کلینیک ایران نوین

اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

عبدالرضا طالقانی*، گروه فرهنگی الف،   3961218059 ۶۱ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۴۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

پاسخ برخی مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» جالب توجه است.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی "الف"، در پی افزایش واکنشهای موافق و مخالف به مسئله «وظیفه حکومت در الزام به حجاب»، انتهای بهمن‌ماه 1396، دو پرسش در قالب استفتاء از مراجع عظام تقلید، توسط خبرنگار "الف" بصورت جداگانه به دفاتر ایشان ارسال شد.

با توجه به ضیق وقت، تاکنون پاسخ 6 تن از این بزرگواران واصل شده، که البته بسیار مهم و فارغ از نحله‌های فکری و سیاسی، کاملاً موید فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب است. با توجه به بیانات پنجشنبه گذشته معظم له، پاسخ این استفتائات منتشر می‌شود؛ سایر استفتائات پس از وصول بصورت منظومه‌ای جامع، در ماههای آغازین سال 97 منتشر خواهد شد.

متن استفتاء از این قرار است:

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع: استفتاء

محضر مبارک مرجع تقلید شیعیان {نام مرجع}

با سلام و عرض تحیت

خدا وجود مبارک حضرتعالی را حفظ فرماید.

خواهشمند است بفرمایید:

1. آیا دولت اسلامی مکلف به اجرای اجباری حجاب هست یا خیر؟ (تقاضا دارم عنایت بفرمایید موضوع، اصل مسئله حجاب نیست، بلکه تکلیف حاکمیت است).

2. رویه، در حکومت رسول مکرم (ص) و حکومت امیرالمومنین چگونه بوده است؟

دست بوس شما

پاسخ حضرات به این شرح بوده است:

* حضرت آیت‌الله نوری همدانی

بسمه تعالی

سلام علیکم

حراست و اجرای تکالیف دینی از اهم وظائف حکومت اسلامی است که تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر مندرج است.

حسین نوری همدانی

* حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی

بسم الله الرحمن الرحیم

کد رهگیری: 9611240092

:: با اهداء سلام و تحیت؛

پاسخ:  اولا منظور از اجبار این است که انسان نتواند تصمیم گیری کند، درحالیکه در مساله حجاب قادر به تصمیم گیری هست ولی اگر تخلف کند امر به معروف و نهی از منکر می کنند و باید او را وادار به انجام وظیفه کرد، مانند مقررات راهنمایی که به مصلحت مردم است و اگر انجام ندهند آنها را ملزم می کنند. ثانیا حجاب از واجبات است و انجام همه ی واجبات حداقل در ظاهر الزامی است و حکومت اسلامی موظف است از گناهان علنی جلوگیری کند، در زمان پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) و معصومین (علیهم السلام) مردم بدون اجبار رعایت شوون اسلام را می کردند و نیاز به اجبار نبود همان گونه که در خانواده ی متدین امروز نیز اگر اجبار هم نباشد رعایت می کنند. جهت مطالعه ی بیشتر می توانید مقاله ی «حجاب اجباری» را در آدرس زیر مطالعه فرمایید: http://makarem.ir/articles/?lid=0&mid=252809 

همیشه موفق باشید               

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / استفتائات

 

* حضرت آیت‌الله جوادی آملی

سلام. دولت موظف به اجرا حجاب است، مانند جلوگیری از روزه‌خواری علنی در ماه مبارک رمضان.

 

* حضرت آیت‌الله جناتی

 1. حکم اجرایی حجاب و لزوم رعایت آن برای همگان است و فرقی بین حاکمان و غیر آنها در این جهت نیست، زیرا وجوب رعایت آن برای زنان بر اساس کتاب خدا وسنت رسول اواست  و باید آن را رعایت کنند . و مسئولیت اجرایی این  حکم الهی برعهده حاکمان اسلامی است . و تا می توانند در اجرای آن برای زنان با حفظ رعایت اخلاق و موازین اسلامی که در امر به ومعروف  و نهی از منکر است انجام دهند .
 2. در آن زمان نیز رعایت حجاب بر زنان واجب بوده و آنها آن را رعایت می کردند. و بدین جهت وجوب رعایت آن اختصاص به زمان خاصّی ندارد و باید در همه  زمانها رعایت شود بر زنان لازم است  که همه اعضای بدن خود را از نامحرم بپوشانند لیکن وجه  و کفین از این حکم استثناء شده است .

