران نیز همچنان ادامه دارد. بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس طی سخنانی ادعا کرد که برجام  دست بندی به دست ایران است. این نشان میدهد که اروپایی ها مراودات تجاری زیادی با آمریکا دارند، اینکه آیا آنها می توانند آمریکا را متقاعد کنند که ایران از برجام نفع ببرد بعید به نظر میرسد، چرا که اروپا در گذشته  نیزحسن نیتی از خود نشان نداده است و عملا تحت فشار آمریکا هیچ تبادل بانکی بین ایران و اروپا انجام نشده  و سرمایه گذاری شرکت های اروپایی در ایران برقرار نشد . باید از گذشته درس و عبرت گرفت.

 مذاکرات ظریف با 5کشور در حال انجام است  اما چند سوال اساسی در اینجا مطرح است: 

1) آیا اروپا حاضر است هزینه ماندن ایران را در برجام را پرداخت کند؟و اساسا بدون آمریکا قادر به ادامه این راه خواهد بود ؟

2)آیا مذاکره مجدد می تواند منافع ما( اقتصادی) را تامین می کند؟

3)آیا فشار آمریکایی‌ها به شرکت های اروپایی همانند گذشته باعث می شود که اروپایی ها تمایلی به سرمایه گذاری در ایران نداشته باشند؟

4) دستگاه دیپلماسی کشور چگونه می تواند تضمین های کافی اخذ کند، آیا با ماندن ایران در برجام منافع مان تامین خواهد شد یا با خروج از آن ؟

 