 

* حضرت آیت‌الله مظاهری

بسمه تعالی

آنچه مسلم است اینکه در زمان حکومت رسول اکرم (صل‌الله علیه و آله و سلم) و امیرالمومنین (سلام الله علیه) همه زنان حجاب داشته اند و کسی بی حجاب نبوده است و واضح است که در حکومت اسلامی باید ظواهر شرع مقدس مراعات گردد.

حسین المظاهری

 

 * رهبر معظم انقلاب

شماره استفتاء:  STa819E4mw

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

این پایگاه فقط پاسخگوی سوالات عام و مورد ابتلای فقهی می‌باشد؛ و با توجه به کثرت سوالاتی که روزانه به این پایگاه واصل می‌شود، از پاسخگویی به سوالاتی که مورد ابتلای فرد نیست (ولو جنبه فقهی هم داشته باشد) و یا سوالاتی که به قصد جمع‌آوری و یا تحقیق ارسال می‌شود، معذوریم.
مدیر پایگاه

موفق و موید باشید

 

البته اظهارنظر روشن پنجشنبه(۱۷ اسفند ۱۳۹۶)  ایشان در ضرورت این امر، به نوعی پاسخ این سوال را نیز در بر می‌گیرد. 

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تبلیغات پرحجم دشمنان و هزینه‌های سرسام‌آور آنان برای اثرگذاری منفی بر مسئله حجاب، گفتند: آن‌همه هزینه، فکر و تبلیغات کردند که در نتیجه آن چند دختر فریب بخورند و در گوشه‌وکنار روسری از سر بردارند و همه تلاش‌هایشان در این نتیجه کوچک و حقیر خلاصه شد که این، مسئله‌ای نیست اما آنچه بنده را حساس می‌کند، طرح مسئله «حجاب اجباری» از دهان برخی خواص است.

ایشان افزودند: این عده که در میان آنها روزنامه‌نگار، روشنفکرنما و آخوند معمّم هم وجود دارد، همان خطی را دنبال می‌کنند که دشمن نتوانسته با آن‌همه هزینه در کشور به نتیجه برساند که ان‌شاءالله این کارشان نادانسته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با رد ادعای این افراد مبنی بر اینکه دستور امام راحل درباره حجاب زنان مربوط به همه‌ی زنان نبوده است، گفتند: این حرف غلط است زیرا ما آن زمان بودیم و خبر داریم که امام بزرگوار در مقابل این منکرِ واضح که به‌دست پهلوی‌ها و دنباله‌های آنها در کشور ایجاد شده بود، همچون همه منکرات مثل کوه، محکم ایستاد و گفت حجاب باید وجود داشته باشد.

ایشان افزودند: نظام اسلامی با فردی که در خانه خود و در مقابل نامحرم حجاب ندارد، کاری ندارد، اما کاری که در خیابان و در ملا عام انجام می‌شود در واقع کار و تعلیم عمومی است و برای نظام برآمده از اسلام، تکلیف ایجاد می‌کند. حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: کار حرام، بزرگ و کوچک ندارد و آنچه حرام شرعی است، نباید به صورت آشکار انجام شود، زیرا شارع اسلامی بر حکومت تکلیف کرده مانع انجام حرام علنی شود.

ایشان با ردّ حرف برخی افراد مبنی بر اینکه باید اجازه داد مردم خودشان حجاب را انتخاب کنند، گفتند: این حرف را درباره همه گناهان اجتماعی می‌توان گفت؛ مثل آن که بگویند فروش مشروبات الکلی آزاد شود و هر کس خواست بخورد یا نخورد؛ آیا این حرف درست است؟

 

به این ترتیب مشخص است که میان مراجع عظام تقلید درباره «وظیفه حکومت در الزام به رعایت حجاب در جامعه» نوعی اجماع وجود دارد.

 منتظر نظرات سایر علما و مراجع عظام باشید...

*عبدالرضا طالقانی، پژوهشگر موسسه احیاگران تمدن فاخر | مطالب دیگر نگارنده را اینجا پی بگیرید

 
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۴ خرداد ۱۳۹۷مکارم شیرازی: دولت از در بحث حجاب پیش‌قدم شود کار دست می‌شود
۱۰ خرداد ۱۳۹۷تصویب قانون منع پوشش صورت در دانمارک
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آیت‌الله جوادی آملی: زنان نسبت به فرد بی حجاب یا بدحجابی انزجار جوارحی نشان دهند
۱۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آیت‌الله سبحانی: باید فرهنگ از دست دولت گرفته و به مردم سپرده شود
۹ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آیت‌الله نوری‌همدانی: گوش شنوایی در مساله بانک‌های ربوی و حجاب وجود ندارد
۲۶ فروردین ۱۳۹۷بررسی آخرین وضعیت حجاب در کشور/ رحمانی‎فضلی: سلیقه مردم باید در نظر گرفته شود
۲۰ فروردین ۱۳۹۷رهبری «100هزار دلار نقد» برای ساخت چه برنامه تلویزیونی فرستادند؟
۷ فروردین ۱۳۹۷آیت الله مکارم شیرازی: حجاب الزامی است نه اجباری /اجازه ندهیم قاچاقیچی‌ها وارد قم شوند
۶ فروردین ۱۳۹۷نظر آیت‌الله سبحانی در خصوص حجاب
۲۷ اسفند ۱۳۹۶آقای وزیر! یک سوزن به خود بزنید، یک جوالدوز به معلمان
۲۳ اسفند ۱۳۹۶"عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟
۲۲ اسفند ۱۳۹۶سردار منتظر المهدی: حجاب انتخاب فطری بانوان ایرانی است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۷۰۷۰۹۰۶:۴۱:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
دولت اسلامی همان حکومت دینی هست ؟..
الف ر۲۷۰۷۱۹۰۷:۰۲:۴۱ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
..درحال حاظر در جامع چقدر عدالت اجرا میشود اگر کمی همت کنیم 10 در صد مردم به حقشون میرسند
ناشناس۲۷۰۷۲۳۰۷:۱۲:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
به قرآن مراجعه کنید . ۱۸ آیه صراحت بر حجاب دارد . و حکومت مکلف به محافظت از شئونات اسلامی است .
ناشناس۲۷۰۹۵۳۱۰:۵۸:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
سوال درست نیست. حجاب زن غیرمسلمان در زمان پیامبر چطور بوده؟
ناشناس۲۷۱۴۹۴۱۷:۵۷:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اتفاقا این موضوع نشان میدهد که در زمان پیامبر حجاب اجباری بوده ... در تاریخ گفته اند اهل کتاب ملزم به پوشش اسلامی نبوده اند ... معنای این حرف این است که مسلمانان ملزم به رعایت پوشش اسلامی بوده اند یعنی قانون جامعه اسلامی آن موقع الزام به حجاب بوده است اما برای اهل کتاب که از نظر دینی مکلف به حجاب اسلامی نیستند استثنا شده بود ... حالا ممکن است کسی سوال کند که چرا الآن اهل کتاب اینگونه نیستند ... پاسخ این است که تصمیم در این مورد بر عهده حکومت اسلامی است و حکومت اسلامی آن موقع آنگونه مصلحت دانسته و ولی الآن مصلحت دانسته که اهل کتاب هم رعایت کنند ، مثلا در آن زمان اهل کتاب زنار می بستند و از همین طریق در جامعه شناخته می شدند و یکی از فوایدش این بود که به دلیل عدم رعایت حجاب مواخذه نشوند اما الآن امکان دارد به اهل کتاب بگوییم زنار ببندند ؟!
ناشناس۲۷۱۸۱۶۰۰:۵۵:۲۶ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
مسلمانان ملزم اعتقادی بوده اند نه اجباری. آیا سراغ دارید که در صدر اسلام برای کنترل حجاب زنان شحنه و مامور و گشت اختصاص داده باشند؟
ناشناس۲۷۲۷۱۷۱۸:۲۸:۳۸ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
توجیه
نجیب۲۷۱۷۴۳۲۲:۵۴:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
قبل از ایجاد حکومت و بعد از آن با هم فرق می کند.
ناشناس۲۷۱۰۱۷۱۲:۰۳:۲۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