 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۳۸۸۳۰۷:۰۲:۵۲ ۱۳۹۷/۲/۲۴
وضیعت سیاست خارجی ما به برکت دیپلماتهایی که فقط با رانت و رابطه به این مقام رسیدند فاجعه امیز است. این دیپلماتها چه در این دولت و چه در دولت قبل کاری کردند که الان دوست و دشمن از امریکا تا روسیه و عراق و عربستان و حتی اذربایجان امارات و کویت و... از خروج ترامپ از برجام سود می برند چون با خروج امریکا از برجام و تحریم نفت ایران این کشورها صادر کننده نفت بیشترین سود را از بالا ماندن قیمت نفت می برند و سکوت روسیه و موضع گیری نمایشی او هم دقیقا به همین خاطر است. اگر به خاطر مشکلات ایران و ونزوئلا با امریکا نبود روسیه یا عربستان یا حتی عراق امکان نداشت بتوانند در خواب هم ببینند که صادرات نفت دو کشور بنیان گزار اوپک چنین به نفع تولید نفت انها و تولید شیل نفتی امریکا از صحنه جهانی حذف شود. در امریکا هم به برکت گران شدن قیمت نفت در چهار ماه گذشته سیل تولید نفت شیل امریکا با افزایشی یک میلیون بشکه ایی به رقمی نزدیک به 11 میلیون بشکه رسیده وبا این روند تا سال اینده به راحتی به 13 میلیون بشکه خواهد رسید و برای حفظ این میزان تولید چاره ای نیست تا تولید نفت ایران مانند ونزوئلا کاهش یابد و در این وسط فقط ملتهای ایران و ونزوئلا هستند که بیشترین خسارات را از این همه بی تدبیری و بی دانشی در مسئولان فرهیخته! سیاست خارجی کشور خود می بینند. حتی شرکتهای نفتی اروپا هم از این گرانی نفت و دولتهای اروپا از مالیات ان بیشترین سود را می برند ولی مردم ایران و ونزوئلا تفریبا هیچ. افسوس
بابک۳۴۴۳۱۷۱۱:۴۵:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۲۴
نفت 70دلار شد و دولت هم دلار فروشی میکند با 4200 این یعنی درآمد سرشار مضاعف اما دولتی که حال و عرضه کار نداشته باشد با برجام و بی برجام و باپول و بی پول فرقی نمیکند همین آش است و همین کاسه تا 1400
ناشناس۳۴۳۸۸۴۰۷:۰۳:۲۸ ۱۳۹۷/۲/۲۴
کسی باید خیلی ساده باشید و دانش سیاست خارجی ان در حد اقای ظریف و عراقچی باشد که تصور کند سران اروپا در برابر امریکا و محور نتانیاهو و ترامپ می توانند کاری کنند. نتانیاهو حتی سکوت پوتین را خرید و به راحتی پوتین سکوت محض در مورد سوریه و برجام و کره شمالی کرده حالا شما انتظار دارید که مرکل یا ماکرون در برابر نتانیاهو و ترامپ بایستند؟
رامین۳۴۴۵۳۰۱۳:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۲/۲۴
واقعا دانش سیاست خارجی آقایان ظریف و عراقچی حتی یکهزارم دانش فزاینده حضرات جلیلی، متکی و.. نیست
ناشناس۳۴۷۱۲۴۲۳:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۲/۲۵
درعمل که اینطور بوده
ناشناس۳۴۳۸۹۳۰۷:۲۳:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
فکر نمی کنم خروج ایران از برجام هم مشکلی رو حل کنه.مملکت داری با لج و لج بازی نمیشه.
ناشناس۳۴۴۴۷۸۱۳:۰۳:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۴
لجبازی اینه که ما بزور بخواهیم توی برجام بمونیم...هر ادم ازاده ای اگر الان ایران از این قرار داد خارج بشه تحسینش می کنه
ناشناس۳۴۴۸۱۲۱۵:۴۰:۴۸ ۱۳۹۷/۲/۲۴
اصلا بزارید تمام این کشورهای #مزاحم_برجام از توافق خارج بشن!!! همه برن بیرون تا ما بمونیم و بتونیم با خیال راحت به تعهداتمون عمل کنیم! :-)
بورامینی۳۴۳۹۱۸۰۷:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۲/۲۴
جمهوری اسلامی بنظر می رسد در بسا برجام ودر مسایل کنونی منطقه در مجموع بر وفق همراهیو هماهنگی شرایط دراستانه قدم گذاشتن در راهی است که به تدریج در رقابت با سایر بازیگران منطقه ای به مرکز ثقل اصلی سیاست ورزی منطقه وتاثیر گذار بر روابط ومعادلات بین المللی تبدیل شود ایجاد اجماع جهانی حول برجام (-اختلاف راهبردی اروبا امریکا در بایبندی به برجام علیرغم دوگانگی و در خصوص قدس وموارد دیگر و امکان گسترش ان - تنش سیاسی بین اروبا وترکیه) وبرتری ایران در مسایل منطقه که مبتنی بر راه حل سیاسی ولزوم خنثی نمودن بهانه ها و اتهامات واهی غرب در مورد مسایل منطقه است دو دلیل بنیادی بر مدعای امکان ایفای نقش اساسی وقریب الوقوع ایران است بی اعتمادی به امریکا ودر یافت تضمین عملی در حد قابل قبول از اروبا از ملزومات نسبی ان به حساب می اید
ناشناس۳۴۳۹۲۱۰۷:۵۵:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
مگر اروپا تا حالا خارج برجام بوده که حالا قرار است بیاید اجرای برجام را تضمین کند؟!!
ناشناس۳۴۴۲۷۰۱۱:۱۹:۴۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
بله خارج بوده ظاهرا
ناشناس۳۴۳۹۲۳۰۷:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۴
عبرت نمی گیریم...در سال ۱۴۰۰ هم کاندیدای اصلاح طلبان می اید و با وعده «بزن و برقص» ، برای برجام های بعدی از ملت بیعت میگیرد.... بزنید و برقصید ، در عوض به کرسنت و حقوق های نجومی و افتضاح برجام حساس نشید...