بعضی اگر به قرآن مراجعه می کردند الان اینجا با کامنت هاشون و رفتارشون در جامعه درفشانی نمیکردند. مستقیماً هرچی به مخیلشون میرسه میاد به زبان و دست.
ناشناس۲۷۱۲۲۶۱۴:۲۴:۲۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
من نمی‌دونم چرا با روزه مقایسه می کنن.نماز وحج هم واجبه ولی اجباری نیست.
ن.د۲۷۰۷۲۴۰۷:۱۳:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
سئوال بنده از این بزرگوران: وقتی در خود دین اجبار نیست در ظواهر دین چطور اجبار هست؟
رامین۲۷۰۸۸۱۱۰:۰۶:۴۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
با این استدلال که هیچ کدام از احکام اسلامی نباید اجرا بشود. کسی می‌میرد و پسر بزرگش همه اموال را در اختیار می‌گیرد؛ حال اگر امور ارث بر اساس قاعده‌ای نباشند، چگونه حکم کنیم که سایر فرزندان نیز ارث می‌برند؟ آن جایی که مختارید، در پذیرش اصول دین است و اتفاقا بر همین اساس هم تقلید در اصول دین جایز نیست. ولی رعایت قوانین دینی که با فلسفه حفظ نظم و سعادت جامعه وضع شده‌اند، الزامی است.
ناشناس۲۷۱۰۵۷۱۲:۲۹:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
کشورهای دیگر چه میکنند؟
ناشناس۲۷۱۲۱۷۱۴:۱۳:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
بر اساس قوانین خودشان عمل می‌کنند.
ناشناس۲۷۱۱۱۹۱۳:۱۱:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
ایران رو با امارات و ترکیه مقایسه کن ؟؟ واقعا الان ما سعادتمند هستیم ؟؟!!
رامین۲۷۱۲۶۱۱۴:۴۷:۰۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
مقصود این نبود که آیا ما همین الآن سعادتمند هستیم یا نه، بلکه باید توجه داشت هدف نهایی قانونگذار احقاق نظم است و قانونگذاران کشور ما هم تشخیص داده‌اند رعایت حجاب موجب نظم می‌شود. همچنان که قانونگذاران برخی کشورها معتقدند بی‌حجابی به حفظ نظم می‌انجامد. در هر صورت، یقیناً جامعه منظم که متاثر از قانون‌مداری است، به سعادت نزدیک‌تر است تا جامعه نامنظم.
ناشناس۲۷۳۳۵۸۱۲:۰۵:۰۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
یعنی از نظر شما همه قوانینش داره اجرا میشه ما فقط ب ظواهر اسلام اهمیت میدیم ..اگر واگر واقعا قران ودستوراتش همه قوانین اجرا بر جامعه بود وضع زندگی و جامعه امروز ما این نبود.......
ناشناس۲۷۰۸۸۸۱۰:۰۹:۴۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اگه سوال داری برو از خودشون بپرس تا جوابتو بدن. اینجا این سوالاتو مطرح میکنی که چی بشه؟؟ که لایک بخوری فقط؟؟؟؟
ناشناس۲۷۰۹۰۶۱۰:۱۹:۳۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
حتی در بی بندوبارترین و ولنگارترین کشورهای دنیا هم مردم بومی و مهاجر موظف به تبعیت از قوانین حاکم هستند . _______________________ مخالفین برخی از مواد قانون هم مکلف بر رعایت تمامیت قوانین هستند . هرچند اکراه و اجباری در دین نیست اما مراعات قوانین شرعی و قانونی تکلیف عقلی و فطری و اجتماعیست . اشخاصی که اعتنایی به دین هم ندارند در رعایت قوانین و شرعیات جامعه ی خود مسئولند . ______________________ اتفاقاً مفسدان اقتصادی هم خود را بی نیاز و مصون از اجرای قوانین و شرع میدانند و امروز نتیجه ی آن را میبینیم .
سید۲۷۰۹۰۷۱۰:۱۹:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
بله. در اصل پذیرش دین اجباری نیست اما اگر اسلام به عنوان دین پذیرفته شد آنگاه اجرا و پایبندی به احکام آن اجباری است.
ناشناس۲۷۱۰۵۸۱۲:۲۹:۳۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
شما وقتی به دنیا میایی تو شناسنامه شما دینت میخوره !!! کسی دین رو خودش انتخای نکرده
ناشناس۲۷۱۰۶۱۱۲:۳۰:۵۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
و آنکس که اسلام ندارد چه؟ در انگلیس مسلمانان بر خلاف نظر اکثریت جامعه حجاب دارند و کسی مزاحم آنها نیست
ناشناس۲۷۱۰۸۹۱۲:۴۷:۲۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
پس در واقع راه نجات از زور و اجبار شما، خروج از دین است؟!!
سید۲۷۱۳۹۴۱۶:۲۰:۲۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اگر فردی با تحقیق و بررسی کافی دین - اسلام - رو انتخاب کرده باشه قاعدتاً شرایط اون رو هم پذیرفته. یکی از ابتدایی ترین شرایط پذیرش یک دین اجرای دستورات و احکامه اونه. پس دیگر اصطلاحاً "دبه" کردن و یا دستچین کردن احکام و دستورات، معنی نداره. همچنین است "خروج" از دین.
نجیب۲۷۱۷۵۰۲۲:۵۹:۵۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
می خواهی التماست کنیم که حجابت رو رعایت کن. به جهنم می خواهم که صد سال حجابت رو رعایت نکنی. افتخارت این هست که جلوی حکم قرآن و خدا بایستی. محکم جلوی امثال تو ایستاده ایم و کشته شدن در اقامه این فریضه الهی را شهادت میدانیم..
ناشناس۲۷۲۳۶۵۱۳:۴۳:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
اگر لطف کنید در مقابل مفسدین اقتصادی و غارتگر بیاستید... فکر کنم ثوابش بیشتر باشه.
ناشناس۲۷۰۹۴۲۱۰:۵۱:۴۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اول اینکه تمام واجبات و محرمات اجبار هستند بعدشم اینکه در دین اجباری نیست رو از کدوم ایه اوردی؟
ناشناس۲۷۱۶۹۱۲۱:۵۱:۳۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
لا اکراه فی الدین ... در دین هیچ اکراهی نیست(چه برسد به اجبار) دانشمند قرآن میدونی چیه؟
ناشناس۲۷۱۸۷۹۰۸:۰۰:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
متنی که شما گفتی یک قسمت از یک ایه قرانه... به ایات خدا هم رحم نمیکنید
محمود۲۷۱۰۳۱۱۲:۱۱:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
مثل اینکه من مجبور نیستم به یک کشور بروم ولی وقتی رفتم مجبورم قانون آن کشور را رعایت کنم
ناشناس۲۷۰۷۲۵۰۷:۱۴:۴۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
جریان غربگرا ، حتی بدیهی ترین نظرات امام در باره حجاب را هم تحریف می کنند.
ناشناس۲۷۰۷۲۹۰۷:۲۰:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اصلاح طلبان حجاب را سیاسی کرده اند ..تا از این موضوع برای خود ، پیاده نظام برای رسیدن به اهداف سیاسی درست کنند.
ناشناس۲۷۰۹۴۸۱۰:۵۶:۱۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
آقا دیگه اصلاح طلبان هم ارزشی ندارند. مردم از همه جریانات سیاسی عبور کرده‌اند. پس از اونا هزینه نکنید.
ناشناس۲۷۰۷۷۱۰۸:۱۹:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
سلام دولت عملا اقدامی نمیکنه اگه اقدام میکرد چیه این مانتوهای بدون دگمه که تو همه فروشگاهها در حال فروشه یا مانتوهای تنگ و فوق العاده کوتاه یا مانتوهایی مثل لباس خواب بلند و بدون دگمه شور مسخره بازی دراومده کسی هم جواب نمیده مثلا تعزیرات داریم یه بولیز ساده یقه اسکی که قیمت واقعیش بیش از سی چهل تومن نیست چرا باید صدو پنجاه تا دویست قیمتش باشه اگه دولت به معنی واقعی کارش رو انجام میداد هیچکس نمیتونست از حدودش عدول کنه یعنی نه تعزیرات و نه هیچ ....به جز اداره مالیاتی کارش رو درست انجام نمیده متاسفانه ....
ناشناس۲۷۱۱۳۸۱۳:۲۲:۲۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اجبار جواب نمی ده دوست عزیز هیچ اجباری
dayani۲۷۰۷۷۹۰۸:۲۹:۰۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
.. مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای چه بوجود آمده؟ مواردی که منطبق با قانون و شرع نیست، اما ضروری است به آن عمل شود.
ناشناس۲۷۰۸۰۴۰۸:۵۰:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