مهرداد۳۴۳۹۲۴۰۷:۵۹:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
سلام بحث تضمین در دنیای امروز یک حرف بی منطق است در دنیای حاضر همه برای تامین منافع ملی کشورشان تلاش می کنند و شاید دوست زمان حال ما زمانی که منافع ملی ما را تامین نکند دشمن تلقی گردد و بالعکس
ناشناس۳۴۷۱۲۸۲۳:۰۴:۲۵ ۱۳۹۷/۲/۲۵
جلب اعتماد دیگر کشورها هم در راستای همان منافع است و برای این اعتماد تضمین هم میتوان داد پس تضمین کاملا منطقی و برطبق معادلات سیاسی قابل اخذ است
ناشناس۳۴۳۹۳۶۰۸:۱۰:۳۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
این اتفاقات چیزی از ارزش های روشنفکران ایران کم نمی کند
ناشناس۳۴۳۹۴۶۰۸:۱۸:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
دولت به صدا و سیما دستور داده که برنامه جهان ارا یامین پور نباید پخش شود..و فقط کارشناسان برجامی باید به صدا و سیما دعوت شوند..مثل بهشتی پور و.. از مناظره درباره برجام می ترسند.،
ناشناس۳۴۳۹۴۷۰۸:۱۸:۱۸ ۱۳۹۷/۲/۲۴
این نتیجه قطع امیدازخداوامیدبه کدخداست.
مصلح۳۴۳۹۶۳۰۸:۳۴:۲۵ ۱۳۹۷/۲/۲۴
باید یک جدول اقدام متقابل ایران در قبال انجام تحریم های امریکا، تنظیم شده و به تایید همه طرفها برسد. تا هر تحریمی که آمریکا اجرا کرد ما هم از بخشی از محدودیت هایمان طبق جدول خارج شویم.
ناشناس۳۴۳۹۸۷۰۸:۵۸:۴۲ ۱۳۹۷/۲/۲۴
آیا روحانی می توانست تضمین بگیرد و نگرفت؟ حتی به روحانی اجازه ملاقات با اوباما در سازمان ملل را ندادیم،حال چطور انتظار داشتیم که او پای برجام را امضاء کند.
ناشناس۳۴۵۲۳۴۲۱:۱۲:۵۰ ۱۳۹۷/۲/۲۴
چه ربطی دارد؟ مگر روحانی را برای مذاکره فرستادیم؟ ما تیم مذاکره کننده فرستادیم به ریاست وزیر امور خارجه، طرف مقابل هم همینطور، و دو طرف مذاکره کردند، دیدار کردند و حتی قدم هم زدند، و نهایتا به یک توافق بین المللی رسیدند که مورد تائید سازمان ملل هم قرار گرفت، با این وجود طرف مقابل زده زیر تعهداتش، این چه ارتباطی به دیدار کردن یا نکردن روحانی و اوباما دارد؟ مگر دیدار این دو نفر هم جزو تعهدات برجامی ما بوده؟
ناشناس۳۴۳۹۹۸۰۹:۱۰:۳۹ ۱۳۹۷/۲/۲۴
چه تضمینی بهتر از اینکه گام به گام انجام میشد ؟!!! یعنی حتما باید کار عملی از طرف ما انجام میشد تا بعد آمریکایی ها به تعهدشان عمل میکردند ؟؟؟؟ ریختن سیمان در مراکز هسته ای مان باید آخرین مرحله و با رفع کامل تحریمها صورت میگرفت . که متاسفانه تضمین گرفتن ما به یک برگ کاغذ و مهر و امضا بسنده شد !!!!
علی۳۴۴۰۲۲۰۹:۲۷:۳۸ ۱۳۹۷/۲/۲۴
بجای اروپا ما تضمین دهیم؟؟!! جمع کنید این مسخره بازی را بنام برجام یا هر اسمی دیگر
کاشانی۳۴۴۰۴۱۰۹:۳۴:۳۵ ۱۳۹۷/۲/۲۴
اروپا باید تحریم های آمریکا را بی اثر کند این یعنی تضمین ماندن در برجام و الا این بلاتکلیفی را پایان دهید
مهدی۳۴۴۰۸۷۰۹:۵۷:۰۴ ۱۳۹۷/۲/۲۴
ترامپ میگفت که درباره برجام دوباره مذاکره شود و ایران قبول نمی کرد و ... اما حالا از راه دیگه و خیلی خوب ایران داره مذاکره میکنه درباره برجام ، که برجام باشه یا نه و همون خواسته ترامپ درباره مذاکره مجدد شد. انشاالله که تضمین خوب بدهند و ....
ناشناس۳۴۴۱۴۷۱۰:۲۲:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۲۴
عبرت برجام اینه که تا با نصف دنیا دعوا داریم همینه داستان با روحانی یا احمدی ناد یا هر کی فرق نمی کنه همینه!
ناشناس۳۴۴۳۷۱۱۲:۱۶:۳۷ ۱۳۹۷/۲/۲۴
شاید دیگران با ما دعوا داشته باشند و هرچه کوتاه بیایم بیشتر جلو بیایند
ناشناس۳۴۵۲۳۷۲۱:۱۷:۱۶ ۱۳۹۷/۲/۲۴
اشتباه شما در این است که فکر می کنید اگر در یک جنگ یک طرف ماجرا بنشیند و دستهایش را بالا ببرد جنگ تمام می شود، اشتباه می کنید، برای پایان یک جنگ هر دو طرف درگیری باید کنار بنشیند نه یک طرف.
ناشناس۳۴۴۱۴۸۱۰:۲۲:۴۰ ۱۳۹۷/۲/۲۴
راه حل شما دوستان رو هم دیدیم که چند سال مذاکره و تحریمهای سازمان ملل و بردن ایران زیر بند 7 منشور بود که وضعیت جنگی بود
ناشناس۳۴۴۲۰۶۱۰:۴۹:۵۷ ۱۳۹۷/۲/۲۴
دولت که در امتحان رد شد شما چی داری؟
ناشناس۳۴۴۲۶۶۱۱:۱۸:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۲۴
چطوره از برجام خارج شیم و از محصولات هسته ای خودمان تغذیه کنیم و روی پای خود بایستیم تازه مقوی تر هم هست!
ناشناس۳۴۴۴۴۹۱۲:۵۳:۲۰ ۱۳۹۷/۲/۲۴
واقعا برخی نظرات از بی اطلاعی محض است... دولت عجب مشغولمان کرده است. محمود غنی سازی صفر رو رسوند به بیست درصد می خواست باهاش معامله بکنه که فرصت نکرد و داد حسن بره باهاش معامله بکنه و حسن هم قول داد معامله خوبی بکنه ولی دیدیم یک ملیارد داد، آب نبات قلابی شور از آمریکا گرفت و هنوز هم میگه شیرینه شما نمی فهمی... باشه آقا. ولی تا آخر مسیر سینه خیز نرو... ملت رو بدبخت نکن حسن... یکم به داخل اعتماد کن وزیران ملیاردی رو برکنار کن

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بامیلوسفرستان

پربحث‌های امروز

 1. امنیت گوشی‌های ZTE زیر سوال رفت

 2. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 3. ورزش پاها و تاثیر بر سلامت سیستم عصبی

 4. محمد صلاح به جام‌جهانی می‌رسد؟

 5. آپشن‌های قرارداد شفر لو رفت

 6. محمد بن سلمان کجاست/ درگیری های کاخ الخزامی و سناریوهایی که درباره ولیعهد عربستان مطرح می شود

 7. خانواده‌های اروپایی پول خود را صرف چه کاری می‌کنند؟

 8. امضای رئیس جمهور پای افزایش حقوق + فیلم

 9. واردکنندگان خودرو یک‌شبه میلیاردر می‌شوند!

 10. اظهارات عجیب رونالدو درباره جدایی احتمالی‌اش از رئال مادرید+واکنش زیدان

 11. صادرات به عراق امسال چقدر می‌شود؟

 12. شمخانی: تسلیم یاوه‌گویی‌های آمریکا نمی‌شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می‌مانیم

 13. برخی مسئولان به توان داخلی بی‌توجه هستند/ سود واردات ۲۰۰ درصد و سود تولید ۵ تا ۲۰ درصد 

 14. وقتی اصغر فرهادی خواننده بود!  

 15. محک جدی شاگردان کی‌روش قبل از جام جهانی/ یک بازی مهم اما بدون حساسیت! 

 16. عکس یادگاری رئالی‌های تیم ملی فوتبال ایران پس از قهرمانی شاگردان زیدان 

 17. جیمی جامپ رونالدو را در گلزنی ناکام گذاشت!  

 18. تجربه تلخ رونالدو این بار برای صلاح رخ داد+عکس 

 19. حمید گودرزی به بازیگران ستایش ۳ پیوست

 20. پرعنوان‌ترین باشگاه های لیگ قهرمانان اروپا/رئال در صدر+عکس 

 21. ۵۰ سلبریتی که براثر «آوردوز» مردند 

 22. جام قهرمانی لیگ قهرمانان بر فراز دستان راموس و کهکشانی‌ها

 23. آمار میلیونی کاربران اینستاگرام در جهان 

 24. سوپرگل گرت بیل به لیورپول؛ باز هم قیچی برگردان

 25. مادریدی‌ها قهرمان دیدار تراژیک، دراماتیک و پر التهاب فینال مقابل لیورپول /سومین قهرمانی پیایی رئال با زیزو 