بنظر می رسه خواست جامعه هم مهم هستش.
نجیب۲۷۱۷۵۵۲۳:۰۴:۳۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
شاید جامعه خواست بره به جهنم اما من نخواهم بروم اونوقت چی؟ پس من باید در برابر شما بایستم. یا شما اصلاح میشوی و یا من شهید.
ناشناس۲۷۰۸۴۲۰۹:۳۰:۲۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
.. جواب روشنی از سوی این علما داده نشده .
ناشناس۲۷۰۸۵۱۰۹:۴۲:۴۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
کاش شمایی که در باره حجاب از مراجع سوال پرسیدید، در باره ربا خواری علنی بانک ها و ... این فعل حرام هم سوال میپرسیدید...
ناشناس۲۷۱۷۵۸۲۳:۰۶:۳۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
قبلا سوال شده است و همگی به اتفاق گفته اند حرام است حرام است حرام. لطفا قبل از اینکه نظر بگذارید و سایر بی اطلاع ها و غرض ورزان به شما مثبت دهند مطالعه خود را زیاد کنید.
آزاده۲۷۰۸۸۷۱۰:۰۹:۴۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
اجبار در هیچ چیز خوب نیست. باورها باید تقویت بشه. اجبار باورهارو سست تر میکنه..
ناشناس۲۷۰۹۴۰۱۰:۵۱:۱۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
نفوذ کلام با درستی اعمال زیاد میشود ...
ناشناس۲۷۰۹۶۷۱۱:۱۶:۲۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
مراجع درباره ربا هم نظرات روشنی دارند ولی مگر دولت به ان عمل میکند
شهاب ذ۲۷۰۹۷۴۱۱:۲۴:۱۶ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
کاش... برای ریشه‌کنی فساد، دزدی‌ها، بی‌اخلاقی‌ها، فقر فرهنگی و اقتصادی هم مصمم بود و کاری برای ابتدایی‌ترین نیازهای مردم می‌کرد. در همین دین بزرگانش تاکید می‌کنند از دری که فقر وارد شود از در دیگر دین و ایمان خارج می‌شود.
ناشناس۲۷۱۰۷۳۱۲:۳۷:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
بر فرض اگر اکثریت افراد مسلمان در جامعه اسلامی به حجاب مورد نظر آقایان اعتقاد نداشته باشند و نخواهند آن را اجرا کنند در این صورت آیا حکومت می تواند احکام را به مردم تحمیل کند.
ناشناس۲۷۱۰۷۶۱۲:۳۹:۱۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
چرا برای نبستن کمربند ایمنی، نگذاشتن کلاه ایمنی، ریختن زباله در محیط، گرانفروشی، اسراف در مصرف آب و برق و گاز، آلوده گردن هوا، شکستن درختان، برخورد ناشایست با مردم و ارباب رجوع و ... گشت نمیگذارند و متخلف را با تحقیر و ضرب و شتم سوار ون نمی کنند؟!! اگر بخواهند برای این مسائل گشت ارشاد بگذارند، دیگر وقت و نیرویی برای پرداختن به چندتا رشته موی زنان و سانت کردن ارتفاع مانتو نمی ماند. اینهمه فشار و اجبار برای روسری سر زنان کردن عجیب نیست؟!!!! شاید هم گیر دادن به زنان و دختران کار ساده ای است...
ناشناس۲۷۱۱۱۵۱۳:۰۷:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
لطفا نظر مراجع در خصوص ظلم فساد حرامخواری تبعیض رانت خواری دروغگویی تهمت نابودی نسلها ووووو را هم بگذارید
بنده خدا.۲۷۱۲۴۶۱۴:۴۲:۳۴ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
مساله اینجاست که کسی نمیتواند بر اساس کتاب قانون جمهوری اسلامی ، ملاک مشخصی برای اندازه گیری حجاب ارایه دهد. یعنی دقیقا معلوم نیست تعریف حجاب چیست. یکی میگوید چادر و روبند ، یکی میگوید چادر، یکی میگوید پوشیدن مانتو و فقط دست و صورت مشخص باشد . یکی میگوید برجستگی ها مشخص نباشد . یکی میگوید در حدی که جلب توجه نکند. چندین سال پیش که پوشش مانتو مطرح شد بسیاری فریاد وا اسلاما سردادند . اما الان آن پوشش بسیار محجبه محسوب میشود. خلاصه مسله ای که قابل اندازه گیری نیست بعنوان قانون معرفی میشود و تشخیص آن به عهده اجرا کننده گذاشته شده است. علمای اسلام اول تکلیفشان را برای تعریف حجاب مشخص کنند سپس در مورد اجبار و اختیار مساله مشخص میتوان صحبت کرد.