پربحث‌های دیروز

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 3. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 4. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 5. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 6.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 7. سرگرم مذاکره با اروپا نشویم؛ مشکلات اقتصادی را حل کنیم/ تحریم‌ها 20 درصد نقش دارد/برخی در مسئولیت‌ها نفوذ دارند و مانع حل مشکلات می‌شوند

 8. هزار وعده خوبان یکی وفا نکند/ بررسی وعده‌‌های اقتصادی روحانی در انتخابات

 9. جبرائیلی: استانداردهای FATF برای افزایش دقت تسلیحات مالی آمریکا است

 10. افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد + سند

 11. ادامه اعتراضات نیروهای اخراجی شهرداری + عکس

 12. وزیر بهداشت: دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم‌اند

 13. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 14. واکنش بازیگران به درگذشت ناصر ملک‌مطیعی + تصاویر

 15. ماجرای افتتاح استخر با کت و شلوار

 16. قاتل ندا محاکمه شد + عکس

 17. دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن/ تاثیر افزایش نرخ ارز بر بالا رفتن قیمت‌ها

 18. خداحافظی با رنو؟

 19. سی و سه پل در حصار نرده ها  

 20. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 21. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 22. آقازاده‌هایی که با یک تماس پدرشان وام میلیاردی می‌گیرند

 23. نرخ رسمی دلار اعلام شد/ ۴۲۱۱ تومان + جدول

 24. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 25. جزئیاتی جدید از تخلف در واردات بیش از ۱۳ هزار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. ناصر ملک مطیعی درگذشت

 2. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 3. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 4. نظر شما در مورد صحبت‌های نوبخت چیست؟/ سال ۹۶ فقط ۷ هزار بیکار داشتیم

 5. طرح بزرگ ترامپ برای مقابله با ایران بعد از خروج از برجام

 6. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 7. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 8. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 9. «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت

 10. استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باسخنان تکراری و 12 درخواست کهنه پاپمئو

 11. عقب‌نشینی دوباره اروپا مقابل آمریکا/ تضمینی که وجود ندارد

 12. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 13. پاسخ مدیرعامل پیام‌رسان سروش به سوالات فنی مخاطبان الف

 14. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 15. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 16. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 17. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 18. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 19. ولیعهد زنده است؟/ تماس تلفنی ماکرون با بن‌سلمان

 20. اهداف پنهانی آمریکا از بیان 12 شرط جدید برای ایران

 21. افت شدید کاربران تلگرام با فیلتر آن در روسیه و ایران/ افزایش مخاطبان پیام‌رسان‌های داخلی + اسناد

 22. تجاوز ۳ کارگر به کودک ۷ ساله

 23. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 24. چرا قیمت مسکن افزایش یافت؟/ دولت برنامه‌ای برای بخش مسکن ندارد/مسکن اجتماعی حتی روی کاغذ هم نیامد

 25. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

پربحث‌های دیروز

 1. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 2. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 3.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 4. ذوالنور: آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس، قدرت چانه زنی دولت را بالا می برد

 5. لاریجانی: دولت خود را از "تلگرام بازی" فارغ کند

 6. بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

 7. کریمی قدوسی: وزارت اطلاعات اسامی دوتابعیتی را ندهد، مرتکب جرم شده/ نهاد ریاست‌ جمهوری اسامی دوتابعیتی‌هایش را نداد

 8. رئیسی:آستان قدس به هر قیمتی به دنبال منافع اقتصادی نیست

 9. جزئیاتی از درگیری شدید در کنگره دیشب اعتماد ملی + فیلم

 10. نقوی‌حسینی: تجربه تلخ برجام مانع مذاکره مجدد با آمریکاست

 11. سوغاتی یک نفوذی در تیم مذاکره کننده برجام

 12. علم‌الهدی: بیانات قاطعانه رهبری واکنش منفعلانه آمریکا را در پی داشت

 13. روحانی: آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف از اهداف دولت است/ورود روحانیت به جناح بندی های سیاسی، اشتباه و بی نتیجه است/ آمریکایی ها فشار می آورند اما اروپا می گوید برجام را انتخاب می کنیم