ناشناس۲۷۱۳۱۲۱۵:۲۰:۵۸ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
دین به غیر از مسیله جنسیت و پوشش و روابط زن و مرد هم احکامی دارد!
شهاب۲۷۱۳۴۶۱۵:۴۵:۲۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
بهتر بود نظر آقای طالقانی هم در آن مقاله معروف روزنامه اطلاعات میزاشتین که بدانیم بی طرف هستین
مصطفی۲۷۱۴۰۷۱۶:۳۴:۱۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
لطفا سوال زیر را هم از علمای عظام بپرسید: * آیا دولت اسلامی مکلف به اجرای حذف ربای بانکی هست یا خیر؟ بنده یک وام 100 میلیونی گرفتم که باید 209 میلیون پرداخت کنم. می خواهم بدونم اسلامی هست یا نه؟
حسن۲۷۱۴۳۹۱۷:۰۱:۴۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
چیزی در مورد اجبار به حجاب در زمان پیامبر و امامان معصوم از سنت وحتی روایات در کلام مراجع محترم ندیدم
ناشناس۲۷۱۴۹۱۱۷:۵۵:۱۰ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
عزیز بزرگواری که قوانین راهنمایی و رانندگی را مثال آوردند سوالی که برای من مطرح شد اینکه قواعد رانندگی را اکثریت قاطع می پذیرند (هرچند خود گاهی اجرا نمی کنند) اما در مورد حجاب بخش بزرگی اصل آن را قبول ندارند بنابراین مثال قوانین رانندگی و حجاب دو چیز متفاوت است
عابد۲۷۱۸۳۶۰۲:۲۹:۵۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
اکثریت مردم معتقد هستند و خود رعایت میکنند
میلانی۲۷۱۷۱۸۲۲:۲۰:۱۲ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
استفتاء حضرتتان از محضر مراجع نیست، از دفتر ایشان است! وگرنه یحتمل نظر بعضی متفاوت است.
نجیب۲۷۱۷۶۲۲۳:۰۹:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
طبق حکم قرآن اگر حکومتی اسلامی باشد باید باید باید احکام اسلام را اجرا کند.
ناشناس۲۷۱۷۷۸۲۳:۳۵:۱۷ ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
نظراتشان محترم اما مردم در زمینه حجاب آزادی می خواهند.
پیمان۲۷۱۸۸۰۰۸:۰۰:۳۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
فساد و بی حیایی محکومه چه بخواد حجاب باشه چه دزدی بیت المال هرچی میکشیم از بی حیایی این موجود 2 پاست.
ناشناس۲۷۲۹۴۷۲۳:۲۰:۲۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
سپاس فراوان بی صبرانه منتظر نظرات گهربار سایر بزرگواران هستیم
سبحان۲۷۵۸۱۴۱۵:۵۷:۴۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
کشور اسلامی قواننین اسلامی دارد.همان طور که در خیلی از کشور های که دم از حقوق بشر میزنن زن مسلمان حق رعایت حجاب در دانشگاه یا جای دیگر را ندارد حتی عکس پاسپورتشون هم باید بی حجاب باشه.الان حکومت اسلامیه پس قوانیین اسلام رعایت میشه.کسی که به عنوان اقلییت هست باید به نظر اکثریت احترام بگذارد.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 5. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 6. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 7. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 8. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 9. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 10. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 11. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 12. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 13. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 14. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 15. لیگ ملت‌های والیبالایران از صعود به فینال بازماند/ بازی‌های تشریفاتی به میزبانی تهران!