 14. استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان اخراج شد

 15. توصیه طالب‌زاده درباره حکم تعجب‌برانگیز دادگاه نیویورک علیه ایران

 16. پشت پرده دعوای دیروز اصلاح طلبان/ شائبه سوءقصد به جان ‌الله‌کرم/ صحبت های جالب عارف درباره روحانی و اصولگرایان/ دعوت از اصلاح طلبان شاخص برای مراسم افطاری رهبری

 17. اطلاع‌نگاشت از ۶ تجربه درباره رفتار نسبت به آمریکا و برجام

 18. واکنش ظریف به ویدئویی در مورد واکنش به اقدامات خصمانه اخیر آمریکا

 19. واکنش وزارت کشور به درگیری‌ در کنگره اعتمادملی

 20. روحانی: همکاری سه قوه می‌تواند امید مردم را به آینده افزایش دهد

 21. واکنش قاسمی به اظهارات پمپئو: او از تحولات جهانی بسیار دور است

 22. ظریف: نمی‌دانیم اروپا چه چیزی ارائه می‌دهد/ مذاکرات تا امروز نه سیاه بوده نه سفید

 23. سخنگوی سازمان انرژی اتمی: خودمان را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم

 24. برگزاری نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

 25. اعلام جرم علیه حسن شمشادی/ علت: تشویش اذهان عمومی

پربحث‌های هفته

 1. ظریف و عراقچی در صحن غیر علنی مجلس چه گفتند/ چرا نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود

 2. روحانی: کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ تحریم‌ها و فشارها تاثیری ندارند

 3. پشت‌پرده‌ای از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ از اعضای نهاد ریاست‌جمهوری تا وزرا و مسئولان صداوسیما/وزیر اطلاعات: مسئول دو تابعیتی در دولت نداریم

 4. توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود

 5. کرباسچی: اگر دولت روحانی پشتکار دولت احمدی‌نژاد را داشت بسیاری از مشکلات را نداشتیم/ اشکال دولت روحانی این است که دولتی کم کار است

 6. محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ مقابل آمریکا باید پاتک بزنیم/ ژانر مدیریت برجامی دیگر کار نمی‌کند و باید عوض شود

 7. یک هفته مهلت به اروپا برای نجات برجام!

 8. روحانی: ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/آیا ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها تبلیغ به نفع اسلام است؟

 9. ناتوانی‌های دشمن برای مواجهه نظامی با ایران

 10. آمریکا دنبال شکاف بین مردم و مسئولین است/دولتمردان با برنامه ریزی صحیح شرایط اقتصادی مردم را بهبود بخشند/ هرگونه حرکت آمریکا با پاسخ جدی ایران روبرو می‌شود

 11. چنین امام جمعه‌ای می‌خواهیم

 12. ظریف: گرفتن ضمانت از اروپایی‌ها ناممکن نیست/ تصمیم‌گیری نهایی در تهران است

 13. باهنر: به طرز عجیبی همه سیاه‌نمایی می‌کنند/ تیم مذاکره هسته ای مورد تایید نظام است

 14.  آیا F-35 اسرائیلی در آسمان ایران پرواز کرده است؟ 

 15. تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رئیس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

 16. ظریف: ایران در توافق هسته‌ای پیروز شد/ برجام در حال مرگ است

 17. دغدغه پاستیلی مطهری/ روایت روزنامه اصلاح طلب از اقتدار نحوه پوشش و پیرایش محاسن رئیس جمهور/ احتمال ریزش آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه/سالگرد انتخابات 96 و یادی از رقبای دیروز

 18. روحانی: اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت ذلیل باشیم به جایی نخواهیم رسید

 19. رهبر انقلاب: اروپا تعلل کند حق ایران برای آغاز فعالیت هسته‌ای محفوظ است/ وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد/ستاد مقابله با شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود

 20. روحانی: دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند/ اینکه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست

 21. پوپولیست تلگرامی

 22. موضع گیری رئیسی درباره اخم آمریکا و اروپا/ توصیه توکلی به روحانی/ماجرای سرقت اسناد ایران/ تلاش فراکسیون امید برای بلند کردن عارف از روی صندلی/ تکذیب طرح عدم کفایت رئیس جمهور

 23. کیهان: آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟

 24. واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

 25. تصویری جعلی که این روزها به امام منتسب می‌کنند + سند

آخرین عناوین