 16. آمریکا 3 - ایران صفر؛ پیروزی میزبان برابر شاگردان کولاکوویچ

 17. حمله سگ به دختر بچه   

 18. چرا گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها در معرض خطرند؟

 19. کی‌روش: در این 36 سال تجربه کاری‌ام تاکنون با چنین بازیکنانی با این پایبندی کار نکردم/هیچ بازیکنی صاحب پیراهن تیم ملی نیست

 20. رویترز: جنگ تجاری آمریکا و چین به نفع صادرات نفت ایران است

 21. وزارت ورزش: بیش از ۵ هزار سایت شرط بندی را به پلیس فتا معرفی کردیم

 22. تماشاگر ویژه دیدار ایران و اسپانیا کیست؟

 23. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 24. پشت‌پرده اتفاقات عجیب سازمان لیگ فوتسال چه بود؟

 25. روحانی به سوئیس و اتریش سفر می کند

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 25. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

پربحث‌های هفته

 1. متن شعر مطیعی در نماز عید فطر

 2. سفرهای خارجی سلحشوری/از طرف مجلس به جام جهانی روسیه می‌روم البته با هزینه خودم

 3. غافلگیری حراست صداوسیما توسط رئیس رسانه ملی  

 4. سیاست و برنامه‌ریزی نادرست، کلید فقر است  

 5. پایداری یک کشور، تنها به سیاست و برنامه‌ریزی صحیح است  

 6. از رتبه پنج کنکورِ محمدرضا گلزار تا ماجرای داشتن بادیگارد

 7. چه کسی گفت‌وگوی ملک‌مطیعی را پخش کرد؟/ معامله ۵۰۰ میلیونی با شبکه ماهواره‌ای

 8. با تنهایی دمخورتر باش تا با همنشینان بد  

 9. بی‌ریا کوشا مردا که دکتر احمدی بود

 10. آیا امکان بازگشت «فرزاد جمشیدی» به برنامه‌های مذهبی وجود دارد؟

 11. دور زدن وزارت ارشاد توسط خواننده ترکیه‌ای

 12. چرا تقلب می‌کنیم ؟ما مقصریم یا نظام آموزشی ؟

 13. «شیار ۱۴۳» در چین اکران عمومی می‌شود

 14. تفاوت سفره ایرانی با دیگر کشورها چیست؟

 15. زمان ساخت "فصل ۴ شهرزاد"

 16. احسان علیخانی: گاه از فرط خستگی از ادامه «ماه عسل» منصرف شدم

 17. بهترین اخلاق جوانمرد، تغافل و چشم‌پوشی از اشتباهات دیگران است  

 18. «پایتخت ۴» را در ۹۰ دقیقه ببینید

 19. حدادعادل: واژه‌گزینی دستگاه آب‌میوه‌گیری نیست

 20. پیش‌بینی محسن تنابنده از بازی ایران و اسپانیا/پرتغال برای صعود به مصاف ایران خواهد رفت

 21. روایتی از رابطه دکتر چمران با ارتشی‌ها و فرماندهان

 22. سرنوشت «صابر» در «ستایش ۳» چه می‌شود؟/ تغییر در ترکیب بازیگران

 23. طهمورث: یک عده بی‌هنر با لابی به تلویزیون و سینما، سنجاق می‌شوند

 24. پخش سریال "کلاه پهلوی" از شبکه افق

 25. چرا سریال‌های ماه رمضان امسال موفق نبودند؟

آخرین عناوین